Kansen van Labour en Conservatieven Vasten-en Onthoud ingswet weer volkomen van kracht STORM TEISTERDE DE KANAALKUST 60 pet. van voorname posten in handen van ex- irktberichten Een Katholieke stem uit Engeland Verkiezingsuitslag niet te voorspellen Balans van verdiensten en tekorten De macht van de drijvende stemmen Naar wij vernemen: Sleepboot sloeg om en zonk binnen twee minuten Vier slachtoffers Schip zonk in de Maas Een bewijs van Duitse huichelarij Mr. N. S. BLOM Staatssecretaris van Buitenlandse Zaken Begroting is niet meer sluitend Prof. Einstein over bewapening RWACHTING door het K.N.M.I. •ldig van Maandag- iagavond. KOUDER zwaar bewolkt met i nu en dan harde wind. Later krach- winii draaiend naar htingen met wisse- ing en plaatselijk ets kouder. vertentie) n scheut hier t ge nog wel s Rheumatiek bii zijn voile ver- zo ver laten komen? :ingen zijn een reden 'an vandaag-op-mor- veldadige Kruschen- nen. De zes minerale iruschen stimuleren dag af met de jaren aedzuiverende orga- en die al gauw weer gang. Als lever, nie- wanden op natuur- n werk doen, kunnen n in het bloed zich ten. Die worden dan ivoerd langs natuur- zijn nooit meer oor non. die U nu in uw belemmeren en U het len. Weifel niet lan- ndaag met Kruschen. belang. Kruschen is bij alle Apothekers DO'S IN DE V.S. 10 doden tK, 13 Febr. (Reuter). ;n weekeinde hebben Louisiana, Arkansas •nado's gewoed, waar- te 40 mensen zijn om- e aangerichte schade m millioen dollar ge- dan 200 personen rond. ■N OLIE IN (MENHUIZEN ternemen zijn de boor- ■den bij Warmenhui- t en is men reeds druk ioortoren af te breken, i diepte van 1300 meter ■eboord, maar men is een zo dikke krijt- n, dat de hoop om hier s diepte olie te vinden n. De teleurstelling te zen is zeer groot. igenwoordiging van indard Vanguard deiding van de adver- is nummer van Zater- kt men ons er de aan- vestigen, dat de aan- i de fa. Jac. Met's Auto- ij f als dealer van de Vanguard alleen voor t en dus niet voor Alk- /U 1R.K. AOG 1 JR In een sportieve n Uitgeest won AOG oor de rust met de wind gelukte het AOG niet hoewel er steeds goed verricht. De keeper van ■tij was trouwens in een vorm. Twee minuten nde scoorde de midvoor en met 10 kwam het deze mooi gespeelde rijke woningbouw gegund ven van 87 woningen te Muiderstraat bij Ber inder architect Ouëndag, ;en aan de Firma P. Bot H. H. Waard. De Firma dit werk aangenomen 0.000,— Dammen TGOWAARD De ge- derlinge competitie le- ,-olgende uitslagen op: A. Jroot 11, P- Laan G. AppelmanW. Konijn 3rroeneveldW. Oudhuis eur—G. de Boer 0—2, A. J. Smit 0—2. Geslaagd Onze plaatsgenote Boersen is geslaagd voor tijkdiploma Boekhouden rgadering K.A.B. LMERHORN. Op de chte vergadering van de ield de, heer v. Jaarsveld aar een inleiding over de echtelijke Bedrijfsorgani- 5 O.). Spr. gaf een indruk elangrijke nieuwe moge- i, die de wet speciaal voor in het vooruitzicht ds spr. meedeelde zou de f wel een van de eerste ikken zijn, die voor toe- -an de wet in aanmerking oen. De landbouw be- reeds over vele organen ke de verschillende be ien zouden kunnen wor- •gedragen. t vertrek van de spreker n nog geruime tijd bijeen afdoen van verschillende ;aangelegenheden. Ook n bestuursverkiezing ge- waarbij de heer de Ree )irk) zonder hoofdelijke e werd herkozen. Voor de voorzitter aangesne- srwerp: de oprichting van aitefonds, bleek niet veel elling te bestaan. 3CHARWOUDE, 13 Febr. kg peen: II 11.10 20.70 7000 kg witte kool 10, 250000 kg rode kool 10, 7000 kg gele kool 19.70 EDIJK, 13 Febr. 95°£ kool 7.50—16.40, 9000 kg 1 23.70—27.20, 1600 kg peen. —24.00, III 19-60, 2500 kg [046.20, grove 43.9044.00. MAANDAG 13 FEBRUARI 1950 PAGINA 3 (Door Graaf M. de la Bedoyere) Zij, die op het vasteland van Eurpa met spanning afwachten, hoe de Engelsen op 23 Februari zullen stemmen, kunnen zich troosten met één gedachte: zij weten niet minder van de uit slag dan het Engelse volk zelf. Men zal zeker weinig mensen tegenkomen in dit lar.d, die een vaste mening willen geven, ofschoon het waarschijnlijk is, wanneer men zegt, dat de Labour- aonhangers meer vertrouwen hebben in een Labour-overwinning dan de Conservatieven hoop hebben de uitslag van 1945 om te keren. Dit verschil berust waarschijnlijk op het enige definitieve bewijs, waarover men kan beschikken, n.l. het feit dat deze regering geen en kele nevenverkiezing heeft verlo ren gedurende een gehele zittings periode van het parlement en dat is een uniek record. Over het algemeen echter houdt men het er voor, dat de kiezers zich door totaal nieuwe overwegin gen zullen laten leiden, wanneer het tot een algemene verkiezing komt. De gemoederen worden alom verhit; 't hele land wordt bedolven onder een lawine van verkiezings propaganda; de kranten schrijven bijna nergens anders over; en bo venal; de kiezer gaat er eens rustig voor zitten om een oordeel te vor men over het gevoerde regerings beleid als geheel en over wat kan gebeuren, indien er een andere re gering zou komen. Dit alles geldt in het bijzonder voor de z.g. „drijven de stemmen", d.wz. de stemmen van de middelklassen de huisvrou wen. de landarbeiders, en misschien ook een deel van de best geschool de industrie-arbeiders. Hun stem men zijn altijd en eeuwig onvast geweest in de Engelse politieke ge schiedenis en het is zeker, dat in 1945, toen in de na-oorlogse atmos feer iedereen een nieuwe sociale politiek verwachtte, een groot deel van die „drijvende stemmen" La bour kozen. Zal dat nu weer zo zijn? Kleine oorzaken, grote gevolgen Men dient te bedenken, dat de beslissende Labonr-overwinning in 1945 niet gebaseerd was op een vergelijkbare ommezwaai van werkelijke stemmen. Het is inte ressant de stemcijfers van 1935 en 1945 met elkaar te vergelijken. In 1935 gingen 10.488.626 stemmen naar de Conservatieven en 8.325.2G0 naar Labour. In 1945 kregen d« Conservatieven er 8.694.858 en La bour kreeg er 11.985.733. Dat wil dus zeggen, dat een geweldige po litieke verandering werd bewerkt door het overgaan van twee tot drie millioen stemmen op een kie zerscorps dat in tien jaar van 22 millioen toenam tot 25 millioen. Het is moeilijk aan Fe nemen, dat na vijf jaar van strenge beperkin gen, harde maatregelen en een zeer slap bewijs dat de grote economi sche problemen van het land zon den zijn opgelost, die twee of drie millioen stemmen niet zullen terug vallen naar de Conservatieven, Af gezien van alles is er bovendien het Engelse gevoel voor „fair play", dat zeker ook in 1945 zijn werk heeft gedaan en dat steeds een verleiding is om de andere kant ook eens een kans te geven. Waarom tóch Labour? Eiilenlijk is de werkelijke puzzle van deze verkiezing in zekere zin, waarom er niet een veel algemener vertrouwen is, dat Labour zal ver liezen. Ik geloof dat daar twee re denen voor zijn: 1) Welke fouten Labour ook gemaakt moge hebben, zij is aan de macht geweest in een periode van ruime werkgelegen heid en hoge lonen tezamen met de grote voordelen van het nieuwe stelsel van sociale diensten. Dat telt zeerzwaar mee bij de grote meerderheid van het kiezerscorps. Die meerderheid vraagt zich niet af in hoever die voordelen te dan ken zijn aan toeval, Amerikaanse hulp of wat dan ook; zij weet slechts dat zij verband houden met de Labour regering. Zij maken zich ook niet erg ongerust over het ge vaar, dat er morgen een economi sche instorting kan komen gepaard gaande met werkloosheid en sociale ellende, tengevolge van fouten van Labour in het verleden. 2) De Con- servatieW partij heeft geen leiders behalve de veteraan Churchill, van wie men vaak vindt dat hij eerder tot de geschiedenis hoort dan tot de eigentijdse politiek; en daarbij heeft zij geen vast en agressief programma. Niet alleen is de partij onderling verdeeld in „bijna-socia- listen" van de linkervleugel der partij en avontuurlijke geesten van de rechtervleugel, die werkelijk ge loven, dat vrijheid belangrijker is dan economische zekerheid; maar ze heeft als geheel voldoende ver antwoordelijkheidsgevoel om te he seffen, dat het nu niet de tijd er naar is om de fantasie te bewerken met hoop op betere tijden, geen rantsoenering. geen beperkende maatregelen, verlichting van belas tingdruk en lagere prijzen. Integen deel; de ernstige Conservatief is van mening, dat de buitensporig heid van Labour in haar sociaal program en haar gebruik van Marshallhulp en Amerikaanse le ningen een lange periode van be perking en strengheid noodzakelijk maakt in de toekomst. En het is moeilijk een beroep te doen op de kiezers om je weer aan de macht te helpen teneinde je te vragen offers te brengen om de schade te herstellen, veroorzaakt door hen die je alles hebben aan geboden. Zulk een beroep kan alleen kans van slagen hebben na, maar .niet vóór een economische catastrofe. Labour kan daarentegen zeggen: Ja, er zullen nog moeilijke tijden komen, maar zie eens hoe goed we voor jullie gezorgd heb ben in de moeilijke tijden van het verleden. Teleurstellend Ondertussen kunnen zij die deze verkiezing meer op een afstand gade slaan niet anders doen dan hun hoofd schudden, daar niemand enige belangstelling toont voor de werkelijk grote problemen, waar voor ons land en de wereld zich gesteld zien. Atoomenergie en wa terstofbom worden nimmer ge noemd. De betrekkingen met Rus land worden niet aangesneden, evenmin als de bedreiging voor het Verre Oosten. De buitenlandse po litiek wordt eigenlijk stevig met rust gelaten. Wat er in 1952 met het land zal gebeuren, als de Mar shall hulp ophoudt, maakt voor Seen van beide partijen een punt van serieuze overweging uit. On derwijs en morele problemen, die zulk een grote invloed hebben op de geest van het volk en de toe komst, der democratie, worden slechts door een katholieke en christelijke minderheid aan de orde gesteld. Vohaire heeft eens gezegd, dat het Ensm' I volk alleen maar de mocratische vrijheid genoot op de dag der algemene verkiezingen; maar de politieke filosoof, die de gronden bestudeert, op welke men het Engelse volk vraagt te beslis sen over de toekomst, moet zich wel afvragen, of zelfs op de ver kiezingsdag het Engelse volk wel een echte democratische keus doet. Ik begrijp, dat ik de lezer niet heb kunnen helpen de vraag te be antwoorden: wie zal op 23 Februari winnen? Maar misschien zit er iets in de gedachte, dat bijna iedereen het in 1945 mis had, toen men ver wachtte, dat de Conservatieven ge makkelijk zouden winnen. Thans zijn de kansen nog enigszins ten gunste van Labour; mogelijk zullen dus de Conservatieven het met een kleine meerderheid halen! i heeft de Nijmeegse middenstand zich uitgesproken voor het behoud van de 14e eeuwse Sint Dominicus- kerk, de Broerskerk, die tijdens de oorlog zwaar werd beschadigd. De herstelkosten zijn f 600.000 zijn twee bekende inbrekers Za terdagavond laat op heterdaad betrapt bij een inbraak in een huis aan de Prins Hendriklaan te Am sterdam. Zij werden opgesloten is te Delft Zaterdagmiddag het 6-jarig dochtertje van de familie Gaisser door een vrachtauto over reden en gedood heeft Prof. Dr. C. de Lange, die op 29 Januari overleed, haar bi bliotheek gelegateerd aan de ge meente Amsterdam, onder ver melding, dat deze geplaatst moet worden in de kinderkliniek van de Gemeente Universiteit in het Bin nengasthuis vierde gisteren de heer F. Duyn- houwer te Werkendam zijn 102e verjaardag. Op zijn zeventigste jaar hield hij met „hoeren" op en trok bij zijn jongste dochter in, die thans ook bijna 70 is zal het 50-jarig bestaan van het bekende St. Canisinscollege te Nijmegen, waar tal van prominen te Nederlanders een middelbare opleiding genoten, op Vrijdag 12 Mei worden gevierd is het Petrus Werthweijnhnis te Zeist, dat is ingericht als sanato rium voor t.b.e.-patiënten van de „Vereniging tot bevordering van de gezondheid in de Grafische Vakken" Zaterdag geopend zijn te Pernis drie Chinezen gear resteerd wegens opiumsmokkel. Zij waren net per schip aangeko men en twee van hen werden aan gehouden toen zij per taxi op weg waren naar Rotterdam is Zaterdag te Rotterdam door Dr. A. Plesman een nieuw, semi-per- manent kantoor van de K.L.M. geopend Het slot van de grote militaire oefeningen, die tussen Breda en Oosterhout werden gehou den, viel samen met het assaut der Bredase cadetten. Volko men gecamoufleerde infanterie tijdens een gevechtsoefening waarbij het draagbare zend- en vontvangtoestel grote diensten bewijst. ZANDSCHIP GEZONKEN IN HET ZWARTEWATER Gistermiddag omstreeks 4 nur is een schip met zand geladen, in het Zwartewater gezonken in de omgeving van de Noordoostpolder. Aan boord waren de schipper S„ die afkomstig is uit Zwolle, met vrouw en kind. Zij wisten zich te redden door zich in de roeiboot naar het eilandje, het z.g. natuur reservaat, te hegeven. Tegen half negen gisteravond werden zij daar ontdekt door de bewaker van dit eiland. De schipbreukelingen zijn inmiddels naar het vasteland over gebracht. In April bestaat de Amsterdamse Kal- verstraat 500 jaar. Grote feestelijkhe den worden georga niseerd om dit feit te herdenken. Deze foto toont U twee maal de Kalver- straat. Links de Kal- verstraat van onge veer 100 jaar gele den, naar een litho grafie van Cornel is Sprenger. Rechts het zelfde punt dezer dagen gefotogra feerd. Zaterdag brak over de Kanaafkust een hevige storm los. Te Duinkerken bereikte de wind een snelheid van 120 kilometer per uur. Tal van muren en daken hadden van de storm te lijden. Ook het kerkhof werd geteisterd. Palen van de electrische hoog spanning zijn omgewaaid, waardoor in de gehele streek de electriciteitsvoorxiening werd gestoord. Verscheidene schepen konden niet uitvaren. Ook de kusten van Groot-Brit- tannië werden hevig door de storm geteisterd. Achttien sche pen werden Zaterdagavond in de bekende „Downs" opgehouden, terwijl andere vaartuigen in noordelijke richting voor de storm wegliepen. De uit het zuid-westen komende storm woedde toen reeds zestig uur achtereen. De Britse kustvaart was practisch tot stil stand gekomn. Britse kustwacht- posten hadden Zaterdagavond al vijftig uur op wacht gestaan. Een aantal Spaanse treilers die Vrijdagnacht in de haven van Bantry (Eire) waren binnengelo pen, daar de vaartuigen het op de enorm hoge zee (gesproken werd over „golven als bergen") niet meer konden bolwerken. Het nieuwe 10.000 ton metende passagiersschip „Manchester City" werd door zes sleepboten van de Tyne, waar zijn machines waren aangebracht, naar Sunderland ge sleept. Een van de sleepboten sloeg om en zonk binnen twee minuten. De stuurman en drie andere opvarenden kwamen om het leven. Drie vaartuigen waren bezig steenkool te lossen uit een wrak geslagen schip. Alle drie de vaar tuigen dreven door de storm af. De opvarenden werden door een reddingboot gered. NIERS, 12 Fbr. Het was niet zozeer de zware storm dan wel de hoge waterstand van de Maas die de schippers veel moeilijkheden bezorgden. Te Niers had Zaterdag de sterke stroming tot gevolg dat twee schepen in botsing kwamen. Het breken van een kabel was oorzaak, dat een schip van een sleep los raakte en hierdoor niet dë juiste koers kon houden. Een stroomafwaarts komend schip bot ste hiertegen aan, met het gevolg dat eerstgenoemd schip een zwaar lek kreeg. Binnen 5 minuten zonk het schip, dat geheel met kunst mest gevuld was. De twee opva renden konden zich nog bijtijds in veiligheid stellen. STUTTGART (Reuter). Vol gens de Amerikaanse autoriteiten is ongeveer 60 pet. van de belang rijke politieke posten in de rege ring van BadenWuertemberg door voormalige nazi's bezet. Uit en op verzoek van John McCloy, de Amerikaanse hoge commissaris EEN GEDENKRAAM. Ter gelegenheid van 't 60-jarig bestaan van Bendien's Confectiefa briek te Almelo, heeft het personeel bij de N.V. Nederlandse Glas fabriek Leerdam een gedenkraam laten ma ken, dat aan de directie zal worden aangeboden opgemaakt verslag blijkt, dat het aantal belangrijke posten, dat aan gewezen partijgangers van Hitier is toegewezen, geregeld is toege nomen. Het verslag voegt hieraan toe, dat het percentage hoofdambtena ren gewezen nazi's ook in Beieren zeer hoog is. Een Amerikaanse functionaris verklaarde dat de toe vloed van de nazi's in de regering „een bewijs is van de huichelarij der Duitsers, die beweren dat men nazi's in dienst moet nemen we gens gebrek aan ervaren perso neel". Hij voegde hieraan toe dat de Duitsers in vijf bezettingsjaren voldoende tijd hebben gehad om niet-nazi-ambtenaren te kiezen en op te leiden. In een Maandag j.l. te Stuttgart gehouden rede maakte McCloy, zoals bekend, zich ongerust over het feit, dat „tal van voormalige nazi's opnieuw belangrijke posten bekleden". Twee en twintig doden bij busongeluk in japan TOKIO (Reuter). Op het Ja panse eiland Kioesjoe is Zaterdag een autobus van een hoogte van dertig meter in een visvijver ge stort. Er zijn 22 doden en 26 ern stig gewonden. Volgens de politie bevatte de bus meer dan het dub bele van de toegestane 35 passa giers. Naar wij vernemen kan binnen kort de benoeming verwacht wor den van rar. N. S. Blom, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister, thans juridisch adviseur op het ministerie van Buitenlandse Zaken, tot staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. Nicolaas Selhorst Blom werd 22 Maart 1899 te Deventer geboren. Hij studeerde rechtswetenschap pen aan de rijksuniversiteit te Leiden en vertrok na zijn promo tie in 1923 naar Indië, waar hij verschillende functies bekleedde bij de rechterlijke macht en bij het departement van Justitie te Bata via. In 1941 aanvaardde hij de be noeming tot directeur van Justitie in Ned.-Indië, om na de capitulatie belast te worden met de leiding van het dagelijks bestuur tijdens de afwezigheid van de luitenant gouverneur-generaal. Op 31 Mei 1946 verkreeg mr. Blom eervol ontslag in Indonesië. Na zijn terukeer in Nederland werd hij raadsadviseur aan het ministerie van Buitenlandse Za ken. Hij maakte deel uit van de Nederlandse delegatie bij de Ver enigde Naties. In 1947 nam hij zit ting als Nederlands vertegenwoor diger in de commissie van onder zoek van de Verenigde Naties voor Palestina. Mr. Blom trad in 1949 op als adviseur voor de Nederlandse de legatie bij de Ronde Tafelconfe rentie en verkreeg in dit jaar de titel van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister. In zijn Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de Eer ste Kamer omtrent de algemene financiële beschouwingen over de Rijksbegroting zegt Minister Lief- tinck dat, sinds de indiening van de begroting, een aantal omstan digheden zijn ingetreden, die de verwachtingen ten aanzien van het sluitend zijn van de begroting helaas niet meer houdbaar doen zijn. Een begrotingsherziening is der halve noodzakelijk en in bewer king. Ten behoeve hiervan worden alle rijksuitgaven opnieuw aan een critisch onderzoek onderwor pen. Zodra deze arbeid voltooid is, zal een samenvattende nota, houdende een overzicht van de gewijzigde financiële toestand des rijks aan de staten-generaal wor den aangeboden en de indiening van eventueel daarmede samen hangende voorstellen onverwijld worden bevorderd. Vervolg van pag. I .111. Evenwel: deze woorden van boete, vasten en versterving heb ben voor vele mensen een onaan gename klank. Wij zijn zo licht geneigd, om alles wat lastig en moeilijk is van ons af te schuiven. Daarom heeft de Kerk als een wijze Moeder zich niet beperkt tot het geven van aansporingen. Zij geeft ons tevens een streng gebod om op bepaalde dagen en tijden nauwkeurig omschreven verster vingen te volbrengen. Dit gebod nu is de kerkelijke Vasten- en Onthoudingswet. Merken wij vooreerst op, dat door deze wet niet iets wordt toe gevoegd aan de Wet van God en niet iets meer van ons gevraagd wordt dan wat God Zelf van ons verlangt. De H. Kerk geeft ons alleen een bepaalde wijze van boete en versterving aan, welke uit de ondervinding van alle eeuwen uiterst geschikt is geble ken om ons werkelijk Gods gebod te doen nakomen en de geest van boetvaardigheid en godsvrucht in ons te doen toenemen. Bovendien verwerven allen, die de kerkelijke wet onderhouden reeds hierdoor alleen, nog de vrucht der gehoor zaamheid, de versterving van de eigen wil, wat een der voornaam ste doeleinden is van de lichame lijke versterving. Tenslotte, door gemeenschappelijk op bepaalde tijden bepaalde uiterlijke verster vingen te doen zijn wij voor elkander een stichtend voorbeeld Het is dus een heilzame wet waar voor wij de Kerk dankbaar moe ten zijn. IV. Niet altoos is de Vastenwet onveranderlijk dezelfde geweest Er is steeds rekening gehouden met verschillende omstandighe den. Daarom heeft de Kerk in de loop der eeuwen vele verzach tingen aangebracht in de oor spronkelijke gestrengheid van haar Vasten- en Onthoudingswet; maar steeds heeft Zij deze eer biedwaardige en heilzame voor schriften in dezen gehandhaafd. Zelfs gedurende de moeilijkste oorlogsjaren heeft Zijne Heilig heid de Paus haar niet geheel buiten werking gesteld. Sinds 1946, toen de voedselvoor ziening aanmerkelijk verbeterd was, is voor ons vaderland de onthouding van vleesspijzen op nieuw verplichtend gesteld op alle Vrijdagen, op de Quatertemper dagen en op enkele Vigiliedagen. Nu eindelijk alle beperkingen in de voedselvoorziening zijn opge heven, achten Wij dan ook de gekomen om de kerkelijke Vasten- en Onthoudingswet weer volkomen van kracht te verklaren. Wij, Uw Bisschoppen, bepalen daarom, dat, te beginnen met As- Woensdag van dit jaar, zowel de kerkelijke Vasten- als de Ont houdingswet weer tenvolle moe ten worden onderhouden door allen, die de vereiste leeftijd heb ben, behalve wanneer zij om ernstige reden en op wettige wijze daarvan zijn vrij gesteld. De wet is u allen bekend. Tot onthouding van vlees op de vastgestelde ont- houdingsdagen is iedere katholiek reeds verplicht van zijn 7de levensjaar af en deze verplichting blijft voor geheel het leven. Tot vasten zijn verplicht zij, die 21 jaar en nog geen 59 jaar oud zijn. te houden met een zeer aanzien lijke verzwakking der menselijke krachten in het algemeen. Wat vroegere geslachten zonder be zwaar konden volbrengen, is voor velen thans niet mogelijk. Ook zijn de eisen van het tegen woordige "eiaagde leven veel ver zwaard. En het is ook volkomen waar, dat de behoeften aan voed sel tengevolge van de te verrich ten arbeid, lichamelijke gesteld heid en andere levensomstandig heden bij verschillende mensen zeer verschillend zijn. Met dit alles rekening houdend, erkennen Wij als wettig gebruik om bij deze beperkte maaltijden zoveel te gebruiken als men nodig heeft om zijn dagelijkse plich ten en bezigheden zonder ernstig vullen. U zult echter moeten er kennen, B. G., dat het desondanks voor de overgrote meerderheid van hen, die tussen de 21 en 59 jaar oud zijn, zeer goed mogelijk is zich buiten de hoofdmaaltijd van vlees te onthouden en zich ook verder aanmerkelijke beper kingen op te leggen in vergelij king met hetgeen zij gewoon zijn te eten. Op deze wijze kunnen allen de kerkelijke Vastenwet onderhouden en worden zij ook allen deel achtig aan de zegeningen van het vasten. En dit is van het grootste belang voor uw eigen zielen en voor uw lichamen en voor geheel de H. Kerk. Want nogmaals, door gebed, boete, vasten en verster ving wordt Gods barmhartigheid over de wereld afgetrokken. Daar om is het, dat Wij als Herders van uwe zielen deze wijze van vasten voor Onze gehele Kerk provincie als goed en geldig ver klaren en ze daarom ook aan allen voorschrijven. Met alle ernst en nadruk dringen Wij er bij U op aan, om de kerkelijke Vasten- en Onthoudingswetten van nu af nauwgezet en edelmoedig te on derhouden. VI. Er zijn er ongetwijfeld voor wie het onderhouden van de Vasten- en Onthoudingswet, ook zoals Wij deze thans verklaard hebben, nog te bezwaarlijk zou zijn. Aan enkele bepaalde groepen, die om wille van hun zeer zware arbeid of om andere zeer ernstige redenen de voorgeschreven ver stervingen niet slechts of zeer moeilijk kunnen volbrengen, wordt door Ons rechtstreeks dis pensatie verleend, zoals U nader zal worden bekend gemaakt. Nie mand echter moge zich op eigen gezag van het onderhouden van deze zware verplichtingen ont slagen achten. Wie na ernstige proefneming tot de bevinding komt, dat het hem onmogelijk is te vasten of zich van vlees te onthouden, zal dispensatie aan vragen bij de pastoor of een an dere daartoe bevoegde priester. En al degenen, die gedispenseerd zijn, mogen wel bedenken, dat zij vooral in de H. Vastentijd, de christelijke versterving zij het dan op andere wijze dés te beter moeten beoefenen. V. Wat nu speciaal de Vastenwet betreft, vragen Wij uw bijzon dere aandacht voor het volgende* Onveranderd moeten wij dit vasthouden: Zij, die verplicht zijn te vasten, mogen op de vasten dagen slechts ééns per dag, des middags of des avrads, een volle maaltijd nemen, d.i. een maaitijd, die hun natuurliike eetlust ten volle bevredigt. Zij mogen bij deze maaltijd ook vlees gebruiken, wanneer die dag tenminste niet tevens onthoudingsdag, d.w.z. een vleesloze _dag is. Bij de overige gebruikelijke maaltijden moeten deze personen zich echter aanmer kelijk beperken door minder voedsel te gebruiken dan zij ge woon zijn en door zich te ont houden van vlees. Om nu enigszins nader te bepa len, hoeveél voedsel men mag ge bruiken bij deze beperkte maal tijden, moeten wij wel bedenken, dat iedere wet zó moet zijn, dat zn door zo goed als allen, die onder de wet vallen, zonder ern- stige bezwaren kan worden onder houden. Daarom is het noodza kelijk bij de verklaring en de toe passing van de vastenwet rekening NEW YORK, 12 Febr. (Reuter). Professor Albert Einstein heeft in een uitzending voor de televisie onder meer gezegd, dat het denk beeld van het verkrijgen van vei ligheid door nationale bewape ning met de huidige staat der militaire techniek „een gevaar lijke illusie" is. Deze illusie had in de Verenigde Staten vooral steun gevonden in het feit. dat Amerika het eerste land was, dat er in slaagde de atoombom tc fabrice ren. Vn. Ook overigens, B. G., be hoort de Vastentijd naar oude va derlandse zede voor allen te zijn een tijd van algemene versobe ring, van ernst en ingetogenheid. In vele plaatsen met een over wegend niet-katholieke bevolking gaan de openbare en vaak licht zinnige vermakelijkheden gewoon door. Doet daar niet aan mee. Breng die heilige tijd zowel thuis als daarbuiten door in de geest van de vasten. Drukt diep in uw gedachten de woorden, die ons op de eerste dag, de As-Woensdag, tegenklinken: „Gedenk, o mens, dat gij stof zijt en tot stof zult wederkeren", en dat andere woord: „Verzamelt u schatten voor de hemel, die niet vergaan". Volgt het voorbeeld van onze goe de ouders en voorouders door het veelvuldig bijwonen van de H. Mis, het godvruchtig overwegen van het H. Lijden des Heren, het bidden van de Kruisweg en het beoefenen der christelijke liefde. Weest een voorbeeld voor elkan der en voor heel de wereld. Toont dat onder de Katholieken van Nederland dit alles kan en dat ge dit edelmoedig doet. Dan wordt aan U het woord vervuld van St. Paulus, dat de H. Kerk ons op de eerste Zondag van de Vasten toe roept: „Dit is voor U de gunstige tijd. Dit zijn voor U de dagen van heil". En zal dit Ons gezamenlijk schrijven op Zondag Quinquage sima in alle tot onze Kerkprovin cie behorende Kerken en Kapellen waarover een Rector is aangesteld, onder alle vastgestelde H.H. Mis sen op de gebruikelijke wijze van de preekstoel worden voorgelezen. Gegeven te Utrecht, 23 Januari 1950. t Johannes Kardinaal de Jong, Aartsbisschop van Utrecht, t P. A. W. Hopmans, Bisschop van Breda. tDr. J. H. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, t J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, W. P. A. M. Mutsaerts, Bisschop van 's-Hertogenbosch.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3