Nieuw LABOUR IS STERK IN DE MEERDERHEID Wreszynski sloeg munt uit de nood van mensen Bevin herkozen! nHD Labour krijgt weer het vertrouwen Conservatieven waren tot het laatste ogenblik nog optimistisch Candidaten De laatste stand! Ook Stafford Cripps houdt zijn zetel Gewapende botsing op Java Margarine 18 cent per pakje Kosak vrijgelaten Geheim Consistorie Vier jaar met aftrek geëist Drieling geboren te Barneveld Geen schending van graven te Solo Hoge onderscheiding voor onze Koningin Displaced persons naar ons land Wet Oorlogsschaden afgekondigd Frankrijk vereerd met Koninkl. bezoek Bonn bedreigt de persvrijheid Zwerver schoot zijn verloofde dood Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd-, inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. HET FEIT Buiten God is veilig. t nergens (Vondel) E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank A S H VAN HEDEN Pag. 1 Vrijdag 24 Februari 1950 35e Jaargang No. 229 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. tel 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56, teL 2Ü46. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 TERWIJL ENGELAND en met het Britse Imperium de gehele wereld wacht op de uitslag van de verkiezingen, is Nederland ook bezig zich op de stembus voor te bereiden. Over twee maanden worden de verkiezingen voor de Provinciale Staten gehouden. Zij zijn niet zo belangrijk als de elec torale gebeurtenis in Engeland, waarvan de afloop, merkwaardi gerwijs, van beslissende invloed kan zijn voor de ontwikkeling der wereldverhoudingen in de naaste toekomst. Maar belangrijk zijn die provin ciale verkiezingen in ons land wel. Zij zijn enigermate kenschetsend voor de politieke krachtsverhou dingen in ons land. Zij manifes teren de volksinvloed in het Pro vinciaal Bestuur, beslissen over de samenstelling van het college van Gedeputeerde Staten, dat vér gaande bestuursbevoegdheden heeft en regelen de richting van de samenstelling der Eerste Ka mer. welke immers door de Pro vinciale Staten wordt gekozen. Die provinciale verkiezingen zijn dus van belang en daarom is ook de voorbereiding van de can- didaatstelling van betekenis. Voor de Katholieke Volkspartij is die voorbereiding in een enkel geval, met name in Overijsel, al vol tooid. In de meeste andere pro vincies of kringen moet de kroon nog op het werk gezet worden door de veelbesproken groslijst stemming over de voorlopig inge diende candidaten. Het is in verband daarmee, dat wij een enkel woord willen zeg gen, ten eerste om de betrokken partijleden op te wekken, van het hun reglementair gegeven recht, om directe invloed uit te oefenen op de samenstelling van de can- didatenlijst. En dan ook een goed gebruik. Dat wil zeggen, dat men moet zorgen een candidatenlijst in een goede volgorde samen te stellen, waarbij als eerste eis geldt, dat bekwame mensen gekozen moe ten worden, die in staat zijn, het algemeen provinciaal belang te dienen, in het licht van de katho lieke beginselen, d.w.z. op de grondslag van de beginselen en het program van de Katholieke Volkspartij. Het is interessant, er in dit ver hand aan te herinneren, dat de Diocesane Synode van het Bis dom Haarlem van het vorig jaar, blijkens de onlangs gepubliceerde richtlijnen, een duidelijke uit spraak heeft gedaan over de poli tieke werkzaamheid van de so ciale organisaties. Dit geldt tot nog toe formeel alleen voor het Bisdom Haarlem, maar het is nauwelijks aan te nemen, dat ge lijksoortige richtlijnen niet ook voor de andere bisdommen zouden worden doorgevoerd, omdat zij de consequentie zijn van het stand punt. dat de Kerkelijke Overheid hier ten opzichte van het karak ter der sociale organisaties steeds innam: géén politiek in de sociale verenigingen. De sociale organisaties zullen, zeggen de Haarlemse richtlijnen, „steeds de zuiver politieke actie buiten haar werkzaamheid hou den". In het bijzonder, zo heet het verder, zullen zij er zorg voor dragen, „dat in en door de sociale organisaties nimmer over te stellen candidaten voor de ver tegenwoordigende lichamen wordt beraadslaagd, noch in wélk verwijderd verband ook op candidaatstellingen of op het verkiezen van bepaalde candida ten enige invloed wordt uitge oefend. En volgt deze ondubbel zinnige opdracht: „In politicis zullen de leden der (sociale - red.) organisa ties zich niet gedragen als leden dier organisaties, maar als katholieke staatsburgers. Met name zullen zij er niet naar streven op welke wijze en met welke middelen dan ook zogenaamde standscandidaten te stellen; noch zullen zij eisen, dat door anderen bij het stellen van candidaten met het ledental der sociale organisaties reke ning wordt gehouden". „Die personen", zo besluiten de richtlijnen op dit punt, „behoren in de vertegenwoordigende licha men zitting te krijgen, die on geacht tot welke stand zij behoren de meeste waarborg bieden, dat zij de door de katholieken aldaar te vervullen taak juist zullen vol brengen". Deze klare taal houdt aan twee kanten een opdracht in. Op de eerste plaats aan de sociale orga nisaties, voor nu en voor de toe komst, op de tweede plaats aan de katholieken individueel. En de gehele strekking van deze richtlijnen geeft ons het recht te zeggen, dat ieder KVPUid, dat aan de in de meeste kringen der Partij Zondag te houden groslijst stemming meedoet, deze gezonde richtlijnen voor ogen moet hou den. Zij komen overeen met het woord, dat Z.H. de Paus vijf jaar geleden sprak in Zijn rede over de ware democratie: „Elk wetge vend lichaam moet bestaan uit geestelijk-hoogstaande, krachtige figuren, die zich moeten beschou wen als de vertegenwoordigers van het gehele volk en niet als de voorvechters van de massa, wier wensen helaas zo vaak bij de ware behoeften van het alge meen belang voorgaan. Deze af gevaardigden behoeven niet voort te komen uit een beroep of een stand, maar moeten het volks leven in al zijn veelzijdigheid ver tegenwoordigen". LONDEN, 24 Febr. (Reuter). Morgan Phillips, de secretaris van de Britse Labourpartij, heeft hedenochtend in alle vroegte verklaard, dat het „weer een Labour-regering zal worden". Te half vier vanmorgen had de Labourpartij reeds 118 zetels behaald, de conservatieven 69 zetels en de liberalen 1 zetel. Morgan Phillips, die met zijn staf van 200 man op het partij- hoófdkwartier, Transport House, de resultaten overziet, verklaarde, dat Labour 160 van de 260 zetels, die deze nacht nog bekend zullen worden, zal bezetten. „Ik durf 20 tegen één hierop te wedden", zo zeide hij. Op het hoofdkwartier van de Conservatieve Partij verklaarde een woordvoerder: „Als wij aan het eind van de uitslagen van hedennacht niet rneer dan 30 zetels achterstaan, hopen wij nog op de overwinning. Wij zijn nog niet in de put door het succes van Labour, dat hoofdzakelijk komt van de uitslagen der stede lijke districten (waar Labour uiteraard onder de overwegend arbeidende bevolking de grootste aanhang heeft)De thans bekende uitslagen wijzen er op, dat de socialisten stand houden in de industriegebieden, ofschoon zij in sommige gevallen hun meerderheid verminderd zagen. De telling der stemmen gaat veel langzamer dan men gewoon is, wat waarschijnlijk te wijten is aan de grootste kiezersopkomst, die Engeland ooit gekend heeft. In een kiesdistrict stemde zelfs 95 percent van de kiezers. De liberalen, die met 475 can didaten trachten hnn oude glorie te herwinnen, hadden om 2 uur (Ned. tijd) reeds in 27 districten hun borgsom verloren. Iedere can- didaat moet een borgsom van 150 pond sterling storten, die hij ver liest als hij minder dan een achtste behaalt van de in zijn district uitgebrachte stemmen. In totaal hadden om 2 uur reeds 35 candidaten hun borgsom ver loren, onder wie 27 liberalen, 5 communisten, 2 onafhankelijke Labourcandidaten en één conser vatief. Te 2.20 uur (Ned. tijd) had La bour een zetel, die het niet in het oude parlement had, veroverd, doch vier aan de conservatieven verloren. De conservatieven ver overden een vijfde zetel op een onafhankelijke conservatief. De eerste Labourleider, die door een conservatief verslagen werd, is Edwards, de parlementaire se cretaris van het ministerie van handel. De „Labour-rebel" Platts-Mills, die uit de Labourpartij was gezet omdat hij een telegram tot steun aan de pro-communistische Ita liaanse socialistenleider Nenni mede ondertekend had, verloor zijn zetel aan een officiële Labour- candidaat. Een der beide kiesdistricten van Reading koos de Labourcandidaat. Reading beroemt zich er op, dat het reeds 120 jaar de barometer is geweest, die steeds de candi- daat van de winnende partij koos. Labour vergrootte zijn meerder heid aanzienlijk in Hartlepool, dat het in 1945 met een uiterst kleine meerderheid van 355 stemmen op de conservatieven veroverde. Lady Pakenham, de echtgenote van de katholieke minister van luchtvaart, Lord Pakenham, werd in haar district Oxford door een conservatief verslagen. Randolph Churchill, de zoon van de conservatieve leider, werd in zijn district Devonport-Ply- mouth door Labour verslagen. Te Bexley was de eindstand van beide partijen zo weinig ver schillend, dat er opnieuw moest worden geteld. Toen bleek dat Labour was verslagen. Chuter Ede, de minister van binnenlandse zaken, bracht te South Shields zijn meerderheid van 7.114 (in 1945) op 17.555 stem men. De jongste vrouwelijke candi- daat, de 22-jarige June Pritchard (liberaal), verloor te Liverpool haar borgsom. De eerste liberale overwinning was Huddersfield (West), een nieuw kiesdistrict, waar de libe rale candidaat, Wade, een meer derheid van slechts 119 stemmen behaalde. Dr. Hill, de radiodokter, die op verzoek van Churchill ook een propagandarede voor de conser vatieve partij had gehouden, won in zijn district van Labour. De eerste grote stad, die met de telling klaar kwam was Liverpool. Van de negen afgevaardigden, die deze stad naar het Lagerhuis zendt, zijn er vier Labour en vijf conservatieven. In 1945 telde deze stad elf zetels, waarvan Labour er 8 bezette en de conservatieven drie. De zetel te Gillingham, die La bour in 1945 op de conservatieven veroverde, wonnen de conserva tieven thans weer terug. Alfred Edwards, het Labour- parlementslid, die naar de con servatieven was overgelopen, om dat hij zich niet kon verenigen met de nationalisatie -van de staal industrie, werd met 17 duizend stemmen door Labour verslagen. De conservatieven hadden alles op alles gezet om deze zetel te behouden als een aanwijzing, dat het land tegen nationalisatie van de staalindustrie was. Volgens de uitslagen van kwart voor zes hedenmorgen is de stand in de Britse verkie zingen als volgt: Labour 163 zetels Conservatieven 102 zetels Liberalen: 1 zetel. De voorsprong van Labour in zetels uitgedrukt wordt niet weerspiegeld in de aantallen uitgebrachte stemmen, want om 4 uur hedenmorgen was de verhouding; Labour; 4.998.590. Conservatieven; 4.308.348.. Liberalen: 889.284. Ernest Bevin, de minister van buitenlandse zaken, werd in zijn district Woolwich-Oost (Londen) herkozen. Sir Stafford Cripps, de minister van financiën, Noel Baker, de minister van koloniën en dr. Edith 'Summerskill, de parlementaire plaatsvervanger van de minister van voedselvoorziening, behiel den hun zetel, ofschoon Edith Summerskill haar meerderheid met 5000 stemmen- verminderd zag. Waarnemers hebben haar kiesdistrict scherp in de gaten gehouden als een mogelijke aan wijzing, hoe de huisvrouwen zou den reageren op de voortdurende levensmiddelendistributie. Sir Stafford Cripps kreeg een meerderheid van 16.803 stemmen en Noel Baker een van bijna 13.000. 1 NEDERLANDS MILITAIR GEDOOD DJAKARTA, ill Febr. (Reuter) In een Nederlands legercommu niqué wordt verklaard, dat zich Donderdag te Bekassi, op 48 km van Djakarta, een gewapende bot sing heeft voorgedaan itussen een Nederlands gewapend convooi en een eenheid van het Indonesische leger. Een Nederlandse soldaat is ge dood en verscheidene zijn gewond. Er zijn nog geen nadere bijzon derheden bekend. De verzoeningscommissie van de V.N. heeft een onderzoek naar het incident ingesteld. IN GOUDA: GOUDA, 24 Febr. Op de Don derdagse markt is de Goudse margarine-oorlog gisterenmorgen voortgezet. Vorige week was de situatie zo, dat zij, van wie ge zegd wordt dat zij de prijzen ver knoeien, de margarine verkochten tegen 30 cent per half pond. Een op korte termijn in het leven ge roepen actiecomité van de Goudse winkeliers huurde ook een kraam en verkocht de margarine nog 2 cent goedkoper. De prijzen bleven 30 en 28 cent. Gistermorgen ver laagden de concurrenten geregeld hun prijzen, hetgeen tot gevolg had, dat de boter tenslotte voor 18 cent per pakje van de hand werd gedaan. Daar de voorraden maar beperkt waren, kon men niet meer dan vijf pakjes tegelijk krijgen. DJAKARTA, 23 Febr. (Aneta) De journalist Kosak, die in de nacht van 23 op 24 Januari werd gearresteerd, is hedenmorgen vrijgelaten. 16 MAART: VATICAANSTAD (K.N.P.) 23 Febr. De H. Vader heeft be paald, dat op 16 Maart een Ge heim Consistorie zal worden ge houden, tijdens welke de kar dinalen hun stem zullen uit brengen over de heiligverkla ring van de zalige Marie Guil- laume de Rodat op 23 April, van de zalige N. Claret op 7 Mei, van de zalige Vincenzo Strambi op 11 Juni, van de zalige Maria Goretti op 25 Juni en van de zalige Anna Maria de Paredes op 9 Juli. Op 27 Maart zullen kardinalen en bisschoppen in een semi- openbaar consistorie bijeenko men. Er zullen echter geen kar dinalen worden benoemd, daar 'geen openbaar consistorie volgt. EEN TWEELING VAN TACHTIG JAAR Maandag 27 Februari a.s. viert Hengelo's oudste tweeling, de he ren Jan en Bernard Taken, zijn tachtigste verjaardag. Jan en Bernard zijn nog kerngezond en doen nog dagelijks hun werk in de tuinderij en op de boerderij. Verkiezingen in sEngeland. Een der grote kiezers; het is de tegenwoordige minister van buitenlandse zaken, Ernest Be vin, na het uitbrengen van zijn stem in het stemlokaal West minster City Hall. Donderdag zette de Vierde Ka mer van de Amsterdamse Recht bank zich voor de vflfde maal aan de behandeling van de zaak tegen de internationale oplichter, de Jood Wreszynski, dip tijdens de bezetting er in slaagde velen te bewegen hem geld te geven, waar mee hij „dank zij zijn Duitse relatie" gearresteerde illegale werkers zou vrijkopen. Deze aartsbedrieger, die zich zelf bankier noemt, gaf zich ver der uit voor consul van een Zuid- Amerikaanse staat, of voor mil- lionnair of lid van de Secret- Service. Toen de Duitsers in Mei 1940 ons land binnenvielen zat W. een straf uit in een van onze gevangenissen. Toen hij vrij was, kwam hij in Westerbork terecht, wist echter te ontsnappen en dook onder in Amsterdam. Hij beweerde toen, dat hij in contact stond met een hoge Duitse politie-ambte- naar. een zekere Wenski, bij wie hij, Wreszynski, nog al wat doen kon, zoals hij beweert. Wenski echter betoogde, als getuige ge hoord, dat hij geen enkel contact met verdachte heeft gehad nadat deze ondergedoken was. Wres zynski bleef niettemin schermen met zijn relatie. Na de bevrijding koos Wres zynski een ander middel om aan de kost te komen. Hij beweerde toen in staat te zijn van „zwart" geld „wit" geld te maken bij de geldzuivering. Hij accepteerde be dragen van tienduizenden guldens maar „wit" geld werd niet ge maakt. De Officier van Justitie, mr. de Munck Keizer, zei in zijn requi- Onder grote belangstelling is gisteren in Bree zand de voorjaars-bloemen-tentoonstelling 1950 geopend. De expositie, waarvan onze foto een indruk geeft, getuigt van veel zorg en vakman schap en van de liefde die in alle kringen van de Breezander bevolking voor de bloemen- en bollencultuur leeft. Het echtpaar A. van Midden dorp-Van den Hoorn te Garde ren (gem. Barneveld) werd ver blijd met de geboorte van een drieling. Moeder en kinderen die zich in het ziekenhuis „Sa lem" te Ermelo bevinden, ma ken het goed. Het zijn allen meisjes, resp. van 4%, 2% en ïVï pond. De Legervoorlichtingsdienst deelt het volgende mede: In een deel van de pers is dezer da gen het gerucht gepubliceerd, als zouden rampokkers het ere- veld der gesneuvelde Nederland se militairen te Solo hebben ge schonden. Dit gerucht mist elke grond. Alle militaire graven in Midden- en Oost-Java zijn namelijk over gebracht naar de erevelden te Semarang en Surabaja, zodat zich te Solo geen enkel graf van een Nederlands militair meer bevindt en er dus van schending der graven geen sprake kan i sitoir, dat Wreszynski munt sloeg uit de nood van mensen. De ge hele opzet van hem was geld te halen, waar het te halen viel. De zwendel ligt er dik bovenop. De Officier toonde aan, dat verdachte zelfs niet geschroomd heeft ge tuigen om te kopen. Hij eiste ten slotte wegens voortgezette op lichting, meermalen gepleegd, een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek van één jaar voorarrest. Na de middagpauze was het woord aan de drie verdedigers, die W. bijstaan, waarna de presi dent de zitting schorste tot Don derdag 2 Maart. Dan zal Wres zynski zelf gelegenheid krijgen tot een laatste woord. Hare Majesteit Koningin Juli ana is door dr. Miquel Aleman, president van de Ver. Staten van Mexico onderscheiden met de Grote Keten van de Mexicaanse Orde van de Azteekse Adelaar, als bewijs van de gevoelens van grote vriendschap van de pre sident jegens Hare Majesteit, alsmede van de hartelijke be trekkingen, welke tussen de re geringen en de volken van bei de landen bestaan. De Grote Keten van de Az teekse Adelaar is de hoogste rang van de Mexicaanse orde en wordt alleen aan souvereinen en staatshoofden verleend. 's-GRAVENHAGE, 23 Febr. Bij de besprekingen, welke de directeur-generaal van de I.R.O. (International Refugee Organi sation) Donald Kingsley, Dins dag en Woensdag met enige Ne derlandse ministers had, heeft de regering zich bereid ver klaard haar oorspronkelijke toe zegging, om een groep ontwor telden, bestaande uit ouden van dagen, in ons land op te nemen, gestand te doen, zulks mits van de zijde der kerken en particu liere organisaties de garantie wordt gegeven, dat door haar de verzorging dezer groep op zich genomen wordt. De Nederlandse regering heeft voorts toestemming verleend voor het opnemen van 25 oor logsslachtoffers. Deze ontwor telden hebben het revalidatie centrum van de I.R.O. in Duits land bezocht en worden thans in de industrie werkzaam ge steld. Zij kunnen beschouwd worden vlug self-supporting te zijn. 's GRAVENHAGE, 23 Febr. - In Staatsblad K 31 is heden af gekondigd de wet op de mate riële oorlogsschaden. Zij zal 24 Februari in werking treden. Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft, een communiqué uitgegeven, waar in wordt gezegd, dat de Franse regering zich gelukkig zal ach ten „H.M. de Koningin der Nederlanden", die de wens te kennen heeft gegeven een be zoek te brengen aan de presi dent van de Republiek, te ont vangen". Koningin Juliana, die verge zeld zal worden door Prins Bernhard, zal van 23 tot 26 Mei a.s. in Parijs vertoeven. H. VADER HERVAT HEDEN ZIJN AUDIËNTIES VATICAANSTAD (Reuter). Z. H. de Paus, die thans geheel van zijn griep is hersteld, zal he den Vrijdag zijn audiënties her vatten. KARDINAAL VON PREYSING TE ROME VATICAANSTAD (K.N.P.) Kardinaal von Preysing, bisschop van Berlijn, is Woensdagavond op het vliegveld Ciampino bij Rome aangekomen. Hij heeft in het Duitse Priestercollege Santa Ma ria zijn intrek genomen. WEER EEN NAZI-ZIEKTE Dr. Gustav Heinemann, de Westduitse minister van binnen landse zaken, heeft Donderdag in de bondsdag medegedeeld, dat een wetsontwerp in voorbe reiding is betreffende controle op de pers. Het wetsontwerp zou drastische bepalingen bevat ten. Valse berichtgeving zou strafbaar zijn en de verantwoor delijkheid van de journalist zou nader worden omschreven. Voorts is een wetsontwerp in voorbereiding, dat bestraffing van laster en valse verklaringen, die de staat in gevaar brengen, mogelijk maakt. Voor de rechtbank te 's-Herto- genbosch stond gisteren terecht de 29-jarige zwerver F. W. Her mens, alias Hans Franken, Duit ser van origine, die in de avond van 26 Aug. 1948 zijn verloofde, Herta S„ eveneens uit Duitsland afkomstig, naar zijn zeggen op verzoek van het meisje, met enkele pistoolschoten op korte afstand had gedood. De man, die in Nederland te boek stond als politiek delin quent, leidde met het meisje een zwervend bestaan, waaraan zij zo spoedig mogelijk een einde wilde maken, doch hij wilde, om dat hij geen dak boven het hoofd had en geen werk kon krijgen, niet trouwen. Een week na het misdrijf werd het lijk ontdekt in een beek. H„ die aan vankelijk de politie op een dwaalspoor trachtte te brengen bekende volledig. De officier van justitie eiste acht jaar gev.straf. Uitspraak volgt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1