Newcastle: nieuw avontuur voor Oranje EURPRREF GEZIN Van Alle Dag Karige zege van de Rode Duivels de derijbrand Uitgeest c ersloot De goede zijde van het Vasten Een lichte training voor Mannion En Rio in het vooruitzicht RADIO Engeland B Nederland Manko aan schutters bij de Zwatuwen De moeilijkheden voor West-Europa VERWACHTING door het K.N.M.I. te lig van Woensdagavond agavond: STIG WEER! ilgcmeen weinig be droog weer. In de verschillende plaatsen n dalend tot even vriespunt met hier en ik mist. Morgen over- chter dan vandaag, t matige naar zuide ngen draaiende wind. 22 Febr. Gisteren- eeks 6 uur brak brand pitale boerderij van de lynis aan de Busch en Krommenie en TJit- -andweren van Krom- tgeest gaven met groot ater. Al het vee kon der buurtbewoners d. De boerderij brandde geheel uit. Het nablus- tot diep in de naeht rneulend hooi telkens ie. In de loop van de ■d de Krommenieër vervangen door de lit Alkmaar, die tevens kt. Ie oorzaak tast men in De schade is aanzien- >ring dekt gedeeltelijk Ie zaken, waar de Bond gestreden heeft, is de g, die reeds bereikt is ntrekkenden maar nog eine zelfstandigen. Spr. dat deze toeslag geen it, maar een recht. Het een vergoeding voor te- e indirecte belasting op evensmiddelen voor de erder wees spreker op billijkheid dat in sona nten het schoolgeld wil- -dubbeld wordt, alleen eentelijke inkomsten te >it extraatje wordt dus door de ouders van e kinderen. Hiertegen >nd zijn strijd en zo is meer. volgde nog een uiteen- de organisatie van de het gezin. Er zijn af ingen, gewesten en dan eheel, de landelijke or- lertien dagen verschijnt lad „Het Gezin" waar- >fdredacteur medewerkt Boer, bekend opvoed-. Den Haag, schrijver van jronen van het geluk" iere boeken en artike- ■re goede bekende onder kers is Dr. Sis Heijster, in verschilende bladen kundige zaken. besloot spreker zijn irdracht waar allen i.iet iar geluisterd hebben. ■antwoorden van enkele •d de vergadering ge- stonds gaven zich reeds gezinnen opals lid van hten Afdeling Akersloot ■nd voor het gezin, daar- g gevend aan de op- ,H. de Paus in een van nespraken: „Laat de ge- toch verenigen." EN ROND ASMARA ersonen gedood 21 Febr. (Reuter). men tenminste elf per- et leven en werden meer jonen gewond bij onlus- zich van Ambaherdo, •r van Asmara gelegen, jnwijken van Asmara eidden. Leden van de pro-Eihiopische „terro- rganisatie, wierpen drie een processie van 4000 anen, die een begrafenis van een vooraanstaande Ambaherdo. De laatste •en door de Sjifta ge- e en Amerikaanse poli- Je plaatselijke politie te de Moslims een tegen- ernamen. 't Hoofdkwar- e Unionistische Partij ;rd aangevallen en een aanse winkel in brand HER I—S.V.A. I 0—2 rust gaf de thuisclub =t eerste half uur de toon s het S-doel nogal eens Joch de S-keeper was in n. De aanvallen van S eds verrassender en pL nuten voor de rust was isbuiten, J. Gaal, die uit oelpunt zijn club de lei- -1. jede helft kreeg de wed- een fors karakter. Beide lden blijkbaar de kost jes hebben doch de ter bleef de zaak mees- est na een half uur S.V.A.-man van het veld ens natrappen, doch ook t van B beging men me- tieviteit en met 10 man ist S het toch tot 20 te m de B-achterhoede een ;ing met terug spelen, de jast de reeds uitgelopen indanks dat de back Jon- optrad kon hij niet ver at hij en de r.b.-speler Baars, met de bal tege- t doel terecht kwamen rgerlijke Stand =t Geb. Gerardus Her- H. J. de Wit en E. M. ntje dv. J. Korver en T. lannes Roek 29 jaar en tnna van Baarsen 28 j. rk Molenaar 70 j. echt- Meenderink eerder wedn ler; Piet Pauw 87 jaar, M. J. Lindeboom. Vanmorgen hebben we natuurlijk aflen, als goede katholieken het traditionele askruisje gehaald, roet de voor '.er mens waardevolle herinnering dat wie we ook zijn, hoe hoog ook gestegen op de maat schappelijke ladder, ..oe gelukkig we ook geboerd hebben met aardse goederen, we toch niet anders dan stof zijn en er over enkele jaren tot stof zullen rijn wedergekeerd. Een Truman net zo goed als een Stalin en een Aga Khan, precies als de bedelaar langs onze straat. Het is ongetwijfeld een heilzame een menselijk psychologisch ver standige overweging,- welke onze wijze Moederkerk ons meegeeft, nu we de veertigdaagse vasten zijn ingegaan, om ons voor te bereiden voor het komend Paasfeest. Maar zoals we Zondagmorgen uit de bisschoppelijk'- brief duidelijk gehoord hebben, is het dit jaar weer hoge ernst met de -asten en worden er van ons in de komende 6 weken wel degelijk offertjes ge vraagd bij het gebruik van spijzen en dranken. En het zou wel een zeer ernstig manco aan geloofszin zijn, wanneer wij dit ernstig geb, 1 van onze Moeder de Kerk, ietwat onverschil lig bejegenden. Want aan ons geesteljk leven zouden wij daar mee, afgezien van de evidente over treding van het kerkelijk gebod, wat hier even ernstig is als wan neer we Zondag geen Mis hoorden, grote schade doen. Want het vas ten, zo hebben onze bisschoppen het ons de vorige week Zondag heel duidelijk gezegd, onderdrukt de ondeugden en is het grote mid del om de verloren genade van God terug te vinden." Maar wanneer wij vandaag een pleidooi houden voor het vasten, dan zouden we, naast de argumen ten van onze bisschoppen, de grete waarde van het vasten willen aan tonen op zuiver profaan terrein. Want voor ons lichaam, voor onze kwalen en gebreken, is het uitermate gezond, dat we eens en kele weken lang een sober leven leiden. Nog maar enkele weken geleden hebben we in ons blad een verslag gegeven van een zeer interessante voordracht, welke een bekende Ned. arts, op het terrein van'de voedingsstoornissen hield en waar in hij de mensen, die dank zij een zekere welstand, er in het alge meen goed van eten en drinken en veel roken, beklagenswaardige wezens noemde, die heus niet te be- njden zijn. Want die weelde aan spijs en drank en nicotine, zo zedde hij, moeten verre weg de meesten duur betalen, als ze de vijftig een maal gepasseerd zijn en dan ge passeerd zijn en dan gekweld wor den door allerlei pijnlijke en lastige lew alen en gebreken, die vaak door ingrijpende operaties, nog maar gedeeltelijk verholpen kunnen worden. Het overgrote deel van de men sen, zo zeide hij, eet veel te veel en wat men eet, is gewoonlijk te zwaar om op de duur behoorlijk verteerd te worden. Als bij dit al les dan ook nog stevig gerookt wordt en elke dag een paar borrels gedronken wordt, dan kan het niet anders, of we moeten dit later zwaar bezuren. Hij wees er ook op, hoe in kloos ters waar sober geleefd wordt, een groot aantal kwalen, waar de dok toren in de wereld de handen vol aan hebben, in deze kloosters zo goed als onbekend zijn. Het is daarom heel gezond voor ons, ook voor ons lichaam, wan neer we eens zes weken per jaar heel sober leven, niet alleen door minder te eten, maar ook door veel soberder te eten. En tensdotte nog een psycholo gisch verschijnsel. Het is een goede gewconite, dat er tijdens de Vasten in de week niet gesnoept wordt door de kinderen, een traditie welke we ook in ere moeten houden. Maar vader staat toch wel heel zwak, als hij bij de kinderen daarop aandringt, wanneer hij zelf de ene sigaar of sigaret r- Je ander op steekt en ook in het gebruik van (Van onze redacteur sport) Nu de eerste storm over dit Nederlands elftal geluwd is, dit elftal zonder De Vroet en Lenstra en mét de eertijds zo zeer gesmade Rijvers; dit team met de debutanten Schrumpf en v. d. Hoeven, twee werkers, doch meer niet, nu gaat men zich nog eens bezinnen op het geen deze ploeg amateurs, ont daan van de vroegere schitte ring van een Wilkes, een La- gendaal, en Bakhuys en een Van Heel, tegen elf gepaten teerde en doorgewinterde En gelse profs aan nuttigs zal kunnen presteren. Dit Nederlands elftal is tegen n' importe welke Engelse combi natie van beroepsspelers kansloos, zegt men, en het is niets min der dan een daad van pure ver metelheid, dit wel gewillig, doch weinig imposant ensemble naar Newcastle af te vaardigen, om er voor het forum van de gehele wereld een debacle a la Hudders- field mee tegemoet te gaan. Het was misschien wel goed voor Stoffelen en zijn mannen in een dusdanige stemming de zee over te steken, om althans de overtuiging mee te dragen, dat gr ergens in een Engelse stad een dag arbeid voor de boeg ligt, en dat een zo klein mogelijke ne derlaag tegen deze selectie-troe pen uit het land waar voetbal meer dan elders inheems is, meer indruk zal maken dan een suc cesje in Scandinavië of een op onze zenuwen bevochten zege in de hel van Deurne. Men zou met een knappe prog nose, aan dit Nederlands elftal een bepaald succes kunnen voor spellen in de vorm van een re delijke nederlaag of misschien zelfs wel van een gelijk spel. Maar die prognose zou toch slechts in vage termen vervat kunnen zijn. Want wat zal men van dit Óranje-team, juist dit, kunnen voorzeggen? En met wel ke maat zal dit Engelse B-elftal, juist dit, meten? Wanneer ooit de kracht van onze nationale voetbal-afvaardi ging een vraagteken is geweest, dan wel thans, nu de K.C. een beroep heeft moeten doen op een aantal spelers, waarvan niemand ter wereld ooit had durven voor-' spellen, dat zij in één elftal te- samen zouden worden gebracht. Want terwijl Roosenburg (met weinig concurrentie), Clavan (geen honderd procent), Terlouw (safety first, maar men zag lie ver een stopper met meer stijl!) en Kraak (hij gaat nog steeds mee) hun oude plaats weer inna men, vierden zowaar Potharst (wanneer zagen we hem het laatst in Oranjeshirt?), Rijvers (thans plotseling geen protesten meer tegen de kleine Kees), en in zekere zin ook Lakenberg en een glaasje voor het eten, zich zelf geen enkel offertje oplegt. Niet minder geeft moeder een slecht voorbeeld, wanneer zij bij de visites en theekransjes gewoon Maandag 13 Febr. j.l. voor „Geloof doorsnoept, alsof er geen vasten was. Laten de ouderen ook hier een goed voorbeeld ven aan de kin deren. We leven daardoor mee in de geest van de vasten, zoals de Kerk deze van ons wenst, we die nen daarmee onze eigen gezond heid door een gezonde matiging en we geven aan ernze kinderen een mooi voorbeeld van zelfbeheersing. Als we zo eens de vasten door brachten, wat zouden het dan een mooie en nuttige 6 weke: worden, niet alleen voor ons geloofs- en karakterleven, maar ook voor onze gezondheid naar het ILhaam. J. H. DONDERDAG 23 FEBRUARI HILVERSUM I 301,5 M. 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO; 14.00—24.00 NCRV. 7.00 nieuws, 7.15 ochtendgymnas tiek, 7.30 gramofoonmuziek, 7.45 morgengebed en liturgische ka lender, 8.00 nieuws en weerber„ 8.15 gramofoonmuz., 9.00 voor de vrouw, 9.40 schoolradio, 10.00 gramofoonmuziek, 10.15 morgen dienst, 10.45 gramofoonmuziek, 11.00 voor de zieken, 11.45 school radio, 12.00 Angelus, 12.03 strijk orkest, 12.30 mededelingen, 12.33 symphonette orkest en soliste, 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws en katholiek nieuws, 13.20 pianore cital, 13.45 gramofoonmuz., 14.45 voor de vrouw, 15.30 zang en pia no. 16.00 bijbellezing, 16.45 gra mofoonmuziek, 17.00 voor de jeugd, 17.30 streekuitzending, 17.45 gramofoonmuz., 18.00 leger des heilsmuz., 18.15 „De stem van de christelijke vakbeweging", 18.30 voor de strijdkrachten, 19.00 nieuws, 19.15 muzikale causerie, 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 gevarieerd programma (21.00 21.35 familiecompetitie), 22.05 gramofoonmuziek, 22.15 buiten lands overzicht, 22.35 gramofoon muziek, 22.45 avondoverdenking, 23.00 nieuws, 23.14 de verkiezin gen in Engeland, 23.2024.00 gra mofoonmuziek. HILVERSUM n 416 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 nieuws, 7.15 gramofoonmuz., 7.50 dagopening, 8.00 nieuws en weerberichten, 8.15 ochtendblad, 8.40 gramofoonmuz., 8.55 voor de vrouwv 9.00 gramofoonmuz., (9.30 9.35 waterstanden, 10.00 mor genwijding, 10.15 populair concert 10.50 voor de kinderen, 11.00 ca rillon, orgel en bariton, 11.45 voor de vrouw, 12.00 gramofoonmuz., 12.30 mededelingen, 12.33 in het spionnetje, 12.38 gramofoonmuz., 12.55 reportage, 13.00 nieuws, 13.15 promenade orkest, 13.45 u kimt het geloven of niet, 13.50 gramo foonmuz., 14.00 voor de vrouw, 14.30 fluit en piano, 15.00 voor de zieken, 16.00 gramofoonmuziek, 16.15 muzikale causerie, 17.00 voor de jeugd, 17.50 regeringsuitzen ding, 18.00 nieuws, 18.15 sport- praatje, 18.30 gramofoonmuziek, 18.40 „natuurleven in Ontario", causerie, 18.55 reportage, 19.00 voor de kinderen, 19.05 orkestcon cert, 19.30 radio volksmuziek school, 20.00 nieuws, 20.05 actua liteiten, 20.15 radio philharm. or kest en solist, 21.15 avondschool, 21.40 muziek in discussie, 22.30 Zuid-Amerikaans orkest, 23.00 nieuws, 23.15 actualiteiten, 23.30 gramofoonmuziek, 23.45 verkie zingen in Engeland, 23.5524.00 gramofoonmuziek. BRUSSEL 322 M. 12 00 Gramofoonmuziek; 12.15 Lichte muziek; 12.30 Weerberich ten12.32 Voor de landbouw; 12.40 Lichte muziek 13.00 Nieuws 13.15, 14.00—15.00 en 17.05 Gra mofoonmuziek; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Ba riton en piano: 19.50 Vrije poli tieke tribune 20.00 Verzoekpro gramma (gr. pl.); 21.00 Hoorspel 21.30 Pianospel; 21.45 Actualitei ten; 22.00 Nieuws; 22.15 Haydn kwartet; 23.00 Nieuws; 23.05 Liphte gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.05 Omroeporkest; 13.00 Het nieuws; i3.15, 14.00—14.30 Gra mofoonmuziek: 17.10 Ensemble Joe Heyne; 18.30 Gramofoonmu ziek; 19.00 Omroeporkest: 19.45 Nieuws 20.00 Hoorspel met mu ziek; 21.00 Gramofoonmuziek; 22.00 Nieuws: 22.15 Gramofoon muziek; 22.55 Nieuws: 23.00 Dansmuziek (gr. pl.); 23.55 Het nieuws. Stoffelen hun retour. Daarnaast kwamen Schrumpf en v. d. Hoe ven als newcomers de verdere opengevallen plaatsen aanvullen, terwijl v. d. Sluis (om zijn goede werk tegen de Denen) werd aan gezocht het gezelschap te com pleteren. En dan is er de afwezige! Niet De Harder, Appel, Wilkes of Timmermans, maar een speler, die men zo maar behoeft op te stellen. Lenstra, de absolute uit blinker in dit koor van middel matigheid. Hij blijft werkeloos thuis, ter wijl zijn vrienden zich aan de overzijde van de Noordzee op ge nade of ongenade aan een meute ongenaakbare Engelse profs, die zich koste wat het kost een plaats in het vertegenwoordigend team voor de wereldkampioenschap pen te Rio willen veroveren, gaan overleveren. Er is al genoeg over dit drama geschreven. Wij kunnen de Fries volkomen gelijk geven, als hij niet wenst opgesteld te worden op een wing, die hem niet ligt. Maar wij kunnen hem niet vol gen, wanneer hij, eenmaal in het veld staande, zich „niet geïnte resseerd" toont en dus een grove onsportiviteit ten opzichte van zijn teamgenoten begaat. Het had meer voor de hand gelegen, dat Lenstra zijn misnoegen had doen iande zijn heengaan meer be treurd dan thans het geval is. Het antwoord op de vraag hoe de kansen voor dit Nederlands elftal staan tegen een reeds drie maal gewijzigde Engelse b-ploeg, is dus wel in dubbel opzicht moei lijk. Dat de Liverpool-spil Hughes vervangen werd door Leuty van Derby County, en Bentley en Froggat door Shackleton en Mui len, zal ons waarschijnlijk even veel zeggen, als dat de jeugdige Walters van Tottenham Hotspurs op de rechtervleugel gehandhaafd bleef. Het is in Engeland nu een maal zo, dat men er een veelvoud van elftallen van dezelfde kwa liteit als dat wat tegen Oranje in het veld treedt, kan samenstellen. Wie zich Huddersfield herinnert of Amsterdam van verleden jaar (toen het door een uiterste krachtsinspanning „slechts" 40 werd!), zal zich hoogstwaarschijn lijk van het optreden dezer Oran je-afvaardiging tegen een elftal op Rio beluste voetbal-jongleurs geen illusies vormen. Dat is overigens ook niet nodig, omdat het karakter van deze wedstrijd minder dat van een landen-ontmoeting is dan van een oefengelegenheid voor Dickinson en zijn uitverkore nen. Een kleine nederlaag van I Oranje zou de Engelsen gele genheid geven zich op hun fou ten te bezinnen, en ons: ons oprecht in de goede prestatie I van dit „nood "-elftal te ver- 36 jaar lang heeft het 45.000 ton metende Engelse passagiers schip de „Aquitania" de wereldzeeën bevaren. De laatste jaren stond het schip bekend als de „grote oude dame van de Atlan tische Oceaan". De „Aquitania" heeft totaal 3.000.000 mijl gevaren en 1.200.000 passagiers vervoerd. Thans maakt de „oude dame" haar laatste reis en wel naar de sloper. Bij haar vertrek uit Southampton werd zij door talrijken nagewuifd H H Sjg blijken, door voor de eer te be- neugenLaat ons het er op danken. Dan hadden velen i,. m houden. MILBURN Chesterfield QUESTED Fulhcrm MANNION Middlesbrough WALTERS Tottenham Hotspurs MIDDLETON Chesterfield LEUTY Derby County LOFTHOUSE Bolton Wand. ESKERSLEY Blackburn Rovers DICKINSON (aanv.) Portsmouth SHACKLETON Sunderland MULLEN Wolves CLAVAN A.D.O. RIJVERS N.A.C. STOFFELEN (aanv.) Ajax ROOSENBURG Sneek v. d. SLUIS B.V.V. TERLOUW Sparta KRAAK Stormvogels SCHRUMPF S.V.V. LAKENBERG Blauw-Wit v. d. HOEVEN Ajax POTHARST Ajax N. V. GlIMFABRIEK OVERSCHIE (Advertentie.) CLANDESTIENE ZENDER IN BESLAG GENOMEN De opsporingsdienst van de PTT heeft in samenwerking met de politie Zondagmiddag in Ootmar- sum een clandestiene zender in beslag genomen. De zender noemde zich „De Eenoog" en werkte op een golflengte van 190 meter. Tegen de automonteur H., wonende te Almelo is ter zake proces verbaal opgemaakt. In hun wedstrijd tegen de Zwaluwen liepen de Rode Duivels, in overeenstemming met de traditie, hard van stapel. Kort na de aftrap zetten zij een aanval op die met een doelpunt naar later blijken zou het enige van de wedstrijd bekroond werd. De rechtshalf de Buck van Eendracht opende naar zijn midvoor Annicq, deze zag dat de linksbuiten Himpe ongedekt stond, speelde hem prompt de bal toe en de Belgen konden juichen, want Himpe maakte dankbaar gebruik van de geboden kans (10). De Rode Duivels handhaafden hun druk en het duurde wel een minuut of tien voordat de Zwaluwen wat ingespeeld waren en op hun beurt het doel van Seghers konden bedreigen. Toch hadden de Belgische aanvallen een verrassender en ge vaarlijker karakter en vooral de rechtsbinnen van Steelandt liet zich geducht gelden. lukkige greep van de Beigen, want De Clercq speelt in zijn club mid- half en hij bracht er thans op de linkervleugel weinig of niets van terecht. Ook De Buck, die ver moeid scheen, draaide niet meer op volle toeren, en tot overmaat van ramp voor onze buren moest An nicq ais gevolg van een blessuur tijdelijk uitvallen. De Zwaluwen kwamen nu sterk in de meerder heid en brachten met series aan vallen de Belgische verdediging danig in het nauw. Een voorzet van Heyster werd door Seghers onderschept, maar de Gentenaar kon niet behoorlijk weg werken en plaatste de bal voor de voeten van Meyer die zodoende een unieke kans kreeg om gelijk te maken. Hij profiteerde er niet van en het leer vloog over de lat. De terugkeer van Annicq leek het evenwicht te zullen herstellen. Kortrijk Sport. Dit was geen ge- De Belgen drongen gevaarlijk op. Een comer op het Belgische doel, goed genomen door Heyster, werd door Meyer uitstekend opgevangen. Jammer genoeg ging de bal juist over de bovenlat. Even later dron gen Meyer en Drager zuiver com binerend ver op, maar doelman Seghers greep resoluut in op het critieke moment. Daarna zag men een serie Belgische aanvallen, oor deelkundig geleid door de oude rot Freddy Chaves, die als linksbinnen iets achter de voorhoede opereerde. Maar Boomkamp en Smulders, die een hecht en zeker verdedigings- blok vormden, lieten zich niet pas seren. De rust kwam met een 10 voor sprong voor de Rode Duivels, een stand die de krachtsverhouding goed weergaf. In de tweede helft bleek dat Himpe wegens een verwonding vervangen was door De Clercq van maar De CleTcq. die de aanval moest afwerken, faalde volkomen, en toen namen de Zwaluwen het heft weer in handen en hielden het spel geruime tijd op de Bel gische helft. De ene stormloop volg de op de andere. De Maastrichte naar Ravenstein dribbelde en com bineerde dat het een lust was om te zien, maar het schieten van onze voorhoede liet ongeveer alles te wensen, en daardoor kon het ve-ld- overwicht niet in doelpunten wor den uitgedrukt. Seghers weerde zich trouwens uitstekend tussen de palen. In het laatste kwartier ontwor stelden de Belgen zich aan de druk en een knalhard schot van Van Steenlandt scheerde de paal.. Daar na appelleerden de Rode Duivels twee maal voor hands niet ver van het Nederlandse doel, doch scheids rechter Bauwens liet doorspelen. Het einde kwam met een krappe en al met al niet onverdiende Bel gische zege. Als er in onze voor hoede goede schutters hadden ge zeten, zou de uitslag evenwel an ders zijn geweest. STAKINGSGOLVEN IN FRANKRIJK PARIJS. 21 Febr. (Reuter). „Het Nieuwe Economische Front" dat zegt 10 millioen Franse burgers te vertegenwoordigen heeft voor Woensdag een staking uitgeroepen om belastingverlaging en reorgani satie van de genationaliseerde in dustrieën te verkrijgen. Winkeliers zullen vier uur moe ten staken en dokters en advocaten een uur. Duizenden arbeiders in de auto industrie hebben reeds het werk neergelegd, omdat de werkgevers de 5 pet. loonsverhoging uit te beta len. Ook onder het personeel van de openbare nutsbedrijven heerst on rust. Joego-Slavië erkent Vietminh BELGRADO. 21 Febr. (Reu ter). De Joegoslavische rege ring heeft vanavond meegedeeld dat zij de democratische regering van Vietnam, geleid door de na tionalistische leider Ho Tsji Minh erkent. BUITENLANDS OVERZICHT Hoe eervol voor ons land en voor onze minister van Buitenlandse Za ken persoonlijk, zijn benoeming tot directeur van de O.E.E.C. is ge weest, dat minister Stikker daar mee een zeer moeilijke en delicate taak op zijn schouders heeft geno men, is Maandag opnieuw duidelijk aan het licht gekomen. De berichten, welke de laatste dagen uit Washington naar Europa komen, laten er weinig twijfel meer over, dat de Amerikaanse Senaats commissie aanzienlijk zal gaan be zuinigen op de Marshall-hulp. De Amerikaanse vertegenwoordigers van het Marshall-plan in Europa met Paul Hoffman voorop, mogen met grote nadruk betogen, dat ver mindering van de hulp de gehele sanering van West-Europa in de waagschaal stelt en dat een lang zamer tempo van de hulpverlening koren op de molen is van de Russi sche agressie, al deze waarschu wingen, kunnen de onaangename stemming in de Ver. Staten niet wegnémen, dat West-Europa met zo nodige eenheid van Europa, hetzij door onwil, maar heel weinig vor deringen maakt. Daardoor krijgt de stemming in de Ver. Staten meer en meer de overhand, dat als West- Europa zelf zo weinig medewerking toont, de Amerikanen dan wel gek zijn hun goede dollars, naar een hopeloze zaak te gooien. En helaas moet het vaak de schijn wekken, dat deze mening niet helemaal ongefundeerd is. De doorsnee Amerikaan is iefnand met een goed hart. De hogere politiek in Washington, moge met de Marshall hulp niet altijd zuiver altruïstische bedoelingen hebben gehad, de op roep tot het Amerikaanse volk van zijn rijkdommen een deel af te staan om het door de oorlog geteisterde democratische Europa te helpen, vond bij de grote massa weerklank. Maar de Amerikaan moet niet tot de ontdekking- komen, dat zijn lief dadigheid tot zorgeloosheid leidt, of een motief voor de ander is, om z(jn handen niet uit de mouwen te ste ken, want dan trekt hij zijn hulp on middellijk in. En in die opvatting komt langzamerhand het Ameri kaanse congres. Nu heeft men daar van de historische gegroeide tegen stellingen en tegenstrijdige naiio- nale belangen in Europa vaak een te oppervlakkig beeld. Men rede neert, dat Amerika met zijn Ieren, Italianen, Polen en zoveel rassen en de tegenstrijdige economische be langen der staten toch ook in korte tijd is uitgegroeid tot een economi sche eenheid, welke zoveel heeft bij gedragen tot de welvaart van het land. Waarom kunnen de Europese landen nu niet hetzelfde doen, vraagt men dan. Van de zeer geïsoleerde positie, welke Engeland bijv. altijd in de Europese samenwerking heeft in genomen en waarbij het beginsel van het „splendid isolation" steeds domineerden, heeft men in de Ver. Staten weinig begrip. Ook niet van de eeuwenlange historische tegen stellingen tussen Frankrijk en Duitsland bijv. Wij Nederlanders, die van nabij de grote moeilijkheden meemaken bij het pogen een economische unie tot stand te brengen tussen twee lan den, die in vele opzichten op elkan der zijn aangewezen en dagelijks ervaren, hoe zwaar het de Neder landers en Belgen valt de offers te brengen, welke deze wederzijdse sa menwerking vraagt, kunnen nu pas begrijpen, welke geweldige bar ricades overwonnen moeten worden om van geheel West-Europa een economische eenheid te maken. Nu heeft de voorzitter van het Amerikaanse comité voor de Euro pese samenwerking de politieke lei ders van twaalf Europese landen uitgenodigd hun mening eens te zeggen over de mogelijkheden voor deze samenwerking. Hij wilde die dan aan het Amerikaanse congres voorleggen om te bewijzen, dat Europa wel van goede wil is, maar men nog enig geduld moet hebben. Of deze verwachting helemaal be antwoord zal worden? De antwoorden zijn Maandag ge publiceerd en al wordt in de meeste antwoorden krachtige steun aan elke poging om te streven naar een Europese eenheid toegezegd, uit deze antwoorden blijkt toch ook wel heel duidelijk, dat die eenheid er nog lang niet is. Niet alleen houdt Engeland nog altijd een slag om de arm en be toogt Attlee, dat de zaak voor En geland buitengewoon moeilijk is, omdat Engeland als imperium even zeer behoort tot het westelijk half rond als tot West-Europa, en be toogt Léon Blum, dat die eenheid alleen slagen kan, als Frankrijk in deze Europese eenheid een domine rende invloed heeft, wat voor zijn veiligheid noodzakelijk is, maar ook de Duitse West-Republiek komt met eisen en zegt, dat als West- Duitsland naast het Saargebied als autonome staat uitgenodigd wordt, West-Duitsland moeilijk kan mee werken. Het scherpst van alles heeft de socialist Spaak zich geuit, die er op wijst, dat alle West-Euro- pese landen er slechts op uit zijn, eigen nationale belangen te behar tigen, zoals bij de devaluatie dui delijk gebleken is. Wij zijn nog veel te veel uit om eigen voordelen te behalen en bekommeren ons te weinig om het gemeenschappelijk welzijn, zegt Spaak. Daar zit wel licht een kern van waarheid in, maar dat deze verwijten, de animo voor de Amerikaanse senatoren, om de Marshall-hulp ongewijzigd voort te zetten, zullen animeren, mag toch wel betwijfeld worden. Uitsluitend verkrijgbaar bij apotheken, drogisten en de speciaalbranche. FEUILLETON Uit het Engels dooi Clarence Budmgton Heiland v 64 „Begraven in de schuur", zei ik, terwijl ik hem voor ging. De balen lagen door elkaar in een hoek. Jenner knipte het pak- draad van een ervan door en be gon het hooi uit elkaar te trek ken. Vol belangstelling keek ik toe. Binnen de baal bevond zich een in dik papier en stevig touw gewikkeld pak. Het was cylin- drisch van vorm, zowat 5 deci meter lang en 2% decimeter dik Jenner spreidde een stuk linnen op de vloer uit, legde het pakje erop en maakte het open. Het bevatte een soort gedroogd kruid. „Dat noem ik nog eens be wijsmateriaal", zei Jenner. „Hoezo?" vroeg ik. Hij beantwoordde mijn vraag met een tegenvraag. „Hoeveel denk .ie dat dit pakje met in houd bij verkoop op zou bren gen? Bij voorbeeld wanneer je er sigaretten van rolt?" „Ik heb er geen idee van. Is het maryuana?" „Geen twijfel aan. Genoeg om de bevolking van een middel grote stad dol te maken. Als al die balen hier eenzelfde inhoud hebben", ging hij voort, „dan schat ik dat het zaakje meer dan honderdduizend dollar waard is Het kost ongeveer een dollar per sigaret". Hij fronste zijn wenk brauwen. „Niemand kan zich voorstellen hoeveel misdaden, hoeveel moorden en menselijke ellende er in dat miserabic hoop je schuilt. Een paar trekjes van dat spul en de grootste slappe ling voelt zich een soort al machtige halfgod. Of een onbe kookte schooljongen van 'n jaar of zestien, die ook eens mee wil doen, om, ontwaakt uit zijn roes tot de ontdekking te komen dat hij zijn zuster heeft geworgd. Ik geloof niet dat er verschrikke lijker goedje in de wereld be staat." Hij stond op en samen open den we de overige balen. Van geen enkele was de inhoud on schuldig. We maakten de pakjes niet open. Het eerste pakje werd door Jenner weer dichtgemaakt, waarna we het hele zaakje onder het stro bij de vrachtauto ver stopten. „Strawn," zei Jenner, „je be grijpt nu wel wat je begonnen bent, toen je die vrachtauto in pikte. Butterick zal hem tot elke prijs terug willen hebben. Niet alleen omdat dit alles een for tuin vertegenwoordigt, maar ook omdat het bewijsmateriaal is. Over hoeveel mannen be schik je?" „Ik heb Straight," zei ik, en Bunny, plus Cherry en zijn twee vrinden." °lus jou en mij," zei Jenner „dat is zeven. Nogal pover, volgens mij. En bovendien zit je nog" met een paar vrouwen, die ié belemmeren in je bewegin gen." „Ik geef u de leiding," zei ik. „Als ik hun was," zei Jenner, „dan zou ik mijn toevlucht ne men tot een stelletje Mexicaan se bandieten. Ik zou mezelf er buiten houden en een roofover val organiseren door een bende Mexicaanse dieven. Dat sluit het vermoeden uit, dat hij er de hand in heeft. Vooral als ze te gelijkertijd een zogenaamde aan val op Rancho Paloma deden." „Als je 't mij vraagt," zei ik, „dan geloof ik. dat er vannacht van slapen weinig zal komen." We gingen terug naar het woonhuis en onder het lopen overpeinsde ik, hoe zonderling het toch was, dat een landschap er zo vredig uit kon zien, terwijl het toch een woonplaats bood aan misdadigers en schurken. Rondom verrezen de grote, kleu rige heuvels, rustig en vreed zaam; zouden wij morgen alle maal vermoord zijn, dan nog zouden ze daar eenzaam en on verstoorbaar hun pracht tentoon spreiden. De hemel zou even blauw zijn en de stilte even ma jestueus en indrukwekkend. De natuur was groots en eeuwig; klein en nietig waren de men sen. Generatie na generatie zou voorbijtrekken, maar deze ber gen zouden aan het einde der eeuwen hun geschiedenis niet vertellen. „Stel eens," zei ik tegen Jen ner, „dat ze me vannacht afma ken. Veel zou het niet voor me uitmaken, omdat ik dan toch eenmaal dood zou zijn. Mijn va der en moeder zouden er na tuurlijk verdriet om hebben. Overigens zou het geen mens iets kunnen schelen. Het tragi sche van iedere tragedie is, dat het zo weinig zin heeft. Neem aan dat er een mens vermoord is. Goed, hij wordt misschien be treurd door een stuk of twaalf mensen een paar dagen, een paar weken lang. De Oosterlin gen zijn niet zover bezijden de waarheid, wanneer ze weinig waarde hechten aan het mense lijk leven. Ons bestaan is ijdel, al vinden we onszelf ook van nog zoveel gewicht." „Je kunt wel gelijk hebben," beaamde hij, „maar ik persoon lijk ben toch maar liever levend en onbelangrijk dan dood en vergeten." Die nacht bleven we op onze hoede, omdat we vermoedden dat Butteriks verzoek om een onderhoud een soort Paard van Troje moest verbeelden. Maar de uren vergleden rustig. Jenner verscheen tegelijk met Maggie Jones aan het ontbijt; Mollie en Straight waren er ook, en Jen ner maakte spottende opmerkin gen jegens de vrouwen, vooral ten opzichte van Maggie. „Amuseer je je nogal met je bokkesprongen?" informeerde hij „Tot op heden wel," antwoord de ze vinnig. „Je had het anders beter aan ons kunnen overlaten," zei hij. „Net als Bergamo deed?" vroeg ze. „Trouwens, dan had ik nooit mijnheer Strawn leren kennen. Dat is een niet te vermaden er varing geweest, nietwaar, Mike junior?" „Die ik kan missen als kies pijn." antwoordde ik. „Maar," ging ze tegen Jenner voort, „begrijp goed: Bergamo was vermoqrd! Er werd een aan sla" genleegd op het leven van de professor, met het resultaat dat hij in het ziekenhuis te recht kwam. Logisch gerede neerd. was ik de volgende can- didaat. Daarom nam ik de be nen." (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3