HOVJlg; De dodelijke aanrijding te Oudorp berecht Bergen blijft een landelijke gemeente Gesc PEILS' VIJFDE CONCERT H.O.V. VERBANNEN... CINEMA AMERICA» BUITEN DE WET HARMONIE THEATER VREEMDE LADING VICTORIA THEATER Van kit r inwonertal begrensd Nieuwe woonwijk bij Kogendijk ALKMAAR EN OMSTREKEN FLADDERAC J Marktberichten enige jongere administratieve krachten Timmermans leerling Adverteert in dit1 blad PAARDENVLEES Bernard Koomen ZEER NETTE MEISJES Alkmaars Bioscoop Theater DE ALKMAARSE KAJOTTERS GEZELLIG VASTENAVOND DUISTERE WEGEN PACINA 2 DONDERDAG 16 FEBRUARI 1950 Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Laura M. d. v. S. J. Ei-kamp en C. R. M. Koopman; Willem J. en Maria E. z. en d. v. W. F. Tettero en E. Ad miraal; Klaas W. z. v. K. W. Tim merman en H. Volkers. Ge-huwd: Joannes H. de Ruijter en Johanna Pronk; Herman R. Bosman en Gerarda du Pau; Rein- der van der Wijk en Maria A. van der Veek; Heronimus Genee en Margaretha Klijbroek; Nicolaas J. Noort en Maria A. Joosten; Hen drik van Aanholt en Louise H. H. Snaauw. Overleden: Euphemia Hemmelder, oud 67 jaar, wed. van S. Hoogvorst. Benoemd ALKMAAR Aan de St. Willi- brordusschool is tot onderwijzeres benoemd mej. P. Loogman, thans werkzaam te Heerhugowaard-Nrd. Zoals de traditie voor schrijft 's zomers nieuwe Bessen en 's winters war me Punch te serveren, is voor de tussenseizoenen: het smakelijk gedistilleerd, dat zelfs de meest verwen de damestong streelt door zijn juist afgestemd alco holgehalte (30 de zachte volheid van zijn smaak en zijn geurig bou quet. Trouwens ook de heren weten deze zachte borrel te waarderen. Per LITERFLES 4.85 ALKMAAR - TELEF. 2585 V__ lAdv.) ALKMAAR. Met vreugde kon den we vaststellen dat voor dit bril- lante orkest-concert de belangstel ling zeer groot was, het ideaal is nog wel niet bereikt, maar we gaan beslist vooruit, men schijnt zich bewust te gaan worden wat de H. O.V. voor onze stad betekent. Dirigent Toon Verhey opende met de ouverture ,,Die verkaufte Braut'' van de Tschechische componist Smetana (1824.1884). Een effect volle uitvoering, waarin de strijkers respectabele prestatie's leverden. Het was een en al vitaliteit en vaart, maar het bleef beheerst. Ge lukkig kwam toen de solist van de avond, Dick dP Reus, ons een viool concert voorspelen, dat zelden wordt gespeeld nl. het concert in a. kl. terts op 82 van Alexander Gla- zounow (18651936) een char mant, romantisch en virtuoos ge schreven concert, de geestelijke in houd is wel niet zeer diepgaand, maar het is voor het instrument voortreffelijk geschreven. Glazou- now wist evengoed als Vieuxtemps Wieniawski, welke effecten men met de viool kan bereiken. Er is slechts een voorwaarde waaraan moet worden voldaan om het con cert te doen slagen, nl. feilloze virtuose uitvoering. Dick de Reus voldeed hieraan voor honderd pro cent. Prachtig heeft hjj dit werk gespeeld, maar tevens ook met de gloed van een warmbloedige muzi kaliteit. De orkest begeleiding was uitnemend. Terecht liet hij het or kest in de hem gebrachte hulde delen. Het concert werd beëindigd met de bekende Symphonie no. 3 in Es gr. terts, de z.g. Eroïca van Lud- wig v. Beethoven. Het werd -een boeiende en technisch zeer verzorg de Beethoven interpretatie, welke Verhey ons te horen gaf. Er werd met kennelijke overgave gemusi ceerd, hier werd dat wonderlijke contact bereikt tussen orkest en publiek, hier domineerde de fascine rende geest vgn Beethoven, welke ons allen tot de laatste noot toe in de ban hield. Een staande ovatie voor dirigent en orkest, was het logische gevolg. Het laatste concert in dit seizoen vindt plaats op Vrij dag 10 Maart, met George van Re- nesse als piano-solist. Laat muzi kaal Alkmaar dan voor dit seizoen van de H.O.V. afscheid nemen met een stampvolle zaal. W SCHREURS VEERTIG (AAR BOEKHOUDER ALKMAAR Op 22 Febr. a.s. hoopt de heer L. H. van Romunde, thans te Amsterdam aan de Brou wersgracht no. 7611 woonachtig, de dag te herdenken dat hij voor 40 jaar in dienst trad bij de N.V. Alk maar Packet. De heer van Romunde is voor vele Alkmaarders geen on bekende; hij woonde jarenlang in de Grensstraat en later in de Wil. demanstraat. Voor 1912 was de heer van Romunde in Alkmaar bij de Alkmaar Packet werkzaam, vervol gens enkele jaren te Wormerveer en te Haarlem. In 1916 werd hij met de leiding van de boekhouding te Alkmaar belast. Ook buiten zijn werk aan deze onderneming heeft de heer van Romunde zich verdien stelijk gemaakt. Zo was hij jaren lang lid van de Schippersvereni ging Schuttevaer, waarvan hij in 1927 tot secretaris voor Alkmaar werd benoemd. Ook is de heer van Romunde secretaris van de afdeling Noorholland Noord van de Vak groep Binnenbeurtvaart, vroeger de beurtschippersvereniging Het Noor den. Het jubileum zal, naar wij ver nemen, in verband met bijzondere omstandigheden, ten huize van de jubilaris te Amsterdam op 21 Fe bruari a.s. worden herdacht. KAJOTTERS- VASTENAVONDVIERING ALKMAAR Zoals ook vorige jaren is gebeurd, organiseren de Kajotters Zaterdagavond in de mu- ziektuin om 7.30 uur 'n dansavond, die tegen een entrée van f 0,75 per persoon, toegankelijk is voor jon gens en meisjes boven 17 jaar. Gezien de belangstelling bij de vorige gelegenheden, twijfelen zij niet aan het succes van deze avond. Kaarten zijn Zaterdagavond aan de zaal verkrijgbaar. „VITA NOVA" CONCERTEERT IN HET WAPEN VAN HEEMSKERK ALKMAAR Het jonge, nog maar nauwelijks een jaar bestaan de, Alkmaars Accordeon Orkest „Vita Nova" heeft gisteravond in het Wapen van Heemskerk zijn eerste donateursconcert gegeven. De belangstelling was groot. Vita Nova heeft onder de bezielende leiding van zijn directeur, Alb. de Wolff, uitstekend gemusiceerd. Van het programma, dat met zorg was sa mengesteld en dat behalve enkele, marsen, ook meerdere grotere wer ken bevatte, dienen vooral genoemd: „In een kloostertuin" van Ketelby, arr. R. Wassenaar, „Straussklnnken" in een arr. van Linard en „Wiege lied" van Godard, arr. de Wolff. De aanwezigen hebben vaak op ondubbelzinnige wijze van hun waardering voor het gebodene doen blijken en ook het optreden van en kele jeugdige executanten oogstte veel succes. Een bestuurslid van de Bond van Accordeonverenigingen felici teerde Vita Nova met het succes bij zijn eerste concert, terwijl een der leden van het orkest de directeur hulde bracht voor het vele werk voor de jonge vereniging verricht, welke hulde vergezeld ging van bloemen. Na het in een vlot tempo afge werkt muziek-programma, voerde na de pauze de A.T.V. „Ontwaakt", de klucht in 2 bedrijven „Cel 13 is vrij" op. Deze klucht werd onder regie van J. Huygen vlot gespeeld en men heeft zich met deze kluch tige geschiedenis uitstekend ge amuseerd. sa®»® Het Nederlandse merk met wereldreputatie. BERGEN. Dc gemeenteraadsvergadering van gisteravond be gon met een Nieuwjaarsrede van de voorzitter, burgemeester Huygens. Spr. wierp een terugblik op bet afgelopen jaar, waarin de bijzondere aandacht van B. en W. werd opgeëist voor het uitbreidingsplan; gestreefd wordt het landelijk karakter van Bergen daarbij te behouden, hetgeen met zich zal brengen, dat het inwonertal van Bergen gelimiteerd zal moeten worden. Naar het oosten zal een geringe uitbreiding komen. Het bestaande uitbreidingsplan zal herzien moeten worden, ook wat de kom van het dorp betreft. Omtrent het verkeersvraagstuk zullen t.z.t. voorstellen komen, na dat er een sociaal-economisch en sociologisch onderzoek zal zijn in gesteld; elke discussie over toe komstplannen dient zolang te wor den opgeschort. Het bedrijfsleven en V.V.V. zulten in een en ander gekend worden. Ook het tramvraag stuk zal op het sociografisch rap port van dr. v. d. Berg van de Pla nologische Dienst moeten wachten. Voor de Koggendijk is 'n nieuwe woonwijk ontworpen, met huizen op de zonzijde en gemeenschappe lijke tuinen, die door de gemeente zullen worden onderhouden. Wat Bergen aan Zee betreft, nam de gemeente alle wegen over en spr. hoopt, dat daaraan spoedig gebouwd zal worden. Een der eerste voorwaarden voor herstel van de badplaats is de wederopbouw van Hotel Nassau-Bergen. Voorstellen tot herziening van het uitbreidings plan Bergen aan Zee zijn te ver wachten. Wat Bergen aan Zee be treft, heeft de gemeente slechts wensen de wegen uitgezonderd doch spr. hoopt op 'n aangename samenwerking met de Bouw Expl. Mij, aldaar. In samenwerking met aangren zende gemeenten werden stappen gedaan tot openstelling van het Prov. Duinterrein; onlangs had een bespreking plaats met de Commis saris der Koningin en de Directie van het P.W.B.; toegezegd werd, dat slechts in overleg maatregelen genomen zullen worden; de toe gangskaarten blijven gehandhaafd; openstelling van gedeelten zonder kaart ten behoeve van het toe risme wordt overwogen. In 1950 zal de ruimtelijke ontwikkeling van Bergen nader bezien worden, het zal. daarom een belangrijk jaar worden. In 1949 werd 13'/i ha bouwterrein gekocht bij Kogendijk en Nassau? laan; er kwamen 48 huizen bij; sedert de bevrijding 86). Er werden 80 gezinnen aan woon gelegenheid geholpen; er staan nog 136 gezinnen op de wachtlijst, waar van 37 urgente gevallen. Het aan tal samenwoningen bedraagt 208 (op de 2100 gezinnen), terwijl 97 zomer woningen permanent bewoond zijn. Bij het B.A. waren 39 gevallen permanent in behandeling. Er waren 210 werklozen op het eind van het jaar. Spr. bracht hulde aan de wijkzusters van het Witte- en Wit- Gele KrUis. De gezondheidstoestand van de bevolking is zeer bevredi gend. De bouw van Merelhof zal waarschijnlijk niet de laatste maat regel zijn van de zorg voor de ouden van dagen. Er heerst een opgewekt cultureel leven Er werd f 3.500,besteed aan aankoop van werken van in financiële moeilijkheden verkeren de schilders; ook in 1950 zal hier voor een post begroot worden. Het K.C.B. groeide en hield tentoon stellingen, waarop voor f 6.000,1 verkocht werd. De G.E.B.-tarieven waren be neden die van het P.E.N. Dë brand weer werd beter geoutilleerd en uitgebreid; nieuwe voorzieningen zullen worden getroffen. Wat het onderwijs betreft, het aantal, leerlingen bedroeg 1650. pl.m. nog 425 uit andere gemeenten. Spr. eindigde zijn uitvoerige rede met het gebruikelijke com pliment aan de (72) gemeente ambtenaren en -werklieden en bracht de raad dank voor de aan gename samenwerking. Door Gedeputeerde Staten waren goedgekeurd de raadsbesluiten tot vaststelling van de jaarwedden der wethouders op f 800.en van het reglement voor de gemeentelijke instelling voor sociale belangen. Bij de vaststelling van het kosten- bedrag per leerling maakte de heer Ellis bezwaar tegen het lager be drag voor administratiekosten; dit is 50 cent, terwijl het elders 75 cent is. Voorts was voor telefoon niets berekend. De voorzitter merkt op, dat de telefoonaansluitingen zijn opge heven, terwijl, hij 50 cent admini stratiekosten redelijk vindt. Standplaatsen-verordening Aan de orde was hierna het voorstel tot aanvulling der stand plaatsenverordening; voorgesteld werd voor het innemen van stand plaatsen door neringdoenden een recht te heffen van f 40.per jaar per m2, f 4.per maand per m2 of f 2.— per dag per m2 op het kermisterrein, voorzover een plaats buiten de openbare verpachting is gehouden f 8 per dag per m2. De heer Brak vindt de te heffen bedragen in sommige gevallen te hoog, vooral waar het de uithoeken van het dorp betreft. De heer Éllis zou de houders van standplaatsen Willen laten rouleren. Wethouder Den Das dacht, dat de tarieven redelijk waren, doch wil bepaalde gevallen wel apart bekijken; voorts is spr. voor een soepele toepassing der verorde ning. De heer Hemelrijk voelt niets voor rouleren; oude rechten moeten gehandhaafd blijven. Met de restrictie, dat de maxi mumheffing f 150.per jaar en f 25.per seizoen zal bedragen, werd het voorstel zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Kleuterscholen Ter voorkoming, dat kleuterscho len met een door een te gering aantal leerlingen on-economische exploitatie, aanspraak zullen maken op subsidie uit, de gemeentekas, stellen B. en W. voor als eis te stellen, dat de scholen nevens het voldoen aan reeds eerder ge stelde algemene eisen tenminste 25 leerlingen moeten hebben om voor subsidie in aanmerking te kunnen komen, met uitzondering van de kleuterschool te Bergen. Voor de kleuterschool te Bergen aan Zee waarvan binnenkort een subsidie-aanvrage te verwachten is zullen zij te zijner tijd voorstel len, zolang aldaar één gemeenschap pelijke kleuterschool wordt ge ëxploiteerd een lager aantal leer lingen als minimumeis te stellen, in verband met het geringe aantal inwoners van Bergen aan Zee. De heer Ellis betwijfelt of deze regeling aanbeveling verdient; bo vendien wordt voor de bestaande kleuterscholen een hoger aantal leerlingen geëist. Spr. wil geen limiet vaststellen, doch dit aantal bepalen naar het noodzakelijke. De heer Swaag wil de voor gestelde regeling aanvaarden in af wachting van de Rijksregeling. De heer Ellis zou de limiet op 40 willen stellen; de heer Hemel rijk merkt echter op, dat de voor gestelde regeling praktisch gelijk is aan die voor de bestaande scho len; boven de 40 leerlingen kan er een tweede leerkracht worden aan gesteld. Na nog enig gepraat wordt con form besloten Uitbreiding Sint Adalbertusschool Besloten werd, overeenkomstig gunstig advies van de inspecteur van het LO., ten behoeve van de Sint Adelbertusschool medewerking te verlenen tot de verbouwing van de zolderruimte tot een gewoon leslokaal en een lokaal voor het onderwijs in handenarbeid, zulks tot een maximumbedrag van 7263 gulden; het aanschaffen van leer- en hulpmiddelen voor het pas in gevoerde vak handenarbeid, zulks overeenkomstig het advies van de inspecteur van het L.O. tot een maximumbedrag van f 2624.10; het aanschaffen van nieuwe leermetho den in lezen en schrijven tot een maximumbedrag van f 132.60. Verbetering Maesdammerlaan Besloten werd over te gaan tot aankoop van een gedeelte weg ge legen tussen Hoflaan en Spaanse pad (Maesdammerlaan) van de heer J. van Reenen. In verband met de zeer slechte toestand van het wegdek van bovenstaand weggedeelte achten B. en W. het gewenst dit weggedeelte over te nemen. De gemeente Bergen betaalt voor genoemd weggedeelte (pl.m. 1000 ca) een bedrag groot f 1.aan de heer J. van Reenen. De gemeente Bergen neemt de kos ten van overdracht voor haar rekening. De heer Ellis uitte een woord van waardering aan de familie van Reenen voor de coulante houding in deze en meende, dat de heer Hemelrijk zich destijds ten on rechte laatdunkend over de ver koper uitliet. De heer Hemelrijk: Lokt u daar nu geen discussie over uit! De heer Swaag: Die komt nog wel! Voorts werd besloten om voor fl.van J. Broersen een gedeelte terrein aan te kopen ter verbete ring van de erf af scheiding aan de Jan Apeldoornweg; de gemeente neemt voor haar rekening het aan brengen van een hek met beplan ting, waarvan de kosten op f 100. worden geraamd. De heer Ellis zag daar liever geen puntdraad; de voorzitter zegt toe, dat er glad draad zal komen, als de eigenaar er geen bezwaar tegen heeft. Om te voorkomen, dat gedurende de voorbereiding van de herziening van het uitbreidingsplan voor de gemeente bouwplannen moeten worden toegestaan welke in strijd zullen zijn met de te verwachten herziening, besloot de raad te be palen. dat deze herziening in voor bereiding is. Besloten werd voorts tot toeken ning van een uitkering over het eerste kwartaal, zulks in velband met de algemene 5 procent loons verhoging en in overeenstemming met de regeling voor de Rijks ambtenaren. Verbouwing raadhuis Aan de orde kwam voorts het eerder aangehouden voorstel tot verbouwing van liet raadhuis. De heer Swaag verheugt zich over de aangebrachte bezuiniging en vraagt naar de verwarming. De voorzitter deelt mee, dat voor de secretarie electrische verwar ming wordt overwogen, hetgeen de heer Swaag te duur vindt. De heer Ellis hoopt. dat. het ge vraagde bedrag van f 6000.niet geheel opgesoupeerd zal worden. De voorzitter vraagt de raad ver trouwen in B. en W. te hebben; de raadszaal zal zo voordelig moge lijk worden opgeknapt. Conform besloten. Woningverbetering Hierna kwam in discussie het voorstel tof verbetering van de electrische installatie in de zestien gemeentewoningen aan de Kogen dijk en het aanbrengen van water closets in deze woningen. Wethouder Den Das geeft een toelichting op het voorstel en be toogt, dat handhaving van de be staande toestand onverantwoord zou zijn. In antwoord op enkele opmerkingen van de heer Ellis zegt wethouder Den Das niet bevreesd te zijn voor bevriezing; dit moet aan de zorg van de bewoners wor den overgelaten; mogelijk kunnen extra voorzieningen getroffen wor den De huurverhoging van 50 cent per week acht spr. aanvaardbaar. Het werk zal voorts plaatselijk worden aanbesteed. De raad ging tenslotte met het voorstel aceoord. Dure turven Vastgesteld werd de gemeente rekening over 1947. waarbij bleek, dat de turfvoorziening de gemeente nogal geld gekost heeft, zodat dit I achteraf, naar de voorzitter zei, niet verantwoord is gebleken. De heer Broersma achtte een goede controle op deze affaire achteraf niet mogelijk en geeft in overweging in het vervolg deze of dergelijke zaken in meer technische leiding te geven. De heer Ellis wijst erop, dat 23000 turven spoorloos zijn ge bleven; de bijkomende kosten waren' f 4000.waarop geen nadere toelichting i9 gegeven. De kosten van het gevoerde proces zijn niet in de rekening verwerkt. De ontvangsten zijn zijns inziens niet Juist verant woord. De heer Hemelrijk: Een klein financieel schandaaltje! De voorzitter wil het nog wel eens uitzoeken. Nadat de heer Ellis had gezegd, dat de rekening ditmaal overigens keurig in orde was en de voorzit ter nog een rapport over de turf- kwestie toegezegd had, werd de rekening vastgesteld. De heer Hemelrijk verwacht ech ter geen bevredigend rappört over de turfkwestie. Naar aanleiding van een opmer king van de heer Broersma over de rekening-1946 deelde de voor zitter mede, dat de verbouwings- kosten voor Huisvesting niet meer verhaald kunnen worden op be langhebbenden. De heer Broersma meende, dat bepaalde onderhoudskosten voor rekening van de eigenaars hadden moeten worden gebracht; de voor zitter achtte dit achteraf onmoge lijk. De heer Sluis zou het ook wel redelijk verantwoord achten, doch acht het juridisch niet mogelijk. De heer Ellis acht gedeeltelijke terugbetaling in sommige gevalllen mogelijk; de voorzitter wil dit later uitzoeken. Voor het overige acht hij geen verhaal mogelijk. Aankoop grond in Bergen aan Zee Aan de orde was tenslotte een voorstel van B. en W. om over te gaan tot aankoop van enige per celen grond te Bergen aan Zee van de heer Jb. van Reenen, resp. groot 2240 m2 en pl.m. 200 m2. In verband met de uitvoering van het herbouwplan Bergen aan Zee, waarvan reeds in 1948 een gedeelte der wegen is aangelegd, o.a. over de thans aan te kopen percelen .achten B. en W. het ge wenst thans de ondergrond van deze wegen met enkele bouwterrei nen, welke voor herverkaveling nodig zijn, in eigendom der ge meente te doen overgaan. De koop prijs zal f 13.000.— bedragen, ter wijl de kosten van overdracht voor rekening van de gemeente komen. De raad ging hier zonder dis cussie mee accoord. De voorzitter deelt nog mee, dat de barak deze week door de be woner verlaten wordt en ter be schikking komt van de Christelijke Kleuterschool, zulks onder bepaal de voorwaarden, waarvoor de goed keuring van d.e. raad gevraagd werd. De heer Sluis vraagt aanhouding om de nieuwe voorwaarden met het bestuur te bespreken. Nadat de heer Driessen had op gemerkt, dat de huur van f 1050.— slechts voor een jaar was overeen gekomen, namen B. en W. hun voorstel terug, om ter zijner tijd met een ander te komen. Ten aanzien van de straatverlich ting werd nog door de voorzitter medegedeeld, dat deze in de avond uren beperkt is, terwijl deze in de morgenuren is uitgebreid; het totaalverbruik blijft gelijk; als het lichte maan is, zal, naar wethouder Oldenburg nog mededeelde, de ver lichting niet branden. Tenslotte kwam het aantal ver gunningen ter sprake naar aanlei ding van een opmerking van de heer Brak; de heer Hemelrijk was voor een billlijke verdeling tussen de bedrijven onderling en drong aan op een spoedig voorstel van B. en W. met het oog op het komende seizoen; zulks mefje met het oog op de teleurstellende beslis sing, die vorig jaar genomen werd ten opzichte van een bedrijf in het centrum der gemeente. Reeds vier jaar geleden liet het zielental een uitbreiding van het aantal vergun ningen met vier toe. De voorzitter stelde voor de eerst volgende vergadering een voorstel van B. en W. in- het vooruitzicht. De raad ging hierna het was tegen elf uur in comité. Voor de Meervoudige Kamer van de Alkmaarse Arrondissements rechtbank, gepresideerd door Mr. A. D. van Regteren Altena, stond gis teren terecht de Wormerveerder J. M„ die op de avond van 26 Decem ber van het vorig jaar met zijn auto op de Provinciale Weg te Oudorp in aanrijding kwam met mevr. A. v,. B.-B., die per fiets uit een uit rit reed. Deze aanrijding had de dood van mevr. v. B. ten gevolge. J. M. stond terecht, beschuldigd van het veroorzaken van dood door schuld. Verdachte heeft rechts van de weg, met groot licht en met een snelheid van ongeveer 55 km per uur gereden. Hij heeft de vrouw niet gezien. Hij hoorde slechts de klap van de aanrijding en merkte, dat een van zijn ruiten brak. Hij stopte en belde op verzoek van de echtgenoot van het slachtoffer, bij de brugwachter om hulp. Volgens de chauffeur zou de heer van B. onmiddellijk na het ongeval spontaan hebben gezegd, dat de chauffeur geen schuld had aan de aanrijding De echtgenoot van het slachtoffer, als getuige gehoord, verhaalde de toedracht van het ongeval. Zijn vrouw zou de auto wel hebben be merkt. Zij was echter aan het einde van de uitrit niet afgestapt om de wagen te laten passeren, doch zij had een krappe bocht willen nemen. Zij was echter nauwelijks op de grote weg, toen zij werd aangereden. Volgens deze getuige zou de chauf feur vlak tegen de rand van de weg gereden hebben. Enkele wachtmeesters van de verkeersgroep der Rijkspolitie meen den. dat het onverklaarbaar is, dat verdachte het slachtoffer niet zou hebben gezieln. De officier van justitie, Mr. C. J. V. Meischke, betuigde in zijn re quisitoir zijn deelneming met de echtgenoot van het slachtoffer. Hij achtte verdachte schuldig aan het ongeval, omdat hij het, mèt de ge tuigende wachtmeesters, onverklaar baar vond. dat verdachte mevr. v. B. niet heeft gezien. Hij eiste te gen verdachte f200.- of 50 dgn. Mr. de Lange hield in deze zaak het pleidooi. Ook hij betuigde zijn deelneming, mede namens zijn cliënt, met de nagelaten betrek kingen van het slachtoffer. Volgens pleiter zou mevr. v. B. een grove verlceersfout hebben ge maakt bij het uitrijden van het pad. dat van de boerderij af voer de, waar zij met haar man had vertoefd. Deze verkeersfout is haar noodlottig geworden. Geen enkele wet zou de chauf feur hebben kunnen dwingen te stoppen voor de vrouw, die een erf afreed. Zij had moeten afstappen en wachten. In dit verband is het spontane, voor dc chauffeur ont lastende getuigenis van de echtge noot van het slachtoffer, vlak na het ongeval, veelzeggend. Hier is zeker geen grove onvoorzichtigheid aanwezig geweest. De chauffeur treft geen verwijt vin onoplettendheid. Er was slechts sprake van onoplettendheid van de zijde van het slachtoffer. Pleiter concludeerde tot vrij spraak. De uitspraak werd bepaald op over veertien dagen. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond. AANHOUDEND ZACHT Zwaar bewolkt met plaatselijke opklaringen en overwegend droog. Meest krachtige zuid-westelijke wind. Aanhoudend zacht „MARIA STUART" VOOR DE VIJFDE MAAL HEILOO. Zondagavond speelde ,,'t Masker" voor de vijfde maal het historisch toneelspel .Maria Stu art". Ditmaal in „De Rustende Ja ger". Reeds eerder gaven wij een overzicht van spel en spelers. Wij kunnen toch niet nalaten op te mer ken dat o.i. dit een van de beste opvoeringen is geweest. Het onge dwongen spel, het perfecte opstel len, de uitstekende rolkenis en voor al ook het zuiver gesproken Neder lands, dit alles tezamen gaf een prima opvoering. Het talrijke pu bliek was zeer enthousiast en het applaus dat na het «slottafereel ge geven werd groeide uit tot een ware ovatie. Wij hopen ,,'t Masker'1 zeer spoedig met een dergelijk spel terug te zien. Succes van R.K. Gymnastiek vereniging „Klimop" HEILOO. Op de Zondag jl. gehouden selectiewedstrijden voor meisjes van 1516 jaar, plaatsten zich drie leden van „Klimop'' nl. Lida Stoelinga, Tiny Zoon en Thea Beekman. Dit is een keurige pres tatie vooral als wij in aanmerking nemen dat ruim honderd deelneem sters aanwezig waren uit alle bij de KNTAK aangesloten verenigingen. Propaganda-filmavond HEILOO. Vrijdagavond 17 Februari zal een propaganda-film avond gehouden worden. Deze avond is georganiseerd door de Coöp. Boerenleenbank te Heiloo én de L.T.B. afd. Heiloo. Vertoond zul len worden de films, landbouw en landbouwcritiek en een tweetal re portagefilms van de grote Land bouwtentoonstelling te Eindhoven. De eerstgenoemde film is vervaar digd door de bekende cineast Jan Hin, een kort inleiding wordt ge houden door een inspecteur van de Coöp. Centrale Boerenleenbank te Eindhoven. De vertoning vindt plaats in het Brunogebouw en be gint om 19.30 uur. VREEMDE VONDST Dezer dagen vond een be woner van de Keizerstraat in Alkmaar in zijn brieven bus een paar witte muizen. Achteraf bleek dat de die ren hierin door een jongen, die thuis witte muizen hield, waren gedeponeerd. De knaap mocht van zijn vader de beestjes niet langer meer houden en heeft ze toen maar, onder het motto: „zet hem op...." in de feerste de beste brievenbus laten ver dwijnen. LANGEDIJK, 16 Febr. 52.000 kg rode kool 6,0017,20; 90.00 kg gele kool 19,10—24,30; 15.000 kg witte kool 18,5025,40; 4.000 kg bieten 6,80—8,30; 2500 kg witlof I 45—47; II 36—38; 7000 kg peen II 21,90— 23,10; III 18,60—19,30; 10.000 kg uien 46,7047,80; grove 41,70— 42,20. BEEMSTER. Aardappelen Be velanders 12,50; Koopmans blauwe 12,50; Witlof 24—56; Rode kool 6 20; Savoye kool 20; Spruitkool 2071; Boerekool 2549; Andijvie 112121; Rode bieten 48; Gare bieten 1014; Winterpeen 616; Waspeen 1820; Uien 2643; Uien Drielingen 22; Prei 1667. Appels: Bramley Seedling 33; Goudreinette 2859; Jonathan 2066; Present van Engeland 1354; Zoete Cam- pagner 10—24; Zoete Winterkroon 1334; Zoete Ermgaard 25. Peren: Comtesse de Paris 8—20; Conféren ce 830; Gieser Wildeman 1520: Provisie-peer 27; Winterlouwtje 10 19; Winterjan 1025; IJsbout 13—26. ALKMAAR, 15 Febr. Witlof I 40—56; II 28—38; Rode kool 6— 12,70; Savoye kool 19,20—25,90; Groene kool 1528,50; Spruitkool I 48—63; II 2044; Boerekool 15- 63,50. Rabarber 7274; Rode bieten 6—9,00; Winterpeen 6,50—14,30; Waspeen 3642; Uien I 3748; II 23—34; Prei 17—56; Soep 15—17. Appels: Bismarck 2734; Peren: Winterjan 1418. WARMENHUIZEN, 16 Febr. 4000 kg uien 46,00—47,00; 5800 kg peen 18,20—22,80; 6500 kg gele kool 18.80—24,00; 67.000 kg rode kool 6,0017,80; 22.000 witte kool 22,20—25,10. RINGERS' CACAO- EN CHOCOLADEFABRIEKEN N.V. vraagt voor haar kantoor Voorkeur genieten zij, die reeds enige kantoorervaring hebben of goed kunnen typen. Schr. sollicitaties Noorderkade 20, Alkmaar NIC. HEIJNIS Timmerman-Aannemer vraagt: Alkmaar, Schermerweg 44, telef. 4885. GEHAKT 0.85 DOORR. LAPPEN 0.90 MAG. LAPPEN 0.95 BAKLAPPEN 1.10 ROSBIEF 1.20 BIEFSTUK 1.30 HAAS 1.40 Filiaal Slagerijen: Houttil 58 ALKMAAR Wij vragen voor ons MANTEL-ATELIER enige als aank. en leerl. machinestiksters. Prima opleiding en vooruitzichten. Aanmelden dagelijks tussen 95 uur Bakkum's Confectie Industrie, Tienenwal 13, Alkmaar. VANAF VRIJDAG 17 FEBR.: NELSON EDDY EN ILONA MOSSEY Amerika's Film-zangpaar in: (Centrafilm) BOEIEND SPEL! SPRANKELENDE ZANG! EMOTIEVOLLE MOMENTEN! Dagelijks 8 uur. Zondag 2. 5 en 8 uur Toegang 14 jaar. 17 TOT EN MET 23 FEBR.: Tel. 2609 (Raw Deal) (Filmex-Film) Met: DENNIS O'KEEFE, CLAIRE TREVOR, MARSHA HUNT Een grotere macht dan de wet dreef hem de dood in! Toeg. boven 18 jaar. Voorstellingen elke avond om 8 uur; Zater dagavond 7, 9.30 u.; Zondag, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdagmiddag 2.30 uur. vieren ZATERDAG 18 FEBR. a.s. in de MUZIEKTUIN met MUZIEK en DANS Aanvang half acht Entrée f0.75 Min. leeftijd 17 jaar. TELEFOON 3641 VANAF VRIJDAG 17 FÉBR.; CLARK GABLE, JOAN CRAWFORD IAN HUNTER. PETER LORRE in: 18 jaar Een scherpe strijd tussen goed en kwaad, welke uiteindelijk door het eerste wordt ge wonnen. Voorstellingen dagelijks om 8 uur, Zaterdaa 7 uur en 9.30, Zondag 2 uur, 4.30, 7 uur en 9.30. Woensdag 2,30 Matinee. Dagelijks telef van 11 tot 1 uur. Zondags uitsl. vanaf 1.30 Telefoon 3103 VANAF VRIJDAG 17 FEBR.: HUMPHREY BOGART, GEORGE RAFT, IDA LUPlNO. ANN SHE RIDAN in: 18 jaar Vier grote sterren in één der interessantste films der laatste jaren. Een film, die ons in het harde leven binnenleidt. Voorstellingen dagelijks om 8 uur, Zaterdaa 7 uur en £30, Zondag 2 uur, 4.30, 7 uur en 9.30 uur. Woensdag 2.30 matinee. i In het 29e ho schrijft de H. tingen niet m echter dat dit genoeg verbet kundigen xijn Integendeel, x mede de oudi maken, oorxa; data voor het Met de gesc Egmonder Abdi niet veel beter feit, dat het be van haar geschil haar stichting, i We bedoelen i ting van het Ben tertje, dat aan vooraf ging, de: tamelijke waai plaatsen in het j; Dirk I op heme ken van St. Adel een nieuw kerk deze kloostervi wacht bij het heilige belastte, heeft echter ge gehad. De zeer c aan de grens v; en West-Friesla: dat de vrome t al te dikwijls in betrokken werd gelijk hun kloosl horen konden le Graaf Dirk II omstreeks het ja opgevolgd in het streken, besloot bare toestand eer De zusters werd' naar het Zuiden schijnlijk naar Haarlem, en het kerkje werd ver' fiink stenen gebi Toen de graaf klooster bewoner bestand zouden zi omgeving, ginger als vanzelf uit r de geboortegrond lin Hildegard, w nieuwe opbloei 1 leven aan de gan machtig bezielen de H. Gerard v; was Dirk in 941 hoe door toedoen graaf Arnulf van kloosterleven in i tersabdij van Gei en hij meende ni nen doen dan zie tc wenden om st: klooster. Zoals wij reed geen enkele kro van deze gebeur legd en slechts i onderzoek van om personen hierbii ons leren dat di1 jaar 950 geweest gaan daarbij uit v waarin de St. Pieti bakermat van onz steld werd. Als wf dat een zoon van volgens het verha; diaken in de abdij wonderbaar genez kanselier van het rijk was en het vol bisschop van Tri met voldoende ze dat de abdij in 96 hebben. Het leven van haalt ons verder lichaam van dez streeks het jaar 9E overgebracht were stichting in het moeten zoeken. Sedert die tijd gegroeid van kleir een machtig get De kerk van gra in de 12e eeuw ni kader van de omg< op grootse wijze 1 den. De enkele b< genoeg om de mon houden, ook al ee schenk, zullen bij proporties aannerr abten zullen machl den in het land. 1 niet wat men vo houden als men de Egmond voor ons 1; zwaartepunt van 1 kenis ligt in de t ons het minste bel eerste eeuwen. We zien de abdij gekerstende en h omgeving van de 1( Toen het eenvoud: de bevolking als h gen werd en gesti stille maar hechte 1 midden, dat gestai ontij, omhoog ten h zen, om te getuigen waarden, die zijn tastbare wijze be vond het eenvoudi en steun bij de wezigheid van Goi hun kostbare overt werd hun vertroi door Gods gunster spraak van Zijn he: ten, dat hun dage zo materiële leven en zwoegen, geheil: hoger plan verhevi de vereniging met e de kloosterbewoner: ook in hun naam i Daar vonden zij zich en hun kinde grondslagen voor e( wikkeling, waardoo de oude sleur van h den losrukken en om zelf mede te wi tot stand komen va cultuur. Maar ook de g: aarde wisten de vs naar de eenzaaml klooster. Daar was land's bewindvoerd zochten en in moeil hulp kwamen afsme het ook dat zij bij begraafplaats uitkoz dood verzekerd te blijvende gedachten in gebeden der mo durend aan te beve De kronieken slechts weinig over Ze was ook zo arn s

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2