BESTAAT DE DUIVEL? Vu URPROEF Van Alle Dag Een oud probleem in een nieuw boek over Satan RADIO Staatslening overtekend De Nederlandse Schilderkunst in vogelvlucht de Stalin niets beter dan Hitier Weer geruchten over Oost-Europees Pact Dr. Breedveld voor Raad van Cassatie Vlootmanoeuvres in de Caraïbische Zee [rat noch MUIS ontsnapt Laat Washington zijn tanden zien? PAGINA 4 DONDERDAG 23 FEBRUARI 1950 Het geval met de Ned. journa list Kees van Hoek, het zoveelste Nederlandse slachtoffer van de Russische concentratiekampen, welke in geen enkel onzieht minder berucht zyn, dan die van Hitier en Himmler, illustreert weer op tragi, sche wyzc, welk een droevig lot de beschaving en de mensheid te wachten staat, indien ooit Europa onder het juk van deze tirannen zou moeten zuchten. Kees van Hoek was een in de oorlog bekend Ned. journalist, die als oorlogscorrespondent aan de geallieerde zaak, dus ook aan die van de Russen, goede diensten heeft bewezen. Hij slaagde er zelfs in op het einde van de oorlog ach ter de Duitse linies te komen en wist van daar uit op een even han dige als moedige wijze de geallieer den belangrijke berichten in handen te spelen. Ongelukkiger wijze komt deze man, na de oorlog in Russische, handen en wordt gearresteerd. Zyn beschuldigers blijken Duitse S.S.-ers te zyn, die zich op deze wijze op deze Nederlander trachten te wreken. Het gevolg is, dat Kees van Hoek in een Russische concentratiekamp in Oost-Pruisen terecht komt. Want in plaats van deze beruchte nazi-oorden onmiddellijk te likwi- deren, zoals de Amerikanen, Engel sen en Fransen gedaan hebben, hielden de Russen deze concentra tiekampen in stand en bevolkten ze met nieuwe slachtoffers van de geestelijke en politieke vrijheid, welke na de overwinning niet meer werd belaagd door Hitier en zyn trawanten, maar nu door de sadis- tische-beulsknechten Stalin, wier methoden geen haar beter waren, dan die van de nazi's. Nu is het volkomen begrijpelijk, dat er in de eerste maanden, na de verwarring, die op de oorlog moest volgen, vergissingen zijn gemaakt. Maar dat deze volkomen onschuldi ge man bijna vijf jaar lang in een Russische concentratiekamp moest doorbrengen en daar tenslotte aan ellende bezweek, is alleen te wijten aan het feit, dat het Com munisme, voor de menselijke per soonlijkheid en waardigheid even min enig respect heeft, als het nazisme. Ook de Nazi's liet het volkomen koud of op een ergerlijke wijze de rechten van enig mens geschonden werden, dat telde bij hen niet mee. Alleen het belang van hun politie ke idiologie had voor hen enige waarde en alles wat daarvan af week of daarmee in botsing kwam, moest met alle methoden en mid delen ondermijnd worden. De tragische vergissing, welke de Russen tegenover Kees van Hoek begingen, zou reeds lang her steld zijn geworden, indien men deze man de gelegenheid had ge geven zich behoorlijk te verdedigen. Maar een verdediger kreeg hij niet, zijn verzoeken met een Ned. consul of diplomatieke vertegen woordiger in contact gebracht te worden, werden zonder meer ge negeerd. De rechten van het individu had den bij de comi unisten even wei nig belangstelling als bij de nazi's. Herhaaldelijk is door ons depar tement van Buitenlandse Zaken, zowel bij de Sovjet-legatie in Den Haag, als bij het Volkscommissa riaat in Moskou gevraagd ingelicht te mogen worden over het verblijf van deze Nederlander en of deze man, zoals reeds lang was beweerd, ergens in een of ander Russische concentratiekamp vertoefde. Elk antwoord bleef echter uit of men r aakte er zich met een jantje van leiden af. Brieven van zijn vrouw kwamen onbestelbaar terug. Familiebanden hebben in Rusland geen waarde. Totdat nu -mdelijk bij de Ned. missie in Bonn het bericht van Rus sische zijde binnenkwam, dat enige maanden geleden in een Russische concentratiekamp een zekere J. H. v. d. Hoek overleden is. Wat na verder onderzoek de zo lang ge zochte Jan van Hoek blijkt te zijn. I Verder geen enkele mededeling1 Het Evangelie dat we op de eerste Zondag van de Vasten horen, de bekoring van Christus in de woestijn, is ontleend aan St, Mat- theus, maar het vindt bij St. Lucas een kleine, doch veelzeggende aan vulling. Terwijl de eerste Evange list zegt, dat de duivel, na door Christus afdoende te zijn afgewe zen, Hem verliet, zonder meer, voegt de tweede er aan toe, dat dit slechts was „voor een tijd". Wel is van latere bekoringen niets be kend, maar anderzijds wordt het lijden van Jezus als een komst of een aanval van de duivel en van de macht der duisternis voorgesteld. Zo wordt het vooral gezien door Sint Jan en juist aan hem zal de Liturgie haar Evangelielezingen ontlenen, wanneer zij in het ver dere verloop van de Veertigdaagse Vasten meer en meer het Lijden des Heren op de voorgrond zal gaan plaatsen. Verschijning en invloed van Satan. Indien dus de H. Schrift en de Liturgie zelf, twee allervoornaam ste bronnen van ons christelijk ge loof, ons de duivel voorstellen zo wel in zijn uiterlijk waarneembare gedachte als in de rampzalige in vloed die door hem wordt uitge oefend nog wel in het leven en be staan van Onze Heer zelf, is het dan te verwonderen dat wij Satan aan het werk zien in de wereld der mensen? De gevallen Engel, die een geest is, zal wellicht maar zelden uiterlijk verschijnen, doch de vor men waarin zijn werkzaamheid zich openbaart, zijn veelvuldig: in de bezetenheid en de haast onver klaarbare psychische afwijkingen van de enkeling, in de philosophi- sche en letterkundige stromingen, in de verschijnselen en feiten der geschiedenis, waardoor hele mas sa's, hele volkeren, de hele wereld in beweging en beroering komt. Men zal wijsgerige psychologen van internationale naam als Dom Mager O.S.B. en Pater de Tonqué- dec S.J. er niet van kunnen ver denken, dat zij oratorische schrij verij plegen, maar wie de schrij nende bladzijden van de eerste over het Duitse Nationaal.-Socialisme leest, moet de tweede in zijn ana lyse om Satan's werkwijze en methode te onderkennen, wel ge lijk geven. Bestaat de duivel werkelijk? Dit zijn twee artikelen uit een bundel van 33 'opstellen (versche nen bij Foreholte te Voorhout), waarin medici, psychologen, philo- sophen, theologen, letterkundigen en historici een wetenschappelijk ant woord geven op de altijd kwellen de vraag die zo oud is als het mensdom zelf: de oorsprong van het kwaad, zedelijk of lichamelijk, wie is de aanstoker en uiteindelijk verantwoordelijke oorzaak ervan, de vader van de leugen en de moord? De Kerk die in haar dogma leert en in haar Liturgie belijdt dat de Duivel bestaat, is van de andere kant nuchter genoeg om te verma nen dat men voorzichtig moet zijn en niet al te gemakkelijk geloof moet hechten aan zijn werkelijke aanwezigheid in dit of dat bepaalde geval. Zij geeft echter uitdrukke lijke tekenen op, waardoor Satan over de oorzaak van dit overlijden, geen datum, geen eigendomsbewij zen voor de familie terug, niets. Neen alles wat naar enige men selijkheid zweemt, bleef achter wege. Het is precies hetzelfde regiem, als wij onder de Hitier nazi's mee maakten, alleen gold toen nog het excuus, dat men in oorlog was. De Russen houden er dezelfde onmen selijke practijken op na, in vredes jaren. Met een geval als nu van deze Nederlander voor ogen, vragen we ons opnieuw af, hoe het toch mo- elijk is, dat beschaafde Nederlan- dbrs, enige steun of sympathie kun nen voelen en geven, voor een der gelijk regiem, dat de hoogste men selijke rechten en waardigheden telkens opnieuw -> grove wijze schendt en vertrapt. J. H. VRIJDAG 24 FEBR. HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Een woox'd v. d. dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 De En gelse verkiezingen; 8.22 Gewijde muziek; 8.45 Gramofoqnmuziek; 9.15 Voor de zieken; 9.30 Gramo foonmuziek; 10.30 Morgendienst; 1100 Fluit en piano; 11.30 Gra mofoonmuziek; 12.00 Koorcon cert; 12.30 Mededelingen; 12.33 Orgelconcert; 13.00 Nieuws; 13.15 Harpensemble; 13.35 Promenade orkest en solist; 14.10 Viool en cello; 14.40 Voordracht; 15.00 Kamerkwartet; 15.30 Gramo foonmuziek; 15.40 Voordracht; 16.00 Volksmelodieën; 16.30 Ka merkoor; 17.00 Kamermuziek; 17.30 Friese uitzending; 17.45 Causerie over fotographie; 18.00 Gemengd koor; 18.15 „Demo cratie en welvaart", causerie; 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Regerings uitzending; 19.35 Gramofoonmu ziek; 19.40 Radiokrant; 20.00 't Nieuws; 20.05 Gramofoonmuziek 20.15 „Youth for Christ-Rally"; 21.15 Radio Philharmonisch Or kest, koor en solist; 22.15 Orgel spel: 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM II, 416 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws; 7.15 Nieuws en gra mofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Orgelspel; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gramo foonmuziek (9.309.35 water standen); 10.00 „Thuis", cause rie; 10.05 Morgenwijding: 10.20 'ramofoonmuziek: 10.30 Voor 45 Omroepkoor: 11.05 Voordracht; 11.25 Accordeonor kest; 12.00 Orgelspel; 12.30 Me dedelingen; 12.33 Sportpraatje; 12.45 Reportage; 12.55 Gramo foonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 lichte muziek; 13.45 Gramofoon muziek; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Gramofoonmuziek; 14.35 Viool en piano; 15.00 Boekbe spreking; 15.20 Kamerorkest; 16.00 Dansorkest; 6.310 Voor de jeugd; 17.00 Gramofoonmuziek; 17.20 Muzikale causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.35 Lichte muziek; 19.00 Denk om de bocht; 19.15 Kwartet; 19.30 „Gelovige mensen", causerie; 19.45 „Een radiokrabbel"; 19.55 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20.10 Strijk kwartet; 20.30 „Mensen aan het werk", klankbeeld; 21.00 Ver zoekprogramma (gr. pl.); 21.25 „Aetherforum"; 21.55 Buiten lands overzicht; 22.10 Theater orkest en -koor met solisten; 22.40 „Vandaag", causerie; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 322 M. 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Weerberichten; 12.32 Lichte mu ziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgel spel; 14.0014.45 en 17.00 Gra mofoonmuziek; 17.05 Nieuws; 17.15 Muziekkroniek; 18.10 Gra mofoonmuziek; 18.15 Godsdien stige causerie: 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Filmrevue; 19.45 Gramofoonmu ziek; 19.50 Radiofeuilleton; 20.00 „Platee", balletcomedie; 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoekprogram ma (gr. pl.); 23.00 Nieuws; 23.05 en 23.3024.00 Gramofoonmuziek BRUSSEL 484 M. 12.05 Lichte muziek; 13.00 Het nieuws; 13.15, 14.15 en 14.40 15.00 Gramofoonmuziek; 17.10 Verzoekprogramma (gr. pl.); 17.40 Pianorecital; 18.30 Omroep koren; 19.00 en 19.30 Gramo foonmuziek; 20.00 Gevarieerd programma; 21.50 Gramofoonmu ziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Kamer muziek; 22.55 Nieuws; 23.00 Gra mofoonmuziek; 23.55 Nieuws. en zijn' werkzaamheid zijn te her kennen. Hij van zijn kant is er uiteraard geenszins op gesteld, ont dekt te worden. Men heeft zelfs kunnen zeggen dat zijn voornaam ste taktiek, vooral tegenwoordig, schijnt te zijn het geloof aan hem te verminderen en zo mogelijk ge heel weg te nemen. Een z.g. ontwikkelde wereld glimlacht slechts over wat de ge schiedenis weet te verhalen over gevallen van bezetenheid en hek senprocessen, of wat de vergelij kende godsdienstwetenschap zegt over de houding welke door de ver schillende volkeren, die van de oude beschaving zowel als die in de pri mitieve natuurstaat, werd aangeno men t.o.v, het probleem van de duivel. En weten wij zelf eigenlijk wel goed raad met dat Evangelie van de eerste Zondag in de Vasten? Wij horen over onze pasgeboren kinderen bij het Doopsel de exor- cismen uitspreken en besprenkelen onszelf en anze woning met wij water. TochWvoelen wij ons min of meer onbehagelijk als wij een zie kenhuis zien of een inrichting voor geesteszieken en worden wij mis schien beangstigd als wij lezen over atoombommen, concentratiekam pen en de mogelijkheid van de vernietiging van alle leven door de menselijke techniek, Kwaad en goed. Zou de grootdoenerij van de klei nerende gliirMach eigenlijk geen verborgen angst zijn? Leeft niet haast iedere mens onder de invloed van de angst, lijdt hij niet onder een zekere druk op zijn eigen we zen? De psychiaters de goede, niet de ontspoorde Freudianen kunnen hier meer zeggen. Maar het feit van het kwaad is er. Onloochenbaar, Het is er in de onbeschrijfelijke gruwzaamheid van de voorbije tijden en van nu. Er zullen heel wat tranen zijn ge schreid in het dal. van deze aarde en de zee van leed is werkelijk on metelijk, ook in onze dagen, moge lijk in onze allernaaste omgeving. Er zijn op dit eigenste ogenblik altijd mensen die op een of andere manier lijden. Het kwaad is haast tastbaar en grijpbaar in alle moge lijke vormen; het wordt bijna tot een machtig persoon die overal en in alles tegenwoordig is. Er wordt over ons geschreven, tot in de hedendaagse ontspan ningsromans toe als b.v. in het protestantse, „En de hemel zwijgt" van Mary van Wessem. Was het dan niet nodig dat er over ge schreven werd door ernstige ge leerden die dit probleem, dat een probleem is als geen ander, ja in zekere zin het enige, van alle kan ten zouden belichten? Men moet er dankbaar voor zijn, dat een boek als Satan, (zo luidt de korte, simpele, maar pakkende titel) in het Nederlands is verschenen. Er zullen heel wat mensen zijn die zich voor dit onderwerp, ook al is dit boek nu bepaald gaen lichte kost, zullen interesseren. Het geloof in Satan is vermin derd, zelfs onder ons christenen, maar zijn werking en invloed op de mensheid en op de enkelingen is er in dezelfde mate door ver meerderd. God is dood, hebben valse philosophiën verkondigd en gewetenloze politieke stelsels heb ben er naar gehandeld en verklaren nog dat godsdienst opium is voor het volk. Zag de Westfaalse zie neres van Duimen, Anna Katha- rina Emmerich, nu ongeveer 125 jaar geleden niet, dat Lucifer 50 of 60 jaar vóór het jaar 2000 weer voor een tijd zou „vrijgelaten" wor den? Dit is erg genoeg, maar het be tekent nog méér. De duivel is een overwonnene, hij blijft altijd een gevangene, in de macht van Iemand die hoger staat dan hij. Wij gaan weer zijn nederlaag en de triomf van Christus door zijn heil-brengende Passie vieren. Er is voor de ware christen, die wer kelijk gelooft in het mysterie van Pasen, geen enkele reden om be angst te zijn noch voor satan noch voor de trawanten en handlangers van wie hij zich bedient. Tegen over alle geweld staat het onwrik bare woord van Christus op de vooravond van zijn eigen schijn bare nederlaag: „Weest niet bang, Ik, de God-Mens, heb reeds de wereld overwonnen." De voornaamste geestelijke winst die de aandachtige lezing van dit boeiende boek over satan ople vert, is wel deze, te beseffen dat het een ketterij en een metaphy- sieke onmogelijkheid is de waarde van het kwaad te verabsoluteren en het als het ware te verpersoon lijken in een zelfstandige figuur die volgens dualistische opvatting de gelijkwaardige tegenhanger zou zijn van het goed. De leer omtrent de niet-zelfstandigheid van het kwaad is essentieel voor de chris telijke gedachte. Het kwaad is in zichzelf en door zichzelf niet iets positiefs. Het is het niet-zijn. Al leen het goed IS, het allerhoogste Goed, de liefde die, zij alleen, blijft, omdat zij God is. God, van wie de Apocalips verzekert, dat ..Hij elke traan zal uitwissen uit de ogen en dat er geen leed meer zal zijn en geen geschrei noch eni ge smart, omdat hetgeen vooraf ging, het lijden, van deze tijd, voorbij zal zijn". H. De minister van financiën maakt bekend, dat de inschrijvingen op de 314 pet. Nederlandse Staats lening 1950 het gevraagde bedrag van f 200 millioen hebben over schreden. Teneinde de toewijzing te ver gemakkelijken is de agent van het ministerie van financiën te Am sterdam met enkele grote inschrij vers overeengekomen het bedrag van hun inschrijvingen iets te reduceren, opdat aan de overige inschrijvers de gevraagde deel neming in de lening kan worden toegestaan. BERLIJN, 22 Febr. (Reuter) Volgens het West-Berlijnse blad „Sozialdemolcrat" zullen de Oost- Europese landen, met inbegrip van Oost-Duitsland, binnenkort te Praag bijeenkomen. Volgens ge ruchten, die reeds een maand lang te Berlijn de ronde doen zou de vorming van een Oost-Europees pact, als tegenhanger van het At lantisch pact op het program staan. Enkele dagen geleden zou reeds een voorbereidende conferentie te Dresden zijn gehouden. De Tsjecho-Slowaakse minister van Buitenlandse Zaken heeft ge weigerd de uit Berlijn afkomstige berichten over een conferentie te Praag officieel tegen te spreken. In bevoegde Tsjech-Slowaakse kringen verklaarde men niets van een der gelijke conferentie te weten en noemde men de desbetreffende be richten „praatjes" Deze zuilen, die aan de kant van de weg staan tussen Stuttgart- Bad Cannstatt en Münster, werden in 1939 in opdracht van de toenmalige machthebbers vervaardigd, maar nooit voor gebruik afgehaald. De zuilen waren bestemd voor een groot gedenkteken in Berlijn. De Hongaarse openbare aanklager, Cyula Alapi, heeft de zwaar ste straf geëist tegen de zeven beklaagden in het spionnage- en sabotageproces te Boedapest. Tijdens het proces: rechts Robert Vogeler, de Amerikaanse vice-president van de Inter national Telephone and Telegraph Company, midden Edgar Sanders, Brits directeur van de afdeling Boedapest van de International Telephone and Telegraph Company. De bekende kunsthistoricus Cor nells Verth hoopt Vrijdag 3 Maart zyn 70ste verjaardag te vieren, een rede aanleiding om in dit boeken nummer even de aandacht te ves tigen op zijn laatstverschenen werk ,,De Nederlandse Schilderkunst in Vogelvlucht", waarmee de 70-jarige een omvangrijke periode heeft afge sloten. Com. Veth, die thans nog werk zaam is als redacteur van het Maandblad voor Beeldende Kun sten, verwierf zich bekendheid als tekenaar en schrijver; wij noemen o.a. van hem: „De Politieke Prent in Nederland", „Geschiedenis van de Nederlandse Caricatuur", „Bezet en Beschermd", om maar enkele van zyn vele pennnevruchten te noemen. In 't bij de Uitgeversmaatschappij Ad. Donker te Rotterdam uitgege ven werk over de Ned. Schilder kunst in vogelvlucht behandelt Com. Veth de verschillende perio den van de Beeldende Kunst in ons land te beginnen van de 14e eeuw tot aan het begin van deze 20ste eeuw. Het is een vlot, wij zouden zeggen populair geschreven boek, waarin een ieder, die belang stelt in de Nederlandse schil derkunst en daar ook iets meer van wil begrijpen, uitstekend en dank baar materiaal vindt. De schrijver heeft zijn omvangrijke stof degelijk en zorgvuldig bewerkt en behandelt een groot aantal schilders, waarbij hij bij de grootste figuren, als Rem brandt, Jan Steen, Frans Hals, Breughel, Jeroen Bosch, Breitner, Toorop, Van Gogh e.a. wat langer stil staat, om de lezer niet alleen hun werk te doen begrijpen, maar ook de persoon van de schilder be- Beursberichten Middenmeer Tarwe 22—23 Gerst 26—27, Ha ver 22.50—23.50j Rogge 23—23.50, Groene Erwten 3335, Schokker Erwten 30—33, Bruine Bonen 50 55, Karweizaad 90—93, Blauwmaan- aaad 125135, Aardappelen: Poot- aardappelen 28—35 Binnenland 17.5021.50; export lot f 1 boven BEA-prijs 3545, Binnenland 12 17.50. Geen export. Consumptieaard appelen 10—15. Vlas geen oude oogst meer disponibel. Voorverkoop nieuwe oogst, ongerepeld per kg f 0.15, verhuurd per H.A. 875. Hooi en stro geperst: Withooi 85 95, Rode Klavërhooi 7075, Lu cerne Hoi 8595, Haverstro 20, Gerststro 23 Tarwestro 20, Rogge- stro 13, Groene Erwtenstro 4748, ander Erwtenstro 22.5032.50. Voederbieten met laag gehalte 22, met hoog gehalte 2426, ingekuild Bietenblad 15—16, Voeraardappe- len 4.25—4.75. De handel in granen, zaden en peulvruchten is nog steeds zeer stil. Aardappelen gaan vlot weg in alle maten zowel voor consumptie als pootgoed. Vlas weinig vraag voor verhuur. Hooi is lager Stro is prijshoudend. Voederbieten worden goed gevraagd. ter te leren kennen. Het boek is piet 240 fraaie, soms zeldzame re producties geïllustreerd, waardoor het aan waarde voor de lezer wint. doordat Veth zijn stof in verband brengt met de geschiedenis van ons land, in zijn boek. zeer lezenswaard. Het is een be langrijke bijdrage tot de Kunst historie van Nederland. Fr. O. Thans negen jaar geëist De 46-jarige doctor in de eco nomie, F. Breedveld uit Utrecht, verscheen gisteren voor de Raad van Cassatie. Hij was onlangs door het Amsterdams Bijz. Gerechts hof tot 7 jaar gevangenisstraf ver oordeeld in verband met zijn mis dragingen als wethouder van Utrecht tijdens de bezetting. De procureur-fiscaal bij het Hof was tegen deze uitspraak in be roep gekomen en gisteren hoorde dr. Breedveld niet 7, maar 9 jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. De procureur-fiscaal bij de Bijz. Raad van Cassatie achtte negen jaar voor „deze man met een felle nat.-socialistische geest" meer op zijn plaats. De uitspraak is over 14 dagen. NEDERLAND NEEMT ER AAN DEEL WASHINGTON, 22 Febr. (ANP- Aneta). Met betrekking tot de aanstaande gezamenlijke vloot manoeuvres verneemt Aneta, dat de Atlantische vloot der Verenig de Staten (schepen en vliegtui gen) zich ongeveer midden Maart in het gebied van de Caraïbische Zee zullen voegen bij Nederlandse, Engelse en Canadese eenheden voor duikbootafweer- en luchtver dedigingsoefeningen. De gecombineerde Engels-Cana dees-Amerikaanse manoeuvres zullen de „operatie-Caribex" wor den genoemd en zullen worden gehouden in een gebied, dat zich uitstrekt van de Antillen tot Noord-Carolina. Gelijktijdig zul len gecombineerde Nederlands- Amerikaanse oefeningen als on derdeel van de operatie-Caribex" worden gehouden, waaraan van Nederlandse zijde de „Karei Door man", de „Jacob van Heems kerk" en de „Johan Maurits van Nassau" deelnemen. De Neder landse eenheden zullen onder commando van schout bij nacht J. J. L. Willinge staan. De oefeningen zullen de groot ste internationale manoeuvres op het Westelijk Halfrond sedert de tweede wereldoorlog zijn. i aan het onweerstaanbare haal een doos-bij Uw Drogist (Adv.) BUITENLANDS OVERZICHT De ingrijpende maatregel, waar mee de Verenigde Staten reeds enige tijd gedreigd hebben, is thans in practijk gebracht en sinds Dins dagmiddag zijn de diplomatieke betrekkingen tussen de Verenigde Staten én Bulgarije verbroken. Wij hadden het liever gezien dat deze ingrijpende maatregel in Washing ton eerder genomen was. Niet al leen, omdat de maat van de rechts verkrachtingen achter het ijzeren gordijn reeds lang aan het over lopen was, maar vooral omdat er op het gebied van schending van de vredesverdragen ook in dit land reeds lange tijd ernstiger dingen zijn gebeurd dan een onware be schuldiging tegen de Amerikaanse gezant. Het zou voor het morele aanzien van de Verenigde Staten van gro tere waarde zijn geweest, indien men in Washington deze maatregel getroffen had, toen herhaaldelijk, volkomen in strijd met de gesloten vredesverdragen, de geestelijke en godsdienstige vrijheid van het Bul gaarse volk door de communistische regering op een ten hemel schrei ende wijze werd geschonden. Hoewel men in Washington deze schending constateerde, volstand men met een protest, waar men zich in Bulgarije, evenals trouwens als in Budapest en Praag, niets van aantrok. Nu echter een Amerikaans be lang in het gedrang kwam, nu de ambassadeur zelf beschuldigd werd van een politieke agressie, heeft men alle relaties met dit land ver broken. De vraag is nu, of de Verenigde Staten deze daad consequent zullen doortrekken. De vraag wordt reeds onmiddellijk actueel, door het poli tieke proces, dat in de afgelopen dagen in Hongarije is gevoerd en waarbij ook een Amerikaans zaken man terecht stond wegens het zich schuldig maken aan spionnage. Ook deze Amerikaanse beklaagde, na dat hij tot voor kort zijn onschuld volhield, bleek op de terechtzitting met zijn Engelse collega zo murw gemaakt te zijn, dat zij zich aan sloten bij al hun voorgangers op de communistische beklaagden banken en niet alleen volledig be kenden wat hen ten laste werd ge legd. maar ook zelfs bekenden wat hen niet ten laste werd gelegd. Ook betreurden zij het diep, dat zij tegen het volk gezondigd hadden. Ook dit berouw was blijkbaar met geweld opgewekt, want het moest dienst doen om de rechtbank in staat te stellen een doodvonnis te voorkomen, wat men blijkbaar tegen een Amerikaans staatsburger nog niet aandurfde. Dit berouw moest de rechter uit een moeilijke im passe redden. Voor een nuchter redenerend mens is deze ensce nering opnieuw een bewijs, hoe deze communistische beulen beschik ken over foltermethoden, die deze stakkerds in hun handen maken als was, waarmee ze doen kunnen wat ze willen. De communistische rechter Vil mos Olthy, dezelfde die Kardinaal Mindszenthy veroordeelde, leidde ook nu weer deze tragische ver toning. Toen moest het Hongaarse katho lieke volk door een schijnproces overtuigd worden dat de hoge katholieke geestelijkheid zich aan verraad en spionnage schuldig maakte. Om dit politieke doel te bereiken, was geen middel te ge meen. Het proces van deze week, waar bij de Amerikaanse zakenman Vogler terecht stond en zijn Engel se collega Sanders, had ook weer een duidelijk uitgesproken politiek doel, n.l. het Hongaarse volk aan te tonen, dat alle vertegenwoor digers van West-Europa verraders en spionnen zijn. Om dit doel te bereiken moesten zij ook bepaalde bekentenissen afleggen. Zowel in Washington als in Lon den, waar men deze beruchte methode der bekentenissen al. lang door heeft, trachtte men, door deze landgenoten eigen advocaten toe te wijzen, de communistische beulen te controleren. Maar natuurlijk kregen de rechtsgeleerden geen schijn van kans hoewel de inter nationale rechtsorde dit recht van een eigen advocaat erkent zelfs Hitier weigerde dit niet kreeg noch de Engelse, noch de Ameri kaanse verdediger een kans Hon garije binnen te komen. Bij de voorbehandeling van deze beklaag den wilde men geen ongewenste pottekijkers, het beste bewijs, dat deze methoden om bekentenissen af te dwingen, het daglicht niet mogen zien. Zal men nu in Washington, na dit schandproces, ook de betrekking met Budapest verbreken? Moskou zou het wel gaarne zien. Daar is men helemaal niet gesteld op ge allieerde diplomaten achter het ijzeren gordijn, zeker niet in de vazalstaten. Het verbreken van deze diplo matieke betrekkingen betekent voor het Bulgaarse en Hongaarse volk een groot verlies, maar voor Mos kou legt dit natuurlijk geen ge wicht in de schaal. FEUILLETON Uit het Engels door Clarence Budington Kelland 65. „Op aanraden en met goed vinden van Mike Strawn," zei hij, „die ik hoop dat zijn zoon mij dit niet kwalijk neemt gelijk staat met de knuppel in het hoenderhok." „Leek het daar dan op?" vroeg zij- Heeft mijn vader je op mij losgelaten?" „Hij vond het een geweldig idee," zei ze. „Hij moest er om laciïen." Dat trof mij pijnlijk. Niet zo zeer het feit, dat mijn vader mij dit meisje op mijn dak gescho ven had, maar dat het hem re den tot lachen gegeven had. Alsof de zaak zo belachelijk was. Ik voelde me gekleineerd. „Dus de situatie werkte op zijn lachspieren!" zei ik. „Op de mijne ook," zei ze, om dan ernstig voort te gaan: „Doe nu niet melig, Mike junior. Ik heb mij als een razende verzet Niet omdat ik bang was, maar omdat ik dacht dat ie de boel op stelten zou zetten." Ze zweeg 'n ogenblik. „Je vader vindt je 'n flinke kerel," zei ze toen. „Ik betwijfel het," zei ik, een weinig bitter. „Jullie" zei ze heftig. „Waar om praten jullie nooit eens rond uit met elkaar? Zal ik je eens vertellen wat hij zei?" „Ik ben nu eenmal van nature nieuwsgierig," antwoorde ik. „Hij zei: „Hoor eens hier pe pernoot" zo placht hij me te betitelen „hoor eens hier, pe pernoot," zei hij, „die jongen denkt dat ik een ouwe vogelver schrikker ben. Hij vertelt me nooit iets. Als ik in de buurt ben heeft-ie altijd een slot op zijn morid. Maar hij vindt zijn weg wel" Toen aarzelde hii een ogen blik en vervolgde: „Ik ben ge weldig trots op hem en ik weet zeker, dat hij de vuurproef door- stcist." „Zei hii dat?" vroeg ik. „Met precies dezelfde woor den," beaamde zij. Merkwaardig. Nog nooit had ik me zo warm van binnen voe len worden. Voor geen enkele medaille of ridderorde had ik die woorden Yan mijn vader willen missen. „Terzake," vermaande Mollie Taclcer. „Als Butterick om tien uur komtbegon ik. „Natuurlijk komt hij", zei Jenner. „Wilt u de leiding op u ne men?" vroeg ik. „Ik blijf onzichtbaar," ant woordde hij prompt. Dat betekende, dat ik ervoor zou moeten opdraaien. Jenner stond op en ging naar de deur. „Ik zal maar dadelijk beginnen met me onzichtbaar te maken", zei hij. „Er is nog één vraagpunt," zei ik. - „Vraag op", antwoordde hij. „Butterick komt onder de wit te vlag," zei ik. „Wet of geen wet, recherche of geen recherche zolang hij op deze ranch is, mag hem niets gebeuren. Ik heb hem mijn woord van eer ge schonken." „Begrepen," zei Jenner. Langzaam verstreken de uren. Ik maakte me een beetje be nauwd dat ik niet in staat zou blijken de situatie te beheersen. Somber gestemd zat ik op de veranda, ongelukkig en in af wachting. Maggie kwam een keer bij me en ging voor me staan, slank en rechtop. „Geen minderwaardigheids complex, hoor, Mike junior," zei ze. „Je redt je wel." Butterick bleek een man van de klok te zijn. Een paar minu ten voor tien kwam Cherry aan rijden en riep mij toe, zittende in het zadel: „Ze komen achter mij aan, Butterick en de albino." „Dank je", zei ik. „Moet ik hier blijven?" „Nee," antwoordde ik en hij reed weg, terwijl Buttericks auto voorreed. Bolitho zat aan het stuur. Ik had gezorgd dat het huis leeg was. Mollie Tacker en Maggie waren gaan kijken bij het boren en Bunny was in het slaaphuis. Zoals we overeenge komen waren, wachtten alleen Straight en ik hen op. Ik opende de achterdeur en zij traden de eetkamer binnen; But terick joviaal, als legde hij een gewoon gezelligheidsbezoek af; de albino stijf, loerend uit zijn rare oogjes en met een uitdruk kingloos gezicht. „Geen mens anders in huis?" vroeg Butterick. „Zoals afgesproken," antwoord de ik kortaf. We namen plaats aan tafel, Straight en ik aan de ene kant, het tweetal tegenover ons. „En?" vroeg ik. „Ik stel prijs op een goede ver standhouding zei Butterick. „Ik ben gekomen om te zien of we onze geschillen niet bij kunnen oe luidt je aanbod?" vroeg leggHe ik. „Het is begonnen om die dam," zei Butterick. „Ik ben bang dat ik de plaatselijke verhoudingen enigszins over het hoofd gezien heb. Ik ben bereid het bouwen ervan stop te zetten en te ver nietigen wat al klaar is." „Dat is tenminste iets," gaf ik te kennen. „Dat neemt niet weg dat ik nog steeds deze ranch wil ko pen," ging hij verder. „Onmogelijk" antwoordde ik. „Ik vind het jammer dat we niet op goede voet staan," zei hij spijtig. „Mijnheer Butterick," ant woordde ik, „voordat ik hier heen kwam, had ik nog nooit van je gehoord. Ik ben gekomen om de leiding van deze ranch- op me te nemen, en voor niets anders." „Dat is mogelijk," zei hii „Jammer voor ons allebei." „Hij heeft dat meisje uit New York hierheen gehaald," zei de albino. „Hij is de zoon van Miko Strawn. „Dat heeft er niets mee te ma ken wat ik gezegd heb, is waar," antwoordde ik en hij trok een lelijk gezicht. „Jullie hebben een gast van mijn ranch ontvoerd," zei But terick, ,ging dat bij toeval?" „Een gast, die jullie zelf uit New York ontvoerd hadden," wierp ik tegen. „Laten we erover zwijgen," zei hij. „Wat dan?" vroeg ik. (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4