Nieuuu K.V. P. KRIJGT CENTRAAL VORMINGSINSTITUUT Wel een gedurfde, geen dodensprong T*, NHD Nazi Hedler moet opnieuw terecht staan Resultaten van volkstelling 1947 Amerikaan, Brit en 5 Hongaren staan te Boedapest terecht Leeuwentemmer in Valkenburg aangevallen tiaar er is AMD op! „REIN GENOEGEN'' „En de bossen zingen hun lied" Hypotheekgeld J. A. BOOS, Instituut Roggeveen en Gootjes EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN nHd Centr. KVP Vormings instituut komt er Partijraad neemt belangrijk besluit: Centraal of gedecentraliseerd - Voorstel is financieel verantwoord - Het is nu de tijd Franse stakingen mislukt Februari bracht eerste voorjaarsdag K.L.M.-piloot was verantwoordelijk Twee arbeiders door trein gedood Urk bij Overijsel Drie hunner gaven reeds spionnage toe Amerikaans protest De H. Vader tot de Katholieke pers H. M. de Koningin naar St. Anton Nederland krijgt Amerikaanse onderzeeboot jagers Amerikaanse wapens voor Z.O. Azië ïjner en.... t is ik van Blue Band nders meer. Zie, and altijd krijgt. OPRUIMING Als nieuwe Godinkachels e.d. v. spotprijzen, weg. plaatsgebrek en v. jaren gegarandeerd. Uw spe ciaal adres v. h. revise ren en plaatsen v. haar den en kachels. S. BAK KER, Achterstraat, Alk maar, Tel. 3571. EEN MOOIE AVOND GEEFT: R.K. Gem. Toneelver. te Obdam op Zondag 19 en Maandag 20 Fe bruari i. h. Parochie huis, waar opgevoerd zal worden: Aanvang half acht. Zaalopening 7 uur. Plaatsbespr. Zondag na de Hoogmis: Maandag tussen 1 en 2 uur. vanaf f 3000.steeds voordelig beschikbaar. Tevens gunstige financiële regeling voor roerende goederen (ook glas). ZWAAG 135 Zaterdags in .,Het Witte Paard" te Hoorn. Westerweg 17 Alkmaar - Tel. 2881 voor stad en land riek! Jongens, jongens, imid lachte, hoe harder schreeuwden. Lachend appige peer en plagend ijongens goed te laten er in. Aj, wat was die h kreeg hem niet door. i.zó zeer zelfs, dat merkte hij, dat hij in Hij was al slapende hij lag nu te knauwen „Wel sapperdemalle- en hele bluts in mijn :en lekkere peer stond tegenvaller!" Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd„ Inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Noordhollands Dagblad B Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) HET FEIT A f S H VAN HEDEN Pagina 1 Zaterdag 18 Februari 1950 45e Jaargang No. 11793 Kantoren: HOORN. Draalsingel 59, leL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56, tel 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 (Van onze eigen verslaggever) UTRECHT, 17 Febr. De Partijraad van de K.V.P. heeft heden- avond om 9 uur met 67 tegen 6 stemmen besloten tot het aannemen van het voorstel van het Partijbestuur om een centraal instituut voor politieke scholing en vorming te stichten, waartoe een pand in Baarn zal worden aangekocht. Enkele afgevaar digden uif het Zuiden hadden bezwaren, welke zij na een breedvoerige gedachtenwisseling meenden te moeten handhaven. Verder is het voorstel van het Partijbestuur, om het mogelijk te maken, dat het Partijcongres voortaan om de twee jaar kan worden gehouden na enige gedachtenwisseling aangenomen. Zeer veel afgevaardigden uit het land waren op de bekende plaats, het Jaarbeursrestaurant te Utrecht, bijeen, allereerst voor het aanhoren van de openingsrede van de Partijvoorzitter, de heer W. J. Andriessen, die met veel applaus werd ontvangen. Het Congres. Het agendapunt betreffende het congres - voortaan te houden om de twee jaar bracht allereerst dr. Schroder uit Maastricht op de katheder. Hij kon zich met het voorstel, om dit congres niet meer persé elk jaar te houden, vereni gen, maar hij benutte zijn spreek beurt vooral om in geestige ter men te fulmineren tegen het feit, dat deze Partijraad, evenals ver leden jaar, weer in de., dagen van het Carnaval wordt gehouden. De voorzitter stamelde een „mea culpa", maar de beslissing over de aankoop van het gebouw voor het Vormingsinstituut moest heden vallen. In het vervolg zal men het Carnaval ontzien! Namens de Jongerenraad werd gepleit voor het behoud van het jaarlijkse congres, dat z.i. de ge zonde democratie in de partij le vend houdt. De heer Kousemaker (Leiden) deed dit eveneens, en wees op de successen van de tot nu toe gehouden congressen. Onze activiteit naar buiten moet niet verminderen. De voorzitter zei, dat het P.B. enthousiast is over het congres, daarom wil het dit peil houden Dat kan óm de twee jaar beter dan elk jaar. Bovendien moet men de activiteit niet overspan nen. Er is volop gelegenheid tot contact tussen leden en partij leiding. Mocht er aanleiding toe zijn, dan kan het congres ook elk jaar gehouden worden. Voorts zijn er jaarlijks de gewestelijke Ka- derdagen, enz. De landelijke Ka- derdagen zou de heer Salden (Jon gerenraad) desnoods willen laten vervallen en het centrum voor Staatkundige Vorming heeft on derwerpen genoeg. De voorzitter sloeg de activiteit naar binnen hoger aan dan die naar buiten; deze is belangrijk, maar moet niet overschat worden. Het voorstel van het P.B. werd tenslotte aangenomen met 71 te gen 18 stemmen. Vormingsinstituut. Het voorstel tot stichting van een Centraal Vormingsinstituut werd namens het P.B. ingeleid door mag. dr. Stokman, die op de bijzondere belangrijkheid van dit voorstel wees. De K.V.P. is de grootste politieke partij in dit land, zij heeft zich laten gelden en successen behaald, maar één ding heeft haar ontbroken, dat is afdoende staatkundige vorming en scholing. Zij is daarbij achter gebleven bij de andere katholieke organisaties. En toch is die poli tieke vorming nodig, als de partij de verantwoordelijkheid wil blijven dragen, ook vopr de verdere uitbouw en uitbloei van onze emancipatie. Wij moeten constructief meewerken aan de opbouw van een Christelijke staat. Vorming op politiek gebied is, juist nu, een dringende noodzaak. Nederland moet hebben een vaste schare staatkundig-geïnteresseerde katholieken, in staat om verant woord mee te doen aan de christe lijke staatsvorming. Elementaire kennis van staatszaken is onmis baar voor de gezonde ontwikke ling van de democratie. Iedere staatsburger voelt het politieke beleid vandaag de dag a.h.w. aan de lijve. Er is dus c r i t i e k, maar hoe vaak onvoldoende gefundeerd. Drieledige taak. De taak van het voorgestelde Instituut is drieledig: 1. Vor ming van het Kader der Partij. 2. Een aanvullende wetenschap pelijke vorming voor geselecteerde groepen uit dat kader, in verschil lende studie-weken, vooral op de grondslag der beginselen. 3. Een gesprekcentrum voor ver schillende maatschappelijke groe pen. Er moet niet in de r u i m t e ge praat worden, maar in de d i e p t e gewerkt. Dit zal dan ook gebeu ren. Het vormingswerk zal óók juist gedecentraliseerd, in de Kringen worden voortgezet, onder leiding van hen, die in het Insti tuut zijn opgeleid. Vandaar gaan ook schriftelijke cursussen uit, enz. Overigens moet dit werk zich ontwikkelen. Het Instituut zal staan onder verantwoordelijkheid van het P.B. Er zal samenwerking zijn met het Centrum voor Staatkundige Vor ming. Het Instituut is er een van en vóór de katholieke leek. De leiding behoort dus in handen te zijn van katholieke leken. Wat de financiering betreft, deelde de voorzitter mede, dat deze zover gevorderd is, dat aanvaarding van het voorstel ver antwoord is te achten. Op details kan de voorzitter uiteraard niet ingaan. Hij bracht dank aan de milde gevers, die zich tot heden niet onbetuigd hadden gelaten (appl.). Men heeft het oog op een geschikt pand in Baarn. Het is, zo zei de voorzitter, uitdrukkelijk niet de bedoeling, in dit Insti tuut beroepspol itici te kweken. Tot de critici behoorde de heer dr. van Bergen (Kring den Bosch) die allereerst financiële bezwaren had. Laat de begrotingssituatie dit voorstel toe? Het tweede bezwaar is, dat de cen trale vorming pas na enige jaren in de gedecentraliseerde vorm zal doorwerken. Bovendien zal men niet zo gauw de smaak te pakken hebben voor de centrale vorming, als niet eerst de grondslag door gedecentraliseerde vorming gelegd wordt. Tenslotte miste deze spre ker een schema voor de gedecen traliseerde vorming. Hij stelde voor, het voorstel aan te houden tot na de Kamerverkie zingen van 1952 inmiddels een be gin te maken met de gedecentra liseerde vorming en op een later tijdstip verder over de zaak te beslissen. Vervolg op pag. 7 De Amerikaanse staf-chefs, die begin Februari naar het Verre Oosten zijn vertrokken, ter bestudering der Amerikaanse strate gische posities, brachten president Truman in het Witte Huis verslag uit. V.l.n.r zittend: Gordon Gray, minister van het Leger; Louis Johnson, minister van Defensie; president Truman; plv. minister Stephen Early en de minister van Luchtmacht Stuart Symington. Staand: generaal Lawton Collins, chef-legerstaf admiraal Forrest Sherman, chef marine-operaties; de voorzitter van de stafchefs Omar Bradley, en generaal Hoyt Vandenberg, chef Luchtmacht. Volgens de dezer dagen versche nen Rijkscijfers van de Volks- en beroepstelling 1947 is van de meerderjarigen 35 pet. R.K., 34 pet. N.H., 9 pet. Geref. en 17 pet. zonder kerkelijke gezindte. Voor de minderjarigen zijn deze percen tages resp. 43, 27, 10 en 17 pet., alles gerekend naar de toestand op 31 Mei 1947. Van het Katho lieke volksdeel behoorde 44,3 pet. tot de leeftijdsklassen tot en met 20 jaar, 38,7 pet. is 21 tot en met 49 jaar oud en 17 pet. 50 jaar en ouder. Er waren toen in ons land 5400 Katholieke geestelijken, 3300 ppredikanten en voorts o.m. 39.000 verpleegsters, 45.000 chauffeurs, 24.000 typistes en 5900 herenkap pers. Negen en dertig pet. van de bevolking werd gevormd door minderjarige jongens en meisjes, terwijl er 683.000 personen waren van 65 jaar en ouder, onder wie 8 mannen en 6 vrouwen 100 jaar of ouder. Een derde deel van de bevolking van ons land woonde in de tien gemeenten met meer PARIJS, 17 Febr. (Reuter) Volgens de officiële berichten zijn de mijnstaking van 24 uur en de spoorwegstaking van twee uur, die vanochtend door de C. G.T. zijn uitgeroepen, een mis lukking geworden, uitgezonderd in geïsoleerde „rode" stroken van Frankrijk. De mijnstaking was voor 90 procent effectief in de „rode gor del" van Noord-Oost-Frankrijk, maar in de meeste andere mijn streken varieerde dit percenta ge van 20 tot 50 procent. De spoorwegstaking was voor onge veer 10 tot 15 procent effectief. In Parijs is bijna niet gestaakt, aldus de officiële berichten, be halve bij de electrische treinen in de voorsteden. (Van onze weerkundige medewerker) Er wordt wel eens beweerd, dat de maand Februari ons drie dagen mooi weer brengt. Gisteren hebben we de eerste dan blijkbaar gehad, want bij een wolkenloze hemel liet het zonnetje al flink zijn krachten voelen. De oorzaak hiervan was, dat het hogedruk gebied boven Spanje en Frankrijk verder opbouwde en ons in zijn invloedssfeer bracht. De kern verplaatste zich hierbij naar Zwitserland. Het kwik liep dan ook flink op en bereikte te de Bilt, Beek, den Helder en Eelde, de temperatuur van resp. 16, 17, 9 en 14 graden. Volgens het K.N.M.I. is te de Bilt in de laatste honderd jaar in de maand Februari slechts éénmaal een hogere temperatuur genoteerd. De vooruitzichten zijn echter al weer minder gunstig. Daar het hoge druk gebied in betekenis afneemt en er van de Oceaan een front nadert waarvan de bewolking vandaag nog ons land zal kunnen bereiken. Dit front bevond zich gisteravond boven Ierland en bracht plaatselijk regen met zich. Verwacht mag worden dat het front zelf morgen ons land bereikt zodat de kans bestaat dat het weekend toch niet zonder regen verloopt. dan 100.000 inwoners en eveneens een derde deel in de gemeenten met minder dan 5000 inwoners. Het totaal van de bevolking be droeg op 31 Mei 1947 9.625.499, waarvan 4.791.443 mannen en 4.834.056 vrouwen. Rond 4 mil- lioen personen waren gehuwd. De Nederlandse beroepsbevolking be stond uit 3.866.000 personen waar van 680.000 jongens en meisjes van 14 tot en met 20 jaar, dat is 70 pet. van alle jongens en 40 pet. van alle meisjes van deze leeftijds klasse. 10 pet. van de gehuwde vrouwen in ons land verrichtte be roepsarbeid, waarvan er 152.000 regelmatig medewerkten in het bedrijf van haar echtgenoot. Van de gehele beroepsbevolking was 10 pet. in overheidsdienst. VOOR RAMP BIJ BOMBAY NEW DELHI, 17 Febr. (Reuter). Choersjed Lal, de Indiase onder minister van Verkeer, heeft heden in het Indianse parlement ver klaard, dat de officiële commissie van onderzoek naar de vliegramp met de „Franeker" bij Bombay ongetwijfeld juist was in haar slotsom, dat de vliegenier in de eerste plaats voor het ongeluk verantwoordelijk was. Choersjed Lal zeide dit in ant woord op een debat, dat door de afgevaardigde van de Congres partij H. V. Kamath over het rap port der commissie begonnen was. Kamath verklaarde, dat de auto riteiten van het Bombayse vlieg veld Santa Cruz er in het rapport niet zonder kleerscheuren waren afgekomen en stelde voor, dat er een onderzoek zou worden inge steld naar „de zorgeloosheid, na latigheid of onachtzaamheid" der genen, die ten tijde van het onge luk op het vliegveld de controle functies hadden waargenomen. Volgens All India Radio ant woordde Choersjed Lal, dat het rapport in zijn geheel door de Nederlandse autoriteiten was aan vaard. Hij kondigde aan, dat in de loop van het komende begro tingsjaar enkele belangrijke ver beteringen in de landingsfacilitei ten van het vliegveld Bombay zullen worden aangebracht. Gistermiddag omstreeks twee uur zijn onder de gemeente Nootdorp twee spoorwegarbei ders, de wegwerker J. L. G. van Leeuwen uit Zoetermeer en de los wegwerker G. Hilverink uit Voorburg, overreden door de trein uit de richting Gouda naar Den Haag. Zij zijn beiden ge dood. Men neemt aan, dat de ar beiders, die daar aan het werk waren, ten gevolge van de ster ke wind de waarschuwingsseinen niet hebben opgemerkt. HAMBURG, 17 Febr. (Reuter). Wolfgang Hedler, de voormalige afgevaardigde van de Duitse partij in de West-Duitse Bondsdag, wiens vrijsprak door een Duits hof gis teren een storm van protesten heeft doen ontstaan, zal thans op 24 Februari voor een zuiverings hof moeten verschijnen. Het departement van Binnen landse Zaken van Sleeswijk-Hol- stein, dat dit bekend maakte, ver klaarde, dat Hedler beschuldigd wordt van onjuiste invulling van een denazificatieformulier en van het propageren van nationaal- socialistische denkbeelden na de oorlog. Hedler had verklaard, dat hij in 1932 lid van de nazi-partij was geworden. In werkelijkheid was hij een z.g. „Alte Kampfer" van 1931. Bovendien is hij volgens een verklaring van een, vroegere col lega in 1938 in het Berlijnse dis trict Neukölln districtleider van de nazi's geweest. Kanselier Konrad Adenauers coalitiekabinet kwam heden een stemmig tot de conclusie, dat het proces tegen Hedler correct, ob jectief en nauwgezet is gevoerd en dar er geen reden is de rechter verwijten te maken. Voorts was het kabinet van me ning, dat de gerechtelijke actie nog niet voltooid is, daar de aan klager beroep aangetekend heeft. Hedler is vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs en niet ontsla gen van rechtsvervolging. De protesten zijn ook heden niet bedaard. De arbeiders van de Con tinental Rubberfabrieken en Ha- nomag autofabrieken te Hannover hebben een proteststaking van een uur gehouden. Naar wij vernemen is dezer dagen bij de Tweede Kamer de indiening te verwachten van een wetsontwerp tot uitbrei ding van de gemeente Urk en indeling dier gemeente bij de provincie Overijsel. Thans be hoort Urk bij de provincie Noord-Holland BOEDAPEST, 17 Febr. (Reuter). De Britse zakenman Edgar Sanders heeft vandaag voor een rechtbank te Boedapest ver klaard zich schuldig te hebben gemaakt aan spionnage en sabotage tegen Hongarije. Hij staat met de Amerikaanse Robert Vogeler terecht wegens het organiseren van „economische sabotage" en het gebruik van diplomatieke kanalen om spion- nageberichten uit Hongarije te krijgen. Sanders is vertegenwoordiger van de Standard Electric Com pany. Vijf Hongaren zijn met hem in staat van beschuldiging gesteld. Twee hunner hadden al schuld bekend voor Sanders aan de beurt kwam. Zij beiden en Sanders noemden Vogeler de controleur van hun spionnagewerk en zeiden dat er een spionnagegroep in Hon garije werkte op instructies van de Amerikaanse geheime dienst. Vogeler is vice-president van de International Telegraph Company in New York. Sanders zei, dat hij opdracht had gekregen in Hongarije gege vens over militaire aangelegenhe den te verzamelen en „een onder grondse" op te bouwen. Zowel de Amerikaanse kantoren als het kantoor te Londen van de „Stan dard Electric" hadden Instructies gegeven op de productie van de Hongaarse dochtermaatschappij te verminderen. Hij gaf toe, dat zijn betrekking bij de Standard Eleótric slechts als dekmantel dienden. Imre Geiger, oud-directeur van de Standard Electric in Hongarije bekende schuldig te zijn aan spionnage en economische sabo tage. Ook Zoltan Rado, oud departementshoofd bij het minis terie, bekende dat hij voor de Britse geheime dienst werkte en later voor de Amerikaanse. Voge ler had o.m. gevraagd bijzonder heden te weten te komen over vertrouwelijke contracten tussen de Nederlandse Philips maat- ZWEEDSE ACTIE TEGEN NEDERLANDSE KUSTVAARDERS STOCKHOLM, 18 Febr. (Tete). De Zweede zeilschipvereniging heeft besloten aan de regering te verzoeken de Nederlandse sche pen van minder dan duizend ton niet meer toe te staan deel te ne men aan het z.g. „Inner"-vracht- vervoer in Zweden. Bij informatie te bevoegder plaatse verklaarde men voor het eerst van dit voornemen te horen. Men was niet in staat om op dit ogenblik commentaar te geven. Het verzoek van de Zweedse zeilschipvereniging heeft betrek king op alle Nederlandse kust vaarders. Het Vaticaanse blad Osserva- tore Romano heeft gisteren een rede van Z. H. de Paus tot de te Rome vergaderde katholieke journalisten gepubliceerd. De rede zou Zondag door de Paus zelf zijn uitgesproken, doch wegens heesheid van de Heilige Vader is deze weg gekozen De Paus zeide het tc betreu ren» dat „openbare mering" te genwoordig een holle phrase was geworden, „reusachtige massa organisaties grijpen de mens in haar gecompliceerd mechanisme, smoren alle spontaniteit der openbare mening en reduceren haar tot blinde eenstemmigheid" „In een dergelijke situatie zou het grootste kwaad, dat katho lieke publicisten kon overkomen aarzeling en defaitisme zijn." „De katholieke pers moet de moed hebben zelfs al zou dit financiële offers kosten om al het nieuwe, dat het geloof en de eerlijkheid aantast, uit haar ko lommen te weren", aldus Z. H. Paus Pius XII. ZIJ VERTREKT MAANDAG MET DRIE PRINSESJES H. M. de Koningin hoopt de vacantiereis naar St. Anton a.s. Maandag te kunnen aanvaarden. De prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet zullen haar moeder vergezellen. Tiidens de afwezig heid zal H. K. H. Prinses Wilhel- mina zich met het toezicht op haar jongste kleinkind prinses Marijke belasten. De Koningin in voornemens medio Maart naar Nederland te rug te keren teneinde Prins Bernhard bij zijn aankomst in het vaderland te kunnen begroe ten. De heen- en terugreis zullen per koninklijke trein worden af gelegd. Gedurende het verblijf bui tenlands van de koningin, kun nen requesten en andere verzoe ken op de gebruikelijke wijze geadresseerd worden aan het pa leis Soestdijk. Gistermorgen werd de heer Klant, eigenaar van het dieren park op de Cauberg te Valken burg, die bezig was met de dres suur van zijn nieuwe leeuwen- groep, bestemd voor circus Strass burger en bestaande uit zeven leeuwen, plotseling door een der dieren aangevallen. De leeuw, Mila geheten, moest op zijn postament komen, dan draaien en hoog gaan zitten.. Tij dens de draai sloeg het anders zo rustige dier plotseling zijn rech- terklauw uit en alhoewel de heer Klant zich nog zover mogelijk naar achteren wierp, werd hij ferm aan de linkerhand geraakt. zodat het bloed er uit spoot en een pees ernstig geraakt werd. Ondanks dit bracht hij het num mer ten einde en verliet daarna de kooi om zich onder medische behandeling te stellen. De arts gaf de temmer een inspuiting tegen tetanus en hechtte de wonde. Voor de heer Klant, die nu niet werken kan was dit ongeval des te meer een grote tegenslag, om dat hij zich naar Carré in Amster dam wilde begeven om daar enige dagen de temmer, zijn eerste af geleverde leerling Jean Michon te vervangen, die een ernstige ont steking aan het oog heeft waar door hij enigszins bemoeilijkt wordt bij het optreden met zijn leeuwen. schappij en maatschappij in Hon garije. De drie andere Hongaarse be klaagden zijn een fabrieksdirec teur, een Katholiek geestelijke en een gravin ,die voor haar arres tatie als buffetjuffrouw in een club te Boedapest werkte. Het proces wordt morgen voort gezet. Uit Washington wordt gemeld, dat de Amerikaanse regering Hon garije er van heeft beschuldigd, dat het de belofte om Sanders en Vogeler „een eerlijk proces toe te staan, heeft geschonden". Een Brits protest tegen de behandeling van Sanders is door de Hongaarse regering verworpen. (Eigen bericht) In het begin van Maart zullen een aantal officieren, onderoffi cieren en manschappen van de Koninklijke Marine naar Ameri ka vertrekken, om aldaar ver schillende Amerikaanse onder zeebootjagers over te nemen. Deze schepen zijn Nederland in het kader van het Atlantisch Pact toegewezen. De schepen zijn van het type van de „Queen Wilhelmina", die momenteel voor de Visserij-in spectie gebezigd wordt. Deze overdracht zal het begin zijn van een belangrijke uitbrei ding van onze vloot, die in het kader van Unie en Pact noodza kelijk is gebleken. De belangrijk heid van een en andere kan men bevestigd zien in de benoeming van de Amerikaanse schout-bij- nacht Forestal te Den Haag, waar hij belast zal zijn met het toezicht op dë militaire hulp aan Nederland. OOK VOOR INDONESIË WASHINGTON. De geza menlijke stafchefs van de Ver. Staten hebben voorgesteld, dat militaire hulp wordt verstrekt aan een aantal Zuid-Oost-Aziati- sche landen om het hoofd te kunnen bieden aan het gevaar voor communistische agressie, zo verneemt Reuter van gezagheb bende zijde. Volgens functionarissen van de ministeries van Buitenlandse Zaken en Defensie zijn plannen in overweging om wapens en munitie beschikbaar te stellen voor Indo-China, Birma, Thai land en Indonesië. Zij wijzen er op, dat de president Jjan be schikken over 75 millioen dol lar,die reeds door het Congres zijn toegewezen voor gebruik „in het Chineese gebied". Z. H. DE PAUS WEER AAN HET WERK VATICAANSTAD. De ge zondheidstoestand van Z. H. de Paus was gisteren aanzienlijk verbeterd. Gistermorgen droeg Hij weer de H. Mis op in Zijn particuliere kapel, terwijl Hij de gehele morgen werkte en Zijn naaste medewerkers in audiën tie ontving. sV S V v ,\-V< 'V MfeuJ kaSKSPPH De provincie Groningen bestond gisteren 355 jaar. Ter gelegenheid van dit feest wapperde de dezer dagen klaargekomen nieuwe provin ciale vlag van het provinciehuis. (Eigen foto)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1