Slechts overtuigende overwinning kan Koning Leopold redden F Problemen van grond onderzoek Een glimp van de Parijse Voorjaarsshow Fosforziuirbemesting op grasland Emigra in Canad Organisaties nemen het lectuur- vraagstuk ter hand Actie in het Oosten Thuisfront blijft onverschillig r r Berg-af met Spaak Truman gaat „nooit naar Moskou Verkeersonge in 1949 PAGINA 4 VRIJDAG 3 MAART 1950 HC vc N< tei d< ze 19 vc st< te: b< N in Sï ec gc h< oc h< h< M ni ei ta w e: S] VJ r< w u V. S( rr b Zi e< d TL V V V n E v h li s ii 1. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 27 Febr. Ook met de volksraadpleging in zicht is de strijd om de koning nog altijd niet veel meer dan wat ge- schermutsel tussen de partijleiders en een papieren oorlog in de pers. Het „thuisfront" blijft daaronder tamelijk onverschillig. Nochtans gaat het land een'allermerkwaardigste en allerbelang rijkste beslissing tegemoet. De meesten zijn wel geneigd aan een meerderheid voor'de koning (dus ruim 55 pet.) te geloven, maar de zaak is daarmee niet uitgemaakt. Integendeel, er kun nen dan grote moeilijkheden oprijzen, hierin bestaande, dat de koning, die thans „door 's vijands toedoen" in de onmogelijkheid verkeert om te regeren, in diezelfde onmogelijkheid blijft ver keren, maar dan „door 's lands toedoen". Noch de socialisten noch de ka tholieken hebben tot dusver de massa door hun propaganda warm kunnen krijgen. Spaak heeft maar weinig succes; herhaaldelijk spreekt hij voor halve zalen. Het stramien, waarop hij borduurt, is dat van de eigengereide), ondemocratische ko ning en deze staatsman, die van zichzelf nogal eens beweert dat hij een zekere internationale faam heeft op te houden, ontziet zich niet ook het intieme huwelijksleven van koning Leopold en de prinses van Réthy te bezwadderen. Het gaat berg-af met Spaak. In de communistische sector ligt de belangstelling beneden 't vries punt, wat ook wel begrijpelijk is, want de Moscou-vriendjes zijn ge heid anti-monarchaal. Het gros der socialisten is dat overigens ook, maar zij zeggen dat natuurlijk niet. Bij de liberalen heerst een gezelli ge verwarring; er zijn daar tegen standers en voorstanders van de volksraadpleging, de voorstanders zijn dat uit principe óf uit oppor tunisme, en er zijn voorstanders die aan de stembus als tegenstanders van Leopold zullen optreden. In de liberale pers valt geen spoor van eender welke propaganda te ont dekken en de „koningsgezinde'' Vlaamse liberalen hebben tot dusver nog niets van zich laten horen. Wat de actie van katholieke zijde betreft, deze bestaat hoofdzakelijk uit een verheerlijking van de ko ning als de vorst die in tijd van nood bij zijn volk bleef, weigerde uit te wijken of een oorlogsregering te vormen, maar die door zijn pas sief verzet belette dat België een Quisling-regering of een Duitse gouwleider kreeg. Daartegenover wordt in de pers en in vlugschriften dagelijks herinnerd aan de aarze lende, om niet te zeggen defaitisti sche houding van Pierlot en Spaak in 1940 en aan het complot tegen de vorst in 1945. Terwille van de objectiviteit zij er aan toegevoegd, dat ook deze C.V.P.-meetings niet bepaald een stormachtige bijval oogsten. Vereiste meerderheid vrijwel zeker. Aan voorspellingen over de uit slag waagt zich vrijwel niemand meer. De voorhanden zijnde gege vens zijn te gering en te onzeker. Niettemin is er aanleiding enige mogelijkheden bereids in beschou wing te nemen. Als de koning geen 55 pet zou halen, zou het regentschap waar schijnlijk voorlopig voortduren tot dat de vorst abdiceert ten gunste van Boudewijn. Haalt de koning wel de meerder heid die hij zich oplegde en dit is veel waarschijnlijker dan staan verschillende mogelijkheden open. Ligt de uitslag boven de 55 pet maar te laag om van een „voL strekte en overtuigende" meerder heid te kunnen spreken (b.v. min der dan 60 pet) dan is er kans, dat de koning nog aftreedt. Bij meer dan 60 pet, laten we even zeggen 70 pet, met een eenvoudige meer derheid in elk landsgedeelte, is zijn terugkeer practisch zeker en daar tegen zullen dan de partijen, al thans de liberale, zich niet ver zetten. In de Kamers is er een meerderheid om de wet op het regentschap te beëindigen, wan neer de uitslag daartoe aanleiding geeft. Hier ligt dus de knoop niet. Veel moeilijker te beantwoorden is de vraag of de koning na zijn terug keer een regering zou kunnen vor men. Kans op abdicatie blijft groot. De C.V.P. heeft wel in de Senaat maar niet in de kamer de volstrek te meerderheid, zodat er van een homogene C.V.P.-regering geen sprake kan zijn. Op de Vlaamse li beralen kan men niet speculeren, omdat die -Cen „ministrabelen" be zitten, terwijl het bovendien hoogst onzeker is of zij van hun partij bestuur wel mogen meewerken. Tenzij de koning een waarlijk over donderende meerderheid haalt, valt dus op deze partij niet te reke nen. Is dit niet het geval, dan zullen de liberalen waarschijnlijk de be dreiging van minister Rey uitvoeren en weigeren aan een regering onder koning Leopold mee te doen. Alleen Kamerontbinding en nieu we verkiezingen, die de C.V.P. de lang verwachte volstrekte meerder heid geven, kunnen da.n nog een oplossing brengen. Komt die meerderheid er niet, dan rest de afstand. In plaats van door „'s vij ands toedoen" zon hij dan dan door ,,'s lands toedoen" in de mogelijk heid verkeren om te regeren. De volksraadpleging is dus niet ten onrechte „een eerste stap" ge noemd. De volgende stappen kun nen zóvéel moeilijkheden brengen, dat velen in stilte hopen, dat de koning na een bevredigende uitslag eervol troonsafstand doet. Of het Belgische volk, welks „raad" nu wordt gevraagd, daarmee accoord zou gaan is inmiddels een ander ding. BB WASHINGTON (Reuter). President Truman heeft gisteren verklaard, dat hij, zolang hij pre sident van de V.S. is, nooit naar Moskou zal gaan. In nog nadrukkelijker bewoor dingen dan bij enige vroegere ge legenheid wees de president de mogelijkheid van de hand, dat hij naar Moskou zal gaan om het maarschalk Stalin middelen te be spreken om een einde te maken aan de huidige geschillen tussen de V.S. en de Sowjet-Unie. Tezelfdertijd gaf hij opnieuw te kennen, dat hij bereid is maar schalk Stalin te Washington te ontmoeten. Hij verklaarde, dat hij iedereen wilde ontmoeten, die be reid is naar de V.S. te komen. Hij voegde er aan toe, dat hij zich tegen niets zou verzetten, dat een bijdrage zou leveren tot de vrede in de wereld. De president ontkende voorts de juistheid van de berichten, vol gens welke er een verslechtering zou zijn ingetreden in de staat van militaire paraatheid der Verenig de Staten. „Nimmer tevoren is de militaire situatie van ons land op een tijdstip, waarop het niet in oorlog was, zo goed geweest", ver klaarde hij. De reden waarom een grondon derzoek op onze gras- en bouwlam den moet worden toegepast is reeds in brede kringen van de praktijk bekend. Tot voor enkele jaren vond dit onderzoek alleen plaats op het Be- drijfslaboratorium te Groningen. Momenteel zijn als gevolg van de enorme uitbreiding die dit werk heeft ondergaan, enkele filialen van dit laboratorium opgericht te Oos terbeek, Geldrop en Goes. Deze instelling die mede door de Georganiseerde Landbouw wordt bestuurd, heeft in de loop der jaren haar wijze van werken gebaseerd op de resultaten van duizenden proef velden en ervaringen in de prak tijk. De bemestingsadviezen die als gevolg van dit grondonderzoek wor den gegeven, genieten dan ook het algemeen vertrouwen van de boer en hebben hun waarde voor de praktijk ten volle bewezen. De Rijkslandbouwvoorlichting is daarom steeds bereid geweest met dit laboratorium samen te werken. Dit gaat in de meeste gevallen zelfs zover dat de assistent van de Rijks landbouwvoorlichting, op verzoek van de boer, de monsters neemt en ook zorgt voor de verzending daar van. Na het onderzoek komt ae ana lyse (dus de cijfers) bij de Rijks- landbouwconsulent. Hier wordt het geheel van een bemestingsadvies voorzien door de Specialist; voor Grondonderzoek, die een aparte stu die van de gronden in het gebied heeft gemaakt en steeds in contact staat met de praktijk. Daarna wordt het advies door de Rijksassistent naar de boer gebracht en zo nodig nog nader toegelicht. Nu zijn er na de oorlog enkele particuliere laboratoria voor Grond onderzoek in den lande ontstaan, die er hun bedrijf van maken, grond voor de boer te onderzoeken. Zo vindt men in Grouw het laboratoria van ir. Kerkhof z.g. „Boerenbelang" en schijnen er de laatste tijd ook in Leerdam en Dordrecht dergelijke bedrijven te zijn opgericht. Dat particuliere, op winst inge stelde, laboratoria aanwezig zijn, is als zodanig geen bezwaar, ook is er niets op tegen dat zij een andere methode van onderzoek volgen. Het grote nadeel van de landbouw is echter, dat de cijfers die bij dit on derzoek tot uiting komen, een on voldoende basis vormen voor een bemestingsadvies, de adviezen zijn over het algemeen onbetrouwbaar. Bovendien denkt dus iemand in Grouw advies te kunnen geven voor de bemesting van gronden di© hij nog nooit heeft gezien en van welks bijzondere omstandigheden hij on voldoende kennis draagt. Het komt nogal eens voor, dat aan een assistent van de Rijksland bouwvoorlichting wordt gevraagd of een bepaald bemestingsadvies van b.v. „Boerenbelang" juist is. Uitdrukkelijk zij hier echter ver meld, dat ook wij geen betrouwbaar advies uit de betreffende cijfers kunnen samenstellen, om dezelfde reden als de man in Grouw daartoe eigenlijk evenmin in staat is en dat wij dus ook een dergelijk advies niet op haar juistheid kunnen be oordelen. Dit is ook de reden waar om wij zelfs weigeren met. derge lijke particuliere laboratoria voor Grondonderzoek samen te werken. Wij geven alleen advies op het on derzoek uitgevoerd door het Be- drijfslaboratorium te Groningen om dat alleen dit naar onze mening een voldoende basis voor een betrouw baar advies vormt. Er wordt door de particuliere la boratoria vaak geschermd met een aanvullend (en duurder) onderzoek op sporenelementen zoals Koper, Magnesium, Borium e.d. Het moet de betreffende heren toch bekend zijn, dat de Landbouwwetenschap nog niet zover is, dat een betrouw bare waardering van de gehalten van deze stoffen in de grond kan worden gegeven. De hieraan ver bonden adviezen zijn min of meer uit de lucht gegrepen en het onder zoek kost de boer alleen geld, maar brengt geen voordeel. Voorts hebben deze laboratoria monsternemers of agenten in dienst, die zich soms gaarne assistenten noemen. Deze agenten reizen de boer af om grondmonsters te ne men, terecht want het vormt hun broodwinning. Deze lieden hebben in het algemeen echter geen land bouwkundige opleiding genoten; zodat de boer meestal bij hen niet behoeft aan te kloppen om een juiste toelichting op het verkregen advies te ontvangen. Deze agenten of assistenten zijn dus geen Rijksassistenten en werken niet samen met de Rijkslandbouw voorlichting of daaraan verwante in stellingen te Groningen of Wage- ningen. De Rijksassistenten komen alleen monsters nemen op verzoek van de boer en het nemen van meer of minder monsters bezorgt hun geen geldelijk voor- of nadeel. Wij zijn er ons van bewust dat dit artikel vrij scherp is gesteld. Uit 't! oogpunt van betrouwbare voorlich ting voor de boer leek ons dat ech ter noodzakelijk.. Het is wellicht nuttig te vermel den dat de Rijksassistent in het ge bied omvattende de Beemster en de Zeevangsdorpen is: H. Kruize, Rijperweg 106, Midden-Beemster; Groot-Schermer, Marken-Binnen, de Woude, Stierop, gem. Wormer ten Noorden van het Zwed en de gehele gem. Graft, de Rijp en Jisp is: J. J. Polder, A 28, Groot-Scher mer; de gemeenten Purmerend, Edam, Katwoude, Monnikendam en Ilpendam (behalve dorp Den lip) is: A. J. Schoorl, Kanaalstraat "8, Pur merend. De gemeenten Schermerhom, Ur- sem, Oterleek en de polder De Schermer is: P. N. v. Langen, Oost einde A 2, Schermerhorn. Voor het gebied omvattende de gemeenten Oudorp, Alkmaar, Hei- loo, Limmen. Akersloot, Uitgeest, Castricum, Egmonden: W. Vellinga, Frieseweg 30, Alkmaar. Amsterdam Noord Lands meer, Ilpendam (alleen dorp Den lip) Oostzaan en Broek in Water land is: P. J. Meerkerk Galggouw 395, Broek in Waterland. De Rijkslandbouwconsulent, Ir. L. HARTMAN. Bestelwagen in botsing met politiemotor DEN HELDER De populaire „motorbrik" van onze gemeente politie heeft dezer dagen een on geluk gekregen. Men was van het Station via de Spoorstraat op weg naar de Molenstraat en reed met een snelheid van ongeveer 25 km. Bij het passeren van de Tweede Vroonstraat kwam het motorrijtuig in botsing met een driewielige be stelwagen bestuurd door de koop man V.H. uit Medemblik. Hoewel de politiebeambte krachtig remde kon een botsing niet worden voorko men, hetgeen zijn oorzaak vond enerzijds in de onbekendheid van de koopman V. H. met de loop der straten en anderzijds in zijn onvoor zichtigheid. Bij het uitrijden van de Tweede Vroonstraat gaf hij geen signaal, en rijdend met een tamelijk snelle vaart, gaf hij geen voorrang. De bestelwagen, die de Palmstraat wil de inrijden, sloeg na de botsing 'n kwart slag om en kantelde. Beide voertuigen werden flink beschadigd. Eén der plezierigste dingen in het dagelijks leven van Frank- rijk's president Vincent Auriol is een bezoek van zijn klein zoons, de 11 -jarige Jean-Claude en de 9-jarige Jean-Paul. Zowel de president als zijn echtgenote voelen zich nog niets te oud om met de jongens in de tuin van het Elysee Palace, waar de pre sident woonachtig is, een beetje te stoeien. (Van onze bijzondere medewerker) HET RADICAAL mislukt zijn ,der tot nu toe gevoerde Ameri kaanse politiek in Azië, speciaal in China, staat nu zo vast als een muur. Nakaarten daarover heeft geen zin meer. Misschien juist dank zij het voorbarig en luid ruchtig gepraat in Washington is Moskou dubbel op zijn hoede ge weest: in plaats van een ontevre den vazal die wellicht een tweede Tito zou worden, hebben de Sov jets naar het zich laat aanzien van Mao een welgezind en geëerd bondgenoot gemaakt. Het resul taat is geen ander dan een enorme versterking der rode stellingen in Azië. Uit niets bleek dat onlangs wellicht zó duidelijk, als uit de zelfbewuste weigering van het kleine Sian, om Bao Dal, de met Frankrijk nauw verbonden nieuwe heerser in Indo-China, te erkennen. De Siamese premier, die Jessup in Bangkok hiervan op de hoogte bracht, voedde daaraan toe, dat Siam Bao Daï niet eerder zou erkennen, dan nadat Amerika en het Westen daadwerkelijk steun gingen verlenen aan de op bouw van welvaart en veiligheid in Zuid-Oost-Azië. Ook in Nederland was het aan enkelen reeds een jaar geleden duidelijk dat iets als een Marshall plan en als een Atlantisch Pact ook voor het Verre Oosten nood-, zakelijk waren. Het schijnt in spannende tijden echter mijt» voor kleine zowel als democratieën, om vóór te blijven enr te beïnvloeden. Ook van de veiligheids-'^ ontwikkeling in dei) de democratische la feiten aan. Maar m men, dat zij nu ten; komen en dat zij züll'ëri; achterstand van een jaar^riiet dubbelde energie in te*h8fen. vër-> Het eerste is 't («Britse) Ge menebest tot dit inzicht gekomen, eind '49, op de conferentie van Colombo. Op basis van een Australisch plan van onderlinge 'hulpverlening aan minder ontwik kelde gebieden besloot men daar, de welvaart in Zuid-Oost-Azië op te gaan voéren, om op die posi tieve en opbouwende manier het communisme te bestrijden. Reeds eerder had Truman zijn „punt vier" opgenomen in zijn program: ook steun laan onder ontwikkelde gebieden, maar het bleef tot heden een welluidend programpunt; aan een begin van concrete uitvoering was men nog niet toe. Daarop dringen nu de Amerikaanse diplomaten in het Verre Oosten aan, die onlangs on der leiding van Jessup te Bangkok de ernst van de toestand onder het oog zagen. Zij willen ook mili taire hulp. De stafchefs van Ame rika bevelen eveneens militaire hulpverlening aan na een tocht door het Verre Oosten, waarbij generaal Mac Arthur hun zijn zienswijze heeft toegelicht, dat die hulp al veel eerder had moe ten zijn verleend. Waarschijnlijk heeft Mac Arthur daarbij geen Grieks gesproken. Deze feiten van Colombo, Bang kok en van de reis der stafchefs zijn belangrijk. Maar nóg belang rijker is, dat in het Oosten zelf nóg de bereidheid bestaat zulk een steun en hulp van het Westen te willen aanvaarden. De verkla ring van de Siamese premier, waarop wij hiervoor doelden, wijst daar al op. In nog sterker mate wijst ook de rede van president Soekarno, bij de opening van het parlement van Indonesië op die bereidheid. Daarom moet er nü gehandeld worden en niet met halve maatregelen. Wij zijn daar, wat Nederland aangaat, 'niet zo gerust op. Van de resultaten der Gemenebest-conferentie in Co lombo bleek men in Den Haag weinig of niet op de hoogte. Toch gaat het hier om zaken, die zeker na de gunstig te beoordelen rede van president Soekarno, o.i. onderwerp van bespreking zouden dienen uit te maken op de eerste bijeenkomst van Indonesische en Nederlandse ministers in Unie- verband. Teveel legt men hier de nadruk op bescherming van be staande Nederlandse belangen in Indonesië. Wij zullen het belang daarvan niet verkleinen, maar het beste middel om deze redelijke en recht vaardige belangen te bevorderen is: verruiming der Indonesische welvaart. De problemen van in wendige veiligheid waarmee de R.I.S. te kampen heeft zijn ernstig en wij hebben wel allerminst reden, om ons daarover wat vro lijk te maken. Maar een afdoende oplossing dier vraagstukken wordt o.i. evenzeer bevorderd door ver ruiming der veiligheid voor geheel Zuid-Oost-Azië. Na Colombo en Bangkok is het onaanvaardbaar, dat op de eerste Unie-bijeenkomst te Djacarta de kwestie van wel- vaarts- en veiligheidsverruiming onbesproken zouden blijven, die in Colombo en Bangkok wel be handeld werden. Nu noch in het Gemenebest, noch bij Amerika de plannen over het Verre Oosten vaststaan en met name Washington nog het verst van een concreet ontwerp verwij derd is, kan de Nederlands-Indo nesische Unie slechts erbij win nen, met opbouwende voorstellen voor de dag te komen. Tegenstel lingen en tegenwerking tussen het Gemenebest en de Verenigde Sta ten van Azië dienen zoveel moge lijk voorkomen te worden. Harmo nie en samenwerking tussen die beide zou zowel in Azië aan veilig heid en welvaart ten 'goede komen als in Europa de eenheid en het federalisme bevorderen. Wij ho pen, dat het geen overdreven ver wachting is, te hopen, dat Indo nesië en Nederland beide de wijs heid en het doorzicht zullen tonen, in die richting werkzaam te zijn. Maar dan beginne men reeds nü aan de voorbereiding. AANRIJDING ALKMAAR De bestuurder van een auto die in de Langestraat rechts van de weg tussen de Boter- straat en De Mient stopte, opende het linker portier om uit te stap pen terwijl een andere passerende auto daarmee in aanraking kwam. De passerende wagen werd bescha digd. Tegen de bestuurder van de auto die zonder op te letten uit stapte werd proces-verbaal opge- opgemaakt. In de Franse mode- industrie heerst weer de halfjaarlijkse hoogspan ning. Een groot aantal shows zijn reeds gehou den, doch talrijke moeten nog plaats vinden. De Franse mode-koningen hebben, zoals het ieder seizoen opnieuw gebeurt, het decreet afgevaardigd dat noch foto>s noch schetsen mogen worden gepubliceerd voor een bepaalde datum. Wee de overmoedige, die het toch doet! Een strenge straf, die bestaat uit net weren van de zondaar van de ko mende shows, wordt in bet vooruitzicht gesteld. Maar zij willen niet al to hardvochtig lijken, deze heersers over het vrou- wengebied! Daarom heb ben zij een o zo klein aantal modellen van hun enorme collecties voor de komende zomer vrij gegeven. Wij tonen hier een glimpje van de stroom van Parijse crea ties, die weldra over de wereld zal losbreken. Marineblauw met wit gecombineerd is zeer ge wild, en ook zeer gedis tingeerd voor het voor jaar. Het kleine hoedje links boven heeft een marineblauwe bol, met een witte opstaande rand. Het is gegarneerd met drie lange, aan het uit jeinde omkrullende veren ^ïfekerblauwe voile met noppen, schoenen zijn van lichtbeige anti- zelfde materiaal. Toen Ger- ^Htët havanabruine, cylindervor- lope. De collectie van de mo- maine Legroux het model rechts suède tasje, met een in het diste Germaine Legroux bestaat onder ontwierp, was zij geïnspi- •1 ingebouwde spiegel, is een grotendeels uit hoeden met de reerd door China. De grof strooien ■qg van Jacques Fath. Slechts rand in het gezicht. Stro is haar hoed is gegarneerd met een band franse mode-ontwerper komt geliefd materiaal voor het komend van soepel stro. Hoewel de man- ët-idee bij dit model tas een seizoen. Het model links onder nequin vrolijk lacht, lijkt het ons lëttenpijqje te tonen van on- bestaat echter uit bruin-wit ge- lang niet ideaal zo'n harde :r 25 cm. lengte. De hand- streept piqué; de shawl is van het- strooien hoed te moeten dragen. De beste aanwendlngstijd voor Thomasslakkenmefel is inmiddels verstreken. Daarom zullen we de werking van deze, voor de te zure gronden bij uitstek geschikte fos faatmeststof, niet aan een nadere beschouwing onderwerpen. Tho- masslakkënmeel was trouwens in deze winter slechts in beperkte mate verkrijgbaar. Degenen, die steeds gewend waren uitsluitend met deze meststof in de fosfaat behoefte van hun grasland te voorzien, zullen dus voor een ge deelte tot het gebruik van andere fosfaatmeststoffen moeten over gaan. Mede hierom willen we deze eens nader onder de loupe nemen. Superfosfaat Het gewone superfosfaat bevat 13-21 pet. fosforzuur in water op losbaar. Bij aankoop van super zal de prijs dus afhankelijk moe ten zijn van het gegarandeerd percentage fosforzuur. Super wordt als een zure mest stof aangemerkt, maar heeft geen verzurende werking op de grond. Het bevat nogal wat vrij fosfor zuur, waardoor het vrij sterk brandend op het gras kan werken. Daarom mag het hooit op reeds groeiend gras worden gestrooid en moet het gras absoluut droog zijn. Men hoort wel eens stem men uit de praktijk, dat na ge regeld gebruik van super het gras bestand grover wordt. Zo dit inderdaad het geval is, dan duidt het op een onjuiste aanwending van de super. Door verbranding kan o.a. het fijne beste ondergrassen is, terugge drongen worden en kunnen slech te, soms grovere grassen en on kruiden naar voren komen. De beste aanwendingstijd voor super ligt ongeveer tussen 15 Februari en 15 Maart. Dubbelkalkfosfaat Dit wordt ook wel als fertifos in de handel gebracht. Het bevat 38-45 pet. in zwak/zuur (o.a. vol doende koolzuurhoudend bodem- vocht) oplosbaar fosforzuur. Wat betreft de fosforzuurbemestings- waarde staat een baal fertifos gelijk aan 2'/2-3 balen super of slakkenmeel. De werkingssnelheid van het fosforzuur in fertifos ligt tussen die van slakkenmeel en super. Vandaar dat de beste aan wendingstijd ook ongeveer tussen die voor slakkenmeel en super ligt, nl. van plm. 15 Januari tot 1 Maart. Het is een neutrale meststof, die niet verzurend, maar ook niet ver beterend op de zuurgraad van de grond werkt. Het werkt niet ver brandend op het gras en kan dus ook als overbemesting worden aangewend. Van in de zomer aan gewende fertifos zal echter maar een gedeelte van het fosforzuur in dezelfde zomer werken en de rest pas in het volgend groei seizoen. Het hoge fosforzuurgehalte met daarbij de grote fijnheid kan in sommige gevallen als een nadeel van fertifos worden beschouwd. Als men namelijk met kleine fos- faatgisten kan volstaan, dan is het moeilijk deze in de vorm van ruwbeemdgras, wat één van de fertifos goed te verdelen. Fosfaatammonsalpeter Deze gemengde fosfaat-stikstof meststof bevat 20 pet. fosforzuur in dezelfde vorm als in fertifos en 20 pet. stikstof voor de helft in ammoniak- en voor de helft in nitraatvorm. De bemestingswaarde van één baal fosfaatammonsalpeter is on geveer gelijk te stellen aan '/j baal fertifos en 1 baal kalkam- monsalpeter. Daar de werking van het fos forzuur in fosfaatammonsalpeter, door de korrelvorm van de mest stof, zelfs nog iets ten achter komt bij die dn fertifos, is de beste aanwendingstijd vroeg in het voorjaar. Het is dus zeer geschikt- voor graslandpercelen, die men naast een fosfaatbemesting, een vroege stikstofbemesting wil ge ven. Om de stikstof kan het ook in de loop van de zomer worden aangewend. Men mag dan echter, evenals met fertifos, niet ver wachten dat alle fosforzuur in dezelfde zomer tot zijn recht komt, maar een gedeelte pas in het vol gend groeiseizoen. Basiphos III Daar dit laaggradig gloei-fosfaat ook weer wordt aangeboden, wil len we ook hierbij nog even stil staan. Het fosforzuur komt hierin in een zodanige vorm voor, dat het voor een groot gedeelte alleen oplosbaar is in zeer sterke zuren (b.v. zoutzuur) en maar voor een klein gedeelte in zwak/zuur (b.v. koolzuurhoudend bodemvocht). In werking en nawerking blijft dit product zover ten achter bij de reeds genoemde fosfaatmest stoffen, dat de aanwending alleen verantwoord is, op percelen met een zeer lage fosfaattoestand (zo als blijkt uit grondonderzoek') en de prijs van deze meststof vol doende laag is. Rijkslandbouwconsulentschap Purmerend, P. BIESBOER. DE VASTENTROMMEL EN HET HEILIG JAAR Steeds opnieuw moeten we tot onze spijt constateren, dat goede katholieke gebruiken op de achter grond raken, helemaal verdwijnen of in ieder geval niet meer die betekenis hebben, welke wenselijk is. Een van deze gebruiken is de vastentrommel voor kinderen ge durende de periode van As-Woens dag tot Paas-Zaterdag 12 uur met uitzondering van de Zondagen. Het zou teveel beweerd zijn, wanneer we hier neerschreven, dat de vastentrommel een onbekende geworden is in onze katholieke ge zinnen. Wie echter zijn ogen en oren de kost geeft, zal opmerken, dat er onder de schoolgaande jeugd voor dit soort versterving vaak niet meer het warme enthousiasme bestaat, zoals we dat in onze eigen jeugd gekend hebben. De jeugdcommissie van Sobriëtas is in verband met het Heilig Jaar een vastentrommel-actie begonnen, waarop wij even de aandacht wil len vestigen. Zij doet een beroep op ouders, onderwijzend personeel en allen, die bij de opvoeding van de jeugd betrokken zijn, om geduren de de komende vastentijd het hou den van een vastentrommel te be vorderen. De aandacht van de jeugd moet er op gevestigd worden, dat zfj hierdoor een offer kan brengen voor de intenties, welke Z.H. de Paus bij de aanvang van het Hei lig Jaar bekend heeft gemaakt. Voorts dient de offerzin van de jeugd ook in ander opzicht zoveel mogelijk gestimuleerd te worden, terwijl het aanbeveling verdient, om gedurende de Vasten de dage lijkse H. Communie waar dit nodig is te bevorderen. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Afra d.v. Th. J. Veldman en C. Way; Hen drik P. z.v. P. de Jong en M. Vo- gers; Simon z.v. S. Aliijn en N. C. Vogelaar. Ondertrouwd: Wilhelmus J. Mooij, 26 jaar, en Susanna M. Borjeson, 25 jaar; Henricus L. Boot, 24 jaar, en Aaltje van den Beidt, 25 jaar; Hendrik Korver, 27 jaar, en Geertje de Waal, 22 jaar: Jan de Groot, 22 jaar, en Barbara M. Klasing, 22 jaar; Jan Kommer, 46 jaar, en Aafje Bas, 36 jaar; Theodorus M. Bruin, 24 jaar, en Anna D. Obdam, 20 jaar; Dirk de Boer, 20 jaar, en Agatha Wester, 22 jaar. in, Slechts dan kunnen wij vertrouwen hebben in een goede oplossing van de moeilijke problemen rond de „volks"-lectuur- voorziening, wanneer die organen de problemen ter hand nemen, die tot diep in het volk zelf wortelen, omdat zij uit het volk voortkomen en zodoende zijn behoeften door en door kennen en weten, hoe zij aan deze behoeften tegemoet moeten komen. Intussen zij'n in de meeste pro vincies deze verenigingen reeds tot stand gekomen, die zich tot doel stellen om met uitsluiting van winstbejag de belangen van het bibliotheekwezen op katholie ke grondslag te behartigen en het uitlenen van goede lectuur in de provincie te bevorderen. De verenigingen zullen dit doel trachten te bereiken: door het verlenen van hulp en bijstand aan en het leggen en verstevigen van een band tussen de in de provincies werkzame katholieke leeszalen en uitleenbibliotheken. Vervolgens door het stichten en in stand houden van een of meer wisselmagazijnen, waaruit de aan gesloten leeszalen en/of bibliothe ken lectuur kunnen betrekken. Ten derde door het stichten en/ of medewerken tot het stichten van nieuwe katholieke leeszalen en uitleenbibliotheken. En tot slot door alle andere wettige middelen welke voor het doel nuttig of no dig mocht geacht worden. O.a. zijn deze provinciale ver enigingen ook tot stand gekomen in de provnicie Overijsel, Gronin gen, Friesland en Noordholland. In een volgend artikel zullen wij iets zeggen over het systeem van een wisselmagazijn. F. D. Deze organen zijn op de eerste plaats de standsorganisaties, die de boerenbevolking, de midden stand en de arbeidersbevolking omvatten. Vervolgens de jeugd organisaties, de Adelbertusveren., de werkgeversveren., de vrou wenbeweging, kortom alle vereni gingen, die de belangen van een bepaalde groep van de bevolking behartigen. Voor elk van deze groep is lectuur een belangrijke levensbe hoefte ook mede ter ondervanging van ieders zeer eigen moderne moeilijkheden en de organisaties zouden ongetwijfeld in hun zorg te kort schieten, wanneer zij geen open oog hadden voor deze be langrijke levensbehoefte van hun bevolkingsgroep. Inderdaad hebben zij dit ogen oog gehad. Ongeveer twee jaar geleden reeds kwamen enkele lei dinggevende figuren uit de orga- niasties bijeen, om de lectuur- problemen te bespreken. Hieruit groeide de Bisschoppelijke Advies commissie inzake lectuurvoorzie ning. Deze commissie ging van het standpunt uit, dat alleen door samenwerking iets bereikt kan worden. Samenwerking moest er tot stand komen tussen alle be volkingsgroepen, die bij een goede Iectuurverspreiding geïnteresseerd zijn en de instanties, die reeds lang de Iectuurverspreiding verzorgen. In iedere Provincie wilde men komen tot de oprichting van een Provinciale Vereniging, die de lectuurbelangen van onderschei den provincies zou behartigen. In het bestuur van deze Provinciale Vereniging zouden alle bovenge noemde bevolkingsgroepen en lectuurinstanties vertegenwoor digd moeten zijn. Deze Provin ciale Verenigingen zouden in een Landelijke Vereniging hun con tactorgaan vinden. VIERING POLDERDAG WIERINCERMEER Het comité tot viering Polder dag 1950 Wieringermeer, vestigt er de aandacht op, dat de in enkele bladen verschenen berichten over de feestelijkheden, welke ter ge legenheid van het 20-jarig bestaan van de Wieringermeer zouden ge houden worden, als voorbarig moe ten worden beschouwd. De plan nen welke op de herdenking be trekking hebben, zijn nog niet voor publicatie geschikt. ALKMAAR Gistel het voorlopig com holland van de Chris gratie Centrale een vi Het Wapen van Hee vr(j grote belangstellir diegenen uit protestai kring die geïnteresseer problemen en de n Van de emigratie. In de bijeenkomst eerst de heer P. J. I adjunct-secretaris van een lezing die hij had is Canada". Spreker v schillende bijzonderhec voor emigratie zo bij schikte land, dat 280 n is als Nederland en wi heid der bevolking sl half per K.M. 2 bedrai provincies noemde spn gunstig voor emigratie ci« Ontario echter is nemend geschikt. Deze aantrekkelijk door de verscheidenheid van die men daar aantreft, die daar sterk in opkoi er zeer belangrijk. De van het platteland do naar de stad, maakt vrij voor emigranten, de grote graanstad i doch voor emigranten gemakkelijk in het verder te komen. De pi Alberta met zijn ir noemde de heer de Br langrijk voor emigratie het gemengde bedrijf in de bietenteelt valt verdienen zodat men a kapitaalvorming kan t Brits Columbia met zij dalen waar een rijke 1 komt men niet spoedi zelf aan de slag. De g zeer duur. Nadat de heer de B gens iets had verhaald schiedenis van Canada Canadese volkskarakte: bepaald door optimism drang en behulpzame brak spreker een lar zorgvuldige voorbereid eventuele emigratie, ■wees op het belang vai van de Canadese volk kennis van de Engelse de bekendheid met het seerde bedrijf. Bij het beantwoorden die hem met betrekkit lezing daarna werden g de de heer De Bruin m riërs en kleine vakmen platteland, die bereid platteland in Canada daarheen kunnen emi emigrant moet echter een stap terug te doen. heid. durf, energie en vereist. Er is een plan tigen van een bank, die zal bij het gebruik in kapitaal dat men in Nee achterlaten. Het geld zeker voorlopig niet Sociale verzekeringen Canada niet en de d duur. Wel heeft men er verzekeringen. Vervolgens hield de S. Biesheuvel een lezi emigratiemogelijkheden rika. De heer Biesheuve ov?r de overbevolking die de emigratie tot een bleem maakt. Hij zou i willen propageren, nu land gunstige kansen bi vertelde over een g Brazilië waar zich Nede granten hebben gevesti aan hij onlangs een t gebracht. In de grote s leven viermaal zo duin land. De Braziliaanse r leent renteloze voorset onderpand van meegenc taris. Men is er zeer met EEN STATIST ALKMAAR. Van de Alkmaarse politie w statistiek verstrekt ovej dingen en andere verk len die in 1949 in onz< hebben plaats gehad. Het totaal der onge' 1949 bestaat uit 261 aai aanvaringen en 46 ande ongevallen, zodat men komt van 310 ongelukk waren er drie met dode In 52 gevallen was letsel het gevolg van 1 Bij 42 ongevallen werd chamelijk letsel ook ma de aangericht. 197 ge stond alleen materiële 10 ongevallen werd eei dood. In 4 gevallen was ding van een dier het t ongeluk. In twee ge totaal geen materiële gericht en ontstond er melijk letsel SPI VERKEERSON Hier volgt een speci verkeersongevallen op en gevaarlijkste puntei stad, met het vergelij uit 1948. Plaats Helderseweg Helderseweg hoek Geo tersingel Kruispunt Bergerbrug (Van deze 5 ongevallen er slechts een te wijt aan de onoverzichtelij toestand van de weg da ter plaatse). Kennemersingel Kennemerstraatweg ho< Varnebroek Bij of op de Heiloërbn Kennemerstraatweg Kruispunt Koorstraal LaatHeul Kruispunt nabij de Grc Kerk Op of bij de Friese bru Kanaalkade Paternosterstraat ho Dubbelebuurt Spoorstraat hoek Snaa manslaan Nabij de spoorwegovt gang a. d. Bergerweg Langestraat Laat Op of bij de Vlotbrug Achterweg hoek Bierka

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4