Newcastle zag herboren Nederlands Elftal HERINNERING AAN HUDDERSFIELD door verheugende prestatie uitgewist! Grootste troepenschip komt Vrijdag <te Amsterdam aan De mannen van Churchill hebben meer internationale „good-will" GELIJKWAARDIGE TEGENSTANDERS IN ST. JAMES PARK Mannion s doorbraken door Terlouw c.s. afgegrendeld Reeds 30 doden te Asmara Nederlandse papieren sinds Newcastle gestegen De nationale sociale politiek spint garen bij een Labour-zege Eervolle nederlaag tegen de adspiranten voor Rio Deviezensituatie is verbeterd Vele militairen eerst Zaterdag thuis Amerikaanse legatie bij de H. Stoel? HET DERDE RIJK wordt nooit vergeten 120 D.l.leden geven zich over Waar het in Engeland om gaat Tyrannie of vrijheid is de keuze niet De Belgische Koningskwestie RSVER WACHTING :eld door het K.N.M.I. te geldig van Donderdag- Vrijdagavond: SSIES IN AANTOCHT. ivaar bewolkt m°t »P itsen enige regen of mot- linder koud des nachts. iets zachter dan van- ivakke tof matige, later kust vrü krachtige vind, dijk tussen Zuid en West. (Advertentie) n bij het ouderhoudswerk eens andere aannemers vier-van-altijd ingescha- oofdambtenaar bij ge- iiniging acht spr. niet an de betreffende post Raad zich z.i. niet binden, er nog vele behoorlijke zijn, die geen kinderbij- gen, dit in antwoord aan Berkhouwer, is het toch jrbodige weelde, dat die voor 'n gezinstarief in ing komen. sr Koot (P.v.d.A.) bepleit rstellingen van toneel te- te hoge prijzen. Voorts lij 'n meer soepele toe van de boetebetaling aan ;bedrijven bij verbreking gemeentezegel, er Goudsblom (K.V.P.) :t enkele verkeersproble- bepleit een lagere maxi- heid op sommige wegen eerslichten op bepaalde desnoods alleen te gebrui- e spitsuren. Hij vraagt de voor het wegdek van Haan en waarschuwt te- ang uitstellen van onder- rken. er Wiese (P.v.d.A.) acht ng van 'n vaste brand- erenigbaar met het vrij- karakter van de Brand- vorens zijn stem te geven >orstel inzake gezinstarief, zich nog wel eens twee- llen bedenken (dat kan!) gt voorts, of 't waar is, dat i de Huishoudschool soms sr is met het uitbetalen salarissen. er Van Dijk (K.V.P.) be de schoolgeldregeling en ip, dat het vermenigvuldi- er de onbevredigende eling nog nader accen- [ij vraagt het college spoe- imen met 'n voorstel, dat eer regeling inhoudt. Hij h aan bij de heer De wat diens repliek over jke Politiek betreft aan ;s van de heer Kirpen- ij verklaart zich tenslotte der van een „Burger- or de jongeren, teneinde neenschapszin en politiek j te brengen, alf 12 is de eerste ronde .tournooi" geëindigd. Van- komt het college in eerste aan het woord. r.B.-VERGADERING FtP De L.T.B.-afdeling rs Oudorp hield haar jaar- ng in café Morsch. De de heer G. Bos, sprak óening uit over de goede moedigde de leden aan un kunstmest, zaad, en - bij L.T.B.-instellingen te zich aan te sluiten bij het ekhoudbureau. rverslag van de secretaris- ieester werd onder dank- voor het acurate beheer, «vonden. Een voorstel van iur om boven de normale e een kwartje per ha te et een maximum van f 5 ïum van 1, werd zonder (ar aangenomen. De be- ;n G. Bos en C. Rotteveel i er kozen. Heer Pastoor sprak o.a. oening uit over de goede in deze nog zo jonge ver- eerste en hoopte dat door ■(menwerking vooruitgang zou worden. Als voor- n het kerkbestuur kwam e kerklammeren die ieder r de veehouders geweid wat een grote steun voor s. Hij hoopte dat de kerk- het a.s. voorjaar weer zullen wezen bij de vee- Punt zes was een attractie, n twaalf prijzen onder de ;n verloot. De v0orzitter k de inmiddels binnenge- eestelijk adviseur welkom a het onderwerp ter spra- t, dat de katholieken zo (n de bijbel afweten. Spr. de H. Schrift en in het op het nieuwe testament naar voren dat meer ken- m wel nodig is. Hij raad- ?der aan zo'n boekje aan an en er iedere dag een uit te lezen. VOND RK. SCHOLEN LP Het Personeel van scholen heeft een Ouder- legd voor de ouders der Behalve een zeer bevre- intal ouders gaven de Heer Pastoor W. Polder, ster A. Bakker van n Burgemeester C. Schel- n Koedijk blijk van hun ling. Vóór het begin van (vond was er in de scho onheid voor de ouders om erschillende klassen het mer kinderen te bekijken et onderwijzend personeel 1. iet hoofd van de Jongens avond met de Christe- et had geopend en 'n n welkom had gesproken, hij het woord aan de 1. Keuss, hoofd van de School te Heerhugowaard. :lare en duidelijke wijze lij voor de ouders het probleem van de sexuele ag. e aandacht, waarmee spr. zerd bewees wel, dat zijn ■grepen en gewaardeerd pauze werd door enige onder leiding van de Lprinkhuizen een aardig je: ..Het ontbijt van ko- beba" van Godfried Bo- svoerd. en onderwijzers kunnen ed geslaagde en leerzame rglzien. DONDERDAG 23 FEBRUARI 1950 PAGINA 3 Zo heeft dan een Nederlands elftal, dat zijn beste troef thuis liet, in St. James Park aan een verbaasd Engels publiek getoond, dat de wil om zich aan een odium van onmacht te ontworste len tot bijna dezelfde resultaten kan leiden als een tot in onderdelen geperfectioneerde technische vaardigheid, waaraan echter de warmte van het enthousiasme ontbreekt. De I0 van Newcastle, deze prachtige nederlaag, heeft voor de toekomst van het Nederlandse voetbal wijdere perspectieven geopend dan menige veel bewonderde en luide toegejuichte zege in bet verleden, welke echter datgene miste wat dit elftal in zo hoge mate bezat: de ijzeren wil om onder geen omstandigheid te capituleren en het vuur van de geeftdrift brandende te houden tot de laatste minuut. Het voorhoede-vraagstuk is na Newcastle in een nieuw stadium getreden, men kan wel zeggen, dat het een stap nader tot de oplossing is gebracht. Deze Roosenburg-aanval bevond zich volkomen in evenwicht met een verdediging van internationale klasse en presteerde het zelfs Leuty en zijn meute ieder op dringen naar het Nederlandse achterland te verhinderen. De wedstrijd te Newcastle was een verblijdenis voor het Neder landse voetbalhart. Misschien is nu de weg gevonden naar een nieuwe glorie. Misschien zal deze 10 ertoe leiden, dat Oranje binnen niet al te lange tijd op de internationale voetbalmarkt weer even hoog genoteerd zal worden als in de dagen van Bakhuys en Lagendaal. Toen Lofthouse had afge trapt duurde het niet lang of Nederland ondernam onder aanvoering van de parmantige Rijvers de eerste schuchtere poging het vijandelijk gebied te verkennen. Het bleef niet bij één poging. Roosenburg, ge heel op de linkervleugel, gaf een uitstekende voorzet, die Rijvers handig liet lopen. Schrumpf reageerde goed, maar zijn schot ging hoog over. Nog bleef Nederland in de aanval. Roosenburg kreeg een kans, maar ook zijn schot had geen succes, doordat het van een Engels been afstuitte. Even ontstond er een zéér ge vaarlijk moment voor het Neder landse doel toen Kraak bij een hoge voorzet van links op het moment dat hij de bal grijpen wil de, werd weggedrukt, maar Ter louw stond op zijn plaats en een seconde later was Clavan er met het leer van door. De Britten kwa men nu veelvuldig op de Neder landse helft. Voornamelijk Muilen werd in deze periode vaak be speeld. Het schieten van de Engelse voorwaartsen was echter onvol doende, zodat geen verder onheil geschiedde. Wel werd Kraak met harde kopballen door het binnen- trio op de proef gesteld, doch de Nederlandse doelman gaf niet thuis. Intussen bouwden de Engelsen op fraaie wijze him aanvallen op. Mannion en Shackleton waren overal en individueel was hun spel van zeer hoog gehalte, maar het verband in de voorhoede ontbrak ten enenmale, zodat de afwerking der aanvallen steeds te wensen liet. Terlouw was in goede vorm. Niet alleen de manier waarop hij Lofthouse bewaakte was afdoende, maar ook was hij voortdurend ter assistentie hij Potharst of Van der Slnys. Na ongeveer dertig minuten zagen we bij een Nederlandse aan val een uitstekend schot van Roosenburg. dat echter even fraai door Middleton, de predikant uit Chesterfield, werd gestopt. Jam mer, maar het oranje-team liet zich door zulke kleine tegenslagen niet ontmoedigen en dapper kwamen zij, soms met twee maar ook wel met zes of zeven man. terug. Een snelle reactie van Kraak voorkwam intussen een doelpunt toen Walkers, weer eens geheel „los" van Van der Sluys. van de vleugel een inswinger loste die plotseling het doel in draaide, maar Kraak had het gevaar gezien en stopte goed. De onlusten rond Asmara in Eri trea hebben thans 30 doden en 130 gewonden geëist. Er zijn meer dan 30 handgranaten geworpen en onaf gebroken kon men het vuren van kleine wapens horen. Acht mijl huiten de stad is een gevecht ge leverd tussen 20 man politie en 40 leden van de Sjifta. Britse troepen hebben met tanks ingegrepen om een einde te maken aan de onlusten, die gisteren op nieuw in de buitenwijken van As mara in Eritrea zijn opgelaaid, na dat Dinsdag reeds 22 doden geval len waren. Verschillende woonhui zen van Mohammedanen werden in brand gestoken. Felle actie Na de thee kwamen de Britten onmiddellijk fel in actie. Even dreigde het mis te gaan. Aanval op aanval werd op Hollands veste ondernomen, doch, ondanks dat deze even wankelde, men hield stand. Langzamerhand konden de oranjetruien zich zelfs aan deze druk ontworstelen en met lange trappen en ook door goed ver binden van de kleine Rijvers en Lakenberg werd het trio Schrumpf RoosenburgClavan weer aan het werk gezet. Door beide ploegen werd nu verbeten gevochten. De Britten voor een doelpunt en dit was wel zo belangrijk voor een plaats in het Engelse team voor Rio, de Nederlanders voor een eervol resultaat, als het kon een gelijk spel. Gestuwd door Dickinson en Quested en voorbereid door Shack leton en Mannion golfde de ene aanval na de andere op het Neder landse strafschopgebied af. En, zeventien minuten voor het einde trof een onhoudbare kogel van Lofthouse de roos. Bij een van de talrijke Britse stormlopen kreeg de midvoor een afgemeten pass van Wilff Mannion voor zijn voeten en onhoudbaar voor de wanhopig springende Kraak vloog de bal in de linker bovenhoek (10). Het was nu slechts de vraag: Is dit het begin van het einde? Zou Nederland nu niet in elkaar stor ten als een kaartenhuis? Maar ge lukkig, de oranjemannen hielden stand. Het resolute spel van de achterhoede inspireerde ook de aan val tot volhouden ,maar sucecs konden de uitvallen van de twee of drie voorwaartsen natuurlijk niet opleveren. Bij een van deze pogingen werd Roosenburg in een kopduel met spil Leuty aan het hoofd gewond; hij moest het veld verlaten, maar nog geen minuut later was hij terug, met zijn hoofd in een verband als een tulband, juist op tijd om te zien hoe Kraak op fraaie wijze een scherpe kop bal van Walters onschadelijk maakte. Dit was zo ongeveer het laatste j wapenfeit van deze wedstrijd, want hoewel beide partijen nog eenmaal eikaars strafschopgebied betraden, j er gebeurde verder niets meer. Of het moest zijn dat, toen scheids rechter Power, die deze ontmoe ting strak maar goed leidde, het einde blies, de gehele mannelijke jeugd van Newcastle het veld op stormde om de oranjemannen een handtekening te vragen. Glunderend verlieten de elf vermoeide maar tevreden Ne derlanders het veld. Glunderend omdat zij wisten dat zij met deze kleine eervolle nederlaag een uitstekende indruk bij de Nederlandse en internationale voetbalwereld zouden maken. WEEKSTAAT NED. BANK Voor de derde maal deze maand zijn bankbiljetten aan de circu latie onttrokken, waarmede na de ultimo-uitzetting ten bedrage van bijna 60 millioen gulden thans bijna 65 millioen gulden bij de Bank is teruggekeerd, zodat de biljettenomloop (2945,3 millioen gulden) nog 5 millioen lager is dan vóór de laatste ultimo. Op de geldmarkt is de situatie weinig veranderd. Wel is de stem ming iets vriendelijker geworden, maar call-money moest nog steeds cp IV2 procent genoteerd blijven. De deviezensituatie is verbe terd en wel in totaal met 42 mil lioen gulden, deels als gevolg van stijging der totale vorderingen op het buitenland en deels als gevolg van een vermindering der vrije saldo's van vreemde circulatie banken op de passiefzijde der ba lans. De diverse rekeningen debet zijde liepen met bijna 10 millioen gulden omhoog. De local currency account is sinds het begin van het jaar met ruim 100 millioen gulden aange groeid. De pessimistische verwachtingen omtrent de uitslag van de wedstrijd te Newcastle tussen het Nederlands elftal en Engeland b, die alom heerste en die na de teleurstellende resultaten van de laatste wedstrijden ook volkomen gerechtvaardigd waren, hebben blijkbaar een goede invloed gehad op het eergevoel van het Oranjeteam. Het was alsof het elftal de afspraak had ge maakt nu, juist nu, alles op alles te zetten om eens even te laten zien, dat het niet noodzakelijk was met de kous op de kop uit Engeland naar huis terug te keren. Wat er tijdens de reis van Hoek van Holland naar de stad aan de Tyne is gebeurd weten we niet en het is ook niet belangrijk. Belangrijk is alleen, dat de elf oranjetruien, die gisteren het slechte veld van het trieste St. jamespark betraden, geladen waren tot in het topje van hun pink. En deze geladenheid, dit enthousiasme is er de oorzaak van geworden, dat we, nu de strijd gestreden is, een eresaluut kunnen geven aan onze kranige ploeg. Nederland heeft verloren, zeker, maar de wijze waarop deze nederlaag tot de kleinst mogelijke kon worden beperkt, dwingt alle respect af. Hef Nederlandse elftal, dat zich zo kranig weerde tegen de Engejse voetbalgrootmeesters. V.l.n.r. staande: Schrumpf, Pot harst, van der Hoeven, Terlouw, Kraak, Clavan, Stoffelen en van der Sluys. Zittend v.l.n.r.: Lakenberg, Roosenburg en Rijvers. De „Pasteur", die ruim 30.000 1 lijk aan het begrijpelijk verlangen ton meet en het grootste troepen schip ter wereld is, wordt Vrijdag 24 Februari bij het aanbreken van de dag in IJmuiden verwacht en zal omstreeks 13 nur bij de Maat schappij „Nederland" te Amster dam aan de wal liggen. Voor Amsterdam is de aankomst van de „Pasteur" een bijzondere gebeur tenis, want dit is het grootste schip, dat tot nn toe aan de Am sterdamse kade wordt gemeerd. Onder leiding van de minister van oorlog is er een uitvoerige conferentie geweest met alle groe pen functionarissen, die bij de ontscheping zowel aan militaire als civiele kant betrokken zijn, over de vraag, of het mogelijk zou zijn alle 4000 opvarende militai ren nog in de loop van Vrijdag middag te debarkeren. Dit is on mogelijk gebleken. De ervaring heeft geleerd, aldus deelt ons de Legervoorlichtingsdienst mede, dat de families der militairen het op prijs stellen hen overdag te verwelkomen bij aankomst thuis. Technisch is het onmogelijk om alle militairen Vrijdagmiddag overdag te laten thuis komen. Ook om andere reden is het niet doen- Hoewel het Engels b-elftal, voor al als ploeg, ongetwijfeld tegenviel, was de technische overmacht van de Britse profs toch groot genoeg voor het behalen van een ruimere overwinning. Dat de Engelse voor hoede er niet in slaagde meer dan één treffer te plaatsen, heeft twee oorzaken: ten eerste het slechte schieten en in de tweede plaats het uitstekende spel van de ach terhoede van het Nederlands elftal. Goede verdediging De beide backs, Potharst en Van der Sluys, verwaarloosden nogal eens de dekking van de Britse vleugelspelers. Dit had indien Walters en Muilen beter in vorm waren geweest noodlottig kun nen worden. Maar verder speelde onze defensie een partij voetbal, die, ook in het Engelse kamp, groot respect afdwong. Meermalen bracht een redding van Kraak, Terlouw of Stoffelen de handen op elkaar. Ja, ook Stoffelen, want zowel de aanvoerder als zijn clubgenoot Van der Hoeven doken telkenmale in de defensie op, op critieke momen ten zelfs nog bijgestaan door Rijvers en Lakenberg. Op zulke ogenblikken waarin de withemden, aangevuurd door 55.000 toeschou wers, naar voren trokken, vormde zich een muur van Nederlandse spelers voor het doel van Kraak. Even opvallend als verheugend was hierbij, dat vrijwel geen enkele maal sprake was van paniekvoet bal. De Nederlandse aanval was, ook wanneer zij uit drie man bestond, toch nog gevaarlijk genoeg om het de Britse verdediging danig lastig te maken. Vooral de linkervleugel ClavanRijvers sloot goed, terwijl Roosenburg weer zeer beweeglijk zich hierbij goed aansloot. Als een paard heeft de midvoor uit Sneek gewerkt en de switches, die hij met zijn rappe linker huur lieden ondernam, maakten het het trio Milburn—LeutyEckersley da nig lastig. Lakenberg had als rechtsbinnen aanvankelijk eveneens goede steun van zijn buitenman Schrumpf, maar na de hervatting zakte de S.V.V.- er bedenkelijk af. (Vervolg op pag. 5) Kraak, die in prima vorm was, in duel met de gevaarlijke Engelse midvoor Lofthouse. V.l n.r.Terlouw, Shackleton, Potharst, Lofthouse, Kraak. VATICAANSTAD, 22 Febr. (Reu ter). Naar men verwacht zal Kardinaal Spellman. aartsbisschop van New-York, te Vaticaanstad de mogelijkheid bespreken van het vestigen van een Amerikaanse legatie bij de Heilige Stoel. De Kardinaal wordt in Maart te Rome verwacht, waarheen hij een pel grimstocht zal maken in het kader van het Heilige Jaar. De Ameri kaanse katholieken zouden gaarne de instelling van een legatie zien in plaats van het stelsel van een persoonlijke vertegenwoordiger van de president. MUENCHEN (Reuter). De nationaal-socialistische onder grondse beweging „Katakom- be", welks bestaan onlangs door geallieerde en West- Duitse autoriteiten werd be- vesitgd, „streeft met al haar krachten naar de opbouw van een nieuw Duits Reich, gelijk aan dat van de nazi's", aldus Der Scheinwerfer, het clan destiene blad, dat door deze beweging wordt uitgegeven. „Ware Duitsers" zullen nooit het Derde Rijk „met al zijn voordelen" vergeten, zo schrijft het blad. der militairen, om allen reeds Vrijdag thuis te komen, te vol doen. Indien het schip tijdig aan komt, zullen echter wel reeds op Vrijdag zoveel mogelijk militairen debarkeren; men zal daarvoor moeten kiezen militairen, die in Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam wonen; ook deze groe pen zijn reeds zeer talrijk. De de- barkatie van de overigen wordt Zaterdagmorgen vroeg begonnen. Er zijn maatregelen genomen om de militairen, die dus de nacht van Vrijdag op Zaterdag nog aan boord moeten doorbrengen, des avonds op aangename wijze bezig te houden. Eventuele nadere bijzonderhe den omtrent hen, die nog Vrijdag thuiskomen, zullen zo mogelijk Donderdag in het Strijdkrachten programma van 18.3019.00 uur via Hilversum I bekend worden gemaakt SEMARANG, 22 Febr. (Aneta). Van officiële militaire zijde wordt gemeld, dat Donderdag 120 leden van de Darul Islam onder leiding van een zekere Wachid zich vol ledig bewapend gemeld hebben bij een T.N.I.-post in Tjondong. Zij zijn daar thans als krijgsgevan genen ondergebracht. Het moment, waarop de Engel sen hun enige doelpunt maken. Nadat de Nederlandse verde diging een aanval had afgesla gen, volgde onmiddellijk daar op een tweede, welke succes had. Lofthouse, de gevaarlijke Engelse midvoor, schoot on houdbaar voor Kraak de bal in Het net. „Het ogenblik is gekomen dat alle candidaten voor het Lager huis hun mond moesten honden om de kiezers even de tijd te ge ven om na te denken", zei iemand die de partijen twee weken aan het werk had gezien. Steeds he viger is het Engelse volk met partij-propaganda gebombardeerd. Maar nu de campagnes zijn ge ëindigd, nu alle belangrijke din gen zijn gezegd, komt de waar nemer tot een conclusie. Voor alle partijen is het doel hetzelfde wat zij ook over elkaar mogen zeggen. Zij verschillen slechts in hun opvattingen over de midde len om dit doel te bereiken. Chur chill kondigde aan dat hij graag opnieuw zou praten met de Bus sen, maar iedereen weet dat Bevin de deur altijd heeft open gehou den. Iedereen weet dat de soci ale diensten gehandhaafd worden als het enigszins mogelijk is. Alle partijen zijn vast besloten werk loosheid tegen te houden als hef mogelijk is. Iedereen geeft toe, dat alle grootse plannen voor de komende vijf jaren afhangen van de economische toestand Engeland is door Labour niet veranderd in een soort hel waarin geen vrijheid bestaat, zoals de conservatieven beweren. De con servatieven zullen ook niet de beperkingen en de controles op heffen, die velen zoveel last be zorgen dat zij in een hysterische angst op de uitslag der verkiezin gen wachten. Attlee en Cripps zijn geen duivels. Maar ook Chur chill en zijn vrienden zijn geen boze geesten, die onmiddellijk de rechten van de arbeiders zouden beperken, zelfs het kiesrecht „van het proletariaat" afschaffen, zoals de wildemannen van links bewe ren. Het is niet waar, zoals La bour zegt, dat de Conservatieven zich met hand en tand tegen so ciale voorzieningen hebben ver zet. De conservatieve partij heeft altijd geweten wanneer zij moest toegeven aan de drang van onde ren af. De kiezers doen geen keuze tus sen tyrannie of vrijheid. Wat zij zich afvragen is, welke partij het best in staat zal zijn de eenheid in het land te handhaven, welke partij het best de economische cri sis kan oplossen en Engeland's prestige in het buitenland ophou den. Welke partij kan tegelijker tijd de zakenman en industrieel aanmoedigen en vrede houden met de vakverenigingen als er werk loosheid zou komen Dit zijn en kele der vragen waarover de twijfelaars nadenken. In Amerika is de waarde van het vrije pond de laatste weken gestadig gestegen. Het is de hoop op een overwinning van Churchill waaraan dit te danken is. De Con servatieven hebben zeker meer het vertrouwen van het buiten land, van de Verenigde Staten en ook van vele Europese landen dan de Socialisten. Op het moeilijke ogenblik dat de Marshall-hulp op houdt, zouden Churchill en Eden meer kunnen bereiken dan Attlee en Bevin of Cripps. Bevin is zie kelijk, niet meer in staat tot zwaar werk, maar tot nu toe heeft hij geen enkele aanduiding gegeven dat hij zijn functie wil neerleggen. Zij hebben niet alleen meer „good will", maar zij hebben ook meer mensen, geschikt voor de top functies. Wat de binnenlandse eenheid betreft ligt de zaak anders. Voort durend hebben de conservatieven de gunst van de vakverenigingen trachten te winnen. Maar de lei ders herinneren zich veel te goed wat er in het verleden is ge beurd. Bovendien is Attlee er in geslaagd de vakbonden te overtui gen dat het niet altijd in het na tionale belang is meer en meer loon te krijgen. Dat er werkloos heid dreigt, staat vast. Onophou delijk hebben de socialisten er op gehamerd dat de conservatieven verantwoordelijk waren voor de werkloosheid tussen de twee oor logen. Dit maar is gedeeltelijk waar. Het is zeker waar, dat de Conservatieve leiders geen poli tieke zelfmoord willen plegen. In de oorlog heeft de coalitie-rege ring waarin alle partijen verte genwoordigd waren, plannen op gesteld om werkloosheid te voor komen. Alle partijen waren het over deze maatregelen eens. Nu kunnen de socialisten er zich op beroemen, dat zij werkloosheid hebben voorkomen. Was dit aan hen te danken of aan de omstan digheden, n.l. de oorlog, die juist was geëindigd en de Marshall hulp In ieder geval hebben de socialisten gelukkig nooit de kans gekregen te ontdekken of de noodmaatregelen tegen de werk loosheid zouden werken. Dat een Labourregering beter het hoofd kan bieden aan de vak verenigingen dan Churchill staat vast. Attlee zal met wilde stakin gen te kampen krijgen maar de leiders der arbeiders, die veel ver antwoordelijkheidsgevoel hebben getoond, heeft hij op zijn hand. De Conservatieven zouden veel spoediger de gehele arbeiderswe reld tegen zich in het harnas ja gen als de nood aan de man zou komen. Van dit standpunt gezien zou het beter zijn als de socialis ten wonnen Maar het zijn weer de Conser vatieven die Engeland's economie het snelst op de been kunnep hel pen. De nationalisaties zijn geen succes geweest. Labour nationali seerde zogenaamd om de indu strieën te kunnen reorganiseren. Met de mijnen is dit gebeurd. Maar de andere industrieën zijn in handen van commissies die niet goed weten wat zij moeten doen. De staalindustrie die uitstekend werkt, wordt door Labour geor ganiseerd en het resultaat zou mis schien verwarring zijn. De Con servatieven zouden de ondernemer (Van onze bijzondere medewerker) n (slot) EEN TWEEDE PUNT waarmede men moet rekenen is, dat niemand verplicht is deel te nemen aan de volksraadpleging, zoals men, ook in België, wel verplicht is bij verkiezingen zich tenminste aan het stembureau te melden. Nu is het zeer waarschijnlijk, dat velen die weinig of niets voelen voor 's konings terugkeer maar daar ook niet fel tegen gekant zijn, thuis zullen blijven, liever dan „neen" gaan stemmen. De niet- stemmers worden bij de bereke ning van het percentage niet mee gerekend met als gevolg, dat daar door het aantal „ja"-stemmers gunstiger tegen het getal „neens" kan uitkomen, want wie vóór Leopold is, gaat wèl stemmen. Veilig kan men aannemen, dat de wegblijvers niet voor Leopold zijn. Enerzijds beïnvloeden dus die „onthoudingen" de uitslag ten gunste van de koning, maar deze medaille heeft toch ook haar keer zijde. Want men kent het aantal stemgerechtigden. Door daar de „ja"- plus de „neen"-stemmen af te trekken, kan men dus gemak kelijk per district, dus ook voor Wallonië, Brussel en Vlaanderen uitrekenen, hoeveel thuisblijvers er waren. Stel eens dat 50 pet. thuis zou blijven het getal zal aanzienlijk minder zijn dat 35 pet. ja en 15 pet. neen stemt, dan is de officiële uitslag: 70 pet. vóór en 30 pet. tegen terugkeer des konings. Maar het is duidelijk, dat als die 70 pet. eigenlijk slechts 35 pet. der kiezers betekent, er geen sprake zal zijn van Leopold's te rugkeer ondanks het mooi schij nende cijfer van 70 pet., want deze schijn ook is dan bedrieglijk. Wij hebben opzettelijk deze cij fers als voorbeeld gekozen, omdat zij sterk afwijken van deze wer kelijk verwachte uitslag. Met name in Vlaanderen en Brabant zullen maar heel weinig wegblij vers zijn, wat meer in Brussel en vermoedelijk het meest in Wallo nië. Zelfs aan een schatting van het percentage onthouders durven wij ons ook niet bij benade ring te wagen. Maar het is dui delijk, dat de thuisblijvers tóch grotere invloed op deze uitslag kunnen hebben. Is hun aantal niet onbeduidend, maar ook niet ver ontrustend, dan veroorzaken zij een gunstig resultaat vóór de te rugkeer van Koning Leopold. Ons zou het niet verwonderen, als dit het geval zou zijn, maar dat wil nog niet zeggen, dat wij dit ook voorspellen. Men behoeft echter geen profeet te zijn om te voorzien, dat 's Ko nings meerderheid in Vlaanderen zeer sterk zal zijn. Overweldigend onder de katholieke Vlaamse ar beiders en boeren. Wat minder onder katholieke middengroepen in Vlaanderen en Brabant. Menig een verwacht, dat zeker niet alle Vlaamse socialisten tegen Leopold zullen stemmen. Een meerderheid van rond 2/3 in de Vlaams spre kende districten van België lijkt geen verwachting, die door de fei ten ernstig gelogenstraft zal wor den. In Brussel staat het wat anders. Zeer bevoegde waarnemers me nen, dat de Koning daar een meerderheid zal krijgen, maar zij geloven niet, dat die belangrijk boven de 51 pet, zal liggen. Moeilijk is het in de alleen Frans sprekende gebieden de stemming te peilen. De C.VP. be haalde daar bij de laatste verkie zingen slechts 22 pet. der stem men. Wij zijn er echter van over tuigd, dat zeer veel niet-C.V.P.- ers in Walenland óók „ja" zullen stemmen, dus vóór Leopold's te rugkeer. Als de „ja"-stemmers daar in de minderheid blijven, wat be paald niet zeker is en wat juist hier nogal zal afhangen van het getal thuisblijvers, zal het zo menen wij toch in elk geval een dikke minderheid zijn, die wij met grote voorzichtigheid op zowat 40 pet. durven taxeren. Let wel. wij zeggen niet: Leopold behaalt in Wallonië slechts 40 pet. Integendeel, wij achten het zelfs niet geheel uitgesloten, dat ook de stemmende Walen in niet be duidende meerderheid zijn te rugkeer zullen wensen, maar ook al mocht dat niet zo zijn, dan ge- geloven wij niet, dat er veel min der dan 50 pet. „ja"-stemmers zul len zijn. Er zijn n.l. bepaalde gebieden in Walenland, zoals b.v. het zijn slechts voorbeelden de Bel gische provincie Luxemburg en het grootste deel van Namen, die zeker in sprekende cijfers pro- Leopold zullen stemmen. Van de industriële gebieden van Wallonië kan men dat echter niet verwach ten. Een onbehaaglijke toestand zou ontstaan, als over het geheel ge nomen de Koning circa 58 pet. zou krijgen met een geenszins te ver wachten getal onthouders. De kans op zulk een uitslag is niet uitgesloten en wij kennen tot oor delen zeer bevoegde personen in België, die met deze kans ernstig rekening willen houden. En voor de Koning èn voor de verantwoor delijke leiders zou de keuze dan moeilijk kunnen worden; niet en kel voor de C.V.P., maar ook b.v. voor de liberalen. Al onze Zuider buren wensen wij voor de komen de weken wijsheid en raad toe, twee kostbare gaven van de H. Geest. En we herhalen nog eens: met het bovenstaande te schrijven hebben wij ons heel bepaald niet de profetenmantel om willen hangen. Zelfs hebben wij de heer Gallup geen concurrentie willen aandoen! ongetwijfeld grotere kansen ge ven. De zware winstbelastingen zouden verminderd worden. De vraag is of de sociale ensten zo veel zouden lijden dat er grote on rust zou ontstaan. Dit zijn de vragen, die de arme kiezer, die werkelijk nadenkt over deze zaken moet oplossen. He* ergste is, dat men op vele vrager geen antwoord kan geven en al; het antwoord er was, zou men nof moeten beslissen wat het belang rijkste is omdat beide partijen hur, goede en kwade punten hebben Het zijn ook vragen die een par tij-politicus wel aanraakt, maar waarop hij slechts het antwoord kan geven der partij. En dat is niet voldoende.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3