De Gemeenteraad in rouw Hoe schiep God de wereld? De schrijver en zijn werk De Engelse première Raad van St. Pancras hield zijn eerste zitting in 1950 Een De heer Steenis herdacht In onze STOFFEN AFDELING r ZOMERSTOFFEN ALKMAAR EN OMSTREKEN N Geen geloofspunt Vraagt G.B. BEHANGSELS Lezing over het land der Hongaren Jan Mens over boeken en mensen Koopt NU REEDS uw DE LENTE NADERT Vriend hc WAT Wl: BERNE-1 PAGINA 2 VRIJDAG 24 FEBRUARI 1950 De gemeente raad was gister in rouw. Enkele uren nadat hij nog temidden van de raadsle den had deel genomen aan de algemene be schouwingen over de gemeen- begroting werd zoals wij gister reeds berichtten hgt raadslidde heer A. Steenis uit dïfeleven weggerukt. De raadsleden, die om 2 uur weer present waren, om voort te gaan met de behandeling van de begro ting, vonden de raadszaal in een sfeer van rouw; de gordijnen geslo ten. en de ruimte gevuld met het zachte licht van de brandende kro nen. Nadat enkele nabestaanden van het overleden raadslid, een zoon en twee schoonzoons door de bode wa ren binnengeleid en op de voor hen bestemde zetels hadden plaats ge nomen, sprak burgemeester Wyte- ma een korte herdenkingsrede uit, die door allen staande werd aange hoord. De voorzitter herinnerde eraan, hoe de raadsleden in de afgelopen nacht elkander een goede nacht hadden toegewenst en hoe één hun ner in deze nacht plotseling uit het leven werd weggerukt. ,,'n Verbijsterende slag, aldus spr. heeft het gezin Steenis getroffen; 'n slag, die ons leert, hoe voos dit leven is en hoe plotseling een schik king getroffen kan worden over onze aanwezigheid in dit aardse bestaan. Zo kan ieder van ons, wie hij ook is, hoe oud of gezond hij ook zij, worden weggeroepen. Dit ver scheiden realiseert ons, dat wij steeds bereid moeten zijn en vol strekt afhankelijk zijn van een Macht, Die ons regeert, leidt en laat leven. Dit moet ons met grote deemoed vervullen. Niemand is onvervangbaar of on misbaar; dat is de les van heden; een les, die tevens een levensop dracht inhoudt, want de taak, die wij ontvangen uit de handen van hem, die heenging, blijft aanwezig en wordt overgenomen door hen, die hem het naast staan en die ge roepen zijn, die taak over te nemen. Het is het overnemen van een fak kel, maar niet een fakkel des le^ vens". De voorzitter herinnerde er voorts aan, hoe de heer Steenis 3% jaar geleden lid van de Raad werd en zijn zetel steeds met ere heeft in genomen, waarop hij was ge plaatst; niet uit eerzucht, of om vooraan te willen staan, doch om zijn grote kwaliteiten, die deze stil le werker aan de dag legde en waardoor hij aanspraak op dit ge stoelte der ere mocht maken. Hij heeft gewerkt en geijverd, zo lang hem daarvoor de tijd gegund werd; zijn belangstelling ging voor namelijk uit naar het sociale werk en hij maakte deel uit van commis sies, die zich richtten op een soci ale functie, welke hij verrichtte uit innerlijke behoefte. Zo was hij lid van de Commissies van Bijstand voor het Pensioenfonds, van het Bestuur van Maatschappelijk Hulp betoon, welke functie hij wegens drukke bezigheden moest neerleg gen en van de Commissies van Overleg voor Ambtenaren en werk lieden en van het slachthuis. Ook buiten de Raad vervulde hij ver schillende functies en gaf hij van zijn innerlijke rijkdom. De herinnering aan deze sympa thieke figuur, aldus besloot de voorzitter zal ons, die hem in zijn werken gekend hebben, bij blijven. Hierna deed de voorzitter voor lezing van een adres van rouwbe klag, waarin de Raad uitdrukking gaf aan zijn gevoelens van innige, deelneming met de wed. Steenis in, dit voor haar zo smartelijk verlies., Nadat de Raad op uitnodiging van de voorzitter zijn overleden medelid door enkele ogenblikken van eerbiedige stilte had herdacht) werd ten teken van rouw de zitting geschorst en werden de be raadslagingen over de begroting verdaagd tot hedenmiddag. Aan de K.A.B.-leden ALKMAAR. Wij herinneren onze leden aan de hedenavond te houden jaarvergadering welke zal aanvangen te 8 uur in Hotel „Vic tory", ingang v. d. Boschstraat. ONZt *GENDA VICTORY-HOTEL 8 uur: Jaarvergadering K.A.B. GULDEN VLIES 8 uur: Af- scheids-avond Garnizoen BIOSCOPEN: Harmonie: De drie Musketiers, 14 jaar; Cinema Americain: Huwe lijk in de schaduw, 18 j.; Victoria Theater: De Idea list, 18 jaar; A.B.T.: Black Bart, de Vrijbuiter, 14 jaar. STEDELIJK MUSEUM; 9—12 uur en 25 uur tentoonstel ling van werken van Ber- gense kunstenaars. NACHTDIENST APOTHE KEN: Mevr. de wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S: Koopman, Lindegracht 43, telef. 3916. v Verkeersslachtoffers ALKMAAR. Gistermiddag is een 8-jarig meisje, dat zonder vol doende op het verkeer te letten de Langestraat overstak door een wielrijder aangereden en gewond. Zij werd bij een drogist binnen gedragen en aldaar verbonden. Ter hqogte van het Kofa-maga- zijn liep een vrouw met een rij wiel aan de hand de straat over. Zij werd daarbij aangereden door een bakfiets en bij de banketbak ker Kokkes binnengedragen. Een verpleegster van het Centraal- Ziekenhuis verleende de eerste hulp. Per. auto werd de vrouw later door de heer Kokkes naar haar huis aan de Westdijk weg gebracht. Rare vondst ALKMAAR. Gistermorgen om half een ongeveer vonden en paar jongens die langs de water kant van de Geestersingel speel den een bom ter hoogte van de Stuartstraat. De marechaussee werd gewaarschuwd die een zwaar kaliber mortiergranaat uit het water ophaalde. Vergadering transport-ondernemers ALKMAAR. De combinatie van Transportondernemers van Bonafide Expediteurs, kortweg de Bonex genaamd, organiseert voor haar leden en belangstellenden in Alkmaar en omgeving een bijeen komst in café Central op het Hof plein op Zaterdagmiddag 4 uur waarbij belangrijke problemen uit de 'wereld def transporteurs be sproken zullen worden. Na de goed-bezochte Schola- cursussen over schilderkunst en muziek begon gister in Victory de uitstekend-bezochte derde cursus van Schola Publica over de moder ne opvattingen van het Scheppings verhaal. De heer J. Dominicus zag in de grote opkomst (ruim 160 cur sisten) een verheugend teken van de wil tot geestelijke verdieping in deze tijd van vervlakking; deze grote opkomst dankte spreker zo wel aan de goede keuze van het on derwerp, waarvan Rector Holthui- zen de idee aan de hand deed, doch ook aan de keuze van de spreker, wiens interessante radio-kwartier tjes hij algemeen bekend veronder stelde. Pater Drs. J. Eyckeler, Montfor- taan toonde zich een onderhoudend cursusleider, die met sprekende voorbeelden, aangename voordracht sprekende gebaren en goede woor denkeus zijn talrijk gehoor wist te boeien. Zijn eerste les had de bedoeling zijn gehoor in te leiden in de Oos terse sfeer, waarin de schrijvers van het scheppingsverhaal leefden. Hij stelde voorop, dat het een ge loofspunt is, dat God hemel (invisi- bilium) en aarde (visibilium) ge schapen heeft; hoe God dat gedaan heeft, dat is geen geloofspunt en men is op dat punt dan ook vrij in zijn opvatting. Wij gaan daarbij uit van de voorstelling, van het beeld, dat wij van de geschapen wereld hebben gevormd. Zo zal een geoloog een andere voorstelling hebben van de wijze, waarop God de wereld ge schapen heeft, dan een ander man van de wetenschap. Aan de hand van de beeldrijke taal van de Scheppingspsalm 104 en de dichterlijke verzen van het boek Job, schetste Pater Eyckeler vervolgens de sfeer, waarin def.Cios- terse schrijvers, onderjdéïipsr" rn vi 1-mn Trieifl rwvo— (Jn* van God hun visie over de ping gaven. Daaruit bleek, boe ,,djtej/vt ling geheel anders isfaanjj' wij die konden wetenschap van eeuwen'"dasS?van- hebben. Zo was deze eerste, les slechts ,,'n inleiding op de volgende, dife'-k'omen en die de cursisten van de eerste avond zich zeker niet zullen laten ontgaan. Een geanimeerde discussie ont stond naar aanleiding van een aan tal gestelde vragen, waarvan er en kele echter reeds op de nog te be handelen stof vooruitliepen. In antwoord op een der vragen betoogde Pater Eyckeler, dat de evolutieleer niet in strijd is met 't geloof, mits men er maar aan vast houdt, dat bij het ontstaan van elke nieuwe mens God 'n nieuwe ziel schept en de ouders dus niet zoals het ouderpaar bij de dieren de adae- quate oorzaak van de kinderen zijn want bij de voortplanting van het menselijk geslacht ontstaat telkens weer een nieuwe ziel. Over veertien dagen zal Pater Eyckeler zijn cursus vervolgen. (Adv.) Preventieve maatregel ALKMAAR Vannacht om één uur/heeft de gemeentepolitie een bezoeker die juist uit een café kwam en in zijn auto weg wilde rijden, daarvan afgehouden, zijn .wagen gestald en de man in een Mantel ondergebracht. Hij was niet tm'staat om de wagen te besturen. ZITTINGS-UREN RECLASSERINGSBUREAU ALKMAAR. Voor een ieder, ,cüe met politie of justitie in aan raking is geweest of dreigt te ge raken, is het Bureau van de R.K. jR-eclasseringsvereniging geopend op i'eïdere tweede en vierde Woensdag 'van de maand, 's avonds van 89 uur. Alléén in spoedgevallen is de ambtenaar ook op andere tijden te consulteren. Het Bureau is geves tigd in het Kennemerperk no. 15 'te Alkmaar. Geslaagd ALKMAAR. Bij het op 32 dezer te Den Haag gebonden examen voor Maatschappelijk Werker slaag den de heren N. van Loenen en C. v. d. Laan, beiden ambtenaar aan het Gew. Arbeidsbureau alhier. R.K. WANDELSPORTVER. H.V.Z. ALKMAAR De lente komt weer in het land, dus ook het wan. delseizoen is weer aangebroken. We hebben daarom gemeend, om door middel van dit bericht, de leden even op de hoogte te stellen hoe de stand van zaken op het ogenblik is. Welnu, op Zondag 5 Maart a.s. zullen er weer propa- ganda-tochten worden georgani seerd en wel over de afstand van 20 km. Iedereen kan hier aan deel nemen. Het inschrijfgeld bedraagt 60 ct. per persoon en zonder herin nering 25 ct. Opgave tot uiterlijk 28 Febr. bij de secr. Eikelenberg straat 54 of bij M. Breed, Baansin. gel. Het wandelschema wordt zo spoedig mogelijk toegezonden. Iedereen wandelt graag bij H.V.Z. want daar i"s het altijd je-van-het. Het bestuur R. K. Vrouwenbeweging LIMMEN Dezer dagen organi seerde de R.K. Vrouwenbond afd. Limmen een feestvergadering in de kleine zaal van het parochiehuis ,.St. Maarten". Na afwikkeling van de gewone vergaderingformalitei ten, ging men over tot het feeste lijk gedeelte van de avond, dat buitengewoon genoegelijk is verlo pen. Verschillende van de dames gaven een voordracht of zang ten beste. 10 Maart a.s. gaat de Vrouwen bond met de kapelaan naar Rome, d.w.z. dan komt kapelaan v. d. Stap een lezing houden met lichtbeelden over Rome cn het H. Jaar. Op de thuisreis AKERSLOOT. Op het troe pentransportschip „Atlantis", die 6 Februari 1950 uit Tandjong Priok is vertrokken en vermoede lijk 3 Maart 1950 te Amsterdam aankomt, bevindt zich de heer S, P. van Diepen sold. I, wonende al hier, Buurtweg 47. Er zit schot in. Laten wij hem evenals de andere, die reeds thuis zijn en zich weer in de burger maatschappij heb ben aangepast, op feestelijke wijze onthalen. Gevonden BURGERBRUG. Gevonden: een paar prima donkerbruine le ren dameshandschoenen. Gega- digde(n) kunnen (kan) zich ver voegen aan het postkantoor. weersverwachting Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. KOUFRONT OVER ONS LAND DE BILT, 24 Febr. Voor de Noordelijke prov. meest zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of sneeuw, Zwak ke tot matige wind in hoofd zaak tussen Noord en Oost. Temperaturen dalend tot dicht bij het vriespunt. Voor de rest van het land: meest zwaar be wolkt met plaatselijk nevel of mist en af en toe enige regen of motregen. Meest zwakke veranderlijke wind. Iets kouder. uw behanger (Advertentie.) VERPLAATSINGEN RIJKSPOLITIE Ingaande 1 Maart 1950 worden verplaatst de Wachtmeester le klasse G. Noorman van de Groep Wieringen, post Westerland, naar de Groep IJsselstein, post Benschop en de Wachtmeester le klasse M. Marinisse van de Groep Breskens, post Schoondijke naar de post Wes terland van de Groep Wieringen, in de functie van postcommandant. AANBESTEDING De Dijkgraaf en heemraden van het heemraadschap de Wieringer- meer zullen op Vrijdag 3 Maart a.s. aanbesteden het onderhouden gedurende 1950 van de water- schapswerken in de Wieringer- meer, voor zover deze in onder houd bij het heemraadschap zijn. Dit onderhoud is gesplitst in drie percelen: 1. Noordelijk en westelijk gedeelte; 2. Oostelijk en zuidelijk gedeelte; 3. De Wierin- germeerdijk. De aanbesetding zal geschieden in het gemaal de Lely des mor gens om 11 uur. ALKMAAR In de lezingen cyclus Landen en Volken, organi seerde het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling, in samenwerking met de Ned. Reisvereniging en de Ver. van Huisvrouwen een avond over Hongarije, welke gehouden werd door Professor Dr. A. den Hollander in het Gulden Vlies. In zijn inleiding gaf de spreker een schets van het karakter der Hongaarse bevolking en behandelde hij de huidige oppervlakte van het land om direct daarna aan de hand van een collectie lichtbeelden te spreken over het Boedapest van vroeger en thans. Uitvoerig ging Prof den Hollander in op de vele rampen, die het land in de loop van de geschiedenis al hadden ge troffen, rampen, die volgden uit de ligging, bumper tussen Oost en West. Over de landbouw, die in Hongarije zeer intensief is en, on danks de verouderde methoden vaak behoorlijk resultaat oplevert, sprak Prof. den Hollander uitvoerig waarbij hij ook aandacht schonk aan de bodemstructuur van het lapd en de vele verbeteringen, die er Werden ingevoerd. Beslopen werd met een interes sante beschouwing over de folklore en de klederdracht, welke nog steeds schilderachtig is. Over de politieke toestand in het geslagen land weidde de spreker niet veel uit. ALCMARIA KRIJGT EEN NIEUWE TRAINER ALKMAAR. Naar wij verne men zal het bestuur van de A.V „Aicmaria Victrix" in de buiten gewone algemene vergadering, welke zal worden gehouden op Dinsdag 14 Maart, voorstellen als trainer te engageren C. Wilders. Wilders is de bekende Blauw wit achterspeler en oud-interna tionaal. POLITJEVOETBAL ALKMAAR. Op lief Gemeen telijk Sportpark te Den Helder speelde Dinsdagmiddag het Aik- maarse Rijkspolitie-elftal een van haar laatste competitiewedstrijden tegen de Gemeentepolitie Den Hel der. Aangezien Den Helder in de 2e klasse B district West van de Ned, Politie Sportbond boven-aan staat en haar rivaal Alkmaar R.P. mef. 1 punt minder op de tweede plaats volgt, was van beide zijden de spanning groot, omdat Den Hel der met een overwinning het kam pioenschap zou behaald hebben, terwijl bij een Alkmaarse overwin ning deze club de beste papieren hiervoor in handen zou krijgen. Beide ploegen moeten nl. na deze wedstrijd nog één competitiewed strijd tegen Purmerend spelen. Het heeft echter niet zo mogen zijn, want de wedstrijd eindigde met een 22 gelijk spel. De stand in deze afdelihg is als volgt: Den Helder 9 7 2 0 16 34—5 Alkmaar R.P. 9 7 1 1 15 41-^-12 Purmer. R:P. 8 4 3 1 II 33—18 Beverwijk 9 2 2 5 6 1732 Haarlem 2 8 0 2 6 2 7—30 RTWA A'dam 9 0 2 7 2 11—46 A.s. Dinsdag krijgt Alkmaar R.P. Purmerend R.P. op bezoek. Het lot van beide koplopers ligt dus in handen van Purmerend R.P., die zelf geen kampioen meer worden kan. Logisch redenerend staan de kansen om het kampioenschap voor Den Helder dus wel het gunstigst. ALKMAAR In het kader van de Boekenweek organiseerden de Alkmaarse boekhandelaren Don derdagavond in het Wapen van Heemskerk een boeken-avond. waarop Jan Mens over zijn eigen werk sprak. De avond werd geopend door de heer K. ter Burg, die er op wees dat het voorjaar bij uitstek ge schikt was voor de boekhandelaar en de uitgever, om een nieuwe actie te ontplooien. De Boekenweek is een traditie geworden en ook in Alkmaar is het een goed gebruik, daaraan de nodige aandacht te be steden. Jan Mens, schrijver van een res pectabel aantal werken, begon zijn causerie met op te merken, dat de meeste schrijvers weinig voor het voetlicht komen omdat schrijven en spreken twee aparte vakken zijn. Schriiven, aldus Jan Mens, is een innerlijke drang, voor velen is het geschrevene een getuigenis van eigen inzicht en ideeën. Zo was b v. het werk „Mensen zonder geld", zi.in eerste werk. een fel verzet tegen de werkloosheid der vooroor logse jaren. Actueel in een bepaald tiidperk, nu helaas weer actueel door de steeds verslechterende'eco nomische toestand van ons land met het stijgend aantal werklozen. Nu komt van dit werk ook weer een herdruk! „De Gouden Reaal" biedt veel meer levensvreugd en is te be schouwen als een reactie op de tragiek van het eerste boek. De titel van dit werk vond hij bij zijn omzwervingen door Amsterdam, de naam van de hoofdfiguur vond de schrijver op rei®. Eigenaardig is. hoe deze schrijver aan namen komt voor zijn roman figuren, hij vindt ze namelijk op het.... kerkhof! Sprekend? over de roman, achtte de schrijver het een noodzakelijk heid. dat de fantasie, waaruit alle literair werk nu eenmaal geboren wordt, steunt op de werkelijkheid. Daarbij moet de liefde tot de mede mens tot uiting komen, een stelling die door de schrijvers der psycho- analystische werken veel te veel wordt veronachtzaamd. Ook over een nieuw werk, dat nog op stapel staat, „Er wacht een Haven", handelende over de haven, staking van 1913, en met als achter grond het Amsterdamse Katten burg, sprak Jan Mens. Zijn boek Koen beschouwde- hij als een vlucht in het verleden, in de jeugd, toen de werkelijkheid van de oorlog en de bezetting velen te moeilijk werd. Ook „Leeghwater" en „Meester Rembrandt" zijn in zekere zin te beschouwen als een bewust terug grijpen op de geschiedenis. HARMONIE „ST. CAECFLIA" ALKMAAR. Attentie H.H. leden. De serenade, die wij gaan brengen aan ons lid C. Wester, die met de Pasteur heden Vrijdag in Amsterdam aankomt, is gezet op Zaterdag 25 Febr., dit in tegen stelling met het bericht, dat wij hedenavond de serenade zouden brengen. De reden hiervan is, dat de jongens uit deze streek eerst morgen worden gedebarkeerd. De route is als volgt: Paardenmarkt, Koningsweg, Koningsstraat, Waag- plein, Mient Langestraat, Kerk plein, Paternosterstraat, alwaar de serenade gebracht wordt. We verwachten al de leden present want de jongens verdienen het. Dus tot Zaterdagavond om 5 voor achten aanwezig op de Paarden markt. We wachten niet op te laat komers. Denk om het licht. Het Bestuur. ALKMAAR, Zo kreeg dan Alkmaar Dinsdag de eer van de première van Oscar Wilde's „The Importance of Being Earnest" in de Engelse versie door het Bir mingham Repertory Theater, dat hiermee een veertiendaags tournee door ons land begonnen is. En wij zouden er direct aan toe kunnen voegen, dat. ook voor het B. R. Theater hiermee de victorie in Alk maar is begonnen. De belangstel ling liet niets te wennen over er waren ca. 400 bezoekers en het ensemble van Sir Barry Jack son uit Birmingham oogstte veel succes. Over het stuk en het gezelschap kunnen wij na de uitvoerige voor bespreking in ons nummer van Za terdag kort zijn. Ongetwijfeld heeft Wilde's meesterstuk van blijspel kunst bij deze" opvoering in de oor spronkelijke taal meer bekoring dan de opvoering ervan in het Neder lands, waarin de verfijnde Engelse humor nu eenmaal moeilijk ge transponeerd kan worden. De in trige moge dan niet zo bar origi neel zijn een dubbele persoons verwisseling, gepaard aan een dub bele liefde en een happy ending de brillante humor van Wilde maakte het geheel tot een aaneen- brengen wij een KEUR COLLECTIE NOUVEAUTé'S in LANGESTRAAT 68 ALKMAAR schakeling van flitsende dialogen, die een satyre beoogden van de hooghartige leegheid der Engelse aristocratie, waarvan Lady Brack nell een kostelijk prototype was. In een vrij simpel, maar toch goedverzorgd décor en in de ouder wetse costumes van 'n halve eeuw geleden gaven de spelers van het B. R. Theater van het stuk een vlotte vertolking. Stuk voor stuk waren zij volkomen in hun rol in geleefd en gaven zij hiervan kos telijke typeringen. De Lady Brack nell, die tally Bowres ons gaf, von den wij wei de gaafste creatie van de avond; met haar houding en grappige stembuiging gaf zij aan de rol van de aristocratische dame een bijzonder cachet. Caroline Hooper was een bemin nelijke Cecily Cardew, die zuiver en natuurlijk spel gaf en vooral ook in haar stille spel viel te loven. Ook de rol van Gwendolen Fairfax- was bij Jaiqueiine Squire in goede handen. Naast deze drie vrouwe lijke hoofdrolspelers verdienen de beide Ernest-en, Peter Vaughan als Algernon en John Neville als John Worthing bijzondere vermelding; de eerste sprak naar onze smaak wat al te vlot, terwijl de tweede, althans in het eerste bedrijf, wat teveel op de zaal speelde. Overi gens waren zij als de beide flane rende dandy's kostelijk in hun sa menspel. en geestige dialogen. Ook de bijrollen waren goed ver zorgd, vooral de gouvernante en de dominee, het derde gelukkige stel aan het slot, pasten zich uit stekend aan het geheel aan. De voorzitter van het Genoot- srhap NederlandEngeland, de heer G. A. M. Snijders, maakte zich na afloop de tolk van het talrijke Alkmaarse publiek, om de spelers uit Birmingham te danken voor hun komst en hun spel, waar men zo van genoten had. Met de ge bruikelijke bloemen wilde hij de spelers in Alkmaar niet huldigen; hij deed dit op specifiek Alkmaarse fanier door allen een kaasje aan t.e bieden. Ook aan mr. Barry Jack son, de artistiek leider van het ge- zeischap, die deze première bij woonde en er nog van genoot, als zag hij het voor de eerste keer. Mr. Barry kon niet nalaten op zijn beurt ook het Alkmaarse publiek dank |e zeggen voor de grote be langstelling en de waardering, die zich had geuit in een langdurig applaus. GULDEN VLIES 2e Abonn.voorst. serie B. ALKMAAR. Dinsdag a.s. zal het Rotterdams Toneel een van de sterkste Amerikaanse stukken van de laatste jaren, Maxwell Ander son's „Jeanne van Lorraine" voor het voetlicht brengen. Anderson heeft in dit fijnzinnig spel de figuur van Jeanne d'Arc, de maagd van Orleans, op buiten gewoon bezielende wijze geformu leerd. Een spel over geloof en menselijke integriteit, waarvan het centrale probleem ons allen raakt, juist in deze tijd, ons ge loof als toetssteen van onze men selijke waarachtigheid. In elk der scènes is de hoofdrol-vertolkster, Rie Gilhuys, de centrale figuur. Prachtig zonder voorbehoud, in bezielde eenvoud, vroom en aarze lend, spelend met groeiende ex tase. Om haar heen een uitste kende bezetting met o.a. Joan Remmelts, Richard Flink, Elisa beth Versluys, Ko Arnoldi, Kees Brusse en Adolf Rijkens. Met dit, naar de vorm hoogst originele en naar de inhoud uitermate belang rijke stuk, wordt de toneelliefheb bers een onvergetelijke avond ge boden. Wij brengen een exclusieve COLLECTIE IMPRIMé ZIJDE WOLLEN JAPONSTOFFEN UNI LINNEN LINGERIE ZIJDE BRODERIE TAILLEUR STOFFEN MANTELSTOFFEN BRUIDSSTOFFEN ZIET ETALAGES Stoffenhuis Langestr. 93 Kousenbar Telef. 4326 Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: George z. v. K. M. Klomp en J. Dekker; Cornelis z. v. K. Wilde en B. H. E. K'onrzalski; Perina E. d. v. A. Ad miraal en E. M. Indri. Gehuwd: Jacobus M. M. Brasser en Aagje M. Burgering. Overleden: Johanna C. Man, 71 jr, wed. van P. Kooger; Cornelis Wokke, 82 jr, wednr van J. Es- bach. WEGENVERBETERING OUDORP Langs de Oudorper- weg worden betonbanden gelegd, ten einde de straat voor verder wegzakken te behoeden. Voorheen stonden langs deze weg bomen die steun gaven aan de zeer smalle berm. Maar deze bomen zijn in de oorlog ten (offer gevallen aan de brandstoffennood. Daar de weg steeds meer verzakte, moesten maat regelen worden genomen. Ook langs de weg om Ihet plantsoen in het dorp wordt een betonnen band ge legd en de straat opgehaald. Hetzelfde euvel zien we aan de Munnikenweg; ook daar verzakt de berm van de weg met het gevolg, dat de weg," speciaal het klinker pad, verzakt. De oude wilgenbomen, die steun gaven aan de berm zijn ook in de bezetting verdwenen. Op vele plaatsen staan de klinkers op hun kant en maken het berijden met rijwielen moeilijk. Op sommige plaatsen zijn reeds tussen de keien en de klinkers spleten ontstaan, groot genoeg voor een fietswiel hetgeen gevaarlijk is voor de be rijder. Mensen, die Alkmaar be zoeken en gewoon zijn de Munni kenweg te gaan, durven deze weg vooral bij donker niet te berijden. De Munnikenweg behoort aan de gemeente Alkmaar en het is niet de bedoeling Alkmaar met de ge breken van deze weg op de hoogte te stellen want iedereen is wel over tuigd, dat Openbare Werken van Alkmaar met de toestand van hun wegen ook buiten de stad volkomen op de hoogte is en aan geregelde controle onderwerpt. Het is alge meen bekend, dat het wegenonder- houd ook voor een stad tegenwoor dig zwaar drukt, maar misschien wordt in de toekomst nog eens ge legenheid gevonden deze mooie rus tige weg in orde te brengen. Posf-huum onderscheiden OUDORP. De heer J. Dekker, die het vorig jaar als militair in Indonesië overleed, is door de minister van Oorlog posthuum on derscheiden met het ereteken voor 'orde en rust. Het betreffende ere teken werd door de burgemeester aan de familie uitgereikt. Rijwieldiefstal TUITJENHORN. Bij de kerk werd een rijwiel gestolen van de heer J. Bleeker. Geslaagd HEILOO. Bij het laatstgehou den bondsexamen van de C.B.L. te Beverwijk slaagden voor machi- neschrijven de dames C. Keyzer, A. Bos, R. Castricum, H. Dumont en de heer J. Lutsenaar; voor ste nografie de dames A. v. Rossum en A. Hoetjes. Zij werden opge leid door Instituut Jo Stuifbergen. SIN PANCRAS Onder voorzit terschap van Burgemeester Kroo- nenburg kwam Woensdagavond de raad in voltallige zitting bijeen. Deze eerste bijeenkomst in 1950 werd door de voorzitter met een bij zonder woord van welkom geopend, waarbij de raad en de gemeente 'n voorspoedig jaar werd toegewenst. Namens de raad beantwoordde de heer Timmer de toespraak van de burgemeester en bood hij^zijn beste wensen voor de burgemeester en diens gezin aan. Naar aanleiding van de notulen vraagt de heer Duif om bijzonder politietoezicht op loslopende honden De voorz. zegt toe deze zaak met de Rijkspolitie te behandelen. Met de restauratie van de N.H. kerk is, aldus werd medegedeeld, een begin gemaakt. De raad besloot, naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van het bestuur van de Chr. Kleuter school, de subsidie voor deze tak van onderwijs te verhogen met f15 per leerling. Sinds 1 Januari wordt de vergoeding voor het bijwonen van raadsvergaderingen gesteld op f4.per lid. Zulks werd reeds door de raad vastgesteld en onlangs door Ged. Staten bekrachtigd. Ged. Staten zullen 15% van de restauratie-kosten van de N. H. Kerk voor hun rekening nemen. Het rijk heeft. 50% toegezegd. Medegedeeld werd nog dat voor de bouw van een ambtswoning voor de burgemeester aan de heer A. Schram voor een bedrag van f15.248, opdracht werd verstrekt. Met algemene stemmen werd be sloten om overeenkomstig het voor stel van het college van Burge meester en Wethouders de verorde ning op de reinigingsrechten we derom vast te stellen. Adviescommissie woonruimte Tot lid van de adviescommissie woonruimte werden wederom be noemd de heren: D Bruin, J. Kroo- nenburg, Jn. Nierop, J., Klooster boer en C. Burger. Aangezien artikel 89 der Algeme ne plaatselijke politieverordening niet voldoet wordt, voorgesteld ar tikel 45 aan te vullen met een ali nea. luidende: „Het is verboden rubber, leder en andere, bij het verbranden stank- verbreidende stoffen te verbran den", Met algemene stemmen werd hiertoe besloten. Bij de rondvraag wijst de heer Timmer er op dat de bodekamer nodig eens gerestaureerd moet worden. De gemeente-opzichter zal worden opgedragen deze zaak in orde te maken. De heer Duif wijst oP het feit, dat door de schooljeugd tegels uit het schoolplein worden gehaald. Voorzitter zal dit onder zoeken. De heer de Vries wijst op het effectieve van een t.b.c. bestrijding door middel van doorlichting, zoals dit momenteel in Delft geschiedt. Voorzitter betwijfelt, of de moge lijkheid bestaat dat het gemeente bestuur hier invloed kan uitoefe nen. Het Witte Kruis, afd. St. Pan cras, heeft hiervan ook reeds werk gemaakt, doch er is geantwoord, dat eerst die gemeenten worden ge nomen, waar de t.b.c. in ernstige mate wordt gesignaleerd. De heer Kloosterboer zag graag 's winters de lantaarn van de straatverlichting ook 's morgens branden. Voorzitter zal trachten de P.E.N. hiertoe te bewegen. H-EESWIJK (B van Berne, Ie van de Norbe lenzers worde in Noord-Frar Parijs. Wifhei warren mei b tijner Wilheri jaar en zij gas de oudste Abc heen gegaan, c Die Berne-kri ling van Vriend die de Norberti in hun arbeid, E lijk ook zo horen dat zü om katholiek wegen, deze W vleugellam, in zi te houden wege ruimte. De A voL Momenteel kloostergemeens 200 personen. W ding van nieuv schrik tegemoel traditionele pl: vrijheid, zoals p zitter van de 1 deze „Berne-d gastverblijf bes drie kamers! I doel van de n eerste plaats Abdij en ande van wie men velen zullen zij brengen, vooral heren de ware gisch Apostolaa leeft <le Berne overtuiging, dat niet tevergeefs den gedaan o! ZATERDA* HILVERSUM 24.00 KRO. 7 00 nieuws, 7.30 gramofoor gebed en liturj nieuws en v gramofoonmuz vrouw, 9.30 da de kinderen, 1 monisch orke£ zieken, 11.45 12.00 Angelus, kest, 12.30 rr amusementsorl wijzer, 13.00 r nieuws, 13.20 Engelse les, orkest en soli: letteren en kui nette orkest, 1 van het gregc de kinderen, piano, 18.15 overzicht, 181 krachten, 19.0( Indisch comm mentaire caus foonmuziek, 20.00 nieuws, 5 zegt er 't zijn foonmuziek, 20.40 gramo „Steek eens c kesten-parade. hoorspel, 21, 22.25 puzzle, 22.45 avondg kalender, 23.1 24.00 Maastrk HILVERSUM VARA, 10.0C 19.30 VPRO 7.00 nieuws, 8.00 nieuws ei gramofoonmu terstanden, 1 serie, 10.05 r radiofeuilleto: beiders in 11.35 pianorc foonmuziek, delingen), 12 nieuws, 13.1 13.45 gramof terair overzie met solist, 16 het graf", ca foonmuziek, 17.00 „het ag de P.v.d.A., 1 17.30 voor de 18.15 „waaroi 18.20 populai tistieke staal lezing", 19.45 serie, 20.00 liteiten, 20.11 Tiroolse muz programma, commentaar, „onder de pa hawaiian mi 23.15 Hchte gramofoonmi BRUSSEL orkest, 12.30 lichte muziel gramofoonmi 14.10 gramof mentatie-kla: five melodia koor, 16.15 gemengd koe 17.05 nieuws, 17.15 econon jazzmuziek r voor de sol< 19.30 gramo) diofeuilleton en soliste, 21 dansorkest, verzoekprogi 23.20 en 23. muziek. BRUSSEL foonmuziek. en solist, 13 volg omroep programma, mofoonmuzi gramma. 16. idem, 18.30 orgelrecital, 19.45 nieuw 21.15 grar nieuws, 22.1 22.55 nieuw 23.55 nieuw i i v j A

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2