RAAD-NAPRAAT Dag van het Heilig Jaar op 21 Mei te Alkmaar Jubileum van de nestor der Alkmaarse journalisten 1 Proces v lÈ&i KASTPAPIER Amerika is voorbereid r ALKMAAR EN OMSTREKEN Grootse opzet van Katholieke Actie fCHOENCREME Algemene waardering Frankenberg N. V. Vraagt G.B. BEHANGSELS J Marktberichten Vreemde situ fort Spijkei JÉ Plaatsvervang O PAGINA 2 VRIJDAG 3 MAART 1950 Een begrotingsdebat is voor de vroede vaderen een schone gelegen heid, om eens over een onderwerp te praten, waartoe zrj onders zo gauw de kans niet krij gen; een rondvraag wordt in een gemeenteraad, die zichzelf respec teert, niet meer gehouden en zo moet het raadslid van een grotere gemeente zijn hobbies bewaren tot iiet jaarlijks welsprekendheidstour- nooi, waarbij dan na de algemene beschouwingen nog heel wat ^klein goed" behandeld wordt. Dat er veel klein goed is, zal men direct willen aannemen, als men verneemt, dat de burgemeester, die algemene za ken en openbare werken tot zijn portefeuille rekent, niet minder dan 56 punten ter beantwoording uit de eerste ronde had genoteerd. Wij zullen hem niet volgen door op al deze 56 punten en de vele andere, die de wethouders te be antwoorden kregen, in te gaan en zullen ons tot enkele hoofdzaken bepalen. Vooreerst echter enkele opmer. kingen over de niet-gelukkige uit lating van de heer Kirpensteyn, die betoogde, dat er geen christelijke politiek is. Wij veronderstellen, dat de heer Kirpensteyn, van wie wij aannemen dat hij het goed bedoelde, doch het niet goed gezegd heeft, achteraf deze uitlating ietwat heeft betreurd. Hij heeft er dan ook niet veel ple zier van beleefd. Van katholieke zijde en van de kant van zijn vroe gere geestverwanten, de prot. chris- telijken, had hij het zwaar te ver duren. Met citaten uit pauselijke encyclieken en andere uitspraken werd hem aan zijn verstand ge bracht, dat een christelijke overtui-' ging niet zoiets is als een regenjas die je aan de kapstok kunt hangen, als je de politieke arena binnen treedt. Anima naturaliter Christiana, zei Tertulianus, waarmee hij wilde zeggen, dat de mens van nature christelijk is. En als men die natuur niet kan verloochenen in zijn parti culiere en maatschappelijke leven, zou men dat dan wel kunnen in zijn politieke leven? Wjj zouden de heer Kirpensteyn willen adviseren eens te rade te gaan hij zrjn geestverwanten in de Partij van de Arbeid, bij een Ds. Buskes of bij een van zijn katho lieke partijgenoten, die hem onge twijfeld zullen zeggen, dat zij hun christelijke beginselen en de nor men van de christelijke zedenleer welbewust als de handwijzers voor hun politiek beschouwen. Wij herinneren ons, hoe eens de hoofdredacteur van een deftig libe raal blad (zowel deze journalist als zijn blad behoren tot het verle den) pleitte voor een erkenning van het verband tussen staatkunde en religie; dus voor een christelijke politiek, waarbij hij betoogde, dat het liberalisme door zijn negatieve houding jegens de godsdienst vele godsdienstigen. die deze „christelij ke politiek" verlangden, van zich af had gestoten. Overigens geloven wij niet, dat de heren Hoytink en v. d. Borden door telkens weer hun „broeder in den gelove" om zijn lidmaatschap van de Partij van de Arbeid lastig te vallen, hem van de politieke dwanlingen zijns weegs zullen beke ren. En wat de politiek van de heer Kirpensteyn betreft, wij hebben er goede' hoop op. dat die meer chris telijk dan socialistisch zal zijn. Een christen is hij; en welke politiek zou een goed christen anders moe ten .^voeren dan een christelijke? Alleen een christelijke politiek kan ons verlossen van het communisme. De christelijke normen zijn die van rechtvaardigheid en liefde en van eerbiediging van de menselijke per soonlijkheid; normen, die zowel het kapitalisme als het communisme niet in acht neemt. Het communis me is dan ook niet een straf, zoals de heer Knuistingh Neven een Zwitserse theoloog meende te moe ten nazeggen (hoe kan iemand, die van het communisme de heilstaat verwacht, dit een straf vinden?) maar een logisch gevolg van het niet-naleven van de christelijke be ginselen in de staatkunde. En hoe- meer de christelijke beginselen de politiek zullen doorkrenken, des te eerder zal het communisme worden overwonnen. Het is altijd aardig, als je met verrassingen kunt komen en de he ren achter de tafel van B. en W. trachtten elkaar in edelmoedige verrassingen te overtreffen De burgemeester kwam met de verras sende mededeling, dat er met de directie van de Spoorwegen over eenstemming is bereikt over het Stationsplein, zodat verwacht mag worden, dat dit jaar aan de chaoti sche toestand aldaar een einde zal komen. Weth. Leesberg verraste de Raad met de verheugende medede ling, dat de gasprijs dit jaar niet verhoogd zal worden, waar we ei genlijk al zo'n beetje op gerekend hadden. Weth. Van Slingerland, de man aan het laatje, kwam vertel len, dat het gasbedrijf over 1950 een niet-geraamde winst van f 100.000.zal opleveren en dat de verpachting van het kermisterrein f 11.000.meer zal opbrengen dan geraamd werd. Daarom had hij voor het Oranjecomité een verras sing in de vorm van f 1000.om de kinderen op Koninginnedag even blij te maken en wilde hij het subsidie van f 250.voor de Chr. Oratorium-vereniging verhogen tot f 500.per uitvoering van de Mat- theus-Passion, als de kosten zulks nodig mochten maken. Weth. Coerts had geen verras sing; wel echter zijn collega weth. Bakker, al was deze verrassing dan van minder aangename aard. Het betrof de speelvelden in de Overdie, welke polder achteraf niet geschikt bleek voor de aanleg van voetbalvelden, zodat 't aanbeveling verdiende eventueel nog aan te leg gen velden niet daar, maar elders te maken. Jammer, dat men dat niet geweten heeft, vóór men hier met de sportvelden-aanleg begon en dat de Raad niet vóórdien be sloot, om f 500.crediet te verle nen voor grondonderzoek. Wellicht had het dan bij die f 500 gebleven: nu kon het nog wel eens in de duizenden gaan lopen, om die velden weer wel geschikt te maken voor de voetbalsport. Heel gemakkelijk had het Mr. Leesberg, op wiens beleid als wet houder van de bedrijven en het slachthuis maar weinig critiek was geleverd; maarhjj heeft dan ook uitstekende directeuren, waar mee we nog niet willen zeggen, dat de directeuren van de andere tak ken van dienst geen uitstekende hoofdambtenaren zijn. De directeur van Openbare Wer ken kwam meermalen ter sprake; althans de onder zijn directie wer kende diensten. Daarbij bleek, dat de directeur overbelast is en dat de werkzaam heden bij O. W. hand over hand toenemen. Daarom zal de staf van deze dienst worden uitgebreid en zal er aan het hoofd van de Reinigings dienst, waarvan de mechanisatie dit jaar voltooid zal worden, een hoofdopzichter worden aangesteld, die de taak van Ir. Knol aanmerke. lijk zal verlichten en tevens een be langrijke taak krijgt bij de voorbe reiding en de uitvoering van het grote rioleringsplan, een millioe- nenplan, dat in de eerstkomende jaren zal worden uitgevoerd. Het optimisme van Mr. Leesberg t.a.v. het Radio-distributiebedrijf kunnen wij niet delen; wat wjj er van gehoord hebben op een onlangs te Den Haag gehouden persconfe rentie, komt het ons voor, dat de P.T.T.. die %ans de radio-distribu tiebedrijven in beheer heeft, deze niet zo gemakkelijk zal prijs geven. En dat de Regerings-politiek ten deze ten gunste zal zijn van de ge meente en particuliere ondernemers kunnen wjj ook nog niet direct aan nemen. Een netelig vraagstuk sneed de heer Hoytink aan, die vroeg, of 't zo zoetjes-aan geen t;jd werd, dat het retributierecht werd opgeheven. Men weet. dat gas- en electriciteits- bedrijf f 1.per strekkende meter kabel en buisleiding aan'de ge meente betalen voor het recht die kabels en buizen in gemeentegrond te mogen hebben. Wij hellen over naar de mening van diegenen, die zeggen, dat dit een verkapte winst uitkering uit de bedrijven is en waar de lichtbedrijven als openbare nutsbedrijven zijn opgezet en niet als gemeentelijke winstobjecten zal het tóch die richting uitmoeten, dat dit retributierecht wordt opgeheven. Wij hebben zo'n idee, dat er bij de volgende begroting nog wel op wordt teruggekomen. Met de burgemeester zijn wij het volkomen eens, dat Alkmaar als centrumgemeente in Noordholland ook een culturele taak heeft te ver vullen en dat daarom het beroeps toneel door een subsidie van f 5000 wordt tegemoetgekomen, vinden wij prachtig. Ook de HOV zal een subsidie blijven genieten, waardoor ook de concerten van dit orkest voor Alkmaar bewaard blijven. Maar er is nog 'n andere tak van cultuur, die wij in de aandacht van het gemeentebestuur zouden willen aanbevelen. Wjj deden dit reeds eer der en zullen het blijven doen, zo lang wij dit nodig oordelen. De beeldende kunstenaars maken ook een moeilijke tijd door en wij zou den het toejuichen, als ons museum af en toe eens verrijkt werd met werken van hedendaagse schilders. Wij gaan trots op de weinige schil derijen en panelen van Alkmaarse schilders uit vroeger eeuwen. Maar zal ons nageslacht ook trots kunnen zijn op het bezit van werken van schilders uit deze eeuw? Wij wijzen op Bergen, waar men elk jaar van het werk der schilders aankoopt en zelfs met medewerking van het de partement 'n collectie vdn hun werk hoopt aan te leggen. Heus, ook op dit punt heeft o.i een gemeentebe stuur een taak te vervullen. En als we dan de overige pun ten van het vele „kleingoed" ver der verwaarlozen, dan doen wij dit niet, omdat wij ze minder belang rijk achten. Er moet echter eens een eind komen aan een nabeschou wing' en sommige dezer punten ko men t.z.t, nog wel eens aan de orde. Laten we besluiten met de con clusie van dit begrotingsdebat: dat Alkmaar er financieel niet slecht voorstaat, doch dat er moeilijke ja ren verwacht kunnen worden. Het geen betekent, dat zuinigheid ge boden is, óf dat er nieuwe belas tingen zullen moeten worden gehe ven. Dat laatste wil men liever niet; er zit dus voor de wethouder van financiën en de Raad niet anders op, dan zuinig te zijn. Maar wie moet dat niet in deze tijd Fr. O. ALKMAAR. Het districtsbestuur van de Katholieke Actie heeft gisteren in Victory Hotel een bijeenkomst georganiseerd, die, bij verhindering van Dr. Wijffels, werd geleid door Rector Dr. Holthuizen. Op deze bijeenkomst, waarin de plannen zijn besproken voor de groots opgezette viering van de dag van het H. jaar te Alkmaar, waren de bestuursleden van de verschillende verenigingen uit Alkmaar en omstreken uitgenodigd. De Katholieke Actie heeft het plan, op Zondag 21 Mei met een grote bijeenkomst van alle katho lieken uit Alkmaar en omstreken in de Alkmaarse muziektuin de Viering van het H. Jaar luister bij te zetten. In zijn inleidend woord bracht Dr. Holthuizen de brief van het Hoogwaardig Episcopaat over de viering van het H. Jaar in her innering, waarin de massale viering in de geest van gebed en boete en in trouw aan de Kerk wordt aan bevolen. Voor de viering van de dag van het H. Jaar hebben wjj houvast aan de intenties die voor het H. Jaar zijn uitgeschreven. De opzet van het districtsbestuur was een viering, die zou bestaan uit een grote optocht door de stad, van de georganiseerde schoolvrije jeugd en van de ouderen, met mu zikale begeleiding. In de muziektuin zal door de verschillende kerkkoren een zang- Gewijzigde voorstelling ALKMAAR In pla; GULDEN VLIES serie C plaats van „Armada"', zoals oorspronkelijk be kend gemaakt is, zal „Comedia" in de serie C als 2e voorstelling op Maandagavond a.s. het bekende werk van Edward Percy „Goud en Antiek" (The shop at sly-corner) opvoeren, met in de hoofdrollen: John Gobau, Magda Janssens, Lous Hepsen en Fons Rademakers. Dit stuk, dat in de Gulden Vlies serie A reeds eenmaal in Alkmaar op de planken gebracht werd, is het grote succes van „Comedia" in dit seizoen en zal niet nalaten ook de abonné's van serie C voldoening te geven. uitvoering worden gegeven. Een vurige spreker zal in het kort de betekenis van het H. Jaar uiteen- zétten. Tezamen zullen de verenig de gelovigen verschillende gezan gen zingen. Geheel in de geest van het H. Jaar zal het rozenhoedje gezamenlijk worden gebeden, waar bij door de verschillende toneelver enigingen een artistiek verzorgde uitbeelding zal worden gegeven van de vijf blijde geheimen, om de meditatie dezer geheimen te stimu leren. Het bestuur stelt zich voor, de bijeenkomst in de vroege mid daguren te organiseren, zodat re kening wordt gehouden met de be langen van de boerenstand. Meer dan twee uur zal de bijeenkomst dan ook niet duren. Opdat de opzet van deze grootse viering van het H. Jaar te Alkmaar slage, is veler medewerking nood zakelijk. Ter voorbereiding van de verschillende onderdelen der vie ring werd in de vergadering over gegaan tot taakverdeling en tot het kiezen van een hoofdcomité, dat voor de totale organisatie zal zorg dragen. Een voorstel tot het houden van een triduum, waarna de feest viering des Zondags het spectacu laire slot van deze gebedsvoorbe reiding zal zijn, vond een goed ont haal. Er werd een voorstel gedaan de algehele leiding in handen te leg gen van Dr. Arnold, die zijn benoe ming nog even in beraad wenste te houden. Verschillende subcommis sies zullen worden gevormd, die de onderdelen der viering zullen ver zorgen. Ook de financiële opzet van het plan werd besproken. Er zullen programmaboekjes worden uitge geven voor triduum en feestviering, met de opbrengst van de verkoop waarvan men de onkosten der vie ring hoop te kunnen dekken. Bo vendien zal getracht worden, op voorstel van de Hoogeerw. Heer Deken, een garantiefonds te doen vormen door de heren pastoors van Alkmaar en omliggende plaatsen. Nadat Dr. Holthuizen er'nog maals op gewezen had, dat de vie ring van het H. Jaar, ook hier in Alkmaar, geheel in het teken moet staan van gebed en boete, sloot hij deze voorbereidende vergadering, die gewijd was aan een onderwerp dat de belangstelling en de volledi ge medewerking verdient van alle katholieken uit Alkmaar en omge ving, opdat de viering van het H. Jaar in onze stad, in de komende Meimaand een grootse manifestatie zal kunnen zijn van intens katho liek meeleven met onze Moeder de H. Kerk. Dierenbescherming ALKMAAR. Zwervend in de omgeving van de Boezemsingel zijn aangetroffen een grote en een kleine zwarte poes. Beide, die vermoedelijk te vondeling zijn neergezet en in zeer goede con ditie zijn, zijn ter beschikking. Adres inspecteur: C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. WEERSVERW ACHTING Medegeleeld door het K.N.M.I, te De Bilt, geldig van Vrijdagochtend tot Vrijdagavond: VRIJ VEEL BEWOLKING. Voor de Zuidoostelijke helft van het land: Half tot zwaar be wolkt maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. In de ochtend lichte vorst, in de mid dag ongeveer dezelfde tempera tuur als gistermiddag. zESBBSSEBBax (Advertentie) „Als ik voor elke letter, die ik voor het behoud van de Alkmaarse kaasmarkt heb geschreven, een dubbeltje honorarium had ont vangen", aldus de heer Tjeerd Adema, die gisteren zijn 40-jarig journalistenjubileum vierde, „dan zou ik u allen hebben ontvan gen in mijn villa aan de Rivièra". Uit deze woorden blijkt wel, dat de heer Adema, behalve een goed journalist, een goed Alkmaarder is,. Hij sprak deze woorden in zijn dank-speech in de Harmonie, waar hij temidden van collega's en vrienden werd gehuldigd in verband met zijn 40-jarig jubileum. Tal van bloemstukken gaven aan de kleine Harmoniezaal een aardig aanzien; daar waren o.m. bloemen van d® Ned. Journalistenkring, waarvan de jubilaris hoofdbe stuurslid is, van de Dir. van de Prov. Zeeuwse Courant, waar hij zijn journalistieke loopbaan begon, van de dir. en redactie van het Handelsblad, waarvan hij mede werker is, van de Dir. en het per soneel van de Alkmaarse Courant, van VVV, de Dierenbescherming, de dir. van V D, het N.H. Dag blad en vele anderen. Nadat mej. M. Krak mevrouw Adema bloemen had aangeboden, opende de dir. van de Alkm. Crt., de heer C. Krak de rij van spre kers; hij bracht de heer Adema dank voor de wijze. waarop hij circa 31 jaren de belangen van de Alkm. Crt. had gediend; hij hoop te, dat als de heer Adema eenmaal de journalistiek verlaten zal heb ben de krant nog tal van jaren LANGESTRAAT 28 (Adv.) Politieberichten ALKMAAR. Op Dinsdag 28 Februari heeft om tien voor twaalf een aanrijding plaats gehad bjj de ingang van het Centraal Ziekenhuis aan de Wilhelminalaan tussen een rode bestelauto en een motorrijder. Het motorrijwiel werd daarbij ern stig beschadigd. De bestuurder is aanvankelijk naar zijn woning ge gaan, doch werd daar onwel en bleek een hersenschudding te heb ben. Getuigen van dit ongeval -wordt verzocht zich te melden bij de af deling Verkeer aan het Politiebu reau alhier. De bestelauto is waar schijnlijk een auto geweest van een. acculatorenfabriek. Op de aüto kwam een slagzin voor die als volgt luidde: iet, beter is er niet", op" de redactie "van de A. Crt. Hij' van zijn pennevruchten mocht pro fiteren. Hij bood een herinnerings bord aan, alsmede een geschenk onder couvert, dat de jubilaris in staat zal stellen deze zomer met zijn gezin een reis door Nederland te maken. Burgemeester Wijtema prees de heer Adema als een bekwaam raadsverslaggever. die in zijn werk getuigde van liefde voor de stad; hij rekende het zich tot een eer, namens de stad de heer Adema te danken voor zijn werk, ten bate van de Alkmaarse gemeenschap. Vervolgens spraken mr. P. Otten, namens de Raad van Commissaris sen. van de N.V. v.h. Herm. Coster en de heer A. Kaptein, hoofdredac teur van de Alkm. Crt., die namens het personeel een actetas aanbood en mevr. Adema bloemen schonk. Namens de jonge journalisten die bij de heer Adema hun oplei ding genoten, sprak de heer G. Ballintijn uit Middelburg, thans hoo'fdredacteur aan de krant, waar de heer Adema zijn opleiding kreeg. Hij herdacht met dankbaar heid de wijze lessen, die hij van de heer Adema in zijn jonge jaren had genoten. De heer Grondsma releveerde in een doorwrochte en met de van hem bekende rhetorische talenten voorgedragen rede de verdiensten van de heer Adema voor de Open bare Leoszaal, wr/irvan hij voor zitter is en voor het behoud van de Kaasmarkt. Ook als vriend hul digde hij de heer Adema, die hij zowel namens de leeszaal als na mens de Stichting tot behoud van de Kaasmarkt geschenken aan bood. De heer Scheffel sprak als voor zitter van de VVV en als secreta ris van de K. v. Koophandel, in welke laatste functie hij de heer Adema de zilveren legpenning van de Kamer van Koophandel over handigde als blijk van waardering voor wat hij in het belang van Alkmaar gedurende zijn journalis tieke werkzaamheid gedaan had. Namens de collega's van het N.H.' Dagblad, waarvan de Hoofdredac teur reeds in een gelukstelegram uiting gegeven had aan haar ge voelens. sprak de heer Fr. Otten, die de heer Adema prees als een goed vriend en een goed collega, die de eer van de journalistiek in Alkmaar had hoog gehouden; ook hij bood in de vorm van een boek werk uit de vakliteratuur een blij vende herinnering aan. De heer B. Hansen uit Utrecht sprak als oud-redacteur van de Alkm. krant en herinnerde er aan, hoe hij van de heer Adema, met de heer Klomp zijn opleiding kreeg dacht hier nog steeds met dank baarheid aan terug; hij liet zijn wensen vergezeld gaan van bloe men. Tenslotte sprak de heer Adema zijn dankwoord voor al die vrien delijke woorden en van waarde ring getuigende goede gaven. Hij deed dit mede namens zijn vrouw en zijn kinderen, voor wie deze dag eveneens in langdurige aange name herinnering zal blijven voort leven. Vermelden* wij nog, dat behalve de burgemeester en de gemeente secretaris, ook mr. A. J. M. Lees berg, de heer Wolf van de Reg, Dagbladpers, en vele anderen ter receptie verschenen. Des avonds heeft het Alkmaarse pers-gilde het jubileum van zijn nestor nog eens dunnetjes ten zijne huize over-gevierd. EEN PATHOLOOG-ANATOOM IN ALKMAAR ALKMAAR Met ingang van Maart is het corps medici in Alk maar een patholoog-anatoom rijker geworden. De vroegere assistent van de Leidse professor Lignac, Dr. Winckel zal namelijk voortaan zijn werkzaamheden als patholoog- anatoom in Alkmaar verrichten. Deze belangrijke verbetering in de geneeskundige verzorging van de Alkmaarse bevolking is te dan ken aan de samenwerking van het St. Elisabeth-ziekenhuis, het Cen traal Ziekenhuis en het Alkmaars Ziekenfonds. Door de aanstelling van Dr. Winckel in onze stad zal het niet meer noodzakelijk zijn een lange weg te volgen bij het onderzoek naar het al of niet kwaadaardig zijn van gezwellen. Voorheen moest bij het chirurgisch verwijderen van een tumor, dit gezwel buiten Alk maar op zijn kwaadaardigheid wor den onderzocht. Door de werk zaamheid van Dr. Winckel is het opsturen van een operatief verwij derd gezwel thans overbodig ge worden, terwijl de «chirurgische in greep vergemakkelijkt wordt, om dat tijdens de operatie kan worden onderzocht, of de tumor kwaad aardig is of niet. De chirurg kan dus aan de hand van het resultaat van het pathologisch-anatomisch onderzoek reeds onmiddellijk be oordelen of een verdergaand opera tief ingrijpen nodzakelijk is. De samenwerking van het Zie kenfonds en de beide Alkmaarse ziekenhuizen heeft dus wel tot een alleszins loffelijk initiatief geleid. Gestolen auto gevonden Dinsdagavond laat is bij de Kin- heimstraat in de Snaarmanslaap een auto aangetroffen die daar de hele dag had gestaan. Bij onderzoek bleek de auto die morgen in Pur- merend gestolen te zijn. De eige naar had van de diefstal aangifte gedaan. De daders van de diefstal van de auto die Zondag hier ter stede is aangetroffen zijn inmiddels gearres teerd. Het waren twee Hagenaars, die hadden ingebroken in een gara ge aldaar. Omdat zij in verband met een betrouwbaarheidsrit in Alk maar veel politieagenten op de wég zagen staan, hebben ze de auto hier in de steek gelaten. Faillissementen B. de Kroon, wonend te Heiloo, Kennemerstraatweg 338. Rechter- comm. mr. Krabbe. Curator mr. W. A. Dumbar. Hendricus Questro, Pernestraat 7, Castricum, electr. monteur. Rechter-comm. mr v. d. Wal Bake. Curator mr. H. Scholten. J. B. J. Appel, St. Annastraat 37, Alkmaar, brood- en banket bakker. Rechter-comm. mr Alblas. Curator mr. A. W. L. Bondam. Cornells Lakeman, Blokker 56, thans verblijvend Spaarndam, Spaarndammerdijk 99a. Rechter- comm. mr. Nolet. Curator P. C. Avis, wonend te Midwoud. Aanrijding ALKMAAR. Woensdagmorgen zijn op de hoek Lombardsteeg-Ra men een wielrijder en een wielrijd- ster met elkaar in aanrijding geko men, de wielrijdster viel en brak een enkel. Zij is voorlopig in het Centraal Ziekenhuis opgenomen. IN DE HOUTTIL brengt U een speciale aanbieding Cv k/vvt FOR QUALITY and Style - M ÏV 1 gemaakt van prima Egyptische garens in effen kleurenblauw, grijs, beige en wit, met vaste boord 12.50 HERENMODES HERENHOEDEN HERENKLEDING (Adv.) Geen audiëntie Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem, zal Dinsdag 7 en Woensdag 8 Maart geen audiëntie verlenen. DAMESCONFECTIEZAAK HEROPEND ALKMAAR.In het modemaga zijn van de firma Koster is gister middag een speciale damesconfectie afdeling heropend. In 1904 is hier ook reeds een afdeling dames-con- fectie geweest, welke echter in de loop der jaren op de achtergrond geraakte. Mevrouw Köster-Heeger heeft echter de laatste jaren de da mesconfectie, speciaal die in het be tere genre, de tailor-made-mantel en het mantelcostuum, weer tot een een bloeiende afdeling weten op te werken. Op de eerste étage van het pand der firma in de Langestraat is een aparte dames-afdeling ge bouwd o.l.v. de architect Vermolen, die in een beperkte ruimte een fraaie afdeling wist te plaatsen. De opening geschiedde, onder de belangstelling van vele cliënten, te midden van een weelde aan bloe men, door de heer A. Koster, die een toepasselijke toespraak hield op het wederopenen van deze afdeling. Artsendienst Hollands Noorderkwartier Bij geen gehoor bij de eigen arts, zijn van Zaterdag 4 Maart af te 14 uur tot Maandag 6 Maart te 8 uur, alleen voor spoedgevallen bereik baar de artsen; C. R. de Boer, N. Niedorp, K 2261233,; Dr P. Groen- hart. Dirkshorn, K 2245232; R. J. de Groot, Hippolytushoef, tel. 31; L. C. J. Olree, Anna Paulowna, K 2233233; R. C. Posthuma, Barsin- gerhorn K 2243—312; W. van Sloo- ten, St. Maartensbrug, K 2246230; A. L. v. d. Sluijs, Schagen, K 2240 400; J. Swaters, Julianadorp, K 2235221, en A. J. Tamsma, Wie- ringerwerf, tel. 7. Dierenartsendienst Hollands Noorderkwartier Zondag 5 Maart hebben dienst de dierenartsen: N. J. Bouwman, tel. 146 te Slootdorp en E. J. Hakke- steeght, teL 437, Schagen. Geslaagd ALKMAAR. Een dezer dagen slaagde te Amsterdam voor het examen leraar Kappersvak onze stadgenoot de heer F. Blankman. Het examen ging uit van de stich ting Kappersvak-opleiding. H.V.Z., OPGELET! ALKMAAR. De inschrijvingen voor Zondag a.s. hebben al onze verwachtingen overtroffen. Toch zullen er waarschijnlijk nog wel dames of heren zijn, die deze tocht van 20 km ook wel eens willen lo pen. Tot hen zeggen wij: Sluit u dan aan bij HVZ. Het verplicht u tot niets om eens met ons kennis te maken en wanneer kunt u dit beter doen dan met een officiële tocht. De leden worden er op attent ge maakt, dat we allen Zondag om kwart voor twaalf in uniform pre sent zijn bij de start, café Tom, Waagplein. Tevens bestaat de gelegenheid tot inschrijving voor de wandel tocht op Zondag 19 Maart a.s., wel ke wordt uitgeschreven door de Politie Sportver. Velsen. Het in schrijfgeld bedraagt f0.85. De be loning voor deze tocht is een spe ciaal ontworpen herinneringsbeker Opgave S.V.P. tot uiterlijk Zaterdag S.S.S. bracht' geslaagde opvoering ST. PANCRAS. Woensdag avond j.l. bracht de plaatselijke gymnastiek vereniging „Sport Staalt Spieren" in café Bouwstra haar tweede uitvoering van dit sei zoen onder leiding van de heer G. de Rie voor het voetlicht. Voor een goed bezette zaal sprak voorzitter R. Huibers zijn openings woord. In het bijzonder heette hij burgemeester Kroonenburg en diens echtgenote welkom, alsmede het erelid der vereniging de heer J. Boskamp. Wegens ziekte van de directeur is deze uitvoering wat la ter naar vorengebracht dan aan vankelijk de bedoeling was, doch wat nu werd gegeven verdient een woord van lof. Het goed verzorgde program werd afgewisseld door sketches, accordeonmuziek en voor drachten. In haar optreden oogstte mej. Freddie Groot een ware ovatie, door de zeer goede uitbeelding van een WeStfriese Bruiloft. Voorts werd de bezoekers nog een ware boksmatch gepresenteerd, terwijl ook de berendans zeer in de smaak viel, evenals het optreden van mej. T. van Heugten. Een en ander werd door voorzitter Huibers dan ook ten zeerste gewaardeerd en als blijk hiervan bood hij de dames Groot, van Heugten en Pronk ieder een le peltje aan met het wapen van Vro- ne. De heer de Rie werd door de vereniging een grote fruitmand aangeboden. Het muzikale gedeelte werd ver zorgd door het ensemble A. Dek ker, terwijl de verlichting in goede TUNNEL TE VELSEN EN FRIESE BRUG Een deputatie van de Kamer van Koophandel voor Noord-Hol land, waarbij zich ook enkele ver tegenwoordigers van het kantoor van de.Kamer te Alkmaar bevon den, heeft een onderhoud mogen .hebben met de minister van Wa terstaat, waarbij nogmaals op het grote economische belang werd gewezen van een ondergrondse oeververbinding te Velsen en een spoedige verbetering van de Friese brug te Alkmaar. De deputatie verkreeg de in druk, dat beide vraagstukken de volle belangstelling hebben van het Departement van Waterstaat en dat van die zijde de oplossing daarvan zoveel mogelijk zal wor den bevorderd. SPOORBOOT-VERBINDING STAVEREN-ENKHUIZEN WORDT INGEKROMPEN In zijn Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de Eerste Kamer inzake de begroting 1950 van zijn departement, deelt de Minister van Verkeer en Water staat mede, dat het jn de bedoeling ligt, met de winterdienstregeling 1950 de frequentie der spoorboot verbinding Staveren-Enkhuizen zo danig te verminderen, dat zij met één veerboot kan worden geëxploi teerd. De vervoersbelangen van Zuid-West Friesland en de streek rondom Enkhuizen en Hoorn zul len hierbij niet over het hoofd worden gezien. uw behanger (Advert.) Let op uw hondje SINT PANCRAS Niet alleen de dames laten de honden los lo pen, ook de heren. Nogmaals wil len wij er op wijzen, de honden in deze tijd vast te houden. Door de Rijkspolitie zal nauwkeurig toe zicht worden uitgeoefend. ONZE AGENDA GULDEN VLIES: 8 uur: Ontdekkingen op Nieuw- Guinea, door Pater Meu- wese. AULA GYMNASIUM: Garrnt Stuiveling over Nederlands proza. BIOSCOPEN: Harmonie: Jeanne d'Arc, 14 jaar; Vic toria; De drie Musketiers; Cinema Americain: Ere schuld, 14 jaar; A.B.T.: Het Tijgermeisje, 14 jaar. CASTRICUM: Corso-theater: De Kampioen. Geniet van je leven. V. WASHINGTON, 2 Maart (Reu ter). In een geheime zitting van een Amerikaanse senaatscommis sie is heden de senatoren meege deeld, dat de plannen om in geval van nood het gehele leven in da Verenigde Staten op voet van oor log te stellen, zijn uitgewerkt. Tot deze plannen behoren ook voor zieningen voor de burgerverdedi- ?mg tegen aanvallen met atoom- sommen. Senator Tydings, de voorzitter van de senaatscommissie voor de strijdkrachten, heeft aan de pers verklaard, dat de nationale vei ligheidsraad dit aan de commissie heeft meegedeeld. Op de vraag, of deze plotselinge vergadering van de commissie wijst op een mogelijke dreiging van een noodtoestand in de on middellijke toekomst, zeide sena tor Tydings: „Neen".. WARMENHUIZEN. 2 Maart 3000 kg peen II 21—21.10, II 18.60, 7200 kg gele kool 25.10—27.10, 72000 kg rode kool 615.40. AVENHORN, 2 Maart. 450 kg spruitkool 38—47. 14500 kg rode kool 614.90, 3000 kg gele kool 26.6029.10, 14500 -kg uien grove 40.10—41.20, gew. 41.80—42.90, driel 3636.30, 51.800 kg bieten I 66,20, II 4—4.70. rond 6.30—6.60, 3050 kg witlof I 53—61, II 44—52, III 33— 43, 42700 kg peen II 22.40—23.90, IIJ 17.70—19.50 IV 9.60—11.10 LANGEDIJK', 3 Maart. 31000 kg rode kool 6—15.80, 34000 kg gele kool 22.5028, 10000 kg witte kool 23—30.90 1000 kg witlof I 48—56 II 3446, 3000 kg peen II 22.1023.20, handen was gesteld bij de heer A. m 16.9Ó—19.20, 3000 kg uien 43.90 Volkers Jr. 45.10, grove 40.2042.10. Cornells van Geefke gend leider van de N stond gisteren voor arrondissementsrecht van Justitie, mr. L. W uitgebracht, waarin vangend leider van in stand te hebben middel van talloze De president, prof. Scholten, begon het een twee uur lang ve verdachte. Deze verte in 1922 de eerste zwa fascisme maakte door den van het toen best bond van Actualisten, hem een uitgesproken karakter droeg, juist N.S.B. in haar eerste gens verdachte was de Mussert eerst in 1935 van mr. Rost van Ton dele nationaal-socialisti den. ZATERDAG 4 P* HILVERSUM I, 3( 7.00—24.00 kro. 7.00 nieuws; 7.15 r.astiek; 7.30 gewijde morgengebed en lit 8.00 nieuws- en wei gr.muziek; 10.00 vo< deren; 10.15 gr.mu voor de zieken; 11. 12.00 angelus; 12.03 sj 12.30 mededelingen; sementsorkest; 12.55 13.00 nieuws en kath 13.20 harmonie-orkest muziek; 14.20 engelse vocaal ensemble; 15. van letteren en kuns gr.muziek; 16.30 de van het gregoriaans; de jeugd; 18.00 zang 18.15 journalistiek 18.30 voor de st: 19.00 nieuws; 19.15 19.25 parlementair 19.35 gr.muziek; 19.4! uitzending; 20.00 nie de gewone man; 20.11 20.15 lichtbaken; 20.4 20.43 steek eens op, orkestenparade; 21. hoorspel; 21.55 ork 22.25 puzzle; 22.35 commentaar; 22.45 en lit. kalender; 2 23.15—24.00 concertget toonkunstkoor en sol HILVERSUM n, 4J 7.00 vara, 10.00 vpi ra, 19.30 vpro, 20.00 7.00 nieuws; 7.15 8.00 nieuws- en weei gr.muziek; 8.40 orgel gr.muziek; 9.309.35 den; 10.00 medische 10.05 morgenwijding diofeuilleton; 10.35 vc beiders in de continu 11.30 cello en piano; ian-muz.; 12.30 m 12.33 trio; 12.55 kali nieuws; 13.15 metr< 13.50 gr.muziek; 14.00 lied; 14.20 politiekai gronings progr.; 15 1' orkest; 16.00 van de graf, causerie; 16.1E uitzending; 16.45 17.00 gr.muziek; 17. jeugd; 18.00 nieuws; lairè muziek; 19.00 staalkaart; 19.30 19.45 passepartout, ca' nieuws; 20.05 actuali! vara-varia: 20.15 wee 20.45 gevarieerd prog cialistisch commentaar gel en trompet; 22. pannen, hoorspel; deonmuziek; 23.00 n reportage; 23.30 p 23.5024.00 gr.muzie BRUSSEL, 322 en 322 m.: 12.00 salon weerber.; 12.32 lie 13.00 nieuws; 13.1E 14.00 causerie; 14.11 15.00 klankbeeld; 15. tal; 16.15 vioolmuziek ziek uit Brazilië; 17 17.15 accordeonspel ronde tafel van de accordeonspel; 18. muziek; 18.30 voor 19.00 nieuws; 19.30 19.50 radiofeuilleton roeporkest en solisten tualiteiten; 21.15 gr_ nieuws; 22.15 verzoek nieuws; 23.10 dansir 24.00 hawaiian-mu: 484 m.: 12.05 gr omroeporkest; 13.00 omroeporkest; 13.30 gramma; 14.00 idem muziek; 15.30 verzoel 16.30 lichte muziek; 18.30 accordeonspel; muziek; 19.40 gr.mu nieuws; 20.00 20.45 canadese volksn gr.muziek; 22.00 nie dansmuziek: 22.55 gr.muziek; 23.35 nie

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2