LUST Eerste Kamer keurde „Financiën" goed DE CONSERVATIEVEN REKENEN OP EEN MEERDERHEID >n maken H. Vader hield een radiorede tot de Amerikaanse jeugd Mr. Cals neemt afscheid Twee meisjes verdronken te Heerenveen Jpenbare Werken Alkmaar wonmaak 3d De grote dag voor Engeland Onbevredigend Vandaag stemt Engeland En Labour zegt: Wij winnen zeker Maar de verwachtingen van 1945 bestaan niet meer Over de nood der dakloze kinderen Waar is Westerling? Minister Stikker bij president Heuss Hoge druk brengt rustig weer Kon. Marine houdt mobilisatie-oefening Vliegtuig maakte noodlanding Koningin Juliana naar Frankrijk Vergeefse tocht Handhaving monetaire evenwicht blijft het doel van de minister )e Directeur van Open- iare Werken is voorne- nens aan te besteden op Jl A AND AG 27 FEBRU ARI 1950 op het bureau leetgracht 13, te Alk- naar: Enige schoonmaak werken aan gem.- eigendommen gedu rende het jaar 1950- 1951, volgens bestek no. 4, dienstjaar '50. let bestek ligt ter inza- - ;e aan het Bureau van Ipenbare Werken a. d. Ceetgracht 13 en is ildaar verkrijgbaar ad 1,per stuk. Inl. tot n met Zaterdag 25 Fe^ iruari 1950. K. URSEM aterdags Hoorn in 't On- olmaakte Schip en Vrii- ags Alkmaar. Café De ager. Waagplein. van 10—12 uur BOM E N e koop gevraagd, ook epenzieke. Oudegracht 90, Tel. 4057, Alkmaar. /eer 80 cm., 90 cm. en 1 met vooroorlogse tijk rradig VEREN BED- :hudbedden, peluws Llles apart verkrijg- OSTIJK en GERUIT ven prijsopgaaf in BEDDENZAAK van Fnidsen, Tel. 3359 Veteclujhif an had je gelijk een nog niets anders op jen. „Doodeenvoudig! Net als bij de stoel uit je beurs te gaan. een stuiver, of door uk of ieder ding, dat t zoveel van dezelfde maar wilt. Dat gaat jke geldstuk of ding aha! Dat is ook een ens te doen? Welnu, 'n toverportemonnaie sliep hij tevreden in. it hij nu niet meer Nieuw Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. het feit E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) S H van heden Pag. 1 Donderdag 23 Februari 1950 45e Jaargang No. 1 T797 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 DE GANG VAN ZAKEN met be trekking tot de benoeming van steeds-meer staatssecretarissen blijft onbevredigend. Op de Partij raad van de Katholieke Volks partij is er een en ander over gezegd en prof. Romme heeft iets ter verdediging aangevoerd, waar bij het vooral ging om de uitein delijke versterking van de „man kracht". In een artikel in de „Volkskrant" heeft prof. Romme getracht dit nader aannemelijk te maken. In het geding was aanvankelijk vooral de plaatselijke benoeming van staatssecretarissen „en-gros" bij het departement van Sociale Zaken. De secretaris-generaal is staatssecretaris geworden voor Arbeid, de directeur-generaal van de Volksgezondheid, staatssecre taris voor Volksgezondheid. Maar de beide oorspronkelijke functies zullen voorldpig open blijven als het ware voor de eventueel-terug- kerenden „gereserveerd". Toen is er gezegd, dat er bij deze benoemingen o.a. een positie kwestie in het geding was. Een staatssecretaris voor Volksgezond heid lijkt ons volkomen verant woord. Ook als men let op het feit, dat het bij de functie van staatssecretaris inderdaad op de eerste plaats gaat om een functie met politieke verantwoordelijk heid. De Volksgezondheid nu is zulk een gewichtig onderdeel van het sociale departement, dat te recht al eens voor een afzonder lijk departement voor deze aan gelegenheden gepleit is. In politieke kringen nu ziet men het zo, dat men „in Den Haag" meende, dr. Muntendam niet tot politieke verantwoordelijkheid te kunnen brengen in het ambt van staatssecretaris, zonder dit de oudere secretaris-generaal dr. van Rhijn ook te doen. Als de zaak op deze wijze wer kelijk tot een prestige-kwestie gemaakt is, die alleen a raison van idem zoveel hogere honore ring viel op te lossen, dan is dat bijzonder in deze tijd geen smakelijke gang van zaken. Daar komt dan nog bij, dat men van zekere zijde meent, dat het, na de benoeming van enige staats secretarissen uit niet-soeialistische kringen, hoog tijd werd ook de P.v.d.A. langs de„meer en meer gebruikelijke weg" der staatssecretarissen, wat meer in vloed te geven in het kabinet. Intussen gaat het hier niet om een relletje tegen de P.v.d.A. Ook de benoeming van dr. van Blom, als staatssecretaris aan Buiten landse Zaken„voor Indone sische aangelegenheden"(ü), is voor critiek geëigend. En -om volledig te zijn de benoeming van mr. Cals tot staatssecretaris aan Onderwijs evenzeer. Wij zijn hóógst-benieuwd, hoe deze be noeming gerechtvaardigd zal wor den. Een staatssecretaris voor Onderwijs, met name voor het enorme vraagstuk van de onder- wijs(re)organisaite, lijkt ons, mèt de „Maasbode" van Dinsdagavond, zeer op zijn plaats, maar men zou dan wel aan een andere figuur denken. De heer Cals is een kun dig en talentvol man, maar zijn verleden gaf tot nog toe geen vermoeden om te verwachten, dat hij tot deze functie denk ook om de politieke verantwoor delijkheid zou worden geroe pen. Zo is er dus nogal een en ander op te merken over de staatssecre tarissen en het onbevredigende is, dat óók langs deze weg het hoog ste „staatsapparaat" steeds meer belast wordt. Waar is de tijd ge bleven, dat we met een beperkt kabinet konden volstaan? Het aantal departementen heeft zich geleidelijk-aan, vooral na de oor log, snel uitgebreid. Er zijn daar naast tal van hoge functies ge schapen, er is een serie directeu ren-generaal benoemd, en nu zijn er al zeven staatssecretarissen. Er wordt, terecht, geklaagd over de enorme toeneming van de uit gaven voor de staatshuishouding. Wat komt er van de vaak-be- loofde doeltreffende bezuiniging terecht, als aan de top „verhou dingen" als de boven geschetste bestaan? En het meest-onbevredigende is nog, dat zo talrijk velen, ook in parlementaire en andere ver antwoordelijke politieke kringen, het in het geheel niet eens zijn met deze loop der dingen, maar dat ze evengoed blijven gebeuren en in stand gehouden worden. Komt dat ook door de omstan digheid, dat we nog altijd nood gedwongen met een extra-parle mentair kabinet zitten opge scheept? Een onbevredigende toe stand, welkte blijkbaar ook het gevaar voor toenemende beslis sende invloed van niet politiek- verantwoordelijke ambtenaren, tot in de hoogste top, uitspreidt Bij zijn bezoek aan Suriname heeft Z.K.H. Prins Bemhard woorden van hulde en dank gebracht aan de moeder van Harry Voss, de Surinaamse held, die in 1936 als sergeant-instructeur bij het K.N.I.L. naar Indonesië ging. In 1942 namen de Japanners hem gevangen en trachtten hem door overreding, mishandeling en bedreiging over te halen de instructie op zich te nemen van Japanse recruten. Harry Voss weigerde en deze weigering kostte hem het leven. 24 Mei 1943 werd hij in Atjeh doodgeschoten. Zijn laatste woorden waren: „Leve de Koningin!" Z.K.H. Prins Bernhard drukt mevrouw Voss de hand, nadat hij haar had beloofd, dat er voor haar zoon een monument zou worden opgericht. LONDEN, 22 Februari „Een kleine meerderheid voor een van de grote partijen, de conservatieven of de socialisten"; dit was vandaag, de vooravond van de Engelse algemene verkiezin gen, het oordeel van de politieke leiders en de dagbladen. De Conservatieven hebben sinds veertien dagen zonder ophouden verklaard dat zij zullen winnen. Zij baseren hun overtuiging op de rapporten, die zij uit het gehele land ontvangen. „Een meer derheid van dertig tot tachtig zetels", zegt men op het conser vatieve hoofdkwartier,. Dit betekent dat zij minstens 120 zetels op de socialisten moeten veroveren. Tegelijkertijd zeggen Wool- ton's helpers dat zij geen lawine van linkse nederlagen ver wachten. Het is zeker waar, dat de Con servatieven betere radioredevoe ringen hebben gehouden dan de socialisten en de radio is het mach tigste propagandamiddel geweest in deze verkiezingen. Het is waar, dat de gehele conservatieve cam pagne beter georganiseerd was dan de socialistische. Er zijn nog altijd tienduizenden lieden die labour zouden stemmen, als zij de moeite zouden nemen een bezoek aan de stembus te brengen, maar zij blij ven thuis. De conservatieven zul len echter naar het stemlocaal gaan al kost het hun laatste adem. Het is juist dat de terugkerende soldaten, die Attlee in 1945 zijn overwinning gaven, nu burgers zijn, die genezen zijn van hun en thousiasme voor de socialisten. Attlee heeft een kans gehad om huizen te bouwen. Een millioen huizen zijn klaar, maar de lijsten van wachtenden zijn langer dan ooit. De voorwaarden en verwach tingen die Labour de grote over winning brachten in 1945, bestaan grotendeels niet meer. GEEN SPOOR VAN HEM TE SINGAPORE DJAKARTA, 22 Febr. (Reuter) Naar aanleiding van het bericht, dat Westerling naar Singapore is gevlucht, heeft de regering der R.I.S. aan Groot-Brittannië om hulp verzocht, aldus vernam „An- tara" uit officiële kringen. Func tionarissen van de Britse ambas sade te Djakarta deelden Woens dagavond naar aanleiding hiervan mede, dat aan de R.I.S. is mede gedeeld, dat in Singapore geen spoor van Westerling of diens ge zin is ontdekt. In welingelichte kringen werd gezegd. dat het nog steeds niet zeker is. of Westerling Indonesië heeft voel-,' VATICAANSTAD (K.N.P.) Woensdagmorgen heeft de H. Vader wederom een toespraak gehouden tot de schoolkinderen van de Ver. Staten van Noord- Amerika, thans ter gelegenheid van de jaarlijkse schoolinzame- ling der Amerikaanse kinderen voor de leniging van de nood van alle kinderen over de gehele wereld. Zijne Heiligheid begon zijn radioboodschap met uitdruk king te geven van Zijn vreugde bijna twee en half millioen kin deren welbehoed te weten in de katholieke scholen van Noord- Amerika, die gebouwd konden worden dank zij de offerbereid heid der priesters en van de ouders. „Doch nu," zo vervolgde de H. Vader, „willen wii spreken over andere kinderen, die niet zo gerust kunnen leven, die niet zo gelukkig zijn, die niet dezelfde verwachtingen kunnen koeste ren. Van de kinderen, die hun ouders in de oorlog hebben ver loren, wier huizen door de bom men zijn verwoest." „Waar kunnen zij hun huis werk maken? Waar kunnen zij bidden, waar kunnen zij in vre de spelen, veilig voor de geva ren van de straat? Waar leren zti de Almachtige liefhebben. Die hun zo zeer liefheeft?" „De H. Vader heeft geprobeerd voor deze kinderen een onder dak te vinden en gij, de kin deren van Amerika, hebt Hem daarbij geholpen. Ieder jaar hebt gij uw offertjes gebracht, ten einde uw minder gelukkige broertjes en zusjes over de ge hele wereld, voedsel, kleding en onderdak te bezorgen. Nog meer, gij hebt er toe bijgedragen deze jongens en meisjes te redden voor de gevaren van de zonde, waarin zij zeker zouden zijn ge vallen, wanneer men ze overdag en zelfs des nachts met slechte vrienden en vriendinnen samen had gelaten." „Thans is het H. Jaar, het jaar, waarin de Kerk, iedereen en ook de kinderen oproept een extra boetedaad en een buitengewoon offertje te brengen. Deze offers zullen het thans mogelijk ma ken, de gezamenlijke resul taten van vroegere jaren nog verre te overtreffen. Het Onbevlekt Hart van Ma ria, de Maagdelijke Moeder van God en ook uwe Moeder moge uw ogen glanzend houden, uw gezichten blijde voor het aan gezicht van uw Goddelijke Leer meester. Die als welkome Gast in de H. Communie tot u komt. Nu is de tijd gekomen u .te heiligen. Moge de ApostolisAe Zegen, die Wij u van ganser harte verlenen, er toe bijdragen, dat gij en allen van wie gij houdt de hemelse beloning ontvangt, die alleen God u geven kan. BONN, 22 Febr. (AFP). Mi nister Stikker is Woensdagmiddag, vergezeld door vice-admiraal de Booy, hoofd van de Nederlandse missie bij de geallieerde Hoge Commissie in West-Duitsland, door de president van de federale West-Duitse Republiek, Heuss, ontvangen. Minister Stikker begaf zich ver volgens naar het huis van André Francois Poncet, de Franse Hoge Commissaris, die hem voor de lunch had uitgenodigd. (Van onze weerkundige medewerker) Na het regenrijke begin van deze week, zijn we gisteren weer onder invloed gekomen van een hogedrukgebied, dat zich van de Britse eilanden in onze richting verplaatst. De gevolgen hiervan waren duidelijk merkbaar, want de wind nam af en ook de bewolking werd geleidelijk minder, hetgeen het weer een voorjaarskarakter gaf. Alleen bleef de temperatuur belang rijk beneden die van Zaterdag en Zondag, aangezien de wind uit noordelijke richting woei. De maximum temperaturen be reikten gisteren in ons land de waarde van 8 graden, 's Nachts traden weer nachtvorsten op. Zo meldde Schiphol gisteren als minimum-temperatuur min 1 graad, Den Helder echter plus 4 graden en Eelde 0 graden. Vlak boven de aardoppervlakte werden door de z.g. grond- termometers echter temperaturen tot min 4 graden genoteerd. Ten westen van het hogedrukgebied ligt echter een depressie, die, hoewel niet bijzonder actief, in onze richting trekt. Van daag zal dan ook het weer nog helder en rustig blijven, maar vanavond zal de kans op bewolking en regen toenemen. Als bijzonderheid valt nog op te merken, dat, zoals velen van onze lezers wellicht gezien hebben, het noorderlicht weer waar te nemen is. Het verschijnsel was jammer genoeg maar zwak te zien en we hebben ditmaal dan ook niet kunnen genieten van de dikwijls zo fraaie indrukwekkende stralenbundels en kleuren, die dit verschijnsel met zich kan meebrengen. VAN KATHOLIEKE JEUGDRAAD De met ingang van 15 Maart be noemde staatssecretaris van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr. J. M. L. Th. Cals zal ontslag nemen als voor zitter van de Katholieke Jeugdraad voor Nederland. Op een vergadering op 13 Maart a.s. te 's-Hertogen- bosch, zal hij voor de laatste keer de voorzittershamer van de K.J.R. hanteren en officieel afscheid ne men van de medewerkers van deze raad. MAAR ALLEEN OP PAPIER 's-GRAVENHAGE, 22 Febr. Dezer dagen zullen verschillende niet onder de wapenen zijnde dienstplichtigen van de Konink lijke Marine een opdracht krijgen van het ministerie van marine om een speciaal toegezonden kaart volgens daarbij gevoegde aanwij zingen in te zenden. Om misverstand te voorkomen wordt er hierbij de aandacht op gevestigd, dat dit een oefening betreft, waarbij geen dienstplich tigen zullen worden opgeroepen; de bedoeling is alleen te contro leren of het systeem van oproe pen in de praktijk voldoet. Deze oefening staat dus geheel los van enige herhalingsoefening en niemand behoeft hiervoor daadwerkelijk onder de wapenen te komen, indien hij de hem schrif telijk toegezonden aanwijzingen nakomt. BESTUURDER ONGEDEERD GRAVE, 22 Febr. Woensdag middag te omstreeks drie uur maakte een éénmotorige de Ha- villand jachtvliegtuig uit Gilze- Rijen in de uiterwaard van de Maas onder de gemeente Over- asselt, recht tegenover Grave, een noodlanding wegens motorstoring, een z.g. buiklanding. De bestuur der, de tweede luitenant Hassel, bleef ongedeerd. Het toestel werd aan propeller en landingstoestel licht beschadigd en liet een rem spoor van 75 meter op de grond na. HEDENMIDDAG DEBARKATIE „DORSETSHIRE" Het m.s. „Dorsetshire", dat door de Rotterdamse Lloyd en de Maat schappij Nederland voor het ver voer van burger-passagiers van Indonesië naar Nederland is ge charterd, zou, in afwijking van andere berichten, hedenochtend om 8 uur voor IJmuiden worden verwacht De ontscheping van de 550 passagiers zal om 2 uur aan de Javakade te Amsterdam ge- Maar toch hebben de socialisten werkelijk vertrouwen op 'n nieu we overwinning. Op zestig plaat sen hadden zij in 1945 een meer derheid van 3000 of minder. Zelfs als de conservatieven deze zetels winnen, zijn zij er nog lang niet. Bovendien zullen de 472 liberale candidaten de conservatieven heel wat schade doen. De tussentijdse verkiezingen hebben aangetoond, dat er heel wat meer conservatie ven stemmen in vergelijking met 1945, maar dat de socialisten hun stemmenaantal handhaven. „Wij winnen zeker", zei Morgan Phi lips, de organisator van de La- bourcampagne, „en wij kunnen regeren met een meerderheid van 15 in het Lagerhuis". Over het algemeen wordt aangenomen, dat een partij die een meerderheid yan minder dan 50 heeft, niet lang aan de regering kan blijven. De socialisten hebben zich voorbereid op een kleinere. Dit betekent dat zij geen wetsontwerpen zouden in dienen die op groot verzet zouden stuiten. Daarom hebben zij in hun campagne weinig gesproken over nationalisatie. Het is een rustige campagne ge weest. De verkiezingen zullen kalm verlopen. In de verkiezings lokalen is slechts één politieagent aanwezig. Terwijl andere landen op verkiezingsdag de café's droog leggen, mogen de drinkgelegenhe- den in Engeland een paar uur lan ger open blijven. De onderzoekers der openbare mening zijn druk bezig geweest met voorspellingen. De „Daily Express" voorspelt, ge lijk zij dat in 1945 deed, een con servatieve overwinning. De „News Chronicle", die in 1945 gelijk ge kregen had, zegt dat alles er op wijst dat Labour wint. De laatste dagen zijn er geen nieuwe punten naar voren geko men. Alles was gezegd. Maar alle candidaten hebben al hun krach ten ingespannen om hun stand punt nog eens duidelijk te maken. In alle verkiezingen heeft men, daags voor de uitslag bekend ge maakt wordt, steeds gesproken over kleine meerderheden. Zelfs de „News Chronicle", die in 1945 een juist idee had over de aantal len socialistische en conservatieve stemmen, zei toen dat de socia listen slechts een twintigtal zetels meer zouden krijgen dan de con servatieven. Men onderschat al tijd de invloed van dit vreemde kiessysteem dat een partij aan het roer kan brengen, die minder stemmen krijgt dan haar tegen standers, die overweldigend ver slagen worden wat het aantal ze tels betreft. Als de geschiedenis iets bewijst, is het dat er zelden kleine meerderheden zijn. Zelfs als de aantallen stemmen, die de partijen winnen, niet veel van el kaar verschillen, wint een partij een veel groter aantal zetels dan de tegenstander. Wat wel vast staat is dit: de conservatieven krij gen veel meer stemmén dan in 1945; de socialisten zullen minder stemmen krijgen. In elk geval zullen de socialis ten zetels verliezen. Maar wat niemand kan zeggen is of Attlee op Zaterdag naar de koning gaat om zijn functie neer te leggen. Als inderdaad een der partijen slechts een kleine meerderheid krijgt, zullen Attlee en Churchill eerst samen praten over de mogelijk heid van een coalitie. Beide par tijen gooien nu deze mogelijkheid ver van zich af. Maar de leiders beesffen heel goed dat men nu niet meer nieuwe verkiezingen kan gaan houden omdat de eco nomische toestand onmiddellijke maatregelen eist. Veel meer kan men niet over de uitslag zeggen OFFICIEEL BEZOEK AAN PRESIDENT AURIOL Naar „De Maasbode" ver neemt1 ligt het in de bedoeling van H.M. de Koningin enkele officiële bezoeken te brengen aan het buitenland. Deze be zoeken zouden in verband staan met de troonsbestijging van H.M. in 1948. Het eerste officiële bezoek aan een buitenlands staats hoofd zal worden gebracht aan de president der Franse Repu bliek, Vincent Auriol en zou in de maand Mei te verwachten zijn. GEEN SPOOR VAN VERONGELUKTE DAKOTA Woensdagmorgen om zeven uur is de reddingsboot „President Jan Leis" uit Hoek van Holland uit gevaren om nasporingen te doen naar de onlangs in de Noordzee verongelukte KLM-Dakota, omdat vliegtuigen olievlekken op zee hadden gezien. Om half acht was een vliegtuig van Schiphol opge stegen om de reddingsboot be hulpzaam te zijn. Op de Noordzee trof men vele olievlekken aan, doch de KLM- deskundige, die zich aan boord van de „President Jan Leis" be vond, heeft de olievlekken als niet afkomstig van het verongelukte vliegtuig gekwalificeerd. Reeds 500 jaar lang worden er in verscheidene Engelse plaat sen op Vastenavond pannekoe ken-wedlopen gehouden. Hier ziet men een aantal dames in het dorp Olney, Buckingham- sire, die elkaar op het parcours van 400 meter bestrijden. On der het lopen moet de panne- koek driemaal in de pan wor den omgegooid Minister Lieftinck heeft giste ren, na ruim drie en een half uur gesproken te hebben zijn be groting door de Eerste Kamer goedgekeurd gekregen. De mi nister betoogde, dat na de bevrij ding het beleid steeds gericht is geweest op herstel en handha ving van het monetaire even wicht in het binnenland en ook tegenover het buitenland. Ook het beleid voor de toekomst op monetair gebied zal worden be heerst door deze gedachte, zo ging de minister voort. Ten aanzien van de geldcircu latie was de minister van oor deel, dat men zeker niet kan zeggen, dat er een inflatoire ten- denz zou bestaan. De geldcircu latie is zeer standvastig geweest e»- er is z.i. geen enkele reden In de nabijheid van Heerenveen zijn Woensdagmiddag twee meisjes, dochters van de veenarbeiders S. Bloem, verdronken. Een nichtje van deze meisjes, de 12-jarige Jeltje Piek uit het na burige Nieuwebrug, had met de eveneens 12-jarige Jeltje Bloem pey fiets een boodschap gedaan in het dorp Luinjeberd Na hun terug komst zouden zij door de 17-jarige Aaltje Bloem met een boot over de vaart worden overgehaald. De drie meisjes gingen met de beide fietsen in het ranke bootje. Door dat onder het varen een der meis jes viel, sloeg het bootje om en geraakten alle drie te water. Jeltje Piek wist de wal te bereiken en waarschuwde haar ouders en bu ren, die te hulp snelden, maar wegens de vrij grote afstand kwam deze hulp te laat, zodat de beide zusters Bloem verdronken. om de alamklok te luiden. Ook de Marshal-hulp op zichzelf oefent reeds een drainerende invloed op de geldomloop uit. In antwoord op de christelijk- historische heer Pollema, die de tegenwaarde van de Marshall hulp in de eerste plaats wilde besteed zien voor aflossing van schuld bij de Ned. Bank, merk te de bewindsman op, dat in de overeenkomst de aflossing van de nationale schuld op de der de plaats staat. Het eerste punt heeft betrekking op uitgaven voor projecten of programma's tot ontwikkeling van de produc tie-capaciteit, het tweede op uit gaven voor onderzoekingen en het derde op aflossing van de na tionale schuld. De minister vond het denkbeeld van de heer Pol lema niet in overeenstemming met de overeenkomst en ook niet in 's lands belang. Ook ging de minister in op de opmerkin gen van de heren Molenaar en Regout en hij betoogde, dat voor liberalisatie van het handels- en betalingsverkeer behoud van het monetaire evenwicht noodzake lijk is. Verder zei de minister, dat het streven van de regering er zeer welbewust op is gericht te hel pen voorkomen, dat Engeland buiten het kader der Europese samenwerking zou staan. Ernstig zal moeten worden rekening gehouden met een hoge mate van warschijnlijkheid, dat de Betalingsbalans na het eindi gen van de Marshall-hulp in evenwicht zal moeten worden gehouden door een evenwichtige Handelsbalans. Dat zal een grote productie-inspanning eisen. De devaluatie heeft een on gunstig effect op de begroting van f180 millioen, waaronder voor het Landbouwegalisatie- fonds f 20 millioen, voor pensioe- n enen salarissen f 100 millioen en voor gevolgen der R. T. C. f 160 millioen. Aanemende, dat de belasting- ontwerpen dit jaar nog in wer king komen, rekent spr. voor 1950 op een vermeerdering der belastinginkomsten van f 220 millioen. Het nadelig saldo wordt dus f 220 millioen. In verband hiermede moet de begroting aan een algehele revisie worden on derworpen. Daarmede is spr. thans druk bezig. In het kader der revisie zal moeten worden nagegaan of in de sectoren van K. L. M„ P. T. T. en Ned. Spoorwegen bezui nigingen mogelijk zijn. De minister deelde mede, dat hii voor Nieuw Guinea heeft be willigd in een voorlopig 'crediet van f 5 millioen Wat het fiscale noodrecht aan gaat, zegt spr., dat er reeds een circulaire is uitgegaan naar de ontvangers, waardoor wordt te gemoet gekomen aan de wens van de heer Van de Kieft om soepelheid te betrachten als er een paar aanslagen kort na el kaar ziin ontvangen. Na de rede van de minister, werd gerepliceerd, waarop ver volgens de begroting z. h. st. werd goedgekeurd. Zonder beraadslaging of stem ming zijn tenslotte de begrotin gen van het Gemeentefonds en van het Stoatsmuntbedi iif aan genomen. De vergadering is verdaagd tot hedenmorgen. Dan is de begro ting van Binnenlandse Zaken aan de orde.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1