Nieuw Hirschfeld en Hatta Politieke stakingen in België op komst? spraken over Westerling Morrison verwacht spoedig nieuwe verkiezingen Vertrouwelijke inlichtingen aan ambtenaren ontfutseld EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD De Britten hebben bedenktijd zult niet doden Prins Bemhard naar Michaocan Minister van Maarseveen is verheugd Komt Westerling naar Nederland? Indonesië hoopt op Nederlandse lening De honderdste slagzin Herdenking van de slag in de Javazee Premier Attlee wil voorzichtig zijn Socialisten met communisten snmen Kiezerscorps kon zich bedenken De Marine-opleiding naar Vlissingen? Labour meerderheid tot zeven geslonken Ch. J. G. Struycken overleden Brutale taxi-diefstal te Arnhem Duits pleegkind werd SS'er Agent van inlichtingendienst in arrest Panomees schip aan de grond Abonnementsprijs f4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Noordhollands Dagblad B Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) het feit S HO* van heden Pagina 1 Dinsdag 28 Februari 1950 45e Jaargang No. 1 1801 Kantoren. HOORN, Draafsmgel 59, tel 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56, teL 2046. (2 lijnen). E 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. tei 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 TERECHT WORDT in verschil lende bladen gezegd, dat het pro- ces-Sander te Manchester in de Amerikaanse staat New Hamps hire een betekenis heeft, welke zich tot vèr buiten de grenzen van deze staat uitstrekt. Dr. Sander heeft een ongenees lijk-verklaarde kankerpatiënte door een inspuiting uit haar lijden verlost. Dat mag niet. „De wet verbiedt het", in de meeste be schaafde landen, zegt men. Daar om mag het niet. Dat is heel wat, maar het is niet genoeg. Een mens doden is ver boden volgens het vijfde van de Tien Geboden. Dat is een God- delijkj*ebod. Bijna zouden wij ge zegd hebben: een mens doden is „onder alle omstandigheden ver boden", maar dan komt deze of gene allicht met de kwestie van de doodstraf aan en met het op zettelijk doden in de oorlog. Maar dat is hier nu niet ter zake; in elk geval gaat het hier om zaken van andere orde, zoals de bescherming van de openbare orde en de ver dediging van de gemeenschap. Het vijfde gebod luidt: „Gij zult niet doodslaan". Het is een God delijk gebod, een van de Tien Ge boden, de Grondwet van de mens heid, door God-zelf in de harten van alle mensen gegrift. Daarom is het absoluut ongeoorloofd, het leven van een ongeneeslijke zieke direct te verkorten of dat hem (of haar) te ontnemen, om hem of haar van zijn pijnen te verlossen. Het is, zo verklaren de moraal theologen, evenmin geoorloofd als zelfmoord, die steeds en altijd on geoorloofd is. Een mens het leve.n benemen is „ingrijpen in de soii- vereine rechten van God, die alleen Heer over leven en dood is". Het leven is, naar een woord van Sint Thomas van Aequino, een gave door God aan de mens geschonken en onderworpen aan de macht van Hem, Die doodt en doet leven. En daarom zondigt hij, die zichzelve van het leven be rooft, tegen God, evenals hij, „die de slaaf van een ander ver moordt, tegen de Meester zondigt, wiens slaaf hij is". God alleen behoort de beschikking over leven en dood, gelijk staat geschreven in Deut. 32 39 „Ik dood en Ik maak levend". De vraag, of het verkor ten van het leven van een onge neeslijke ziekte in strijd is met het vijfde gebod, getuigt van-een hei dense geest en dr. Sanders veroor delen daar gelaten of en in hoeverre de aardse rechter hem straf moet opleggen omdat de w e t. de menselijke wet, zijn daad verbiedt, is niet voldoende. Dc erkenning van de Godde lijke Wet is het voornaamste. En de erkenning daarvan in het licht van het christelijk geloof zal dit aards leven doen zien „als de oefenschool voor dat andere, het eeuwige leven, waarin het eind doel van dit aardse leven ligt". „Dood uit genade", zoals de daad van de Amerikaanse dokter (wiens geval niet op zich zelf staat) wordt genoemd, miskent bovendien de betekenis van het lijden. Sint Paulus' woord is be kend genoeg: wat is het lijden van deze tijd vergeleken bij de He melse Heerlijkheid". En dan mo- geen anderen zeggen: „Deze taal is hard, wie kan ze aanhoren", het heeft, juist in deze tijd, waarin zovelen twijfel willen zaaien, alle zin, te herinneren aan dezeker- heden, en te verwijzen naar de Bron, waar ze te zoeken zijn. Er zijn tal van verheven voorbeelden, die ons leerden en nog leren „dat het leven in pijnen en zonder uit-- zicht op herstel nog hoge waarde heeft voor het andere leven". Zijn bovendien de pijnen uit zich zelf niet begrensd en heeft de weten schap niet middelen genoeg, om de pijnen te verzachten! Staan wonderbare genezingen, dankzij de liefde en de Almacht van God, ook van ongeneeslijk-verklaarden niet vast? Tenslotte dit: in het Ameri kaanse stadje Manchester is nogal deining veroorzaakt door het feit, dat de jury, samengesteld door een soort volksstemming, net in meer derheid katholiek is. Dit wordt blijkbaar medegedeeld als een commentaar, waarvan de strek king is. de onafhankelijkheid van deze jury in twijfel te trekken, hetgeen trouwens in verschillende Amerikaanse kringen openlijk ge schiedt. Dergelijke commentaren prik kelen uiteraard tot verzet. Hier is een Goddelijk Gebod in het ge ding en de handhaving daarvan is geen „katholiek belang", omdat dit Gebod is gegeven voor alle mensen. De daad van dr. Sander is daarom ongeoorloofd en dus veroordelenswaard. Daar is geen twijfel aan. In hoeverre de dokter straf verdient en in welke mate, dat blijft hier buiten het geding. Maar in de commentaren rondom het proces-Sander mocht o.i. een herinnering aan het we zenlijk-fundamentele in deze zaak niet ontbreken. Dat is het God delijk Gebod hoger dan welke menselijke wet ook „Gij zult niet doden". MEXICO CITY, 27 Febr. (AN P). Prins Bernhard is Maan dagmorgen naar de staat Michao can vertrokken, hij zal daar tot Woensdag blijven en enige tou- ristenplaatsen zoals Patzcuaro en Janitzia bezoeken. De prins zal in Michaocan de nacht doorbrengen in het huis van de gouverneur te Morelia. Voor zijn verbliif in Michaocan zijn geen officiële handelingen vastgesteld. DJAKARTA, 27 Febr. (Aneta). Volgens een bekendmaking van het ministerie van voorlichting der Republiek Indonesia Serikat heb ben de Nederlandse Hoge Commis saris in Indonesië, Dr. Hirschfeld, en de staatssecretaris van Oorlog, mr. Fockema Andreae, de Indone sische premier, drs Hatta, bezocht om de kwestie-Westerling te be spreken. De bekendmaking zegt dan let terlijk: „Dr. Hirschfeld speet het ten zeerste, dat Westerling met de hulp van enkele Nederlandse mili tairen uit Indonesië had kunnen vluchten. Het onderzoek wordt voortgezet en binnen enkele da gen zal het resultaat aan de rege ring der R.I.S. ter kennis worden gebracht". Naar aanleiding van de arres- LONDEN, 27 Febr. (A.N.P.). Volgens de correspodent van de Daily Mail te Singapore zou het in overeenstemming met het inter nationale recht zijn, als Singapore Westerling zou deporteren naar Nederland. Het is dan ook waar schijnlijk, aldus de correspondent, dat Westerling met het eerstver- trekkende vliegtuig naar Neder land gezonden wordt. Het ligt in de bedoeling, dat de aanstaande ministersconferentie in het kader van de Nederlands-Indo nesische Unie, die 20 Maart zal moeten aanvangen, rond een week zal duren, aldus verklaarde de In donesische Hoge Commissaris, mr. Moh Roem. te Den Haag. Als eventuele punten van be spreking noemde mr. Roem o.m. de scheepvaartovereenkomst en de Indonesische pensioenen aan in Nederland woonachtige perso nen (zoals reeds ter R.T.C. be paald werd) en voorts het regle ment van orde, de instructie voor het Uniesecretariaat, Nieuw- Guinea en tenslotte allerlei finan- cieel-economische problemen. Om trent de mogelijkheid van een Ne- .derlandse lening aan Indonesië verklaarde de Hoge Commissaris te hopen, dat Nederland spoedig zal kunnen besluiten een lening aan Indonesië te verstrekken, als begin, en als demonstratie van de wens en wil van Nederland tot sa menwerking met Indonesië. VAN DE BOND ZONDER NAAM VOOR DE MAAND MAART luidt de gebruikelijke slag zin van de Bond zonder Naam: Begin de grote schoonmaak aan jezelf". Dit is niet alleen een rake zin, afgestemd op de actualiteit van de naderende schoon maak, maar het is ook een jubileumslagzin: de hon derdste, sinds de Bond met dit propagandamiddel voor de Naastenliefde is begon nen. Moge de betekenis van deze „slogan" tot intentie van het».jubileum er bij de mensen extra ingehamerd worden. „Begin de grote schoonmaak aan jezelF'. tatie van Westerling te Singapore verklaarde minister van Maarse veen: „Ik verheug mij er over, dat het gevaar, dat in de actie-Westerling gelegen was, thans is geëlimineerd en dat een bron van onrust, die belemmerend werkte op de ont wikkeling van de goede verhou dingen en de opbouw van de jonge staat uit Indonesië is weggenomen. Er is geen sprake van, dat Wester ling nog ooit enige invloed of macht in Indonesië zou kunnen verkrijgen. De maatregelen, door de R.I.S regering tegen hem ge troffen, zijn blijkbaar zo afdoende geweest, dat Westerling alleen nog in een vlucht heil heeft gezien. Het is te betreuren, dat in som mige kringen de fantasie zich van de figuur Westerling heeft mees ter gemaakt en Westerling op een zeker voetstuk heeft geplaatst. De feiten zullen uitwijzen, hoe der- lijk deze kringen zich vergist heb ben en hoezeer zij, die Westerling gevolgd hebben, het slachtoffer zijn geworden van bravourpraat en onkunde. Zij, die de feiten wel kennen, beseffen, dat de actie- Westerling aan Nederland grotere schade heeft toegebracht dan aan Indonesië. Van Nederlands stand punt bezien, is de hele geschiede nis Westerling dan ook een uiterst trieste historie". HONGAARS VERZOEK DOOR LONDEN AFGEWEZEN Engeland heeft de Hongaarse nota, waarin om inkrimping van de Britse legatie-staf te Boedapest wordt verzocht, van de hand ge wezen, aldus is Maandag te Lon den vernomen. Een Britse nota, die Zaterdag te Boedapest werd overhandigd, wordt verklaard, dat, aangezien Engeland de beschuldiging van spionnage tegen de veroordeelde Britse zakenman Edgar Sanders niet kan aanvaarden, het ook niet de conclusie kan aanvaarden, dat in het proces bewezen was, dat de Britse legatie een centrum van spionnage is. Gisteren was het acht jaar gele-1 den, dat de slag in de Javazee werd uitgevochten tussen de Ne-1 derlandse en geallieerde zeestrijd krachten enerzijds en de Japanse vloot anderzijds. Na deze slag, waarbij de vijand aan de eenheden van schout bij nacht Karei Door man en de geallieerden, ondanks hun moedige tegenstand, zware verliezen wist toe te brengen, be gon de strijd op Java. Schout bij nacht J. J. L. Willin- ge, de commandant van het oefen eskader in de West-Indonesische wateren, heeft Zondagavond ter gelegenheid van deze herdenking een korte rede gehouden voor de Curacaose radio-omroep. De schout bij nacht wees er op, dat de Koninklijke Marine ook in West-Indië bereid is en paraat om het grondgebied tegen elke aan slag te verdedigen evenals zulks destijds 't geval was in Indonesië, dat vooral voor de marinemannen een tweede vaderland was gewor den. LONDEN (Reuter). Volgens betrouwbare zijde zou premier Attlee hebben besloten elke zin speling op nieuwe nationalisaties uit de regeringsverklaring te laten welke door koning George bij de openingszitting van het nieuw ge kozen Lagerhuis zal worden voor gelezen. Nu de nieuwe socialisti sche regering een dergelijke ge ringe meerderheid heeft, wil men in de regeringsverklaring niets zeggen over regeringsmaatregelen, die tot felle strijd in het Lagerhuis aanleiding zouden kunnen geven. De regering wil vermijden dat het in het nieuwe parlement reeds direct tot een krachtmeting tussen socialisten en conservatieven zou komen. BRUSSEL, 27 Febr. (A.N.P.). Volgens verscheidene Belgische bladen, waaronder de onafhanke lijke „Le Soir" zouden de socialis ten in samenwerking met de com munisten tegen 12 Maart a.s., de dag van de volksraadpleging, poli tieke stakingen willen uitlokken. Volgens „Le Soir" zou het de com munisten er vooral om te doen zijn door deze staking het lossen van Amerikaanse wapens in de haven van Antwerpen te beletten. De socialisten zouden dit niet als doel voor ogen hebben, doch zou den veel meer sociale wrijvingen willen uitlokken om de volksraad pleging te bemoeilijken. „Le Soir" wijst er in dit verband op, dat het algemeen Belgische vakverbond, dat socialisten en communisten verenigt en meer dan 500.000 le den telt, een petitionnement laat circuleren ter verkrijging van een maand extra salaris of een premie aan het einde van het jaar. Deze eisen zouden slechts enkele dagen De drie prinsesjes amuseren zich kostelijk in de sneeuw van Sankt Anton. Op deze foto ziet U prinses Margriet, die tussen de skilessen door even voor de fotograaf poseerde. Herbert Morrison, de plaatsver vangende socialistische minister president heeft Maandag op de jubileumbijeenkomst van de Britse Labour-party gezegd, dat, hoewel hij niet aan het voorspellen was, de socialisten er verstandig aan zouden doen zich voor te bereiden op nieuwe algemene verkiezingen, die eerder spoedig dan later kun nen worden verwacht. Morrison verklaarde verder on. der meer nog van mening te zijn, dat de conservatieve partij op 23 Februari j.l. het maximum voor haar bereikbare aantal stemmen op zich had verenig<J- Hij voegde hieraan toe dat het Britse kiezers corps voor de eerstvolgende alge mene verkiezingen de kans zou krijgen zich opnieuw te bedenken „Ik hoop, dat de Britse kiezers en kiezeressen dan zullen besluiten de socialistische partij een zoda- Burgemeester en Wethouders van Vlissingen delen in een voorstel aan de Raad mede, dat deze gemeente indien niet alle tekenen bedriegen thans ze kerheid kan verkrijgen over de terugkeer van de opleiding der Koninklijke Marine naar Vlis singen. Naar alle waarschijnlijk heid zal de omvang dier oplei ding die van vóór de oorlog overtreffen. In verband daar mede stellen zij voor, ten be hoeve van dit doel een terrein benoorden de Prins Hendrikweg ten Oosten van het kanaal door Walcheren en in de onmiddellij ke nabijheid der binnenhavens, te reserveren. Bij informatie op het ministe rie van Marine kon men ons over deze aangelegenheid geen nade re inlichtingen verstrekken. nige meerderheid te verschaffen, dat er een stabiele regering kan worden gevormd en dat zij niet nog eens de buitengewoon moei lijke toestand zullen doen ont staan, waarin alle Britse partijen zich thans bevinden", verklaarde hij. Hij besloot: „Wat de liberalen betreft, die meer dan twee mil- lioen stemmen op zich verenigden, doch slechts negen zetels in het parlement verwierven, ik ben van mening dat zij noch zichzelven, noch enige andere partij veel goeds hebben gedaan". LONDEN, 27 Febr. (Reuter) De zetelverhouding in het Engelse parlement is thans: Labour 315, Conservatieven 295, Liberalen 9, Ierse nationalisten 2, „Indepen dent Liberal" 1, Speaker 1. De uit slag van twee zetels wordt thans nog verwacht. De conservatieven en liberalen hebben in Schotland nog drie ze tels gewonnen, waardoor de La- bour-meerderheid tot zeven ge slonken is. De conservatieven verwierven twee en de liberalen een zetel; Lord Malcolm Douglas- Hamilton verkreeg de conservatieve meer derheid in Inverness en de libe raal J. Grimond behaalde een meerderheid in het gebied der Orkaden en Shetlandeilanden. Ma joor Duncan McCallum (conser vatief) verkreeg de zetel voor het gebied van Argyll. DE „ORANJE" HEDEN TE AMSTERDAM Het vlaggeschip van de Amster damse haven, de „Oranje", wordt heden Dinsdagmorgen te 10.30 uur voor IJmuiden verwacht. De de- barkatie van de achthonderd pas sagiers uit Indonesië zal on voorziene omstandigheden voor behouden tussen 14.00 en 15.00 uur beginnen. ERE-VOORZITTER NEDERL. R. K. MIDDENSTANDSBOND Te Den Haag is Zondag in de ouderdom van 81 jaar overleden de heer Ch. J. G. Struycken. oud- en ere-voorzitter van de R.K. Middenstandsbond. De heer Struycken heeft niet alleen als voorzitter van de Centrale Bond, maar vooral ook als leider van de Diocesane Haarlemse afdeling, veel tot stand gebracht. De R.K. Midden standsbond heeft dan ook in de eerste jaren van zijn opkomst zeer veel aan hem te danken ge had. Na zijn aftreden in 1938 als voorzitter van de Centrale Bond, bleef hij nog actief werkzaam als penningmeester van Santos, de vereniging van de Bond ter be strijding van de t.b.c. Ziin vele verdiensten werden erkend door zijn benoeming tot ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote en tot rid der in de Orde van Oranje Nassau. voor de volksraadpleging aan de regering worden voorgelegd ten einde, ingeval van een afwijzend antwoord, een zo groot mogelijke staking te kunnen uitlokken. ,',Le Soir", die aan de kant der anti- Leopoldisten staat, bestrijdt niet temin deze campagne en stelt in het licht, dat de regering Spaak reeds dergelijke looneisen heeft afgewezen. Het blad betoogt, dat de verhouding tussen lonen en prijzen intussen nog verbeterd is en b.v. de index voor de kleinhan delsprijzen tussen Januari 1949 en Januari 1950 met 20 punten is gedaald. Zaterdagmiddag werd op brutale en geraffineerde wijze een auto van de firma Matser uit de Steen straat te Arnhem gestolen. Uit een café naast deze garage kwamen twee personen, van wie een ken nelijk in staat van dronkenscahp verkeerde. Zijn metgezel bood aan hem in een auto naar huis te bren gen, opdat de politie hem niet in zijn kraag zou grijpen. De dron ken man echter weigerde. Zijn ka meraad zei daarop „als jij niet gaat, ga ik". Hij stapte in een auto van de garage Matser. Toen de auto op de van Heem stralaan reed, verzocht de passa gier de chauffeur bij nr. 11 te stoppen en naar de heer Rossier te vragen. De chauffeur, nergens op bedacht, verliet de auto, zon der het contactsleuteltje mede te nemen en belde aan. Nauwelijks was de deur voor hem geopend, of hij hoorde de auto wegrijden Direct werd de politie gewaar schuwd. De auto verdween in de j richting Ede, waar de Edese mo- I torpolitie al stond te wachten. De politie sommeerde de bestuurder te stoppen, doch deze gaf hieraan geen gevolg en reed door in een file. Tot Scherpenzeel heeft de politie de wagen achtervolgd, maar daar raakte men het spoor kwijt. De auto is nog niet terecht TOT LEVENSLANG VEROORDEELD De Bijzondere Raad van Cas satie veroordeelde Maandagmor gen de Duitser H. P. Kuter tot levenslange gevangenisstraf. Na als kind in Friesland door Ne derlandse ouders te zijn opge voed, keerde K. bij de opkomst van Hitier naar Duitsland terug Tijdens de bezetting zag hij ons land weer, de weldaden, die hem als kirid waren bewezen vergold hij als SS-er en landwachter met daden van terreur. Het Am sterdamse Bijzondere Hof had hem tot de doodstraf veroordeeld Dezer dagen is in den Haag ge arresteerd L. H. G. van B„ een betaalde agent van de onlangs ontbonden particuliere inlichtin gendienst „Stichting Opleiding Arbeidskrachten Nederland". Van B., een figuur uit het verzet, was een van de medewerkers van het onlangs gearresteerde en weer vrijgelaten ex-hoofd van de Rot terdamse P.O.D., T. Elsinga. Bij de arrestatie van E., die de leidende figuur is geweest van bovenvermelde particuliere inlich- Het door de oorlog zwaar beschadigde Nijmegen is reeds gedeeltelijk hersteld. Nieuwe woonwijken zijn verrezen, verscheidene gebouwen gerestaureerd. De binnenstad toont echter nog lelijk gehavende plekken. Links op de foto het historische raadhuis, dat grotendeels was verwoest, in de steigers. In het midden de Carolingische Kapel op het Valkhof, eens het eigendom van Karei de Grote. Met de restau ratie van deze kapel moet nog worden begonnen. Rechts het Valkhof, met op de voorgrond de walmuren, die reeds gerestaureerd zijn. Tussen de bomen de ruïne Barbarossa. tingendienst, zijn omvangrijke dossiers en aantekeningen gevon den waardoor de politie een bijna volledig overzicht heeft gekregen van de faits et gestes van deze particuliere inlichtingendienst. Daaruit schijnt ook gebleken te zijn, dat van B. vermoedelijk door zich uit te geven als vertegen woordiger van een officiële dienst, vertrouwelijke inlichtingen aan ambtenaren zou hebben ontfut seld. Bij een huiszoeking ten huize van B. zouden verder verschillen de dossiers zijn aangetroffen. Onder de "topfiguren van de „Stichting opleiding arbeidskrach ten Nederland" heerst grote ver ontwaardiging over het gebrek aan discipline bij verschillende agenten, die allen strikte orders zouden hebben ontvangen om geen onwettige middelen te ge- - bruiken en in geen geval dossiers aan te leggen of aantekeningen te bewaren. HOEK VAN HOLLAND, 28 Febr. Hedennacht omstreeks kwart voor één is het Panamese stoomschip „Fortune", groot 6200 brt. bezuiden de Zuiderpier te Hoek van Holland op de z.g Maasvlakte aan de grond gelo pen. De sleepboot ..Achilles" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst heeft orders ont an- gen naar de „Fortune" koers te zetten. De sleepboot „Maas" zal volgen. Aangezien het gister avond om kwart voor elf hoog water is geweest, zal het nog we) enige tijd duren, voordat ge poogd kan worden, het schip vlot te trekken. De zee is echter kalm en ei; bestaat geen gevaar voor schip en bemanning.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1