Vleugels van de vloot halkring 1AMMA Schoonmaak, de vrouw en haar karakter Zijn alle vrouwen dan toch hetzelfde1 -RECEPTEN Wordt eerste Nieuwzeelandse vrouw zalig verklaard? KRUISWOORDPUZZLE Rubriek voor de vrouw Suzanne Aubert de Laye, verpleegster De belevenissen van Spat en Jasper DOST UIT DE g RIEVENBUS DCG—Velsen WMSBloemendaal KVV— Alkrti. Boys 4e klasse A: Texel—Grasshoppers W.waardSchoorl N. NiedorpOudesluis 4e klasse B: PurmerendBerdos Da Rijp—Andijk RKAFCZouaven 4e klasse C: WSW '20—Zeevogels RandersLimmen BEKER <2e ronde inhaal) De MeerSDW NFC—ZSGO Halfweg—BFC Alw. Forw.—DTS klas wordt DOS—DVO et is bekend dat DVO :hrik gaf, maar de grote vorig jaar bezit o.i. meer. We achten DOS wat zelfvertrouwen in staat de punten thuis te le suprematie in de W.» over te nemen, zal het tegen TOP niet krijgen. De Schagene- r op 't moment goed in dat er geen punt ver baan om de renners up i te houden. Con Brio ter niet zo maar over- p sportieve wijze kamp maakt de reis naar 't ;elijk spelletje ligt voor aar Geel Zwart hangt wil daar graag van- behaalt in de tweede erwinning op de Girls 'S zal zeker niet strui- VZV 2 en Edo houdt dwang. Maar 't lijkt ons ezer van VIOBI. Rei- tgeschakeld is voor de ïats. Het zal daar dus spannen; mogelijk dat ing VIO zo zal inspire- Reigers de eerste ne- moeten slikken; aan >m dit te beschamen, ïiores gaat Geel Zwart ïalen bij Hugo Girls, a en DVO a een span- zal te zien geven, daar bovenste plaats op het net DVO a iets meer vijl KSV aBI. Reigers strijd wordt, mogelijk erdeling. T FUCHS EEN PVOLGER? e militaire geheime I.I. 5, en leden van de e geheime dienst gaan E een andere geleerde gewerk van dr. Klaus ft overgenomen, zo ld. Men vermoedt, dat taak van Fuchs heeft n onmiddellijk nadat d met het doorgeven en aan Rusland, nu deden. Een rok van een ijke fijne kwaliteit i' amgaren, zo fraai werking met stof. ir ziet U alleen bij N ALKMAAR j J 1 Ash?" vroeg ik. antwoordde Jenner. ;tond direct onder was zo'n beetje zijn voor de loterij en- i Butterick er een erdovende middelen stkraopen, begon hij te- krijgen. Iedere i loten werd omge- marskramer in ma- organisatie had haar door het gehele lones slaagde er in namen in handen >lus een soort orga- a. Zodra ze me heeft, kunnen we it de hele zaak op Is die opgave erg liss Jones?" dat u er alles op zei ze. „Namen, efoonnummers. enz. 3ergamo had een voorliefde voor sta- noteerde alles van teleurstelling tot hieruit opmaken." t je je alleen in dat gestoken hebt voor len? Om een doc- alen?" thans dichter bij o," antwoordde zij lan jij met je mo er de Hertog van (Wordt vervolgd). ZATERDAG 4 MAART 1950 PAGINA 5 GEWAPEND met de bekende schoonmaak-attributen en uitge dost in een nu niet bepaald charmante kledij, tijgt de huisvrouw in dexe dagen aangemoedigd door de prikkelende lentegeuren weer met frisse moed aan de voor haar man symbolisch geworden periodieke verschrikking: de schoonmaak. Wat de reden er van is, weet zij niet, maar in een overmoedige bui neemt zij naast het „gewone" schoonmaakmateriaal ook hamer, beitel, spijkers en de planken, die zij in een donker hoekje van de vliering heeft ontdekt, mee op haar speurtocht. De speur tocht, die er op gericht is om alle voorkomende obstakels zo snel en afdoend mogelijk te verwijderen. r i Zelfs de sptn, die zich In het ver scholen hoekje van de vliering ge durende de donkere wintermaanden veilig wist, voelt haar einde nade renOnbewust van de overpein zingen van een spin begint de vrouw des huizes te schaven en te vijlen aan haar zo juist gevonden schat. Van de inham in de muur op het kamertje van de oudste dochter wil zij namelijk een boeken, kast maken en hierbij komt heel wat kijken! Aangemoedigd echter door de gedachte aan de verrassing, die deze kast zowel voor haar dochtertje als voor haar man (die „prullen van meisjesboeken" behoe ven dan niet meer in zijn boeken kast te staan) -zal betekenen, vindt ze zelfs plezier in het werk, Nog vóór de avond is gevallen, is haar voorgenomen werkstuk klaar en met welgevallen blikt ze de ka mer rond. Beneden gekomen, blijkt haar dat het eten, dat ze een uurtje te voren reeds heeft opgezet, gaar is en wanneer manlief thuis komt, vindt hij wel een doodvermoeid, maar opgewekt en voldaan vrouw tje, dat hem in de gang al tege moet komt. Even flitst het door hem heen, dat hij het toch wel bijzonder heeft getroffen, maar wanneer hem later vriendelijk doch dringend wordt verzocht zijn bureau op te ruimen, neemt de milde stemming ten aanzien van „haar" plotseling iets af. „Zijn alle vrouwen dan toch hetzelfde?" De vraag, die wij hier stellen naar aanleiding van de schoonmaak is een vraag van alle tijden, die echter juist in de schoonmaaktijd het beste kan worden beantwoord. Daar is dan de vrouw, die 's mor gens haar werkprogram opstelt en die, wanneer zij des middags tot de ontdekking komt, dat zij het voor genomen werk niet klaar zal kun nen krijgen, met een boos gezicht de rest van de dag blijft mopperen, dat dit toch geen leven is. Dit zijn de punctuele „zakelij ke" huisvrouwen, die er een hekel aan hebben, wanneer manlief on verwachts opbelt, dat hij een half uurtje later thuiskomt. Er bestaat ook een categorie da mes, die des morgens met de beste bedoelingen opstaan, doch halver wege de dag bezwijken voor het lokkende lenteweer. De kamer, waaraan ze bezig zijn, wordt dan nog „voor het oog" afgemaakt en voor haar is de schoonmaaktaak van die dag ten einde. Deze men sen leven voor zichzelf erg gemak kelijk en bezitten een grote dosis levenskunst, waarop menigeen ja loers kan zijn- Of zij echter veel doorzettingsvermogen en „karak ter" hebben is een tweede vraag Het derde type vrouw staat 's mor gens zonder een enkele „duistere' bedoeling op en zij kan daarom on bevangen van haar man afscheid nemen. Zij is nog helemaal niet van plan hem vanavond met een ver warde haardos en wapperende stof doek welkom te heten en hem te vragen of hij voor deze ene gelegen heid de afwas wil doen Wanneer de kinderen echter naar school toe zijn en alles rustig om haar heen is, kpmt zij plotseling tot het besef, dat het weer bijzonder mooi is vandaag en dat de slaap kamers eigenlijk een grote beurt nodig hebben. Vlug ruimt zij de ont bijtboel weg en slaat verwoed aan de schoonmaak, waarmede zij niet eerder ophoudt vóórdat de haar nu eenmaal voorgenomen taak af is en, het is gek, maar de ka mers zijn op de juiste tijd klaar. Dit type mogen we wel het meest be nijden, de vlotte huisvrouw, die met een ongelooflijke levensblijheid haar dagen slijt en die een steun is voor haar man, een begrijpende moeder voor haar kinderen. Dan is er nog een heel klein ge deelte van de Nederlandse huis vrouwen, die helemaal niet schoon maken en deze zijn weer onder te verdelen. Ten eerste in hen, die hun huis iedere week een „goede beurt" geven, de uiterst propere, voor ve ler begrippen overdreven huis vrouw, die van haar huis een af god maakt. De echtgenoten van dit soort vrouwen zijn beklagenswaar dig, want oh, als de as eens naast het bakje valt in plaats van er in! Deze vrouwen zijn meestal eigenge reid en bevooroordeeld. De tweede categorie, ja dat zijn de ideale huisvrouwen, n.l zij, die niet aan de bewuste schoonmaak woede deelnemen. Zij werken gelei delijk hun hele huis door, zodat het altijd schoon is zonder overbodige drukte. Iedere week een kamer of 'n kast, dat is dè methode. Tot dit soort vrouw behoort het evenwich tige type, wier huishouden een toon beeld is van Orde en regelmaat. Hoewel de meeste mannen alleen met dit type een gelukkig huwelijk kunnen beleven, bestaat er toch ook een gedeelte, n.l. de kunstenaars en artisten, die met deze vrouw beter niet in het huwelijksbootje kan stappen. Zij zullen het beste har moniëren met het derde type vrouw". j.s. BOEKBESPREKING „Het jaar des Heren", door Dr. Pius Parsch Thans is verschenen het tweede deel, dat handelt over de Paas tijd, van Septuagesima tot het feest van de Allerheiligste Drie vuldigheid. Voor iedere dag van het tijd eigen geeft het boek, dat op pret tige wijze geschreven is, een in. leiding, terwijl daarna de verkla ring van het veranderlijke der H. Mis van die dag volgt; terwijl tenslotte een uitleg van de bre- vierlessen gegeven wordt. Het ge heel is aantrekkelijk geïllustreerd met Liturgische afbeeldingen. Voor iedereen, die de Vasten- en de Paastijd meer wil „beleven", is dit het aangewezen boek. Enige tijd geleden verscheen bij dezelfde uitgever het eerste deel, dat op een even duidelijke en prettige wijze de diepere beteke nis van de Adventstijd behandelt. Deze boeken worden uitgegeven door de Uitg. Wed. J. R. v. Ros- sum te Utrecht. Iets over koffie Sinds enige tijd is het koffierant- soen verminderd en vele huisvrou wen hebben dan ook grote moeite met de beschikbare hoeveelheid rond te komen. Natuurlijk kunnen we ons redden met het koffiesurro- gaat, dat voor verschillende fabrie ken weer in de handel wordt ge bracht. Een andere manier is, de hoeveel heid koffie, die we op onze bonnen krijgen, zelf omzetten in koffie- extract, dat altijd goedkoper uit komt, dan 'wanneer we het bij de kruidenier kopen. Daarvoor nemen we 2 ons suiker, die we in de koekepan branden tot caramel. Zodra het begint te schui men roeren we er 4 lood gemalen koffie en 2 dl. water door. In een goed gesloten pan laten we dit mengsel heel zacht minuten trek ken, waarna we het overdoen in een koffiefilter, met een snuifje zout. Over de heel stevig aange drukte koffie filteren we nog 8 dl. (8 kopjes) kokend water. Wanneer dit extract in een goed gesloten fles bewaard wordt, is het ongeveer 4 weken houdbaar. Voor 1 kop koffie hebben we 14 2 theelepels extract nodig, waaraan we kokende melk voegen. Eenvoudige citroenvla, zonder eieren. 1 L. vocht (water en 't sap van 4 citroenen), 70 gr. griesmeel, 200 gr. suiker. Pers de citroenen uit en vul de hoeveelh. sap met water aan tot 1 L. Breng dit vocht met de suiker aan de kook, strooi er de griesmeel in en laat ze gaar koken. Laat de massa onder af en toe roe ren bekoelen Klop ze nu met een goed vertinde garde tot ze wit en luchtig is. N.B. Men kan de vier citroenen ook vervangen door drie sinaas appelen en één citroen. „Kota Interi „Kota Inten", die met repatrië rende troepen op thuisvaart is naar Nederland, komt in Rotter dam aan. Op de pasagierslijst staat ten onrechte als debarkatie- haven Amstrdam aangegeven. De „Kota Inten" is vermoedelijk om streeks 15 Maart in Rotterdam Om het kerkelijk proces der zaligverklaring van Suzanne Aubert de Laye te bespoedigen, is haar stoffelijk overschot op het Karori- kerkhof in Wellington opgegraven. Suzanne Aubert de Laye is een van de beroemdste vrouwen van Nieuw-Zeeland en stichteres van de Zusters van Erbarming. In de Krimoorlog werkte zij samen met Florence Nightingale en in de eer ste wereldoorlog diende zij op tach tig-jarige leeftijd nog als verpleeg ster. Zij stierf in 1926 in de leef tijd van 92 jaar. Ais het proces gunstige resultaten heeft, zal zij dë Bruinkoolbriketten goedkoper Met ingang van 1 Maart j.l. zijn de prjjzen voor bruinkoolbriket ten verlaagd. Voor de groothandel worden de verkoopprijzen van f 37.50 gebracht op f 36.25,, een verlaging dus met f 1.25 per ton. De kleinhandelsprijzen worden eveneens verlaagd en wel over de gehele linie met f 1. per ton, resp. f0 .10 per eenheid. MAIESTEITSCHENNIS Tijdens een vergadering van land bouwers te Doornspijk ontstond na een voordracht over de Stichting voor de Landbouw een zo felle ge- daehtenwisseling dat een zekere W. zich niet langer kon beheersen en er een taaltje uitgooide, dat ernstig beledigend was voor het Vorsten huis en de regering. Weliswaar nam hij de beledigende woorden terug, doch de volgende morgen kreeg hij bezoek van de rijkspolitie, die hem arresteerde. Hij werd naar Arnhem overgebracht. Hier werd na verhoor proces-verbaal tegen de heethoofd opgemaakt, waarna hij nog dezelfde dag naar ziin woning v">u terugkeren eerste Nieuw-Zeclandse zijn, die zalig wordt verklaard. Suzanne de Laye was de dochter van een Frans President in de eer ste helft van de 19e eeuw. Zij stu deerde medicijnen, maar omdat vrouwelijke artsen in die tijd onbe kend waren, zat zij achter een scherm, gescheiden van de manne lijke studenten. In de Krimoorlog werkte zij als verpleegster samen met Florence Nightingale. Na haar terugkeer in Frankrijk studeerde zij muziek onder Liszt en leidde het leven van een welgestelde Franse vrouw. Onder de invloed van de H Pas toor van Ars voegde zij zich bij Mgr. Pompallier, die als eerste bis schop van Nieuw-Zeeland naar zijn standplaats vertrok. Daar ging zij naar het „Klooster van Barmhar tigheid'» in Auckland om de taal der Maori's te leren. Toen zij die taal beheerste, begon zij haar mis siewerk onder de Maori's en ves tigde zij posten bij de Wanganui- rivier, die thans nog bestaan. Der tig jaar lang heeft zij onder de Maori's gewerkt. In 1890 ging „Mother Mary Au bert" met een halve kroon op zak naar Wellington en stichtte daar een tehuis voor ongeneeslijke zie ken en voor wezen. Zij zorgde voor voedsel en kleding en ging er zelf met een mandenwagentje op uit door de straten van Wellington om aalmoezen voor haar zieken en we zen te vragen. Toen zij 80 jaar oud was reisde zij nog naar Rome om regelingen te treffen voor de toekomst van de congregatie, die zij had gesticht. Spoedig na haar aankomst brak echter de oorlog uit en ondanks haar hoge leeftijd besteedde zij ge durende de oorlogsjaren al haar tijd aan het verplegen van de gewonden in de hospitalen. Na de oorlog keer- 'V zij naar Nieuw-Zeeland terug, maar niet zonder moeilijkheden, j Haar paspoort dateerde nog van vijftig jaar terug in Frankrijk en was waardeloos. Bovendien had zij nooit het Britse burgerschap aan gevraagd. De moeilijkheid werd echter opgelost toen men haar ten slotte een tijdelijk paspoort ver strekte. Toen de grondslagen van haar ziekenhuis te Island Bay wa ren gelegd, werd het werk voort gezet door vrijwilligers, onder lei ding van de toenmalige gouverneur- generaal Sir Charles Ferguson. Moeder Maria Aubert stierf in 1926 en werd begraven b(j het „Te huis van Barmhartigheid" in Island Bay in Wellington. In de kerk overleden Donderdagavond werd de heer M. Meertens te Maastricht in de basiliek van de Sterre der Zee plotseling onwel; hij overleed en kele minuten daarna, tengevolge van hartverlamming. Dit tragi sche voorval gebeurde enige mi nuten voor de aanvang van het Sint Vincentius triduum in ge noemde kerk. De heer Meertens was 63 jaar. Verzending zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet ziin be zorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver meld: Indonesië en Nieuw Guinea: m.s. „Willem Ruys" (6-3). Antil len: s.s. „Breda (11-3). Suriname: s.s. „Helena" (15-3). Nieuwe Kamerleden De voorzitter van het centraal stembureau heeft in de vacature- dr. Wibaut (P.v.d.A.) benoemd verklaard tot lid der Eerste Ka mer mr. G. E. van Walsum, burge meester van Delft. De heer R. R. Zegering Hadders, die lid der Tweede Kamer is, heeft bedankt voor zijn benoeming tot lid der Eerste Kamer (vacature- wijlen dr. Bierema, V.V.D.), in zijn plaats is thans benoemd ver klaard de heer H. D. Louwes te Ulrum. Horizontaal: 52 uitroep van afkeer 1 Mannetjes bij 53 zeer lichte sluier 4 kloostervoogd 55 wondvocht 7 dwaas 57 talent 10 vlijt 58 Europeaan 12 schedelmutsje 60 lusthof 14 dringend verzoek 62 boekje van 6 velletje? papier 15 tweebultig dier 64 opening van een vulkaan 17 klokbloem 66 stamvader der goden 19 windas 67 grijze vetachtige stof 20 tegen de wind gedekt 70 honingdrank 22 vet van de melk 71 watering 23 graafwerktuig 72 kippenloop 25 zijrivier van de Rhóne 73 waterdoorlatend 27 persoonlijk voornaamwoord Verticaal: 28 afstand 1 waterkerende dam 30 windrichting 2 wisselborgtocht 32 voertuig 3 koetshuis 33 gard 4 water in Noord-Brabant 34 vleesgerecht 5 verlegen 36 familielid 6 tegenover (afk.) 38 aanspreektitel van vorsten 7 vrucht 39 hemelbrood 8 levenslust 40 vol inbeelding 9 gesteente 41 voegwoord 11 strook 42 boom 12 klasse 44 huid 13 Frans bezitt. voorn, woord 46 bevel 14 werktuig om gaten te maken 47 muzieknoot 16 muze van het minnedacht 49 individu 18 eiland in de Middell. Zee 20 Vrouw van Jacob 21 vragend voornaamwoord 24 dorpel 26 strafwerktuig 27 massa kL gladde steentjes 29 Bijbelse profeet 31 laatste letter Grieks alfabet 32 Noorse godheid 33 hert 35 afstandsmaat 37 op wijze van 43 bundel vezels 45 eenjarig dier 48 openlijk huldebetoon 50 koorzang 51 ijzerhoudende grondsoort 52 broekdraagband 54 stookplaats 56 stadje in Noordholland 57 echtgenoot 59 rivier in Duitsland 61 plaats in Gelderland 62 toverheks 63 volgend op 64 vreemde mant 65 veerkracht 68 tiiel 69 voegwoord OPLOSSING VAN DE VORIGE WEEK Horizontaal 1 Guillotine; L.B.; vat 2 rite; operatie; adé 3 attest; ragebol; re 4 frase; immer; alles 5 oost, schelp, noest 6 let; stier; kroniek 7 opera; eminent; vla 8 gij; nuf; nek; anoniem 9 Ida: nee; lap; trance 10 eerstdaags; kaste 11 vlotten; bete; muil 12 a.k.; meel; golf; salet 13 zwart; Fin; uit; item 14 aal; noen; nil; Ada;; P.P. 15 Lloyd; la; Eden; Anel Verticaal 1 Grafologie; vazal 2 uitroep; ijdel; Kwal 3 it.; tasten; aroma; L.O. 4 leest; Sr,; unster; N.Y. 5 los; estafette; tod 6 opticien; edel; fel 7 term; hemel; angina 8 Ir.; Amerika; abonné 9 nagel; knap; geluid 10 Eter; prent; St.; file 11 Libanon; orkest; An 12 Boe; lont; naam; Aïda 13 vallei; vin; sultan 14 Adres; electie; Epe 15 Te; Est; kameel; t.m.; pi VIII In de zware regenbui, waarin het voor Spat en Jasper onmoge lijk was om nog te vliegen, was het tweeling, nat van het hemel water, op de grond terechtgekomen, in het nachtelijk duister van een grote havenstad. Wat hadden ze er een spijt van dat ze zo gemak zuchtig geweest waren en zich op de wolk door het luchtruim had den laten drijven! Nu lagen ze allebei versuft op de grond en hadden geen kracht meer om te vliegen. En het vervelendste was nog, dat ze ver van elkaar af lagen. Door de stad stroomde namelijk een brede rivier en nu wilde h(et nood lot dat Spat aan de ene oever en Jasper aan de andere oever terecht gekomen was. Spat aan de voet van een grote hoop steenkoolgruis en Jasper op een scheepswerf tus sen een berg oud ijzer. Daar lagen ze de hele nacht in de stromende regen, toonbeelden van ellende maar gelukkig zag niemand ze en zelf beseften ze trouwens ook maar half wat er met hen aan het gebeuren was. De volgende morgen kwam de zon weer olijk door het wolken dek schijnen en die zon die alles weer doet leven kikkerde ook Spat en Jasper hoe jammerlijk ge scheiden nu weer wat op. Spat begon rond te fladderen in de buurt van de steenkoolheuvel. Hij voel.de het scherpe gruis schu ren tussen zijn vleugels en knarsen in zijn bek. Lange rijen arbeiders kwamen de haventerreinen opfiet sen. Ieder ging aan zijn werk en spoedig was de rust veranderd in goudgele graan en pikte haastig de voedzame korrels op. Toen gebeur de het verschrikkelijke: de buis werd door iets of iemand ver schoven en vóór Spat zijn vleugels in beweging kon zetten, zat hij onder de tarwe. Het licht verdween en hij hoorde niets meer. De ijzeren scheepsluiken werden even later dicht gedaan. (Wordt vervolgd) Volgende keer: gaat het schip met Spat het zeegat uit en Jasper verliezen we voorlopig even uit het oog. In ons Leesboekje ROBIN HOOD Er is onlangs een boek versche nen dat het leven verhaalt van 'n man die door de ene helft van zjjn volk werd beschouwd als een ordi- ■aue brutale struikrover en dooi de andere helft als een redder van zijn vaderland en als de trots van zijn volk. Het is het levensverhaal van de middeleeuwse gravenzoon en vrijbuiter, Robin Hood, die door de wraakzuchtige misdadigheid van zijn tegenstanders, van een kasteel heer werd tot een bosbewoner, die aan het hoofd van een groep ge trouwen, leefde van jacht en roof en zich inspande voor de terugkeer van de wettige Engelse koning Ri chard Leeuwenhart, totdat hij door de teruggekeerde vorst, die de le gendarische verhalen omtrent Ro bin Hood's heldendaden en zijn grootste rechtvaardigheidszin met de werkelijkheid vergeleken had, beloond werd met een benoeming tot baron en graaf en met de hand van 's konings pleegdochter, die de vrijbuiter had liefgekregen. Het verhaal van Robin Hood is door P. J. Schepers naar oude bal laden en andere bronnen vrij be werkt. De schrijver deed dit zoda- EEN VERHAAL IN VERVOLGEN door G. GL een orkaan van lawaai zodat Spat zich afvroeg of degene die het meeste leven kon maken soms ook het meest verdiende. Dat was natuurlijk een domme vraag maar Spat was een mus en bovendien veel te jong. Maar het zag er toch niet prettig uit voor hem. Waar was Jasper neergekomen? Hij zag de brede rivier alsmaar door stromen en vroeg zich angstig af of Jasper misschien niet kilometers verder als een dode mus naar zee dreef. Zou hij hem nog ooit terug zien? Aan de kade werd een groot schip geladen. In het voorste ge deelte moesten zware bundels boomstammen vervoerd worden. Een zware hijskraan bracht de boomstammen in een kabel aan zijn lange grijparm van de kade naar het schip. Naar het achterste ge deelte van de boot liepen een paar buizen, waardoor uit een grote graansilo aan de wal graan werd gezogen. Het spoot in twee dikke gele stralen in het ruim. Spat ging zitten op een van de touwen waar mee het schip aan de kade was vastgemaakt. Maar hij hield het daar niet lang uit want tot zijn ergernis bemerke hij dat een dun straaltje tarwe door een gaatje in de buis naar beneden viel, maar net langs zijn snavel, zodat hij er niet bij kon. Dat wekte zijn honger op en hij besloot eens een kijkje te gaan nemen op het schip.. Er zaten nog meer mussen op de rand van het ruim. Naar het voor beeld van zijn soortgenoten nam hij af en tqe een duik in de diepte, pikte een paar korrels weg en kwam dan weer naar boven. Zo kwam hij weer een beetje bij. Nog één keer zou hij het proberen. Hij wipte naar beneden, woelde met zijn poten behaaglijk door het EEN BOEK VOOR ONZE JONGENS Maandag 27 Februari was het zeven jaar geleden, dat de Konink lijke Marine in de Javazee slag leverde tegen de Japanse schepen, die Indonesië, toen nog Nederlands- Indië genoemd, wilden bezetten. Op die dag is er vreselijk gevochten en het gevolg was, dat de twee grootste oorlogsschepen van Neder land de „Java" en de „De Ruyter" brandend naar de diepte van de zee zonken. Hierbij stierven hon derden Nederlandse en Indonesische matrozen en officieren de helden dood. De commandant van deze vloot was de beroemd geworden Nederlandse officier Kaïrel Door man, een man van grote kwali teiten als zee-officier.. Maar wisten jullie, dat deze man ook vliegenier was en zelfs een heel goede vliege nier, die met die ouderwetse vlieg tuigjes, die je nog wel eens in boeken ziet afgebeeld, over Neder land vloog? Karei Doorman was een van de eerste vliegeniers, die bij de Neder landse marine luchtvaartdienst vloog. Deze vliegdienst bestaat nu dertig jaren en om dit feest ook bij andere Nederlanders bekend te maken, heeft de Nederlandse marine-officier Bert Honselaar een boek geschreven, dat hij noemde: „Vleugels van de vloot". De marinevliegdienst is heel klein begonnen dertig jaar geleden, men deed samen met de vliege niers van de landmacht en in die eerste jaren waren er verschillen de vliegeniers, die later heel be kend werden. Denken jullie maar eens aan Van Weerden, Poelman, Ten Hoope, Parmentier en niet te vergeten luitenant Plesman, die later de grote baas van de K.L.M. werd. Vice-admiraal Karei Doorman was daar ook bij een hij voelde er zich best op zijn plaats, al moest hij dan in de open lucht zitten wan neer hij ging vliegen en al loeide de wind om zijn oren, wanneer er weer eens een keertje slecht weer op kwam zetten. Later kreeg de Koninklijke Marine eigen vliegvelden vlak bij Den Helder. ,,De Kooij" werd ge bruikt om de leerlingen alle moge lijke kleine toestelletjes te leren gebruiken en „De Mok" op het eiland Texel diende speciaal als oefencentrum voor watervliegtui gen, want daar had de marine natuurlijk veel meer aan. De moge lijkheden in Indonesië, waar tien tallen eilanden op grote afstanden van elkaar liggen, waren veel groter en vooral daar is de vlieg dienst van de Koninklijke Marine groot geworden, wat vooral bleek, toen de oorlog tegen Japan uitbrak. Wat de vliegers in die dagen heb ben gedaan, is bijna ongelooflijk. Ook in Engeland kwamen de marinevliegers terecht en vandaar uit vlogen ze kustpatrouilles of deden aanvallen op Duitse bezettin gen langs de kust van bezet Europa. Een van die vliegeniers is nu commandant geworden van de „Vleugels van de vloot" en kreeg verschillende onderscheidingen voor zijn moedig gedrag. Engelse en Nederlandse. Het is de schout bij nacht H. Schaper, die tijdens de Duitse bezetting vanuit Engeland naar Nederland vloog en 's nachts met zijn vliegboot landde op één van de Friese meren. Hij had op dracht gekregen om enkele voor aanstaande Nederlanders naar Enge land over te brengen. Het lukte hem niet, omdat de Nederlanders werden verraden, maat- hij wist met zijn vliegboot te ontsnappen aan de valstrik, die de Duitsers hadden gespannen. Na de oorlog zijn de vliegeniers weer gaan oefenen met moderner vliegtuigen en de Mitchell is al een heel bekend type geworden Deze wordt ook gebruikt wanneer er schepen onder de Nederlandse kust in nood zijn. Zondagmorgen 12 Februari zagen de inwoners van Den Helder zo'n Mitchell heel laag over de stad vliegen en dan weer naar zee verdwijnen, steeds weer opnieuw. Later hoorde men, dat een Fins schip, de „Karhula", ver gaan was, waarbij elf leden van de bemanning verdronken. Acht tien anderen sprongen in zee en wisten een sloep te bereiken. Die Mitchell, die de mensen zo laag zagen vliegen was te hul.p geroepen om de schipbreukelingen in de wilde zee op te sporen. De piloot ontdekte de drenkelingen en wist zodanig te vliegen, dat de reddings boot „Dorus Rijkers" de uit geputte Finnen eveneens kon vin den. Dat was een uitstekend staal tje van vliegen en waarneAen. Zo zijn er veel meer van die voorbeelden te noemen en mijnheer Honselaar vertelt daarover in zijn boek zeer spannend. Prins Bernhard schreef er een voorwoord in, spe ciaal voor de jeugd. „Ik moge in het bijzonder de jeugd aansporen, dit boek te lezen", schrijft de Prins. T. v. d. H. nig, dat er een verhaal is ontstaan, zo prettig verteld en zo fris ge schreven, dat het geen moment verveelt. De avonturen van de ridderlijke vrijbuiter Robin Hood houden u in 'n dergelijke spanning ning dat men het boek maar het dat men 't boek 't liefst in één adem uit zou willen lezen. Het boek heet officieel te zijn geschreven voor de jeugd van 10 tot 15 jaar, maar wij, die driemaal zo oud zijn als de jon gen voor wie dit hoek geschreven zegt te zijn, hebben er van genoten van het begin tot het eind. Wij ge loven zeker dat ook ouderen met een jeugdig hart van de heldenda den en de heerlijke avonturen van Robin Hood en zijn vrolijke vrien den zullen genieten. Het boek verscheen bij de uitge verij „De Sleutel" te Haarlem en 't heet zofider meer „Robin Hood". Degenen die de geslaagde film over het leven van deze vogelvrijver klaarde hebben gezien, zullen be slist het verhaal van zijn leven ook willen lezen. Wij kunnen dit boek van romantisch avontuur en helfd- haftige ridderlijkheid aan onze jeugdige lezers van harte aanbe velen. EEN SCHIP MET SPEELGOED Deze week is in Rotterdam een grote Amerikaanse boot met speel goed aangekomen. Is me dat een feest geworden! Kisten vol met autopeds, spoortreinen, poppen en wagentjes, van alles wat je maar bedenken kan. Dat is allemaal bij elkaar gebracht door Amerikaanse jongens en meisjes, om de kinderen in Europa, die geen vader en moe der meer hebben die iets voor hen kunnen kopen, eens een pleziertje te doen. Die geschenken zijn dus voor de weeskinderen. Dat is erg mooi van die Amerikaanse kinde ren! En al krijgen jullie daar niets van, omdat jullie zelf thuis wel eens cadeautjes krijgen, toch moe ten we die Amerikaanse kinderen dankbaar zijn voor wat ze voor onze vrindjes en kameraadjes doen. Roostakje uit H. lijkt wel een beetje boos op Oom Ludo! Omdat haar tekeningen, die een paar weken geleden zo geprezen zijn, niet in de krant zijn gekomen. Ja, dat vind ik zelf ook erg jammer, maar dat is erg moeilijk, Roostakje, om tekeningen in de krant te zet ten! En zoiets gaat helemaal niet ais aan de andere kant van de tekening nog geschreven is. Dus, de wil is er wel, maar de weg nog niet. Eerst nog eens wat oefenen en dan een schoon velletje papier nemen. Probeer het nog maar eens. Een nieuwe vriend, die deze week is op komen dagen, is onze K. P. uit Z. Dat is onze Kees, zal ik maar zeggen! Nu, Kees, ik was erg blij met je brief, vooral, omdat je zo tevreden over onze krant was. Ja, het valt niet mee, Kees, om alle vriendjes en vriendinnetjes in een klein hoekje van de krant te zetten, dat heb jij zeker wel begrepen! Maar er is nu toch weer een Jeugdkrant, dus we zijn ai aardig vooruit gegaan. En als je wat voor de krant hebt, Oom Ludo houdt zich aanbevolen! Met Pieterbaas, onze P. P. uit E. moet ik deze reeks besluiten. Ook Pieterbaas is een nieuwe vriend, die natuurlijk in onze kring van vriendinnetjes en vriendjes van de Jeugdkrant hartelijk welkom is Deze week moet ik wat kort zijn omdat er een paar leuke boeken voor jullie worden besproken. Ook al ter ere van de Boekenweek. Dus beste Pieterbaas, tot de volgende week, hoor! OOM LUDO i kfei

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5