Nieuw Dr. Drees sprak in Tweede Kamer over de actie van Westerling Moh. Hatta vroeg dr. Lovink Westerling te repatriëren Churchill zou met Stalin opnieuw willen praten Sukarno over Westerling: onderschat het gevaar niet Drievoudige bruiloft in de Wieringermeer Prinsesjes en „gillende keuken meiden" in Bussum's straten „DE WAKER" DE KERSTNACHT VAN DE BANDIET EDITIES VOOR ALKMAAR. HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD Hier en overzee Westerling V De Kader vorming De gezondheids toestand van Z. H, de Paus Van 330 deserteurs keerden er 298 terug Bevin: Oplossing zit niet in /fbravour-voorstellen,J Volksraadpleging in België: 12 Maart Parlement R.I.S. geopend Bankroet van van Mook's politiek Stagnatie bij wapen verscheping Duits schip aan de grond Geruchten rond Acheson Unieke gebeurtenis in herrezen polder i een handje bij hun lor U„Jong geleerd, naai per maand trouw ende Molens eiking van het eerste van dezede tweede >schiedt vanaf 1 Maart daarna vanaf iedere le van de maand een ilaatje. o.a. eiken en sparren ;rs, dam- en zethekken, kortelingen, fuik- en vlagstokken, heipalen, engte en dikte verkrijg- ïaf f 0.30 per stuk. Alles Desgewenst leveren wij afrastering-palen! g, goedkoop en afdoen- l heton-palen, voorzien relke zeer practisch aan ;stigd. Compl. f 0.80 p. st. ijs van het door U ver- Kijken is kopen bij: A SCHOORL Telefoon 313 Her-Uitvoering Op ZONDAG 19 FEBR. a.s. geeft de R.K. Gem. Toneelver. Nut en Ver maak, 't Veld, Oude Niedorp, op veelvuldig verzoek nogmaals een opvoering van het schit terend toneelstuk in Café Slijkerman, des avonds oni 7 uur. plaatsbespr. de gehele week en des Zondags aan de zaal. Bespreek tijdig om teleurstelling te voorkomen. BAL NA en. „Het is hier koud. weg? Daarginds is een Dk helemaal verroest", hoofd. „Als je hier zo weg", zei hij. „Je gaat het zelfs alleraardigst hier neergezet, omdat ier nu precies veertig maken en dan betaal lier ontslag. Misschien lijn hele leven blijven vreemd gezicht! Voelt •..vreselijk koud!" zei m klap sloeg hij tegen gekomen was, zag hij, skoude grond lag. Hij hij rilde van de kou neus. „Brrrr! Wat een .Brrrrr! Jasses! Gauw Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct.. resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) S H VAN HEDEN Pagina l Donderdag 16 Februari 1950 45e Jaargang No. 1 1791 Kantoren: HOORN. Draafshigel 59, teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoorf 56, tel. 2046. (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 HET VOORSTEL Van het Par tijbestuur der Katholieke Volks partij om over te gaan tot stich ting van een Centraal Vormings instituut, stuitte, blijkens berich ten en verslagen, in verschillen de Kieskringen op meer verzet dan wij aanvankelijk hadden ge dacht. Niet dat men, in het algemeen, niet overtuigd was van de nood zaak, om tot systematische Ka dervorming, op grote schaal, te komen. Men wil hier en daar hoewel de omvangrijke Kring den Bosch mordicus tegen is wel verspreide Kadervorming óver het gehele land, maar géén vast centraal punt vóór het ge hele land. Anderen hebben fi nanciële bezwaren, weer ande ren vrezen, dat te hoog gegre pen wordt, en dat het P. B. een dak bouwt nog vóór dat het fun dament er is. Op enkele kanten van dit voorstel, dat morgen, Vrijdag middag te Utrecht op de Partij raadsvergadering in behandeling komt, willen wij, om het grote algemene belang der zaak, nog even ingaan. Het grote belang der zaak; dit is niet een kwestie welke alleen de K.V.P. raakt, het gaat hier om een landsbelang: want het kan alléén maar in het belang van het land zijn, als de grootste staatkundige partij hier, over een goed geschoold kader beschikt, dat in staat is, goede leiding te geven aan de enige malen honderdduizend leden, die de partij telt. Men heeft de K. V.P. wei eens een „kolos op le men voeten" genoemd, maar een partij met zulk een karakter be antwoordt niet aan de eisen, welke aan haar voor de toepas sing van haar beginselen en de doorvoering van haar program worden gesteld. En dat in deze tijden, nu de grote staatkundige problemen, met hun ingewikkel de entourage en hun internatio nale achtergrond van alle kan ten aanstormen! Kadervorming dus, op grote schaal, systematisch en degelijk. Dat wil het P. B. ook en het wil ook daarbij gedecentrali- s e e r cle vórming. Het Instituut zal allereerst de Centrale zijn voor de gehele vorming, zowel voor die in de Kringen en afde lingen, als voor de diepere staat kundige vorming voor een gese lecteerde groep. Daarnaast zal de Centrale schriftelijke cursus sen verzorgen, zij zal de plaats zijn. waar geregeld contactbij eenkomsten gehouden worden met diverse maatschappelijke groe pen, zij zal ook de vaste verga derplaats zijn voor bijeenkom sten van het Partijbestuur, de Propagandaraad, het Staatkun dig Centrum, leden van Gedepu teerde Staten, het Vrouwendis puut, enz. Het vaste Vormings-instituut, op een centraal punt in het land gelegen, zal dus, om het zo maar eens te zeggen, zijn rente wel opbrengen en het P.B. zal mor gen dit voorstel zeker niet door zetten, als de financiële opzet niet verzekerd is! Dit betekent niet, dat de voor gestelde financiering, zoals deze tot nu toe. aan de Partijraad be kend is, niet nog vragen open laat. Wij vertrouwen, dat die vragen morgen wel beantwoord zullen worden. Hoe men kan menen, dat het dak gebouwd wordt, voor dat het fundament er is, begrijpen wij niet recht. Zelfs de „kolos op lemen voeten", isdan toch een kolos, (en wel het huis), maar de fundamenten moeten ver sterkt worden en dit moet van boven-af geschieden, onder deskundige leiding, degelijk en solide en systematisch! Het huis de oartii is er, feitelijk al meer dan 50 jaar. Het wordt hoog tiid. dat er een, waterdicht, dak or> komt, waardoor het huis meer bewoonbaar wordt; en om beter tegen de stormen van de tijd be stand te zijn, moeten de funda menten verstevigd worden. Betere Kadervorming is over de gehele linie dringend nodig. De politieke ontwikkeling is, na verschillende minder gelukkige proefnemingen, een stuk achter febleven bij de sociale. Om het evenwicht te bewaren en om te voorkomen, dat de verhoudin gen scheef groeien, moet hier duidelijk en degelijk in worden Voorzien. Daarom hopen wij, dat het Partijbestuur er in zal slagen, de Partijraad morgen te o v e r- tuigen: na enige vragen, voor al ten aanzien van de financie ring, naar genoegen te hebben beantwoord. Achttien Zweedse vlie gers nemen deel aan zgn. „noodlandings oefeningen'" in de ber gen. De parachutes van de vliegeniers kunnen gemakkelijk tot een tent worden omgeto verd en hun kleding is op een langdurig ver blijf in de bergen bere kend. Alle benodigde oroviand voor hun veer tiendaags verblijf zit in in klein doosje, in de vorm van tabletjes. De mannen zijn onder strenge dokterscontrole De vliegers rondom het kampvuur in de Noord-Zweedse bergen. 9 Door de fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, Jhr. van der Goes van Naters zijn gistermiddag in de Tweede Kamer vragen gesteld over de actie Westerling. Deze vragen werden beantwoord door de minister-president Dr. Drees. De vragen handelden over het aantal militairen, dat uit het Kon Ned. Leger en de K.N.I.L. zijn gedeserteerd, over de wapens waarover door de A.P.R.A. werd beschikt en over de wijze waarop de actie is gefinancierd. Westerling c.s. naar Nederland te repatriëren. Uit het antwoord van Dr. Drees bleek, dat dit verzoek inderdaad door Moh Hatta is ge daan. Dr Lovink heeft op dit ver zoek geantwoord, dat hij zou in grijpen indien door de Indonesi sche regering bewijzen werden geleverd over de illegale activi teit van Westerling. Moh Hatta is daarin niet geslaagd, wellicht in verband met zijn spoedig vertrek naar Nederland voor de Souverei- niteitsoverdracht. VIJF Dr. Drees heeft geantwoord, dat 330 man zijn gedeserteerd uit de troepen, die onder Nederlandse bevelen staan. Onder deze deser teurs bevond zich slechts een ge ring aantal Nederlanders. Van deze 330 man waren er 140 afkom stig van de speciale troepen en 190 van de federale recruten. Zij zijn in de nacht van 23 op 24 Januari gedeserteerd met medeneming van wapens en transportmiddelen. Spoedig heeft zich een groot aan tal militairen weer terug gemeld, t.w. op 24 en 25 Januari 110 man speciale troepen en 188 man fede rale recruten. Zij zijn per vlieg tuig naar Djakarta gebracht en daar in bewaring gesteld. Later zijn zij overgebracht naar het eiland Onrust, waar zij geïsoleerd zijn. Hoe de A.P.R.A. wapens heeft gekregen is verder niet bekend Dr. Drees wees er op, dat er in Indonesië nog wapens in onbe voegde handen zijn, die destijds door de Japanners tot krijgsbuit zijn gemaakt. Er zijn geen autori teiten aan te wijzén, die verant woordelijk kunnen worden ge steld voor diefstal van legergoe- deren. Dr. Lovink was gewaarschuwd. Volgens de heer v. d. Goes van Naters zou de Hoge Vertegen woordiger van de Kroon in Indo nesië, dr. Lovink, enkele dagen voor de Souvereiniteitsoverdracht door drs. Moh Hatta zijn gevraagd Omtrent de financiering van de actie Westerling zeide Dr. Drees, dat hij daaromtrent geen zeker heid heeft. Wel is het hem bekend, dat is getracht uit Nederland geld te krijgen. Of dit aan Westerling tenslotte is gelukt is niet bekend. GENEESHEREN CONSULT HIELDEN Het volgende bulletin is Woens dag in Vaticaanstad uitgegeven: Sedert gisteren heeft de Paus zijn audiënties moeten afgelasten, daar hij lijdend is aan lichte griep, gepaard gaande met koorts. De Heilige Vader heeft derhalve zijn particuliere vertrekken niet verla ten, wat hem overigens niet belet heeft zijn gewone werkzaamheden voort te zetten, zoals hij vroeger in gelijke omstandigheden steeds heeft gedaan. Hedenochtend heeft hij Mgr. Tardini en Mgr. Mor.tini van de Staatssecretarie ontvangen ter af wikkeling van de lopende zaken." De „Daily Telegraph" meldde, dat vijf geneesheren Dinsdag con sult hielden. Het scheen onwaar schijnlijk daf de Paus Zondag aan wezig zou kunnen zijn bij de plech tigheid van de Zaligverklaring, die dan zou worden gehouden. Later meldde A.F.P. dat de tem peratuur Woensdagmorgen weer tot 36.8 was gedaald. De rede die de Paus vandaag ge houden zou hebben voor de Inter nationale conferentie van de Katho lieke Pers, zou op schrift worden uitgereikt. Winston Churchill heeft tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Edinburgh verklaard, dat hij, als hij na de algemene verkiezin gen weer premier zou worden, persoonlijk bij Stalin stappen zou doen teneinde in een uiterste krachtsinspanning te pogen een einde te maken aan de koude oorlog. Hij herinnerde aan zijn vroegere betrekkingen met de maarschalk en aan het feit dat zijn voorspellingen met verschrikkelijke nauwkeurigheid zijn uitgekomen. De Sowjets hebben verreweg de grootste militaire macht maar de V.S. hebben de atoom, aldus Churchill, die deze Amerikaanse superioriteit op het gebied van de atoomwapens de zekerste waarborg voor de wereldvrede noemde. BRUSSEL, 15 Febr. De Bel gische prins-regent heeft he denmiddag het uitvoeringsbe sluit met betrekking tot de wet over het houden van een volks raadpleging over terugkeer van koning Leopold naar België ondertekend. De volksraadple ging zal worden gehouden op Zondag 12 Maart. „De regering is vastbesloten, om alle onruststokers weg te vagen. De Madiun-affaire heeft de sterkte der regering bewezen. Het gevaar van de actie van Westerling moet niet worden onderschat. Westerling heeft zijn acties reeds voorbereid voor de overdracht der souvereiniteit, daarbij geholpen door reactio naire elementen. Zijn actie heeft vele vertakkingen, ook onder onze mensen, zij ontvangt hulp uit het buitenland en is diep geïnfiltreerd in de Darul Islam. Aangezien door de actie van Westerling de tegenstelling tussen de T.N.I. en het K.N.I.L. is verscherpt, zal de regering alles doen om de inschakeling van het K.N.I.L. in de T.N.I. ten spoedigste te voltooien". Een koninklijke auto "stopte Dinsdagmiddag voor een winkel 'n scherts- en feestartikelen in de Gildestraat te Bussum. Uit de auto stapten de prinsesjes Beatrix en Irene, die 00k vorig jaar aan deze Jrinkel een bezoek brachten, voor «et kopen van fopartikelen voor net St. Nicólaasfeest. Thans vroe gen de prinsesjes om z.g. „gillen de keukenmeiden". De winkelier leverde de gevraagde hoeveelheid af en gaf de prinsesjes enige to verballen cadeau. Hij verwachtte, dat de meisjes hierop weer onmid dellijk naar Soestdijk zouden terugkeren, maar dat bleek niet de opzet te zijn van Beatrix en Irene. Ze hadden zich voorgeno men de deugdelijkheid van het vuurwerk terstond te proberen en staken voor de deur van de win kel achter elkaar drie „keuken meiden" af, die met het gegil, haar naam waardig, door de Gil- destraat suisden. Het gevolg bleef niet uit. In een oogwenk stroomde de straat, die gelegen is in de ar beidersbuurt van Bussum, vol. Dat was niet de bedoeling geweest van de prinsesjes, die ongestoord van haar pasgekochte vuurwerk hadden willen genieten. Spoedig verlieten ze Bussum dan ook weer om het kostbare vuurwerk op Soestdijk in veiligheid te brengen. Gistermiddag echter stopte de auto wederom in de Gildestraat. De prinsesjes hadden besloten nog meer „gillende keukenmeiden" te halen, die ze in Sankt Anton wil len „importeren". En bovendien kochten ze 12 toverballen, die ze zo lekker gevonden hadden, maar die Oostenrijk waarschijnlijk wel Aldus verklaarde president Su karno gisteren in de rede van 80 minuten die hij hield ter gelegen heid van de eérste zitting van het parlement en de senaat van de R.I.S. die in de voormalige mili taire sociëteit „Concordia", later Wilhelminaclub aan het Waterloo- plein in Djakarta werd gehouden Hij zeide er dankbaar voor te zijn, dat er een goede samenwerking bestaat met de Nederlandse rege ring, zoals is gebleken uit de ge meenschappelijke verklaring van dr. Hirschfeld en Moh. Hatta. De president zette het regeringspro gramma uiteen en betoogde dat de coöperatie de grondslag vormt der volkseconomie. In het bijzonder moeten coöperaties worden opge richt onder de boeren. Hij vroeg de arbeidersbeweging geduld en zelfbeheersing te tonen bij haar stringente eisen tot nationalisatie en opheffing van de deelstaten. Alle aandacht moet eerst worden geconcentreerd op de vervolma king van de organisatie der vak verenigingen. Binnen drie maan den wordt een wetsontwerp op de arbeidswetgeving aanhangig ge maakt. De eisen tot opheffing van de deelstaten komen uit die staten zelf voort en bewijzen het bank roet van de politiek van dr. van Mook. Hoe bitter deze erfenis ook is: de regering zal pogen de volks- loirirn lane's wette lijke en vreedzame wegen. De re gering zal vasthouden aan de voorlopige constitutie. Nadat de verlangens van het volk op democratische weg tot uitdrukking zulleh zijn gebracht, zal de structuur van de staat dien overeenkomstig worden gegrond vest. Tot zolang zullen de rechten van de deelstaten gehandhaafd blijven. Alleen in gevallen van absolute noodzaak zal in de in terne structuur der deelstaten worden ingegrepen. De nationale schuld zal in de komende jaren nog stijgen. Behalve de schuld van 4200 millioen gulden die bij de Souvereiniteitsoverdracht werd overgenomen, was er een schuld van 100 tot 150 millioen dollar van dc Republik Indonesia. Het tekort op de begroting 1950 zal ongeveer 2650 millioen gulden belopen. De belastingopbrengst zal nog laag ziin; leger en ambtelijk apparaat zujlen worden gerationaliseerd. Het aantal ambtenaren zal van 420.000 tot 220.000 worden terug gebracht. Sukarno hoopte dat Ne derland bereid zou zijn een lening van 400 tot 500 millioen gulden te verstrekken. Een andere moge lijkheid is een Amerikaanse le ning. Engelse league slaaf Ierse league De wedstrijd tussen de vertegen woordigende league-elftallen van Engeland en Eire, welke te Wol verhampton werd gespeeld, ein digde in een 70 overwinning der Engelsen. Hij zeide voorts dat Bevin's buitenlandse politiek in hoofdzaak „de juiste koers" had gevolgd, •maar dat de uitvoering ervan „door vele jammerlijke blunders" was ontsierd. Hij verweet het Labourbewind een van de meest uitzonderlijke fouten die ooit werden gemaakt en het verwon derde hem, dat niettegenstaande enorme bedragen voor de leger vloot- en luchtstrijdkrachten wa ren uitgegeven, Engeland niet in staat zou zijn geweest nu de atoombom zelf te maken. In een exclusief interview dat Truman toestond aan de New York Times verklaarde hij, niet te geloven dat de Russen de be loften zullen nakomen die zij zou den doen tijdens besprekingen als door Churchill bedoeld. De overeenkomst van Jalta was de enige van bijna veertig waar aan zij zich gehouden hebben, al dus de president, die geloofde dat de Russen nog steeds lijden aan een angst- en minderwaardig heidscomplex. Als in 1948 geen verkiezingscampagne aan de gang was geweest zou ik opperrechter Vinson naar Moskou hebben ge stuurd om te pogen met Stalin tot een oplossing te komen, en mis schien kan dit te zijner tijd nog gebeuren. Wij moeten echter op geen enkel punt tekenen vari zwakheid tonen, aldus Truman. Acheson weigerde enig commen taar op Churchill's rede en zeide dat hij zich in de komende acht dagen van elk commentaar op alle redevoeringen in Engeland zal onthouden. Bevin verklaarde in een rede te Woolwich dat hij op zijn post geen „stunts" zou proberen maar zon der omwegen zou voortgaan met standvastige en grondige onder handelingen. In een radiorede voegde hij daaraan toe, dat het vraagstuk van internationale con trole van de atoom-energie niet kan worden opgelost „door bra- vour-voorstellen". Indien echter de Sowjet-Unie de geringste wij ziging van standpunt toonde, zou Engeland bereid zijn besprekingen te beginnen met het doel de mo gelij khevd van een oorlog uit te bannen. De Sowjet-Unie is echter een gesloten boek en haar volk wordt op het ogenblik meer van de wereld afgesloten dan ooit. Als ANGSTIGE OGENBLIKKEN BIJ BRAND TE MAASTRICHT Een politie-agent ontdekte gister morgen een begin van brand in een café aan de Hogebrugstraat in Wijk- Maastricht. De gealarmeerde brand weer was spoedig ter plaatse. De bewoners die op de étage boven het café Woonden, zagen zich door de brand iedere uitgang versperd. De moeder met twee kinderen, alsmede een caféganger konden zich slechts redden door uit de eerste verdie ping op een geïmproviseerd spring- zeil te springen, dat door buren werd opgehouden. De caféhouder zelf kreeg daartoe geen gelegenheid meer en moest zich op de dakgoot in veiligheid brengen, waar hij la ter met behulp van een ladder door de brandweer iftt zijn benarde po sitie werd gehaald. De brand zelf was van weinig betekenis en werd spoedig geblust. vrede echter haar doel is, evenals deze ons doel is, is inspectie en controle van de atoomenergie geen te grote prijs, aldus Bevin. Attlee zeide dat de zaak die Churchill aan de orde stelde, in handen is van de Verenigde Na ties, hoewel hij Churchill's voor stel niet uitsloot. Waarnemers zijn van mening dat Churchill's verklaring het aspect van de Britse verkiezings strijd geheel heeft veranderd. De plaatsvervangende onderstaats secretaris Dean Rusk verklaarde tenslotte dat „Amerika bereid is de hangende kwesties met Sowjet- Unie te bespreken en alle moge lijke deuren open te laten voor een uitwisseling van gezichtspun ten. Een dergelijke bespreking moet er echter geen_zijn van twee mogendheden, die in een onder onsje over de vitale belangen van andere regeringen en volken be schikken". WASHINGTON. Verzen dingsproblemen zullen het be gin van de verscheping van Amerikaanse wapenen naar Europa uitstellen tot begin Maart, aldus werd gisteren door regeringsfunctionarissen te Was hington medegedeeld. Deze begindatum valt drie maanden later dan oorspronke lijk door regeringsfunctionaris sen was beoogd, nadat het Con gres in de afgelopen herfst zijn goedkeuring aan de verzending van wapens naar West-Europa had gehecht. Volgens het nieuwe rooster heeft de regering nog slechts drie maanden tijd om de een milliard dollar, die door het congres voor dit doel waren goedgekeurd, uit te geven. Het 22975 ton metende Duitse schip „Konsul Schulte" is gister avond in een van de aanloopgaten in de Eems voor Emden aan de grond gelopen. Het schip heeft sleepboothulp nodig. De sleep boot „Danzig" is uit Borkum ter assistentie uitgevaren. MIDDENSTAND ADRESSEERT INZAKE HUURVERLAGING Het Ned. Verbond van Mid denstandsverenigingen heeft een adres gericht tot de leden van de Tweede Kamer in verband met het ontwerp van wet nopens de huurprijzen van onroe rend goed en de bescherming van huurders, en verzocht daarin te willen bevorderen, dat een be paald gedeelte van de huurprijs voor werkplaatsen of winkelhui zen met woonruimten van ten minste 1/3 van de huurprijs, en winkelhuizen of werkplaatsen zonder woonruimte, geheel, of voor 2/3 deel van de huurprijs vrijgesteld worden van de voor genomen huurverhoging. „NONSENS", ZEGT ZIJN DEPARTEMENT WASHINGTON. Een woord voerder van het departement van buitenlandse zaken heeft de berichten over de mogelijkheid dat Acheson spoedig zou aftre den als minister en door Philip Jessup zou worden opgevolgd als „nonsens" bestempeld en „geheel en al ongegrond" ver klaard. De berichten waren af komstig uit Bangkok uit de om geving van de daar gehouden conferentie van Amerikaanse di plomaten over de toestand in Zuid Oost Azië en werden in verband gebracht met het be sluit van de V.S., het zwaarte punt van him strategie te ver leggen naar het Verre Oosten waarvoor Jessup speciale be langstelling heeft getoond. Zij waren tevoren ook in Londenss diplomatieke kringen zeer on waarschijnlijk genoemd, omdat Acheson pas een jaar in functie is en het nog nauwelijks moge lijk is dat de gevolgen van bui tenlandse politiek worden ge voeld Nieuwe Eerste Kamerleden Doordat dr. F. Wibaut te Am sterdam ontslag heeft genomen als lid der Eerste Kamer en wegens het overlijden van dr. S. E. B. Bierema te Usquert zal het Cen traal Stembureau twee nieuwe le den van dit college moeten be noemd verklaren. Voor benoemd verklaring in de vacature-Wibaut komt in aanmer king mr. G. E. van Walsum (Arb.), burgemeester van Delft; in de va- cature-dr. Bierema de heer H. D. Louwes (V.V.D.), voorzitter van het Kon. Ned. Landbouwcomité, Ulrum. ARRESTATIES IN BANDUNG EN DJAKARTA De laatste weken zijn in Ban dung meer dan 200 arrestaties verricht, aldus vernam de corres pondent van Aneta. Behalve de reeds genoemden bevinden zich onder hen ook twee zoons van Raden Suriakartalegawa. In Djakarta is de inspecteur van politie van de inlichtingendienst Zwart, naar aangenomen wordt in verband met de affaire Wester ling, gearresteerd, en voorts zijn in verband met de interne politie zaken de commissaris van politie van Asbeck Brusse en de inspec teur van politie Merghard gear resteerd. REGERING BENOEMT „BEHEERDER" VAN EEN BISDOM Het overheidsbureau voor ker kelijke zaken in Tsjecho-Slowakije heeft, met nietigverklaring van een besluit van de Katholieke in stanties, een geestelijke van eigen keuze benoemd tot „beheerder" van het bisdom Banska Bystrica in Centraal-Slowakije. Het is de deken Jan Dechet. De bisschop van 'het betrokken diocees, dr. Skrabik, is op 2 Januari j.l. over leden. Dechet verklaarde bij zijn ambtsaanvaarding, dat hij er aller eerst voor zou zorgen, dat de wet ten van de staat worden geëer biedigd. „Wij priesters zullen de pogingen van onze regering tot socialisatie, die identiek is met Christendom, steunen", aldus Dechet. GASONTPLOFFING IN CLOSETRUIMTE De heer M., wonende aan de Korte Singel te Bussum, begaf zich gistermorgen met een bran dende sigaret naar het toilet. Toen hij binnenkwam vloog plot seling een steekvlam uit het closet omhoog, waardoor de haren en kleren van de man schroeiden en het interieur van het toilet be schadigd werd. De brandweer werd gewaarschuwd. Uit 't onder zoek bleek, dat het closet niet luchtdicht op de riolering-afvoer buis aangesloten was. Methaan-' gassen uit de riolering vermengden zich met de zuurstof uit de lucht, waardoor het gas explosief werd. De sigaret deed de rest. Er deden zich nog enige kleine ontploffin gen voor, de brandweer zorgde voor de noodzakelijke hermetische afsluiting van de afvoerbuis. (Vap. een speciale verslaggever) WIERINGERWERF. Hef regen de dat het goot, gistermorgen in het vlakke polderland, waarover de wind ruim baan had. Geen best weer voor een bruiloft, laat staan voor drie tegelijk uit een en het zelfde huis vandaan. Maar zo som ber kon het weer niet wezen, of de zon straalde in het hart van drie grote families, die samen een feest vierden dat uniek mag heten. Met vader en moeder vierden zeven kinderen Scholten van de Westerterpweg F 72 in Slootdorp de bruiloft mee van de dochters Cornelia Alida en Margaretha Anna en van hun broer Simon Theodorus. Op haar beurt deed dat ook de familie Bos van de Zomerdijk F 45 in Wognum ,die met een autobus negen personen sterk kwam luiste ren hoe Martha Grata en Cornells Jozef het ja-woord zouden laten klinken en ten slotte waren dan nog vader en moeder Zuidema van de Zeugweg in Wieringerwerf met twee zoons en drie dochters van de partij. Zo was dan een macht eigen volk bijeen in beste stem ming, wat voor weer het ook mocht zijn. Ze hadden er reden toe: dit land dat nog zovele sporen draagt van een verwoesting die vijf jaar geleden werd aangericht, toonde met een uiting van levensdurf en levenswil als deze, hoezeer zijn kracht bewaard bleef, en hoe het eeuwenoud verhaal van de twee die van elkaar houden, telkens opnieuw begint. In drievoud dan gisteren. Het had zelfs in viervoud kunnen zijn, maar wie kan de vierde doch ter Scholten kwalijk nemen dat ze niet tot gisteren wachtte en in Januari broer en zusters voorging? To nog toe zijn het op die manier allemaal Scholtens geweest die Pastoor W. N. Zijlstra in zijn nieuwe standplaats te trouwen heeft gekregen en wèl mochten voor deze gelegenheid bloemen en licht zijn kerk sieren. Zijn pries terkoor liep vol: een bruid in rose, een bruid in wit, een bruid in blauw, en zesmaal ,,ja, ik wil" ge sproken. Zo bloeide het leven open waar een dag tevoren nog de pol der een jonge dode had uitgedragen. En buiten woeien de wolken van een boven het noodgebouw van „De Maaier" waar de tafels feestelijk stonden gedekt en heel de dag een stroom geburen en vrienden de families geluk kwam wensen met een feest dat in de polder zijn weerga nimmer heeft gekend. VLIEGONGELUK IN INDONESIË Twee doden DJAKARTA, 16 Febr. (Aneta). Donderdagochtend is door onbe kende oorzaak een Harvard-les- vliegtuig van de militaire lucht vaart in de nabijheid van het vliegveld Kalidjati, bij Subang, neergestort. De beide inzittenden, omtrent wier indentiteit nog geen inlichtingen waren te verkrijgen, werden gedood.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1