Alkmaar's structuurplan is in wording H Oud-brandweercommandant tachtig jaar FILMS VAN DEZE WEEK ZOMERMODE 1950 W ij nodigen U hiermede uit tot een bezoek aan onze 8 Maort begint de enquête bij 2300 bedrijven De heer Frayman reorganiseerde de brandweer Terugkerende militairen r VJ PAGINA 2 ZATERDAG. 4 MAART 1950 ALKMAAR. Het stadsbeeld van Alkmaar is de laatste kwart eeuw herhaaldelijk gewijzigd en het laat zich aanzien, dat dit ook in de komende kwarteeuw herhaaldelijk het geval zal zijn. Liet men in het verleden aan deze ontwikkeling min of meer de vrije loop, waardoor betreurenswaardige toestanden uit stedebouwkundig oogpunt ontstonden wij wijzen b.v, op onverantwoorde bebouwing van de omgeving van de Grote Kerk in de toekomst zal aan deze ontwikkeling richting worden gegeven door de vaststelling van een structuurplan, officieel genoemd „een uitbreidingsplan in hoofdzaak", dat in voorbe reiding is en op de spoedige indiening waarvan de gemeenteraad bij het laatste begrotingsdebat heeft aangedrongen. Het college heeft aan Mej. Ir. v. d. Ban opgedragen dit structuur plan te ontwerpen, waarbij zij wordt bijgestaan door Mr. v. d. Berg, sociaal-econoom bij de Plano logische Dienst van de provincie. Teneinde Mr. v. d. Berg in staat te stellen een inaicht te krijgen van de sociaal-economische ontwikkeling van onze stad, zal op 8 Maart be gonnen worden met een enquête onder de circa 23030 bedrijven in onze gemeente. De achtergrond Alkmaar is als een van de groot ste steden van Noordholland, om haar ligging nog meer dan andere steden, van grote sociale en econo mische betekenis. De plattelandsbevolking van het achterland zal iri de toekomst geen bestaan vinden in veeteelt en tuin bouw. daar de bedrijven een verde re splitsing niet meer gedogen. Het bevolkingsoverschot van het platte land zal dus óf moeten emigreren, óf door de stad opgevangen moeten worden, die dit overschot alleen kan opnemen, als er uitbreiding komt van de industrie. Alkmaar zal daardoor steeds meer het ka rakter moeten krijgen van een in dustriestad. Het gemeentebestuur heeft daar mee rekening te houden en deze ontwikkeling mogelijk te maken. Het komt daarbij voor de vragen te staan, waar en tot welke opper vlakte kan en moet de gemeente terreinen reserveren voor de in dustrie: welke industrieën zijn hier te verwachten en aan welke eise" moeten de terreinen daarvoor vol doen? Welke maatregelen zullen er in de toekomst moeten worden ge nomen t.a.v. woningbouw, scholen bouw. verkeerswegen, riolering, recreatie enz.? Naast dit stedebouwkundige as peet duikt dat van de geleidelijke uitvoering van de te maken plan nen op, d.w.z. hoe komt de gemeen te aan- de geldmiddelen, om deze plannen uit te voeren? Waar de kost voor de haat uitgaat en vooral het nageslacht zal profiteren van de uitvoering der nodige matregelen, zal dit financiële vraagstuk ver moedelijk slechts door geldleningen opgelost kunnen worden. Voorts zijn het sociale en geeste lijke vraagstukken, die met deze stadsuitbreiding verband houden. Niet alleen van kerken en organi saties, doch ook van het gemeente bestuur vragen deze problemen, waarvan de omschakeling van een plattelandsbevolking naar een fa- brieks- en stadsmilieu het voor naamste is, de aandacht. Een voorname vraag is ook: „hoe past de industrialisatie van Alk maar in de structuur van deze stad?" De ontwerpers van een uit breidingsplan hebben dus rekening te houden met de ontwikkeling van de stad in het verleden, zowel als die in de toekomst. De enquete. Teneinde daarin een zo juist- mngelijk inzicht te krijgen, wordt deze bedrijfs-enauête ingesteld, waarbij de 2300 bedrijven in zes groepen, wijksgewijze zijn verdeeld; groep voor groep komt aan de beurt. Reeds hebben K. v. K., Gew. Ar beidsbureau, de Econ. Technolo gische Dienst van de Provincie, het Centr. Bur. v. d. Statistiek en de plaatselijke middenstandsverenigin gen hun medewerking toegezegd; verwacht wordt, dat de betrokken bedrijven ook hun medewerking zullen verlenen aan deze enquête, die een vertrouwelijk karakter draagt en dus dit behoeft nau welijks betoog niets met belas- Advertentie tingen of iets dergelijks te maken heeft. De volkstelling van 1947 leverde niet voldoende gegevens op voor de samenstelling van een rapport, zo als dat voor de maker van een [structuurplan nodig is; de resulta ten van de bedrijfstelling van 1930 zijn daarnaast volkomen verouderd. Een 35-tal vragen zal aan de be drijven worden voorgelegd, waar van er enkele reeds beantwoord zijn aan de hand van de gegevens van K. v. K. De eerste groep vragen heeft betrekking op de naam, adres, aard en rechtsvorm der be drijven; een tweede groep vragen dient om gegevens te verkrijgen omtrent het ontstaan en de ontwik keling van de ondernemingen naar tijd, plaats, doelstelling en maat schappelijke achtergrond. Een derde groep vragen beweegt zich op het gebied van de huisves ting en bedrijfsruimte; zij vragen, hoe en wanneer de omzetting van woningen in de binnenstad in be drijfspanden heeft plaats gevonden; zij handelen over de intensiteit van het gebruik van de grond en over de mogelijkheid dit gebruik te ver groten. Aan de hand van de ant woorden zal kunnen worden vast gesteld, welke oppervlakten in de toekomst bij stadsuitbreiding voor bedrijfsdoeleinden beschikbaar moe ten blijven. Voorts wordt hier ge vraagd, of de vestigingsplaats van het bedrijf aan de wensen van de ondernemer voldoet; zo niet, dan' houden. zal onderzocht moeten worden, of hierin verbetering kan worden ge.' bracht en of het nieuwe uitbrei-' dingsplan daartoe zou kunnen bij-' dragen. De volgende groep vragen dient, óm het afzetgebied van het bedrijf en de opgetreden veranderingen* daarin te kunnen bepalen. De reikwijte en de betekenis van de verzorgende taak 'van Alk maar voor de omgeving zal daaruit' blijken. i Ook de betekenis van de kaas markt voor de middenstand zal uit de antwoorden moeten blijken, ter-i wijl ook het vraagstuk van het ver keer in de binnenstad hierin betrok ken is. De vijfde groep vragen heeft be trekking op het personeel, de sa menstelling en herkomst daarvan, de behoefte aan personeel eh de geschiktheid van bepaalde groepen eruit voor het werk; een en ander met het oog op de raming van da toekomstige behoefte aan woon ruimte. Zo wordt o.m. gevraagd, of er bij het bedrijf, uit hoofde van arbeids prestaties, bezwaren bestaan tegeia personeel, afkomstig uit bepaalde milieus. Tenslotte kunnen op het enquête formulier opmerkingen worden ge maakt, die van belang kunnen ziin bij de voorbereiding van het struc tuurplan. Wij zeiden reeds, dat van de ver strekte gegevens een vertrouwelijk gebruik zal worden gemaakt; d«t enquêteurs, de tellers zijn daarom ook ambtenaren van de gemeente, die aan hun ambtelijke zwijgplicht gebonden zijn. Men heeft een week tijd, om de vragen te beantwoor- Vóór 1 Mei hoopt het gemeen tebestuur alle gegevens binnen te hebben, waarna voor de ambtena ren de taak komt ze te coördineren voor de samenstelling van het rap port. Wanneer dit moglijk is, zal men zowel van het structuurplan als van de globale conclusie van deze enquête op de deze zomer te hou den grote tentoonstelling kennis kunnen nemen. Voordien wacht de aipb'enaren echter nog een veelomvattende taak en zal ook de gemeentereacf zich hiermee nog bezig hebben të N.V.ALKMAAR5E WASSERIJ WESTERWEG TEL.2670 UITMUNTENDE WAS BE HANDELING K.A.B. HOEKJE ALKMAAR De jaarvergadering ligt weer achter ons, met frisse moed zijn we begonnen aan het nieuwe verenigingsjaar. Vele plan nen zijn gemaakt; vier grote actie punten zijn er gesteld, waaraan we zeker moeten werken. Om bij het eerste punt maar eens te beginnen: onder de leden moet meer gaan leven, de betekenis van de P B.O. de eenvoudige werkers moeten deze stof onder de knie krijgen, want de strijd voor maatschappijhervorming wordt niet alleen gestreden in het parlement, op de kantoren van de grote organisaties, maar voor een groot deel op de werkplaatsen in de fabrieken, op de ateliers. De leiders van ons volk kunnen doen zoveel als in hun vermogen ligt, maar zouden zij de grote massa niet achter zich hebben, dan zal Veel van het werk vergeefs zijn. Juist omdat aan het arbeidersele ment bij de P.B.O. zo'n grote plaats wordt ingeruimd, moeten de arbei ders weten wat hun te doen staat, welke taak zij krijgen, hoe in de bedrijfstak, waar zij werkzaam zijn een en ander geregeld moet worden. Het bestuur is bereid u van dienst te zijn, hebt ge voorstellen omtrent een bepaalde manier van voorlich ting. geef dan de secretaris even een seintje, ook het bestuur zal niet stil zitten, maar initiatieven van de leden worden niet versmaad. ALKMAAR. Maandag viert de heer S. Frayman, oud-commandant van de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer zijn 80-ste verjaardag. De heer Frayman, die vroeger een timmerfabriek op de Laat had en als aannemer verschillende grote bouwwerken tot stand bracht, kwam in 1904 reeds als onder brandmeester bü de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer en wel bij de z.g. „gele spuit" in de Schouten straat In latere jaren was hij brandmeester bij de z.g. „bruine" en de „rode" spuit. Toen hij in 1918 zijn taak als commandant van de brandweer aanvaardde, bestond deze uit zeven corpsen met in totaal 300 spuit gasten, verdeeld over tien hand spuiten; het onderling contact tus sen de brandweerlieden liet echter veel te wensen over. De spuiten waren op verschillende punten in de stad gestationneerd en elke spuitploeg vormde een clubje apart. De nieuwe brandweercommandant kreeg van de toenmalige burge meester Ripping opdracht, om de door zijn voorgangers, de comman danten C. Koster en F. Ringers Sr. opgezette plannen tot reorganisatie van de brandweer uit te voeren. Dit was geen lichte taak, want het zou een radicale omwenteling brengen in de organisatie van de brandweer. Onder de leuze: minder man schappen en minder (doch beter) materiaal, doch meer water en meer kracht, aanvaardde de heer Frayman zijn moeilijke taak. Hij bracht het aantal manschap pen van ca. 300 terug tot 80 en in 1919 vormden deze een keurig geüniformeerd corps met een be hoorlijke uitrusting. Het materiaal kwam op beter peil door de aan koop van twee motorspuiten, die op auto's naar de brand moesten worden gereden. De commandant Frayman ont wierp ook een nieuw reglement voor de brandweer, dat door de gemeenteraad werd geaccepteerd. De eerste auto-motorspuit kwam in 1941 het materiaal verrijken. Voor zijn opvolger, de heer Fr. Ringers, was de taak weggelegd het materiaal uit te breiden en wat omvang en kwaliteit betreft, te doen beantwoorden aan de eisen, die aan een moderne brandweer gesteld kunnen worden. De heer Frayman was van 1924 tot het einde van zijn brandweer- loopbaan in 1931 lid van het be stuur van de Provinciale Brand- weerbond en hij was het, die het initiatief nam tot samenwerking met andere gemeenten, wat betreft de hulpverlening bij brand. De gouden ere-meraille Wegens zijn grote verdiensten voor de brandweer, die hij reorga niseerde tot een bruikbaar corps en die hij de grondslag gaf voor de modernisering van het materiaal, ontving de heer Frayman bij zijn' afscheid in 1931 wegens het be reiken van de door hemzelf daar voor in het reglement vastgestelde leeftijd van 80 jaar, uit de handen van burgemeester Wendelaar de gouden ere-medaille van de ge meente, een onderscheiding, die aan slechts enkele burgers werd ver leend. In de geschiedenis van de Alk maarse Vrijwillige Brandweer wordt zijn naam dan ook met waar dering in blijvende herinnering gehouden. De heer Frayman, die sinds een half jaar bedlegerig is en reeds enkele malen de dood nabij was, zal zich ook op zijn 80-ste verjaar dag op Maandag a.s. in acht moe ten nemen en zal deze gedenk waardige dag dus in stilte en in de kring van zijn naaste familie leden moeten vieren. Vanaf deze plaats daarom onze hartelijke ge lukwensen aan de man, die in de rij der brandweercommandanten zo'n eervolle plaats inneemt. Hef Hockey-programma ALKMAAR. Het Hoekey-pro- gramma voor Zondag is maar zeer klein, slechts één wedstrijd, nl. voor heren, prom.-klasse C: Adelborsten Alkmaar. Deze ontmoeting vindt op verzoek van Adelborsten plaats op het veld van de AMHC alhier Verkeerslicht-en bij de Friese Brug ALKMAAR - Teneinde de grootste drukte aan de Friese Brug, on middellijk na het openen en slui ten enigszins in de hand te kun nen houden, zijn aan beide zijden van dit verkeers obstakel verkeers lichten geplaatst. Het ligt in de be doeling deze door de brugwachters. Met het troepentransportschip „Kota Inten" dat vermoedelijk op 15 Maart ln Amsterdam zal aanko men zullen uit Alkmaar, Schagen, Den Helder en omstreken de vol gende militairen huiswaarts keren: B. J. Boogaard, Nieuwstraat 7, Den Helder; C. G. Donia, Warmen - huizen; J P. Eenhoorn, Volgerweg 66, Beemster; C. J. Ellen, Ooster- eind, Texel; P. N. v. d. Eng, Uit geest; W. Geertsema, Wezenstraat 16, Den Helder; H. v. Goor, Kre mersweg 12, Wieringen; P. de Graaf, WieringerwerfG. den Har- tog, v. Galenstraat 33, Den Helder; C. Hoogenhout, Bergerweg 60 Alk. maar; A. de Jong, Loet, Schagen; C. v. d. Kerkhof, Den Burg; P. Koedijk, Broek op Langendijk; J. C. Konijn, Zuidervaart 393, Stompe- toren; J. Kouwen, St Pancras; A. Mennenga, Ooievaarsstraat 28 Den Helder; E. J. Mooy, Obdam; M. Mosk, Anemonenstraat 47, Den Helder; P. A. Nuyens, Kortevliet 32, Den Helder; C. Ruiter, Dieps meer, Oudkarspel; M, Schrieken, Buitenhaven 39, Den Helder; C. Smit, den Hoorn, Texel; P. N. Smit JVaarlandA Hiemstra, Anemo nenstraat 13, Den Helder; K. Kooi N.-Beetskade 54, Alkmaar; P. A. Leijen, Akersloot; D. Molijn, Scha- gnstraat 34, Den Helder; A. de Werker, Prof. Zeemanstraat 27, Den Helder; H. J. Kleverlaan, Ver. dronkenoord D 5Ï Alkmaar. Met de Volendam, vermoedelijke aankomst 22 Maart te Rotterdam zullen thuisvaren: J. J. Abbo, J. v. Scorelkade 20, Alkmaar; C. J. Anneveldt, Scha gen;; C. v. d. Berg, Anna Paulow- na; K. Besijn. Molenbuurt 14, Alk maar; G. M. Breed, Nieuwstraat 13 Alkmaar; C. Bruin, Hoogeweg 25, HeilooW. Castricum, Egmond Binnen; S. Commandeur, St. Pan cras; Th. J. Dekker, Oude Niedorp; S. Goudsbloem, Warmenhuizen; F. Hollenberg, Castricum; P. v. d. Hulst, Schermer; K. Iwema, Mid- denmeer; P. Kamper, Waarland; G, v. Kessel. Limmen; J. v. Kleef, H. H-Waard; D. Kleijer, Schager- waard; P. J. Koniin, Zuiderweg 54, Beemster; J. Nat, Ursem; K, Nieuwland, Schagerbrug; J. Pronk, Kal verdijk; J. v. Regenmortel Anna Paulowna; J. Schaafstra, N.-Nie- dorp; F. Schermer, Castricum; G. Schimmel, Egm. Zee; L. Schotmans Koningsstraat 23 Den Helder; J. Slort, Herzogstraat 54, Den Helder; R. Strengs, Castricum; Th. Stoop, Waar-land; N. P. Stuyt H.H. Waard Th. Timmer Oosth.weg, Beemster; P. A. Tol, Oudegracht 123, Alk maar; W. v. Weel, Fr. Halsstraat 16, Alkmaar; M. Trierum, Gladio- lenstraat2. Den Helder; W. Twisk, Egmond Binnen; M. v. 't Veer, Limmen; P. v. Weene, Castricum; C. Wijnker, H.H.-Waard; M. v. Es- seveld, Voormeer 2 Alkmaar; C. Delfos. Westergracht 78. Den Hel der; M. Huisman. Tuinstraat 19, Den Helder; H. v. Eyck. Wieringer- waard; J. v. Halem, Trompstraat 2, Alkmaar; J. v. d. Idsert, Snaar- manslaan 23, Alkmaar; L. v. d. Spek, Westerweg 83, Alkmaar; G. v, d. Berg. Breezand; J. Blankman Roemer Visserstraat 3. Alkmaar; P. C. Blankman, Krabbendam; J. Bot, H.H.-Waard; A. Boukes, Win kel; C. Burger, Leliestraat 13, Alk maar: F. Pathuis, Wieringen: J. Peppink. Egmond Binnen; L. Joos- ten, Stationsweg 60 Alkmaar; A. Pakes, Wieringen: J. Blokker, Wilh. straat 39, Den Helder: Mevr. M. Jongh-Bregman. Julianadorp, Mar va, A. Eykelhof-Boege, Randstraat 63, Alkmaar: Marva, Visser-de Wert. Trompstraat 22 Den Helder. DE PASSAGIERSLIJSTEN On de bureaux van ons dagblad te Hoorn, Alkmaar. Den Helder en Schagen liggen de Passagiersliisten van de Troepenschepen „Volendam" en „Kota Inten" -voor een ieder ter inzage. BENOEMING ALKMAAR Z. H. Exc. de Bis schop van Haarlem heeft benoemd: tot Districtsmoderator van de Ka tholieke Actie voor Vrouwelijke Jeugd Districtsaalmoezenier van het Vrouwelijk Jeugdwerk en tot Sportadviseur van de Vrouwe lijke Jeugd in het -district Alkmaar: de weleerwaarde heer A. F. Bis schop, kapelaan van de St. Willi- brordusstichting te Heiloo. Cinema Americain Ereschuld In deze film aanschouwt men de strijd van de Indianen tegen de blanke indringers. Ook spelen ge wetenloze lieden een wreed spel letje om "t bezit van zilvermijnen. Een generaal van het leger valt door een vervalste boodschap in ongenade: zijn beide zoons willen wreken. Ofschoon zij eerst onafhan kelijk de strijd voeren, brengt de nood hen tenslotte samen en slagen zij er in de bandieten te straffen, met de hulp van een Indiaan. Een spannend verhaal en met het goed verzfcrgde voorprogramma een uit stekend geheel. A. B. T. Het Tijgermeisje De liefhebbers van het nogal- sen sationele heldendom, zoals dat in 't Vere Westen gesteld wordt tegen over de schurkerij, kunnen deze week in het ABT hun hart weer eens ophalen. De hoofdschotel vormt het eerste deel van de twee- weekse seriefilm „Het Tijgermeis je", waarvan het verhaal speelt in het gebied tussen stad en olie, waar een stam regeert die onder leiding staat van het Tijgermeisje. Een Hoofdingenieur van een olie maatschappij en een geheime agent van een andere oliemaatschappij bekampen elkaar. De geheime agent en zijn onfrisse aanhang meent dat het Tijgermeisje een rijke erfgena me is. op wier fortuin zij jacht gaan 'maken. Na veel evenementen waarbij het niet zachtzinnig toe- *1*2* rr"tnertVara+enjdhe^Leid gaat- w«dt het meisje door-de in- moe.en regelen, te laten bedienen. vari viaar Hplncrere verinct Het zijn dus geen permanente lich ten zodat de weggebruikers, indien de lichten niet branden, de gebrui kelijke voorrangstekens, aan beide zijden van de brug aangebracht, in acht dienen te nemen. De installatie, die dezer dagen werd geplaatst werd hedenmorgen gedemonstreerd. genieur van haar belagers verlost en dan blijkt zij inderdaad de erf gename te zijn van een groot for tuin. De voorfilm „De Zwarte Ban diet", verhaalt van overvallen op postkoetsen en treinen en eindigt met de dood van de zwarte ban diet en een romantisch happy en- ding. Veertienjarigen kunnen het ABT-programma gaan zien. Harmonie: Jeanne d'Arc Maxwell Anderson, die het to neelstuk schreef, dat deze week door het Rott. Toneel in 't 'Gulden Vlies werd opgevoerd, schreef ook het scenario van de film van die naam, waarin Ingrid Bergman de hoofdrol speelde. De geest van deze film is zodoende als die van het toneelstuk; het is het geloof in haar Stemmen, dat Jeanne d'Arc, na een aanvankelijke twij fel, de kracht teruggeeft, om haar leven voor dit geloof te geven, want een leven zonder dit geloof was haar erger dan de dood door het vuur. De in kleuren opgenomen film, die geruime tijd meer in beslag neemt dan een normale film, geeft de geschiedenis van Jeanne d'Arc van hear vertrek uit Domremy tot haar dood qp de brandstapel. Met de overdaad van de Ameri kaanse filmmakers werd er in de film alles bijgesleept wat maar mogelijk was en er zal geen geld gespaard zijn, om deze film zo kostbaar mogelijk te maken. Het spel van Ingrid Bergman konden wij over het algemeen waarderen; enkele scènes echter, zoals die van de bestorming van het slot van Tourelies, vermochten ons niet te bevredigen. Onder de tal rijke hoofdfiguren komen prach tige types voor, zoals die van de bisschop van Beauvair. Voor niet al te critisch aangelegde bios coopbezoekers een film, die zij zullen kunnen waarderen. Victoria Theater De drie musketiers Victoria geeft deze week een re prise van De Drie Musketiers, een prachtige romantische kleurenfilm naar het boek van Dumas. Over de kwaliteiten van deze film schreven wij reeds eerder. Vooraf interessant binnen- en buitenlands nieuws. Ouders van militairen opgelet ALKMAAR Door Katholiek Thuisfront in de St. Josephparochie te Alkmaar wordt in de komende week wederom een pakketje ge. stuurd naar alle mede-parochianen in Indonesië. Meerderen vaa hen zijn echter onderweg naar huis of gaan eerstdaags scheep. Opdat de pakjes niet verloren gaan voor onze eigen jongens, worden de be treffende ouders, indien zij weten dat hun zoon in voormelde omstan digheden verkeert, vriendelijk ver zocht hiervan kennis te geven aan K.T. ..St. Joseph", Westerweg 37 tel. 3278. De pakjes worden dan hier gehouden en bij thuiskomst van de militair aan hem ter hand gesteld. ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: Jeanne d'Arc. 14 jaar; Vic toria: De drie Musketiers; Cinema Americain: Ere schuld, 14 jaar; A.B.T.: Het Tijgermeisje, 14 jaar. STEDELIJK MUSEUM: Ten toonstelling werken van Bergense kunstenaars van 25 en van 7,309.30 uur. ZONDAGSDIENST DOK TOREN: Dr A. L. Grans- bergen, Geesterweg 11, tel. 2294; J. Maats, Steynstraat 1, telef. 2387. ZONDAGS- EN NACHT. DIENST APOTHEKEN: B. H. J. Schouten, Emma- straat 47. NACHTDIENST TAXI'S: Nassaugarage, Nassauplein, telef. 3545. CASTRICUM: Corso: De kampioen ontoelaatbaar! Geniet van je leven, alle leeftijden. STILLE OMGANG ALKMAAR—AMSTERDAM ALKMAAR. Op de vooravond van Kerstmis heeft Paus Pius XII de Heilige Deur geopend, waarmede het Jubileumjaar 1950 een aanvang nam. De H. Vader was de eerste pelgrim die de Heilige Deur be trad. Millioenen gelovigen van al le rassen en volkeren volgen hem na. Allen doen ze dit op hun eigen manier, per vliegtuig, trein, bus, boot, fiets en ook wel te voet. Wij zouden ook gaarne onze voetsporen willen zetten in de Eeuwige Stad, maar de gelegenheid daarvoor ont breekt ons. Maar u kunt het op een andere manier ook doen. Wilt u dit jaar echt iets aparts doen, sluit u dan eens spontaan bij ons aan en gaat deze keer eens te voet naar de Mi rakelstad, u zult daar nooit geen spijt van hebben, mannen en jon gelingen die over een paar gezonde stappers beschikken; als u eens wist hoe wonderschoon deze reis is. Vraag het aan hen. die voor de vijftiende keer te voet heengaan en u zult uit hun mond vernemen dat dit de mooiste reis is in de geest van het H. Jaar. U kunt zich daar voor tot en met Vrijdag 17 Maart bij de bekende adressen opgevein (H. Hazes Geestersingel no. 21 en A. J. de Boer, Vondelstraat 22 B). Het vertrek is bepaald oP 15.30 uur vanaf Emmastraat—-hoek Kenne- merstraatweg. Vraagt uw behanger G.B. BEHANGSELS (Advert.) HET NEDERLANDSE PROZA SEDERT DE OORLOG ALKMAAR. -Op initiatief van de boekhandel Zwaan Zn. alhier, hield dr. Garmt Stuiveling gisterenavond in de aula van het Murmellius-gyrrmasium een le zing over het Nederlandse proza sedert de tweede wereldoorlog, voor de scholieren van de hoogste klassen der middelbare scholen. Dr. Stuiveling liet uitkomen dat na de tweede wereldoorlog, in tegenstelling met de tijd na de oorlog van '14-'18, elke vaste principiële lijn in de Nederlandse literatuur ontbreekt. De princi piële tegenstellingen die er be stonden, werden van secundair belang toen de Westerse cultuur in gevaar kwam. Spreker be treurde de afwezigheid van sterk principieel gerichte tijdschriften. Na de oorlog zien wij als roman genres de historische roman en de humoristische novelle. Vest dijk, Theun de Vries, Henriëtte van Eyk, Klant, Bomans Belcam- po en Carmiggelt zijn van deze literatuurgenres de vertegenwoor digers. Hier is geen vernieuwing te bespeuren, zomin als in het werk van van Eckeren en Borde wij k. De romankunst der jongeren als Simon van 't Reve, Anna Bla- man, W. F. Hermans en ook Jo Boer, Bep Vuyk en Adriaan v. d. Veen, brengt ook geen vernieu wing in de eigenlijke zin. Jo Boer is een zwakkere, vrouwelijke Couperus. Bij haar vinden we het romantische. Bij de anderen, vooral bij de drie eerstgenoemden, vinden we een autobiographisch realisme. Deze schrijvers schrij ven een realiteit van zich af, dié zij echter niet accepteren. Over de waardering van hun werk kan men van mening verschillen, doch volgens dr. Stuiveling kan de schrijver alleen de verantwoorde lijkheid accepteren dat hij dat, wat hem op een bepaald ogenblik obsedeert, ook adaequaat uitdrukt. Uitdrukkelijk gaf spreker als zijn overtuiging weer dat de romans dezer jongeren slechts door rijpe mensen goed kunnen worden ge lezen. Spr. meende, dat door een kleine schok in onze huidige lite ratuur misschien het kristallistie- proces kan ontstaan dat leidt tot de vorming van nieuwe en prin cipieel bepaalde stromingen. MODESHOWS waarin op aantrekkelijke wijze de nieuwste model len voor het komende seizoen worden gebracht. De shows zullen worden gehouden op Dinsdag 7 en Woensdag 8 Maart 's middags 3 uur in onze Lunchroom op de le etage, entree f 2.50 waarvoor een uitgebreid thé complet geserveerd zal worden. Toegangsbewijzen zijn verkrijgbaar aan de cassa van onze Confectie-afdeling. Woensdagavond 8 Maart, 8 nur wordt deze show herhaald in de Schouwburgzaal van het „GULDEN VLIES", entree f 1. waarvoor tijdens de pauze Koffie met gebak geser veerd zal worden. Toegangsbewijzen voor deze Show zijn verkrijgbaar aan de Cassa van de Confectie-afdeling of, voor zover nog beschikbaar, Woensdagavond na 6 uur aan de zaak VROOM d DREESHAM ALKMAAR. EEN POPPENVILLX ALKMAAR Dat onze goede stad veel knutselaars rijk was, wis ten wij wel, maar dat in de Kei zerstraat een villa stond, hadden wij niet vermoed. De heer P. Har derwijk, die daar op no. 26 woont, liet ons gisteren het resultaat van 5 maanden knutselen zien: een pop penhuis van 60 bij 100 cm., met twee verdiepingen en een zolder, compleet met electrisch licht in alle behangen kamers, met ramen en openslaande deuren, met trap en overloop en met deurmatten op een blinkende vloerbedekking. Een huis met salon en slaapkamers, met een keuken waar men in de keu kenkast zou willen kijken of even gauw zijn handen wassen. Enfin het is een poppenvilla van board en triplex, die door de heer Har derwijk volledig gestoffeerd en ge meubileerd zal worden en die het te waarderen resultaat is van vele uren geduldig knutselen. A.F.C.-NIEUWS AFC 1—Zouaven 1- HRC 5— AFC 3; CSV 3—AFC 4; AFC 5— Limmen 4; AFC 6Duinranders 3; WSV a—AFC a; WSV b—AFC c. Adspiranten: USVU bAFC a: Hollandia a—AFC b; AFC c—AFC e; Vitesse cAFC d; Meervogels c —AFC g; AFC i—Vitesse d. Zondag weer een thuiswedstrijd en een zware. Zij speelden gelijk tegen Purmerend en Westfriezen en versloegen ZAP, al met al een tegenstander waarvoor je op moet passen!! Het derde gaat naar Den Helder en heeft het evenals het vierde, dat naar Castricum gaat, lang niet gemakkelijk. Het vijfde en zesde doen Zondag iets goeds, zoals ze zeggen! De junioren A en C zul len het warm krijgen in de Wor- mer! De adspiranten weten hun plicht, een serie overwinningen die knal zijn. Voor de voetballiefhebbers weer een wedstrijd om van te smullen, een pittige tegenstander, die zijn huid duur zal verkopen en elf AFC- ers, die voor hun mooie kans het uiterste zullen doen. Toont uw be langstelling! Aanwinsten R. K. Leesbibliotheek 8865 Arthur v. Schendel, Een zwerver verliefd, een zwerver ver dwaald; 8866 H. J. Flechtner, Gij en de chemie: 8867 A. D. Sertillan- ges O.P., Het oneindige kwelt me; 8868 J. W. Hofwijk, Rome roept; 8869 Dr. W. G. N. v. d. Sleen, Mexi co; 8870 Dr. Ch. Dury, Don Bosco; 8871 Havank, Lijk halfstok ;8872 id. Schaduwwaarom?; 8873 G. v. NesWilkens, De Pendanten; 8874 Erik West, Eeuwig groene oevers; 8875 E. v. Hemeldonck, De hatde weg; 8876 Thomas Merton, Van bal lingschap en.overwinning; 8877 An- toon Coolen, Onder de canadassen; 8879 Aart v. d. Leeuw, Ik en mijn speelman; 8880 Mr. Th'. J. v. Lier, De sociale boodschap der Pauselijke encyclieken; 8881 Rudyard Kipling, Zó-zit-dat, jongens en meisjesboek. Meisjesboek: 8878 Mia Vroom, Met andere ogen. Onbeheerde rijwielen ALKMAAR. Aan het bureau van politie alhier zijn enige rij wielen voor de respectieve eige naren beschikbaar. De fietsen zijn onbeheerd aangetroffen op de openbare weg, t.w. twee heren- en twee damesrijwielen en enige driewielige kinderfietsjes. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag avond tot Zondagavond. VRIJ ZACHT Half tot zwaar bewolkt met van nacht of morgenochtend plaatselijk lichte regen of motregen. Zwakke tot matige en in het Noorden van het land later krachtige wind over wegend uit westelijke richtingen. Vrij zacht. De komende stierenkeuringen ALKMAAR De, voorj aars- stierenkeuringen in Alkmaar en omgeving zullen op de volgende data worden gehouden: Maandag 27 Maart op het sport terrein te Schoorl om 11 uur. Te Alkmaar op de Kaasmarkt, even eens op Maandag 27 Maart, 's mid dags te 2 uur. Te Castricum Woensdagmiddag 29 Maart te 2 uur. De centrale keuring zal plaats vinden op 21 April in de Bergerhout. Drie kleine aanrijdingen ALKMAAR. Gisteravond omstreeks elf uur wilde de be stuurder van een op het Hofplein geparkeerde auto met zijn wagen wegrijden. De ruiten van de auto waren echter beslagen, waardoor het uitzicht werd belemmerd. Bij het wegrijden reed de bestuurder een passerende auto op de Nieu- wesloot aan. In de Langestraat stond een auto geparkeerd. Een andere auto kwam aanrijden, de bestuurder van deze wagen dacht dat de geparkeerde auto zou blij ven staan; de bestuurder van deze wagen reed echter juist weg, zo dat een aanrijding niet kon wor den voorkomen. Er werd geringe schade aangericht. Twee wiel- rijdsters reden achter elkaar de van Everdingenstraat uit en wil den de Kennemerstraatweg over steken. Een der dames werd bij het oversteken zenuwachtig, zij aarzelde en werd door de achter haar rijdende wielrijdster aange reden. Zij kwam te vallen en werd gewond. In het Centraal Zieken huis is zij verbonden. EXPORTEURS TEGEN DE VEILPLICHT De Algemene Nederlandse Bond van Groenten- en Fruitexporteurs, De Nederlandse Bond van Ver- zendhandelaren in Groenten en Fruit en de Nederlandse Bond van Fruitpachters hebben tezamen een request aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening gericht omtrent de publiekrechtelijke veilplicht voor fruit en winterpeen. Zij betogen, dat de reeds vroe ger ter kennis gebrachte bezwa ren tegen deze veilplicht door de practijk van het afgelopen winter seizoen bevestigd zijn. O.a. zou den meer dan 80 pet van alle aan kopen voor export zijn geschied tn strijd met de voorschriften, om dat anders geen export mogelijk zou zijn geweest. De organisaties wijzen er uit drukkelijk op, dat hun actie zich niet richt tegen het veilingwezen zelf, maar uitsluitend tegen de van staatswege voorgeschreven veildwang.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2