aarsshow Emigratie-mogelijkheden in Canada en Zuid-Amerika Raad van Heerhugowaard Koperen ambtsjubileum burgemeester Schelhaas De vooruitzichten voor de tuinbouw Gemeenteraad Castricum Wild-West in Alkmaar et lectuur- and Wordt de burgerij doorgelicht? Verkeersongevallen in 1949 O.L. School-Noord wordt opgeheven nieuwe wordt gebouwd Vele sprekers en prachtige geschenken Regering heeft bezwaren tegen fondsvorming en minimum-prijzen Naar vrijmaking van de handel Minister Lieftinck dreigt Motorongeluk te Den Oever eist twee doden Een gillende vrouw en een dronken autobestuurder teriaal. Toen Ger- toux het model rechts vierp, was zij geïnspi- China. De grof strooien garneerd met een band stro. Hoewel de man- ilijk lacht, lijkt het ons ideaal zo'n harde ied te moeten dragen. Fosfaatammonsalneter nengde fosfaat-stikstof- evat 20 pet. fosforzuur s vorm als in fertifos stikstof voor de helft ak- en voor de helft in n. ?stingswaarde van één itammonsalpeter is on- ijk te stellen aan l/s os en 1 baal kalkam- r. werking van het fos- fosfaatammonsalpeter, rrelvorm van de mest- nog iets ten achter e in fertifos, is de beste gstijd vroeg in het (et is dus zeer geschikt- andpercelen, die men fosfaatbemesting, een cstofbemesting wil ge- e stikstof kan het ook van de zomer worden Men mag dan echter, et fertifos, niet ver at alle fosforzuur in mer tot zijn recht komt, [edeelte pas in het vol- Beizoen. Basiphos III laaggradig gloei-fosfaat vordt aangeboden, wil- hierbij nog even stil- fosforzuur komt hierin lanige vorm voor, dat n groot gedeelte alleen s in zeer sterke zuren rur) en maar voor een :lte in zwak/zuur (b.v. udend bodemvocht). ng en nawerking blijft zover ten achter bij genoemde fosfaatmest- de aanwending alleen d is, op percelen met ge fosfaattoestand (zo- it grondonderzoek') en an deze meststof vol- is. ndbouwconsulentschap Purmerend, P. BIESBOER. ben in een goede de „volks"-lectuur- nen ter hand nemen, idat zij uit het volk loor en door kennen noet moeten komen. zijn in de meeste pro- e verenigingen reeds [ekomen, die zich tot om met uitsluiting ejag de belangen van eekwezen op katholie- g te behartigen en het n goede lectuur in de bevorderen, gingen zullen dit doel bereiken: door het an hulp en bijstand leggen en verstevigen nd tussen de in de werkzame katholieke uitleenbibliotheken, is door het stichten en jden van een of meer lijnen, waaruit de aan- Bzalen en/of bibliothe- kunnen betrekken, i door het stichten en/ •ken tot het stichten katholieke leeszalen bliotheken. En tot slot dere wettige middelen het doel nuttig of no- [eacht worden, deze provinciale ver- Dk tot stand gekomen icie Overijsel, Gronin- id en Noordholland, olgend artikel zullen gen over het systeem sselmagazijn. F. D. IG POLDERDAG RINGERMEER tot viering Polder- eringermeer, vestigt er op. dat de in enkele henen berichten over heden, welke ter ge- n het 20-jarig bestaan •ingermeer zouden ge en, als voorbarig moe- beschouwd. De plan- >p de herdenking be- ben. zijn nog niet voor schikt. VRIJDAG 3 MAART 1950 PAGINA 5 ALKMAAR Gistermiddag hield het voorlopig comité Noord holland van de Christelijke Emi gratie Centrale een vergadering in Het Wapen van Heemskerk, die vrij grote belangstelling trok van diegenen uit protestant-christelijke kring die geïnteresseerd zijn bij de problemen en de mogelijkheden Van de emigratie. In de bijeenkomst hield aller eerst de heer P. J. M. de Bruin, adjunct-secretaris van de C.E.C., een lezing die hij had getiteld: „Zo is Canada". Spreker vertelde ver schillende bijzonderheden over dit voor emigratie zo bij uitstek ge schikte land, dat 280 maal zo groot is als Nederland en waar de dicht heid der bevolking slechts ander half per K.M. 2 bedraagt. De zee provincies noemde spreker minder gunstig voor emigratie, de provin cie Ontario echter is daarvoor uit nemend geschikt. Deze provincie is aantrekkelijk door de zeer grote verscheidenheid van bedrijfsvorm die men daar aantreft. De industrie, die daar sterk in opkomst is, wordt er zeer belangrijk. De ontvolking van het platteland door de trek naar de stad, maakt er plaatsen vrij voor emigranten. Winnipeg is de grote graanstad van Canada, doch voor emigranten is het niet gemakkelijk in het graanbedrijf verder te komen. De provincie Zuid Alberta met zijn irrigatiegebied noemde de heer de Bruin zeer be langrijk voor emigratie. Daar wordt het gemengde bedrijf toegepast en in de bietenteelt valt er veel te verdienen zodat men aan de nodige kapitaalvorming kan toekomen. In Brits Columbia met zijn vruchtbare dalen waar een rijke fruitteelt is, komt men niet spoedig voor zich zelf aan de slag. De grond is daar zeer duur. Nadat de heer de Bruin vervol gens iets had verhaald over de ge schiedenis van Canada en over het Canadese volkskarakter, dat wordt bepaald door optimisme, vrijheids drang en behulpzame solidariteit, brak spreker een lans voor een zorgvuldige voorbereiding van een eventuele emigratie, waarbij hij wees op het belang van de kennis van de Canadese volksaard, op de kennis van de Engelse taal en op de bekendheid met het gemechani seerde bedrijf. Bij het beantwoorden van vragen die hem met betrekking tot zijn lezing daarna werden gesteld, deel de de heer De Bruin mee dat agra riërs en kleine vakmensen van het platteland, die bereid zijn op het platteland in Canada te werken, daarheen kunnen emigreren. Een emigrant moet echter bereid zijn een stap terug te doen. Doortastend heid, durf, energie en initiatief zijn vereist. Er is een plan tot het ves tigen van een bank, die bemiddelen zal bij het gebruik in Canada van kapitaal dat men in Nederland moet achterlaten. Het geld wordt echter zeker voorlopig niet overgemaakt. Sociale verzekeringen kent men in Canada niet en de dokter is er duur. Wel heeft men er particuliere verzekeringen. Zuid-Amerika Vervolgens hield de heer Mr J. S. Biesheuvel een lezing over 'de emigratiemogelijkheden in Zd-Ame- rika. De heer Biesheuvel sprak eerst over de overbevolking van ons land die de emigratie tot een urgent pro bleem maakt. Hij zou de emigratie willen propageren, nu het buiten land gunstige kansen biedt. Spreker vertelde over een gedeelte van Brazilië waar zich Nederlandse emi granten hebben gevestigd en waar aan hij onlangs een bezoek heeft gebracht. In de grote steden is het leven viermaal zo duur ajs in ons land. De Braziliaanse regering ver leent renteloze voorschotten tegen onderpand van meegenomen inven taris. Men is er zeer met de Neder- EEN STATISTIEK ALKMAAR. Van de kant van de Alkmaarse politie werd ons een statistiek verstrekt over de aanrij dingen en andere verkeersongeval len die in 1949 in onze gemeente hebben plaats gehad. Het totaal der ongevallen over 1949 bestaat uit 261 aanrijdingen, 3 aanvaringen en 46 andere verkeers ongevallen, zodat men tot een som komt van 310 ongelukken. Hiervan waren er drie met dodelijke afloop. In 52 gevallen was lichamelijk letsel het gevolg van het ongeluk. Bij 42 ongevallen werd behalve li chamelijk letsel ook materiële scha de aangericht. 197 gevallen ont stond alleen materiële schade. Bij 10 ongevallen werd een dier ge dood. In 4 gevallen was de verwon ding van een dier het gevolg van 't ongeluk. In twee gevallen werd totaal geen materiële schade aan gericht en ontstond er geen licha melijk letsel. SPECIFICATIE VERKEERSONGEVALLEN Hier volgt een specificatie van verkeersongevallen op de drukste en gevaarlijkste punten van de stad, met het vergelijkende cijfer Uit 1948. Plaats in '49 in '48 Helderseweg 6 10 Helderseweg hoek Ge as tersingel 3 3 Kruispunt Bergerbrug 5 4 (Van deze 5 ongevallen is er slechts een te wijten aan de onoverzichtelijke toestand van de weg daar ter plaatse). Kennemersingel 2 5 Kennemerstraatweg hoek Varnebroek 3 3 Bij of op de Heiloërbrug 3 4 Kennemerstraatweg 32 27 Kruispunt Koorstraat LaatHeul 8 5 Kruispunt nabij de Grote Kerk 9 8 Op of bij de Friese brug 13 12 Kanaalkade 15 14 Paternosterstraat hoek Dubbelebuurt 1 2 Spoorstraat hoek Snaar- manslaan 1 3 Nabij de spoorwegover gang a. d. Bergerweg 3 6 Langestraat 19 18 Laat 13 17 Op of bij de Vlotbrug 2 2 Achterweg hoek Bierkade 1 4 landers ingenomen, die de grond bewerken, in tegenstelling met de Braziliaanse boer. Er zijn grote mo gelijkheden in dit land, doch indi viduele emigratie vond spreker uit den boze. Bij emigratie in groeps verband valt er veel meer te be reiken. De economische vooruit zichten zijn er gunstig. Niettegen staande dit, meende spreker dat er andere landen waren, die eerder dan de Zuid-Amerikaanse landen voor emigratie uit Nederland in aanmerking komen. Na zijn lezing vertoonde de heer Biesheuvel enigë" instructieve filmp jes over het Zuid-Amerikaanse land. Uitslagen „Damlust" ZUIDSCHARWOUDE. De uit slagen van de onderlinge competitie van deze week deed de spanning ten top stijgen. Het laat zich aan zien dat Beers en Slot gelijk zul len eindigen. De stand aan de kop is nu: P. Beers 16 gespeeld 27 pt.; Fr. Slot 16 gespeeld 27 pt. De vol ledige uitslag luidt als volgt: le klas: Joh. HuytemaFr. Slot 11 C. SchoffelenP. Beers 02 A. GoudsblomTh. de Haas 02 A. v. d. WelleJ. Zijp 02 N. JolP. v. d. Molen 02 2e C. J. CoolsA. Mosk 02 Jb. BerkhoutP. Schuffelen 02 H. EngeringhG. Vroling 11 J. WeelJac. Grootjes 02 P. MienesP. Balder 11 3e klas: A. BroérsenB. Goed 20 K. v. d. HovenP. Kramer 20 N. KroonJb. Oootjers 20 P. BakkerW. Marsman 02 H. GlasFr. Berkhout 20 W. GlasH. Rutsen 20 VERGADERING „GEZELLIG SAMENZIJN" ZUID-SCHARWOUDE De sociëteit „Gezellig Samenzijn" ver gaderde bij de heer N. Rijpen. Medegedeeld werd dat Zaterdag en Zondag a.s. in de baan van de heer Rijpen een P.P.C.-wedstrijd zal worden gehouden. Er wordt gekolfd in 4 klassen. De leden werden op gewekt om aan deze wedstrijd deel te nemen. Jaarverslag Uit het jaarverslag van de secre taris, de heer G. Metten, stippen we aan dat het ledental 52 be draagt. Er werden twee ledenver gaderingen gehouden. Op diverse wedstrijden sloeg de sociëteit e**i goed figuur. Op de nationale kolf- wedsrtrijden te Koog aan de Zaan behaalde de heer G. Metten de le prijs, D. Rijper Jr won de le-2e serie prijs en de heer N. Rijpen 'n serieprijs. Het korps behaalde de 3e prijs. In Hoogwoud won een zestal kol. vers de le prijs met een zeer hoog gemiddelde nl. 144 punten per kolver. De penningmeester, de heer P. Berger Sr. bracht verslag uit over de financiële toestand van de club. Rekeningen en bescheiden werden nagezien en in orde bevonden De heren J. Komen Kn, bestuurs lid en L. Schrijver, voorzitter wer den als zodanig herkozen. CONSTRUCTIEVE JAARVER GADERING KLEUTERSCHOOL BURGERBiUG De jongere ouder-generatie kwam dezer dagen in café P. Schrieken bijeen, om de belangen van de kleuterschool te bespreken. De voorzitter wierp een terugblik op het kritieke jaar 1949, waarin de financiële positie zorgelijk was ge weest. Na het huwelijk van de onder wijzeres mej. C. Wever werd uit 5 candidaten mej. B. Immens uit Tuftjenhorn benoemd. De penningmeester kwam vervol gens met de cijfers over 1949. Het batig saldo bedroeg 230,56. Laat „men;' zich echter op dit saldo niet blind staren. Er is namelijk een exploitatietekort van 80. Per jaar wordt dit dus een kleine 1000. De gemeente voorziet in dit defi cit voor 500. Daar ons dorp de rest „mag" opbrengen, hoeft het dus dus niet de handen in de schoot te leggen. De vergadering besloot dan ook prompt om in 1950 zo mogelijk twee toneelavonden op touw te zet ten. De heer A. Veenstra, die nu al ruim drie jaren geheel belangeloos maandelijks de schoolgelden int, kreeg behalve dankwoorden een toepasselijk geschenk te incasseren. De vrouwelijke bestuursleden, de dames J. Mink-Revers en C. Zee man-Visser werden herkozen. Het aftredende lid van de kas controle-commissie. de heer H. Rijs, was niet herkiesbaar. Hiervoor kwam in de plaats de heer C. P. Schrijver. De heer Rijs werd nog bedankt voor het vele, dat hij ook buiten de kascontrole-commissie, voor de kleuterschool heeft gedaan. Uit een zeer geanimeerde rond vraag rees nog een bouwplan voor een zandbank, alsmede de „nivelle ring van enige interne kwesties". Loop der bevolking PURMEREND. Op 1 Januari 1949 bedroeg de bevolking van Purmerend 6909 zielen. Door ge boorte kwamen bij 70 jongens en 63 meisjes, door vestiging 173 man nen en 251 vrouwen. Door overlij den vielen af 46 mannen en 49 vrouwen, door vertrek 151 mannen en 203 vrouwen. De totale bevol king was op 31 December alzo 7020. Burgerlijke Stand PURMEREND. Geboren: Ge- rarda Johanna, d. van Jan Veer man en Johanna Petronella Brink, wonende te Purmerend, Hoornse- buurt 21: Alie, d. van Jacob Cor nelia de Ridder en Aaltje Box, wo nende te Purmerend. Purmerender- weg 1; Cornells Albertus z. van Cornelis Beckerschmidt en Geer- truida Bakker, wonende te Purme rend, Tuinstraat 3; Pieter Klaas, z. van Klaas Lensselink en Lena Nij- kamp, wonende te Purmerend, Wa- genbeurs 3. Ondertrouwd: Hendrik Lommers, oud 43 jaar, wonende te Purmerend Kanaaldijk 17 en Hendrika Visser, oud 30 jaar, wonende te Amster dam: Hendrikus Cornelis Segers, oud 24 jaar, wonende te Purmerend Buitstraat 58 en Elizabeth Antonia Maria Groen, oud 23 jaar, wonen de te Purmerend, Purmerender- weg 2. Om uiting te geven aan de dankbaarheid, die in het Nederlandse volk leeft voor de hulp aan de slachtoffers in het concentratie kamp, heeft het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis de glazenier N. Schrier te Haarlem opdracht gegeven een glas- in-lood-raam te vervaardigen, dat op 4 Maart a.s. in het gemeen tehuis van Vught zal worden onthuld. LANGEDIJK. Woensdag vierde burgemeester H. Schelhaas zijn 12'/2-jarig ambtsjubileum onder grote belangstelling. De oproep van het huldigingscomité aan de ingezetenen om de drie kleur uit te steken, had weerklank gevonden en van bijna alle huizen wapperde de vlag. Overgoten door een gulle winterzon gaf dit het dorp een feestelijk aanzien. Tegen 10 uur was een gemeente raadsvergadering belegd, waarbij de ambtenaren, vele oud-ambtenaren en de burgemeesters van enige om liggende plaatsen mede tegenwoor dig waren. Voorts merkten we op de oud-burgemeesters Kroonenburg' van St. Pancras en Wijnveldt van Oudkarspel, de oud-gemeentesecre taris, de heer G. G. Post, thans burgemeester van Landsmeer, ka pitein van der Steur van de Rijks politie, opperwachtmeester Driehui zen en de heer Hoytink, directeur van de Prov. Geestelijke Volksge zondheid. Nadat de jubilaris, zijn echtge note en familie waren binnenge leid sprak wethouder M. Kuiper 'n wood van welkom. Uit de burgerij zijn stemmen op gegaan om u een passende hulde te bereiden, aldus spr.. Hierbij be hoort zeker een officiële herden king in het huis van de gemeente. Op deze vergadering hebben we allen uitgenodigd die met u gedu rende uw ambtsperiode hebben sa mengewerkt, de ambtenaren, oud ambtenaren, collega's en oud-colle ga's etc. Spr. verheugde zich er over dat zovelen aan de uitnodiging gevolg hadden gegeven. Het is ge durende uw ambtsperiode niet al tijd rozengeur en maneschijn ge weekt. In 1932 verkeerde de tuin bouw in grote nood. Er waren vele werklozen en ook de gemeente- huishouding kon /eer moeilijk kloppende worden gemaakt. Het was de tijd van de crisismaatrege len en lapmiddelen. In 1941 bij de samenvoeging der vier Langedijker gemeenten was het economisch be ter maar er waren andere, veel ernstiger moeilijkheden. Het was toen een kommervolle tijd voor u en uw gezin. 5 Mei 1945 keerde u als burge meester terug en brak een periode aan van hard werken. Veel goeds en groots is tot stand gebracht en hieruit speciaal blijkt dat de ver eniging van de vier kleine Lange dijker gemeenten tot één grote ge meente goed geweest is. Ook voor de toekomst staan gro te plannen op stapel, o.a. 't bouw rijp maken van gronden in het uitbreidingsplancentrum: het bou wen van een nieuwe ULO-school, een tweetal zwembaden en de her verkaveling van het Geestmeram- bacht. Ook het woningprobleem moet met kracht worden aange pakt. Spr. eindigde met de wens dat het de burgemeester gegeven zou zijn om aan deze problemen in de naaste toekomst zijn beste krachten te wijden tot heil van de gemeente. De heer W. Balder sprak namens de Prot. Chr. raadsfractie. Onder tussen werd een groot bloemstuk binnengebracht namens 'de raads leden. Spr. sprak de wens uit dat de burgemeester die nog midden in het volle leven staat, nog vele jaren zijn taak zou mogen vervul len onder de Kroon van het Huis van Oranje en de zegen Gods. De heer J. Stoop Pz. sprak na mens de R.K. raadsfractie. De lei ding van de gemeente is hier in goede handen. Steeds toonde u zich een waar burgemeester en dit heeft u alom bemind gemaakt. De heer K. van Dijk sprak na mens de Partij van de Arbeid. We leven in een woelige tijd. De tegen stellingen verscherpen zich en gro te problemen vragen om oplossing. Spr. noemde het woningvraagstuk en de komende werkloosheid en wenste de jubilaris het allerbeste toe. Wethouder Weel roerde de sa menvoeging van de vier Langedij ker gemeenten nog aan. Burge meester Schelhaas is de bundelen de kracht geworden die Langedijk thans één doet zijn. De gemeente-secretaris, ae heer A. P. Dockheer, sprak namens de ambtenaren en bood een cadeau aan bestaande uit enige fraaie boekwerken terwijl mej. de Roo, sociaal werkster namens het ge meente-personeel bloemen aanbood. De burgemeester dankte voor de vele vriendelijke woorden. Spreker heeft steeds de volle sympathie ge noten en ook dit jubileum getuig de er van. Achter ons liggen de moeilijke crisis- en oorlogsjaren, welke in onze streek haar terug slag deden gelden op handel en in dustrie. Thans is het woningpro bleem één van de urgenste welke om oplossing vraagt. In de gemeen te zijn nog 100 krotwoningen, die opgeruimd moeten worden. In de e.v. vergadering willen B. en W. voorstellen om het grootste gedeel te onbewoonbaar te verklaren. Tsenlotte richtte spr. zich tot al le sprekers en dankte hen voor de vriendelijke woorden, de goede wensen en de aangeboden cadeaux. Spr. eindigde met de bede dat God kracht- zou geven om de belangen van de gemeente op dezelfde wijze, of mogelijk nog beter, te kunnen bliiven behartigen. Na het officiële gedeelte voerde nog een lange rij sprekers het woord, o.a. burgemeester mr. dr. H. J. Wytema van Alkmaar namens de collega's uit de omgeving, oud burgemeester Kroonenburg van St. Pancras, oud-burgemeester Wijn veldt van Oudkarspel en de heren Kooij en Schrijver die tot 1946 wet houder waren. De directeur van de gasfabriek, de heer Akkerboom, bood namens de gascommissie, waarvan de heer Schelhaas 123/2 jaar lid is, een fruitmand aan. De heer S. de Boer Kz. memoreerde het koperen jubileum van de bur gemeester als voorzitter van de L. G.C. 's Middags vond in „Concor dia" een receptie plaats van 3 uur tot half vijf o.m. voor de vertegen woordigers van de gemeente. Vele verenigingen gaven acte de pré- sence evenals de vertegenwoordi gers van de diverse kerkgenoot schappen, vele burgemeesters van omliggende plaatsen en vooraan staande figuren uit het burgerlijke en bedrijfsleven. Namens de burgerij werd een compleet eetkamerameublement met serviesgoed en glasstel aange boden. Dit cadeau staat ter bezich tiging in een der etalages van de fa. Kool. Tal van sprekers voerden het woord en boden hunne gelukwen sen aan. Van 5 tot 7 uur werd de bevolking in de gelegenheid ge steld om de burgemeester te com plimenteren. Velen, maakten hier van een dankbaar gebruik. Het was een goed geslaagde dag waaraan de jubilaris, zeker zeer aangename herinneringen zal be waren. De raad der gemeente Heerhugo waard kwam onder voorzitterschap van burgemeester Sutman Meyer in voltallige samenstelling bijeen. Vergoeding onderwijs Gelet op de te verwachten uit gaven in 1950 en het gemiddeld aantal leerlingen over 1949, stelden B. en W. de raad voor om het be drag dat voor 1950 voor het ge woon lager onderwijs beschikbaar zal worden gesteld, te bepalen op f22.65 en voor in bruikleen gege ven gebouwen op f 20.22. Accoord. De bijzondere scholen kregen een voorschot voor 1950 tot de genoem de bedragen, vermenigvuldigd met het gemiddeld aantal leerlingen over 1949. Voor het V.G.L.O. zal evenals over 1949 f2 per leerling meer beschikbaar worden gesteld dan voor het G.L.O., alzo f24.65. Een verzoek om toekenning van een voorschot op deze vergoeding was inmiddels van het betrokken schoolbestuur binnen gekomen. Openbare school Nu Ged. Staten goedkeuring heb ben verleend aan het raadsbesluit van 28 Nov. 1949 en verklaard heb ben, dat de instandhouding van de O. L. School voor gewoon lager on derwijs te Heerhugowaard niet wordt gevorderd, werd door B. en W. voorgesteld om te besluiten tot opheffing van de O. L. school- Noord, met ingang van de dag, waarop de nieuw te bouwen cen trale school voor O.L.O. in gebruik zal kunnen worden genomen. Ac coord. Volgens een door de gemeente architect opgemaakt schetsplan met kostenraming voor het bouwen van een nieuwe O. L. school zullen de kosten hiervan, met uitzondering van de aankoop en het bouwrijp maken van het bouwterrein, een bedrag van f37.700 bedragen. De kosten van aankoop (waartoe B. en W. reeds besloten) en het bouwrijp maken worden begroot op f3.500. Besloten werd tot deze bouw over te gaan. Omtrent de te treffen vervoers- regeling voor de kinderen uit Heerhugowaard-Noord en Veenhui- zen deelde de voorzitter mede, dat overleg is gepleegd tussen B. en W. en de commissie uit ouders van betrokken leerlingen, alsmede met de ondernemer van de bus, die voor het vervoer zal zorg dragen. B. en W. verkregen machtigng om in overleg met deze commissie de route, die de bus zal volgen, vast te stellen. Mocht men onverhoopt hierbij niet tot overeenstemming kunnen komen, dan zal de kwestie aan de raad worden voorgelegd. Verbouw Ons Huis Goedgevonden werd om de ver bouw van het tehuis voor' ouden van dagen te Heerhugowaard, on derhands aan te besteden onder de plaatselijke aannemers. Ged. Staten kwamen met de op merking, dat het bedrag van f 12090 voor het aanschaffen van nieuwe schoolmeubelen op advies van de inspecteur van het L.O. met enkele posten kan worden verlaagd. Be sloten werd aan de gemaakte op merkingen te voldoen. Bij de rondvraag werd op een vraag van de heer Bruin door de voorzitter geantwoord dat de kwes tie betreffende de noodslachtplaats nog steeds niet geregeld is, even min als het vervoer der cadavers. De voorzitter wees er op, dat de veehouders via hun organisatie tot een regeling zouden trachten te „ko men. Thans blijkt er evenwel weer een gegadigde voor het vervoer der cadavers te zijn. Hierna volgde sluiting. Ernstig ongeluk URSEM. Toen de kleine Mar jan Dol Nd. van de bewaarschool naar huis liep, stak ze van achter een stilstaande auto plotseling de weg over. Ze werd gegrepen door een motorfiets en meegesleurd. He vig bloedend uit het oor werd ze opgenomen. Dr. Bloem verleende spoedig hulp en oordeelde zieken huisopname noodzakelijk. De mo torrijder treft totaal geen schuld. Haar toestand baart zorg. Uitvoering „Ons Genoegen" HEERHUGOWAARD De ge mengde zangvereniging „Ons Ge noegen" heeft het plan opgevat om op 5 Maart a.s. een concert te ge ven onder leiding van de heer G. Geerling. Om deze avond te doen slagen, komt ook het operette-ge zelschap Odeon uit Alkmaar, onder leiding van de heer Kuipers. Het lag voor het grijpen HEERHUGOWAARD Gevon den: een rozenkrans, een paar wit te wollen kinderhandschoenen. Ver loren: een blauw ceintuur,- een heren-polshorloge, een paar witte wollen wanten, met bruin inge- breid. Inlichtingen omtrent boven staande zaken bij het Groepsbu- reau der Rijkspolitie. Burgerlijke Stand DE RIJP. Geboren: Daniël, zoon van A. Blokdijk en van G. Smit: Gerben Joseph: zoon van J- Th. M. Pielage en van E. de Jong. Overleden: Martinus van Doorm, oud vijf en zeventig jaren. In de algemene vergadering van de afd. Tuinbouw van het Kon. Ned. Landbouw-comité te Amster dam, heeft de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoor ziening, S. L. Mansholt, een rede gehouden over de vooruitzichten van de Nederlandse tuinbouw. Hij verklaarde dat voor de tuinbouw nog zeer veel moet worden ge daan, maar dat de ontwikkeling De eerste vergadering in het jaar 1950 werd door de Raad onder voor zitterschap van burgemeester Smeets Donderdagavond gehouden. De vrij lange, maar niet belang rijke agenda werd binnen het uur afgewerkt, waarna de Raad in een lange comité-zitting het uitbrei dingsplan besprak, dat al lang in behaindeling is, maar steeds meer baken en ogen schijnt te gaan ver tonen". Voornamelijk het feit, dat enkele goede cultuurgronden moe ten worden opgeofferd, waarvoor in de plaats slechtere landbouw grond komt, die met veel kosten bevloeid, moet worden, stemt ver scheidene ingezetenen ontevreden. De vergadering werd geopend met een welkomstwoord van de burge meester, die de Raad en de gemeen te het beste voor het komende jaar toewenste. Komende aan de agenda, deelde de voorzitter mede, dat de heer J. C. Kleimeer, wegens benoe ming aan en schpol te Den Helder, ontslag als onderwijzer had ge vraagd, welk ontslag de Raad hem eervol verleende. Besloten werd grond in de omgeving van de Be- verwijkse straatweg aan te kopen en later over te dragen aan de pro vincie voor de aanleg van een nieuwe provinciale weg. De Papen- bergerweg zal in verband met een en ander wel worden verlegd, maar niet worden afgesloten, zodat het enige speelterrein der gemeente, de Papenberg, voor dë jeugd behouden blijft. Op verzoek van het Bedrijf schap voor Vee en Vlees werd be sloten de bedrijfsgelden door de gemeente voor deze instelling te innen, alsmede de bijdragen voorde runderhorzelbestrijding. De Politieverordening betreffen de het kamperen, wordt gewijzigd in die zin, dat de gemeente meer zeggenschap krijgt, ook over de provinciale kampeerterreinen, zo dat men de gang van zaken in de kampeerterreinen meer in de hand krijgt Aan het Centraal Genootschap voor Kinderuitzending werd een subsidie van f 649 toegekend in to taal.. Ook werd besloten de presen tiegelden der leden van de Com missie tot wering van Schoolver zuim, vast te stellen op f 2.50 per vergadering. De rest van de verga dering werd besteed' aan de toeken ning van gronden en 'het vaststellen van aanvullende begrotingen. Tijdens de rondvraag werd door verschillende leden de wen selijkheid naar voren gebracht, om de bevolking te laten doorlichten. Ook kwamen de onbewaakte spoor wegovergangen nog eens ter sprake, terwijl men de andere overgangen ook beter wilde zien aangegeven. R. K. RIJWIELCLUB LANGEDIJK. De R.K. Rijwiel club „St. Nicolaas" vergaderde Woensdagavond in de Buy. De Stille Omgang naar Amster dam bad vorige jaar een goed ver loop. De stemming, ondanks het slechte weer, was uitstekend. De Stille Omgang naar Alkmaar en de bedevaart naar Heiloo waren niet zo bezet als vroeger het geval was. Voorz. J. de Jong spoordérallen aan om in het jaar 1950, het Heilig Jaar deel te nemen. De secretaris, de heer W. van der Stok deelde in zijn jaarverslag mede dat het ledental iets terugliep. Spr. spoorde de leden aan om, nu de jongens uit Indonesië terugkeren, nieuwe leden te werven. Ook de Penningmeester de heer J. Brink bracht verslag uit. De ontvangsten waren f 338,70, de uitgaven f 296,25 Batig saldo f 42,45. De heer W. van der Stok bracht verslag uit van de bondsvergade ring op Zondag 12 Februari 1950. De Stille Omgang naar Amster dam wordt gehouden in de nacht van 18 op 19 Maart 1950. De fiet sers vertrekken om 7 uur vanaf de Brug. Om 10 uur is er Lof in de Parochiekerk van Wormerveer. Om half twee begint de Stille Omgang, waarna H. Mis in de Posthoorn. De intentie van de Bond luidt: „Vrede in onze gezinnen en in elk van onze dorpen". Het ligt in de bedoeling om voor groep II het Lof voortaan ieder iaar te Wormerveer te houden. Bij de gehouden bestuursverkie zing werden de heren Jn. Brink en Tac. Beentjes herkozen. goede digt. verwachtingen rechtvaar- Xn 1928 bedroeg het gehele tuinbouw-oppervlak 75.000 ha, thans bedraagt het 135.000 ha. De minister meende dat zulks be paalde moeilijkheden geeft, maar dat men met een eventuele be perking van het areaal zeer voor zichtig moet zijn. Wel rijst de vraag of het tuinbouwzaden- areaal, dat thans driemaal zo groot is als voor de oorlog, niet te veel gebleken is. De productie jjer ha in de ge hele tuinbouw is gestegen van f 120.000 in 1938 tot f 500.000 in 1949. Alleen bij bloembollen is zij afgenomen. Toch heeft het prijs peil niet geleden, het heeft in tegendeel de algemene stijging op de voet gevolgd. Van hoeveel waarde voor onze betalingsbalans onze export is, lichtte de minister als volgt toe: groente-uitvoer in 1938 300.000 ton, in 1948 385.000 ton. Bij fruit is de stijging nog sterker. De bij drage van de tuinbouw is 9.4 pet. van onze totale export. Goede vooruitzichten Ondanks de armoede in Duits land, is daar een grote vraag naar Nederlandse groente en fruit. Mits wij goede producten blijven leve ren, behoeft geen vrees te bestaan voor verminderde afzet. Vrijma king van de handel ziet de minis ter ais de juiste oplossine om het hoofd te kunnen bieden aan het streven naar eigen voorziening in verschillende landen. Dat bij vrije handel de Italiaanse groenten Minister Lieftinck heeft gis teravond de Tweede Kamer als het ware gedwongen het wetsontwerp tot verhoging van het invoerrecht op benzine aan te nemen, daar hij anders al de maatregelen tot verlichting van de belastingdruk opnieuw in studie zou nemen. Blijft de voorgestelde maatregel achterwege, zo had de minister eerder betoogd, dan zou het weg vervoer in een gunstiger positie dan de spoorwegen komen. Voorts zou een verhoging van de benzine prijs kunnen leiden tot verminde ring van het personenvervoer per auto. Verwerping van het ontwerp betekent verhoging van het begro tingstekort. Er wordt naar ge streefd op 1 Juli de Economische Unie voor een belangrijk deel te verwerkelijken. Daarin past de unificatie der accijnzen. Te kwart voor twaalf gisteravond werd de vergadering verdaagd tot heden middag. DEN OEVER Vanmorgen heeft een ernstig motorongeluk op tra gische wüze een einde gemaakt aan tiet leven van twee mensen, in dienst van de NACO, de 42-jarige chauffeur R. Rezelman en de 22- jarlge conductrice mej. D. M. Jr. Maassar. In alle vroegte, om 6.20 uur wa ren zij vanmorgen per motorfiets op weg naar hun werk in Den Oever. Rezelman bestuurde het voertuig en mej. Maassar zat op de duo. Tussen Hippolytushoef en Den Oever, ter hoogte van café Boerema kwam, terwijl de motorfiets nader de, een zware vrachtauto met aan hangwagen achteruit een zijweg uitrijden. Terwijl deze dwars op de rijweg stond is de motorfiets er in volle vaart tegen op gereden. Chauffeur Rezelman werd op slag gedood en mej. Maassar moest zwaar gewond vervoerd worden naar het Gem. Ziekenhuis „Park zicht" in Den Helder. Kort nadat zij daar was aangekomen overleed zij. Het slachtoffer Rezelman is 42 jaar en afkomstig uit Westerland. Hij was gehuwd en heeft een doch ter van 16 jaar. Mej. Maassar was 22 jaar en woonde in de Koningstraat te Hip polytushoef, Het meisje was vorige weck Vrijdag in ondertrouw gegaan. Wat de oorzaak is van dit tra gische ongeluk wordt door de poli tie nog onderzocht. De twee men sen met de motor hadden tegen wind en het is dus niet onwaar schijnlijk dat de bestuurder in een enigszins voorover gebogen houding heeft gereden. De verslagenheid in heel Wierin- gen en vooral bij de collega's van de NACO is groot. Geslaagd BERGEN. Aan de Rijksuni versiteit te Leiden slaagde voor het candidaats-examen Nederlands Recht onze plaatsgenote mej. M. Hoeneveld. K.F.C.-KEURINGEN Alkmaar. Alkm. Biosc. Theater: Het tijgermeisje, 14 jaar; Cinema American: Ereschuld, 14 jaar; Har monie: Jeanne d'Arc, 14 jaar; Vic toria; De drie musketiers, 14 jaar. Den Helder. De Witte: De strijd in het rotsgebergte, 14 jaar; Zeven zondaars, onb. Tivoli: De ooievaars club, 18 jaar; De wreker, 18 jaar. moeilijkheden zouden opleveren, moet, aldus de minister, worden aanvaard. Z.E. noemde de besprekingen, die onlangs te Frankfort over onze export zijn gevoerd, gunstig, en veelbelovend. Omdat de grote agrarische arealen voor Duitsland in het Oosten liggen, is de schei ding tussen Oost en West gunstig voor onze afzet. Maar ook al zal Oost-Duitsland weer aan de Wes telijke zones gaan leveren, behoe ven we niet bevreesd te zijn, want ons kwaliteits-product zal altijd in trek blijven. De regering heeft bezwaren te gen fondsvorming en minimum prijzen, omdat hiermede nooit de „wisselvalligheid in het bedrijf* kan worden opgevangen. Wel neemt de regering deel aan de fondsen (met 2V2 millioen gul den), doch zij is geenszins bereid te blijven steunen, als de teelt van bepaalde producten een on beheerst karakter zou tonen. Naast de fondsvorming dient de teeltcontröle gehandhaafd te blij ven. Slechts dan zal de overheid blijven meewerken aan een be hoorlijke en stabiele prijsontwik keling en een redelijke bestaans zekerheid voor de tuinbouwers. ALKMAAR. Gisteravond om twaalf uur werd aan het bureau van politie alhier, assistentie ge vraagd in verband met een vecht partij op de Laat. Toen de politie op de Laat was aangekomen trof zij bij een café aldaar een hevig gillende vrouw aan, bovendien was bij een aldaar staande auto een viertal personen aan het vechten. Toen de politie arriveerde stapten de vechtenden in de auto en daar door omstanders werd beweerd dat de bestuurder dronken was, wilde een agent van politie het wegrijden beletten. De bestuurder echter reed door de agent sprong op de linker treeplank van de auto, de bestuur der wilde kennelijk de politieman kwijt en reed daartoe aan de lin kerkant van de Laat het trottoir op, zodat de agent van de' treeplank af moest springen om niet bekneld te raken tussen de wagen en de muur. De auto verdween daarna snel in de richting Bierkade. De politie zette met een taxi de ach tervolging in. De auto reed de Frieseweg op en werd voor de brug bij de „Zes Wielen" door de taxi van de politie ingehaald. De poli tieman loste uit de taxi enige waarschuwingsschoten. De bestuur der van de achtervolgde aut0 stop te echter niet; toen schoot de agent op de banden waarop de achter volgde autobestuurder wel stopte. Toen de politieman zich naar de auto begaf wilde de bestuurder weer wegrijden, de agent schoot toen de linkervoorband van de achtervolgde wagen stuk. Hij trof in de auto vijf personen aan, die nadat assistentie was gekomen al len naar het bureau van politie al hier zijn overgebracht. Zij bleken allen ingezetenen van de gemeente Limmen te zijn. De bestuurder is voorlopig ter ont nuchtering ingesloten en zal daar na worden gehoord. De auto' is in bêslag genomen. De gillende vrouw die de politie op de Laat aantrof, bleef gillen toen de auto wegreed. Op advies van een dokter is de vrouw per taxi naar haar woning te Limmen vervoerd doch daar er niemand thuis was ging de politie, omdat de vrouw in Limmen weer een aanval kreeg, over tot haar uitlevering aan de Rijkspolitie te Limmen. MÉ

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5