Nog geen beslissing over vijf procent verhoging noodwet-Drees Communisten afgestraft in de Eerste Kamer Rusland en China Van Alle Dag Wapens zullen gelost worden, verklaart Dr. Drees De Beurs Nog harde wind Minister t alles" Behandeling veertien dagen uitgesteld Het eentonig lied Monseigneur Th. M. P. Bekkers treedt af Katholiek overleg over kinderbijslag Hedler vrijgesproken Opnieuw vlieg ongelukken Nederland-Frankrijk onbeslist DONDERDAG 16 FEBRUARI 1950 PAGINA 5 n. ide met deze dwang- kwamen wij ten- k tot de gelukkige het zelfs alle zm jan vast te houden, er een man is, die die ook verantwoor- allen en iedereen. l wetsontwerpen als if en toe op wijzen ng in de practijk wel houdbaar is, toch, zo irukt het achter de vallend deurtje tref- djn verantwoordelijk- ar de geest een on~ eeds opnieuw maakt ijn achter de rege- duidelijk dat hij en speler en de drijver e Volksvertegenwoor- aooit het gevoel mag schimmen van zijn naast hem plaatsne- spartementaal tableau veerde tribune in de ie Senatoren soortge- a op? Het scheen wel 'oordvoerder, de heer ennelijk de spanning, een wetsontwerp als lister en departement Hij zag zich de dub- leskundigen eens aan; die zich van meetaf materie hadden bezig die het wetsontwerp, r de Tweede Kamer wel mede als een l zelf zullen hebben rie zou dat niet kun- Maar toch hebben n aanzien dat dit erk, niet het defini- t bleef. Het overleg ,T* gn Tweede Kamer it gevolg, dat het nog en voor de betrokke- goede werd gewijzigd, de heer Rib zich dan nbtenaren desondanks zouden kunnen op- ich ook deze wiizigin. t te voeren. Het was laardige vraag, omdat jrmeel zo is. dat niet a maar wel dg betrok- belast wordt- met de n de wet. Maar toch ze avond, waarop een raar tegen de achter kleedkamers speelde, r plaats. En voor de /oor de ambtenaren trzoek in dat moeilijk misverstaan. Een ver minister om ook dit dit keer er zich van i. dat hij niet alleen dkoming maar ook bij de enigverantwoor- ronde partijgenoot zei het bij de reolie- lijk nog duidelijker: verwachten, dat het l zijn om nogmaals op rg te komen. Een ver- ook en zeker niet in aan de ambtenaren e. Deze ingewikkelde ellicht mogelijkheden die achter het klap- cht werden bevonden, r door een ander niet id deurtje binnen te maat heeft duidelijk dat zij verwacht, dat mtale instanties aan ing zullen weerstaan, loyaal en royaal uit", ieke woordvoerder ir. en dit verzoek moge >n tot op het ogenblik atste cent zal zijn uit- ersconferenHe r Benelux Naar uit betrouw- »rdt vernomen, zal in Brussel, ter voorbe de volledige economi- e op 1 Juli van kracht een bijeenkomst der de landen der Bene- g gehouden worden. irry rondsnuffelde uilen naar onze ga- vond een stuk spek, en wat beschuiten 3je later waren we de inwendige mens i. /en zeker op de vachten," zei Cher- meende ik. „Zouden er iemand op de uit- maar aan Shag >ordde Cherry, en ons uit op het chtten. Cherry en n haalden allerlei over revoluties, ge- Mexicaanse kroegen, ikkelaars en goud waren verhalen, die nd min of meer het n légendes gekregen e waren in rijke ma- 1 met humor. Dit ïen, die 'n leven ge- en nog kenden, zo- iijn stoutste dromen Lnnen denken. Dat -en hun geen gelde- •n hadden gebracht, enzelf weinig ter za- n het geld zelf was ihillig, vast werk in- hen niet, evenmin d voor de oude dag, :genwoordig iedereen c schijnt te maken. (Wordt vervolgd). De verhoging van de uitkeringen krachtens de noodwet ouder domsvoorziening heeft veel voeten in de aarde. De Tweede Kamer, die in haar vergadering van 3 Februari j.l. een desbe treffend voorstel te behandelen kreeg kon tenslotte geen spijkers met koppen slaan, omdat te elfder ure van communistische zijde amendementen werden voorgesteld. Maar ook gisteren, nadat het wetsontwerp opnieuw aan de orde was gesteld, moest een verdere behandeling weer worden uitgesteld. De reden hiervan was, dat de heer v. Lienden (Arb.) twee amendementen op het ontwerp indiende, waarover minister Joekes niet zonder nader overleg een beslissing kon nemen. Eerst over 14 dagen kan nu de slotbehandeling van het wetsontwerp tegemoet worden gezien. Althans hierop is de hoop gevestigd! De amendementen van de heer van Lienden, die eerst tijdens de zitting van gisteren aan de minis ter van Sociale Zaken ter kennis werden gebracht, houden in om aan de verhoging met vijf procent van de uitkering krachtens de noodwet Drees een minimum te stellen. Dit minimum zou voor ge huwden f 2.per maand moeten bedragen en voor ongehuwden Het wordt inderdaad een eento nig lied, waarin bezongen wordt, dat het Ned. volk nog altijd boven zjjn stand leeft en dat wij onze hooggeprezen sociale voorzieningen, na de oorlog getroffen nog steeds financieren uit geleend geld, wat natuurlijk niet lang meer kan door gaan en dat waniu <r wij niet door een aanmerkelijke verhoging van onze productie en door grotere spaarzaamheid zorgen, dat we in 1952 na afloop van de Marshall hulp self-supporting zijn, door de harde noodzaak gedwongen onze levensstandaard belangrijk zullen moeten inkrimpen. Maar hoe vaak en hoezeer ook door de meest uiteenlopende tono- ren van vrijwel alle richtingen en groepen ddt liedje gezongen wordt, er is nog heel weinig wat er op wijst, dat ons Ned. volk het wijsje door en door kent. Dezer dagen sprekende op een landbouwdag in Uithuizen heeft minister Mansholt er nog eens met grote nadruk op gewezen, dat ons volk nog altijd niet beseft hoe ern stig onze financiële en economische toestand is en dat we in Nederland nog steeds in een schijnwelvaart leven. Alleen wanneer we tot een belangrijke versobering overgaan en onze productie aanzienlijk ver groten, aldus de minister, maken we kans over enige jaren in een toestand te verkeren, dat we de welvaart, waarin we nu leven, kun nen handhaven. Maar als ons volk dit niet tijdig inziet, aldus de mi nister, dan vrees ik voor ons land het ergste. Dat deze critiek op de veel te hoge levensstandaard niet overdre ven is, bewijzen de jongste publica ties van. het Centraal Bureau van de Statistiek over het gebruik van genotsmiddelen. Deze statistiek liep tot 31 October 1949 en toonde aan, dat in de voorafgaande 12 maanden bijv. het gebruik van al cohol een grote stijging vertoonde bij het voor-oorlogse gebruik. Mi nister v. d. Brink toonde bij de ver dediging van zijn begroting in No vember reeds arn, eat het alcohol gebruik in ons land per hoofd der bevolking bijna 110 meer be droeg dan in 1938. Toen waren we rijk en wedvarend, nu zijn we arm en zitten diep in de schuld. Met het roken is het niet anders. Ook daarvan is het gebruik vooral van cigaretten en tabak na de oor log aanzienlijk toegenomen. We geven hier enkele cijfers. In 1938 was het drankgebruik per hoofd der bevolking en per jaar 1.57 liter. In 1948 was dit ge stegen tot 2.87 liter en in 1949 tot 3.31. In 1949 gebruikten we in Neder land alleen aan alcohol per inwoner voor f 43.aan tabak sigaren en cigaretten gebruikten we in dit zelfde jaar ook ruim f 43.per hoofd der bevolking. Wat wij aan snoep uitgeven, is niet 'zo gemak kelijk in statistische cijfers vast te leggen, maar minister Mansholt verklaarde, dat gezien de inkomsten van de chocoladefabrieken en van de banketbakkers in Nederland nog altijd het meest winstgevende beroep de uitgaven hiervoor per hoofd van de bevolking zeker niet voor 't drankgebruik en het roken onderdoen. Dat zijn toch verschrikkelijke cij fers, die duidelijk aantonen op welk een roekeloze wijze ons volk danst op een orkaan. Willen wij voor onze snel toene mende bevolking, waardoor onze arbeidsmarkt per jaar met 40.000 nieuwe arbeidskrachten toeneemt, arbeid en brood vinden, dan zullen wij onze industrie moeten uitbrei den en vernieuwen. Willen wij straks na 1952 uit eigen middelen blijven kopen in het buiten land, wat we nodig hebben, dan zullen we onze productie en onze export belangrijk moeten gaan op voeren. Want we hebben nog steeds een belangrijk tekort op onze han dels. en betalingsbalans. Zowel voor de arbeid van onze bevolking als voor verhoging van onze export is een belangrijke uit breiding en modernisering van onze industrie nodig, zullen we grote schepen kunnen bouwen, welke we nodig hebben en wegen en kanalen verbeteren. Minister v. d. Brink becijferde, dat we tot 1954 hier voor 4 milliard nodig hebben. Voor een deel zal dit misschien kunnen gebeuren met door het in het buitenland geleend geld, maar als wij door blijve-, gaan met de muts op een oor te zetten en de pot te verteren, dan zal er in het buitenland weinig animo zijn om geld te lenen. Minister Mansholt vertelde in f 1.Verder wenste de heer van Lienden de grenzen te verhogen, waar beneden aanspraak kon worden gemaakt op een uitke ring krachtens de noodwet. Toen de spreker zijn verlanglijst aan de Kamer en de minister had ge toond, zeide mr. Joekes, dat hij geen oordeel kon uitspreken over de consequenties van de amende menten en de finantiële en tech nische gevolgen daarvan. Hij vroeg daarom de Kamer de ver dere behandeling van het wetsont werp tot nader order op te schor ten. Op voorstel van dr. Korten- horst ging de Kamer zij het al mopperend hiermede accoord. Beschouwingen over hel deviezenbeleid. Sinds 27 April 1949 ligt er bij de Kamer een deviezennota, dié betrekking heeft op het deviezen beleid over 1948. Deze oude kost, die tweemaal in het afgelopen jaar werd opgewarmd, eenmaal toen de commissie van de handels politiek een Voorlopig Verslag heeft uitgebracht en eenmaal dat was op 16 November 1949 toen de regering gereed was met een antwoord op dat verslag, kwam ook gistermiddag in de Ka mer ter sprake. Toegegeven moet worden, dat de Kamer getracht heeft om de behandeling van deze nota een nuttig effect te geven. Speciaal de heer Nederhorst (Arb.) hield een betoog, dat steek hield. Hij wees erop, dat het even wicht in de betalingsbalans zeker niet alleen kan worden verkregen door harder werken en meer pro duceren. Het is geen toeval, dat ons land te maken heeft met een dollartekort. Europa zo zeide hij heeft de eerste plaats in de wereld verloren. Europa is geen centrum meer van het wereld verkeer. Speciaal West Europa verkeert in een ernstige crisis die alleen overwonnen kan worden, indien het de structuur van zijn economie wijzigt. De Europese landen dienen -aldus deze spre ker een op elkaar afgestemde politiek te voeren. Alleen door het treffen van monetaire maatrege len komt men er niet. Ook de heer Hofstra (Arb. hield een betoog van dezelfde strekking. Hij ves tigde nog eens speciaal de aan dacht op de Nederlandse belangen bij een gezonde handel met West- Duitsland. En daarbij kan de lief de niet van een kant komen. Aangezien de Tweede Kamer nog geen eindverslag heeft uitge bracht over het wetsontwerp tot verhoging van het bijzonder in voerrecht op de benzine en de wijziging van de motorrijtuigen belasting is de behandeling van deze wetsontwerpen, die gisteren op de agenda van de Tweede Ka mer stonden tot nader order op geschort. Vermoedelijk zullen deze wetsontwerpen nu eerst begin Maart in behandeling komen. ALS DIRECTEUR PAUSELIJKE MISSIEGENOOTSCHAPPEN Bij decreet van de Congregatie de „Propaganda Fide" van 6 Febr. 1950 heeft Zijne Eminentie P. Kar dinaal Fumasoni Biondi. Prefect dier Congregatie, aan Z.D.H, Mgr. Th. M. P. Bekkers te Voorschoten op diens verzoek, onder dankzeg ging voor zijn langjarige toewij ding aan de zaak der Katholieke Missiën, eervol ontslag verleend als Nationaal Directeur van de Pauselijke Genootschappen tot Voortplanting des Geloofs en van de H. Apostel Petrus, en in diens plaats benoemd de Z.Eerw. Heer H. J. J. van Hussen, thans directeur van de Bisschoppelijke Hulpactie te 's Gravenhage. Volgens het reglement van het Pauselijk Genootschap der H. Kindsheid brengt deze persoons wisseling eenzelfde verandering bij dit Genootschap. Voor de Priestermissiebond in Nederland moet in deze nog een besluit genomen worden op de ver gadering in Mei. Als gevolg hiervan zal de over dracht der directie en de verplaat sing van het Nationaal Bureau der Pauselijke Missieactie van Voor schoten (Huize Bijdorp) naar Laan Copes van Cattenburch 127 te 's Gravenhage eerst tegen 1 Juni geschieden. Tot die datum worden alle zaken, de Pauselijke Missie actie betreffende, nog behandeld te Voorschoten, Huize Bijdorp. (Van onze parlementaire redacteur) De politieke beschouwingen over de Rijksbegroting in de Eerste Kamer kregen gisteren nog een fel en rumoerig slot. De minister president ging uitvoerig in op de rede van de communist Schalker. Hadden de communisten hem een vrijkaartje voor hun eerstdaags te houden Partijcongres aangeboden, dr,. Drees ^ei meer prijs te stellen op inlichtingen over vergaderingen, die niet openbaar plachten te zijn! Voorts bracht hij de heer Schalker onder het oog, dat het Rusland was geweest, dat gepacteerd had met Hitler-Duitsland. En wie hadden de eerste oorlogsinspanning van Frankrijk gehinderd? De communisten. In Dresden hadden de Russen thans een „haat-Amerika-da^" ge organiseerd. Men vond het daar blijkbaar wenselijk om de Duitsers te doen vergeten, dat er zoiets als Warschau, Rotterdam en Coventry is geweest. En wat de commu nistische aankondiging betreft, dat de Amerikaanse wapens niet gelost zouden worden: namens de regering verklaarde dr. Drees dat ze wei gelost zouden worden. Nederland was niet van plan om voor de com munistische terreur uit de weg te gaan. De heer Schalker speelde bij de replieken de beledigde onschuld. Dr. Drees had hem vergeleken met Rost van Tonningen, maar deze was in zijn ogen een misdadiger. „Ik heb alleen geconstateerd, dat er een bijna griezelige overeen stemming was tussen zijn redevoe ringen en de uwe", antwoordde de Minister-president. En toen kwam nog deze vlijmscherpe zin: „Ik hoop in het belang van het land en dat van de heer Schalker, dat er nooit reden zal zijn om deze vergelijking ook verder door te trekken...!" Toen de heer Schalker de kathe der verliet, plaatste hij nogmaals de stelling, dat de wapens niet ge lost zouden worden. De voorzitter van de K.A.B., de heer De Bruyn, bleek op dat moment de communis- zijn rede te Uithuizen, dat het hoofd van de Landbouwmissie van de Marshallhulp in Nederland, de Amerikaan Mr. Lawrence Norton, aan de minister meedeelde, dat hij grote bewondering had voor de wijze, waarop men in Nederland de wederopbouw van het land had aangepakt, maar dat hij pijnlijk verbaasd was over de hoge levens standaard welke hjj hier had aan getroffen en in welk opzicht bijv. Engeland een veel soberder voor beeld gaf. Dat dergelijke ervaringen de ani mo in het buitenland om ons straks met leningen te helpen, niet zal stimuleren, begi^'p', een kind. Dn zelf zal er geen sprake van zijn, dat we deze milliarden op brengen, zeker niet zolang we in- plaats van te sparen, ons geld blij ven opmaken aan drank, rookarti kelen en snoep. Indien -leze lichtzinnigheid niet spoedig ten einde loopt, dan ziet onze naaste toekomst er weinig rooskleurig uit. J. H. tische arrogantie niet langer te kunnen verdragen. „Met welk recht verklaart gij dit?" riep hij de heer Schalker toe. Deze vraag lokte een heftige reactie van de communistische banken uit. De communist Bran denburg schreeuwde, dat de heer De Bruyn wel zou zien wie er achter hen stond." „Je kunt ze op je vingers uit tellen", gaf de KAB-voorzitter terug. Voorzitter Kranenburg was in middels al heftig beginnen te hameren. Hij gaf de communist Brandenburg te verstaan, dat hij- moest zwijgen, anders zou hij ver wijderd worden. „Dat is uw zaak om mij te ver wijderen", antwoordde de com munist, „maar wij laten ons niet beledigen." Een ogenblik had het de schijn, dat de voorzitter inderdaad kracht dadig zou moeten ingrijpen, maar nadat nog enkele opmerkingen over en weer waren gegaan, luwde het stormpje toch weer. Bij de replieken kwam de benoe ming van de staatssecretarissen andermaal ter sprake. De heer v. d. Kieft (PvdA) merkte op, dat het antwoord van de Minister- President meer gemoedelijk dan duidelijk was geweest. Hij had geen bezwaar tegen de benoemingen op zich. Merkwaardig was zijn uitla- tingj dat iedereen zich daar zelfs wel opgelucht door zou hebben ge voeld. Hem hinderde dat de plaat sen van deze functionarissen open bleven, zodat er in feite toch eigen lijk niets veranderde. Het antwoord van de Minister-President was ook in tweede instantie niet erg bevre digend. Ook vroeger had men de figuur gekend, dat een ambtenaar minister werd en dat zijn plaats onderwijl openbleef. Bij „Verkeer en Waterstaat" kenden wij zelfs nu nog een soortgelijk geval. Een reden temeer om er zeker geen uitbrei ding aan te geven, zouden wij wil len zeggen. Prof. Molenaar (WD) kondigde aan, dat hij de Minister- President nog wel eens persoonlijk zou spreken over de stijl, die het regeringsoptreden naar buiten be hoort te hebben. Waarschijnlijk zal hij deze gelegenheid dan mede be nutten om nog eens van gedachten te wisselen over de benoeming van een WD-minister zonder porte feuille aan B.Z., die er z.i. behoort te komen! Volgende week zal de Eerste Ka mer „Financiën", „Algemene Za ken" en „Binnenlandse Zaken" on der de loupe nemen. Wie ongeveer een maand geleden langs de IJsel bij Deventer wandelde, en deze wandeling op het ogenblik zou herhalen, zou deze rivier nauwelijks herkennen. Het verschil in waterstand is liefst 2.60 meter. De bovenste foto toont de IJsel bij de lage waterstand van een paar weken geleden, daaronder de Ijsel zoals zij thans is. Op een bijeenkomst van enige bestuurders uit de kringen van de Algemene Katholieke Werk geversvereniging en de Katho lieke Arbeiders Beweging is principieel de wenselijkheid be sproken om met vernieuwde kracht te streven naar een meer progressieve regeling van de kinderbijslag. Bij de laatste loonaanpassing is ook de kinderbijslag evenre dig met het loon verhoogd met 5 pCt. Intussen kan worden vastgesteld dat het tekort in het grote gezin met niet-verdienen- de kinderen relatief nog is toe genomen en dat dus de urgentie van een verbetering in de rich ting van een sterker progressie groter is geworden. De zoveel sterker progressieve regeling in België is gezien de samenwerking in Benelux-ver- band, 'een bijzonder motief om ook in Nederland naar verbete ring te streven. In de bijeenkomst werd be sloten om in de gegeven omstan digheden ten sterkste te ijveren voor een herziening van de wet telijke regeling. De Katholieke centrale werk gevers- en arbeidersorganisaties zullen samenwerking zoeken met de Katholieke sociale mid denstands- en boerenorganisa- ties, alsook met andere bevol kingsgroepen, om voor deze plannen zo ruim mogelijk steun te vinden. Voorstanders zullen zich met hun plannen daarna wenden tot regering en Staten- Generaal. Een Duitse rechtbank te Neu- münster heeft gisteren/de .gewe zen. Bondsafgevaardigde voor v de Duitse partij, Wolfgang tHedler vrijgesproken van de beschuldi ging dat hij vorig jaar November in een rede o.m. zou hebben'ge zegd dat „men erover van me ning kan verschillen of het juist was de Joden te vergassen. Mis schien waren er andere middelen om hen kwijt te raken". Hedler voerde aan dat hij daarbij ge dacht had aan massale emigratie van Joden naar een te vormen Joodse staat. Hij had ook degenen die aan het complot tegen Hitier van 20 Juli 1944 hadden deelgeno men, verraders en schurken ge noemd. Zijn vrijspraak „wegens gebrek aan bewijs", heeft tot ver schillende protesten geleid. Alle arbeiders van Kiel zijn opgeroe pen vandaag om drie uur het werk neer te leggen en er is „met an dere maatregelen" gedreigd. Schumacher noemde de vrij spraak een schandaal, en consta teerde dat de situatie thans weer is als in de laatste dagen van de republiek van Weimar, toen het gevaarlijker was die te verdedigen dan aan te vallen. Hedler die uit de Duitse partij geroyeerd blijft, werd hij het verlaten van de rechtszaal door een wachtende menigte toegejuicht, terwijl hem bloemen werden aangeboden in de kleuren van de keizerlijke vlag: zwart, wit en rood. ZUIVERINGSACTIE TEGEN DARUL ISLAM De zuiveringsacties tegen de Darul Islam worden actief voortgezet, voornamelijk in de streek van D.jagalamponi, waar zich ongeveer 700 onruststokers bevonden, waar van een groot deel kon worden gearresteerd. Bij de twee dagen durende strijd zijn 2 leden van de T.N.I. gesneuveld. De aanwezig heid van onruststokers werd te vens gesignaleerd te Sisalam, Dja- gatamu en Wanatawang, waar eveneens zuiveringsacties werden ingezet en vier bendeleden in hechtenis werden genomen, en in de desa Klampok in Tegal waar 6 leden der D.I. werden gearres teerd. Een Superfort B 29 van de Am. luchtmacht is kort na het opstij gen van de basis Great Falls in Montana neergestort en verbrand. Acht leden van de bemanning kwamen om het leven, zeven wer den gered. Bij de Bow Brichill is een staartloze straaljager, een ex perimentele „vliegende vleugel", bij een proefvlucht in de lucht geëxplodeerd. De piloot kwam om het leven. De gehele bemanning van 's werelds grootste bommen werper die op weg van Alaska naar Texas werd vermist, is in veiligheid gevonden op een eiland 480 km ten N. van Vancouver. De nasporingspogingen naar het on bekende vliegtuig dat Dinsdag volgens ooggetuigen voor de Zuid- Oostkust van Denemarken in zee is gestort, zijn gestaakt. Men ver moedt dat het van Russische na tionaliteit was. PAASIKIVI HERKOZEN Radio Helsinki meldt, dat van de stemmen der driehonderd kies mannen, die gisteren werden uit gebracht voor de verkiezing van een Finse president, er 171 waren voor Juho Paasikivi, de aftreden de preisdent, 67 voor Pekkala, de volksdemocratische candidaat, en 62 voor Kekkonen, de candidaat van de agrarische partij. Paasikivi is hiermede voor een periode van zes jaar tot president van de Finse republiek herkozen. Gedurende de steihming werd het parlementsgebouw door gewa pende politie streng bewaakt. Men is tot deze veiligheidsmaatregel overgegaan, omdat er Dinsdag een bom naar het gebouw was gewor pen. PRINS BERNHARD IN RIO DE JANEIRO Prins Bernhard is gistermiddag om half zes (Nederlandse tijd) in Rio de Janeiro aangekomen. 10 Maart zal hij voor een bezoek van enkele dagen in Ottawa aan komen. Hij zal in het gouverne mentshuis verblijven als gast van de gouverneur-generaal van Ca nada, Viscount Alexander. Van New York af zal de prins zijn eigen Dakota besturen naar de luchthaven Rockcliffe. ECKERSLEY EN BENTLEY IN HET ENGELS B-ELFTAL Na de wedstrijd tussen de ver tegenwoordigende elftallen van de Engelse en Ierse League werd be kend gemaakt, dat Eckersley (Black burn Rovers) en Bentley (Chelsea) resp. in de achterhoede en in de voorhoede van het Engels b-team zullen worden opgesteld, dat Woens dag 22 Februari te Newcastle tegen het Nederlands elftal speelt. Zoals bekend, konden Swiff en Froggatt wegens verwondingen niet in het Engelse team worden opgenomen. Interuniversitair voetbal- tornooi Op de Universiteitssportvelden te Nijmegen werd gisteren een be gin gemaakt met het interuniversi taire voetbaltournooi. De uitslagen luiden: NijmegenAmsterdam 25 RotterdamVrije Universiteit Amsterdam 90 DelftTilburg 11 (Delft wipt na strafsch.) WageningenUtrecht 12 Leiden—Groningen 71 2e ronde: AmsterdamUtrecht 00 (A'dam wint na strafsch.) Overgespeelde Cupwedstrijden Voor de vijfde ronde van de F.A.- cup werden drie wedstrijden over gespeeld. De uitslagen luiden: Blackpool—Wolverh. Wand. 10 ChelseaChesterfield 30 PortsmouthManch. United 13 BUITENLANDS OVERZICHT Toen het verblijf van de Chinese dictator Mal in de Russische hoofd stad wel erg lang duurde, gingen er in de internationale pers geruch ten, dat Stalin in Mao zjjn tweede Tito gevonden had. We waarschuw den toen reeds voor deze geruchten waarvan de wens maar al te zeer het vaderschap van de gedachte verried. Nu eindelijk na twee maan den onderhandelen de Chinese dele gatie naar Peking terugkeert, heeft zij niet alleen een vriend schapsverdrag met Rusland in de zak, maar ook twee verdragen, waarin Moskou aan de nieuwe Chinese bondgenoot ongetwijfeld belangrijke concessies heeft gedaan Vriendschapsverdragen met dicta- tuurianden hebben nu eenmaal niet zo'n grote waarde; de betrekkelijke voosheid daarvan hebben de erva ringen van de laatste 25 jaar wel bewezen. Ze worden even gemak kelijk gesloten als verbroken, maar IJSHOCKEY De wedstrijd NederlandFrank rijk, welke in het kader van het Vierlandentournooi gisteravond op de H.O.K.Y. te Den Haag werd gespeeld, eindigde in een 33 gelijk spel. De tussenstanden luidden: 00, 21, 12. Met een 74 overwinning (tussenstanden 02, 4—1, 31) brachten gisteren in de Apollo- hal te Amsterdam de Italianen de Belgische ijshockeyploeg hun- twee nederlaag in het Vierlan dentournooi toe. STILLE LUSTELOZE MARKT AMSTERDAM, 15 Febr. De markt gaf vandaag een voortzetting te zien van de lusteloze stemming van gisteren. In geen enkele hoek kwam het tot handel van enige be tekenis. De meerie actie soorten noteerden slech'» in enkele tapes. Een dergelijke afwachtende hou ding van het publiek gaat meestal vergezeld van lagere koersen, het geen ook vandaag het geval bleek te zijn. Tegen slot echter trad in de meeste sectoren een licht herstel in, zodat per sald0 de afwijkingen met gisteren van zeer geringe be tekenis waren. Olies fluctueerden van 294'/t tot 295'/,, wel een bewijs dat de affaire hier zeer beperkt bleef. Certifica ten Unilever stonden begin beurs in de belangstelling, hetgeen met een winst van ruim een punt ge paard ging, doch daarna kwam de koers iets beneden gisteren. De slotnotering was 226"/ tegen 227y4 gisteren. Certificaten Philips moes ten per saldo IV* punt prijsgeven. De meeste Cultuuraandelen wis ten het openingsverlies van 15 2 punten zo goed als geheel in te lopen, zodat per sald0 slechts frac- tionele verliezen vielen te bespeu ren, Certificaten Deli Maatschappij sloten op 146 (146%), Amsterdam Rubber 14B (148">), aandelen HVA boekten zelfs een winst van een halve punt. In de scheepvaart-sector bleef het prijsniveau van gisteren vrijwel ge handhaafd. Ook hier waren de om zetten uiterst gering. De staatsfondsenmarkt gaf van daag voor de zoveelste achtereen volgende dag slechts zeer minieme verschillen te zien. De Nederlandse dollarleningen waren licht in reac tie. De Amerikaanse markt was van daag, in navolging van New York, voor zo goed als alle soorten lager. Shell Unions werden vernomen op 37"/ (3814), Cities Service 72 y, (73'/sj, General Motors 82 1/8 (82 7/8). Gisteren zijn 529 certifi caten verhandeld, het agi0 met New York bleef op 7 procent on veranderd. Prolongatie 2V4 procent. Beurs Middenmeer Tarwe 22—23; gerst 26.5027.50 haver 22.5023.75; rogge 2324; groene erwten 33—35; schokker erwten 3234; bruine bonen 50— 55; karweizaad 9295; blauw- maanzaad 125135; aardappelen: pootaardappelen 2835 binnenland; 17.5021.50; export tot f 1.bo ven BE A-prijs; mt. 3545 12.50— 17.50 binnenland, export tot f 1.— boven BE A-prijs; consumptieaard appelen binnenland tot 1012.50; vla's, oogst disponibel, gerepeld per kg. 0.30; ongerepeld per kg. 0.20; voorverkoop nieuwe oogst, ongere peld per kg. 0.15.5; verhuurd per ha. hoogste notering 875.hooi en stro geperst: withooi 90; rode klaver 7080; lucerne hooi 9095; haverstro 20; gerststro 23; tarwe- stro 20; roggestro 16; groene erw tenstro 4749; ander erwtenstro 2535; afvalstro 25 ct. per pak.; voederbieten met laag gehalte 22; voederbieten met hoog gehalte 24 26; ingekuild bietenblad 1516; voeraardappelen 4.50; Handel in granen, zaden en peul vruchten zeer stil. Het hooi en stro was flauw, bieten gewild, bleten- blad prijshoudend. Voeraardappelen weinig aanbod. de twee andere verdragen, waar mee de Chinezen naar huis gaan, hebben een veel reëeler inhoud. Het eerste geeft China een lening van 300 millioen Amerikaanse dollar tegen een lage rente van 1 procent en te verdelen over 5 jaar, waar voor China machines en spoorweg materiaal kan kopen. Daarbij is Peking helemaal niet aan Rusland gebonden. Het tweede verdrag is zo mogelijk nog belangrijker, want 't schenkt niet alleen aan China de gehele Zuid-Mandsjoerijse spoor weg terug, maar ook de beide oor logshavens Port Arthur en Dairen. Rusland heeft dus heel wat moe ten geven om de samenwerking van de nieuwe politieke bondgenoot te krijgen on we kunnen gerust zeggen, dat deze zijn vriendschap heel dnur heeft laten betalen, want wel heeft Mao moeten berusten in de onafhankelijkheid van Buiten- Mongolië, maar wat hij daarvoor als compensatie kreeg is zeker niet gering. Wat Rusland en daarna Japan decennia lang aan China hadden onthouden heeft de communistische regering bij de aanvang van haar optreden ai teruggekregen. Dat is een succes dat bij de altijd sterk nationaal-voelende Chinezen, de positie van Mao niet weinig zal versterken. Dat de onderhandelingen over dit alles ruim twee maanden hebben geduurd, bewijst wel, dat het Mos kou niet gemakkelijk moet geval let zijn, belangrijke concessies te doen, maar ook, dat Mao met niet weinig tevreden is geweest en het been flink stijf heeft gehouden. Wij kunnen er dan ook zeker van zijn .dat Moskou op de samenwer king met deze nieuwe bondgenoot hoge prijs stelde, want ook het z.g. vriendschapsverdrag is 95 procent Chinees georiënteerd. Immers, de wederzijdse bepaling, dat beide landen elkander onmid dellijk en met alle middelen zullen steunen, wanneer een van beiden, door een andere mogendheid wordt aangevallen, betekent, dat China 'n zeer machtige bondgenoot in de rag krijgt, terwijl Rusland, wan neer het zou worden aangevallen, in China maar een zeer zwakke hulp heeft. Het is dan ook begrijpelijk, dat in de Amerikaanse en Engelse pers allerlei veronderstellingen geuit worden, omtrent geheime overeen komsten, die aan de gepubliceerde verdragen verbonden zijn, maar die niet gepubliceerd zouden zijn, ook al om de overwinning en daardoor de positie van Mao in China zo sterk mogelijk te maken. Want. al heeft Mao nu bijna hét gehele land militair bezet: dat be tekent nog allerminst dat het com munistische regiem daar stevig ge vestigd is. De overgrote meerder heid van het Chinese volk moet nog voor het communisme gewon nen worden en Stalin heeft genoeg oog voor de werkelijkheid om daar van het grote belang, ook voor Rus land, in te zien. De stevige steun welke hij het communistische re giem van Mao door deze overeen komst in de rug gegeven is, zal er niet weinig toe bijdragen, deze ge neraal in heel China populair te maken. Stalin heeft wel grote con cessies gedaan, maar daardoor ook voor het communisme in China een gunstige sfeer geschapen. En dit was Moskou wel een hoge prijs waard. Dat er ook over Japan in Moskou druk onderhandeld is, blijkt wel uit de gepubliceerde stukken. Hier heeft Moskou n°g een slag om de arm gehouden: de beide oor logshavens worden niet aan China uitgeleverd eer een vredesverdrag met Japan gesloten is. Uit de tra gedie van het vredesverdrag met Oostenrijk weten we, dat Moskou geen vredesverdragen sluit wanneer zijn posities niet volkomen veilig gesteld zijn. Het ziet er niet naar uit dat Amerika bij het sluiten van een vredesverdrag met Japan, in be langrijke mate met deze verlangens van Rusland rekening zal houden, Integendeel: uit de recente ver klaringen van de Amerikaanse staf-chefs bleek wel, dat men Ja pan gaarne weer wil maken tot bolwerk tegen Rusland en ook te gen China, vooral nu dit een Rus sische satelliet-staat geworden is. Juist na dit Chinees-Russische ver drag zal Amerika vooral zijn blik gaan richten op het Verre Oosten en Japan daarbij als een belang rijke pion gebruiken. Hier zit dan ook de zwakke stee van dit verdrag, vooral voor Rus land. NIEUW NED. RECORD 200 METER SCHOOLSLAG Tijdens zwemwedstrijden in het Spaardersbad te Gouda heeft de Robbenzwemmer Hans Kelder gis teravond een poging gedaan het NederlandS record 200 meter sloolslag te verbeteren, welke po ging is gelukt. Kelder noteerde een tijd van min. 40.1 sec., waar mede hij het oude record, dat met 2 min. 41 sec. sedert 10 October 1948 op naam stond van Bob Bonte met 0.9 seconde verbeterde. De 3 tijdopnemers noteerden 2 min. 40 sec., 2 min. 40.2 sec,, 2 min. 40.1 sec. (Van onze weerkundige medewerker) In de algemene weerssituatie is nog weinig verandering geko men. De laatste dagen trok depressie na depressie vanaf de Atlantische Oceaan in de richting van West Europa en de bijbehorende fronten brachten hier dan ook overvloedige regen, terwijl tevens de 'wind af en toe tot stormkracht aangroeide. Hoeveel regen er reeds gevallen is, blijkt wel uit het feit dat bijv. Eelde in Februari tot en met gisteren reeds ongeveer 70 mm neerslag noteerde terwijl de gemiddelde normaalsom voor de gehele maand ongeveer 42 mm is. Gisteren werd ons land in de loop van de dag weer overstroomd door warme vochtige Oceanische lucht die het kwik weer deed oplopen tot ongeveer 10 gr. Zo was de max. temp. te de Bilt, Schiphol en Vlissingen 11 gr., te Den Helder 8 gr. en meldde Eelde 10 gr. maximum terwijl hier gisteren nog als minimum 0 gr. geteld werd. Een nieuwe depressie boven de Oceaan heeft zich nu in tweeën gesplitst, waarvan een kern gisteravond tussen Schot land en IJsland lag. Over Spanje bevindt zich een gebied van hoge druk dat nog in betekenis toeneemt. Hoe echter de invloed hiervan op de weersgesteldheid in ons land zal zijn is op het ogenblik nog niet te zeggen, wel ziet het er naar uit, dat de wind kracht aanvankelijk nog hard zal blijven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5