Mr. Berkhouwer opent de algemene beschouwingen VAL DA Ne\ G Reeds te A nqarsr P Trid behandelt de begroting Hoytink blijft in het samengaan van de P.v.d.A. met de K.V.P. een „monsterverbond" zien K.V.P. krijgt standje van Sietsma Lekker, en vol van smaak, 5 zacht-smeltend op de tong. Neem een doos echte VOORKOM INGAAN GRIEP door PAGINA 2 DONDERDAG 23 FEBRUARI 1950 De gemeenteraad van Alkmaar vergaderde gistermiddag en -avond, ter behandeling van de gemeentebegroting voor 1950; vanmiddag worden de besprekingen voortgezet en zo nodig zal ook morgenmiddag en -avond nog worden vergaderd. Vooraf had de Raad in vier afdelin gen reeds de begroting onder de loupe genomen en een salvo van vragen op het college van B. en W. afgevuurd, welke in het z.g. Voorlopig Verslag met het antwoord van B. en W. werden opgenomen. Het was steeds gebruikelyk, dat wij van dit voorlopig verslag reeds vóór het begrotingsdebat een resumé gaven, doch om twee redenen hebben wij zulks ditmaal nage laten; eerstens ontvingen wij het verslag pas enkele dagen voor de begrotingsvergadering en tweedens kan dit verslag beschouwd worden als een preludium op het begrotingsdebat, zodat wij toch in herhaling zouden moeten vervallen. De discussies stonden nog enigszins in het teken van de gemeen teraadsverkiezing van het vorig jaar, want het is gebruikelijk, dat bij het eerste begrotingsdebat deze politieke gebeurtenis en alles wat zich daar omheen heeft afgespeeld nog eens aan een algemene beschouwing wordt onderworpen, zoals ook de samenstelling van het college van B en W. en het program van samenwerking tussen de twee ,,regerings"-partijen. Er worden natuurlijk bij zo'n begrotingsdebat veel meer woorden gesproken dan de krant wegens de nog beperkte plaatsruimte kan afdruk ken; wij moeten dus volstaan met een resumé van de debatten, waarna meestal de begroting onveranderd wordt vastgesteld, zij het stereotiep met de stemmen van de communisten tegen. aldus spr. Laten wij ervoor waken dat zij hun wapens niet halen uit ons tuighuis. Bij de wethoudersverkiezing is naar zijn mening, 'n grote fout gemaakt. De samenstelling was principieel gewijzigd; i.p.v. een Raad, die in meerderheid socialis tisch was, kwam er een, die in minderheid socialistisch was; de P.v.d.A. van na de verkiezingen was bovendien 'n heel andere dan die van vóór de verkiezingen. Het samengaan van P.v.d.A. met K.V.P. is 'n monsterverbond. Hij herinnert aan de eis van de P.v.d. A. van twee wethouderszetels of geen. Spr. ziet daar geen reden voor, tenzij in het gemeenschap pelijk program, waarin de P.v.d.A. haar medewerking toezegde voor 'n Kath. Ambachtschool, 'n Kath. Handelsavondschool en 'n Kath. Leeszaal, punten, waar de P.v.d.A. overal elders in den lande tegen is. Bij persoonlijke informatie bleek spr., dat sommigen van de P.v.d.A. daar niets van menen; spr. wil daar 'n uitspraak over. Hij vraagt of het waar is, dat in de afd. vergadering van de P.v.d. A. 'n ander als wethouder was aangewezen. Komende tot de portefeuille verdeling, zegt spr. dat de porte feuille van Openb. Waren voor de burgemeester, die 'n veelomvat tende representatieve taak heeft, te zwaar is. Na deze algemene beschouwin gen komt spr. tot de financiële op zet van de begroting; de post on voorzien, aanvankelijk f250.000, later nog maar f 70.000, zal naar spr.'s mening ook al wel 'n be stemming hebben; de uitkering van f46.000 uit het gasbedrijf zal z.i. door gasprijsverhoging komen te vervallen. En als er dan plan nen zijn voor 'n gezinstarief, dan vraagt spr. zich af, of de post retributie aan de gemeente door gas- en electr.bedrijf, niet eens nader onder de loupe genomen dient te worden. Gezien de grote investeringen, die te verwachten zijn, is z.i. de grootste waakzaam heid t.a.v. de gemeentefinanciën geboden. Ook mag de Raad het nageslacht niet te zwaar belasten. Hij verklaart zich voorstander van het aflossen van de oude schuld uit meevallers, zoals het batig slot van f 200.000 van 1948. Spr. waar schuwt voor mindere opbrengst van conjunctuur-gevoelige hef fingen en bepleit 'n huisvuil belasting. Komende tot de onderwijspoli tiek vraagt spr. of en wanneer er iets komt van de uitvoering van het vorig jaar genomen raadsbe sluit inzake de opleidings Kop- school. Wat wil men? Wil men iets anders, dan zal het raadsbe sluit eerst moeten worden inge trokken. Er is nog steeds geen rust voor het openbaar onderwijs. Hij maakt er bezwaar tegen, dat het college in 'n folder reclame maakt voor de openbare school; het ge meentebestuur onthoude zich daarvan en late dit over aan de daartoe geëigende organisatie. Het stichten van 'n Tehuis voor Ouden van Dagen lijkt spr. geen taak voor de gemeente, doch voor de Kerk. Hij bepleit voorts de herclassificatie van de gemeente en instelling van 'n commissie daartoe. De Volkscredietbank zag spr. gaarne los gemaakt van de Dienst voor Sociale Zaken, waar zij niet thuis hoort. De „overdekte" wil spr. niet door de gemeente zelf laten exploiteren; men geve deze in stelling b.v. in exploitatie aan de Kruisverenigingen. Hij vraagt voorts naar de belangstelling van de buitengemeenten voor 't Cen traal Ziekenhuis en onderstreept de opmerkingen van Mr. Berkhou wer t.a.v. de industrie en kaas markt. Hij waarschuwt tegen overbelasting van de Dir. van Openb. Werken en vraagt, hoe het staat met de gasconcentratie in Noordholland. Wat de gezins tarieven betreft, staat spr. lijn recht tegenover de heer Berkhou wer. Hij vraagt tenslotte naar de radiodistributie en eindigt met 'n pleidooi voor samenwerking in de Raad, waar spr. toe bereid is, doch gezien in het licht van zijn levenbeschouwing. Alvorens het „toumooi der wel sprekendheid" te openen, bood de burgemeester als voorzitter van het College van Regenten van het Centraal Ziekenhuis de Raad en de pers een boekje aan, door de secretaris van dit college, de heer G. Dun geschreven n.a.v. het 't vorig jaar in alle stilte gevierde 20-jarig bestaan van dit zieken huis. De heer Sietsma dankte er voor namens de Raad. Doch toen kon het tournooi nóg niet beginnen, omdat men het nog niet direct eens was over de vraag, wie de woordenstrijd zou openen. De heer Venneker vond het 't beste, dat de niet in het college vertegenwoordigende fracties zou den beginnen en de vqorzitter was het met hem eens. Zo kwam de fractie-voorzitter van de V.V.D., Mr. Berkhouwer het eerst aan het woord. Hij wees op de verkiezings successen voor de socialisten in de eerste na-oorlogse jaren en op de „reactie van de realiteit" de „renaissance van het vrijzinnig politiek denken" van de laatste jaren, waarvan de „groei en de bloei" van de V.V.D. een symp toom was. De V.V.D. dankt zijn winst van twee zetels aan het ver lies van de communisten, al ont veinst spr. zich niet dat de stem men voor de V.V.D. van de P.v.d. A. kwamen, die 'n verschuiving naar links maakte. Een college op nationale grondslag zou te prefereren zijn geweest, doch de K.V.P. en P.v.d.A. vonden elkaar als „working majority" op de ze telverdeling en op 'n program van samenwerking, dat grotendeels uit „frasen" bestaat; naar spr.'s me ning kwam deze samenwerking om het behoud van twee wethou derszetels. De algemene toestand van de gemeente geeft naar Mr. Berk- houwer's me ning geen aan leiding tot pes simisme. Aan de zich vestigende industrie moeten alle mogelijke faciliteiten ver leend worden; men beschouwe de industrie niet als remedie voor alle kwalen; de industrie alleen kan de grote overbevolking niet opvangen. Het program van samenwerking besprekende, voelt spr. voorlopig nog niets voor gezinstarieven. Hij vraagt naar de plannen voor een industrieflat en het college stap pen te doen, om te komen tot 'n vaste en veilige basis voor het behoud van de kaasmarkt. Hij brengt het college lof voor het bezadigde beleid, wat de volks huisvesting betreft en zal het in stellen van een commissie van advies inzake woonruimteverde ling toejuichen. Daar het slopen der bunkers teveel zou kosten, geeft spr. in overweging, ze door beplanting te maskeren. Spr. maant aan tot voorzichtigheid t.a.v. de op het kazerneterrein aan de Bergerweg te houden tentoon stelling. Tenslotte bespreekt Mr. Berkhouwer het contact Alkmaar- Bath; hij zag de gemeente graag vertegenwoordigd bij de onthul ling van de plaquette aldaar, aan Alkmaar gewijd en bepleit voorts ook het onderhouden van de vriendschapsbanden met Bath. De heer Knuisting Neven (C.P. N.) verklaarde na 'n uitstapje naar Roemenië en Sicilië al spoe dig, dat zijn fractie niet voor deze begroting kon stemmen omdat zij het niet eens was met de ons door Amerika opgedrongen Regerings- politiek, welke politiek zijn stem pel drukt op deze gemeentebegro ting. Na gevraagd te hebben naar de Zaterdagavondmarkt, verklaar de spr. zich tegen de f 6.400 voor ..Steunt Wettig Gezag", welk ap paraat naar zijn mening riekt naar 'n politiestaat. Spr. betwijfelt voorts, of er vol doende gedaan wordt aan vorde ring van woonruimte voor inwo ning. Tenslotte protesteert spr. tegen het weren van de commu nisten uit de raadscommissies. Het „Monsterverbond" Dan komt de heer Hoytink (A.R.) aan het woord. Hij wil niet als zijn voorganger 'n uit stapje naar Mos kou maken. De heer Torenvlied: dan kom je nooit meer terug! De heer Hoytink wijst dan op het communistisch gevaar, dat zich hult in het Vre- descomité: wij zijn echter pa raat tegen onze volksvijanden als de woningsplitsing en de daar voor te betalen premie. Hij zag gaarne een spoedige oplossing van het Stationsplein-vraagstuk. Bij de bespreking van de meerge noemde onderwijsfolder krijgt hij de lachers op z'n hand door de K.V.P. 'n verlengstuk van de Openbare School te noemen. Als de gemeente reclame wil maken voor de scholen, laat zij dan van geen voorkeur blijk geven en de scholen alfabetisch opnoemen. Hij bepleit 'n hoger subsidie voor de Mattheus Passion en verlaging van het subsidie voor het beroeps toneel. Een verwijt. De heer Sietsma (P.v.d.A.) opent de rij van sprekers van de „regeringsgetrouwen"; hij maakt er de K.V.P.-fractie 'n verwijt van dat bij de benoeming van 'n lid van M.H. niet gehandeld werd overeenkomstig het program van samenwerking. Ook hij vraagt be spoediging van de uitvoering van het plan-Stationsplien en het aanbrengen van beschutte wacht- gelegenheden voor buspassagiers. Naar zijn mening dienen de trottoirs aan de Regulierslaan (Noordzijde) door Alkmaar en niet door Heiloo te worden onder houden. Als er van de Nood- schouwburg niets komt, kan dan het contract met de Stichting inzake de Korenbeurs niet worden opgezegd? Als de bunkers niet opgeruimd kunnen worden, laat de gemeente ze dan camoufleren. Hierna vraagt hij naar de voorwaarden tot subsidiëring van het beroepstoneel. Hij vraagt, waarom de directeur van het sportpark niet gekend is in het bestek van de sportvelden in de Overdie. Hij geeft voor de stads- kwekerij electrische bodemver warming iri overweging en vraagt, wanneer wordt overgegaan tot be noeming van een hoofdopzichter bij gemeentereiniging. De wethoudersverkiezing. De heer Kirpensteijn (P.v.d.A.) komt ook nog even terug op de gemeenteraadsverkiezing en de mgl daarvoor ge- s voerde propa- ganda, waarbij V.V.D. en A.R, de P.v.d.A. met de Communisten over één kam scheerden. Hij J! daagt Mr. Berk houwer voor de rechtbank van het geweten, om zijn bewering ten deze te bewijzen en neemt de heer Hoytink niet meer au serieux, als blijkt, dat deze de schrijver is van de verkiezingspamfletten van de A.R., waarin de P.v.d.A. met de Communisten werd gelijkgescha keld. Hij is het niet eens met de he ren Berkhouwer en Hoijtink, die beweerden, dat de P.v.d.A. bij de verkiezingen aan de kop werd ge kortwiekt en groeide aan de staart; het is de kleurloze midden - Aan het adres van „broeder" Hoijtink, die hem de doorbraak man en de revolutionair socialist noemde, zegt spr., dat er geen Christelijke politiek is, doch dat er wel christenen in de politiek moeten zijn. Hoe kan de heer Hoij tink spreken van een „monster verbond' 'tussen P.v.d.A. en K.V. P., als hen direct daarop het col lege hulde brengt? Spr. zag gaarne, dat de heer Hoijtink zich nader verklaarde. Komende tot het program van samenwerking, ziet spr. de katho lieke ambachtschool nog niet als principieel noodzakelijk; als ech ter blijkt, dat er moeilijkheden zijn, die een tweede ambacht school gewenst maken, dan ziet spr. niet in, waarom er geen ka tholieke zou komen. Wat de aanwijzing van de wet houders betreft, is hier geen sprake van „zetelvastheid"; dit is overigens een kwestie, die slechts de fractie aangaat. Het gezinstarief acht spr. so ciaal verantwoord; er is alles voor te zeggen. Wat de retributie van de bedrijven aan de gemeen te betreft, is spr. het met de heer Hoijtink eens en hij zal belang stellend het antwoord van het college hieromtrent afwachten. Hij waarschuwt voorts tegen te groot optimisme t.a.v. de nieuwe financiële verhouding tussen Rijk en gemeente en acht een voorzich tig financieel beleid geboden. Hij bepleit voorts het opheffen van de voorrang t.a.v. de Rijksweg tussen R.v.A. en Kennemerhoek, hetgeen hij in het belang van de veiligheid van het verkeer acht en wil dit vraagstuk in studie geven aan de in te stellen com missie voor het verke^fsvraag- stuk. Mèt de heer v. d. Borden pleit hij vóór een hoger subsidie voor de Matth. Passion; hij vraagt tenslotte eén voetbalveld voor de Randers, b.v. op het pas opge hoogde Industrieterrein en nade re inlichtingen over de uitbrei ding van het gebouw voor Open bare Werken. Om half 6 wordt de vergadering geschorst tot half 8. AVONDVERGADERING Geen geheime afspraken De heer Venne ker (KVP) was de eerste, die in de avondver gadering het woord kreeg en teruggreep op hetgeen n.a.v. de verkiezingen is gezegd. Ook nu nog zou spr. een college op bredere basis t meest juiste achten; het bleek echter onmoge lijk, gezien de samenstelling van het blok van vijf. Als de K.V.P. consekwent ware geweest en de P. v. d. A. had geweigerd, dan zou reeds bij de wethoudersver kiezing een breuk in het blok ge komen zijn. Dit college steunt op 'n behoorlijke meerderheid. Wat het program van samenwerking betreft, er zijn geen geheime af spraken gemaakt buiten wat op papier staat en spr. rekent op de hele P.v.d.A.-fractie bij de uitvoe ring van dit program. Spr. begrijpt niet, hoe de heer Hoytink kan spreken van een „monsterverbond". Liever zou hij spreken van een anti-communis tisch blok, waarvan hij hoopt, dat het versterkt wordt. N.a.v. het verwilt van de heer Sietsma over de benoeming van een lid van het M.H., merkt spr. op. dat dit het gevolg was van een verwarde stemming, doch geenszins van een voortgezette bedoeling een plaats aan de P. v. d. A. te ontnemen. Met de heer Kirpensteijn is spr echter een rare geschiedenis; er worden plannen goedgekeurd bui ten het toegestane bouwvolume om. „Goed Wonen" moest 'n goed plan opbergen en kreeg er 60 montagewoningen, waarvan de exploitatie nog onbekend is, voor in de plaats. Gezinstarieven. Spr. verdedigt de invoering van de gezinstarieven; de Kinderbij slag is nu eenmaal onvoldoende om de verhoging van de prijzen op te vangen. Het is nog te vroeg over dit voorstel te discussiëren, waarvan de détails nog niet be kend zijn. Er zijn echter 30 ge meenten met meer dan 10.000 in woners, die reeds 'n gezinstarief hebben. De grotere gezinnen zijn ook grotere verbruikers en het is daarom niet onredelijk ze tege moet te komen. Zolang de bedrij ven nog winst maken, kan men het tarief ook nog als 'n zekere belasting beschouwen. T.z.t. hoopt spr. hierop nader terug te komen. De sportvelden in de Overdie. De heer Woldendorp (K.V.P.) vraagt ter inzagelegging voor de raadsleden van het uitbreidings plan; hij bepleit het maken van een structuur plan voor de ge meente, waaruit buitenstaanders iets zouden kun nen vernemen omtrent de toe komstplannen voor de stad. Hij zou gaarne wil len weten, waar de scholen in het uitbreidingsplan zullen komen en dringt ook aan tot het stimu leren van de bouw van een indus trieflat. Spr. wijst op onhoudbare toestanden inzake huisvesting en vraagt 'n beter trottoir in het Kennemerpark; hij bepleit popu laire tarieven op de stadsbus. Is er, zo vraagt hij, voldoende toezicht geweest bij de aanleg van de sportvelden in de Overdie en is de dir. van het sportpark in het bestek gekend; komen die terreinen nog in orde en hoe staat 't ermee; kan de Heide Mij, die de velden aanlegde, er verant woordelijk voor worden gesteld? Een somber geluid. De heer Holsmuller (V.V.D.) betoogt, dat het colege wel wat al te optimistisch is t.a.v. de toe komst op het gebied van de ge meentefinanciën; hij ziet de toe komst somber in. Hij wijst op de Rijksbegro ting voor 1950, die ook al bui ten de ramingen is gegroeid en waarschuwt, de grootstmogelijke beperkingen op te leggen. Deze begroting ver vult spr. met grote zorg. Uit de Rijksuitkeringen had z.i. meer gereserveerd moeten worden. Het aanbrengen van wachtloka len voor buspassagiers acht spr. gewénst, wil men het publiek van buiten blijven trekken. Wat de folder over het onderwijs betreft, deze vindt spr. zeer neutraal; er is de aandacht in gevestigd, zo wel op de openbare als de bijzon dere school. Een folder, uitgegaan van het Openbaar Onderwijs, zou er wel anders uitgezien hebben. De overdekte zou spr. onder het beheer willen stellen van de Dir. van het Sportpark; voor beheers vorm geeft spr. de voorkeur aan de N.V., waarin de gemeente des noods 'n commissaris kan benoe men. Hij vraagt zich af, of sub sidie aan de toch al goedbezochte toneeluitvoeringen wel nodig is Advertentie! Klein goed. De heer v. d. Borden (C.H.U.) laat ook 'n waarschuwing voor 'n zuinig beleid horen en bepleit 'n windscherm in de Overdie; dat be hoeft nog niet 'n bos te worden. Wat bedoelt het college, zo vraagt spr.. met 'n bosplan, dat betekenis heeft voor alle bevolkingsgroe pen? Hij vraagt beveiligende ver keersmaatregelen op Rijksstraat weg en elders en wil weten, wat de vaste Brandwacht de gemeente zal gaan kosten. Hij komt nog met met meer „klein goed" aandragen stof, die al eens op de C.H.U. stemde en nu naar de V.V.D. over ging; spr. gunt de heer Berkhou wer deze groep en verheugt zich er over, dat de politiek onge schoolden, die in '46 op de Com munisten stemden, van de dwalin gen hus weegs terugkeerden en nu op de P.v.d.A. stemden. Deze partij is dus niet veranderd bij de verkiezingen, zoals de heer Hoij tink beweerde, doch gezuiverd en verstevigd. Nadat de communisten zich soli dair verklaarden met hun geest verwanten van achter het ijzeren gordijn, werd de samenwerking met hen opgezegd, zodat er nog maar rekening was te houden met de drie andere fracties, die samen slechts 5 zetels hadden. Door het samengaan van K.V.P. met P.v.d.A. is geen politiek spel gespeeld, zoals de heer Hoijtink zen en is ook de democratie geen geweld aan gedaan; deze samen werking is gebaseerd op de grootst-mogelijke meerderheid van 72 pet.; een verbreding van het college met een vertegenwoor diger uit de heterogene groep van vijf zou slechts een versmalling betekend hebben. Voor drie wet houders was de taak van het col lege te omvangrijk en gezien de politieke verantwoordelijkheid te genover de bevolking was geen andere oplossing mogelijk. Het was zeker geen spel van politieke bevrediging; het heil van het volk is zeker bij de P.v.d.A. de hoog ste wet. Van de V.V.D. begrijpt spr. niet, dat deze met de P.vd..A. in één college had willen zitten. het niet eens, dat er geen christe lijke politiek is; in de politiek kan men niet neutraal zijn en kan men de christelijke visie niet mis sen. Komende tot de eigenlijke be groting, is spr. van mening, dat de ramingen veilig zijn. Over de uitkering van het Rijk van f630.000 (f130.000 meer dan in 't vooruitzicht was gesteld) mogen we tevreden zijn. Van het restant Onvoorzien van f 70.000 zal na aftrek van nog enkele te verwach ten uitgaafposten, nog slechts f 35.000 resteren; spr. vindt dit wat benauwend, al kan het uit eindelijk nog meevallen. De toon van de weth. v. Fin. in de de vo rige week gehouden vergadering was echter al veel minder optimis tisch dan die, welke hij in de laatste Decembervergadering liet horen. Spr. zou daar wel 'n ver klaring van willen hebben. Met het oog op de grote investerin gen, die de gemeente te wachten staan, is echter voorzichtigheid t.a.v. de financiën geboden; wel licht, dat er voor de gemeenten straks 'n ruimer belastinggebied zal komen. T.a.v. de Industrialisatie zag spr. gaarne een actieve politiek, ter voorkoming van werklooshid; het achterland van Alkmaar biedt voldoende arbeidsreserve voor nieuwe industrie. Geen taak, zo belangrijk op dc schouders van het gemeentebe stuur aldus spr. dan de Volkshuisvesting. De verdeling van het bouwvolume vindt spr. en bepleit 'n hoger subsidie voor de Matth. Passion. Spr. eindigt met 'n woord van hulde aan het college voor zijn beleid in het algemeen. „Hulde". De heer Torenvlied (C.P.N.) brengt na enige breedvoerige al- gemeene beschouwingen „hulde" aan de Katholieke politici, voor de wijze waarop zij de P.v.d.A. wist dienstbaar te maken aan hun beginselen; spr. doelt op de toegezegde me dewerking voor een R. K. am bachtschool, waardoor naar zijn mening de onder wij sbelan- gen in Alkmaar geschaad worden. Na een uitweiding over de hou ding der andere partijen tegen over het communisme zegt spr., dat de beste manier, om het com munisme te bestrijden is de ar beider het recht te geven op ar beid, woningen, kleding, zijn angst weg te nemen voor 'n aantal kinderen en voor zijn oude dag. Spr. bepleit dan hogere lonen voor bepaalde categorieën van ge- gemeentepersoneel en 'n andere groepsindeling en stelt zich voor daartoe in tweede instantie een voorstel te doen. Hij vraagt voorts de aandacht voor de positie van de schoolschoonmaakster, mevrouw Wiese en stelt voor haar over 1949 een gratificatie toe te kennen van f 250.Tegen een vaste brand wacht heeft spr. geen bezwaar, als de buitengemeenten, die er van profiteren, er aan mee beta len. Aan „Steunt Wettig Gezag" is er naar zijn mening geen be hoefte; de aanmelding voor dit instituut in Alkmaar noemt spr. ,,'n sof". Hij keurt het af, dat op 'n propaganda-vergadering van S.W.G. 'n borrel werd aangebo den. T.a.v. de huisvesting heeft spr. lof en critiek voor de betreffende ambtenaren; de een moet 4 jaar wachten op bemiddeling, de ander is in die 4 jaar al 4 keer aan 'n andere woning geholpen. Hij vraagt, hoe het staat met de door de heer Wiese gesignaleerde cre- peergevallen van huisvesting voor ouden van dagen. Spr. wijst op 'n ander crepeergeval in het Raaksje, dat hij in de aandacht van het college aanbeveelt. Hij bepleit demping van de sloot aan de Noor derkade, soepele toepassing van de regeling inzake onderhoudsplicht. T.a.v. de bedrijven vraagt hij, waar de grens ligt tussen Nuts bedrijf en Winstbedrijf; hij vindt het 'n ongezonde toestand, als de grote bedrijven stroom tegen de kostende prijs betrekken, ten koste van de kleine Verbruiker. Wat het verlies van de commu nistische fractie betreft, dit heeft spr. gezien de winst in Oost-Azië en Oost-Europa, niet gedepri meerd. Nadat de heer Torenvlied ruim 'n uur aan 't woord was geweest, kwam de heer Steenis (P.v.d.A.) aan de beurt, om zijn teleurstel ling uit te spreken over het afwij zend antwoord van B. en W. t.a.v. de doorlichting van de bevolking met het oog op de t.b.c.-bestrij ding. Bij doorlichting van gemeen- tepersoneel doet men half werk, als men niet meteen de gezins leden laat doorlichten. De Dames aan het woord. Mej. Kamphuys (K.V.P.) acht de katholieke am bachtschool wel gewenst; de be. staande am bachtschool kan niet uitgebreid worden en heeft plaats te kort er moeten zelfs leerlingen ge weigerd worden Als de Kath ambachtschool niet in Alkmaar komt, zou die ergens anders in de kop van N.-Holland komen en dat zou spr. betreuren. Mevr. Holsmuller (V.V.D.) vraagt aandacht voor de viering van de Nationale Feestdag; voor de volwassenen is er wellicht s niet zoveel aan- leiding, omdat f droeve herinne- 'i, ringen nog te vers zijn, maar als de jeugd met initiatieven komt, zag spr. gaarne, dat die door het ge meentebestuur gesteund wer den. Zij vraagt voorts uit preven tieve overwegingen subsidie voor Pro Juventute. De heer Vleugel (K.V.P.) vraagt het college arbeiders in z.g. slij tende beroepen niet te vroeg te pensionneren, doch deze 'n lich tere werkkring te geven. De gemeenteclassificatie is al 30 jaar 'n onderwerp van studie en discussie; niettemin zou spr 'n plaatselijke commissie toejui chen. Hij noemt 'n aantal niet met Alkmaar vergelijkbare gemeen ten, die evenals Alkmaar voor de vrije beroepen in de 3de klas geplaatst zijn, terwijl Velsen en Beverwijk in de tweede klas staan. Spr. verklaart zich voorstander van een commissie van advies in zake woonruimteverdeling en hoopt, dat B. en W. er in zullen slagen de kaasmarkt te behouden. De heer Klaasse Bos (P.v.d.A.) bepleit instelling van 'n z.g. „Burgerdag" voor 25-jarigen en vraagt voorziening van het weg dek van de Lindelaan. Is O. W. goedkoper? De heer de Zeeuw (K.V.P.) wijst n.a.v. de uitlating van de heer Kirpen steijn over het niet-bestaan van een christelijke politiek op de vele Pauselijke encyclieken en uitspraken over het vast-houden van het positie ve christendom in het maatschap pelijk leven en over de algemene zedelijke normen, die gelden zo wel voor het bijzondere als het openbare leven. Aan de hand van enkele cita ten laat spr. 'n ander geluid ho ren, dah de heer Kirpensteijn, die Ds. Niemöller citeerde. Aan het adres van de heer Torenvlied zegt spr., dat de K.V.P. niet alleen voor Katholiek onderwijs ijvert, doch het onderwijs van onverschillig welke richting op 'n zo hoog mo gelijk peil wil brengen. Spr. is niet direct voorstander van een vaste brandwacht en vraagt, of deze funtionaris 'n volle dagtaak heeft. De te benqemen functionaris zou moeten zijn: bouwkundige, scheikundige en techniker; is er zo'n „duizendpoot" te vinden en is dan het geraamde salaris van f 3.200 niet te laag? De in de M. v. A. genoemde cijfers over de leerlingen voor de Kleuterschool in het Bergerweg- kwartier geeft naar spr.'s mening de toestand niet juist weer; 'n aan tal als niet-kath. opgegeven leer lingen kan in de Chr. Kleuter school in het Bergerhof worden ondergebracht. Op grond van de verdere cijfers kan de Raad zich z.i. nog niet vastleggen over de bestemming van de school aan de Ruysdaelkade. Spr. komt dan tot Openb. Wer ken; hij betwijfelt of O. W. goed koper kan werken dan het parti culiere bedrijf, dat overigens graag de concurrentie met O. W. aan wil. Hij wijst op verschillen in de cijfers van O. W. en een particuliere aannemer, wat betreft de loonpost, de sociale lasten en andere posten. De cijfers, die het college in de M. v. A. geven, lij ken spr. niet voldoende. Waarom komt de dir. van O. W. bij een aanbesteding van b.v. de aula van de begraafplaats niet met 'n inschrijving, ter vergelijking?. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond: DEPRESSIES IN AANTOCHT. Meest zwaar bewolkt met op vele plaatsen enige regen of mot regen. Minder koud des nachts. Overdag iets zachter dan van daag. Zwakke tot matige, later aan de kust vrjj krachtige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid en West. f=»AS T ILLES (Advertentie) Waarom bij het ouderhoudswerk ook niet eens andere aannemers dan de vier-van-altijd ingescha keld? Een hoofdambtenaar bij ge meentereiniging acht spr. niet nodig; aan de betreffende post moet de Raad zich z.i. niet binden. Waar er nog vele behoorlijke gezinnen zijn, die geen kinderbij slag krijgen, dit in antwoord aan de heer Berkhouwer, is het toch ge enoverbodige weelde, dat die gezinnen voor 'n gezinstarief in aanmerking komen. De heer Koot (P.v.d.A.) bepleit volksvoorstellingen van toneel te gen niet te hoge prijzen. Voorts vraagt hij 'n meer soepele toe passing van de boetebetaling aan de Lichtbedrijven bij verbreking van het gemeentezegel. De heer Goudsblom (K.V.P.) bespreekt enkele verkeersproble men en bepleit een lagere maxi mumsnelheid op sommige wegen en verkeerslichten op bepaalde punten, desnoods alleen te gebrui ken in de spitsuren. Hij vraagt de aandacht voor het wegdek van de Lindelaan en waarschuwt te gen te lang uitstellen van onder houdswerken. De heer Wiese (P.v.d.A.) acht aanstelling van 'n vaste brand wacht verenigbaar met het vrij willige karakter van de Brand weer. Alvorens zijn stem te geven aan 'n voorstel inzake gezinstarief, zou spr. zich nog wel eens twee maal willen bedenken (dat kan!) Hij vraagt voorts, of 't waar is, dat men aan de Huishoudschool soms op achter is met het uitbetalen van de salarissen. De heer Van Dijk (K.V.P.) be spreekt de schoolgeldregeling en wijst erop, dat het vermenigvuldi- gingscijfer de onbevredigende Rijksregeling nog nader accen tueert. Hij vraagt het college spoe dig te komen met 'n voorstel, dat 'n billijker regeling inhoudt. Hij sluit zich aan bij de heer De Zeeuw, wat diens repliek over Christelijke Politiek betreft aan het adres van de heer Kirpen steijn. Hij verklaart zich tenslotte voorstander van een „Burger dag", voor de jongeren, teneinde deze gemeenschapszin en politiek besef bij te brengen. Om half 12 is de eerste ronde van het „tournooi" geëindigd. Van middag komt het college in eerste instantie aan het woord. L.T.B.-VERG ADERING OUDORP De L.T.B.-afdeling veehouders Oudorp hield haar jaar vergadering in café Morsch. De voorzitter, de heer G. Bos, sprak zijn voldoening uit over dë goede opkomst, moedigde de leden aan steeds hun kunstmest, zaad, en veevoeder bij L.T.B.-instelIingen te kopen en zich aan te sluiten bij het L.T.B.-boekhoudbureau. Het jaarverslag van de secretaris penningmeester werd onder dank zegging voor het acurate beheer, in orde bevonden. Een voorstel van het bestuur om boven de normale contributie een kwartje per ha te heffen met een maximum van 5 en minimum van 1, werd zonder commentaar aangenomen. De be stuursleden G. Bos en C. Rotteveel werden herkozen. De Z.E. Heer Pastoor sprak o.a. zijn voldoening uit over de goede sfeer die, in deze nog zo jonge ver eniging heerste en hoopte dat door goede samenwerking vooruitgang verkregen zou worden. Als voor zitter van het kerkbestuur kwam spr. op de kerklammeren die ieder jaar door de veehouders geweid worden, wat een grote steun voor de kerk is. Hij hoopte dat de kerk lammeren het a.s. voorjaar weer welkom zullen wezen bij de vee houders. Punt zes was een attractie. Er werden twaalf prijzen onder de aanwezigen verloot. De v0orzitter heette ook de inmiddels binnenge komen geestelijk adviseur welkom die hierna het onderwerp ter spra ke bracht, dat de katholieken zo weinig van de bijbel afweten. Spr. wees op de H. Schrift en in het bijzonder op het nieuwe testament en bracht naar voren dat meer ken nis hiervan wel nodig is. Hij raad de een ieder aan zo'n boekje aan te schaffen en er iedere dag een bladzijde uit te lezen. OUDERAVOND R.K, SCHOLEN OUDORP -Het Personeel van de R.K. Scholen heeft een Ouder avond belegd voor de ouders der leerlingen. Behalve een zeer bevre digend aantal ouders gaven de Zeereerw. Heer Pastoor W. Polder, Burgemeester A. Bakker van Oudorp en Burgemeester C. Schel- linger van Koedijk blijk van hun belangstelling. Vóór het begin van de ouderavond was er in de scho len gelegenheid voor de ouders om in de verschillende klassen het werk hunner kinderen te bekijken en met het onderwijzend personeel te spreken. Nadat het hoofd van de Jongens school de avond met de Christe lijke groet had geopend en 'n wöord van welkom had gesproken, verleende hi.i het woord aan de heer J. G. Keuss, hoofd van de V.G.L.O. School te Heerhugowaard. Op 'n klare en duidelijke wiize besprak hij voor de ouders het moeilijke probleem van de sexuele voorlichting. De grote aandacht, waarmee spr. gevolgd werd bewees wel, dat zijn betoog begrepen en gewaardeerd werd. Na de pauze werd door enige leerlingen, onder leiding van de heer J. Sprinkhuizen een aardig toneelstukje: „Het ontbijt van ko ning Habbeba" van Godfried Bo- mans opgevoerd. Ouders en onderwijzers kunnen op een goed geslaagde en leerzame avond terugzien. Zo heeft verbaasd len tot 1 technisch van Newi wijdere het verlei om ondei houden t< Het voorho getreden, n oplossing i: volkomen ii klasse en p dringen na; wedstrijd ti landse voeti nieuwe glor binnen niet weer even Bakhuys en Toen Lol trapt duurd Nederland aanvoering Rijvers de poging het te verkennc bij één pogii heel op de een uitstek; Rijvers ha Schrumpf re zijn schot g bleef Neder Roosenburg maar ook zi succes, doo Engels been Even ontsta vaarljjk mom. landse doel 1 hoge voorzet moment dat h de, werd we; louw stond O] seconde later het leer van d men nu veelr landise helft, werd in de» speeld. Het scl voorwaartsen doende, zodat geschiedde. W harde kopbalk trio op de pr Nederlandse dc Intussen bo- op fraaie wijz Mannion en overal en indh van zeer hoof verband in dc ten enenmale, der aanvallen liet. Terlouw wa Niet alleen de Lofthouse bew maar ook was assistentie bij SInys. Na ongc zagen we bij e val een nits Roosenburg, da door Middletai Chesterfield, mer, maar het door zulke kle ontmoedigen eu soms met twee zes of zeven ra Een snelle i voorkwam intt toen Walkers, ..los" van Van vleugel een i: plotseling het d Kraak had hei stopte goed. De onlusten r trea hebben tbr gewonden geëis 30 handgranaten gebroken kon i kleine wapens buiten de stad leverd tussen 21 leden van de S Britse troeper ingegrepen om aan de onluster nieuw in de bu mara in Eritrea dat Dinsdag ree len waren. Ver zen van Moha: in brand gestok Kraak, die in f midvoor Lof tl

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2