Hoe staat het met de voorziening inzake volkslectuur? •1 Nieuwe nuances in strijd tegen de Kerk Bloeiende Missie in gevaar I £cfofaiotilÉ UUMPROEF Nog i verho JOH. SEB. BACH 1750-1950 de Van Al Het volkskwaad van wilde winkelbibliotheek jes RADIO Berichten uit volksdemocratische landen ■r 'llen scherp worden gecensureerd De toekomst van de Katholieke Kerk in Vietnam ALKALIVRIJ Naar wij vernemen: „De Minister weet alles" n. Behandt Het eeni VAGINA 4 DONDERDAG 16 FEBRUARI 1950 (Slot) Misschien is hun recht hierop nog wel groter, omdat zij toch reeds zo slecht bedeeld zijn wat cultuurinstellingen betreft; hun enige ontwikkelingsmogelijkhe den zijn bijna gelegen in de lec tuur. Maar waarte iedere kleine parochie en gemeente op zich zelf niet in staat is, daartoe ziin zij gezamelijk wel in staat. WISSELMAGAZIJN Daarom hebben de onlangs in verschillende provincies opge richte verenigingen inzake lec tuurvoorziening ter bereiking van hun doel als een van hun middelen gesteld: het oprichten van een of meer wisselmaga zijnen in de provincie. Een wis selmagazijn wil niets anders zeg gen dan een uitleenbibliotheek m het groot, maar nu niet ten behoeve van particuliere lezers, maar ten behoeve van de uit leenbibliotheken. De uitleenbi bliotheken kunnen hun uit te le nen boeken van het wisselmaga zijn betrekken. Is na verloop van zekere tijd een partij boeken uitgelezen, dan kan men deze weer retour zenden en de partij wordt door een nieuwe vervan gen. Op deze manier kan een uitleenbibliotheek nooit met planken vol boeken blijven zit ten, die reeds volledig uitgele zen zijn of om andere redenen niet meer gaan. Waar de finan ciën niet toereikend zijn voor een uitleenbibliotheek om boe ken aan te schaffen, daar kun nen deze tegen zeer geringe prijs bij het wisselmagazijn gehuurd worden. Dikwijls zai het ook geneesmiddel btj diverse verkoudheden ONS NEUSDRUPPELS I BALSEM HOESTBONB (Advertentie) VRIJDAG 17 FEBRUARI HILVERSUM I 301,5 M. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 So praan en piano; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gra- mofoonmuziek; 9.35 Schoolradio; 10.00 Gramofoonmuziek; 10.00 Gra- mofoonmuziek; 11.00 Voor de zie ken; 11.40 Schoolradio; 12.00 Ange lus; 12.03 Amusementsorkest; 12.30 Mededelingen; 12.33 Amuse mentsorkest; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13,20 Omroeporkest en solist; 14.00 Gevarieerd programma; 14.45 Koor zang; 15.00 Schoolradio; 14.30 Pia novoordracht; 16.00 Voor de zie ken; 17.00 Voor de kinderen; 17.15 Kinderkoor; 17.45 Promenade or kest en soliste; 18.30 Voor de strijd krachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Re geringsuitzending; 19.35 Brabants halfuur; 20.00 Nieuws; 20.05 De ge wone man zegt er 't zijne van. 20.12 Gevarieerde muziek; 20.30 ,,Ja, zo was 't...", klankbeeld; 21.30 Con certgebouworkest; 22.23 Gramo foonmuziek; 22.35 Actualiteiten; 22.45 ,.De zin van het huwelijk", causerie; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 416 M. 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA: 12.00 VARA; 19.30 VPRO; 21.00 VARA; 22.40 VPRO; 23.00— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.18 Gramofoonmuziek: 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Orgelspel; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmu ziek; (9.309.35 Waterstanden); 10.00 ..Thuis", causerie; 10.05 Mor genwijding; 10.20 Gramofoonmu ziek; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Bas en piano; 11.05 Voordracht; 11.20 Gramofoonmuziek; 12.00 Zang en,orgel; 12.30 Mededelingen; 12.33 Sportpraatje; 12.45 Gramofoonmu ziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte muziek; 13.45 Gramofoonmuziek; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Sopraan alt en piano; 14.40 Causerie en voordracht; 15.00 Kamerorkest en solist; 16.00 Filmprogramma; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Pianoduo; 17.20 Muzikale causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.35 Dansorkest; 19.00 Denk om de bocht; 19.15 Kwartet; 19.30 „Gelo vige mensen", causerie; 19.45 „Een ••adiokrabbel"; 19.55 Mededelingen: 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespre king; 20.15 Viool en piano; 20.30 ..Mensen aan het werk", klankbeeld 21,00 „Faust", opera; 21.40 „De Ducdalf"; 22.00 Buitenlands over zicht; 22.15 Gramofoonmuziek; 22.40 „Vandaag", causerie; 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws; 23.15 —24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Weerberichten; 12.32 Omroep orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Klas sieke muziek; 14.00 en 14 3014 45 Gramofoonmuziek; 17.00 idem; 17.05 Nieuws; 17.15 Engelse les; 17.30 Orkest concert; 18.05 Gramo foonmuziek; 18.10 Voordracht; 18.20 Gramofoonmuziek: 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gramofoonmuziek; 19.50 Radio feuilleton; 20.00 Filmmuziek: 20.15 Filmrevue; 20.30 Symphonieorkest en solist; 22.00 Nieuws: 22.15 Ver zoekprogramma; 23.00 Nieuws; 23.05 Gramofoonmuziek; 23.30 24,00 Dansmuziek. 484 M.: 12.05 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Gramofoonmuziek; 14.1515.00 idem; 17.40 Viool en niano; 18.30, 19.00 en 19.40 Gramo foonmuziek; 20.00 Omroeporkest, omroepkoren en solisten: 20.45 en 21.15 Gramofoonmuziek: 22.00 Nieuws; 22.15 Strijkkwartet: 22.40 Gramofoonmuziek; 22.55 Nieuws; 23.00 Gramofoonmuziek; 23.55 Nieuws. economisch niet verantwoord zijn voor een kleine gemeente om sommige exemplaren als eigendom aan te schaffen, in zeer vele gevallen kunnen zij volstaan met het voor enige tijd huren van deze exemplaren. Hierdoor wordt vooral ge dacht aan studieboeken, want naast ontspannings- en ontwik- kelingslectuur wil de vereniging ook vakliteratuur brengen op webied van landbouw, veeteelt boekhouding, machineriën. enz. Vele van deze boeken zouden slechts door een zeer gering aan tal mensen in een kleine ge meente gebruikt worden. Door het systeem van een wisselma gazijn wordt op deze manier het maximum uit een minimum aantal boeken gehaald. Het wisselmagazijn is ook in staat boeken in grote partijen tegelijk op te kopen, waarbij vooral gedacht wordt aan 2de hands boeken, waardoor de prijs dikwijls aanzienlijk daalt. Aan de hand van een kleine berekening zullen wij de finan ciële voordelen voor èen uitleen bibliotheek laten zien bij het systeem van een wisselmaVazijn. Gestel dat een bibliotheek over f 100.beschikt. Voor deze 100 gulden kan zij hoogstens een 20 nieuwe boeken aanschaffen. Maar voor deze zelfde f 100.— kan zij (indien de prijs van een 100 boekenkist f4.per week doet, wat bij de Ver. Noord holland inderdaad het geval is) 25 kisten van 100 boeken bestel len. dat zijn 2500 boeken. Bij een onderverhuur van 10 cents per week, kunnen deze boeken f 250 opbrengen, dat zou een winst betekenen van f 150.Dat de ze berekening naief is, is duide lijk, want niemand bestelt boe kenkisten voor één week, of schoon dit niets aan de bereke ning afdoet. Maar het zal ook niemand gelukken alle gehuurde boeken onmiddellijk onder te verhuren. Wel is uit deze bere kening duidelijk, dat bij enige activiteit toch minstens het grondkapitaal behouden kan blijven, waarvoor geregeld nieu we boeken besteld kunnen wor den. Ook is het niet ondenkbaar, dat fabrieken, grote kantoren en internaten door het systeem van een wisselmagazijn in staat ge steld worden een eigen uitleen bibliotheek te openen. In boven genoemd geval zouden zij slechts tegen f 4.per week over honderd boeken kunnen beschikken. Behalve door het oprichten van wisselmagazijnen kunnen de bibliotheken ook op velerlei ander gebied nog onderling sa menwerken. Zo is het ook mo gelijk om „onderling" boeken te verwisselen. Onlangs kwam te Rotterdam een Bond van Rotter damse R.K. Uitleenbibliotheken tot stand om elkaar onderling te helpen en steunen. Zulk een bond zou ook tot stand kunnen komen tussen R.K. Uitleenbi bliotheken van een bepaalde streek. Wij moeten in groter verband durven zien en niet er.kel binnen de enge grenzen van een kleine gemeente kijken. Uiteindelijk zijn wij er zelf bij gebaat F. D. Naar aanleiding van het ver zoek van Engelse zijde om afstand te doen van zijn rech ten op het opperhoofdschap over de Bamangwato stam, is Seretse Khama per vliegboot naar Engeland gekomen. Khama, die in Oxford rechten heeft gestudeerd, huwde onge veer onderhalf jaar geleden de Londense typiste Ruth Wil liams. Hoewel enige stamhoof den sterk tegen dit huwelijk waren, werd Seretse Khama bij stemming toch tot opperhoofd gekozen. Op 28 Juli 1750 stierf wel een van de grootste genieën welke on der de kunstenaars die de muren dienden, hebben geleefd. Een mu sicus die zijn tjjd ver vooruit was, die tijdens zijn leven niet werd be grepen. Hij leefde als eenvoudig burger, was diep gelovig en be oefende zijn vak met grote liefde, in volkomen dienstbaarheid aan de kunst zonder te streven naar per soonlijke adoratie, en successen. Wie zou zich na wat hij nu van deze meester al niet gehoord heeft, kun nen voorstellen dat de burgemees ter van Leipzig bij zijn benoeming tqt Thomascantor tot Bach zeide „De beste kunnen we niet krijgen, dan zullen we maar een mid delmatige nemen. En in 1848 schreef nog een Nederlands cri ticus in de „Spectator" neen, Bach verdient niet in één adem met Beethoven genoemd te worden. Doch na de propaganda van Frie- drich Zeiter en Felix Mendelssohn, werd in 1850 in Duitsland het Bach-Gesellschaft gesticht, en zo langzaam aan werd de betekenis van Bach's werken begrepen, en kwamen zij tot uitvoering. In Ne derland was het wel Evert Cornelis de vroegere dirigent van het Con certgebouw-orkest die grote ver dienste had, voor de uitvoerings praktijk van de muziek van Bach. Nu men in het z.g. Bach-jaar de meester weer met 't uitvoeren van (Bijzondere K.N.P.-correspondentie) PRAAG, 14 Februari. Sinds enige weken kan men een nieuwe nuance waarnemen in de strijd tegen de Katholieke Kerk in Tsjecho-Slowakijë. De laatste tijd gooit de regering van Praag het over een andere boeg door meer gebruik te maken van de Orthodoxe Kerk, die trouw luistert naar de stem van haar Mos- kouse meester. Reeds voor de communistische staatsgreep in Fe bruari 1948 probeerden de Russen de positie van de Orthodoxe Kerk, die in Tsjecho-Slowakijë noch wat betreft ledenaantal, noch wat betreft invloed, van enige betekenis was, van bovenuit te verstevigen teneinde daardoor ook op godsdienstig terrein de volledige bolsjewisering van het land voor te bereiden. In opdracht van de Stichting Nederlandse Scheepsbouw Export te 's-Gravenhage is voor rekening van de Joegoslavische rederij Yogoslavenska Linyska Plovidba, te Alblasserdam in aanbouw het motorvracht- en passagiersschip ,,Pula" Dinsdagmiddag is de „Pula", nadat dit wegens de slechte weersgesteldheid enige malen was uitgesteld, te water gelaten. SINGAPORE, Vietnam, het (K. N. P.) vroegere Frans- Indochina, Annan, Tonkin en Cochinchina telt ongeveer 20 millioen inwoners, waaronder 1.600.000 katholieken. Voor de vijandelijkheden was de missie in Vietnam een van de bloeiend- ste van Azië. 'Zij telde in 1941 1942 1406 inlandse priesters en 371 missionarissen, 4683 inlandse kloosterzusters en 371 zusters- missionarissen. Deze christen gemeenschap, die de voorpost vormde van het Aziatische ka tholicisme, wordt geteisterd door een zware crisis, die een weer kaatsing is van de politieke en ideologische conflicten, die het vroegere Frans-Indochina teiste ren. Toen Ho-Tsjie-Minh en de Viet-Minh in 1945 hun beweging voor de „nationale bevrijding" lanceerden, sloten de Vietnamese katholieken zich in grote getale hierbij aan, zonder zich er van bewust te zijn, dat deze bewe ging. op dat ogenblik reeds, in handen was van de communis ten. De Viet-Minh gaf het sein, eerst tot verborgen en nader hand tot openlijke vervolgingen, niet alleen tegen de missiona rissen, maar ook tegen inlandse priesters en plaatselijke chris tengemeenschappen. Zoals men weet was de Franse koloniale politiek in Azië toevertrouwd aan admiraal Thierry d'Argen- lieu, een katholiek priester van de Orde der Ongeschoeide Car- melieten. Tijdens de eerste we reldoorlog was Thierry d'Argen- lieu officier bij de Franse mari ne. Later ging hij voor priester studeren, maar in de tweede wereldoorlog riep Frankrijk hem opnieuw naar het leger, waar hij bevorderd werd tot admiraal. Na de tweede wereldoorlog zond Frankrijk hem naar Indo-China om daar als gouverneur-generaal het bestuur op zich te nemen. Om die taak te kunnen vervullen verleende de H. Stoel toestem ming tijdelijk buiten het ver band van de Orde te leven (de zgn. exclaustratie). In Maart '47 keerde Admiraal Thierry d'Ar- genlieu na een bezoek bij de H. Vader weer in zijn klooster te rug. Het feit, dat de Franse gou verneur-generaal een katholiek priester was, werd door de com munistische Viet-Minh uitgebuit om de Katholieke Kerk van „im perialisme" te beschuldigen en de Indochinese katholieken te compromitteren. De Viet-Minh wierp toen haar masker af en toonde haar werkelijke anti-ka tholieke gevoelens. Meer nog, benden, die zich beriepen op Ho- Tsjie-Minh, hadden katholieke missionarissen en zelfs inlandse priesters vermoord en missie posten geplunderd. Van de an dere kant ontstond er een scheu ring binnen de nationalistische oeweging en een anti-commums tische groep dook op, die niet aarzelde zich met een kleine re serve rond ex-keizer Bao-Dai te scharen. Een groot aantal Viet namese Katholieken scharen zich thans rond Bao-Dai. Wat deze laatste betreft, hij staat zeker sympathieker tegen over het katholicisme dan Ho- Tsjie-Minh; zijn echtgenote is bovendien katholiek. Maar zijn persoonlijkheid is geen al te ze kere waarborg voor het katho licisme. Bao-Dai is in werkelijkheid het erkende hoofd van een gods dienstige secte, het Cao-daisme, wier houding ten opzichte van het katholicisme nog niet duide lijk kon worden omlijnd. De Cao-daisten vermengen de aan bidding van Christus, van Boed dha, de hemel, de geesten en de voorouders door elkaar. Hun boeken berusten nu eens op de Bijbel, dan op Pythagoras, Boed dha enz. Deze zeer nationalisti sche godsdienst is niet principiëel vijandig tegen het katholicisme. Maar, volgens betrouwbare waarnemers, is het moeilijk te bepalen, welke richting gekozen zal worden op de dag, dat zijn leider, ex-keizer Bao-Dai, even eens de leider zou zijn van de politiek in Vietnam. Zij benoemden de Rus Jelevfery tot Orthodox Pariarch van Tsjecho- slowakijë. Door deze figuur op de voorgrond te schuiven konden de intriganten eveneens beschikken over een persoon, die wat kerkelijke waardigheid betreft op dezelfde hoogte staat als-Mgr. Béran, terwijl zij er zeker van konden zijn, dat er altijd een kerkelijke hoogwaardig heidsbekleder aanwezig zou zijn op de gelegenheden, waar een derge lijke figuur de voorgenomen plan nen ten goede zou komen. President Benesj had in zijn tijd geweigerd om van regeringszijde iets voor de Orthodoxe Kerk te doen, daar deze Kerk bij de Tsje- choslowaken niet de minste weer klank had gevonden. Het is duide lijk, dat dit na de communistische staatsgreep in Februari 1948 anderss werd; de Orthodoxe Kerk werd duidelijk geholpen, ofschoon nog niet op zo'n massale wijze als nu het geval is. Op 5 Februari werd in de Go- razd-kerk te Olmütz de archiman driet van de Orthodoxe Kerk, de Tsjech Cestmér Kracmar, tot bis schop gewijd van de eparchie van Olmütz en Brünn. Daarmee is of ficieel het sein gegeven om het Katholieke Moravië als „missiege bied" toe te wijzen aan de Ortho doxe Kerk. Bij de wijding was ook de regering ruimschoots vertegen woordigd. Er was onder anderen de Tsjechische minister van de Poste rijen, Alois Neuman, die als rene gaat van de vroegere partij van Benesj thans met de communisten VOORKOMT KRIMPEN EN HARD WORDEN (Advertentie.) heult. Het Bureau voor Kerkelijke Zaken was vertegenwoordigd door de afgevaardigde Jaroslav Havelka, het leger door generaal Hlozek. Vanzelfsprekend ontbrak ook het Sovjet-Russische gezantschap te Praag niet. De wijdingsplechtighe den werden verricht door de me tropoliet Nikolaj van Kolomea, de Orthodoxe bisschop van Lemberg Makary en metropoliet Jelevfery van Praag. Minister Neuman nam tijdens het later volgende banket het woord, waarbij hij wel zeer kenteke nend de afgevaardigen van de Orthodoxe Kerk met geen woord als leden van het Christendom be groette, doch alleen als burgers van de Sovjet-Unie, waarheen zich „de blikken richten van alle vredelie vende naties der wereld en de ver wachting van die volkeren, die thans nog strijden voor hun natio nale bevrijding en onafhankelijk heid Gaan de machthebbers in Tsje- cho-Slowakije dus een soort gods- dienstpolitiek voeren teneinde de bevolking zand in de ogen te strooien en het spoor bijster te doen worden, in Hongarije voer de rege ring een politiek van „wat niet weet wat niet deert". Alle berich ten uit de andere landen over nieu. we maatregelen tegen de Katholie ke Kerk worden stelselmatig voor het volk verzwegen. Ook ten op zichte van het Westen schijnt de Kominform te hebben besloten om alle uitgaande berichten, die de vrije pers in het Westen inzicht zou kunnen geven nn de werke lijke toestand achter het IJzeren ren. Men schrijft dit besluit toe aan het protest, dat de Italiaanse communistenleider Palmiro Togli- atti tijdens de laatste bijeenkomst van de Kominform te Boedapest heeft laten horen en waar hij steen en been klaagde, dat de commu nistische partijen in de landen van het Westen in staat stellen, de pu blieke opinie in te lichten over de toestanden in de volksdemocratische landen. Deze opportunistische politiek van de Kominform bracht ook Hon garije er toe grote zorg te besteden aan de gezondheidstoestand van Kardinaa-l Mindszenty. Men vreest n.l. de reacttie van de gehele we reld. wanneer plotseling het be richt zou komen, dat Kardinaal Mindszenty was gestorven. zün werken gaat gedenken, is df massale belangstelling feitelijk niet veel verder dan zijn beide passie's de „Matheus" en de „Johannes". Zijn orgel en klavier-werken, zijn concerten, e.d. worden betrekkelijk in meer beperkte kring gewaar deerd. Bach schreef absolute mu ziek, waarin men geen bepaald uitgesproken sentimenten kan ont dekken. De voorname geest welke uit al zijn werken spreekt is als het ware bovenpersoonlijk. Is dit mis schien de oorzaak waarom de meeste muziek-minnaars min of meer gereserveerd, of zelfs afkerig tegenover zijn muz. staan! Maar wie de moeite neemt naar deze muz. in tensief te gaan luisteren, zal rijkelijk beloond worden, met wat hij aan muzikale schoonheid zal ervaren. Ontzaglijk veel boeken zijn er over Bach geschreven. Over de juiste interpretatie van zijn werken is er onder de musicologen al heel wat te doen geweest, en van mu- ziek-wetenschappelijke zijde, is men er nog lang niet op uitgeke ken. Maar met al die wetenschap komt men ten slotte niet tot de es sentiële kennis van Bach, tot de muzikale bewogenheid welke deze muziek ons kan voeren. De musicus Sem Dresden zegt zeer kernachtig Er moet meer van Bach worden gespeeld, en min der worden gesproken. Inderdaad „de muziek" niet alleen van Bach, is allereerst uit het gehoor. Allerwege zal men zich nu in ons land dit jaar opmaken om de werken van Bach zowel vo caal als instrumentaal te gaan uit voeren. Deze herdenking wordt vooral door de Utrechtse studenten sterk gestimuleerd, ze hebben zelfs 'n speciale Bach-krant uitgegeven. Wanneer we ons nu afvragen wat voor zin deze Bach-herdenking nu heeft, dan vinden we het antwoord prachtig geformuleerd door Prof. Dr. H. J. M. Weve als volgt: geen gebied in het grote rijk der cultuur dat als neutraal ontmoetingsterrein beter geschikt is dan het land der muziek. We hopen dat deze woorden door alle muziekvrienden zullen worden overwogen, en dat men op het ont moetingsterrein van de kunst, door veel luisteren naar de concerten, de grootmeester Joh. Seb. Bach nog beter zal leren kennen en begrijpen lan voorheen. W. SCHREURS is mr. dr. A. A. van Rhijn, de nieuwe staatssecretaris van So ciale Zaken, gisteren door H. M. de Koningin beëdigd is te den Haag overleden mr. Chr. A. de Vries, hoofd van de Pers dienst van de Alg. Ned. Ver. van Vreemdelingenverkeer is de bronzen medaille van de stad Amsterdam uitgereikt aan de trambestuurder D. van den Dun- gen die al vijf mensen uit het wa ter heeft gered viel gisteren een 17-jarige Noorse matroos in de Rotterdamse haven in een tien meter diep ruim. Hij werd dodelijk gewond botste gistermiddag een truck met oplegger tegen de blauwe tram in Amsterdam. De tram vloog uit de rails, de bestuurder scheurde zijn bovenlip, de materiële schade was groot is de „Edam" van de K.L.M. gis teren met 42 emigranten naar Ca nada vertrokken was drie maanden gev.straf en drie jaar voorw. de straf voor een vrouw in den Haag die haar bijna zevenjarig kind had verlaten. wordt dit jaar op Schiphol een „Kingsforth Smith"" hangar ge bouwd, 165 meter lang, 40 diep, 12 hoog de mariniers a.b. van de „Johan van Oldenbarnevelt" die 21 Febr. in Amsterdam wordt verwacht, zullen in tegenstelling met aan vankelijke berichten, na de de- barkatie per autobus naar hun woonadres worden vervoerd wordt Hr. Ms. mijnenveger „Dou- we Aukes" enkele weken als moe derschip voor eenheden van de 6e en 4e flottile mijnenvegers ge- stationneerd op Gorkum, i.v.m. veegoperaties in die buurt keert minister van Maarseveen hedenmiddag op Schiphol terug.... Maar vechtende met deze dwang voorstellingen, kwamen wij ten slotte toch ook tot de gelukkige conclusie, dat het zelfs alle zin heeft om er aan vast te houden, dat de minister een man is, die alles weet en die ook verantwoor delijk is voor allen en iedereen. Ook al mogen wetsontwerpen als deze er dan af en toe op wijzen dat deze stelling in de practijk wel eens moeilijk houdbaar is, toch, zo dachten wij, drukt het achter de minister dichtvallend deurtje tref fend uit, dat zijn verantwoordelijk heid zeker naar de geest een on deelbare is. Steeds opnieuw maakt zijn eenzaamzijn achter de rege ringstafel hem duidelijk dat hij en hij alleen de speler en de drijver is en dat hij de Volksvertegenwoor diging zeker nooit het gevoel mag geven dat de schimmen van zijn medewerkers naast hem plaatsne men. Riep het departementaal tableau op de gereserveerde tribune in de hoofden van de Senatoren soortge lijke gedachten op? Het scheen wel zo. De A.R.-woordvoerder, de heer Rip, voelde kennelijk de spanning, die juist door een wetsontwerp als dit tussen minister en departement kan ontstaan. Hij zag zich de dub bele rij van deskundigen eens aan; zij waren het, die zich van meetaf aan met deze materie hadden bezig gehouden en die het wetsontwerp, zoals het naar de Tweede Kamer ging. dan ook wel mede als een stuk van zich zelf zullen hebben beschouwd, Wie zou dat niet kun nen verstaan? Maar toch hebben zij het moeten aanzien dat dit werk, hun werk, niet het defini tieve resultaat bleef. Het overleg tussen minister en Tweede Kamer had immers tot gevolg, dat het nog aanmerkelijk en voor de betrokke nen zeer ten goede werd gewijzigd. En nu vroeg de heer Rip zich dan af of deze ambtenaren desondanks de bereidheid zouden kunnen op brengen om toch ook deze wijzigin gen loyaal uit te voeren. Het was een zeer eigenaardige vraag, omdat het immers formeel zo is, dat niet de ambtenaren maar wel de betrok ken minister belast wordt met de uitvoering van de wet. Maar toch was zij op deze avond, waarop een minister z0 maar tegen de achter grond van de kleedkamers speelde, zeker op haar plaats. En voor de minister èn voor de ambtenaren lag er een verzoek in dat moeilijk kon worden misverstaan. Een ver zoek aan de minister om ook dit keer en juist dit keer er zich van bewust te zijn. dat hij niet alleen bij de totstandkoming maar ook bij de uitvoering de enigverantwoor- delijke blijft. 's Ministers rondp partijgenoot Woudenberg zei het bij de replie ken z0 mogelijk nog duidelijker: Wii hopen en verwachten, dat het niet nodig zal zijn om nogmaals op deze zaak terug te komen. Een ver zoek was het ook en zeker niet in mindere mate aan de ambtenaren op de tribune. Deze ingewikkelde wet biedt wellicht mogelijkheden om inzichten, die achter het klap deurtje te licht werden bevonden, toch nog weer door een ander niet minder bekend deurtje binnen te halen. De Senaat heeft duideliik uitgesproken, dat zij verwacht, dat de departementale instanties aan deze verzoeking zullen weerstaan. „Voer de wet loyaal en royaal uit", zei de katholieke woordvoerder ir. Kraayvanger, en dit verzoek moge blijven klinken tot op het ogenblik waarop de laatste cent zal zijn uit betaald! Ministersconferentie der Benelux BRUSSEL. Naar uit betrouw bare bron wordt vernomen, zal in April a.s. te Brussel, ter voorbe reiding van de volledige economi sche unie, die op 1 Juli van kracht moet worden, een bijeenkomst der ministers van de landen der Benc- luxgroepering gehouden worden. FEUILLETON v Uit het Engels dooi Clarence Budington Kelland 60. Straks komt er misschien een wolkbreuk en dan worden ze weggespoeld voor ze er erg in hebben. Ik heb het wel meege maakt dat het water onderwacht met een hoogte van twee, drie meter aan kwam suizen." „Ben je dichtbij ze geweest." „Ik had ze kunnen kittelen," zei Cherry verachtelijk. „Dilet tanten. „Heb je nog iets op kunnen vangen?" vroeg Straight. „Ze mopperen," vertelde Cher ry geamuseerd. „Ze willen een dak boven hun hoofd hebben en een bed om in te slapen. Ze zijn bang dat ze van het slapen in de open lucht longontsteking zullen krijgen. Huh. Ze zijn he lemaal van de kook, want ze kunnen niet wennen in de bui tenlucht. Ze zijn natuurlijk meer getraind op stegen en pakhui zen. Eén van die kerels zei, dat ze 'm omstreeks middernacht misschien wel konden smeren, als de vrachtwagen voorbij kwam." „Wat voor een vrachtwagen?" vroeg Straight. „De vrachtwagen waarop ze wachten," zei Cherry, „Waarop ze moeten wachten om naar huis te rijden." Hij lachte. „Er pro beerde er eentje om een vuur aan te leggen om koffie te zet ten. Zoiets komieks heb ik nog nooit gezien." Ik knikte tegen Straight. „Het geluk schijnt vanavond met ons te zijn," zei ik. „Hoe ver is dat kamp van die knapen hier van daan?" „Een klein eindje maar,zei Cherry. „Kalm aan nou," ver maande hij. „Hebben we allemaal een zak doek bij ons?" vroeg Straight. „Jawel." „We moeten er voor zorgen, dat ze ons niet herkennen," zei hij monter. Ik deed mijn uiterste best om geruisloos voorwaarts te gaan, maar niettemin keerde Cherry zich af en toe om, om mij met gefronst voorhoofd aan te kij ken. We kwamen bij Bridle Wash en gingen een eindweegs door het zand. Toen stak Cher ry een hand omhoog om ons tot nog grotere waakzaamheid aan te manen en wij kozen ons pad door struikgwas en tussen bo men, die ons voldoende dekking boden. We volgden het voor beeld van Cherry en kropen op handen en voeten verder. Na een paar minuten konden we door de takken het droge bed van een beek onderscheiden, waarin drie mannen hurkten rondom een armzalig vuur, waarboven een koffiepot hing. Van cowboys had het drietal weinig weg. Cherry keek om en zag ons een voor een vragend aaan. Toen vormden zijn lippen het woord „Klaar", waarna hij zijn revol ver uit de holster trok. We volg den zijn voorbeeld. We bedekten de onderste helft van ons gezicht met onze zakdoek, die we van achteren in de nek vastknoopten en rezen overeind. „Allé!" riep Cherry vrolijk uit. Het drietal duikelde van schrik achterover én zette grote ogen op. Ze vergaten zelfs om naar hun wapen te grijpen. Cherry, die zulke karweitjes gewend was. hield de leiding. „Stilzitten, jongens. Wat een troepjeEen kind van zes jaar zou jullie de baas wezen." Hii ging op ze toe, er voor zor gend buiten onze vuurlinie te blijven, ofschoon dat feitelijk nifit eens nodig was. „Ga maar staan," zei hij en de drie helden gehoorzaamden ge willig. Hij zette ze op een rijtje, nam ze hun revolvers af, onder wijl steeds zachtjes bij zichzelf lachend. „Ik wil wedden," zei hij, „dat jullie ergens in een slop inde stad verduiveld gevaarlijke heerschappen zijn. Maar hier moeten jullie het afleggen. Zo zie je, ieder mens op zijn eigen terrein. Nee, mannen met She riffs kun je beter eten dan vech ten." Die Cherry was een handige. Sheriffs! Daar zou Butterick missschien inlopen, als hij van het geval hoorde. Onze gevan genen zeiden niets en keken ver bazend donker. „Ik heb wat poetslappen mee gebracht," babbelde Cherry ge- noegelijk. „Hier, hier hebben jullie alle drie een handjevol om op te kauwen." Hij propte hun alle maal een stuk of wat lap pen in de mond en bond er toen een langere lap overheen. Ver volgens bonden we hun handen en voeten en droegen ze naar de zandvlakte, waar we ze neerlegden.' „Nou we ze te pakken heb ben," vroeg Cherry, „wat zullen we nu met ze doen?" „Laat ze hun pekelzonden maar uitzweten," vond Straight. HO keek op zijn horloge. „We konden hun koffie wel opdrin ken." zei hij. Hij rakelde het vuur op, hing de koffiepot op juiste hoogte, terwijl Cherry uller rondsnuffelde naar "wat spuHen naar onze ga ding. Hij vond een stuk spek, melk in blik en wat beschuiten en een poosje later waren we druk doende de inwendige mens te versterken. „We blijven zeker op de vrachtauto wachten," zei Cher ry. „Vanzelf," meende ik. „Zouden we niet liever iemand op de uit kijk zetten?" „Laat dat maar aan Shag over," antwoordde Cherry. We strekten ons uit op het zand en wachtten. Cherry en zijn vrienden haalden allerlei vérhalen op over revoluties, ge vechten in Mexicaanse kroegen, Chinese smokkelaars en goud mijnen. Het waren verhalen, die langzamerhand min of meer het karakter van légendes gekregen hadden en ze waren in rijke ma te doorkruid met humor. Dit waren mannen, die 'n leven ge kend hadden en nog kenden, zo als ik in mijn stoutste dromen niet had kunnen denken. Dat hun avonturen hun geen gelde lijke rijkdom hadden gebracht, deed voor henzelf weinig ter za ke. Geld om het geld zelf was hun onverschillig, vast werk in teresseerde hen niet, evenmin als zekerheid voor de oude dag, waarover tegenwoordig iedereen zich zo druk schijnt te maken. (Wordt vervolgd). De verhoging domsvoorzieni Kamer, die in treffend voorst met koppen sl; amendementei het wetsontwc verdere beham was, dat de he ontwerp indjei overleg een be de slotbehand gezien. Altham De amendemen van Lienden, di zitting van giste ter van Sociale werden gebracl aan de verhoginj van de uitkerin noodwet Drees stellen. Dit minii huwden f2.pi bedragen en v Het wordt ind nig lied, waarin dat het Ned- vol! zjjn staind leef! hooggeprezen soc: na de oorlog get financieren uit natuurljjk niet lat gaan en dat wam een aanmerkelij'! onze productie spaarzaamheid z< 1952 na afloop i hulp self-support! harde noodzaak levensstandaard moeten inkrimper Maar hoe vaa door de n-eest ui ren van vrijwel i groepen dit liedje er is nog heel v wijst, dat ons Ne< door en door kent Dezer dagen landbouwdag in minister Mansholt grote nadruk op volk nog altijd m< stig onze financiël toestand is en dat nog steeds in e leven. Alleen wan belangrijke verso en onze productie groten, aldus de we kans over eni toestand te verl welvaart, waarin nen handhaven. M dit niet tijdig irnzi nister, don vrees het ergste. Dat deze critici hoge levensstandai ven is, bewijzen de ties van het Cent de Statistiek over genotsmiddelen, liep tot 31 Octobe: aan, dat in de maanden bijv. het cohol een grote s1 bij het voor-oorlo; nister v. d. Brink t deddging van zijn vember reeds acn, gebruik in ons lan bevolking bijna droeg dan in 1938. rijk en welvarend, en zitten diep in Met het roken is Ook daarvan is he van cigaretten en 1 log aanzienlijk toe We geven hier In 1938 was h per hoofd der b jaar 1.57 liter. In stegen tot 2.87 lite 3.31. In 1949 gebruikt land alleen aan akx voor f 43.— aan t« cigaretten gebruik zelfde jaar ook re hoofd der bevolkin snoep uitgeven, is kelflk in statistisch leggen, maar mi verklaarde, dat gezi van de chocoladefa de banketbakkers i nog altijd het mea beroep de uitgav hoofd van de bevol voor 't drankgebrui onderdoen. Dat zijn toch ven fers, die duidelijk welk een roekeloze danst op een orkaa Willen wij voor c mende bevolking, arbeidsmarkt per j nieuwe arbeidskrac arbeid en brood vin wfl onze industrie den en vernieuwe straks na 1952 uit blijven kopen in land, wat we nodi zullen we onze pre export belangrijk m voeren- Want we hé een belangrijk tekoi dels- en betalingsba Zowel voor de a bevolking als voor onze export is een brei ding en modi onze Industrie imx grote schepen ku welke we nodig hei en kanalen verbeter d. Brink becijferd' 1954 hier voor 4 hebben. Voor een deel za kunnen gebeuren m het buitenland gelei als wij door blijve- muts op een oor ti pot te verteren, dan buitenland weinig geld te lenen. Minister Manshol

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4