DE RAAD VAN BERGEN Het vijfde wiel aan de wagen Jaarvergadering St. Augustinus- vereniging if et Twee broers maakten ruzie over een ei ALKMAAR EN OMSTREKEN Meester Rohde Dr. Holthuizen sprak over karaktervorming overleden Een nieuw stuk van Dindtua Voor de Politierechter Marktberichten PAGINA 2 DINSDAG 21 FEBRUARI 1950 Dezer dagen hield de Onderwij zersvereniging haar jaarvergadc- ring, die zeer behoorlijk bezet was. Na zjjn beste wensen te hebben uitgesproken voor 't komende jaar, voor ieder individueel als voor de vereniging als zodanig, wierp de voorzitter een terugblik op het voorbije jaar, In vele opzichten kunnen we vol daan zijn over wat in 1949 bereikt werd. Vernieuwingscursussen wer den succesvol beëindigd, 'n Ward- cursus opgericht, gemeentelijke subsidie hiervoor werd verkregen, alsmede een regeling voor verplaat singskosten en smartegeld. Een nieuw Bezoldigingsbesluit verscheen dat echter maar enkelen ten voor dele was. 'n Uitstekend geslaagde Onderwijzersdag werd gehouden. Ook in groter verenigingsverband heeft de afdeling zich niet onbe tuigd gelaten, getuige het verslag van de algemene vergadering. Ook voor onze geestelijke belangen moe ten we op de bres staan. In dit ver band wees hij nog eens op de brief van 't Episcopaat betreffende het retraitebezoek. Hij wekte de leden op gevolg te geven aan deze Bis schoppelijke oproep. Moge ook in dit opzicht de Victorie in Alkmaar beginnen. Als laatste punt werd de oprich ting van 'n Huiswerkcomité geme moreerd. De bedoeling is op korte termijn 'n enquête te houden onder de ouders en leerkrachten en de mening te vernemen van enkele prominente figuren op onderwijs gebied. Hierna zal 'n rapport wor den opgesteld, dat aan het oordeel van de vergadering zal worden voorgelegd. Speciaal wordt de aan dacht er op «gevestigd, dat ieder Hoofd in deze autonoom blijft. Hierna volgden de notulen en de jaarverslagen, die zonder op- en aanmerkingen werden goedgekeurd. Onze afdeling zal proberen ter vervanging van de heer De Boer een Religieus in 't H.B. te krijgen. Contact is reeds opgenomen met andere afdelingen, om deze recht vaardige cis te verwezenlijken. Br. Urbanus, Overste alhier, stel de zich beschikbaar. Hierna volgde een inleiding van onze G.A., dr. F. Holthuizen, over „Karaktervorming", die 'n verleng stuk was van de rede, gehouden op de onderwijzersdag door de oud- Kampioenswedstrijden Alkmaarse Kegelbond Zondagavond zijn de jaarlijkse wedstrijden begonnen om het per soonlijk en club-kampioenschap van de A.K.B. Deze avond werden allereerst verkegeld de- persoonlijke kampi oenschappen dames en heren. Nadat de voorzitter van de A.K.B. de heer Diepen, de wedstrijden met enkele woorden had geopend, kwa men de dames voor de banen. Deel neemsters waren de dames: Berk hout, Eickholt, de Haas en Plas. De strijd ging vooral tussen Mevr. Eickholt en Berkhout, maar ook Mevr. Plas kwam goed opzetten en het verschil in hout was gering. Tenslotte werd Mevr. Eickholt kam pioen met 340 hout; 2 Mevr. Berk hout 336; 3 Mevr. Plas 332; 4 Mevr. de Haas 296. Bij de heren werd in klasse C kampioen de heer H.J. Stoelinga met 373 hout, na spannende strijd met de heren Postma en B. Oort- meijer, die resp. 358 en 353 hout maakten. In klasse B hebben de heren Doggeman en v. d. Post elkaar wei nig toegeven. Na 3 banen hadden zy precies hetzelfde hout en moest dus de vierde baan beslissen. Hier bleek Doggeman de sterkste zo dat hij wel verdiend beslag legdc op het kampioenschap met 419 hout; 2 G. v. d. Post 403; 3Vrijburg373; 4 G. Nieuwveen 345. Was de belangstelling reeds groot, voor de strijd der A-klassers, waar voor 8 kegelaars in het krijt traden, was deze nog groter. Het is weer 'n uitermate spannende strijd ge worden, waarin de kegelaars elkaar weinig toegaven. Het was tenslotte de oude geroutineerde kegelaar A. Köllmann, die het kampioenschap behaalde. Echter niet dan na moei zame stryd, kant niet alleen v. d. Bosch zat hem geducht op de hie len, maar het was vooral Klerk, die met een praohtige slot-serie van 128 slechts 3 hout onder de kam pioen bleef. 't Was geweldig spannend en de toeschouwers hebben prachtig ke gelen gezien, dat ongetwijfeld een propaganda van deze sport. De uitslag was: 1 A. Köllmann 451; 2 Klerk 447; 3 W. v. d. Bosch 443; 4 C.H. de Dange 432; 5 H. van Galen 423; 6 J. de Bakker 419; 7 J, Eickholt 408; 8 M. de Haas 396. Zangconcours ALKMAAR De R.K. Bond van Zangverenigingen in Noord Holland houdt op 16 en 23 Juli in de toneel zaal van de St. Willibrordusstich- ting te Heiloo een zangconcours. Kajottcrsnieuws ALKMAAR Overal en door iedereen wordt gesproken over de P.B.O. Velen weten nog niet precies wat de P.B.O. inhoudt, of ze inte resseren zich er niet voor. Voor de arbeiders is de totstandkoming van deze nieuwe bedrijfsorganisatie van het grootste belang. Daarom zal Dr Holthuizen dit onderwerp a.s. Woensdag voor de Kajotters behan delen. Ook niet-Kajotters zijn zon der verplichting welkom, a.s. Woensdag half negen in het Patro naatsgebouw, DE SPOORLIJN NAAR HEILOO In Mei weer hersteld Met het herstel van de dubbele spoorbann van Alkmaar naar Hei loo, welk werk in Mei gereed zal zijn bij het in werking treden van de nieuwe dienstregeling der Spoorwegen, is de lijn Alkmaar Amsterdam weer geheel dubbelspo- rig en in haar vooroorlogse toe stand hersteld. Momenteel is men met man en macht bezig de bielsen te leggen terwijl ook reeds een deel' van de spoorrails is gelegd. minister dr. Jos. Gielen. In een vijftal punten, die allen op de prac- tijk waren ingesteld, werd ons ge toond in welke richting gezocht moet worden, om niet te vervallen in onpractisch getheoretiseer, maar tot een doelbewuste karaktervor ming te komen. De reacties uit de vergadering waren een bewijs, dat men de be doeling van de G.A. goed had aan gevoeld. Zeer zeker is hiermee de zaak niet afgedaan. Door uitwisse ling van gedachten en ondervin dingen hoopt men deze karakter vorming doelbewuster te beleven. Een geanimeerde rondvraag volg de, waarna de voorzitter op de ge bruikelijke wijze met de Chr. groet sloot. Alkmaarse Schaakclub V.V.V. ALKMAAR In de strijd om het kampioenschap voor de tweede klasse van do N.S.H.B. is het V.V.V. II niet gelukt om te winnen van Oppositie I uit Heiloo, welke club vele goede spelers in hun klein ledenaantal heeft. De uitslag was 3Vt6'/i, Oppositie -I is hiermede kampioen geworden. Promotiewedstrijden voor de K.N. S.B. V.V.V. I speelde de eerste promo tiewedstrijd en wel tegen Haarlem I. De tegenstand die door deze club werd geboden was groot. Drie bor den moeten nog worden beslist. Bord 2 en 4 staan gewonnen. De GEZIENE FIGUUR IN ONDERWIJSKRINGEN Te Oudorp overleed Zaterdag avond, vrij plotseling, in de ouder dom van 77 jaar, na een korte on gesteldheid. de heer J. A. Rohde, die ongeveer 40 jaar in het onder wijs in Noord-Holland werkzaam is geweest en als paedagoog grote re putatie genoot. De heer Rohde, in een groot deel van ons gewest als Meester Rohde bekend, kwam i.n 1900 aan de R.K. School te Spier dijk waar hij direct om zijn tact zeer gezien was. Ook in het verenigingsleven ge noot hij veel aanzien. Hij was een der oprichters van de R.K. Schaak club en was op velerlei terrein werkzaam In 1906 werd hij op ver zoek van de toenmalige Deken van Schagen naar 't Zand overgeplaatst waar hij met Meester Doedens en Meester Bruno de school opwerkte. Hij was er de man voor alles; ad viseur voor de boeren, ceremonie meester bij feesten, commandant van de Bijzonder Vrijwillige Land storm en als zodanig ook comman dant voor Noordholland-Noord. Ook in 't Veld heeft Meester Rohde de R.K, School waarnaar hii in 1919 werd overgeplaatst, met Meester S. Snel opgewerkt. Hier werd van hem gezegd, dat hij een opvoeder uit roeping was. Meester Rohde was een bemind onderwijzer, die altijd klaar stond en ook na schooltijd aandacht aan ziin leerlingen besteedde. Zeker 15 van hen werden tot het priester schap geroeoen. Hier ook was hij lid van de Commissie tot. wering van schoolverzuim, de R.K. Reclas sering, de Kiesvereniging ca ook Commandant van de B.V.L. Pastoor D. de Kok. nu in Amster dam. zei indertijd: „Het is mijn ,ranelaan". Ook besteedde Meester voorlopige uitslag is 3":3'/s, dus Pnhde zijn vrije tijd aan de Derde zal het waarschijnlijk 4'/s5! den voor V.V.V.. I. Militaire dienstplicht SINT-PANCRAS Van de 14 in geschrevenen van de lichting 1950 zijn er twee voor goed ongeschikt verklaard terwijl er reeds twee in lichting 1951 zijn 14*personen inge- lchtng 1951 zijn 14 personen inge schreven, voor hen is echter de keuringsdatum nog niet bekend. Orde, de Edelwacht. Toneel en alles geheel belangeloos. Ook leidde hii hier een avondschool. In 1934. bij zijn 40-jarig ambts- '■•hile^m ontving hii de onderschei ding Pro Ecclesia et Pontifice. In 1r>38 ging Meester Rohde me+ pen sioen naar Oudorp. waar hij ziin lentcte levensjaren in rast sleet. De TT Uitvaart zal worden gehouden. Woensdagmorgen te 9.30 uur in de. St. Laurentiuskerk te Oudorp. De menselijke kleingeestigheid en de serviele onderdanigheid aan hen, die het geluk heeft toege lachen, wordt op een geestige en aannemelijke wijze gehekeld in het Vlaamse blijspel Het Vijfde wiel aan de wagen, dat de R.K. Ge mengde Toneelvereniging Dindua Zondagavond voor leden en dona teurs in het Gulden Vlies opvoerde. Er was voor deze uitvoering weer veel belangstelling, ook de H.E. Deken van Alkmaar gaf. met ver scheidene 'geestelijken en de broe ders van St. Louis blijk van zijn interesse. Het snel draait eigenlijk om de hoofd-figuur, Katrien, de meid bij een opgekomen burger-familie, die om de dochter aan de man te bren gen, met een auto aan haar omge ving een indruk van haar welstand wil geven. Jozefien, de vrouw des huizes, die de lakens uitdeelt, vindt dat het uit de lengte of uit de breedte moet komen en gaat oP het eten bezuinigen en de meid de deur uitdoen, als de auto, met me dewerking van Elias, haar broer, die een verlopen wijnzaak heeft, is aangekocht. Intussen is de broer van Jan Terpentijn, de heer des huizes die flink onder de pantoffel zit, en die jarenlang als Manusje- van-alles dienst heeft gedaan, uit zijn nederige houding ontwaakt en koopt zich allerlei spullen, die hij de familie Teroentijn wil laten be talen. Totdat Katrien plots een er fenis krijgt en het kind van de rekening dreigt te worden. Want nu" draait, alles om dc oude gedien- s"""e heen. Kasper, een vriend des huizes, een echte viveur van de oude stem pel. geeft met zijn luidruchtige be zoeken fleur en kleur aan het iet wat vreemde gezin en brengt er de vmllike noot. Een vlot. vrolijk stuk. geschikt voor de vastenavond, met weinig' problemen, maar met een echte gezonde humor, waarvan de zaal da^f ook terdege genoten heeft. Het moeilijke Vlaams werd vrij W.S.V. DE MEERDERE VAN RANDERS. Zoals we al reeds veronderstel den, heeft het in het ooievaarsnest niet aan spanning ontbroken. Dat Randers, die voor hun doen in het geheel niet haar slechtste partij gaven te zien, deze wedstrijd heb ben verloren is oorzaak van een be ter en steviger W.S.V. Vooral ste viger was het backstel der Wor- mers, want het waren werkelijk bo men van verdedigers tegenover de tengere voorhoede van de Randers, Dat 't W.S.V. bedoeling is, ernstig naar het kampioenschap te sollici teren hebben we gisteren alleszins kunnen waarnemen. Stuk voor stuk hebben al haar spelers van begin tot eind 'n energiek en enthousiast spel aan de dag gelegd, een spel waar Randers niet tegenop was ge wassen ondanks dat ook zy behoor lijk op dreef waren. Na ongeveer 20 minuten spelen wordt, zij het door een misverstand in de R.-achterhoede, door de Wor- mers gedoelpunt en voordat de scheidsreohter de eerste helft heeft afgefloten Is voor de tweede maal keeper Vethaak gepasseerd. Na de rust is het' wederom W.S.V. dat de achterstand voor de Randers vergroot en er 30 van maakt. Met dit doelpunt gaat het spel da nig zakken en terwijl 't publiek al met deze stand van zaken genoe gen heeft genomen is het dat by een fraai opgezette aanval van de rechterhelft van Randers de bal tot vlak by 't doel van W-S.V. belandt, waar de linksback door een onge lukkige manoeuvre de bal in eigen doel laat belanden. Geen miuut la- :er laat de goed leidende scheids rechter inrukken en heeft W.S.V. met deze wedstrijd 2 kostbare pun ten verdiend. aardig door de spelers geklapt, het spel had een zekere vlotheid die prettig aandeed, al konden de dia logen wat soepeler gebracht wor den. Katrien, R. Admiraal, aanvan kelijk wat stijfjes, deed het vooral in het tweede bedrijf goed; Joze fien, G. van Ettinger, was een vlotte Vlaamse Madam die haar rol goed aan kon; Floris, J. Kerssens, werd vlot en met gemak gespeeld, met een zekere nonchalance die in het kader van deze rol uitstekend paste. Dan was er nog een koste lijke Kasper, vrolijk en tierig en een verontwaardigde dochter, die op gepaste en ongepaste momenten te kennen gaf, dat ze de gang van zaken niet plezant vond, gespeeld door N. Jonker en L. Groefsema. Ook de kleinere rol van de zoon Emmanuel werd goed gebracht. Al met al een opvoering, die aan vaardbaar was en door de talrijke aanwezigen naar waarde werd ge schat, ZILVEREN BILJARTTOURNOOI Einduitslag ALKMAAR J. Heemskerk H Hoogland A. v. Linge N. Venneker J. Broerse A. v. Luye G. Wcssels J. Moeyes C. Honnijk J. Broerse G. Wessels G. Heemskerk M. Vermeulen C. Honnijk Zondag 19 G. Wessels H. Hoogland A. v. Linge C, Honnijk J, Moeyes G, Heemskerk N. Venneker J. Broerse H, Hoogland J. Moeyes I, H. Hoogland 2100 2. J. Moeyes 1977 3. G. Heemskerk 1757 4. C. Honnijk 1760 5. G. Wessels 1810 6. N, Venneker 1716 7. A. v. Linge 1397 8. J. Broerre 1402 145 16 45 300 16 160 233 24 45 300 24 41 300 15 60 207 15 39 203 21 40 300 21 58 300 32 80 198 32 25 256 20 62 300 20 35 273 33 25 300 33 41 Februari 250 19 90 309 19 49 181 31 30 300 31 45 300 19 112 167 19 27 300 37 63 78 17 23 300 13 77 200 13 67 9,06 18,75 9,70 12,50 20,— 13,80 9.66 14,23 9,37 6,18 12,80 15,— 8,29 9,09 13,15 15,78 5,83 9.67 15,78 8,78 17,64 4,58 23,07 15,38 De agenda van de deze week gehouden raadsvergadering van Bergen zag er zo onschuldig uit; onze verwachting, dat wij met een klein uurtje weer op straat zouden staan, bleek echter ijdel. De Raad praatte de avond toch helemaal vol. Het begon al met een nogal verlate Nieuwjaarsrede van burgemeester Huygens, waar weinig nieuws en veel oud-nieuws in verteld werd. Het meest interesseerde ons, dat er dit jaar een voorstel te verwachten is inzake het Oude Hof; een kwestie, die het vorig jaar in het brandpunt van de Bergense belangstelling stond en die door de burgemeester met dit enkele woord werd afgedaan. Het lijkt ons intussen tijd, dat deze kwestie, die de voorzitter vorig jaar in Februari al urgent noemde, nu einde lijk eens op het tapijt, in casu het groene laken van de raads tafel komt. Belangrijk was hetgeen de voor zitter namens B, en W. zei, met be trekking tot de wat hij noemde „de ruimtelijke ontwikkeling" van Bergen, dat men zijn karakter van landelijk woonoord wil laten be houden; dit betekent, - dat het in wonertal niet ongelimiteerd zal worden uitgebreid en wij vermoe den, dat de grens zo ongeveer ge dacht wordt om en nabij de 20.000 inwoners. Uitbreiding naar het Oosten zal zoveel mogelijk worden voorkomen; wij vermoeden daarom, dat die meer in Noordelijke richting gezocht zal worden, richting Schoorl. In de buurt van de Kogendijk zal een nieuwe woonwijk verrijzen, waar een nieuw in Engeland meer ge bruikt systeem zal worden toe gepast van door de gemeente aan gelegde en onderhouden gemeen schappelijke tuinen. Wij hebben dit systeem al eens aanbevolen voor de nieuwe woonwijken, welke te Alkmaar verrijzen in de Overdie, doch daar is het er niet van geko men; wij juichen dit initiatief in Bergen toe en hopen, dat het zal slagen, waarvoor de medewerking van de bewoners vereist is. De wederopbloei van Bergen aan Zee zal voor een groot deel afhan gen van de wederopbouw van Ho tel Nassau Bergen, dat niet op de oude plaats, doch aan de andere zijde van het eind van de zeeweg geprojecteerd is; wij hopen met de Raad, dat dit Hotel spodig weer 't centrum zal zijn van het vreemde- lingenbezoek aan onze zwaar-ge- teisterde badplaats, waar intussen de gemeente alle- wegen in eigen dom en beheer heeft gekregen. Met de burgemeester zijn wjj het echter niet eens, dat het gemeente bestuur in de badplaats overigens slechts te wensen en niets te zeg gen heeft; het komt ons voor, dat h(j hier dc souvereiniteit van de Gemeenteraad wel wat onder- schat en de positie van de grond eigenaars wel wat o v e rschat heeft. Ook met dc bouwkundige ontwikkeling van de badplaats zal de Raad zich terdege moeten be moeien, om te bereiken, 'dat de nieuw te bouwen badplaats mooier en doelmatiger wordt dan het zee dorp, dat daar door de bezeters wérd afgebroken. Het huisvestingsvraagstuk is voor Bergen nog niet opgelost; ondanks het feit, dat er 86 woningen sinds de bevrijding bijkwamen, zijn er nog 136 woningzoekenden, w.o. 37 urgente gevallen. Wie echter in Bergen geen boodschap heeft en geen woning in ruil kan aanbieden, zal er niet worden toegelaten. Wij vragen ons af, of deze stelregel in het verleden wel steeds stipt werd gevolgd en zouden de heren, die het in deze moeilijke kwestie voor 't zeggen hebben, de bekende soepel heid in overweging willen geven, opdat niet de indruk wordt geves tigd, dat goede belastingbetalers wel welkom zijn en de kleine man geweerd wordt. De clandestiene bewoners van Bergen kunnen ove rigens verwachten, dat de jacht op hen binnenkort geopend zal wor den. De standplaatsenverordening werd op enkele punten gewijzigd, zulks in tegenwoordigheid van de be langstellende kleine neringdoenden die dit aangaat en de kleine pu blieke tribune vulden. De wijziging betekent in geen geval een verho ging van de rechten en het college zegde ook hier gaarne een soepele toepassing toe; de vierkante me ters zullen niet met de centimeter worden uitgemeten. Voor een voor stel van de heer Ellis, om de stand plaatshouders te laten rouleren, voelde de Raad wijselijk niets; het zou een nieuwe bron van moeilijk heden betekenen. Bij het voorstel tot overname van een stuk verwaarloosde bosweg tus sen Wilheiminalaan en Hoflaan bracht de heer Ellis hulde aan de verkoper, die zo maar 1000 M2 voor f 1.van de hand deed; daarbij vond hij het nodig de Oude Hof- kwestie van een jaar geleden op te rakelen en dr. Hemelrijk te verwij ten, dat die toen ten onrechte van „uitbuiten" gesproken had. Wij vonden de fractievoorzitter van de K.V.P. hier minder gelukkig. Als wij ons niet vergissen leidt het be doelde stukje bosweg van de Hof- laan naar een gedeelte van het dorp, waar de verkoper destijds 'n complex bouwterreinen had liggen en is het gebruikelijk, dat bouw- en grond-exploitanten de wegen in zo'n complex eerst keurig in orde bren gen en van riolering voorzien, alvo rens de gemeente die wegen over neemt. Wij hadden het daarom nog zo gek niet gevonden, indien de Raad als voorwaarde gesteld had, dat de weg eerst verhard had moe ten worden, alvorens tot koop over te gaan. De Raad deed dit niet en daarom zou een hulde aan de Raad van de zijde van de verkoper eer der zin hebben dan de hulde van de heer Ellis aan de verkoper. Voorts ging deze woordvoerder be slist buiten de orde door het stand punt van de grondeigenaar in zake de Oude Hof-kwestie erbij te sleu ren;; het woord „uitbuiten", dat hij gebruikte, is als wij ons goed her inneren in de uitvoerige betogen, die dr. Hemelrijk destijds aan deze kwestie gewijd heeft, nooit voor gekomen, al willen wij niet verhe len, dat dr. H. daarbij wel andere, krasse termen gebruikt heeft, Dr. Hemelrijk is echter een wijs man en liet zich niet tot een discussie over de uitlating van de heer EUis verlokken. Hij wacht zijn tijd af en zal er wellicht te gelegener tijd het zijne wel van zeggen. Voor bouw van een nieuw Raad huis is het voorlopig nog geen tijd; daarom wordt volstaan met een kleine verbouwing, waarvoor een uitgaaf van f 5000.is begroot. De Raadszaal zal worden opgeknapt, waarvoor f 1500.is uitgetrokken; de pers krijgt een beter, van het publiek gescheiden plaatsje en een behoorlijke verlichting van de perstafel. Bij voorbaat onze dank voor deze service. Dat Turfschandaaltje is me ook wat; kregen we daar te horen, dat er 23.000 turven van f 31.per duizend zo maar spoorloos verdwe nen zijn en er f 4000— aan uitga ven gedaan zijn, die achteraf moei lijk of helemaal niet te controleren zijn. Hier sprong de heer Ellis te recht op de ketting en al is het al een paar jaar oude kwestie, de bur gemeester zegde alsnog een rap port toe. Dit rapport, waarvan dr. Hemelrijk niet verwacht, dat het bevredigend zal zijn, zal echter niet meer dan een rappport blijken te zijn; de turven en de controleerbare uitgaven zijn weg en zullen wel niet meer te voorschijn komen; niettemin zijn wij toch belangstel lend naar dit rapport, waaruit toch zai moeten blijken, welke ondes kundige ambtenaar voor dit kleine turfschandaaltje verantwoordelijk is. Het einde kwam met een klein debatje over Donker Bergen; don ker dan in de letterlijke betekenis. De nachtbrakers vinden het te vroeg, als om middernacht de lan taarns uitgaan; het gemeentebe stuur voelt echter meer voor de werkers, die 'smorgens voor dagen dauw en dageraad naar hun werk moeten' en iaat daarom liever des ochtends de lantaarns wat vroeger branden. Daarbij komt nog, dat als de maan het dorp haar zachte licht schenkt, de lampjes van het GEB niet zullen branden; zo zei het ten minste wethouder Oldenburg. Heeft hij daarbij rekening gehouden met de bewolkte luchten van het win derige Noordholland? Dat kon wel eens krijgertje-spelen worden tus sen manus en de man van het G.E.B. Aanbesteding SINT-PANCRAS Maandag avond jl. is het gemeentehuis te Sint-Pancras de aanbesteding ge houden van de ambtswoning der burgemeester. De architect is ing. Keesman uit Alkmaar. 1. A. Schram te St-Pancras 152482. Fa S. Zeegers en Zn te St-Pancras 15474,3. Kroonen- burg te Heiloo 15575,4. F. Hes te Koedijk 15665,—; 5. Jn. Wester te Koedijk 16240,6. A. Smit en Zn te Sint-Pancras 16500,7. Borsjes te Schermerhorn 16990, 8. P. Buys te Oudorp 17100,—; 9. Duinmeyer te Alkmaar 17160, 10. Hoogzaad te Spierdijk 17500, De gunning is aangehouden. Onbezoldigde veldwachters SINT-PANCRAS Drie perso nen van de verkeerspolitie te Alk maar zijn, evenals in vele andere gemeenten rondom Alkmaar alhier benoemd tot onbezoldigd veldwach ter. Maandagmorgen jl. hebben zij in handen van de burgemeester de eed als zodanig afgelegd. Uitslag Bridgedrive TUITJENHORN. In Café De Wit gingen de bridgers van 't Zand hun krachten eens meten met die van Tuitjenhorn. De uitslag was als volgt: In de A-lijri: P. Kruijer C. van Straaten 31 pt.; Jac. Burger Sz.Jac. Burger 45 pt.; A. Stroo- perJ. Louter 20 pt.; L. Koopman D. den Brasem 37 pt. en C. Groot C. Hof 34 pt. In de B-lijn: A. v. d. VoortT, Blokland 30 pt.; N. TesselaarDoe dens 24 pt.; J. KuilboerC. Spaan- sen 39 pt.; W. TesselaarP. Blom 33 pt.; Jac. TesselaarD. Entes 34 pt.; Jae. Veul^P. Strooper 28 pt.; G. DekkerJ. Pronk 37 pt.; P. Jan senJ. Roos 25 pt. Uitvoering toneelvereniging Pius XI H. HUGOWAARD-NRD Voor een totaal uitverkochte zaal bracht de toneelvereniging Pius XI onder leiding van de regisseur J. Feen- stra, het diep ontroerende toneelspel „De moordenaar en het meisje". Het stuk, dat zich in werkelijkheid enkele tientallen jaren geleden in Italië heeft afgespeeld, geeft een duidelijk beeld van de grote moed en het Godsvertrouwen van de thans reeds zalig verklaarde Ma- rietti Garetti. Blijspelen, comedie's en drama's heeft Pius XI reeds op de planken gebracht, doch de uitvoering van Zondag en Maandag j.l. spande de kroon. De, door de uitstekende dé cors van de heer van Egmond, bui tengewoon goed uitkomende ver schijningen van Marietti aan Ales- sandr0 in de cel waren momenten van treffende ontroeringen. Mej. N. Jongkind verdiend, evenals allé andere medespelenden, een bijzon, der woord van lof voor de sublieme opvoering van dit toch moeilijk te spelen stuk. Als bijzonderheid willen wij nog vermelden dat aan dit stuk werd deelgenomen door 4 kinderen van de heer A. Jongkind, terwijl hij zelf één van de hoofdrollen vervulde. Dus ook in de toekomst kan Pius XI steunen op de nu reeds aankomende krachten. 114 160 18.38 14 137 112 14.43 10 146 87 12,03 8 174 80 10,11 8 90 12,57 6 79 11,29 6 144 152 149 154 55 60 9,31 9,10 Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Catha- rina A., dochter van Ja. de Lange en N. Schouten; Robert L., zoon van N. Vreeker en M. C. Doffer; Catharlna W. J„ dochter van J. Boots en B. W, C, van Vliet; Cor nelia G. M„ dochter van A. Souve- rein en A. Baarnsen; Johannes P. M., zoon van H, M. C. Schilder en G. M. Kroon; Cornelis, zoon van S. Tijmstra en M. Dissel; Elly A„ dochter van G. Buter en A. C. J. Oudhuis; Johannes J., zoon van J. J. Swart en A. C, Konijn; Maria A. E„ dochter van E. H. Hofstede en A. S. C. de Vries. Gehuwd: Martinus Th. van We zel en Cath, B, A. Tool; Piebe Duijff cn Jeanette Koekonbier. Overleden: Grietje Termaat, 64 jaar, wed, van J. Pool. Carnaval en St. Deus Dedit BURGERBRUG Dinsdagavond a.s, belegt St, Deus Dedit een in structieve avond in 't Kerkehuis. Ook do heer Ammerlaan van do Stichting van de Landbouw uit Alkmaar zal ons onderhouden over het probleem „Woningbouw". Moge de opkomst de ganse zaal verheugen. Om half acht zal de causerie be ginnen. De rookworst met de fijne, zachte rooksmaak In winkels met ons raambiljetl Om een kip, die bij zijn broer een ei had gelegd, was er ruzie ontstaan tussen de belde Akerslo- I ters C. S. en A. S. Daarbij was het ei en ook de kip in het vergeet- boek geraakt, de aandacht werd weer getrokken door een hond. die een konijn achterna zat. Hoe het allemaal was: duidelijk bleek, dat het in deze familie niet boterde. En toen er weer eens, voor de zoveel ste maal, slag geleverd werd, was de vrouw van de broer van C.S. het slachtoffer. Zij kwam uit het gevecht met een gekneusde hand, terwijl 'haar zoon bijna de keel werd dichtgeknepen! De politie rechter kon geen woorden vinden om de beide broers te Verzoenen, de officier trachtte het met een boete van f75 of 30 dg. en een voorwaardelijke straf t'e doen. De politierechter veroordeelde de vech tersbaas conform de eis, ondanks het welsprekend en gevoelig plei dooi van Mr. A. Leesberg. Knoeierij met ontsiagbewijzen. Een aantal arbeiders in de Wie- ringermeer, die het niet eens waren met hun patroon, hebben valse ont slagbriefjes gemaakt of door de vrouw van een van hen laten op stellen en ondertekenen en zijn daarmede naar het Gewestelijk Ar beidsbureau te Alkmaar getogen, om overbruggingssteun te krijgen. Deze vlieger ging natuurlijk niet op! Zo stonden ze dan Maandag middag voor de politierechter en werden G. van H. uit Kolhorn, J. P. J. W. en Th. E, uit Barsinger— horn veroordeeld tot een gevange nisstraf van 8 dagen. Ook de echt genote van een van hen, H. K., die twee briefjes had vervalst, kreeg I een gevangehisstraf van 8 dagen op te knappen. School-ruzie. Om het weglopen van het zoontje van J. K. uit Lutjewinkel uit een klas van ongeveer 50 kleuters, was ruzie ontstaan tussen de onderwij zeres en de moeder van het kleu tertje, -J. K.. die vond dat de juf frouw maar eens moest komen praten. Maar de politierechter, die Maandag te Alkmaar recht deed, vond dat de juffrouw van zo'n grote klas wel wat anders te doen had dan de vijftig ouders te bezoe ken. En de vertoornde moeder van het avontuurlijke ventje werd voor het toedienen van een klap aan de juffrouw veroordeeld tot een boete van f20 of 12 dagen. Op het briefje gewacht. De Alkmaarse fotograaf H. K. had zich voor de politierechter te verantwoorden voor het feit, dat hij over 1949 geen hondenbelasting had betaald. Hij wilde eerst eens zien of hij de hond wel kon hou den. en had het daarom maar eens afgewacht. Toen hij door de politie werd gemaand, de hond aan te ge ven, had hij rustig bericht afge wacht. Er kwam toen wel een briefje, maar van de Officier van j Justitie! Het schikkingsvoorstel had hij ook maar weer eens afgewacKt, totdat Mr. R. W. J, C. van de Wall j Bake hem op de zitting van Maan- j dagmiddag eens precies ging ver- tellen, wat hij wel en wat hij niet j te doen had. Hij wist echter van J een proces-verbaal, door de politie- i man S. opgemaakt, niets en sprak het tegen, dat hij verbaliseerd was. Nu komt over een paar weken deze i zaak nog eens voor en krijgt de fo tograaf ook van de politie te horen hoe het eigenlijk was! Te weinig gekregen, te veel gegeven. De landarbeider P. A. uit Oudorp was bij zekere J. B. aan het kro zen geweest, -Toen hij een paar da gen bezig was, had de opdrachtge ver de man vast f 15,- gegeven als voorschot. Maar toen het werk ge daan was, wist P. A. van dat voor schot niets meer en was boos, toen het van zijn loon werd afgehouden, zo boos, dat hij de baas twee blau we ogen sloeg en zijn neusbeen kneusde. Later was hem de ware toedracht van de zaak duidelijk en heeft hij zijn verontschuldiging aan geboden, waarmede echter' 't neus been van het slachtoffer niet meer recht kon worden gezet. De poli tierechter veroordeelde de boze krozer, die nu aan het baggeren is, tot een boete van 60 of 30 dg. De juiste leeftijd- Voor de Alkmaarse Politierechter stond Maandagmiddag terecht D.B. uit Oudkarspel, die in de loop van de maand December 1948 als tim mermansknecht van zijn collega's v. d. G. en S. resp. een overal-l en een rijwiel had weggenome»1.. De man was al eens een paar keer meer voor geweest en om speciale redenen steeds voorwaardelijk ver oordeeld geweest. Toen was het een tijdje goed gedaan, maar nu was hij weer in het oude kwaad vervallen. Er was een uitgebreid psychiatrisch rapport van een Am sterdamse dokter waaruit bleek dat verdachte niet geheel toereke- ningsvabaar was. Maar, zoals ver dachte toelichtte, zou het nu wel beter gaan, omdat hij de critieke leeftijd van dertig jaar was gepas seerd. Omdat hij nu deze juiste leeftijd bereikt had, wilde de Offi cier van Justitie. Mr, J, C. V. Meischke, het nog eens met hem proberen en eiste 4 maanden voor waardelijk. De politierechter meen de toch een reële straf op zijn plaats on veroordeelde de dertigjarige tot oen boete van f50 of 30 dg., en 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond: KOUDE NACHT. Gedurende dc nacht flinke op klaringen; verder afnemende noordelijke wind. Op verschillen de plaatsen temperatuur even be neden het vriespunt. Morgen in de loop van de dag geleidelijk weer toenemende bewolking voor namelijk in het Zuiden van het land, maar nog bijna overal droog weer. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. Zaadfeeltcommissie geïnstalleerd De Stichting voor de Landbouw in Noord-Holland meldt de instal latie van een Zaadteeltcommissie, welke beoogt de behartiging van de belangen van de gehele zaadteel.t. De commissie, waarin vertegen woordigers van werkgevers- en werknemerszijde zijn opgenomen, kan worden geacht representatief te zijn, zowel voor de Akkerbouw- als voor de Tuinbouwzaadteelt. Ais eerste en belangrijkste punt is aan de orde gesteld een bespre king met de handel over de reeds afgesloten en nog af te sluiten con. tracten voor het oogstjaar 1950. De daarvoor geldende prijzen zijn eenzijdig door de handel, vastgesteld en benaderen in genen dele de kost prijs. Contracten worden nu reeds af gesloten, die echter om bovenge noemde redenen niet acceptabel zijn. De telers worden daarom drin gend geadviseerd in eigen belang te wachten met het contracteren tot een betere regeling is verkregen. Nadere berichten kunnen worden tegemoet gezien. HUGO BOYS MISTE DE GEGEVEN KANS HEERHUGOWAARD-NRD In jl. Zondag in Heerhugowaard-Zuid gespeelde wedstrijd S.V.W.Hugo- Boys, heeft onze plaatselijke club zijn kleine kans op het kampioen schap practisch verspeeld. Met 42 leden zij een gevoelige nederlaag, terwijl hun tegenstander in deze competitie W.G.W. gelijk speelde. Laat ondanks dit de moed niet zakken, boys, en geef je in de ko mende wedstrijd weer voor de volle honderd procent. Het tweede deed het weer goed en versloeg ook deze keer weer H.K.C. IV. De eindstand was 53 in het voordeel van de onzen. Ook het derde was in goede conditie en versloeg Koedijk 3 maar liefst met 81. Een eigenaardig team is dit. Bijna nooit winnen zij op het rand je af, altijd met grote cijfers, dus wel een bewijs dat ze het kunnen. Berdos jun. wisten onze junioren er onder te houden. En met een 20 nederlaag zagen wij onze jon gens Zondagmiddag weer terug keren. Ook de A-adspiranten kon- d enhet niet bolwerken en moesten met 30 hun meerdere erkennen in L.S.V.b. Doch de b-tjes deden het weer uiterst best. Ook deze keer wisten zij hun tegenstander S.R.C. b te ver slaan. Zij zijn nu practisch kam pioen. VERGADERING L.T.B. BEEMSTER. Dezer dagen hield de L.T.B. afd. Beemster haar jaar vergadering, welke door het slechte weer zeer matig was bezocht. Na de notulen hield de Z.Eerw. Heer Pastoor zijn sociaal kwartiertje, waarin de G.A. sprak over het so cialisme en communisme van Marx en Engels, over het socialisme zoals de Partij van de Arbeid dit uit voert en ziet. In het laatste deel van zijn betoog sprak Z.Eerw. over het socialisme, zoals het is uitge stippeld in de encycliek Rerum No varum. Bij de ingekomen stukken werd behandeld de noodzaak van de Congregatie. In het jaarverslag van de secre taris kwam tot uiting, dat de ver eniging nog steeds in ledental toe neemt. De Retraiteclub der L.T.B. is zeer laag. Van de 8 verloten kaarten is er niet één gebruikt. Het jaarverslag van de penning meester liet een batig saldo horen van f 34.21. Bij de bestuursverkiezing voor de vacature C. van Baar (herkiesb.) en P. C. Koning (niet herk.) werd v. Baar bij acclamatie herkozen. Voor Koning kwam na 2 stemmin gen de hr. C. Ruiter aan de bestuurs tafel. Daarna «kwam de spreker van deze avond, de heer P. v. Langen, aan het woord, die vooral de pro blemen in de veehouderij besprak. In het sluitingswoord richtte de voorzitter waarderende woorden aan de heer Koning, voor het werk dat hij in zijn bestuursperiode heeft gedaan voor de L.T.B. en de R.K. Lagere Landbouwschool in Scher merhorn. LANGEDIJKER GROENTECEN TRALE. 57.000 kg rode kool 614.40; 52,000 kg gele kool 18.80 24.50; 25,000 kg witte kool 19.60 25; 1300 kg witlof I 43—47; II 28-35; 10.000 kg peen II 18.60—19.90; III 14.70—15,60; 13.000 kg uien 43.90— 46,50; grove uien 4142.70. WARMENHUIZEN, 21 Febr. 700 kg uien 42; 7000 kg peen II 20,10—20.60, III 15.80—16; 4000 kg bieten I 67.10, 12.000 kg gele kool 15.9024.20; 92.000 kg rode kool 6—16.70; 8000 kg witte kool 25—25.80 ZWAAG, 20 Febr.: aardappelen 111210, uien 30—40, bieten 6 10,80, prei 2055, savoye kool 16 32, gele bewaarkool 2326, rode kool 915, spruitkool 2572, wit lof 28—46, breekpeen 616, goud- reinette 38—57, present van Enge land 3052, zoete ermgard 2030, tomaten 3455, bramiey seedling 2428, gieser wildeman 1926, win- terjan 1523, westlandse louw 9 17. ZUIDERKOGGE, 20 Febr. Wit lof I 41—44, II 32—36; gele kool 21.8022, rode kool 814.50; kroten 4—7.30; prei II 41; Winterjan 9—20; Louwtjes 8j—15; Gieser 1320; Jo nathan 31—43; blanke Eigenh, 12.30; Bevelanders 14; uien aanvoer 5000 kg: grove 43,90, midd, 45,90, driel, 42.30, nep 18.70, afw. uien 14—36. NOORD-SCHARWOUDE, 21 Febr.. 12.000 kg uien 43—43.70, grote 39.10—39,80, driel. 40.80—41.30; 17000 kg peen sort. II 18,10—21.30, III 14.6016.02; 3000 kg kroten sort. I 66.10; 98.000 kg rode kool 6.20 15,80; 27.000 kg gele kool 20.40 24,20; 55.000 kg witte kool 19,80 24.30.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2