Nieuw Anti-Revolutionnairen vragen een plaats in de Regering Rusland en rood-China sluiten vriendschapsverdrag Kritiek op de benoeming van twee Staatssecretarissen Zes afgevaardigden werden bont en blauw geslagen Mr. Stikker sprak gisteren met Bevin en Cripps nHd Vriendschapsverdrag Rusland en rood-China De Vasten Kabinet-Drees nog stevig in het zadel Gevecht in de Italiaanse Kamer Vertrouwen in de Gasperi Voor de duur van dertig jaar De Paus moest zijn kamer houden Dr. S. E. B. Bierema f Wet P.B.O. in werking getreden Roemeense Bisschop voor het gerecht Er komen nog meer Staatssecretarisseft Nieuwe golflengten voor radiostations? Over een Europese Betalingsunie Millioen sigaretten aesmokkeld Abonnementsprijs f4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edrties 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. HET FEIT E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H.N.Smits EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) s H VAN HEDEN Pagina 1 Woensdag 15 Februari 1950 45e Jaargang No. 11790 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 ALLES STAAT AL, over heel de wereld, in het teken van het Heilig Jaar. De Stille Omgang, de komende Vastentijd, de ver sterkte propaganda voor het werk van de Katholieke Actie. Het is geen wonder, dat de Bisschoppen in Hun gemeenschappelijke Vas tenbrief van dit jaar de bijzon dere aandacht vragen voor de be tekenis van het vasten in deze tijd, een tijd zoals zij zeggen „van boete en versterving". Boete en verster ving, herstel en vernieuwde be zieling voor geloof en godsdienst, behoren tot de verwachtingen van de Heilige Vader in dit jubileum jaar! De wereld, zo zeide de Paus in Zijn boodschap bij de opening van de H. Deur, verkeert in een gees telijke crisis, die de zielen be nauwt, en dit jaar moet zijn „vóór als beslissend voor de verhoopte godsdienstige vernieuwing van de moderne wereld". Pius hoopt, dat „de Goddelijke Voorzienigheid in dit jaar en door dit jaar zal willen werken de wonderen van zijn barmhartigheid jegens het men selijk geslacht". De harmonie tus sen het hemelse en het aardse moet worden hersteld. Zeker, de perspectieven van de Pauselijke verwachtingen zijn wijd en breed, het gaat ook om de ver sterking van de invloed der leer naar buiten, „om de geest van gerechtigheid en liefde mee te delen ook over de burgerlijke instellingen", het gaat er ook om „de deugd in het private en pu blieke leven te bevorderen", maar allereerst is het doel van dit jaar toch. verdieping van het godsdien stig leven en standvastige trouw aan gemaakte voornemens voor de taak en de plicht van dit ge slacht ten opzichte van de harmo nie tussen goddelijke en mense lijke waarden". Welnu, de Hoogwaardige Bis schoppen hebben in hun, ditmaal één week vervroegde Vastenbrief, een luide wekroep laten horen, om de betekenis van het Vasten, die wij wel wat verleerd waren, opnieuw" in onze harten in te pren ten. juist voor het geestelijk leven. Het Vasten, zo zeggen zij, on derdrukt de ondeugden en is het grote middel om boete te doen voor bedreven zonden en zo de verloren genade terug te winnen. Het Vasten bewaart ons voor toe komstige fouten, het verheft onze geest en door vasten en verster ving, met het gebed verenigd, ont vangen wij kracht en" deugd en grotere verdiensten. De vruchten van het vasten zijn voor ons gees telijk leven van onschatbare waarde. Daar nog eens op te wijzen, nu bij velen de indruk van de voor gelezen brief gemakkelijk dreigt te vervluchtigen en niet iedereen er zo gemakkelijk toekomt, de in houd in de dagbladen na te lezen, is het doel van deze korte be schouwing. Daarbij mag er al dadelijk aan herinnerd worden, dat de Bis schoppen weliswaar afkondigen, dat de kerkelijke Vasten- en Ont houdingswet weer volkomen van kracht wordt verklaard, nu de voedselpositie zo belangrijk is ver beterd, sinds de tijden dat de Vastenwetten practisch buiten werking waren gesteld, maar dit betekent geenszins, dat de Kerk niet, als de goede en al wijze Moe der, geen oog zou hebben voor de desondanks in veel opzichten ge wijzigde omstandigheden. Over de inhoud van de Vasten- en Onthoudingswet zullen de ge lovigen a.s. Zondag vanaf de kan sel nader worden ingelicht, wan neer de Bisschoppen, deze, om het belang der zaak, nog eens volledig zullen doen afkondigen, zodat een ieder kan weten, waaraan hij of zij zich te houden heeft. In het algemeen hebben wij Zondag j.l. al vernomen, dat de Vastenwetten weer ten volle moeten worden onderhouden door allen, die de vereiste leeftijd hebben bereikt. Het gaat hier op twee dingen, die men goed uit elkaar moet houden. Vasten is minder eten tussen de 21e en de 59e verjaardag. An ders gezegd, tot vasten zijn ver plicht zij, die 21 jaar en nog geen 59 jaar oud zijn. Vasten wil dus zeggen dat de betrokkenen slechts één keer per dag, des middags of des avonds, een volle maaltijd mo gen nemen, die hun natuurlijke eetlust ten volle «bevredigd. Dit geldt uiteraard op de dagen, die vastendagen zijn en dat zijn in de komende veertigdaagse Vasten alle dagen, uitgezonderd de Zon dagen en Paaszaterdag na 12 uur. Bij die volle maaltijd mag men vlees gebruiken, als de vastendag niet tevens een onthoudingsdag is. Behalve vasten kennen wij onthouding. Onthouding is, geen vlees eten na de 7e verjaar dag. Onthouding van vlees op de daarvoor aangegeven dagen geldt voor allen, van het 7e jaar en deze verplichting blijft het gehele leven gelden. Het is dus niet zo, als men vroeger veel dacht, dat iemand die 60 jaar wordt, niet meer aan de onthoudingswet gebonden zou zijn en maar raak vlees mag eten Over een en ander zal men dus a.s. Zondag méér horen en wij sporen onze lezers nu al aan, dan goed op t,e letten en de tekst van de wet goed na te lezen en te bewaren uit de krant van a.s. Maandag. Want het is de bedoe ling, dat men de af te kondigen bepalingen naleeft, in de geest van de Kerk. Natuurlijk zijn er uitzonderin gen. Natuurlijk heeft de Kerk, als de wijze Moeder, niet het onmo gelijke gevraagd en zo zeggen de Bisschoppen dat rekening gehou den moet worden „met een zeer aanzienlijke verzwakking der menselijke krachten in het alge meen! Wat vroeger geslachten konden, kan nu niet meerEr (Van onze parlementaire redacteur) De algemene beschouwingen over de Rijksbegroting, die gisteren in de Eerste Kamer werden gehouden, wettigden de conclusie, dat her kabinet-Drees nog stevig in het zadel zit. Zowel de P.v.d.A. als de K.V.P.-woordvoerder verklaarden dat zij het gaarne zouden blijven steunen, en de heer Kropman (K.V.P.) liet deze toezegging zelfs van woorden van grote waardering vergezeld gaan. In het bijzonder prees hij het kabinet om de oplossing van het Indonesisch probleem, waardoor, om met de Koningin te spreken, een band van edeler maaksel tot stand gekomen was. De heer Molenaar (V.V.D.) dacht ook achteraf over deze Indonesië-politiek nog wel enigszins anders. Hij ver weet minister van Maarseveen, dat deze weliswaar fiere woorden had gesproken, maar tenslotte toch voor de Veiligheidsraad was gecapituleerd. De heer Kolff (CH) volstond met aan de afwijzende houding van zijn fractie te herinneren, hetgeen ech ter geenszins medewerking aan de uitvoering van de nieuwe overeen komsten uitsloot. Gaarne verklaar de hij zich bereid om ook in het algemeen de regeringspolitiek te steunen, natuurlijk in de verwach ting, dat met de Chr.-Hist begin selen zou worden rekening gehou den. Voor hem was de heer Mole naar (WD), ondanks critiek op verschillende punten, toch tot een soortgelijke conclusie gekomen Vele ministers hadden in het VVD een goede pers. Maar wat het kabinet-Drees ze ker niet had durven dromen, was hef verrassende feit, dat nu zelfs de Anti-Revolutionnairen met uit gestoken hand op de regering toe kwamen. Prof. Anema (A.R.) was de man, die het aanzoek deed en hij werd in dit verzoek met warmte gesteund door de heer Kolff (C.H.). De redenering van prof. Anema (A.R.) was deze: De binnenlandse politiek heeft zich de laatste jaren fundamenteel gewijzigd. Vele pro blemen moeten thans in interna tionaal licht worden bekeken. In een dergelijke situatie moesten tegenstellingen onderling zoveel mogelijk vermeden worden. Hier van uitgaande, bleef hij het in de eerste plaats noodzakelijk ach ten, dat zowel de KVP als de PvdA aan de regering zouden blijven deelnemen. Het verheugde hem in dit verband zelfs dat de tegenstel ling tussen beide partijen al weer wat geluwd scheen. De heer Kolff (CH) haalde hier later het woord van de oude volks dichter aan: ,,Niet steeds is de liefde bestendig van duur, hoe snel zij de boezem deed jagen.." Maar samenwerking tussen KVP en PvdA was natuurlijk nog niet vol doende. In deze tijd moest een werkelijk nationale politiek ge voerd worden en hierbij behoefde men, nu de Indonesië-kwestie uit de wereld was, ook de Anti-Revo lutionnairen niet meer uit te slui ten. Hij en zijn politieke vrienden waren gaarne tut medewerking be reid en het ware dan ook wenselijk wanneer met name de PvdA haar houding tegenover zijn partij eens ging herzien. De Anti-Revolution nairen vormden de partij van de arbeiders en de kleine luiden en zij werd voortgedreven door de moto rische beginselen van het Calvi nisme. Neen, er was zeker geen re den om de Anti-Revolutionnairen in de hoek van het „conservatieve kliekendom" te duwen. De heer Kropman (KVP) ver klaarde later, dat hij zulks zeer zeker niet zou willen doen. Toch waren er en dit gold ook voor de C.H. op staatsrechtelijk gebied, wel wordt niet meer gesproken over het nemen van een ontnuchtering, des morgens "op de Vastendagen en het gebruik van een „collatie" des avonds, maar de Bisschoppen spreken van de noodzaak, om, na de volle maaltijd, eens per dag, „bij de overige gebruikelijke maal tijden zich aanmerkelijk te beper ken en minder voedsel te gebrui ken dan zij gewoon zijn". Reke ning houdend met alles, erkennen zij „als wettig gebruik om bij deze beperkte maaltijden zoveel te gebruiken als men nodig heeft om zijn- dagelijkse plichten en bezig heden zonder ernstig bezwaar te kunnen blijven vervullen". Men spreekt in dit verband van de relatieve Vasten. Moge door volstrekte medewerking in de geest van het Bisschoppelijk i schrijven worden aangevuld, wat anders tekort zou worden geko men, teneinde „de zegeningen van het Vasten in het algemeen en van de komende veertigdaagse Vasten in het bijzonder, deelachtig te wor den". Opdat die dagen werkelijk dagen van heil zijn, en d i e gees telijke bezinning, verdieping en bezieling in de hand werken, die de Paus ook in dit jaar verwacht en die de Bisschoppen ons verma nen, ook door gebed en persoon lijke verstervingen over ons allen, over heel de wereld, af te bidden! aanmerkelijke verschillen. En in elk geval kwam het aanzoek on verwachts. Voorlopig kan hij niet verder gaan dan het in welwillende overweging te nemen! Actuele punten in dit debat wa ren de nieuwe functie van minister Stikker en de benoeming van twee staatssecretarissen aan „Sociale Zaken". De heer Kolff (CH) bena derde de nieuwe functie van do bewindsman van „Buitenlandse Zaken" met veel reserve. Waren deze functies wel te combineren, zo vroeg hij zich af. In elk geval was het goed, dat minister Stikker zijn definitieve beslissing tot April had uitgesteld. Zowel de heer Molenaar (VVD) als de heer Kropman (KVP) wil den er van uit gaan, dat in de ver vulling van de nieuwe functie ook een Nederlands belang kon schui len. Wel achten zij het gelukkig, dat minister Stikker zichzelf al een grens had gesteld, nl. daar waar Nederlandse belang in strijd zou komen. x Beslist onvoldoende achtte prof. Molenaar (VVD) de wijze waarop de heer Stikker nu vervangen zou worden. Ook al was zijn partij klein, zij had er toch recht op om in het kabinet volwaardig mee te spreken en dus begeerde hij naast de Staatssecretaris nog een minis ter aan B.Z. zonder portefeuille. Deze functionaris zou een uitge sproken politieke figuur moeten zijn. De benoeming van de twee staatssecretarissen aan „Sociale Zaken" ontmoette weinig waarde ring. Wij hebben er nu al zes, aldus" de heer Kropman (KVP) en ik zou wel eens van de regering willen vernemen of zij van plan is om in dit tempo door te gaan. Zeker achtte hjj het niet geluk kig, dat voor deze nieuwe functies ambtenaren waren aangewezen. Benoemingen ais deze riepen het gevaar op van een ver ambt elijkinq van de regeringssfeer. De heer Mo lenaar (VVD) vroeg zich af, waar om de mogelijkheid niet benut werd om ambtenaren tot regerings commissaris te benoemen. Bevallen zij niet, dan kan men ze weer weg sturen, een Staatssecretaris moet men echter laten zitten. De rede van de heer Kropman (KVP) was vooral belangrijk, om de visie op de buitenlandse politiek, die hij hierbij ten beste gaf. De overdracht van de souvereiniteit over Indonesië heeft consequenties, aldus de heer Kropman, die wij ons niet mogen verhelen. Wij zijn geen imperium meer. Maar toch beschik ken wij nog over grote nationale waarden. Deze waarden moeten wij nu meer dan ooit gaan uitdra gen. O.K. en W., „Economische Zaken", „Wederopbouw en Volks huisvesting" al deze departementen moeten nu naast B.Z. in de inter nationale sfeer gaan denken. In het zelfde verband wijdde de heer Kropman aandacht aan de zorg voor de rechtstaat.. Vroeger ging er als zodanig een roep van Neder land uit. Hoe wordt hier echter thans het asylrecht gehanteerd? Alleen zij die economisch belang- KONINGIN ONTVING MOH ROEM Gistermiddag te vier uur ontving H. M. de Koningin de Hoge Com missaris van Indonesië in ons land, Moh. Roem met diens echtgenote op de thee ten paleize Soestdijk. Het is een aardige gewoonte in Engeland, de gevels van ver scheidene dorpscafé's te ver sieren met een uithangbord, waarop de beeltenis van een beroemde Engelse soldaat. Dit legeh van oud-strijders is thans uitgebreid met de beeltenis van sergeant Stevens, een gepen- sionneerde die thans te Chelsea vertoeft. Een paar gepension- neerden van Chelsea dronken een toast op sergeant Stevens, nadat het bord aan de gevel van de herberg te Enfield (Middle sex) plechtig was onthuld. het internationale belang met het rijk zijn kregen toegang, De eerste hulppost van het Ita liaanse parlement moest Dinsdag middag zes Italiaanse afgevaardig den, onder wie de minister van Arbeid, Achille Marazza en een vrouwelijk Kamerlid, behandelen wegens bijtwonden, blauwe ogen en builen. Minister Marazza was door een communist in zijn duim gebeten. De aanleiding voor het gevecht, dat het debat over het vertrou wensvotum in de nieuwe regering onderbrak, was de Gasperi's ver wijzing naar een vergadering van linkse afgevaardigden na het doodschieten van zes stakers te Modena. De minister-president noemde deze vergadering de „pa rade van Modena". De linkse afge vaardigden ontvingen deze woor den met een gehuil van woede en stormden op de banken van de Na twee maanden onderhandelen werd Dinsdag te Moskou door Tsjoe en Lai, de minister van Buitenlandse Zaken van rood- China, en Wisjinsky, de Sowjet-minister van Buitenlandse Zaken, een verdrag van vriendschap en bondgenootschap geslo ten voor de duur van dertig jaar. Na de plechtigheid bood de Chinese ambasadeur te Moskou Mao Tse Toeng, de premier van rood-China, en hoge Sowj et-lei ders een feestmaal aan in hotel Metropole. Hao Tse Toeng ging op 16 Decem ber naar de Sowjet-Unie. Een maand later voegde Tsjou en Lai, minister van Buitenlandse Zaken, zich bij hem. Radio Moskou zegt, dat het ver-' drag voorziet in de terugtrekking van Sowj et-troepen uit de marine basis Port Arthur in Mandsjoerije. De Tsjan Tsjoen-spoorweg in Mandsjoerije zal weer onder Chi nese controle worden gesteld, zo meldt de radio. De spoorweg kwam in 1945 krachtens het verdrag tussen Tsjang Kai Sjek en de Sowjet- Unie onder Sowj et-Russische con trole. Deze beide bepalingen zul len van kracht worden, nadat er een vredesverdrag met Japapn is gesloten. De Sowjet-Unie zal China cre- dieten op lange termijn verstrek ken voor het kopen van industriële uitrusting in de Sowjet-Unie. De beide landen hebben nota's uitgewisseld over nietigverklaring van het ChineesSowj et-Russi sche verdrag van 1945. De nieuwe overeenkomst beves tigt de volledige souvereiniteit van Buiten-Mongolië, zo voegt de Radio er aan toe De Sowjet-Unie zal China „zon der compensatie" bezittingen over dragen, die door Sowj et-Russische economische organisaties zijn ver kregen van Japanse eigenaars in Mandsjoerije. Beide landen kwamen overeen „de wederopleving van het impe rialisme en de agressie van Japan of van enige andere mogendheid te voorkomen." VATICAANSTAD (Reuter). - Z. H. de Paus heeft een lichte aanval van influenza en moest Dinsdag op voorschrift van de arts zijn kamer houden. Geduren de twee dagen zal de H. Vader geen audiënties verlenen. LID VAN EERSTE KAMER Het Eerste Kamerlid dr. S. E. B. Bierema is Dinsdagmiddag om 3 uur te Usquert overleden. Steven Edzo Broeils Bierema werd 12 November 1884 geboren. Hij bezocht de lagere school te Usquert en vervolgens het gymna sium te Groningen, waarna hij zijn studieën voortzette aan de Universiteit te Halle, Muenchen en Leipzig. In laatstgenoemde stad promoveerde hij cum laude in 1909. Na zijn studie wijdde dr. Bierema zich aan de practische landbouw en nam ijverig deel aan het landbouwverenigingsleven. Op 25 Juli 1922 nam hij zitting in de Tweede Kamer voor de liberale staatspartij. Hij was lange tijd fractievoorzitter der liberalen in de Tweede Kamer. In 1946 nam hij weder zitting, doch na de ver kiezingen van 1948 ging hij over naar de Eerste Kamer, waarin,hij de V.V.D. vertegenwoordigde. Voort was hij voorzitter van de coöperatieve centrale Raiffeisen- bank te Utrecht. Dr. Bierema was Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. Dinsdag is afgekondigd de wet op de Bedrijfsorganisatie en te zelf der tijd in werking getreden met uitzondering van een aantal artikelen, welke betrekking heb ben op bestaande organisaties, welke niet plotseling kunnen wor den opgeheven. Dit zijn de Eco nomische Raad, de organisatie- Woltersom, het Mijnstatuut, de Bedrijfsschapppen Voedselvoorzie ning,- de Middenstandsraad, de Nijverheidsraad, de Hoge Raad van Arbeid en de organisatie krachtens de Bedrijfsradenwet. De tijdstippen, waarop laatst genoemde organisaties zullen wor den opgeheven, worden bij Kon. Besluit bepaald. christendemocraten toe. De Siciliaanse communistische afgevaardigde Lamarcha baande zich door de rijen der christen democraten een weg naar pre mier de Gasperi, toen hij door minister Marazza werd gegrepen Ongeveer 50 afgevaardigden van alle partijen namen aan het ge vecht deel. Na' tevergeefs te heb ben getracht de orde te herstel len, verdaagde de voorzitter het debat 15 minuten. Na de hervatting van de verga dering werd bij handopsteken be' sloten de communist Di Mauro, die het eerst de regeringsbanken had aangevallen, te schorsen als Kamerlid. Di Mauro verliet de Kamer on der luide toejuichingen van zijn partijgenoten. De Italiaanse Kamer gaf de christen-democratische premier Aicide de Gasperi, Dinsdagavond met 314 tegen 189 stemmen haar eerste officiële vertrouwensvotum. De christen-democraten, republi keinen en rechtse socialisten stemden voor de regering; de com munisten, de linkse en centrum- socialisten, monarchisten en neo fascisten stemden tegen. LONDEN, 14 Febr. (Reuter). Radio Vaticana meldt, dat een Roemeense bisschop, mgr. Aaron Martin, binnenkort voor een Roe meens hof, onder beschuldiging van het voeren van een staats- vijandige activiteit, zal terecht staan. Dit zal de eerste keer zijn, dat een róoms-katholieke bisschop in Roemenië terecht staat. NAAR EEN SNELLERE PROCEDURE Naar wij vernemen wordt bij het Ministerie van Justitie een regeling voorbereid voor de wijziging van bepaalde onderdelen van de civiele procedure, zoals die in het wetboek van burgerlijke rechtsvordering is vastgelegd en voor de wijziging van sommige punten van deze wet geving op de rechterlijke organi satie. Minister-president Dr. Drees heeft gisteravond in de Eerste Kamer medegedeeld, dat er nog enkele staatssecretarissen be noemd zullen worden. De premier betoogde naar aan leiding van in de Kamer geuite critiek, dat een staatssecretaris voor Volksgezondheid voor de hand liggend is terwijl ook de an dere staatssecretaris aan Sociale Zaken nodig was. De Regering ziet in de benoe ming van een ambtenaar tot staatssecretaris niet de bekroning van de loopbaan van een hoge ambtenaar. GROOTSTE BOMMENWERPER TER WERELD VERMIST SEATTLE. Een B-36, de grootste bommenwerper in de we reld, met 17 man aan boord is on geveer 650 km ten noordwesten van Seattle (in de staat Washing ton) in Brits-Columbia gedwongen te landen door ijsvorming en brand in een motor, aldus ver neemt-Reuter uit gezaghebbende bron. Volgens een zegsman is het vliegtuig „ongetwijfeld" in het ijskoude water voor de kust van Brits-Columbia terecht gekomen. Het zesmotorige toestel, dat de eerste B-36 is, die ooit werd ver mist, was vertrokken uit de lucht machtbasis Eielson nabij Fair banks (Alaska). Vliegtuigen zijn oppgestegen om het vermiste vliegtuig op te spo ren. 15 MAART A.S. Nederland is gereed om de nieuwe golflengten volgens bet plan Kopenhagen op 15 Maart in te voeren. Als er geen bezwa ren rijzen van andere landen zal van die datum af het programma Hilversum I worden uitgezonden op een frequentie van 746 kilo cycles, golflengte ongeveer 402 M. en het programma Hilversum II op een frequentie van 1007 kilo cycles, golflengte ongeveer 298 M. De steunzenders Hengelo, Hooge- veen en Hulsberg zullen uit zenden op een frequentie van 1594 kilocycles, golflengte ongeveer 189 M. De Amerikaanse ambassadeur in Nederland, Selden Chapin, heeft gistermorgen een bezoek gebracht aan de Amerikaanse oorlogsschepen Power en Stein- acker, die op het ogenblik in de Amsterdamse haven liggen. LONDEN, 14 Febr. (Reuter). De Nederlandse Minister van Bui tenlandse Zaken en politieke be middelaar van de organisatie voor Europese economische samenwer king, mr. D. U. Stikker, heeft met zijn Engelse collega, Ernest Bevin, en de Engelse minister van Finan ciën, sir Stafford Cripps, tijdens zijn bezoek aan het Engelse minis terie van Buitenlandse Zaken Dinsdag een plan voor een Euro pese betalingsunie besproken, zo wordt door het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken mede gedeeld. In de mededeling van het En gelse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt gezegd, dat Engeland het vertrouwen heeft uitgespro ken, dat het plan tijdens de aan staande besprekingen te Parijs zou kunnen worden uitgewerkt. Dit zou in overeenstemming zijn met de principes, die in het onlangs gepubliceerde rapport van de O.E.E.S. zijn uiteengezet en zou de essentiële belangen, zowel van het sterlinggebied als van de lan den van West-Europa, waarbor gen. De Britse regering acht oplos sing van dit vraagstuk van het allergrootste belang en is vast be sloten alles te doen wat zij kan, om te zorgen, dat succes wordt verkregen, maar een zaak van een dergelijke ingewikkeldheid ver eist tijd, om tot oplossing te wor den gebracht. IN NEDERLANDSE VRACHTWAGEN De „Duitse douane te Wyler bij Kleef heeft een smokkelhandel van één millioen Amerikaanse sigaretten ontdekt. De sigaretten waren verborgen in een Neder landse vrachtwagen, die tussen Zwitserland en Nederland reed en waren bestemd voor de zwarte markt in West-Duisland. De Duitse douane acht het beter voorlopig geen mededelingen te doen over het verloop van deze smokkelzaak. Het onderzoek wordt nog ernstig voortgezet en de auto van de Ne derlandse firma, waarvan de naam niet genoemd wordt, blijft in be zit van de Duitse douane.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1