Eerste Kamer staat op de bres voor de gemeentelijke autonomie eras hield in 1950 Een dag hij de Witheren van Berne Actie in Oost-Sumatra tegen opheffing deelstaat Jtaliano SC5 v HERPROEF de Vraagt BEHANGSELS Vrienden van de Abdij propageren haar liturgisch Apostolaat WAT WIL DE BERNE- KRING? RADIO Binnen enkele weken publicatie van het rapport-Langemeyer Dr. Mansur ontvangt resolutie Hebt gij ook al rheumatiek! De Beurs De debarkatie van de „Pasteur" Naar wij vernemen: Het bekk&Aitc midded v&vkoJud&eLd Joden danken met een monument VRIJDAG 24 FEBRUARI 1950 PAGINA 3 SVER WACHTING :eld door het K.N.M.I. geldig van Vrijdagavond gavond. ÏT OVER ONS LAND 3ILT, 24 Febr. Voor ordelijke prov. meest bewolkt met nu en dan egen of sneeuw, Zwak- matige wind in hoofd- tussen Noord en Oost. aturen dalend tot dicht vriespunt. Voor de rest land: meest zwaar be- net plaatselijk nevel of i af en toe enige regen tregen. Meest zwakke rnlijke wind. Iets kouder. iw behanger (Advertentie.) PLAATSINGEN IJKSPOLITIE 1 Maart 1950 worden de Wachtmeester le foorman van de Groep post Westerland, naar Jsselstein, post Benschop itmeester le klasse M. ran de Groep Breskens, idijke naar de post Wes- de Groep Wieringen, ie van post commandant. NBESTEDINC raaf en heemraden van adschap de Wieringer- i op Vrijdag 3 Maart ;eden het onderhouden 1950 van de water en in de Wieringer- zover deze in onder- et heemraadschap zijn. ■rhoud is gesplitst in en: 1. Noordelijk en edeelte; 2. Oostelijk en edeelte; 3. De Wierin- c. setding zal geschieden iaal de Lely des mor- uur. buiten de stad volkomen >gte is en aan geregelde mdcrwerpt. Het is alge- :nd. dat het wegenonder- voor een stad tegenwoor- drukt, maar misschien le toekomst nog eens ge- gevonden deze mooie rus- n orde te brengen. uum onderscheiden IP. De heer J. Dekker, orig jaar als militair in overleed, is door de 'an Oorlog posthuum on- sn met het ereteken voor jat. Het betreffende ere- •d door de burgemeester milie uitgereikt. Rijwieldiefstal INHORN. Bij de kerk rijwiel gestolen van de leeker. Geslaagd 3. Bij het laatstgehou- sexamen van de C.B.L, ■ijk slaagden voor machi- :n de dames C. Keyzer, Castricum, H. Dumont r J. Lutsenaar; voor ste de dames A. v. Rossum etjes. Zij werden opge- Instituut Jo Stuifbergen. e reinigingsrechten we- t te stellen. riescommissie woonruimte van de adviescommissie e werden wederom be heren: D Bruin, J. Kroo- Tn. Nierop, J.. Klooster- Burger. >n artikel 89 der Algeme- lelijke politieverordening iet wordt voorgesteld ar- an te vullen met een ali- nde: verboden rubber, leder en j het verbranden stank- ide stoffen te verbran- algemene stemmen werd sloten. ondvraag wijst de heer r op dat de bodekamer ms gerestaureerd moet >e gemeente-opzichter zal agedragen deze zaak in aken. De heer Duif wijst dat door de schooljeugd het schoolplein worden foorzitter zal dit onder- de Vries wijst op het van een t.b.c. bestrijding el van doorlichting, zoals ateel in Delft geschiedt. betwijfelt, of de moge- estaat dat het gemeente ier invloed kan uitoefe- Wifte Kruis. afd. St. Pan- hiervan ook reeds werk doch er is geantwoord, lie gemeenten worden ge- aar de t.b.c. in ernstige :lt gesignaleerd. De heer ier zag graag 's winter* tl van de straatverlichting rgens branden. Voorzitter en de P.E.N. hiertoe te (Van onze redacteur) I+EESW1JK (BERNE)Februari. Wij zijn een dag in de Abdij van Berne, te Heeswijk in Noord-Brabant geweest. In de Abdij van de Norbertijner Witheren dus, die ook wel Premonstra tenzers worden genoemd, naar de eerste abdij van Prémontré, in Noord-Frankrijk, ongeveer 100 km ten Noord-Oosten van Parijs. Witheren zijn zij, geen paters, en dus ook niet te ver warren met b.v. de Witte Paters van Lavigerie. Deze Norber tijner Witheren hebben in Berne hun Abdij al meer dan 800 jaar en zij gaan er groots op, niet alleen de grootste, maar ook de oudste Abdij van Nederland te bezitten. Wij zijn er onlangs heen gegaan, op uitnodiging van de ,,Berne-Kring". land op de beter-gesitueerden zo wel als op de minderbedeelden, het hoofddoel van de Berne-kring-actie, waarvoor wij vandaag wel de bij zondere aandacht vragen, is een eigen taak te verzorgen in het leken-apostolaat. Men wil velen in Nederland, ook niet- katholieken, beter in kennis bren gen met de eeuwige waarheden van het katholicisme en zijn antwoor den Op vele vragen in deze twijfel zieke tijd. Men zou het uiet beter kunnen zeggen, dan met het woord van prof. dr. Rogier, een van de drie inleiders op deze kloosterlijke studiedag: ,,Welk gebed is zozeer de eeuwige vlam voor Gods aan schijn, de altijd wellende bron van kracht als dat van de liturgie? Er leeft in het vaderland van de twintigste eeuw een brede schare, die erfelijk vervreemd van het woord Gods rijp is om Christus te her-ontdekken, zodra zij het wezen van onze eredienst leert verstaan en niet verwonderd, ge- ergerd of vermaakt blijft staren Die Berne-kring is een verzame ling van Vrienden van deze Abdij, die de Norbertijnen willen helpen in hun arbeid. Dat betekent natuur lijk ook zo dadelijk zult u dat horen dat zij actie zullen voeren, om katholiek Nederland te be wegen, deze Witheren niet langer vleugellam, in zekere zin tenminste, te houden wegens hun gebrek aan ruimte. De Abdij zit practisch vol. Momenteel bestaat de Berner- kloostergemeensehap uit een kleine 200 personen. Men ziet de aanmel ding van nieuwe postulanten met schrik tegemoet. En dan is er de traditionele plichtschuldige gast vrijheid, zoals prof. Verbeme, voor zitter van de Berne-kring het op deze „Berne-dag" noemde. Het gastverblijf beschikt slechts over drie kamers! En dat, terwijl het doel van de nieuwe actie op de eerste plaats is, vrienden van de Abdij en andere belangstellenden, van wie men hoopt dat het er velen zullen zijn, hier naar toe te brengen, vooral om van de Wit heren de ware zin van het Litur gisch Apostolaat te leren. Want al leeft de Berne-kring in de vaste overtuiging, dat er ook voor Berne niet tevergeefs een beroep zal wor den gedaan op katholiek Neder- j* r ZATERDAG 25 FEBRUARI HILVERSUM I 301,5 M. 7.00— 24.00 KRO. 7 00 nieuws, 7.15 ochtendgymn., 7.30 gramofoonmuz., 7.45 morgen gebed en liturgische kalender, 8.00 nieuws en weerberichten, 8.15 gramofoonmuziek, 9.00 voor de vrouw, 9.30 dansorkest, 10.00 voor de kinderen, 10.15 radio philhar- monisch orkest, 11.00 voor de zieken, 11.45 gramofoonmuziek. 12.00 Angelus, 12.03 metropole or kest, 12.30 mededelingen, 12.33 amusementsorkest, 12.55 zonne wijzer, 13.00 nieuws en katholiek nieuws, 13.20 politiekapel, 14.20 Engelse les, 14.40 Utr. stedelijk orkest en soliste, 15.15 kroniek v. letteren en kunsten, 15.50 sympho- nette orkest, 16.30 „de schoonheid van het gregoriaans", 17.00 voor de kinderen, 18.00 saxophoon en piano, 18.15 journalistiek week overzicht, 18.30 voor de strijd krachten, 19.00 nieuws, 19.15 West Indisch commentaar, 18.25 parle mentaire causerie, 19.35 gramo foonmuziek, 19.45 regeringsuitz., 20.00 nieuws, 20.05 de gewone man zegt er 't zijne van, 20.12 gramo foonmuziek, 20.15 „lichtbaken", 20.40 gramofoonmuziek, 20.43 ..Steek eens op, heren", 21.00 or kesten-parade, 21.30 „Kon Tiki", hoorspel, 21.55 orkestenparade, 22.25 puzzle, 22.35 actualiteiten, 22.45 avondgebed en liturgische kalender, 23.00 nieuws, 23.15 24.00 Maastrichts stedelijk ork. HILVERSUM II 301.5 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 nieuws, 7.15 gramofoonmuz., 8.00 nieuws en weerberichten, 8.18 gramofoonmuziek (9.30—9.35 wa terstanden, 10.00 medische cau serie, 10.05 morgenwijding, 10.20 radiofeuilleton, 10.35 voor de ar beiders in de continubedrijven, 11.35 pianorecital, 12.00 gramo foonmuziek, (12.3012.33 mede delingen), 12.55 kalender, 13.00 nieuws, 13.15 accordeonmuziek, 13.45 gramofoonmuziek, 15.00 li terair overzicht, 15.20 kamerork. met solist, 16.00 „van de wieg tot het graf", causerie, 16.15 gramo foonmuziek, 16.45 sportpraatje, 17.00 „het agrarisch congres van de P.v.d.A., 17.15 gramofoonmuz., 17.30 voor de jeugd, 18.00 nieuws, 18.15 „waarom en hoe?", toespr., 18.20 populaire muziek, 19.00 ar tistieke staalkaart, 19.30 „bijbel lezing", 19.45 „passepartout", cau serie. 20.00 nieuws, 20.05 actua liteiten, 20.12 VARA-varia, 20.15 Tiroolse muziek, 20.45 gevarieerd programma, 21.45 socialistisch commentaar, 22.00 sextet, 22.25 „onder de pannen", hoorspel, 22.40 hawaiian muziek, 23.00 nieuws, 23.15 lichte muziek, 23.3524.00 gramofoonmuziek. BRUSSEL 322 M. 12.00 salon orkest, 12.30 weerberichten, 12.32 lichte muziek, 13.00 nieuws, 13.15 gramofoonmuz., 14.00 causerie, 14.10 gramofoonmuz., 15.00 docu- mentatie-klankbeeld, 15.30 „the five melodians", 16.00 gemengd koor, 16.15 kamermuziek, 16.30 gemengd koor. 16.50 kamermuziek 17.05 nieuws, 17.15 accordeonmuz., 17.15 economische causerie, 18.00 jazzmuziek met commentaar, 18.30 voor de soldaten, 19.00 nieuws, 19.30 gramofoonmuziek, 19.50 ra diofeuilleton, 20.00 omroeporkest cn soliste, 21.00 actualiteiten, 21.15 dansorkest, 20.00 nieuws, 22.15 verzoekprogramma, 23.15 nieuws, 23.20 en 23.4024.00 gramofoon muziek. BRUSSEL 484 M. 12.05 gramo foonmuziek. 12.30 omroeporkest cn solist, 13.00 nieuws. 13.15 ver volg omroeporkest, 13.30 verzoek programma, 14.00 en 14.30 gra mofoonmuziek, 15.30 verzoekpro gramma. 16.30 lichte muziek, 17.10 idem, 18.30 accordeonmuz., 19.00 orgelrecital, 19.40 gramofoonmuz., 19.45 nieuws. 20.00 klankbeeld, 21.15 gramofoonmuziek, 22.00 nieuws, 22.15 dansmuziek (gr.pl.) 22.55 nieuws, 23.00 gramofoonm., 23.55 nieuws. op de devoties van de perferie. Het liturgisch apostolaat is een levens voorwaarde voor hef slagen van elk ander. Het voert een van God ver vreemd volk tot de bron van alle gebed, tot de wieg van liet christen dom, tot de vroomheid der eerste eeuwen, gaaf bewaard in de ver heven eenheid van het missaal. Duizenden Nederlanders zien in het katholicisme niets dan een pak huis superstitieuze gebruiken. Voer hen tot aan de treden van het altaar en zij ontdekken het heilig dom, waarin de boom des levens dag cn nacht bloeit. De altaargehei menissen zijn de ziel van ons ge loven zodra zij ook in waarheid het zwaartepunt van ons apostolaat vormen, mogen wij op het aanschijn der aarde er de afglans verwachten." Deze „omschrijving" grijpt als het ware het wezen van de Katholieke Actie in het hart. Op die gedachte willen wij gaarne nog eens terug komen, mede naar aanleiding van de schone woorden, welke deze dag gesproken zijn door de zeer- eerw. Abdijheer Hoekx, over, de de betekenis van Berne voor de verspreiding van het liturgisch apostolaat. Dat is in korte woorden: breng, de mensen tot de rijke bron van het liturgisch leven. Zo wilde het ook Sint Norbertus, die eens als Sint Paulus door God ge roepen werd tot het leven in dienst van God en de naaste. Norbertus, die zoveel deining veroorzaakte in de twaalfde eeuw, toen hij begon, het beschouwende ordeleven te ver binden met het actieve apostolaat, waarover Witheer prof. dr. Heijman vertelde in zijn inleiding over „Sint Norbertus en zijn Orde". Hij breidde zijn Godsiiefde uit tot liefde voor de evenmens. De Norbertijnen hebben dat sinds dien, en nu al ruim achthonderd jaar voor Nederland van Berne uit, gedaan op do grondslag van het oude ideaal der Premonstratenzer- De kerkelijke plechtigheden worden in de Norbertijnerabdij met de hoogste liturgische luister gevierd. Het karakteristieke poortje van de huidige Abdij, dat in de eerste toekomende jaren nog vele gasten hoopt te zien binnengaan. traditie: de plechtige viering van de eredienst der Kerk en de uit oefening van een algemene zielzorg- taak, het priesterlijk gebed dus ver bonden met de priesterlijke activi teit. En dan, wij weten het. die activi teit niet 'alleen beperkt tot de ziel zorg in beperkte zin. maar wijder, veel wijder. Wie denkt niet aan het ontzaglijke sociale werk van de Norbertijn Gerlacus van den Eisen, de Boeren-apostel van Brant? Wie kent niet het werk van doctor van Beurden, de Witheer, die de mid denstand het besef van zijn sociale eigenwaarde bijbracht. Met zijn ordegenoot Nouwen. En dan die andere actieve „monnik", prof. van Aken, die zulk prachtig pioniers werk verrichtte onder de katho lieke werkgevers? Zij staan nog voor ons. als de levende bewijzen der Norbertijnse dubbele activiteit: het „Opus Dei" als de bron van de werkzaamheid naar 'buiten, ditmaal wel zeer spre kend, omdat zij lag op het toen nog 'onontgonnen terrein van de katholieke sociale actie van Neder land, waar het zaad van Berne welig is opgeschoten! Er moet meer verteld worden over het bijna over- dadig-vele. dat wij deze dag bin nen de gastvrije kloostermuren van Berne hebben gehoord. En men moet meer horen van de bedoelin gen van het werk van de Berne- kring", die in een bepaalde „sec tor" vergeef me dit lelijke modewoord een werk gaat onder nemen, dat in wezen niets anders is dan een werk van Katholieke Actie. En om voor vandaag dan maar te besluiten met een woord, dat ons ineens naar de laagte van het zeer aardse doet neerploffen: het gironummer van de „Berne-kring" is: 17 8 4 2 2, N.V. Incassobank te Nijmegen, t.g.van de Berne-kring. MED AN, 23 Febr. (Aneta). Woensdag heeft een delegatie van de Partai Negara Sumatera Timur aan de Wali Negara, dr. Mansur. te Medan een resolutie aangeboden, wuarin op zeer scherpe wijze af keuring wordt uitgesproken over het optreden dergenen, die met illegale middelen de eenheid trach ten te verbreken. In de resolutie wordt aangedrongen op een krach tige handhaving van de wet en het nemen van duidelijke maat regelen voor het in stand honden der Negara Sumatera Timur. Verder wordt in de resolutie ge zegd: „200.000 leden van de Partai Negara Sumatra Timur staan vol ledig achter deze resolutie in het besef van de moeilijkheden, waar voor de regering der negara zich in verband met de huidige politieke strubbelingen ziet geplaatst." Na het aanhoren van de tekst der resolutie hield dr Mansur een toespraak tot de delegatie, waar in hij er op wees, dat dit jaar in alle deelstaten der R.I.S. algemene verkiezingen zullen worden ge houden welker resultaat de toe- Advertentie) Wie de kwellingen van rheuma tiek of van rheumatische aandoe ningen kent. weet hoe een groot deel van zijn leven vergald wordt door de vaak zware pijnen. Zodra gij uw kwaal bestrijdt met Akker's Kloosterbalsem, waarvan de ge neeskrachtige bestanddelen diep in de weefsels doordringen, voelt U, hoe een heerlijk verwarmende bal sem uw pijnen lenigt en zult U be merken welk een weldadige wer king dit ideale wrijfmiddel bezit. Niet voor niets zegt men al 3 ge slachten lang: Akker's Klooserbal- sem: „Geen goud zo goed (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer, een college waarin ettelijke burgemeesters zitting hebben, geeft <ie begroting van „Binnenlandse Zaken" altijd het volle pond. Zo ook gisteren. Nieuw waren de behan delde onderwerpen zeker niet. Vier burgemeesters, de heren Kolfschoten (KVP), Tjalma (AR), den Dreu (PvdA) en Reyers (CH) reden de aerena binnen op het stokpaardje van de ge meentelijke en provinciale zelfstandigheid. Hoe stond minister Teulings daar tegenover? Uit de stukken had men wel gelezen, dat de nieuwe bewindsman een overtuigd voorstander was van deze zelfstandigheid, maar de heer Kolfschoten had zich gaarne een nog vuriger beginselverklaring gewenst. De heer den Dreu schoof de schuld op de departementale ambtenaren. Zij ves tigden vaak de indruk, dat Den Haag dit of dat toch niet goed zou keuren. In zijn antwoord herhaalde de minister zijn goede bedoelingen cn ook zijn ambtenaren nam hij natuurlijk in bescherming. Het beginsel naar de praktijk overbrengend gaven verschillende afgevaardigden uiting aan hun mis noegen. dat het rijk de gemeenten onvoldoende zou laten delen in het gunstige verschil tussen ge raamde en werkelijke opbrengst- De her Tjalma (A.R.) waar schuwde de minister, dat als het rijk nu de toppen afsneed zij straks ook zelf de dalen zou hebben te vullen. Minister Teulings verweer de zich in deze met het argument, dat het rijk, in vergelijking tot het vorig jaar, toch 50 procent meer had uitgekeerd. De heer Kolfschoten (K.V.P.) wenste een compensatie voor de ondernemingsbelasting. Minister Teulings erkende, dat hij vooral als oud-Kamerlid gaarne aan de vermindering van deze belasting had medegewerkt, maar dat hij ais minister van Binnenlandse Zaken inderdaad naar een compensatie zou hebben te zoeken. Voorts was er nog de klacht, dat de gemeen ten er steeds minder in slaagden om op de vrije markte vaste lenin gen te sluiten. De heer Den Dreu (P.v.d.A.) duchtte in dit verband vooral gevaren voor de woning bouw. Minister Teulings zegde toe, dat hij over een eti ander met zijn collega van Financiën overleg zou plegen. Een begrotingsbehandeling van ..Binnenlandse Zaken" zonder dat het politievraagstuk ter sprake ge bracht wordt, zou men zich wel niet meer kunnen voorstellen. Ieder jaar, aldus de heer Kolfschoten (K.V.P.), verschijnt de schim van de commissie-Langemeyer ten tonele, maar door al dit wachten zou de publicatie van bedoeld rapport ten slotte weieens een anti-climax kun nen oproepen. In eik geval was deze aangelegen heid er de laatste tijd zeker niet eenvoudiger op geworden. Ook de heer Tjalma (A.R.) doelde hierop, toen hij op de tegenstelling wees tussen het wetsontwerp art. 196 van de Grondwet en de Memorie van Anwoord op deze begroting. In het wetsontwerp wordt er van uit gegaan, dat de minister van Bin nenlandse Zaken verantwoordelijk is voor orde en rust, in de Memorie van Antwoord had de minister echter medegedeeld, dat de contro verse Binnenlandse ZakenJustitie nog steeds niet tot het verleden be hoorde. Terecht zei de heer Tjalma (A.R.) dat het tijd werd om tot besluiten te komen. De heer Den Dreu (P.v.d.A.) had de oplossing reeds klaar. De gemeenten moesten een eigen politiecorps hebben, dat ressorteer de onder Binnenlandse Zaken, De Marechaussee diende de reserve te zijn bij onlusten etc. Minister Teulings volstond voor lopig met de aankondiging, dat de publicatie van het rapport-Lange meyer nu binnen enkele weken tegemoet kon worden gezien. Wat de Luchtbescherming be treft vroeg de heer Kolfschoten (K.V.P.) om steun van de over heid, de heer Den Dreu (P.v.d.A.) wilde de betrokkenen een vergoe ding geven. Met de Nationale Reserve wil het nog maar niet vlotten. De heer Kolfschoten (K.V.P.) pleittte voor een bruik bare coördinatie en doelmatige in structies. Er moest nu gewerkt en niet gepraat worden. De heer Tjalma (A.R.) en Reyers (C.H.) bleven treuren over de Bizondere Vrijwillige Landstorm. De heer Den Dreu (P.v.d.A.) juich te de neiuwe vorm daarentegen toe. Hij bracht tenslotte nog een actueel punt ter sprake. Wanneer kwam de wijziging van de Woon- ruimtewet nu eens uit de bus? Enige haast was wel geboden, an ders was de woningnood onderwijl opgeheven. Dat een wijziging ge wenst is. bewees de heer Reyers (C.H) met een sprekend voorbeeld. In een plattelandsgemeente wilden B. en W. een leegstaand zomer huisje vorderen. Een en ander was echter blijkbaar uitgelekt, want toen men tot daden wilde over- AMPER PRIJSHOUDENDE MARKT Donderdag richtte de belang stelling bij de opening van de Amsterdamse effectenbeurs zich vooral op de staatsfondsenhoek, waar de nieuwe 3% procents lening 1950. groot f200 millioen voor het eerst genoteerd werd. De openings koers was 99 tot 5/8, een prijs, die een tamelijk onbevredigende indruk maakte, daar vele hoek- iieden wel enige steun verwacht hadden. Op de beurs is men dan ook van mening, dat een grotere staatslening op dezelfde voorwaar den, weinig kans van slagen heeft. De overige beleggingspapieren waren in navolging een kleinigheid lager. De aandelenmarkt bood ook van daag weinig variatie. Na een vrij wel goed prijshoudende opening, liepen de koersen tegen slot iets achteruit, zodat fractionele verlie zen de meerderheid verkregen. Olies sloten op 294 na in de eerste tape 296% gedaan te heb ben. Unilevers waren per saldo 229% (231%), alleen Philips werd licht gevraagd en kon een tweetal punten monteren. Ook bij de cultuuraandelen ont stond uiteindelijk kleine verliezen. Zo sloot H.V.A. op 155(156%), Amsterdam Rubber 148% (14914). De voorverkopen van Deli Tabak, die ook gisteren weer tot stand kwamen, hebben geen invloed meer. Deli's golden 147 (147%). De scheepvaartmarkt was eveneens licht in reactie en ook hier waren minieme verliezen in de meerder heid. Daar de New-Yorske effecten beurs Woensdag gesloten was, on dergingen de koersen op de Ameri kaanse sector te Amsterdam zo goed als geen wijziging. Woensdag zijn 529 certificaten verhandeld. Het agio was op 7 procent onver anderd. Prolongatie 214 procent. gaan. bleek het landhuisje in bezit te zijn genomen door een stamboek stierkalf. En deze deviezenfokker bleek nu over alle hindernissen van de Woonruimtewet te kunnen heen- springen. Door deugdelijke ver klaringen van andere instanties was het zomerhuisje eensklaps in bedrijfsruimte veranderd! Minister Teulings maakte in de namiddag reeds een begin met zijn antwoord op de gemaakte opmerkingen Dinsdagavond zal hij zijii rede voortzetten. komstige status der negara's zal bepalen. ,,Ik ben niet anders dan een hoge dienaar des volks," al dus dr. Mansur, die er de nadruk op legde, dat men diegenen, die tegen het bestaan van de negara Sumatera Timur gekant zijn, niet dient te beschouwen ais vijanden doch als broeders, aangezien iedere ingezetene van de deelstaat het recht heeft om voor zijn mening uit te komen. De ontscheping van de mili tairen, die heden met' het groot ste troepenschip, de gecharterde Franse „Pasteur" te Amsterdam aankomen, zal in de loop van de middag geschieden. Hedenmiddag vindt de ont scheping plaats van militairen, wier bestemming in de navol gende rayons en plaatsen is ge legen: Noord-Holland boven het Noordzeekanaal, Zwanenburg, Halfweg, Spaarndam. Santpoort, ÏJmuiden, Bloemendaal, Over- veen, Zandvoort, Haarlem, Hil versum. Utrecht (stad), Amster dam, Rotterdam en Den Haag. De overige militairen worden in de loop van Zaterdag ont scheept. Geen Frans visum voor llja Ehrenburg Aan de Sovjet-schrijver II ja Ehrenburg', die door het perma nente comité van het Wereld congres voor de Vrede naar Parijs was uitgenodigd, is een visum voor Frankrijk geweigerd. concludeerde de deskundige bij de commissie voor de perszuivering gisteren tegen A. Meyer Schwen- cke, journalist, uitgever en druk ker te Den Haag. tot twintig jaar uitsluiting uit enige journalistieke of leidende niet-journalistieke functie in de Nederlandse ners is het troepenschip „Volendam" met 2040 passagiers, waaronder militairen, uit Tandjong Priok naar Nederland vertrokken reed gisterenmiddag de 26-jarige Pool S.S., wonende te Den Haag, met zijn motor tegen de neerge laten afsluitboom van de Hoorn brug te Rijswijk. De man was op slag dood eiste de Officier van Justitie bij de Rotterdamse Rechtbank een maand gevangenisstraf nlus in trekking van het rijbewijs tegen de 25-jarige L.B. uit Wassenaar, die on 19 November 1949 een 67- jarige man te Capelle met zijn auto had overreden, tengevolge waarvan de oude man overleed.... bracht een koe van de veehouder Noom te Beesd (in de Betuwe) drie kalveren ter wereld werden twee voormalige wacht meesters van de bijz. Utrechtse recherche, J.T. en A.M.H.N.. voor hun grote ijver in het opsporen en arresteren van Joden en Joden helpers. veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf liep gisterenmiddag de 4-jarige Tineke Kruit te Zaandam tegen de rijdende kolkzuiger van de ge meentelijke reinigingsdienst aan. Het meisje overleed spoedig na het ongeval te plaatse is de heer J. van der Kieft, lid van de Eerste Kamer en voor zitter van de Nederlandse Dag bladpers. gisterenavond per KLM naar Indonesië vertrokken, waar hii een studiereis van twee maan den zal maken (Advertentie) 30 cent per 100 gram BXE3 Op het Weespcrplein bij de Diamantbeurs te Amsterdam is gistermorgen een monument van Joodse erkentelijkheid (voor de hulp, die gedurende de bezetting aan de Joodse landgenoten werd verleend) onthuld. Het monument werd aangebo den aan de gemeente Amsterdam met een rede van dr. M. de Har- togh, die het initiatief nam en waarin hij herinneringen opriep, die redenen zijn om „in tastbare vorm uiting te geven aan de dankbaarheid van de 20.000 over gebleven Joden. Burgemeester d'Ailly zeide het monument met trots te aanvaar den omdat velen zo veel voor hun medeburgers hebben gedaan en geriskeerd. Darul Islam klaar om te regeren SEMARANG, 23 Febr. (Aneta). Uit tijdens zuiveringsacties tegen de Darul Islam in beslag genomen documenten blijkt, dat de Darul Islam een regeringsapparaat ge reed heeft om in bepaalde gebie den het bestuur der R.I.S. te ver vangen. ONLUSTEN TE ASMARA DUREN VOORT ASMARA, 23 Febr. (Reuter). Britse troepen met tanks kwamen Donderdag in actie en drongen gebouwen te Asmara binnen, waar oproerkraaiers verborgen waren. De botsingen tussen christenen en moslims duren thans reeds drie dagen. Er zijn tot nu toe 41 per sonen omgekomen. Tegen de avond beheersten de Britse troe pen de situatie. Meer dan 150 personen zijn gearresteerd. Onge veer 130 personen zijn gewond. De verliezen zijn uitsluitend ge leden onder de Koptische christe nen en Mohammedaanse inwoners. HERTOGIN VAN VALENCIA GEARRESTEERD De Spaanse politie heeft Don derdag de 34-jarige Hertogin van Valencia gearresteerd, die reeds vroeger verscheidene malen is gearresteerd wegens monarchis tische neigingen. In December 1948 is de herto gin nog door een Spaanse mili taire rechtbank tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld met af trek van voorarrest. In April 1949 kwam zij vrij. Zij js ook herhaal delijk tot geldboeten veroordeeld wegens monarchistische uitlatin gen. De afgelopen dagen zijn nog zes monarchisten gearresteerd. Men gelooft, dat zij van het versprei den van clandestiene pamfletten worden beschuldigd. KAPPER BEVORDERDE DESERTIE Drie maanden gevangenisstraf eiste de Officier van Justitie bij de Rotterdamse Rechtbank tegen de 46-jarige kapper M.J.V. uit Rotterdam, die in Juni van het vorig jaar twee dienstplichtige soldaten, die zonder verlof hun corps hadden verlaten, in de kel der van zijn woning in de gelegen heid had gesteld htm uniformen voor burgerkleren te verwisselen. Verdachte bekende en betuigde zijn spijt. Hij had de consequenties van zijn daad niet overzien en ook niet de bedoeling gehad de soldaten van hun plicht in Indo nesië te weerhouden. Uitspraak volgt. EEN KWART TON VERDUISTERD Een vroegere kassier bij de fa. Weleer te Rotterdam, de 50-jarige H.G., stond gisteren terecht ver dacht van verduistering van f 24.286 en het uitschrijven van valse declaraties tot een totaal bedrag van f 2500.die hij ten eigen bate had aangewend. De verduisteringen waren mo gelijk, omdat de directie door een beheerder vervangen was geweest. Verdachte bekende, waarop de Officier van Justitie bij de Rotter damse Rechtbank zes maanden gevangenisstraf eiste. De verdedi ger merkte op, dat deze zaak tus sen verdachte en de firma intus sen was geregeld. Uitspraak op 9 Maart a.s. Verzending van zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Nieuw Guinea m.s. „Willem Ruys" (6 Maart). Antillen s.s. „Stuyvesant" (25 Febr.). Antillen m.s. „Hydra'- (2 Maart). Suriname s.s. „Cottica" (1 Maart). FEUILLETON Uit het Engels door Clarence Budington Kelland 66 „Het gaat hierom," zei hii. „Je wilt de ranch niet verkopen. We willen ons daarbij neerleggen. Ben je van plan je alleen met je ranch te bemoeien en je neus buiten onze zaken te houden?" „Ga verder," zei ik, „veronder stel dat ik dat niet doe, wat dan?" „Er zijn verschillende onaan gename dingen gebeurd," zei hij. „Er heeft een poging tot roof op mijn ranch plaats gehad. Een paar van mijn gasten zijn op weg naar huis overvallen en uit geschud." „En mijn boorinstallatie is op geblazen," zei ik. „De kwestie is," ging hij ver der, ,,dat je een paar verdachte individuen in dienst hebt." Ik glimlachte. ,Ik betwijfel of al jouw mensen brave jongens zijn." zei ik. „Ik ben in staat om tegen jouw mensen gegronde aanklachten in t-> dienen," zei hij. „Dat wil ik best geloven," antwoordde ik. „Meineed komt wel meer voor." Het kan zijn nut hebben, mits goed voorbereid." „Mijn jongens zouden er last mee kunnen krijgen, maar ik niet," zei ik. „Dat staat nog te bezien," meende hij. Maar er is er één onder je gasten, waar je je wel eens bezorgd over zou kunnen maken." „Wie dan?" vroeg ik. „Maggie Jones," zei Butterick, en Bolitho maakte een schrapend keelgeluid. Verklaar je nader," zei ik. „Er is onlangs in New York een moord gepleegd", zei Butterick. „Op een zekere Bergamo. Mis schien heb je er van gehoord." „Inderdaad", zei ik. „Ik kan bewijsmateriaal op ta fel brengen, dat voor miss Jones de electrische stoel betekent we gens medeplichtigheid", zei But terick. „Dan is het je plicht de politie daarvan zo spoedig mogelijk in kennis te stellen", zei ik. De roze wangen van de albino werden vuurrood en zijn oogjes begonnen te fonkelen. Het scheen de naam Maggie Jones te zijn, die zijn woede opwekte. Butte rick zag, dat zijn metgezel op het punt stond in razernij uit te bar sten en hij legde een bezwerende hand op zijn arm. „Ik ben bang, mijnheer Strawn" zei Butterick, „dat miss Jones u een rad voor de ogen gedraaid heeft. Ze is een erg lief en aar dig meisje.... om te zien. Je zou niet de eerste zijn, die de dupe werd van 'n aardig snuitje" „Een helleveeg is ze!" snauwde Bolitho. Ik reageerde niet op dit laat ste. „Voer jij liever het gesprek", zei ik tegen Butterick, „ik hoor je vriend zijn stem niet graag." „Hij heeft wel enige reden om wraakzuchtig te zijn", zei Butte rick. „Denk aan het voorval in Prescot en aan de klap op zijn hoofd, die hij een paar avonden terug van jullie kreeg.... Maar om terug te keren tot miss Jo nes. Ik weet zelf het een en an der, maar van mijnheer Bolitho heb ik nog veel meer vernomen. Ik vrees dat ze werkelijk een ge vaarlijk persoontje is." „Ze was Bergamo's vriendinne tje", zei Bolitho. „En ze was ook bevriend met Bolitho en met verscheidene an dere mannen", zei Butterick. „En ze schijnt ze allemaal bedrogen te hebben." „Moet ik alles wat Bolitho be weert, geloven?" vroeg ik. „Er zijn er meer die het be weren." „Dan zijn die deren.... cn mijnheer Bolitho leugenaars", zei ik. Ik had moeite om mijn stem vast te laten klinken. De albino zijn stoel vloog naar achteren en zijn hand schoot naar zijn linker oksel. Ik heb nog nooit een gezicht gezien, dat zo onmense lijk vertrokken was. „Pas op!" waarschuwde ik scherp. ..Of je komt dit huis niet levend uit!" „Ga zitten!" snauwde Butterick. De albino haalde diep adem en liet zich weer op zijn stoel zakken, „Waarom vertel je mc al die din gen?" vroeg ik. „Wat denk je er mee te winnen?" „Als onderdeel van de onderhan delingen." zei Butterick. „Waarover wil je onderhandelen?" „Er is een vrachtwagen verdwe nen. die op weg was naar mijn ranch. Ik verlang hem terug, met inhoud en al." „Ais ik tenminste iets van die vrachtwagen afwist," zei ik. „Dat weet je," zei Butterick. Opeens scheen de albino, die zich tt nog toe onder een ijskoud mas- tot nog toe onder 'n ijskoud mas- val van razernij te krijgen. Zijn ge zicht vertrok krampachtig. Zijn o- gen -rolden als van een waanzinnige en de oorzaak van zijn waanzinnig heid was Maggie Jones. Hij haatte haar met een ongelimiteerde haat. Ik heb vaak mensen afschuwelijke woorden horen gebruiken, maar nooit zo afschuwelijk als deze al bino op dit moment uitbraakte. Al les wat hij aan vergif uitspuwde, kwam op dit ene neer: dat Maggie een spionne en een bedriegster was. Dat 't haar schuld was dat ze in het nauw zaten. Dat zij de oorzaak was van al hun stroppen en dat ze al lang afgemaakt had moeten wor den, vóórdat ze haar verderfelijk werk had kunnen doen. En hij be zwoer bij hel, duivel en verdoeme nis, dat hij geen kans voorbij zou laten gaan om haar een pond lood in haar lijf te pompen. Weer vloog zijn hand naar zijn oksel. Maar dit maal greep Butterick hem met beide armen en hield hem in bedwang. „Laat hem los," zei Straight, die nu voor het eerst sinds het begin van het gesprek een mond open deed. „Laat hem los. mister." Hij leunde met beide ellebogen op tafel, een pistool in zijn hand. Je kon aan zijn gezicht zien dat hij er naar snakte, met Bolitho te doen, wat deze met Maggie Jones wilde doen. Butterick bedwong de wor stelende man, totdat de aanval van razernij wat gezakt was en hij bleek en overdekt met zweetdrup pels de tegenstand opgaf. „Ik geloof, dat het beter is dat je hem wegbrengt," zei ik. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3