Tweede Kamer verhuist naar Ridderzaal Vliegtuigen boven Brussel in de propaganda-slag Volksraadpleging in België Hardwerkende Nederlandse kolonie in het Braziliaanse land Het Staatsgezag en het zedelijk welzijn der Gemeenschap Stemmen staakten over Dieselmotoren Huwelijksheiliging Meer buitengewoon dienstplichtigen Belgische heffing op boter Buitenlands overzicht Pioniers in Sao Paulo Soldaten in de voorste loopgraven Rijke oogsten, samenwerking energie en volharding Goedkeuring voor Leeuwarden ZATERDAG 4 MAART 1950 PAGINA 3 (Van onze parlementaire redacteur) Gisteren vergaderde de Tweede Kamer voor het laatst in de onde en vertrouwd geworden omgeving. Het inwendige van het gebouw zal ren noodzakelijke vernieuwing on dergaan. De volgende week is ge reserveerd voor de verhuizing. Daarna zal de Tweede Kamer voor lopig in de Bidderzaal bijeenkomen. De Kamervoorzitter sloot deze laat ste vergadering niet dan nadat hij met een geestig speechje afscheid had genomen van de oude omge ving. Het werd een afscheid met een tikje weemoed. maar anderzijds achtte dr. Kortenhorst het tijdstip van de verbouwing toch ook goed gekozen. Leefden wij niet in eep tijd van doorbraak en vernieuwing?! Minister Lieftinck slaagde er niet meer bi om zijn wetsontwerp in zake verhoging van invoerrecht op benzine nog in de oude omgeving aangenomen te krijgen. Tot kort voor het einde had het de schijn, dat dit best zou hikken. Wel bleven de heren v. d. Heuvel (A.R.), Rit meester (V.VJ3.) en Hoogcarspel CComm.) zich ook bij de replieken onverzoenlijke tegenstanders tonen, maar de heer v. d. Wetering (CJï.) scheen nog bij te draaien en da heer Lucas (K.V.P.) stelde zijn stem nog maar van één voorwaarde afhankelijk. Omwille van de Bene lux zou hij voor stemmen, mits de minister een vorm vond om het wetsontwerp niet eerder in wer king te doen treden, dan nadat de andere bij de Kamer aanhangige belastingvoorstellen ook waren be handeld. Hij en de zijnen wilden dé lasten van het bedrijfsleven niet verzwaren, voordat hier een aange kondigde verlichting (vermindering van de ondernemingsbelasting) te genover zou kunnen staan. Nadat de heer Hofstra (P.v.d.A.) had me degedeeld, dat zijn fractie tegen een dergelijk verzoek geen bezwa ren maakte, al betekende zulks niet dat zij zich hierdoor in haar hou ding tegenover de nog aanhangige 2e ZONDAG VAN DE VASTEN Tot tweemaal toe vindt St. Pau- lus in het Epistel 't ■nodig' ons te herinneren aan het allervoornaam ste op deze wereld, het doel waar om we op ..arde zijn: dat is Gods Wil. Hoe is God» wil? Heilig te worden. „Dit toch is Gods wil dat ge heilig wordt". Daar zijn we dus mee bezig. Een vijf tien keer per dag zeggen we immers: Uw wil ge schiede. Niemand is zo dwaas te menen dat we heilig, d.i. volmaakt, worden alleen d or het bidden van het Onze Vader. We blijven toch evenmin thuis zitten, omdat we hidden: Geef ons heden ons dage lijks brood. Veel gemakkelijker ver geten we dat Onze Lieve* Heer ook iets met het dagelijks brood te ma ken heeft, dan dat we vol vertrou wen met de armen over elkaar g.ian zitten verwacatend dat onze tafel op ons gebed een tafeltje- dek-je geworden is. Dus: biddend de vervulling van Gods wil, wetend wat Gods wil is onze zaligwording werken we en doen we ons best om zo vol maakt mogelijk hier op aarde te leven. Mocht U nog een andere redenering willen horen, hier is er een: boven Jezus" leven stond steeds: uw wil geschiede, tot aan het kruis toe; wij zijn Jezus" volge lingen en leerlingen, dus doen we wat Hij deed. 't Is vanzelfspre kend! Maar juist dat „doen"! Sint Faulus helpt ons door een voorbeeld te geven: „Ge moet in kuisheid leven; leder moet zich een huisvrouw verwerven in ere en heiligheid, niet in hartstocht en be geerlijkheid. Niemand schende de rechten van zijn broeder (d.i. zijn medemens)." Zeer waarschijnlijk had de Heilige bepaalde misbruiken op 't oog, dat neemt niet weg dat deze woorden niet voor ons gelden: 't Is H. Schrift, dus „tot onze on derrichting geschreven". Wat Sint Pau'js zegt, is werkelijk leerrijk. Hij ziet het huwelijk als iets moois en schojns, totaal niet in strijd met „heiligheid en ere". In optima for ma kunnen wij door ons huwelijks leven Gods wil doen en dus heilig, volmaakt worden. Moedgevend is liet te overdenken, dat de samenle ving van twee men. i een sacra ment is, niet alleen de sluiting er van in de Kerk, als de bruid in het wit is, neen, de gehele samenle ving tot zij bij de doo:" onmogelijk wordt, is sacrament, is geheiligd, in blije en droeve dagen, óók als de partijen elkaar tegenvallen. Dan vooral geldt S Paulus' vermaning: „niemand schende de rechten van zijn medemens". Ieder houde veel eer gewetensonderzoek, of niet een teveel aan zelfzucht en een te weinig aan offerbereidheid de oor zaken zijn van de huwelijksmoei lijkheden. Ware liefde immers is tot elke offer bereid, en overwint alle moeilijkheden. Denk aan het liefde-lied van twee Zondagen ge leden. Het tussenzinnetje: „niet in hartstocht en begeerlijkheid" is speciaal voor „e Vasten van be lang. S. Paulus wil zeker niet alle hartstocht in het huwelijk verbie den. Onze Moeder de H. Kerk leert dat 't huwelijk op de tweede plaats „remedium concupicentiae, een geneesmiddel voor onze hartstocht en begeerlijkheiis. Maar in de H. Vast— -ijd zich op dit gebied ont houden, is altijd beschouwd als een prachtige versterving. Laten wij de goede gebruiken in stand hóuden. Dit offer voor God zal ons huwe lijksleven heilige- De kinderen him vastentrommeltje, wij onze manne lijker en forsere versterving. Door het offer winnen wij het Paasfeest. P. C. DE HAAS O FM. FEESTDAGEN IN DË KOMENDE WEEK. Dinsdag 7 Maart H. Thomas v. Aquino. Woensdag 8 Maart H. Johannes d Deo. Donderdag 9 Maart H. Francisca Flomana. Vrijdag; 10 Maart IX. H. Veertig Martelaren. belastingvoorstellen gebonden acht te, bleek uit het antwoord van de minister, dat hij althans op dit punt wei overstag wilde gaan. Ver zoeken om ook van de verhoging zelf af te zien, wees hij in dit sta dium met nog groter klem dan de avond tevoren af. De heer Weiter, die er op gewezen had, dat het le ven tegenwoordig toch al zo som ber was en dat de autobezitters dit kleine brokje „geluk" nu tocb mochten behouden, kreeg te horen, dat de minister tijdens deze sme king het „leidt ons niet in beko ring" gebeden had. Aan de heer Lucas (K.V.P.) stelde de minister voor om het K.B„ dat voor de in werkingtreding van deze wet nodig is, niet eerder te doen uitlokken, dan nadat de Kamer gelegenheid zou hebben gehad om de andere nog aanhangige belastingvoorstel len af te doen. Hiermede was dus aan het verzoek van de heer Lucas (K.V.P.) voldaan. Tegelijk deelde de minister echter mede, dat hij de Kamervoorzitter bereid had ge vonden om spoed te zetten achter de behandeling van deze voorstel len. Deze zou nu waarschijnlijk reeds vóór Mei kunnen geschieden. Op deze manier deed de minister het bijkomend voordeeltje teniet, dat in het voorstel-Lucas had kun- aen schuilen. Hij maakte de ter mijn, waarop er nog goedkope ben zine zal zijn, nu immers zo kort mogelijk! Bleef tenslotte nog slechts over de artikelsgewijze behande ling van het ontwerp en het was nu in deze laatste fase, dat het ontwerp nog verhinderd werd om nog in deze vergadering de eind streep te halen. De wijziging van de Motorrijtuigenbelastingwet brengt voor de autobussen een verlaging van 10 pet. Voor de dieselmotoren, die geen last zullen hebben van de duurdere benzine, wilde de minis ter deze verlaging echter weer on gedaan maken. Dat vond nu de heer v. d. Wetering (C.H.) onbil lijk; hij wilde de Dieselmotoren op gelijke wijze van de verlaging doen profiteren en diénde een daartoe strekkend amendement in. De mi nister voelde daar weinig voor. De Diesels veroorzaakten veel onder houd af|: de wegen en ook konden de onderdelen hier niet gefabri ceerd worden. Het leek hem dus niet wenselijk om het gebruik hier van door een extra-voordelige rege ling aan te moedigen. Hij sprak over het amendement echter niet zijn veto uit. Zo kwam de stem ming. C.H., AH. en V V.D. waren voor, P.v.dA. tegen, de K.VJ". viel in voor- en tegenstemmers uiteen. De uitslag was 30 voor en.... 30 tegen. De Kamervoorzitter maakte al vóór de bekendmaking door geba ren duidelijk, dat de schaal in evenwicht was gebleven. Minister Lieftinck, die al een beetje somber was gaan kijken, kreeg eensklaps weer pret. Ook al had hij het wets ontwerp 'elf dan al wel in zijn zak. het is voor een minister toch nooit prettig om een afgewezen amende ment aangenomen te zien. De stem men werden nog eens weer overge teld, maar het bleef 30 tegen 30! Toen trok de voorzitter de conclu sie, die het Kamerreglement voor schrijft: De behandeling werd ge schorst, in een volgende vergade ring zal over het amendement op nieuw gestemd moeten worden. Ook de eindstemming moest nu vanzelfsprekend uitgesteld worden. Van de lichting 1950 zullen meer personen tot buitengewoon dienst plichtige kunnen worden bestemd dan voorheen het geval was. Hier voor zullen in aanmerking komen zij, van wie twee broeders dienen of gediend hebben. De normen, wel ke voor de vorige lichtingen heb ben gegolden om buitengewoon dienstplichtige te kunnen worden op grond dat een broeder is ge sneuveld of met een gesneuvelde wordt gelijk gesteld, hebben enige verruiming ondergaan. Daaronder zullen thans o.a. zij vallen, die een broeder gehad hebben, die in oor logstijd verplicht heeft gevaren en tengevolge van oorlogshandelingen is overleden of vermist. Bovendien is de voorwaarde vervallen, dat het overlijden van een broeder, die als verzetsman in gevangenschap is ge raakt, zes maanden na zijn terug keer uit gevangenschap moet heb ben plaats gehad. Zij, die op bovenvermelde gron den niet tot buitengewoon dienst plichtige kunnen worden bestemd, zullen echter in aanmerking kun nen komen voor beperkte militaire verplichtigen in vredestijd. Deze groep zal worden gévormd aan de hand van bij de ministeries van oorlog en marine beschikbare gegevens omtrent de ingeschreve nen. behorende tot gezinnen, welke reeds grote offers aan het vader land hebben gebracht. BRUSSEL. 3 Maart (A.N.P.). De campagnes voor en tegen de terugkeer van Koning Leopold naar België verlopen tot nog toe kalm. De vergaderingen, die alom in het land door aanhangers en tegenstan ders- van de Vorst worden belegd, blijven rustig eb slechts zelden wordt melding gemaakt van inci denten. Van aanplakbiljetten wordt een sober gebruik gemaakt. Anti- en pro-gezinden bedienen zich veel meer van geïllustreerde vlugschrif ten in krantenformaat, die huis aan huis worden bezorgd. Wel ziet men steeds meer voor de vensters der Leopoldisten het portret van de Koning verschijnen met het onderschrift: „Ja, de Ko ning komt terug". Van de zijde der tegenstanders plakt men op grote schaal zegels aan, die de vorm van het internationale verkeersbord „Verboden toegang" hebben met op de witte band in het midden het woord „Non" of „Stop Baels", wat doelt op de echtgenote van de Koning, Deze biljetten worden dan door dé Leopoldisten weer bedekt met een geel plakzegel, voorzien van het woord: Ja. Beide partijen nemen hun toe vlucht tot de modernste propagan damethoden en des avonds kan men boven Brussel vliegtuigen zien, die onder de vleugels de woorden „Ja" dan wel „Neen" in lichtende let ters dragen en waaruit een stentor- stem allerlei slagzinnen debiteert. De Brusselaars reageren hierop echter nauwelijks en in een gesprek zullen zij zelden spontaan over de Koningskwestie beginnen. Een ieder schijnt voor zichzelf reeds beslist te hebben hoe hij zal stem men en het is niet waarschijnlijk dat de rechtse of linkse propaganda hierin veel verandering zal kunnen brengen. De Belgische Ministerraad heeft Woensdag besloten Koning Leopold niet toe te staan door middel van een in Zuid Frankrijk opgenomen gramofoonplaat voor de nationale radio-omroep de Belgische bevol king toe te spreken. De liberale ministers zouden ge- Blijkens een afkondiging in de Belgische Staatscourant legt België sedert 1 Maart 1950 Belgische im porteurs 'n heffing van 14.50 B. fr. per kg in te voeren boter op in de vorm van een speciale „Taxe de Licence", welke heffing in de plaats komt van een Nederlandse heffing, die tot nog toe ten behoe ve van België werd geheven om 't verschil tussen de in gezamenlijk overleg vastgestelde minimumprijs van de boter en de lagere Neder landse exportprijs in Belgische frs. weg te nemen. DE HEER TJ. B. E. KIELSTRA OVERLEDEN Gistermorgen is de heer Tj. B. E. Kielstra, voorzitter-directeur van het Bedrijfschap voor Vee en Vlees, na een ziekte, die hem se dert ongeveer een jaar niet in staat stelde zijn functie uit te oefenen, overleden. De heer Kiel stra werd in 19491 aangesteld tot directeur van de toenmalige Ne derlandse Veehouderijcentrale, waarna hij weldra voorzitter van het Bedrijfschap voor Vee en Vlees werd. Het bestuur van het Bedrijfschap benoemde hem tot directeur. Ook was hij directeur van het Vee- en Vleesaankoop bureau. dreigd hebben uit de regering te treden, indien de vorst in staat zou worden gesteld deze radiorede te houden. De Belgische P.T.T. is met steun van de marechaussee een krachtige campagne begonnen tegen de clan destiene zenders, nu deze zich zijn gaan mengen in de propaganda. Tot nog toe waren de uitzendin gen beperkt gebleven tot- het draai en van gramofoonplaten ihet hier en daar een humoristische noot. Het feit, dat men zich destijds bij de uitverkoop van Amerikaanse ledergoederen voor weinig geld een zendinstallatie kon aanschaffen heeft de oprichting van clandestiene zenders zeer in de hand gewerkt. Het komt waarlijk niet veel voor dat de Venetianen in hun met talrijke kanalen doorkruiste stad een auto ontwaren. De winnaar van een Fiat topolino, de prijs uit een loterij, trok dan ook danig de belangstelling toen hij met zijn wagen op het beroemde San Marcoplein verscheen. Het zal wel niet in de bedoeling gelegen hebben met het vehikel tochtjes door de stad te gaan maken. WEER EEN CENTRUM-RAPPORT Het bestuur van het Centrum voor Staatkundige Vorming publi ceert een rapport van de Commis sie-Van Haren betreffende overheid en openbare zeden. Deze commissie was samengesteld als volgt: voor zitter: Mr. Dr. C. Cli. A. van Haren te 's-Gravenhage; secretaris: Dr. J. C. M. Ongering te 's-Gravenhage; leden: Mevrouw E. G. M. A. Kreynsten Braak te Hilversum; Th. P. J. Eisen te Rijswijk; A. Jan sen pr. te Utrecht; Dr. P. A. F. V. d. Spek te 's-Gravenhage; Mr. H. K. A. Stoffels te 's-Gravenhage; Mag, Dr. J. G. Stockman O.F.M. te Utrecht. In het eerste hoofdstuk wordt de verhouding tussen overheid en openbare zeden in het algemeen besproken. De commissie legt aan haar beschouwingen ten grond slag, dat het tijdelijk algemeen welzijn, waarvan de verwezen lijking het doel der staatsgemeen- schap is, ook geestelijke en zede lijke waarden omvat, al behoort de behartiging van deze waarden allereerst tot de taak van de individuele mens en vervolgens van de Kerk. De taak van het staatsgezag t.a.v. het zedelijk wel zijn der gemeenschap wordt in drie punten samengevat: a. Het is de taak en de plicht van het staatsgezag om in het positieve recht op te nemen en te sanctionneren de morele nor men, welker algemene naleving voor een geordend staatsverband noodzakelijk is. b. Het is de taak en de plicht van het staatsgezag, het zedelijk welzijn der burgers te bevorde ren door het levensmilieu, de ge meenschap, zodanig in te richten, dat het streven naar geestelijk- zedelijke vervolmaking, welke het werk der individuen zelf is, moge lijk en gemakkelijk wordt. c. Op de derde plaats is het de taak en de plicht van het staats gezag om de activiteiten van de burgers, van de door dezen ge vormde organisaties, alsook van de talrijke godsdienstige en ker kelijke verenigingen te helpen en te steunen. Het is duidelijk, dat ouders en opvoeders en de vele godsdienstige en sociale organi saties primair de taak hebben het zedelijk goede te bevorderen en het kwaad te weren en dat zij over middelen beschikken, waar over de staat niet beschikt. De overige hoofdstukken be treffen bepaalde zedelijke hande lingen, welke op het sexuele leven betrekking hebben of daarmede in nauw verband staan. De com missie doet aanbevelingen voor wettelijke maatregelen c.q. wijzi ging van bestaande wettelijke be palingen. Dat de commissie geen gedetailleerde aanbevelingen heeft gedaan ten aanzien van gemeen telijke regelingen, is niet geschied uit miskenning, maar veeleer uit begrip voor de taak der gemeente besturen in deze. De commissie vraagt o.m. aan dacht voor: het opnemen in het Wetboek van Strafrecht van een verbod tot het in het openbaar dragen van kleding, welke aanstotelijk is voor de eerbaarheid; een reglemente ring van de bad- en zweminrich tingen mede ter bestrijding van zedelijke excessen; het stellen van regelen t.a.v. het kamperen, zo dat het gemengd kamperen onmo gelijk wordt gemaakt, zonder dat evenwel het kamperen in gezins verband wordt getroffen; een wettelijke regeling waardoor de uitoefening van het beroep van dansleraar afhankelijk wordt ge steld van een vergunning en de leiding van een dansmeester wordt voorgeschreven voor het dansen in danslokalen. Nog een week scheidt ons van het referendum, dat op Zondag 12 Maart in België zal worden gehou den en dat naar verwacht mag wor den een eerste en belangrijke stap zal zijn tot de oplossing van de koningskwestie waardoor België nu reeds vijf jaar lang wordt ge teisterd. Want zoals nog dezer dagen on ze Belgische correspondent duide lijk uiteen heeft gezet, zal deze uit spraak van. het Belgische volk geen beslissing brengen, maar alleen De socialisten en ook een deel van de liberalen zeggen, dat het Belgische volk Koning Leopold niet terug wenste en dat daarom alleen oplossing kon gevonden worden door een troonsafstand van de Ko ning De anderen beweren, dat het Belg. volk zijn Koning wel terug wenst en dat daarom alleen een te rugkeer van Koning Leopold het land weer rust en regeerkracht kan geven. Wie gelijk heeft zal op 12 Maart blijken. Hoe groter de meerderheid voor Regering en parlement een van een der partijen is, hoe gemak- belangrijke aanwijzing zijn hoe dit probleem moet worden opgelost, OVEREENKOMSTEN TUSSEN FRANKRIIK EN SAARCEBIED Volgens een gistermorgen tus sen Frankrijk en het autonome Saargebied te Parijs getekende overeenkomst ziet Frankrijk af van zijn aanspraken op de eigen dom van de kolenmijnen van het Saargebied. Het Saargebied heeft de Franse regering het recht over gedragen om de kolenmijnen te exploiteren. In ruil hiervoor heeft de Franse regering toegezegd steun te zullen geven aan de aan spraken van het Saargebied op de eigendom van de mijnen bij de eventuele bespreking van een vre desverdrag met Duitsland. Bovendien werden vier andere overeenkomsten getekend, waar bij aan het Saargebied zo volledig mogelijk zelfbestuur wordt ver leend binnen het kader van mone taire unie en de douane-unie met Frankrijk. (Van onze speciale verslaggever - I) SAO PAULO In het binnenland van Brazilië, in de staat Sao Paulo, op een plaats, waar vroeger duizenden stuks vee van een grote Amerikaanse exportslachterij met wilde grassoorten werden vetgemest en waar thans Nederlandse boeren het land van een woestenij in een gecultiveerd landbouwgebied hebben herschapen, hebben dezer dagen Jan Aaldering en Lijsje Wol- sïng, twee jonge mensen uit Doeünchem, elkaar voor het altaar het ja-woord gegeven. De felle tropenzon stond buiten aan de hemel, de bougainville voor het oude fazenda-huis bloeide met een weelde van lichtpaarse bloesem en binnen stond het fees telijk ontbijt gereed. Nederlandse broodjes, door de bakker van de Nederlandse kolonie voor de bijzondere gelegenheid uit de oven getoverd. Midden in het glooiiende heuvelland, dat aan Zuid-Limburg doet denken, stond een wit huis met een laag dak. Het huis van de jong gehuwden uit Doetinchem. Het huis van de timmerman Jan Aaldering. waarvoor hij zelf de meubels ge maakt heeft en waar hij vrijwel alle spijkers, die erin verwerkt ziin, zelf in de muren heeft geslagen. Deze morgen met zijn felle zon, waarin de roodbruine kleur van het land zo prachtig uitkomt tegen het frisse groen van de wuivende mais, die stond te bloeien, was voor de fazenda een bijzonder feest- In de kapel werd de eerste huwelijksmis gezongen voor. een jong bruidspaar. Jan Aaldering is anderhalf jaar geleden als jong pionier naar Sao Paulo getrokken, zijn meisje is hem thans gevolgd. Een paar weken geleden kwam zij op de hobbelende jeep door de 7 km lange zandweg het erf opgereden met haar koffertje ach terin. Weken lang had zij gevaren en daarna nog uren gespoord voor zij bij Jan was. Dan nog een lange tocht met de jeep over heuvels en dalen langs wegen, zo stoffig dat Wim Miltenburg speciaal bedreven in het besturen van jeeps over wegen, die de naam weg niet verdienen iedere reiziger de raad geeft zijn „gasmasker" (in onver valst Amsterdams uitgesproken) niet te vergeten. En dan in de verte witte huisjes neergestrooid tegen de heuvels. Het land waar .Tan zo vaak over geschreven heeft: het nieuwe land met zijn toekomst voor een jong geslacht. Roodbruin ligt het daar onder de tropenzon, vol beloften voor hen, die er him krachten aan komen geven. Pater Sijen, die als zielzorger met de kolonisten uit Nederland is meegekomen, heeft gepreekt over de liefde. De kolonisten waren al len komen luisteren. De grote tractor, die met de schijfeg bezig was het onkruid onder te werken, stond een ogenblik verlaten op het land en de grijsbruine zebu's Braziliaans vee, dat naast het Nederlandse rood- en zwartbonte loopt te grazen stonden een ogenblik in de verlaten stilte over het verre land te turen. Jan en Lijsje waren bruid en bruidegom en alle boeren en ambachtslieden van de Nederlandse kolonie vierden feest. Het eerste huwelijk, dat op de fazenda gesloten werd. was een gebeurtenis in de nog jonge ge schiedenis van deze merkwaardige boerenkolonie, die als een zuivere coöperatie met elkaar en voor el kaar werkt en de grote moeilijk heden van het pionieren overwint. De 450 Nederlandse boeren, die vee en landbouwmachines. zich hier op initiatief en onder lei ding van ir. Geert Heymeyer zijn komen vestigen, hebben tot ver bazing van hun Braziliaanse col lega's, het land een intensieve bodemcultuur gebracht. Zij hebben de woestenij met bulldozers, met ploegen en eggen opengelegd en zij hebben van deze voortreffelijke klei- en zandbodem vruchtbare ak kers gemaakt, die als in een Zuid- Limburgs landschap tegen de zacht- glooiende heuvels liggen en waarin de kleine witte, in Braziliaanse stijl gebouwde boerenwoningen, die de pioniers zelf hebben opgetrok ken, als sieraden verspreid liggen. Tijdens de opbouw van het be drijf, dat stallen, werkplaatsen, huizen en zelfs een school telt in totaal vijftig gebouwen reeds hebben vele jonge boeren maanden lang de spa verwisseld tegen trof fel en hamer en juist dezer dagen, toen wij tijdens het bezoek van Prins Bernhard aan Brazilië kans zagen om even langs te komen, was de vijftigste nog van een dak gereed gekomen. Men is nu aan een school bezig, waar honderd kinderen onderwijs kunnen krijgen. Enkele zusters, die dit onderwijs geven, maken als waardevolle medepioniersters deel uit van de groep en zelfs is onlangs een pas afgestudeerde doctor in de lette ren met zijn jonge vrouw naar de fazenda Riberao getrokken, met het doel in de toekomst het middel baar onderwijs te doceren en zich voorlopig verdienstelijk te maken met het onderwijs van de landstaal van Brazilië, het Portugees. - Een van de grote moeilijkheden, waarmede iedere pionier te kam pen krijgt, is de taal. Vooral wan neer men er individueel op uit trekt een vorm van emigratie, die in Zuid-Amerika vrijwel altijd mislukt is dit de grote handicap. De wijze, waarop ir. Heymeyer zijn groep heeft gevormd, is erop gericht, om juist deze begin- moeilijkheden te overwinnen. De kolonie is namelijk als coöperatie opgezet. Dit is gebeurd in overleg met de Katholieke Boeren- en Tuindersbond en hierbij zijn de leden naast rechten ook plichten opgelegd. Zo moeten zij tijdelijk werken in dienst van hun coöpe ratie en de kolonist moet beginnen zijn loon ter beschikking te stel len voor de centrale aankoop van NIJDIG RODDELPRAATJE De firma Douwe Egberts te Joure en Utrecht is de laatste maanden het onder werp geweest van een nij dig roddelpraatje; de firma zou namelijk personeel van een bepaalde religie hebben ontslagen. Deze lasterlijke aantijging wordt uit minderwaardige motieven rondgestrooid en van verschillende zijden is ze reeds tegengesproken, o.a. na onderzoek, door het Chr. Nationaal Vakverbond in Nederland (C.N.V.), het Ned. Verbond van Vakver enigingen (N.V.V.) en de Chr. Kruideniersbond. De geruchten zijn van elke grond ontbloot, zo mag ten overvloede nog eens worden vastgesteld. STAD KRIJGT TWEEHONDERD GOEDKOPE WONINGEN Leeuwarden is de tweede ge meente, die een ministeriële goed keuring heeft gekregen voor de bouw van woningen met een ver minderde rijksbijdrage. Lisse had de primeur. De goedkeuring be treft een plan van 200 woningen. De jaarlijkse bijdrage zal f 130. per woning bedragen, de huur van deze woningen is vastgesteld op f 6.55 per week. Nadat een speciale financie ringsregeling voor de bouw van woningwetwoningen met een ver minderde Rijksbijdrage tot stand is gekomen, zijn thans voor deze sector maatregelen genomen, die een ongestoord verloop van de bouwactiviteit en het handhaven van een behoorlijk woningpeil moeten waarborgen. Voor de uitvoering van de goed kope woningbouwplannen zijn voorlopig 6 a 7000 woningen be schikbaar. Deze beperking schept de zekerheid, dat de te verstrek ken extra-toewijzingen in het ka der van het bouwplan 1950 te rea liseren zijn. Bij de bepaling in welke ge meenten met de bouw begonnen kan worden zal overleg worden gepleegd met de colleges van Ge deputeerde Staten. Gebleken is reeds dat niet alle ingediende plannen reëel zijn. BIJZONDERE LEERSTOEL TE DELFT Naar wij vernemen ligt het, be houdens Koninklijke goedkeuring, in het voornemen van de St. Rad- boudstichting aan de Technische Hogeschool te Delft een bijzon dere leerstoel te vestigen in de Thomistische Wijsbegeerte. keiijker het straks voor het parle ment zal zijn, de knoop door te hakken. Bekend is, dat Koning Leo pold zelf van mening is, dat hij te rug moet treden wanneer hij niet minstens 55 van zijn volk achter zich krijgt. De liberalen menen, dat zeker 60 van het Belgische volk zich voor de Koning moet uitspre ken, willen zij meewerken aan de opheffing der wet. welke de koning belet naar België terug te keren. De socialisten zijn van mening, dat minstens 70 van het volk zich voor de koning moet uitspreken. Zij menen,' dat 30 van het volk reeds het recht moet hebben de- grondwettige koning tot aftreding te dwingen. Op welk democratisch beginsel het standpunt berust, dat 30 van de kiezers haar wil moet opleggen aan 70 heeft de socia listische pers, hoeveel kolommen zij ook aan deze kwestie wijdt, nog steeds verzuimd duidelijk te maken. Blijkbaar moet volgens deze aller nieuwste socialistische democratie het stemmeneijfer niet geteld maar gewogen worden en hebben socia listische stemmen minstens de dub bele waarde. Hoe dit zij; wie de socialistische pers in België volgt, ontkomt niet aan de indruk, dat de rode heren daar wel heel hoog van de toren blazen en in deze anti-koningscam pagne voor de communisten in de meest walgelijke demagogie niet onder doen. Zowel de katholieken als libera len hadden het plan opgevat om 't Belgische volk niet alleen in volle vrijheid, maar ook in de meest za kelijke en nuchtere sfeer over deze kwestie te laten beslissen en daar bij het land te sparen voor een emo tionele en hartstochtelijke strijd, welke in deze tijd niet anders dan noodlottige gevolgen kan hebben. Maar de Belg. socialisten hebben niet geaarzeld hand en spandien sten te lenen aan de communisten en zij laten niets na rond deze kwestie, het land in rep en roer te brengen. Allereerst ontketenen zij een campagne tegen de koning, waarbij de meest vulgaire scheldwoorden en lage verdachtmakingen schering en inslag zijn. Niet alleen wordt de koning met modder gegooid, maar ook zijn echtgenote, de Prinses de Rethy wordt niet alleen op laffe wijze „Koningin Baels" genoemd maar bovendien wordt haar nog wel door socialistische democraten verweten, dat zij maar van burgerlijke af komst is en geen blauw bloed in de aderen heeft. Een koningin van België moet toch minstens tot de adel behoren, schreef „Le Peuple" deze week Om alles wat Frans gezind en anti-Vlaams is tegen de koning op te hitsen, wordt daaraan van socia listische zijde in Wallonië nog toe gevoegd, dat haar vader, Gouver neur Baels, een fanatieke Flamin gant was en dat de vorstin de ko ning stelselmatig heeft opgezet te gen alles wat Frans en Waals was. Maar niet alleen slooft men zich uit om de vorstelijke familie in hun persoon afkeurenswaardig te be zoedelen, men treft ook reeds maat regelen, om wanneer straks het Belgische volk in grote meerder heid zich zou uitspreken voor de terugkeer van de koning, door mid del van terreur en stakingen het land economisch zoveel mógelijk te ondermijnen ten einde op die wijze de koning te nopen de socialisten toch hun zin te geven. Waaruit en passant blijkt, hoe verdacht de de mocratie van de socialisten nog al tijd is en dat in elk geval de ter- reur-methoden van de communis ten, om de democratie te ondermij nen, ook onder de Belg. socialisten eel aanhang vinden. Dat iemand als oud-minister Spaak zijn repu tatie te grabbel gooit, om aan deze minderwaardige agitatietegen de koning mee te doen, zal hem in eigen land en ook buiten de gren zen van België heel wat aan sym pathie en waardering doen inboe ten. Dat het kath. Belgische volks deel zich door deze socialistische woorden en terreur niet zal laten intimideren, staat wel vast. West-Duitse consulaten De regering van West-Duitsland heeft met goedkeuring van de wes telijke geallieerden besloten in tien landen consulaten te vestigen, onder meer in België, Canada, De nemarken, Italië, Luxemburg. Nederland en Noorwegen. Deze kaart geeft een overzicht van de politieke verschuivingen, zoals die volgens de uitslag van de jongste verkiezingen hebben plaats gevonden in Groot-Brittannië. Belangrijke wijzigingen traden op in Wales en Midden-Engeland.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3