De Overdie is ongeschikt voor voetbalvelden KLM fflRES DEKEN r Het College von B. en W. aon het woord Er komt geen gasprijsverhoging GERARD WORM speciale aanbieding J Marktberichten werk kleding PAGINA 2 ZATERDAG 25 FEBRUARI 1950 DE RAAD ïervatte gis termiddag de behandeling van de begro ting; alvorens het college aan 't woord kwam kreeg de heer Couwenhoven (P.v.d.A.) nog gelegenheid in eerste instantie het zijne te zeggen. In een politieke beschouwing zei hij, dat de heren Hoy tink (A.R.) en v. d. Borden (C.H.U.) steeds welkom zijn in de P.v.d.A., waar spr. zich thuis voelt; deze partij behield de middenmoot en daar zit de ruggegraat. De com munisten mogen dankbaar zijn, dat zij in een land leven, waar zij vrij kunnen spreken, zoals zij deden; in een land achter het ijzeren gordijn zou dit hun huid kosten. Waar zij zich met het Oosten solidair verklaarden en zich daardoor buiten de Neder landse volksgemeenschap stelden, mogen zij er de Raad geen ver wijt van maken, dat zij uit de commissie zijn geweerd. Hij dringt voorts aan op spoedige verbetering van het Stationsplein, waar de toestand onhoudbaar is cn pleit voor 'n waardige viering van de Bevrijdingsdag op 5 Mei, waarop hij het gemeentepersoneel de hele dag vrij zou willen geven. Hij geeft het collegge in overwe ging de grond voor de 96 wonin gen zo spoedig mogelijk bouwrijp te maken en veronderstelt, dat er meer moeilijkheden t.a.v. het z.g. bos-plan zijn, dan B. en W. willen toegeven. De Sportvelden in Overdie Weth. Bakker (P.v.d.A.) be spreekt allereerst de critiek op de sportvelden in de Overdie. Voor de samenstelling van het bestek werden voorbereidende be sprekingen gevoerd met de dir. van het sportpark. De velden wer den tot October intensief gebruikt door voetbalclubs en scholen; toen kwam 'n zware regenperiode; be gin Nov. werd besloten het ge- oruik der velden te beperken, en met de consul van de K.N.V.B. werd voortdu rend contact on derhouden. Half Januari kwamen de bij de uitvoe ring van het werk betrokken instanties de toestand opne men. Besloten werd tot 'n grondonderzoek, dat f 500.zou kosten. Spr. acht dit grondonderzoek noodzakelijk. Het -bestek wil hij ter inzage leggen. De toestand van de grond was van invloed op het bestek. De Overdie leent zich wel voor aanleg van sportvelden als men niet op de kosten behoeft te let ten; voor de noodzakelijke ver dere uitbreiding van sportvelden kan echter beter naar meer-ge- schikte grond worden uitgezien. Hij vraagt dan het crediet van f-500.voor het grondonderzoek. Onderwijs. Als weth. v. Onderwijs voelt spr. zich geroepen zowel de belangen van het openbaar- als die van het bijz. onderwijs te dienen: hij wil drt doen in zo progressief moge lijke zin. De bezuiniging was tot dusver geen maatstaf voor de on- derwijsbelangen. Spr. vraagt zich af, of verlaging van het vermenig- vuldigingscijfer wel verantwoord is, nu nieuwe belastingen moeten worden overwogen en nieuwe scholen moeten worden gebouwd. Verlaging der schoolgeldheffing mag geen bezuiniging op het on derwijs tengevolge hebben. Spr. vraagt aan de heer v. d. Borden wat er aan de outillage van het openb. onderwijs ontbreekt. Zou dit geen uitvloeisel kunnen zijn van de gelijkstelling? De cijfers van de heer De Zeeuw over het kleuteronderwijs komen spr. niet geheel betrouw baar voor; als de kleuterschool in 't Bergerhof voor 2 groepen ge bruikt kan worden, waarom zoekt hij dan in deze richting geen op lossing voor het R. K. kleuter onderwijs? De reclamefolder heeft aan alle richtingen recht gedaan en naar spr.'s mening zijn er geen fouten mee gemaakt. Wat het reorgani- j satiebesluit betreft, dient rekening te worden gehouden met de nieuw ontstane verhoudingen door de invoer van het 8ste leerjaar. De moeilijkheden inzake huis vesting zullen nog toenemen als daarbij de centrale opleidings school in het geding komt. Daar om komt 't spr. gewenst voor de opening van de Centr. Opleidings school voorlopig wederom een jaar uit te stellen, waartoe B. en W. t.z.t. een voorstel zullen doen. R. K. Ambachtschool. Bij de plannen tot oprichting van een R. K. ambachtschool zal art. 25, lid 2 van de Nijverheids onderwijswet leiddraad zijn, zoals het program van samenwerking lussen P.v.d.A. en K.V.P. ook zegt. Spr. gaat de procedure van dit artikel na. De Raad heeft hier het laatste woord. Dat er achterstand is in de uit betaling van salarissen aan de landbouwhuishoudschool, is spr. bekend. T.a.v. de viering van 5 Mei schaart spr. zich achter de heer (Jouwenhoven; het moet echter cn gezamenlijke viering zijn. Nonsens. Nonsens" noemt weth. Coerts P.v.d.A.) de bewering van mr. Berkhouwer, dat bij de verkiezin gen het denkend deel van de P.v.d.A. naar het „denkend deel der natie", waartoe de heer Berk houwer zich en zijn partij rekent, is overgelopen. De Volkscrediet- bank mag zich in 'n verheugen de belangstel ling zij het in geringe mate van uit de bui tengemeenten verheugen. Spr. wil t.a.v. de om zetting in een regionale bank en een los-ma- ken van Sociale Zaken nog even een afwachtende houding aannemen. De opvatting, dat een Verzor gingshuis voor Ouden van Dagen een zaak is voor de Kerk, zoals de heer Hoijtink zei, is ten dele onjuist. Als er geld voor was, zou den de kerkelijke instellingen er wel meer toe overgaan; de be staande tehuizen van die richtin gen kosten de gemeente altijd nog geld. De Pius en Hof v. Sonoy samen kostten de gemeente vóór de noodwet-Drees f 50.000.per jaar aan steun aan armlastigen. Overigens acht spr. het voorbarig hier nog veel over te zeggen. Classificatie. Instelling van 'n commissie in zake classificatie zou naar spr.'s mening slechts illusies wekken bij het gemeentepersoneel; van een plaatselijke commissie is geen succes te verwachten. Het lijkt spr. meer 'n taak voor de vak bonden. Lonken naar 't Oosten. N.a.v. de klucht van de heer Toren vlied over in de bedrijven geweerde lectuur, zegt weth. Coerts, dat het hier politieke pam fletten waren, die misleidend, op ruiend en zelfs beledigend waren; laat de C.P.N. die dingen maar buiten de poort uitventen en blij zijn, dat zij in dit land nog zoveel vrijheid heeft. Als de socialisten dergelijke pamfletten in 'n fabriek van Moskou zouden verspreiden, zouden ze spoedig hangen. Ook begrijpt spr. niet hoe de heer To- renvlied kan klagen over verlies van nationale zelfstandigheid, als hij en zijn partijgenoten niets an ders doen dan lonken naar het Oosten. Komende tot de lonen waarover de heer Torenvlied sprak, conclu deert spr., dat 'n andere groepe ring voor de werklieden geen aan beveling verdient; hij motiveert dit nader, 'n Algemene opschui ving zou loonsverhoging beteke nen, waar de C.P.N. steeds op aanstuurt, om op inflatie aan te sturen. Voor de schoolschoon- maakster is 'n bevredigende rege ling getroffen. Het Gezinstarief. Mr. Leesberg is dankbaar voor de hem toegezwaaide lof. Met het Slachthuis gaat het weer goed, als gevolg van 't groter vleesge bruik. T.a.v, het radio-distribu tiebedrijf merkt spr. op, dat de minister nog na der overleg pleegt met het oog op het Re geringsbeleid; spr. heeft na mens de betrok ken gemeenten 'n bespreking met de minister ge had en heeft het vertrouwen, dat de gemeente het bedrijf weer terug krijgt; hij vraagt de raads leden hun partijgenoten in de Kamer daarvoor te interesseren. Komende tot de Lichtbedrijven, vergelijkt spr. de tarieven met die van andere gemeenten en conclu deert daaruit, dat de tarieven hier niet te hoog zijn; ook de winst niet. De kwestie van de retributie is niet in de Comm. v. Bijstand ge bracht; laat men die kwestie eens bij 'n volgende begroting ter sprake brengen. (De heer Hoij tink: Waarom niet eerder?) Met de komst van de heer Berkhouwer heeft spr. wel 'n nieuwe lente IN DE HOUTTIL brengt U een CjVU/rt- r gezien, maar geen nieuw geluid gehoord; spr. doelt op diens oor deel over de gezinstarieven, waar spr. altijd vóór is geweest en waarvan spr. hoopt, dat ook de heer Wiese er voor zal zijn; zelfs de communisten schijnen er voor. Sociaal is er alles voor te zeggen en administratief is het bereik baar. Spr. ziet niet in, hoe 'n der gelijk voorstel zou kunnen stran den. N.a.v. de klachten over con trole merkt spr. op, dat in de Uitenboschstraat bij controle 26 zegels van de meter niet meer intact bleken. Spr. tracht boete zoveel mogelijk te voorkomen, doch hieruit blijkt wel, dat con trole niet overbodig is. Over de gas-concentratie in de provincie kan nog niets worden medegedeeld; de voorbereiding echter zal in Maart gereed zijn. Spr. eindigt met de verrassende mededeling, dat het college niet zal komen met een voorstel tot gasprijsverhoging. Voorzichtige raming. Weth. v. Slingerland zal trach ten het midden te houden tussen optimisme en pessimisme: er is voor geen van beide aanleiding. Als spr. nog optimistisch is, dan is hij dat, omdat de Raad geen on voorzichtige dingen doet. gemaakt van prima Egyptische garens in effen kleuren: blauw, grijs, beige en wit, met vaste boord 12.50 HERENMODES HERENHOEDEN HERENKLEDING mim? mmmmmmm-i: ms Als men de droeve toestanden omtrent de huisvesting kent, zal men het zoveel mogelijk bouwen verantwoord achten; daar zal men ook het komende geslacht voor mogen belasten; daarom was spr. ook voor de bouw der 96 woningen. Hoe 't na 1950 zal gaan, kan nie mand nog zeggen; spr. hoopt, dat 't mee zal vallen. Spr. concludeert, dat de Raad de begroting welwil lend heeft ontvangen en het ge matigd optimisme van het college i deelt. Précair is de fin. toestand geenszins. Wat dé investeringen betreft. (in '49 f 2.591.000 en in 1950 f5.542.000 is de grens be reikt. De begroting is voorzichtig geraamd. Of de gezinstarieven en het niet- verhogen van de gasprijs mogelijk zijn? Spr. meent van wèl, gezien de niet-geraamde maar wel te ver wachten winst van het gasbedrijf van pl.m. f 100.000.over 1949. Het college laat niet na ook nog te reserveren; spr. wijst op de stille (ongerealiseerde reserve van het Grondbedrijf en de gebouwen van Slachthuis en Lichtbedrijven, die vrijwel zijn afgeschreven. Voor vermindering van het to neelsubsidie ten bate van het sub sidie voor de Matth. Passion, voelt spr. niet. Het toneelsubsidie geldt niet voor uitvoeringen van Co- voto; spr. is bang, dat het falikant uit zal komen wat betreft de voor waarde, dat goedkopere voorstel lingen moeten worden gegeven Dat zou consekwenties voor de toneelgroepen meebrengen t.a.v andere gemeenten. B. en W. wil len het subsidie aan de Matth. Passion tot f 500.verhogen, per. uitvoering, doch voor zover de lasten dit nodig maken. Deze ver hoging kan uit de post onvoorzien worden bestreden. 'n Meevaller. De huur van het kermisterrein, geraamd op f 28.000.-, is meegeval len en zal f39.000.bedragen; dat is 'n meevaller. Spr. stelt voorts namens B. en W. voor aan het Oranjecomité uitsluitend ten bate van de 4000 kinderen voor Koninginnedag 'n subsidie van f 1000.te ver lenen. Woningcommissie. De commissie van advies inzake toewijzing van beschikbare woon ruimte is er al; spr. wil zich graag in voorkomende moeilijke geval len laten adviseren. Spr. vraagt de Raadsleden als zij bepaalde ge vallen weten, zich rechtstreeks tot hem te wenden; overigens krijgt spr. wel wat te veel huisbezoek in verband hiermee. Spr. wijst voorts op de moeilijke omstandigheden, die zich bij de toewijzing van woonruimte voordoen. En als er dan van makelaarszijde (spr. be doelt niet de heer v. d. Borden) leugens worden gedebiteerd, dan wordt de portefeuille van Huis vesting 'n ondraaglijke last. Spr. doet tenslotte een beroep op de Raad, om samen te werken, teneinde de moeilijkheden te bo ven te komen. 56 punten. De burgemeester had als be heerder van de portefeuille van algemene zaken en openbare wer ken niet minder dan 56 punten uit de discussies genoteerd, waar op hij iets wilde zeggen; wij zul len trachten ze in telegramstijl recht te doen wedervaren. Ter geruststelling van de heer Hoy tink zei hij, dat de portefeuille van O.W. voor hem geen ondrage lijke last was. Door een bekorting van zijn nieuwjaarsrede in de pers was er een schijnbare controverse ontstaan 'tussen spr. en het be drijfsleven; er was echter in die rede geen sprake van een onge motiveerd verwijt aan het adres van de ondernemers. Voor een Alkmaarse gemeen schap zal het initiatief van de bur gerij moeten uitgaan. Zo moet de burgerij ook meer belangstelling tonen voor de vriendschaps-betrekkingen met Bath ,die niet alleen langs offi ciële kanalen moeten worden on- derdhouden, doch ook in de ver houding van mens tot mens en van groep tot groep; spr. betreurt, dat door gebrek aan medewerking van alle kringen, die hiervoor no dig is. nog geen algemene ver eniging hiervoor is opgericht; hij hoopt in de toekomst op een gro tere belangstelling. Burgerdag en 5 Mei. Het idee van de Burgerdag wil spr. nog niet prijsgeven, doch wil men de 23-jarigen iets blijvends aanbieden, dan kost dit al gauw f2000.per jaar; en dit is nog een financieel hezwaar. De wens, om van Alkmaar de Victorie te laten uitgaan door op 5 Mei het gemeentepersoneel een hele dag vrij te geven, vindt spr. te hoog gegrepen; 't zou een alge mene herdenkingsdag moeten worden, waarop iedereen vrij heeft. B. en W. willen niet achter blijven, doch ook niet geforceerd stimuleren. Alkmaar cultuurcentrum. Voor geheel Noordholland heeft Alkmaar een taak als economisch centrum, maar ook als cultureel centrum, en wij mogen deze taak niet te begrensd beschouwen. Over de noodschouwburg kan spr. tot zijn spijt in het openbaar nog niet te veel zeggen; hij pro beert de hoofden in één zak te krijgen, maar iedere oplossing kost geld. De f 30.060.van de Noodschouwburgstichting is on voldoende. om de korenbeurs in te richten; spr. zal niet af laten te streven naar een goede oplossing. Wat de H.O.V. betreft, vindt spr. f 2.entree niet te veel; or- chestrale muziek is voor de stad onmisbaar en er is geen sprake van dat de H.O.V. op onvoldoend peil staat. Volksgezondheid. Het doorlichten der bevolking, waar wijlen de heer Steenis over sprak, is een vraagstuk, waarmee het college zich reeds bezig houdt en dat ook in medische kringen de aandacht heeft. Voor ontdekte gevallen moet er echter verpleeg- ruimte zijn en het dwingend iso leren van daarvoor-in-aanmerking -komende gevallen moet mogelijk zijn. Verkeer. Het verkeer in de binnenstad zal door een speciale commissie aan een onderzoek moeten wor den onderworpen; het is de be doeling deze commissie in te stel len, als de commissie-Marktwezen haar rapport zal hebben uitge bracht, hetgeen tegen 1 April ver wacht kan worden. Het is een moeilijk vraagstuk, bij de oplos sing waarvan het stadsschoon ge spaard moet worden. Een lagere maximumsnelheid voor de Kennemerstraatweg is practisch niet uitvoerbaar; dit zou overtredingen uitlokken. Een snel heid van 40 a 50 km. acht spr. geen gevaar; aan het traverse: HeldersewegKennemerhoek het karakter van voorrangsweg ont nemen, zou het gevaar vergroten. Gezien het matig drukke verkeer is het aanbrengen van een auto matische verkeersbeveiliging fi nancieel onverantwoord. Spr. is tegen het aantasten van de Hout door het aanleggen van een parkeerterreih naast Koeken bier. Van de Juliana van Stolberg laan mag men gebruik maken, doch men vindt dit te ver. Als het verkeer uit Friesland over de nieuwe weg AmsterdamDen Oever gaat en dus Alkmaar niet meer doorgaat, zullen er wel min der auto's komen. Het aanbrengen van verkeerslijnen op de over steekplaats aan de Kennemer straatweg is in bespreking met de Rijkswaterstaat. Wat het bezwaar der communis ten betreft tegen de post voor S.W.G., zegt de voorzitter dat het de plicht van iedere goede vader lander is en een leefregel van pri mair belang het wettig gezag ten alle tijden te steunen. Het aanbrengen van wacht- plaatsen voor de bussen hangt sa men met verkeersmoeilijkheden, doch is in onderzoek; er is een verzoek van de Naco om voor 50 pet. bij te dragen in de kosten; het invoeren van sectietarieven leidt tot misbruiken; de stadsdienst levert verlies op. Een wijziging van het systeem tot verpachting standplaatsen is in 't vooruitzicht. Brandwacht. De vrijwilligers van de Brand weer mogen niet te zeer belast worden; ter verlichting van hun taak is een vaste brandwacht no dig. Het is schromelijk overdreven te veronderstellen, dat daar een ingenieur voor nodig is. Een goede preventie, de hoofdtaak van de brandwacht, voorkomt brand; deze functionaris brengt zjjn geld wel op. B. en W. zijn al lang doende te zoeken naar een vaste grond slag tot behoud van de kaas markt. Een Zaterdagavondmarkt heeft alleen zin, als er verlich ting is en daar zijn de markt kooplui niet zeer geneigd toe in bij te dragen. Op de tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ" komen B. en W. terug; de gemeente mag hier niet ontbreken; doch wie mee be taalt, heeft ook medezeggen schap. Reiniging De mechanisatie van de Reini ging maakt het niet nodig ouder personeel door jonger te vervan gen: het is niet juist, dat van het personeel in deze teveel geëist wordt. Spr. is blii met het suc ces. dat er geen ingezetenen ziin. die tegen het gebruik van de nieuwe emmers zijn. De hoofdopzichter van de Rei niging zal er komen, deels ter verlichting van de taak van de directeur van O.W. en deels voor het toezicht op de uitvoering van het rioleringsplan. dat op stapel staat. Bodemverwarming van de stadskwekerij is er gedeeltelijk, doch is onvoldoende voor verwar ming van de kassen; omdat het duur is, komt ze daar, waar het strikt nodig is. Als windscherm in de Zeeheldenbuurt komt er een beplanting van struikgewas met wat bomen. Wat de onderhoudswerken be treft, komt het Kennemerpark als 't mogelijk is, dit jaar nog aan de beurt; de Lindenlaan zal zo veel mogelijk worden opgeknapt; de Regulierslaan is van Heiloo. Stationsplein verbeterd. Ten aanzien van het Stations plein is er eindelijk overeenstem ming met de Spoorwegen, die met de Naco voor 50 pet. in de kosten van f 216.000 zullen par ticiperen. Er zal zo spoedig mo gelijk met de verbetering worden begonnen. (Applausje) T.a.v. het kazerneterrein heeft stfr. een beslissing uit willen lok ken: er is nog geen antwoord, doch „Oorlog" wil het terrein nog niet prijs geven. Als er gelden voor beschikbaar komen, zal er een kazerne worden gebouwd. De sloot aan de Kanaalkade is een polderaangelegenheid. De bunker bij de molen van Piet zal gemaskeerd worden door een patates-frites kraampje, dat er het hele jaar zal moeten staan. Voor de verbouwing van het pand Kit- steeg was een plan van O.W., doch de eigenaar wilde er niet aan; er kwam geen ander plan. De pakhuisjes aan de Oudegracht worden afgebroken. Openbare Werken Wat de opmerkingen van de heer De Zeeuw over de opslag kosten bij O.W. betreft, verwijst spr. naar de begroting zelf, waar alle door hem gevraagde cijfers te vinden zijn. Het is voorts voor de gemeente voordeliger de on derhoudskosten in eigen beheer uit te voeren. Spr. meent te mo gen constateren, dat de in de be- 'groting gegeven voorstelling van zaken niet geflatteerd is en de .toets der strengste critiek kan 'doorstaan. De begroting over de aula voor de begraafplaats heeft de Dir. aan de Bond ingezonden, ofschoon hij hiertoe niet verplicht was. Voor de bezetting van het per soneel bij O.W. is een schema in studie; uitbreiding van het personeel is wil men de di recteur niet te zeer heiasten zeer noodzakelijk. Deze kwestie wordt zeer binnenkort hekeken. waarbij rekening zal worden ge houden met de thans in dienst zijnde functionnarissen. Met de tarieven voor Industrie flats, die elders variëren van f 5 tot f 22, is Alkmaar met f 7.- per M2 niet aan de hoge kant; er kan een voorstel ten deze verwacht worden. De uit eigen nijverheid voort komende industrie zal het college op de eerste plaats tegemoet wil len komen. Het karakter van de stad moet echter niet al te zeer dat van handelscentrum worden; een deel van het bevolkingsover schot van Noordholland wil men echter aan onze stad binden: spr. hoopt dan ook, dat de bedrijven die daartoe in staat zijn, zoals ze al gedaan hebben, nog meer per soneel zal aanstellen. De plaatsbepaling van de te bouwen scholen houdt verband met het uitbreidingplan, dat ech ter nog niet geheel vast staat; met schoolbesturen wordt overleg gepleegd. Door de beperkte bouw rijpe grond is nog niet tot in de tails te bepalen, waar de scholen komen. Voor de bouw van de 96 woningen aan de W. d. Z.-laan verwacht spr. binnenkort een gun stige beschikking. Spr. vreest, dat voor repatrië rende niet-militairen geen extra bouwvolume zal worden verleend Spr. betreurt het, dat er geen bouwterrein is voor villa's; het terrein aan de Westerweg zal eerst onteigend moeten worden en dat kost tijd. De stad is nu eenmaal beklemd tussen de randgemeenten waarvan er verschillende nog ge noeg bouwterrein in onze nabij heid hebben liggen; de tuinderijen aan de Egmonden kan men toch niet voor bouwterrein bestemmen. Een bosplan zal een recreatie oord voof de gehele bevolking moeten zijn en niet slechts een woonwijk voor villabewoners. Alkmaar heeft nog te weinig groen. Het structuurplan zal ter visie gelegd worden; het uitbreidings plan zal eerst door de Raad aan genomen moeten worden, wil men er op de Tentoonstelling mee voor de dag komen. De aansporing tot groter bouw activiteit had spr. niet verwacht; hij dacht, dat hij ten deze het mogelijke gedaan had. We doen ons best, zo besloot de voorzitter zijn antwoord. Om 6 uur schorste de voorzitter de vergadering tot half 8 nadat de spreektijd gerantsoeneerd was voor de K.V.P. en P.v.d.A. op 3 kwartier, voor de C.P.N. en V.V.D, qp 'n half uur en voor de A.R. en C.H.U. elk 20 minuten. DE REPLIEKEN Uit de replieken, die om half 8 begonnen, stippen wij nog en kele punten aan. De heer Sietsma kwam vertel len, dat hetgeen de heer Wiese over de gezinstarieven gezegd had, een „slip of the tongue" was. De heer Vleugel bleef een clas sificatie-commissie wenselijk ach ten. De heer Holsmuller was door de verdediging van zijn porte feuille door de heer van Slinger land niet overtuigd; hij had liever een begroting van meer conser vatieve opzet gezien. Tegen de suppletoire begroting van f 300.000 voor herstel walmuren enz. blijft spr. zich verzetten; hij kan daar zijn stem niet aan geven. Hij vraagt voorts, hoe gasprijsverho ging voorkomen kan worden, dank zij het batig saldo van het gasbedrijf over 1949 van f 100.000. Hij is dankbaar voor de ver hoogde subsidie voor de Matth. Passion en vraagt, of de generale repetitie ook als uitvoering wordt beschouwd. Mej. Kamphuys rekent bij de plannen voor de R. K. Ambacht school op de loyale medewerking van het college, in het bijzonder van de weth. v. Onderwijs, die 'n warm voorstander is van ver laging van de leerlingenschaaL De heer Torenvlied blijft van mening, dat de Rijksvoorschriften nog wel toelaten iets te doen voor de regeling van de salarissen van het gemeentepersoneel. En als de heer Coerts dan vraagt, waar moet ik dat van betalen, dan is dat 'n reactionnair geluid. Als er van de f 100.000 winst over '49 f 40.000 af kan om gasprijsverho ging te voorkomen, dan kan er ook wel f 60.000 af voor salarisverbe tering. De heer De Zeeuw betreurt het geen de heer Sietsma zei over de benoeming van de heer Gouds blom in M.H. doch gelooft, dat de P.v.d.A. al revanche genomen heeft, bij de benoeming van 'n vice-voorzitter van die instelling. De heer Hoytink sluit zich aan bij de heren Vleugel en Koot t.a.v. dè herclassificatie en dient een motie in, mede door genoemde he ren ondertekend, om alsnog een commissie uit de raad te benoemen. Over de beheersvorm van de Overdekte had spr. gaarne 'n dui delijke antwoord ontvangen en hjj blijft van mening, dat de porte feuille van Openb. Werken de burgemeester te zeer belast. Van de P.v.d.A. zou hij gaarne 'n posi tief antwoord willen op de vraag, of zij zal meewerken aan de op richting van een R. K. Ambacht school en Handelsavondschool. Een college van 3 wethouders acht spr. heel goed mogelijk; deze wet houdersformatie was 'n kwestie van loven en bieden. De heer Kirpensteijn, die zei, dat er geen christelijke politiek is, herinnert spr. aan de woorden van Kuiper, dat er geen duimbreed terrein is in het openbare leven, of Christus zegt, ,,'t is van Mij". En wie niet voor Christus is, is tegen Hem. 'n Farce? De heer Berkhouwer komt na 'n lesje aan de andere fracties in de parlementaire reden nog eens terug op de wethoudersver kiezing. Was het contact van de K.V.P.- fractie-voorzitter met het blok van vijf 'n farce? Spr. zou dit gaan denken, nu hij verneemt, dat de heer Venneker vóórdien reeds contact had gehad met de P.v. d.A.? De opmerking, dat in het blok van vijf toch geen eenstem migheid zou zijn over de aanwij zing van 'n wethouder, vindt spr. wat prematuur; omdat het zover nooit is gekomen. Waarom heeft de K.V.P. dan niet ultimatief aan de P.v.d.A. gezegd: Als u niet met ons op brede basis wil samen werken, dan gaan wij op smalle basis samen met het blok van vijf. Waarom heeft de K.V.P. niet hier aan vastgehouden? Omdat de lin kerzijde concessies deed, die van het blok-van-vi,jf nooit te ver wachten zijn. Spr. is het verder niet eens met de heer Hoytink, dat de socialisten uit de liberalen voort zijn gekomen. 'n Stem: Waar komen ze dan vandaan? De hegr Berkhouwer: 't Is on kruid, dat zo maar is opgekomen. (Hilariteit). Spr. zou voorts gaarne verne men, hoe de weth. v. d. Licht bedrijven de terugname van het radiodistributiebedrijf denkt te financieren. De heer Kirpensteijn blijft voorstander van een algemene viering van de Nationale Feestdag en overweegt de oprichting van een 5-Mei-vereniging naar analo gie van de 8-Oct. vereniging. Hij houdt dan 'n vrij verward betoog, om zijn in eerste instantie gespro ken woorden over het niet- bestaan van christelijke politiek waar te maken. Als de heer Berk houwer 'n lesje meent te moeten geven in de politieke reden, laat hij die dan in de verkiezingstijd ook in acht nemen. De heer Venneker bepleit nog maals opheffing van het verme- nigvuldigingscjjfer uit billijk heidsoverwegingen. Spr. vraagt de heer v. d. Borden nader aan te tonen, dat het pro gram van samenwerking partij politiek is in strijd met het ge meentebelang. Als er 'n R. K. ambachtschool moet komen, waar om dan niet in Alkmaar; het zal zeker in het belang van de ge meente zijn. De critiek van de heren Hoy tink en Berkhouwer over de wet houdersverkiezing ziet spr. als 'n zekere spijt, dat zij niet in 't col lege zitten. De heer Hoytink: Wij zouden graag in een college op brede basis willen zitten. De heer Venneker: Ik wist, dat de heer Hoytink: de heer Berk houwer niet als wethouder wilde en omgekeerd. Mr. Berkhouwer: Hoe komt u erbij! Zover was 't nog niet. DUPLIEK COLLEGE Wat het antwoord van B. en W. betreft, verklaarde de voorzitter, dat het college de motie Sietsma c.s. inzake de Velser tunnel over neemt, welke door de Raad bij acclamatie werd aangenomen. Weth. Bakker zal wat de R. K. ambachtschool betreft letten op de in art. 25 genoemde noodzaak, zo als ook in het program van samen werking staat; het zou ondemo cratisch zijn zich te verzetten, als de noodzaak bleek. Weth. Coerts stelt namens het college voor de motie-Hoytink c.s. aan te houden tot de volgende vergadering, opdat het college zich kan beraden met de vakbondsbe stuurders; hiertoe werd besloten. De loonsverhoging van 5 pet. kost de gemeente al«£ 82.000 en verdere loonsverhoging, zols de heer To renvlied wil, zou de Regering niet goedkeuren. Weth. Leesberg deelt nog mede, dat bij teruggave van het radio distributiebedrijf 10 pet. betaald moet worden van hetgeen de ge meente destijds kreeg. Weth. van Slingerland deelde mede, dat de 5 beroepstoneelge zelschappen f 200 subsidie per uit voering krijgen, onverschillig, of ze door de directie van het Gulden Vlies of door Covoto worden geën gageerd. De f500 subsidie voor de Mattheus Passion geldt ook voor de generale repetitie, mits de kos ten zulks nodig maken. T.a.v. de beheersvorm van de Overdekte Verwarm Uw bed behaaglijk met een VOOR BABIES EN VOLWASSENEN WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond: KOUDER! Wisselende bewolking met nu en dan regen, of sneeuwbuien. Meest matige wind, draaiend naar Noor delijke richtingen. Geleidelijk kouder, eerst in het Noorden en later ook in het Zuiden van het land. heeft het college nog geen voor stel. De voorzitter heeft van de 56 punten in eerste instantie nog 17 punten voor dupliek overgehou den; hjj onderstreept nog eens hetgeen hij in eerste instantie heeft gezegd. Het was middernacht toen de Raad met de artikelsgewfjze be groting begon. Met de Communis ten tegen werd tenslotte de begro ting aangenomen; de heer Hols muller (V.V.D.) verklaarde zich tegen de suppl. begroting van Openb. Werken, ten bedrage van f 303.000 voor uitvoering van on derhoudswerken aan walmuren, straten en wegen. Het gevraagde crediet van f 500 voor grondonderzoek in de Over die werd toegestaan. De voorzitter onderstreepte in zijn slotwoord hetgeen de heer Hoytink in zijn begrotingsrede ge zegd had, toen hij de Raad aan spoorde zich niet door vrees te laten leiden; hij wenste, dat de gehele wereld, die beheerst wordt door de angst zich dit woord tot richtsnoer zou nemen. Door zich te bezinnen op zijn eigen taak be vrijdt men zich van die vrees en beseft men dat al ons werk slechts mensenwerk is en dat alles is on derworpen aan een hogere Macht, Die ons aller leven beheerst. Hij bracht tenslotte dank aan het corps bekwame ambtenaren, speciaal aan de hereh Groen en De Wilde voor hun aandeel in de samenstelling van de begroting. De heer Sietsma dankte de voor zitter voor de wijze waarop hij het begrotingsdebat geleid had. Na 16 uren, aan de begroting 1950 gewijd, viel om half één de hamer voor het laatst. ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie.- De drie Musketiers, 14 jaar; Cinema Americain: Huwe lijk in de schaduw, 18 j.; Victoria Theater: De Idea list, 18 jaar; A.B.T.: Black Bart, de Vrijbuiter, 14 jaar. STEDELIJK MUSEUM: 2 5 uur tentoonstelling van werken van Ber gense kunstenaar. ZONDAGSDIENST DOKTOREN: Dr. H. M. Kolk, Geester singel 36, telf. 2017. Dr. J. Pot, Kennemerstraat weg 65, tel. 3117. ZONDAGS EN NACHT DIENST APOTHEKEN: G. Kruisinga, Koorstr. 47 NACHTDIENST TAXI's: J. Smit, Omval 60, telef. 3931. RETRAITEHUIS BERGEN 710 Maart: Dames Middenstand. 1114 Maart: Heren Middenstand. 1417 Maart: Geh. Dames. 1821 Maart: Meisjes 1725 jaar. 2124 Maart: Verloofde meisjes en die verkering hebben. 2821 Maart: Verloofde meisjes en die verkering hebben. Opgaven: Directie Retraitehuis, Bergen. BEEMSTER, PURMEREND E.O., 24 Febr. Bevelanders 15; witlof 1952; rode kool 815; Savoye kool, 1527; spruitkool 2468; boe- rekool 1950; andijvie 1.171.24; rode bieten 4.507.50; gare bieten 9.5013; winterpeen 713; uien 2038; uien driel. 1822; prei 27-64 appels: Allington Pippin 1738; Brab. Bellefleur 1034: Bramley Seedling 1936; poudreinette 24-56 Jonathan 2066; Present van Eng. 1754; Zoete Campagner 1024; Zoete Winterkroon 1032; Deren: Comtesse de Paris 1136; Gieser Wildeman 1219; Provisie-peer 1021; Winterjan 824; IJsbout 18. ALKMAAR, 24 Febr. Export veiling. Spinazie 1.151.44; wor teltjes 17—38; witlof I 40—53; n 2037; groene kool 7—30.50; spruit kool I 4468; II 2040; rode kool 6—11.70; gele kool 15.40—27.30; prei 42—59; uien I 34—44, II 17—29; bie ten 68; rabarber 59; wortelen 610.70; selderie 8.5017.00; goud- reinetten 3351; Gieser W. 1736; Provisie peer 15; Winterjan 1122. W ARMENHUIZEN, 25 Febr. 2500 kg uien 42—42.20; stek 33—33.30 9000 kg peen II 17—18.10, III 13.60- 14.90; 19.000 kg gele kool 17.70— 22.80; 82.000 kg rode kool 6—14.50; 8000 kg witte kool 23.9025.80. LANGEDIJK. 25 Febr. 45.000 kg gele kool 17.10—23.60; 76.000 kg rode kool 6—15.40; 27.000 kg witte kool 20.9024.70; 4500 kg bieten 6; 1000 kg witlof I 47—49; II 27—38; 6600 kg peen II 17.70—19.60, III 11.90—15.80; 16.000 kg uien 42.40— 43.30; grove 41.10—42.30. V Kan Langer Mee! HEER DAN 16 IAAR IN GEBRUIK BIJ DE K L M. NOG SLECHTS BEPERKT LEVERBAAR h A B R N:V. BH CO HAAKSBERGEN (Advertentie)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2