uentufgr Nieuw Wij beleven het primaat van de buitenlandse politiek" Treinramp 30 km. van New-York Prinses Marijke overladen met geschenken Openbare verkoping COMPLOT tegen Stalin? Artsen niet tevreden over verhoging loongrens sociale verzekering Ie meubelen? ekwater Hiel ie over treffen ontvangen Laat 181 - Alkmaar te Alkmaar Hennen en Eenden Spoorwegramp in Amerika Nieuwe richtlijnen gevraagd Grote zeepdiefstal Romme op de Partijraad De toegestoken hand van de A.R. Geen oppositie meer? - Een ideaal: christelijke maatschappijhervorming ONTPLOFFING in dynamietfabriek Verbindingsdienst petekind Machinist reed door sein onveilig 30 doden, meer dan 100 gewonden Man wilde zijn vrouw wurgen DE CLASSIFICATIE K.V.P. vraagt halvering van standplaatsaftrek Bewogen vergadering in de hoofdstad II aar net van Uw grote plannen voljjt al de vraa<* „en bij wie i?" 't Is belangstelling, die zeer de inrichting van Uw huis be- igrijk deel Uw huiselijk geluk, vend door ons adviseren! gaat btj STAVEN UITEB samtn! ;nommeerde meubelzaak) BRINK EN KEET. HOORN 5 WEKKERS v.a. f 8.45 )KKEN met slagwerk f 60.20 5r volle garantie. Tevens voorkomende reparatiën !.K. Kerk AAK IN ALKMAAR bij veiling op Woensdag 1 Maart en gunning op Woensdag 8 Maart 1950, telkens des n.m. 3 uur precies, in café 't Gulden Vlies aan de Koorstraat, ten overstaan van notaris Mr. D. J. ROOS te Alk maar, van de 5 woon huizen met erven aldaar: TIENENWAL 62, 64 en 66, groot resp. 95, 93 en 124 c.A., huur elk f 5.10 p.w., elk lasten '49 f 38.08 en waterl. f 25.Com binatie voorbehouden. BOOMKAMPSTRAAT 13 groot 85 c.A., huur f 6.10 p.w., lasten '49 f 48.49, waterl. f 27. KINHEIMSTRAAT 37, groot 81 c.A., huur f 5.35 p.w., lasten '49 f 50.35, waterl. f 17. Bezichtiging 28 Februari n.m. en op de verkoop dagen. Aanvaarding en betaling 31 Maart. Inlichtingen ten kantore van de notaris. Oude gracht 289, tel. 3521. Witte Legh. br. '49 a. en t. de leg f 6.p. st. Andere rassen f 6.50 o. st. W. Legh. br. '48 f 4.50 p. st. Alle rassen eenden f 4.per st. Niet goed in volle 8 dg. retour zenden. Erk. Pluimveeh. (No. 1101) Mulderslaan 12, VEE- NENDAAL. DANK ZIJ ESSO-GASU! lie voordelen" van gas, voor en verwarming. >ne pannen, g. rdelig in het gebruik, allatie reeds vanaf f 60.35 d leverbaar, vraagt inlich- jthouder EKKER SCHOORLDAM Tel. 277 of 214 K 2209 VOOR DE HOOI- lUW SEIZOEN '50 ACHINES: it middenbalkf 710. iet dunnebalk f 720. irsnelling 4 voet f 680.— f 690.— ïpl. voor de twee prdsmach. f 162.— f 172.— beperkte mate nog leveren: 1 HARKKEERDER prijs pl.m. f 840. 1 tot 30 Juni a.s. er klein, dus haast U. 4BOUWWERKTUIGEN vanaf f 1850. voet vanaf f 2715. in verbinding met DEKKER. SCHOORLDAM i 277 K 2209 et zo gek, dat Verholen's /as. Een droom is min of de wens niet dikwijls de Verholen wenste te eten n begon wel grappig. Hij liep. Er reden bussen en an en uit, en honderden ;n. Die mensen zagen er te verwonderen viel. Er namelijk veel eethuizen, vaar de meest uitgelezen holen watertandde ervan! ;taan en liep de cafetaria tten. „Wat zal het wezen, dienster. Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. HET FEIT Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel) E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank A S H VAN HEDEN Pag. 1 Maandag 20 Februari 1950 45e Jaargang No. 11794 Kantoren: HOORN. Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56, tel. 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K 2240 SOCIALE VISIE IN ZIJN REDE op de Partijraad van de Katholieke Volkspartij heeft prof. Romme er o.a. op ge wezen, dat de nieuwe wetten op de P.B.O. en de Ondernemings raden gebaseerd zijn op de grond gedachte van de encycliek „Qua- dragesimo Anno". De spreker herinnerde daarbij aan de rede van Z.H. de Paus voor de Kath. Werkgevers in Mei 1949 en aan een belangrijk Belgisch commen taar daarop. In verband met een en ander opperde prof. Romme het denk beeld, dat als straks, in Mei 1951, van de zijde van Kath. Nederland belangstelling zal worden getoond voor de twintigjarige herdenking van de uitvaardiging van „Qua- dragesimo Anno", dq stemmen van Katholiek Nederland zich zullen mengen in het koor dergenen, die de H. Vader zullen vragen om doorgetrokken richtlijnen voor de sociaal-economische opbouw van de Christelijke Maatschappij. (Een actueel denkbeeld, dat met name aan de Raad van Overleg voor de sociale organisaties ter overweging mag worden aanbe volen! - Red.) FABRIEKSPERSONEEL GEARRESTEERD De Wormerveerse politie deelt mede een complot te hebben ontmaskerd, dat van 1945 tot heden bij de zeepfabriek Fa. J. Dekker te Wormerveer vele duizenden kilo's zachte zeep zou hebben gestolen. Een 13-tal personen ia in ver band met deze zaak gearresteerd voornamelijk leden van het per soneel van de zeepfabriek, die door hun jarenlange dienstver band het vertrouwen genoten. Groter partijen zeep werden af geleverd dan werd opgegeven. De totale waarde van de gesto len zeep is nog niet bekend. ONTSCHEPING TROEPENSCHEPEN Toespraak minister Schokking De ontscheping van de „Zuider kruis", die 1572 repatriërende mi litairen naar Nederland bracht en die Zaterdagmorgen enkele uren na de „Cheshire" aan de Lloyd- kade te Rotterdam meerde, werd onder meer bijgewoond door de militaire attaché van België, groot Brittannië, Canada en Amerika. De repatriërende militairen wer den namens de regering toege sproken door de minister W. F. Schokking, namens H.M. de Ko ningin door kapitein R. J. E. M. van Zinnincq Bergmann en na mens de inspecteur-generaal van de Koninklijke Landmacht, Prins Bernhard, door luitenant-kolonel P. H. Lach de Bère. De ontscheping werd opgeluis terd door muziek van de Konink lijke Militaire Kapel. Gistermorgen arriveerde in Am sterdam de Tabinta. HOGE SOVJETBESTUURDERS ZOUDEN SABOTEREN BERLIJN, 19 Febr. (Reuter) Volgens een niet van andere zijde bevestigd bericht van Der Abend (Amerikaanse licentie) heeft de Sovjet-Russische ge heime politie te Leningrad een complot op grote schaal tegen Stalin en de Sovjet-Unie ont dekt. Het blad vermeldt als bron „kringen in de omgeving van de Sovjet-Russische be stuurscommissie in Duitsland". Leider van het complot zou maarschalk Govorof zijn. Bijna 200 vooraanstaande officieren, re- gerings- en partijfunctionarissen zouden er bij betrokken zijn, o.m. leden van het Politiek Directoraat van het Rode Leger, functionaris sen van het gemeentebestuur te Leningrad en zelfs van het Minis terie voor Staatsveiligheid. De ontdekking van dit complot zou geleid hebben tot het weder invoeren van de doodstraf voor spionnage en sabotage. De tot nog toe gearresteerde samenzweerders worden voornamelijk beschouwd als aanhangers van Sergei Kirof, de thans afgezette functionaris van het Politbureau. Het doel van het complot zou geweest zijn, een grotere niet- federale Sovjet-Russische repu bliek te vormen met Leningrad als hoofdstad. „Deze ondergrondse beschouwde de beloften van de Sovjet-leiders als leugens en vreesde, dat de expansiepolitiek van Stalin en Malenkof de Sovjet- Unie op de rand van oorlog zou brengen", aldus h^t Blad. (Van onze eigen verslaggever) UTRECHT, 18 Febr. Zijn gebruikelijke rede „over de staal kundige toestand en het parlementaire werk" op de Partijraads vergadering van de Katholieke Volkspartij beperkte prof. mr. C. P. M. Romme, de leider van de Katholieke Tweede Kamer fractie, heden meer in het bijzonder tot de staatkundige toestand. De „beperking' belette hem evenwel niet, wijde ver gezichten te openen op vier punten: de toegestoken hand van prof. Anema, namens de A.R. fractie in de Eerste Kamer; het „primaat van de buitenlandse politiek" in het huidige tijds gewricht, de kwestie van de parlementaire oppositie en de taak tot christelijke opbouw van Staat en Maatschappij. Prof. Anema heeft, naar men weet, in de Eerste Kamer bij de Algemene Beschouwingen over de Rijksbegroting vorige week, ge pleit voor toenadering tussen de partijen en voor een Nationaal Kabinet. De toegestoken hand Hij heeft a.h.w. de hand toege stoken aan het kabinet, nu het probleem-Indonesië z.i. als steen des aanstoots is verdwenen. Ver wijdering tussen KVP en P.v.d.A noemde deze anti-revolutionnaire staatsrechtsgeleerde „in het kader van de nationale politiek een ern stig euvel", en een dringen van de P.v.d.A. in de oppositie onge wenst in het belang van de kracht der nationale politiek. Een en ander verandert de binnenlandse politiek fundamenteel van karak ter. Ik veronderstel, aldus professor Romme, dat prof. Anema, spre kend als hij deed, tijdig de aan dacht heeft willen vragen voor het feit, dat hij nu, na de souve- reiniteitsoverdracht over Indone sië, een nationaal kabinet moge lijk acht met medewerking van geestverwanten uit alle construc tieve partijen, dus ook de A.R. niet wil uitsluiten van samenwerking met de P.v.d.A. Deze A.R. handreiking moet met open begrip en met belangstelling worden ontvangen. Wij hebben nn nog twee jaar de tijd, om de practijk te toetsen ta..v. de reële mogelijkheden, ook op ander ter rein dan Indonesië. Gewapend met die ervaring kunnen we dan ver der zien. Dan valt meer in concreto te beoordelen het voor- en nadeel van een nationaal kabinet, dat een flinke loyale oppositie tegen over zich heeft. Oppositie-karakter Is echter door de ontwikkeling der verhoudingen aan de oppositie haar voornaamste karakter niet ontnomen? Prof. Anema acht voor de KVP de- oppositie-houding niet mogelijk, aldus zei Romme verder. Waar hij voor de P.v.d.A. oppositie bedenkelijk acht voor een krach tige nationale politiek, zou „oppo sitie" feitelijk „isolement" gaan betekenen. Gouvernementele plicht geldt echter niet alleen voor de KVP, maar ook voor de P.v.d.A., meent spreker. Het belang van de buitenlandse politiek Sprekende over de buitenlandse politiek zeide prof. Romme, dat deze in de loop der jaren van veel 1951 einde bezetting van Duitsland? LIVERPOOL, 19 Febr. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken is van mening, dat de bezetting van Duitsland waarschijnlijk in 1951 zal eindi gen, aldus zou volgens de Lon- dense correspondent van het Li- verpoolse blad „Daily Post" per soonlijk en vertrouwelijk aan de Duitse kanselier Konrad Adenauer zijn meegedeeld. groter betekenis geworden is. Dit is geen verschijnsel van tijdelijke aard, doch een duurzame ontwik keling. De KVP staat met alle positiviteit ingesteld ten opzichte van de Benelux en alle andere samenwerking. Zonder deze sa menwerking zullen wij er niet komen. Wanneer het ,werk van de commissie tot herziening van de Grondwet tot resultaat mocht heb ben, dat het aantal leden van de Tweede Kamer van 100 tot 150 wordt uitgebreid en de KVP 48 a 50 leden zou tellen, zou het voor de Partij gewenst zijn over twaalf a vijftien man te kunnen beschik ken, die zich kunnen wijden aan het tijdrovende internationale werk. De christelijke partijen heb ben hierin een zedelijke taak. Op binnenlands politiek terrein ligt ook een internationale taak. Rechtvaardigheid Wij moeten in de binnenlandse politiek het voorbeeld geven van onze zin voor recht en rechtvaar digheid, speciaal op sociaal terrein en deze zin uitdragen op inter nationaal terrein. Op de politieke en maatschappelijke leiders rust de plicht bij het volk een ver hoogde energie te kweken om er weer bovenop te komen. Er is nog te weinig begrip voor de realiteit om de diep ingrijpende gevolgen van de oorlog onder het oog te zien. Er moet ook meer vertrou wen gekweekt worden in het streven om te komen tot meer sociale rechtvaardigheid. Dit ver trouwen moet uitgedragen worden in het openbaar en in het parti culier gesprek. Geen mismoedigheid En nu komt, juist na het leggen van de wettelijke grondslag van de P.B.O. en de wet op de Onder nemingsraden, de critiek, die ons richt naar het dal der mismoedig heid. Dan heet het toch weer: „het is niks en het wordt niks", met die politiek van de KVP. Zeker, een bepaalde „depressie" in de binnenlandse politiek valt niet te ontkennen. Wij kunnen velen niet minder' zorgen in uit zicht stellen. Maar voor mismoe digheid is geen reden. De maat schappelijke hervormingen zijn begonnen en het gaat daarbij allereerst om de zedelijke waarde van de arbeidende mens, en dat zijn werknemers en werkgevers: die gedachte moeten wij uitbuiten en er bij onze mensen inhameren! Een grote taak zag spr. in het volvoeren van onze taak, om positief en gemeenschap pelijk te bouwen aan de christe lijke Maatschappij en de christe lijke Staat. Hij motiveerde dit met verschillende recente uitspraken van Z.H. de Paus en opperde hier het, ook elders in dit nummer vermelde denkbeeld, om de Paus doorgetrokken richtlijnen op het gebied der maatschappij-hervor ming te vragen. Men verlangt een meeslepende politiek. Welnu, wat kan een politiek tot christelijke maatschappelijke hervorming an ders zijn? Geve God ons leiders, die niet aflaten mee te bouwen aan een nieuwe christelijke maat schappij Deze hoogstaande rede verwierf luid applaus. Er volgde een ruime gedachtenwisseling, welke wij el ders in dit nummer vermelden. WENEN, 19 Febr. (Reuter) In een dynamietfabriek in Stiermarken (Oostenrijk) zijn 2 ketels met zuur ontploft, waar door de fabriek gehavend en haar machinerie vernield werd. Een persoon kwam om het le ven. De schade wordt op meer dan vijf millioen schilling ge raamd. DE KWESTIE HEDLER WASHINGTON, 18 Feb. (Reu ter) Emanuel Celler, voorzitter der juridische commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden, heeft in een telegram aan McClay, de Amerikaanse Hoge Commissaris voor West-Duitsland, de vrijspraak van J.yolfgang Hed- ler, die van anti--p mietische uit latingen was beschuldigd, een schande genoemd. Elk der drie rechters was „een vooraanstaande nazi", aldus Celler, volgens wie het protest van McClay tegen de vrijspraak niet voldoende is. Hed- ler keurde niet alleen goed zich van de joden te ontdoen, maar noemde zelfs allen, die zich tegen Hitier verzetten, verraders, aldus Celler. Prinses Marijke vierde Zaterdag haar derde verjaardag. Ter gelegenheid hiervan ontving zij als „petemoei" van het jongste wapen van de Koninklijke Landmacht, de Verbindingsdienst, een speciaal geschenk, bestaande uit een étui met zilveren lepel en vork, benevens „snoeperij". De jarige Prinses, zoals zij, spelende met haar bezempje, de deputatie van de Verbin dingstroepen in de bibliotheek van het Koninklijk Paleis te Soestdijk verwelkomde. Links kolonel J. J. Marlet, inspecteur van de Verbindingstroepen, die het geschenk aanbood. SOESTDIJK »(A. N. P.) Prinses Marijke zag Zaterdag haar harte wens vervuld: een mooie poppenwagen. Dol ge lukkig was Marijke met dit ge schenk van haar zusjes. Slechts weinig minder enthousiast be wonderde ze het geschenk van haar moeder: een draaibaar pop penhuis. Met honderden prentbriefkaar ten en brieven stroomden tal van cadeaux uit het gehele land naar het koninklijk paleis. Parade in Utrecht Ter gelegenheid van de derde verjaardag van prinses Marijke hield de verbindingsdienst Za terdagmorgen een parade op het binnenplein van de Hojelka- zerne te Utrecht. Kolonel Marlet hield tot de troepen een toespraak, waarin hij mededeling deed van het feit NEW YORK, 19 Febr. (Reuter). In de V.S. hebben zich dit weekend twee spoorwegrampen voorgedaan. Op Long Island, 30 km ten oosten van New York, reden Vrijdagavond 2 stamp volle passagierstreinen op elkaar. 30 personen werden gedood en 103 gewond. De machinist, die door het sein onveilig reed, is gearresteerd. In de staat Mississippi ontspoorde ean passa- gierstrein; 12 wagons kwamen naast de rails te staan. Er vielen geen doden te betreuren; 15 passagiers werden gewond. Aan de zuidkust van Long Is land, ongeveer 30 kilometer van Manhattan (New York) reed een passagierstrein door het sein „on veilig", met als gevolg, dat de trein op een uit de tegenoverge stelde richting aanrijdende trein reed. De botsing was verschrik kelijk. De voorste wagens van beide treinen ontspoorden, maar kantelden niet. Eén van de wa Op Woensdag 15 Februari heeft president Sukarno van de Verenigde Staten van Indonesië de eerste vergadering van de volksvertegenwoordiging van de Verenigde Staten van Indo nesië geopend. President Sukarno tijdens het uitspreken van zijn openingsrede. gons werd aan de. zijkant geheel opengereten. Een aantal wagons schoven in elkaar. De botsing werd tot ver in de omtrek ge hoord. Een begin van brand werd direct geblust. Op de plaats van de ramp Direct na het ongeval werd een begin gemaakt met het bergen van de slachtoffers. De lijken werden tijdelijk geborgen in een kerk, die 30 meter van het terrein van de ramp staat. Leden van de reddingsploegen moesten acety leenbranders gebruiken om de passagiers te bevrijden. Een poli- tie-agent vertelde aan een corres pondent van Reuter: „Wij haal den geen lijken, maar lichaams delen te voorschijn". Er speelden zich verschrikkelijke tonelen af. Doktoren zagen zich genoodzaakt in tal van gevallen ter plaatse operatief in te grijpen. Van het merendeel der zwaar gewonden werden benen en armen tijdens de botsing afgerukt. De slacht offers in de voorste wagons waren vrijwel op slag dood. Passagiers uit de achterste wagons kwamen met schrammen en lichte kneu zingen met de schrik vrij. De machinist, die tegen de voor schriften handelde, werd licht ge wond. Hij kan tot een gevangenis straf tussen de 5 en de 10 jaar worden veroordeeld. Hij werd direct in arrest gesteld. Er bevonden zich 400 passagiers in beide treinen. STOOTMIJN IN VISNET (Eigen bericht) DEN HELDER. In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft het Belgische vissersvaartuig „Zee- brugge" in het Molengat N.W. van Den Helder, tijdens het vissen een stootmijn in de netten gekregen. Daar de schipper bang was, dat de mijn zou springen wanneer hij deze zou verwijderen, gaf hij op dracht de mijn aan boord te halen. Radiografisch zocht hij contact met de havendienst en de marine autoriteiten, die hem adviseerden de mijn overboord te gooien. De Belgische schipper durfde dit niet aan. Hij werd naar het Marsdiep gepeild, waar een loods aan boord kwam. Zondagmiddag hebben manschappen van de Mijnenop- ruimingsdienst de mijn van boord gehaald en gedemonteerd, waarna de „Zeebrugge" de koers kon ver volgen. De Haarlemse politie heeft Vrijdagavond de 24-jarige mon teur G. van R. uit Haarlem ge arresteerd, die zo deelde de politie mede bekend heeft zijn echtgenote te hebben willen wurgen. Het echtpaar woont bij de ouders van de vrouw in en door deze situatie ontstonden echte lijke onenigheden. Donderdagavond heeft Van R., volgens zijn verklaring, zijn 25- jarige vrouw bij de keel gegre pen met de bedoeling haar te wurgen. Toen dit mislukte is hij weggelopen. De. volgende dag heeft hij haar in de buurt van hun woning opgewacht en be dreigd. De vrouw heeft toen haar ouders van het gebeurde in kennis gesteld. Deze hebben aangifte gedaan bij de politie. dat de verbindingsdienst zich voortaan mag beschouwen als het petekind van prinses Marij ke. Hij wenste de mannen geluk met déze hoge eer. Na afloop van de plechtigheid begaf zich een deputatie van 't wapen naar het paleis Soestdijk naar de 3-jarige (petemoei) prin ses Marijke. Deze bestond uit de inspecteur van het wapen, kolonel J. J. Marlet, de eerste luitenant F. H. Bruggemans, de sergeant L. F. Kooloos en de soldaat le klasse G. W. Gorkink. In de bibliotheek van het pa leis waren met deze deputatie aanwezig mevr. A. Smit-Avis, secretaresse van H. M. de Ko ningin, kapitein J. C. Bührmann adjudant van H. M. en VI. J. Ba ron van Heeckeren van Molen- caten, toen de kleine Marijke in haar licht-rose jurkje met di to haarstrik, met haar Konink lijke Moeder, die gekleed was in eën lichtblauw toilet, binnentrad Het prinsesje droeg in iedere hand een klein bezempje en toonde weinig belangstelling voor het officiële vertoon. Het geschenk, dat de deputatie aan bood, bestond uit een étui,, waarop het embleem van de ver bindingsdienst, de naam Marijke en de datum van vandaag wa ren gegrafeerd en dat een zil veren lepeltje en vorkje even eens met naam en datum, in hield. Voorts werd het prinsesje geoffreerd een doos bonbons met blauwe strik en een zakje prali nes. Kolonel Marlet dankte in een korte toespraak Hare Ma jesteit voor het voorrecht dit felicitatiebezoek ten paleize te hebben mogen brengen. TOESTAND MGR. HOPMANS BEVREDIGEND Mgr. P. Hopmans is thans weer zover van zijn ziekte hersteld, dat hij in staat is al is het dan met moeite om de Heilige Mis op te dragen. Hoe vaak is de kwestie van de classificatie al niet, in woord' en geschrift, aan de orde van dag ge weest? Herhaaldelijk ook op aller lei K.V.P.-vergaderingen. Zo ook weer Zaterdag op de Partijraad. Zoals men, volgens de laatste persberichten weet, is het minis ter Teuiings geweest, die deze kwestie tot een voorlopige prak tische oplossing tracht te brengen, hangende de „wetenschappelijke studie" van de commissieKruijt. De Minister wil hier ook al een noodvoorziening om in de erg ste gevallen te voorzien. Hoe staat het daarmee, wat houdt dat in? Prof. Romme verwees naar de genoemde persberichten, en wees er op, dat minister Teuiings de zaak thans bij de salaris-commissie heeft gebracht. Het P.B. meende meer te moeten doen om de be langstelling uit de vergadering vorm te geven en de voorzitter stelde een motie voor, waarin ge vraagd werd, de standplaatsaftrek voor de tweede en derde klasse te halveren. Deze practische motie werd met algemene stemmen aan genomen. Van de bestuurstafel werd verder nog toegezegd, dat de fractie in de Kamer zal informeren, welke normen eigenlijk voor de klasse-indeling worden aangelegd. Men heeft daar vreemde ervarin gen mee'opgedaan. Zo was aan een der afgevaardigden door een amb tenaar van het departement ver zekerd, dat er geen sprake van is, dat er nog één gemeente in de eerste klasse zou komen! De be staande indeling stelt menigeen voor raadsels. OVERSTROMINGEN AMERIKA IN NEW-YORK, 19 Febr. (Reuter) De drie Amerikaanse staten Lousi- ana, Mississippi en Arkansas wor den door overstromingen geteisterd. In totaal hebben in deze drie staten ongeveer 35.000 personen hun woningen moeten verlaten. Milli- oenen acres land staan onder water. DE STRIJD IN INDO-CHINA Franse post veroverd PARIJS, 19 Febr. (Reuter) Meer dan 1000 opstandelingen van Vietminh hebben na dagen strijd de Franse post Pholoe veroverd, 30 kilometer ten Zuid-Oosten van Lao Kay, gelegen bij de grens van China en Indo-China. Een gedeelte van het uit 80 man bestaande gar nizoen trok zich terug naar Lao Kay, waar generaal Alessandri, de bevelhebber- der Franse troepen te Tongking, is aangekomen om een tegenaanval voor te bereiden. Mr. J. M. L. Th. Cals, lid van de Tweede Kamer der K.V.P.- fractie, die met ingang van 15 Maart a.s. is benoemd tot Staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De Kon. Ned. Maatschappij tot bevordering der geneeskunst heeft in verhand met de houding, die de artsen zullen aannemen ten opzichte van de verhoging van de loongrens der sociale verzekeringswetten, op 18 dezer een algemeene vergadering belegd in Amsterdam. Over deze vergadering verstrekte de maat schappij ons het volgende commu niqué: „In de zeer bewogen vergadering kwam duidelijk tot uiting dat er in alle geledingen van de maatschappij grote ontstemming bestaat over de wijze, waarop deze verhoging, die vérstrekkende consequenties heeft voor ziekenfondswezen en volksge zondheid, als een voldongen feit aan de artsen werd voorgelegd. De vergadering nam tenslotte een uitvoerige motie aan, waarin o.a. tot uitdrukkipg wordt gebracht dat de thans ontstane situatie weder om een uitvloeisel is van de kop peling van de sociale voorzorg, vastgelegd in de ziektewet, aan de geneeskundige voorzieningen, vast gelegd in de ziekenfondsregelingen, welke koppeling is tot stand geko men ondanks het feit, dat de maat schappij sinds 1912, uit een oogpunt van volksgezondheid. hiertegen heeft gewaarschuwd. Verder wordt er op gewezen, dat bij de jongste welstandsgrensverhoging in 1946, de bezwaren der maatschappij tegen uitbreiding van het huidige zieken fondsstelsel duidelijk aan de rege ring en volksvertegenwoordiging zijn kenbaar gemaakt. Ernstig be treurd wordt het feit, dat de artsen slechts betrokken worden in een overleg over de gevolgen der ver hoging, terwijl zij oP de verhoging zelf geen enkele invloed hebben kunnen uitoefenen. 1 (ill

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1