De Zaak Beukenoot Het boek en zijn plaats in het gezin Koningin voerde gesprekken op Soestdijk met de jeugd FORD VEDETTE Wordt de vrouw niet vergeten? n Vraagt Naar wij vernemen: Toneelspelers verkopen boeken Rubriek voor de Vrouw Prins Bernhard in Mexico Dit jaar: wereld landbouwtelling Over fed en militairen De belevenissen van Spat en Jasper RECEPTEN Eerste Zondag van de Vasten ZATERDAG 25 FEBRUARI 1950 PAGINA 3 HET BOEKENWEEK-GESCHENK DE BOEKENWEEK, welke jaarlijks door de Commissie voor de Propaganda van het Nederlandse Boek wordt georganiseerd, vindt voor de boekenliefhebber haar belichaming in een novelle, die door de boekhandelaren tijdens die dagen wordt ten geschenke gegeven. Dit geschenk is niet iets van na de oorlog, want het is thans welgeteld reeds de vijftiende maal, dat de C.P.N.B. op de«e wijze tracht het Nederlandse volk boeken- minded te mal<en. Na een onderbreking van enkele jaren had in Maart 1947de eerste na-oorlogse Boekenweek plaats en werd ook de traditi- van het geschenk, hoewel in een meer aantrek kelijke vorm hersteld. Onder een aantal letterkundigen werd een prijsvraag uitgeschreven ter verkrijging van een novelle, die aks geschenl kunnen dienen. Het bekrc'nde manuscript werd in een zeer "rote oplaag uitgege ven, en de'ezers kregen nu gele genheid tf raden wie de schrijver was DasV* werd de lijst der sutpiir^. .lie aan de prijsvraag deelnam", achter in het boekje «epublif'erd, waardoor de keuze vergerrRkelijkt werd. De erste na-oorlogse novelle, welkea4s geschenk diende, was De Intmoeting" van Antoon Cool'1- In 1948 werd de novelle Oereg" bekroond, waarvan de jchi fster was Hella S. Haasse. He'vorig jaar werd het verhaal ij. ee negerpopjes uitgekozen, door Clare Lennart geschre- vi werd. En ditmaal zal in een (-laag van 130.000 exemplaren orden verspreid de novelle: „De aak Beukenoot", waarvan de ezer de auteur uit een lijst van 37 deelnemers zal mogen raden. De zaak Beukenoot, aldus de schrijver(ster) van dit verhaal van een rechterlijke dwaling, „dient alleen tot bewijs voor de stelling, dat de rechtspraak, daar ze wordt uitgeoefend door men sen, wordt beïnvloed door men selijke deugden en zwakheden". offer van de ambtelijke onge ïnteresseerdheid. de papieren rompslomp en de absolute afwe zigheid van ieder medegevoel bij de mensen, die over zijn lot moe ten beslissen. Na een lange lij densweg keert hij tenslotte naar zijn vrouw en kinderen terug. Tegen deze mise en scène is één groot bezwaar. De ontmoeting van Noldus Beukenoot (die onwettig samenleeft met een vrouw, waar van hij drie kinderen heeft), met zijn vroegere schoolvriendin, die haar sympathie voor hem niet on der stoelen of banken steekt, wekt heel andere verwachtingen als waaraan de schrijver in het ver volg van zijn verhaal voldoet. Beukenoot's ellende in de tijd van j zijn gevangenschap wordt wel heel aanvaardbaar beschreven, maar op het ogenblik dat de man in vrijheid wordt gesteld, breekt het Verhaal abrupt af en heeft de auteur wel „De Zaak Beukenoot" beschreven, zoals die in de justi tionele documenten vermeld staat, doch niet de zaak Beukenoot waarvoor hij in de aanvang van zijn vertelling de materialen bij een bracht en waardoor hij sug gesties wekte in een geheel andere richting als waarnaar zijn verhaal zich voortbewoog. Overigens is de schrijver in zijn opzet om de vaart van het verhaal niet te stui ten en elke situatie kernachtig en ontdaan van alle afleidende franjes uit te beelden, niet altijd even goed geslaagd. En dit valt te meer op, omdat deze zwakke momenten worden afgewisseld door bladzijden prachtig proza van een stoerheid en een kracht zoals wij zelfs in de novelles van Clare Lennart en Hella S. Haasse niet vermochten aan te treffen. De slimmerds onder de lezers hebben in de auteur natuurlijk reeds een schrijver (en geen schrijfster) ontdekt, (vanwege die stoerheid). En wel een meester in de rechten. Op het lijstje achter in het boek komen twee meesters in de rechten voor. Welnu V. de J. Arnoldus Beukenoot is een arme sloeber, die zelf-gepenseelde schil derstukjes aan de man probeert te brengen, en op zijn tocht langs de forensen-villaatjes van Naar- den plotseling oog in oog met een jong mevrouwtje staat, dat hij herkent als zijn vroegere studie- genote. Zij laat hem binnen, ver telt hem van haar mislukt huwe lijk en koopt tenslotte zijn schil derijtjes voor een goede prijs. Arnoldus raakt op de terugweg aan de zwier. Met een dronken kop trapt hij een etalageruit in, waarachter een pop staat, die hij voor zijn vriendin aanziet. Hij valt in handen van de politie en wordt in het Huis van Bewaring opge sloten. En vanaf dat ogenblik neemt „De Zaak Beukenoot" een aanvang. Noldus wordt het slacht- Enkele weken geleden gaf H.M. Koningin Juliana de wens te ken nen graag eens contact te willen hebben met jonge mensen, in de leeftijdsgroep van 20-24 jaar, om in een persoonlijk gesprek te ho ren, wat er in deze jeugd leeft aan toekomstverwachtingen voor hen zelf en voor ons gehele volk, en welke hun moeilijkheden zijn. Eten drietal gesprekmiddagen met ieder plm. 15 deelnemers/ sters werden georganiseerd op het Paleis Soestdijk. De eerste groep was afkomstig uit kleine dorpen en vertegenwoordigde dus het „platteland", de tweede groep was samengesteld uit „grotestads- jeugd", zowel uit jeugdorganisa ties als ongeorganiseerde jeugd, terwijl de derde groep uit studen ten bestond. De gesprekken waren zeer ge animeerd. Tal van vragen betref fende het dorpsleven, het jeugd leven in de grote stad, zowel sociaal als cultureel gezien, kwa men aan de orde. Bij het bespre ken van emigratiemogelijkheden deed zich het merkwaardige ver- uw behanger G.B. BEHANGSELS schijnsel voor, dat meisjes hier zeer weinig op ingesteld bleken, in tegenstelling met jongens. Met de studenten werden hoofd zakelijk vragen verband houden de met de huidige universitaire opleiding besproken, o.a. de zeer gespecialiseerde normen, waarbij de vorming tot mens in de gemeen schap wel zeer in het gedrang dreigt te komen. In de kringen der jongeren zelf is dit contact met H.M. de Konin gin, in zeer openhartige sfeer, wel bijzonder op prijs gesteld. DE ROOFOVERVAL OP DE AMSTERDAMSE SPAARBANK De Amsterdamse Rechtbank veroordeelde de 23-jarige Amster damse glazenwasser H.M. en diens 19-jarige broer J.M., schilder, die vorig jaar 28 September de roof overval pleegden op het bijkan toor van de Spaarbank voor de Stad Amsterdam aan de Ceintuur baan (de buit was bijna f 8000), respectievelijk tot een gevange nisstraf van 2Vs jaar met aftrek en 2 jaar met aftrek. Tegen beiden was drie jaar geëist. De uitspraak tegen de derde verdachte in deze zaak, de 28- jarige Amsterdamse kantoorbe diende W.P.P., die de overval zou hebben uitgelokt en die het pistool aan Henk zou hebben verschaft, is aangehouden. Tegen hem was wegens heling en medeplichtig heid 2 jaar geëist met aftrek. Nieuw lid Eerste Kamer De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in de vacature in de Eerste Kamer, ontstaan door het overlijden van de heer dr. S. E. B. Bierema, benoemd verklaard de beer R. Zegering Hadders te Em- men. De heer Zegering Hadders heeft voor de V.V.D. zitting in de Tweede Kamer. zal de Koninklijke Militaire Kapel J on 18 April a.s. met de „Nieuw 1 Amsterdam" naar New York ver- I trekken om enige luister bij te zetten aan de „Holland-Fair", die in Philadelphia zal worden ge houden is de Haagse handelsagent C.W.S. aangehouden wegens verduiste ring van 1100 gulden. De man had het geld gebruikt voor zijn kin derrijk gezin, dat veel met ziekte heeft te kampen heeft de nieuwbenoemde Ierse ge zante bij het Nederlandse Hof. mevrouw Jos. McNeill, Vrijdag haar opwachting gemaakt bii mi nister-president dr. W. Drees kreeg de 45-jarige O.F.. directeur van de N.V. Hoogerwerff Jr. Co's transportonderneming te Rotterdam. 15000 gulden boete subs. 30 dagen hechtenis wegens niet opzettelijke overtreding van het Deviezenbesluit is de 43-jarige fabrieksarbeider Hogendoorn uit Capelle aan de IJssel Donderdagavond in de na bijheid van zijn woning door een vrachtauto aangereden en zo ern stig gewond, dat hij spoedig over leed zullen ongeveer 850 emigranten, die anders niet binnen de door de Canadese autoriteiten gestelde termijn zouden kunnen vertrek ken. binnenkort door de lucht naar Canada kunnen gaan. In Maart en April zullen vluchten van Amsterdam naar Montreal worden uitgevoerd is de 73-jarige administrateur van de Nutsspaarbank te Voorburg, de heer W. Breedveld. Vrijdagavond in het bankgebouw dood achter zijn schrijftafel gevonden. De heer B. bleek aan hartverlamming te zijn overleden worden er voorbereidingen ge troffen om van Overloon het Cen traal Oorlogsmuseum voor Neder land te maken Staatsexamens H.B.S. in woonplaatsen van candidaten De minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen heeft be sloten dit jaar de candidaten voor de Staatsexamens Hogere Burger school A en B, die niet in het Westen van het land wonen, ter besparing van hun reis- en ver blijfkosten, in de gelegenheid te stellen het schriftelijk gedeelte van de examens af te leggen aan openbare hogere burgerscholen of lycea in hun woonplaats of in de nabijheid er van. ARTISTIEKE MARKT IN DE BIJENKORF Evenals het vorig jaar zal bij de opening van de boekenweek in de hoofdstad een bijzondere boeken markt in de Bijenkorf worden ge houden. Dit jaar zullen Neder landse toneelspelers werken van Nederlandse schrijvers verkopen op Zaterdag 25 Februari a.s. In Den Haag zullen de schrijvers, zo als het vorig jaar te Amsterdam, eikaars boeken verkopen, even eens in de Bijenkort, en wel op 3 Maart a.s. Aan de grote boekenmarkt in Amsterdam, die in de lichthal van de Bijenkorf wordt ingericht, zul len ongeveer vijftig bekende to neelspelers en speelsters, in de veilige beschutting van een twin tigtal kramen, hun medewerking verlenen. én tenslotte geelt de „FORD SERVICE" de. volledige doorslag bij de keuze van een nieuwe automobiel. v:- Ms i KV. MEDERiAHDSCHE FORD AUTOMOBIEL FABRIEK AMSTERDAM A LS IK MIJ, in deze hoogtij-dagen van het boek, als echtgenoot en huisvader moet bezinnen op de plaats die het boek in het gezin heeft, dan kom ik, ongewild tot de conclusie, dat het boek zo op het eerste gezicht een vreemde en vaak wisselvallige plaats in de kleine samenleving van het huishouden van alledag pleegt in te nemen. Men mag als een algemeen verschijnsel wel aannemen, dat het boek, en dan praat ik hier niet over een bepaalde categorie boeken, in vrijwel ieder Nederlands gezin behoorlijk is ingeburgerd. Maar de positie van het boek in die talloze Nederlandse gezinnen is wel zeer verschillend en varieert van een zeer belangrijke tot een, gelukkig slechts in weinige gevallen, minderwaardige Opmerkelijk daarbij is, dat de materiële positie van het gezin vrijwel nooit een juiste graad meter blijkt, waaraan de ware be langstelling voor het boek als zo danig is af te meten. De aard van de wandversiering en de inhoud, niet de omvang, van de boeken kast, geeft de bezoeker een vrij duidelijke indruk van de geestes gesteldheid van het gezin, waarin hij als gast verblijft. Te beklagen is het gezin, waar het boek alleen dienst doet als decoratie, als vulling van een mooie boekenkast. Hier immers koopt men de boeken om de band, niet om de inhoud. In zulke gezin nen is het boek een koning zonder land! In een dergelijk gezin heeft het boek dan ook geen enkele functie te vervullen. Beter zijn die boeken er aan toe, die daar belanden, waar men een hobby heeft voor het lezen van mode-boeken, boe ken, die op een bepaalde tijd zeer in trek zijn en die men minstens gelezen moet hebben, wil men voor vol doorgaan bij zijn vrien den en kennissen. Hier is veelal wel een echte belangstelling voor het boek aanwezig, maar men laat zich niet door het boek zelf be ïnvloeden, dat laat men aan ande ren over. Een ereplaats. In die gezinnen, waar vader en moeder, en ieder van de kinderen, hun persoonlijke voorliefde voor bepaalde schrijvers en werken niet onder stoelen of banken ste ken, daar heeft het boek werkelijk een ereplaats. Hier is het boek de dagelijkse huisvriend, die meetelt als ieder lid van het gezin. Het zijn veelal die gezinnen, waar men het oude en het nieuwe boek in bonte verscheidenheid aan pleegt te tref fen, waar sprookjes en vertel boeken, romans en studieboeken, ieder in hun genre naar waarde worden geschat. Vaak vindt men MEXICO, 24 Febr. (AFP). Prins Bernhard is Donderdagmid dag te Merida, de hoofdstad van de Mexicaanse provincie Yucatan, aangekomen. Het officiële bezoek aan Mexico, waar president Mi guel Aleman de Prins persoonlijk toe heeft uitgenodigd, zal drie dagen duren, waarna de Prins met zijn gevolg zich naar de staat Michoacan zullen begeven, een der schilderachtigste van Mexico. Op initiatief van de wereldvoed- sel- en landbouworganisaties (de F.A.O) zal dit jaar een wereld- Iandbonwtelling worden gehouden, waaraan o.a. ook door de Benelux- landen zal worden deelgenomen. Het eerste gedeelte van deze landbouwtelling zal in ons land be ginnen op 6 Mei en enkele weken duren. In het tweede gedeete. dat in December aanvangt, zullen in het bijzonder de arbeidskrachten en de mechanische hulpmiddelen worden geteld, hetgeen dan gemakkelijker kan geschieden, omdat het land bouwbedrijf dan goeddeels in rust verkeert. Dit tweede gedeelte zal uitgebreider zijn dan het eerste deel. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Overleden 3 Febr. 1950 in het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht ten gevolge van een in Indo nesië bekomen verwonding: soldaat H. de Graaf uit Haarlem. Overleden 22 Febr. 1950 in Centraal Militair Hospi taal te Utrecht tengevolge van een in Indonesië beko men verwonding op 26 Mrt 1949: le luit. P. Melse uit Zwolle. Kon. Ned. Ind. Leger: Overleden 13 Febr. 1950 aan bij vuurgevecht beko men verwonding: korporaal infie H. Driesmans uit Indo- hier, in die wonderlijke staalkaart van schrijvers en uitgevers, de mooiste en boeiendste werken. Het boek als cadeau. Vaak treffen we in die gezin nen, die het boek om zijn inhoud liefhebben, en dat zijn er zeer vele, boeken aan, die bij nadere beschouwing geschenken blijken te zijn geweest. Inderdaad, het boek is altijd een mooi geschenk, maar, en dat is nu een vreemd verschijnsel, hoe vaak wordt bij het geven van een ge schenk, en dan doel ik speciaal op het gezin, de vrouw des huizes niet vergeten? Op de traditionele verlanglijstjes van onze Hollandse huismoeders zien we maar zelden het boek prijken. Dat is vaak een kwestie van zuinigheid en van opoffering, de moeder vraagt iets voor het huishouden, de. vader iets voor zich zelf. Hoe gaat het vaak, bij verjaardagen en St. Ni- colaasfeesten: Een boek voor va der, maar een doos zakdoeken voor moeder: of een boek voor de oudste zoon, maar een naaimandje of handwerkdoos voor de dochter! Op zich nuttige geschenken, maar waar blijft het boek voor de vrouw of het meisje? Wordt de vrouw niet wat al te snel en al te gemakkelijk vergeten als we boe ken als geschenk willen geven? Toch zijn er genoeg boeken, die vrouwen graag lezen; laat U maar eens van advies dienen door uw boekhandelaar' In de kinderkamer. Het boek in de kinderkamer is eigenlijk nog een groter probleem aan dat voor de vrouw. En hier VII. Spat stuurde met zijn snavel op een wit wolkje aan. Jasper vond dat te ingewikkeld, hield zijn kraalogen gericht op de staart van Spat en vloog zwijgend achter zijn broer aan. Waar bleef hij met z'n grootspraak? Hij was het helemaal niet eens met het besluit van Spat. Dat ze op Sorghwijck niet konden blijven, zag hij wel in, maar waarom zo hoog en zo ver? Het landgoed van zijn grote naamgenoot was nog niet helemaal achter de ho rizon verdwenen of hij begon al te roepen over stoppen en dalen. „Niks daarvan", vond Spat. „Mij dunkt dat er niets van ons te recht kan komen, als we het le ven en de wereld niet van nabij gaan bekijken". „Ik krijg stijve vleugels", was alles wat Jasper op die levenswijsheid wist te ant woorden. Spat zuchtte eens, maar kreeg toen een idee. Met drif tige vleugelslagen steeg hij ho ger. Hoger en sneller. Jasper, die dacht, dat Spat hem wilde pla- EEN VERHAAL IN VERVOLGEN door G. Gl. gen, was ten einde raad en liet zich langzaam naar de aarde zakken. Hij zou spoedig weer er gens in een kippenhok of op een korenveld zitten, als hij niet net op tijd zag, dat Spat het wolkje bereikt had en doodleuk over de rand ervan keek waar zijn dier baar familielid bleef. Nu kreeg de arme Jasper weer moed. Hij zou zich niet laten kennen. Als een leeuwerik schoot hij omhoog: poten en staart strak naar ach teren gestrekt en met zijn kop gericht naar het witte eilandje met de grijze stip: zijn broer op de wolk. Daar zaten ze tot hun veren in de watten. Spat en Jasper op zoek naar de wijde wereld en naar alles wat daar te beleven viel. Boven hen scheen de zon en om hen heen dreven andere wolken als vlokken schuim in een blauwe zee en als ze wisten wat een schip was en wat een matroos, hadden ze zich zeker twee matrozen gevoeld op een schip met witte zeilen. Nu voel den ze zich nog gewoon Spat en Jasper, die zich verwonderden over hun vernuftigheid, als ze andere vogels onder hun wolk door zagen roeien met trage vleugelslagen. Dorpen en steden kwamen op dagen aan de verre horizon, gle den onder hen door en verdwe nen weer aan de tegenover lig gende gezichteinder. De zon draaide naar 't Westen en maak te aanstalten een duik te nemen in de zee. Er kwam meer wind tegen de avond. De wolk waarop de twee mussen zaten, krulde en woelde, zodat Spat en Jasper moeite hadden om aan de boven kant ervan te blijven. Toch ver lieten zij hun luchtschip niet, want van de aarde was niets meer te zien. Slechts één woest berg land van wolken om hen heen en daarboven de lucht, die don ker begon te worden in de avond. „Spat. we moeten weg hier, anders komen we nooit van dit ding af', zei Jasper. „Dat had den we al veel eerder moeten doen, nu het zo ver is, moeten we onze basis voorlopig maar niet verlaten en de dingen .die komen gaan, rustig afwachten en verstandig aanpakken, dunkt me", peinsde Spat hardop. Ondertussen was het donker geworden en vochtig en koud. Diep in hun veren gedoken zaten daar Spat en Jasper op hun don kere wolk, trappelend met hun pootjes, om het wegzakken te voorkomen. Jasper trok plotse ling zijn kop omhoog en luister de gespannen. „Ik hoor wat ritselen onder Spat deed hetzelfde. „Ja, ik hoor het ook. Onze wolk doet zo raar." Onderaan vormden zich drup pels, die steeds groter werden, loslieten en naar beneden vielen. Steeds losser werd de grond on der de voeten van de twee mus sen, tot de hele wolk was ver dwenen en leeggeregend. Spat en Jasper vlogen weer en vielen naar beneden tussen de dikke re gendruppels, die hun veren erg zwaar maakten. Rondom hen heen was alles donker en langzaam maar zeker naderde de aarde, een grote stad, waarvan het licht als een gele gloed door de natte donkerte scheen. (Wordt vervolgd) l'OST UIT DE BRIEVENBUS Deze keer was ik bijna vergeten, jullie post door te lezen! Hoe dat kwam. nu, door het mooie weer, dat we Zaterdag en Zondag hebben gehad. Oom Ludo is toen gaan tuinieren! De sneeuwklokjes waren uitgekomen en de bladen van de narcissen en crocussen staken al een stukje boven de grond uit. En toen moest nodig de tuin weer wat opgeknapt worden. Doen jullie dat thuis ook? Het is aardig werk en je leert er een heleboel planten en bloemen door kennen. En nu toch maar naar de post! Hier heb ik een brief van J. P. uit H. liggen, een hele lange brief Jan! Wat kan jij leuk schrijven, en zulke mooie letters, die moesten de andere lezers ook eens kunnen zien. Ik lees, dat je op school zo goed je best doet, dat geloof ik wel! Maar je moet toch niet te laat op staan hoor, want in de vastentijd moet je toch ook naar de kerk? Maak er eens een mooi offertje van Jan! Afgesproken? T. B. uit C., dat is een nieuw vriendinnetje. Ze had graag een schuilnaam gehad, maar wist er geen te bedenken! Was dat zo moeilijk Tiny? Je mag anders ge rust zonder schuilnaam schrijven hoor, dat vindt Oom Ludo heus wel goed. Leuk zeg, dat je al zo goed kan naaien, daar heb je later vast plezier van. Dus Tiny, doe maar goed je best! Ook K. de W. die zich de Mara- boe noemt, heeft een aardige brief geschreven. Wat een leuke naam, die kom je maar weinig tegen! Nou, Maraboe, je moet even wach ten hoor, de volgende week gaan we weer op reis in de krant. Ik zal een heel mooi plaatsje voor je uit zoeken, maar je moet het dan zelf maar raden! Dat doen we hier al tijd! En zorgen, dat je niet meer school hoeft te blijven! Dag alle maal, tot de volgende week, da» komt de rest aan de beurt hoor; echt, dan hou ik schoonmaak in de brievenbus! OOM LUDO DE VASTENTROMMEL We hebben zeker allemaal wel het askiuisje gehaald, Woensdag morgen? En nu gaan we dus vol goede moed en met mooie plannen de vastentijd in. Maar het mag niet bij plannen alleen blijven, we moe ten ze ook uitvoeren! Weten jullie nog, dat we de vorige week al even over de vasten hebben gesproken Toen hebben we het gehad over wat we moesten doen, deze keer zullen we het hebben, over wat we kunnen doen. We gaan allemaal, Oom Ludo ook!, een vastentrommel bewaren. Die vragen we thuis aan vader of moeder en de juffrouw of de meester op school zal er ook wel een klaar zetten; daarin gaan we alle snoep, die we in de loop van de week ontvangen, bewaren. Want op de gewone weekdagen zullen we in de vasten niet snoepen. We bewa ren alles tot de Zondag, dan moe ten we niet alles in eens opeten hoor, en zo groeit iedere week de voorraad van ons vastentrommeltje. Op de middag van Paaszaterdag mogen we er voor de eerste keer iets uit nemen, en als we erg veel hebben, nu, geen nood, dan geven we wat aan vriendjes, die niet zo veel konden sparen! Dat mooie of fertje brengen we allemaal om om ze goede H. Vader de Paus in Rome te helpen met het vragen van veel goede en mooie dingen aan O. L. Heer. Jullie zult zien, dat zo'n vas tentrommeltje een prettig ding is. Dus allemaal een vastentrommel, hoe groter hoe beter. Nu de Vasten- en Onthoudings- wetten weer geheel van kracht zijn verklaard, zullen we dus op som mige dagen moeten zoeken naar vervangingen voor onze vleesge rechten. Vooral aan de hoofdmaaltijden zullen we bijzondere aandacht be steden, teneinde een zo groot mo gelijke afwisseling te brengen in verband met de doelmatigheid van onze voeding. Inplaats van vleesgerechten kun nen we geven: vis-, kaas-, eiergerechten, verder peulvruchten b.v. bonenfilosoof, maccaroni, of rijst in de vorm van croquetten. Voor soepen nemen we het kook nat van visgroenten; aroma of marmite, met water verdund, kun nen de bouillonblokjes vervangen. Enkele voorbeelden van menu's voor onthoudingsdagen zijn: 1. gebakken kaasplak. bloemkool, flensjes. 2. tomatensoep. rijstcroquetten, brusselslof, gesmolten boter, vanillevla. 3. gekookt ei, witte bonen, toma tensaus, wentelteefjes. 4. aardappelsoep, gebakken vis, rode kool. Uebakken kaasplak (voor vier personen:) i dikke plakken kaas van 60 a 65 gr., paneermeel, 1 eiwit, 1 1. wa ter, boter. Snijd de korsten van de kaas en wentel de plakken door paneermeel. Klop het eiwit los met het water, haal daardoor de kaas en laat ze afdruipen. Wentel ze daarna weer door paneermeel. Maak de boter flink heet en bak hierin de kaas- plakken vlug aan beide kanten bruin. Maak de jus af met een scheutje water. Rijstcroquetten 400 gr. in water gekookte rijst, 1. bouillon van aroma of mar mite, 60 gr. bloem, 65 gr. boter, scheutje melk .citroensap, 1 ei, ge hakte peterselie, geraspte kaas. Maak een ragoütsaus door de boter te laten smelten en hierin de bloem tot een gladde massa te roe ren. Voeg onder voordurend roeren en koken de bouillon toe. Maak de saus af met een scheutje melk, paar druppels citroensap, de eier dooier, die van tevoren met een gedeelte van de saus vermengd is. Voeg de rijst, gehakte peterselie en geraspte kaas toe. Laat deze massa door en door koud worden. Strooi op een stuk je papier eén flinke hoeveelheid paneermeel. Klop een eiwit los met 1 1. water en een paar druppels olie. Leg met een lepel kleine berg jes rijstmengsel op het paneermeel. Wentel de croquetten door het ei wit daarna nog eens door paneer meel en bak ze in dampend heet frituurvet goudbruin. Laat ze op grauw papier uitlekken en stapel ze daarna op een verwarmde scho tel. wil nu juist het toeval, dat er vooi iedere leeftijd der kinderen, zelfs voor de kleinsten, voldoende boe ken op de markt worden gebracht Vaak zelfs zeer goede en aantrek kelijk geïllustreerde! De moeilijk heid ligt hier meer in het leeftijds verschil: in de kinderkamer moet het boek eigenlijk met het kind mee opgroeien. Maar al te vaal vindt men in de kinderkamer, ii, het speelhoekje, boeken, die voor een bepaalde leeftijd eigenlijk te wijs zijn. Dan wordt het boek a'l gauw als een vervelend stuik speelgoed beschouwd, het boe k gaat slingeren, er wordt mee gen- gooid, en van een ereplaats ks n men hier moeilijk spreken. Kies daarom, gij huisvaders en moe ders, gij ooms en tantes, de boe ken voor uw kinderen met wijs beleid en vraag daarbij het beste advies dat u krijgen kunt: het oordeel van de kinderen zelf! Dan hebt u de meeste voldoe ning van uw geschenk en de kin deren hebben het meeste plezier van hun cadeau. L. S. ZONDAGSEVANGELIE Satan. Wij beelden de duivel uit met horens, 'n staart en bokspoten; waarschijnlijk om hem afschrik wekkend voor te stellen. Zo ver schijnt hij niet aan de uitgeputte, afgevaste mens, die 40 dagen en 40 nachten zonder eten in de woestijn verbleef. Plotseling staat Satan achter Jezus, als een sportsman, een krachtige, flinke figuur, vrien delijk, ope>n, meevoelend. „U bent op, mijn beste man. U hebt te streng gevast. Denk toch aan Uw gezondheid. Heus, een beetje hu manisme, wat zorg voor Uw lichaam is niet uit den boze. Ik heb van U gehoord. U bent machtig; hier, neem deze kei. In Uw hand wordt het een kostelijk brood, en eet, anders besterft U het." Zonder zich om te wenden naar de lokkende stem, zegt Jezus: „Er staat in de Schriften: de mens leeft niet alleen van brood. Belangrijker is het voor ieder Gods Woord, Gods Wil te vervullen." „Aha! Hij citeert de Bijbel", hoort Satan. Meteen past hij zich aan. Jezus laat zich door hem op de tempel zetten. Be neden kruipen klein de mensen tempeltrappen op en af. „Stort U omlaag! Er staat immers ook ge schreven: Zijn engelen heeft Hij be volen U op de handen te dragen... En wat een schoon wonder voor deze vrome tempelbezoekers. In een ogenblik hebt U duizenden aanhan gers!" „Ge zult de Heer, uw God, niet op de proef stellen." Twee-nul voor Jezus. Nu zet Satan alles op alles. „Kijk" fluistert hij. Voor Jezus' ogen tovert hij een film van de wereld. Wonderlijk groots ziet Jezus voor zich de heerlijkheid en pracht van de natuur, de monu mentaliteit en schoonheid van wat mensen wrochten. „Kijk!" en Jezus bevindt zich in de verblindende luister van paleizen en schatka mers. Hij ziet lege tronen van goud en ivoor; hij ziet duizenden wezens in dienstbaarheid wachten op een heerser, Hem, Jezus van Nazareth. „Dat alles gee* ik U", 't is een zachte welluidende stem, die ster ker wordt, want de prachtige ge stalte groeit onder het spreken; Satan wordt schoner nog, schijnt licht uit. Hij staat et zijn hoofd in de wolken, en terwijl hrj voort blijft toveren het ene vergezicht na het andere, klinkt zijn stem: „dat alles geef ik U, als ge neerknielt er mij aanbidt." Roerloos wacht Satan. Alles oj één kaart! „Ga weg, Satan." Pas sieloos wordt het gezegd, en Satan weet dat hij zelfs geen zenuw in Jezus aan het trillt i biacht. „Ga weg, Satan. God all en zult ge aan bidden: Hem alleen dienen". En Satan was weg! Ik geloof dat de duivel het niet erg vindt dat wij hem portretter als een man met horens en boks poten. Des te minder zijn we im mers op onze hoede voor het ge wone en normale, waarvan hij zich bedient. God heeft het nodig gevon den ons Engelbewaarders mee te geven, niet alleen om ons te bewa ren voor een auto-ongeluk, maar veelmeer om -ns te beschermen, om ons te helpen tegen de erfvijand. Voortdurend. Want voortdurend is hij aan het werk; altijd verholen In de ochtend probeert hij ons te vangen door een vriend, 's middags met een boek, 's avonds met de krant of de bioscooo. In de vasten wijst hij ons op de noodlottige ge volgen van een lege maag. En za) hij ons influisteren: wat maakt het voor verschil twee of drie sneden brood? Je eet toch anders ook niei meer, dan je nodig hebt? Jezus zelf waarschuwt ons tegen deze bekoring, door zijn vaster door te zetten, ondanks de bezorg de woorden van Satan. „De mens leeft niet alleen van brood, maai meer nog van het doen van Gods Wil, van het gehoorzaam luisteren naar Gods Woord uit ''e mond var onze Bisschoppen". P. C. DE HAAS De volgende week zijn Woensdag Vrjjdag en Zaterdag Quatertemper dagen geboden vasten en onthou dingsdagen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3