„Het St. Willibrord Apostolaat in vraag en antwoord 1 I II IT 1 1 1 PSuH 1 1 .na»»x 3O DOMENICO SAVIO, leerling van Don Bosco n „Beatrijs óók bij U! 15 jaar onder de koppensnellers De Beurs Verbod ion - J. Si Bach kmaar Op zoek naar nieuwe mensen Leidse studenten op het toneel Zaligverklaring in St. Pieter Gemeenteraad Nieuwe Niedorp Marktberichten 'RIL, 19 ttor (generale) 2.50 gereserveerd L, 14.30 uur (uitvoering) l f 3.50, gereserveerd en e pi. inclusief rechten. T. VER.: Dir. C. Jonker jende medewerking Orkest Vereniging, k- en Instrumentenhan- oert. Mient, Tel. K. 2200- 3378: Ned. Herv. Orat. giro 311286. toezenden kaarten f 0.30 tourritten zdöen wor- het Reisbur. „De Mag- tel. 4839. Aldaar kaarten de ritprijs verkrijgbaar. ijs en elke nuand Baken cn n spijt ean hebbcsk 2 Qgi Motton I „Jf captjriafü tyvan ien zeggen, dat Verholen ve Rozina Krent binnen- sn. „Geef mij maar eens twee ons kaas". Vrouw gt niks! Ik verkoop jou je Verholen begon sma- schat, vrouwtje Krent!" oeg, hoor! Hier zijn zes dat is niet genoeg", zei is zestig, een ons worst :estig, dat is samen tien, ioor zeven, maal drie is a je me, Verholen? Een je dooie een vijftig dus tg harder. „Mag hem de een kwartje op de toon- it natuurlijk niet tegen- lodschappen, alsmede do ee gewapend ging Ver- ig. „Zes verse kadetjes, cente?", vroeg bakker - T H - J wmdcr «xtofr&as&n ook het bent, weet ar «fles van. froa'a baai»* tm hreimodellen raag mevr wilton «rissen. h*d tuwfiHifw «ootffebfing op gebied van kinderopvoeding, wilt Beatris is practiscb, ireke ito meer dan ooit. ZATERDAG 4 MAART 1950 PAGINA 7 ALKMAAR. Iri het Gulden Vlies hield Vrijdagavond de mis sionaris-ontdekkingsreiziger, pater C. Meuwese van de Missionarissen van het H. Hart. die vijftien jaar lang op Nieuw-Guinea heeft ge werkt een interessante lezing met lichtbeelden over zijn moeilijk werk in deze moeilijke missie. Naast het missiewerk was vooral de ontdekking van nieuwe gebie den en van tot nu toe onbekende volkeren een punt, dat velen bleek te trekken. Er was eert zeer grote belangstelling voor dit boeiende onderwerp. In zijn inleiding sprak pater Meuwese over de ligging van de beide missiegebieden, die der Fran ciscanen in het Noorden en die van zijn eigen congregatie in het Zui den, waarna hij aan de hand van 'n kaart aangaf, welke delen van Nieuw- Guinea nog onbekend zijn. De spreker wees er daarbij vooral op„ dat het de missionaris, die gaat reizen, niet zozeer te doen is om nieuwe landen en culturen te leren kennen, als wel om nieuwe mensen te zoeken voor het Rijk Gods. Dat daarbij door het ontdekken van veel nieuwe dingen dé wetenschap gediend wordt, kan tot voldoening stemmen; het is echter niet de hoofdzaak. De Juliana-rivier, ontdekt op 6 September 1948, later door Ameri kaanse karteringsspecialisten be. vestigd, was voor pater Meuwese een aanloop tot zijn eigenlijke on derwerp, de ontmoeting met de oer mensen, die nog nooit eerder een blanke hadden aanschouwd en die door allerlei zonderlinge handelwij zen ervan moesten worden over tuigd, dat de blanken het goed met hen voor hadden. Uitvoerig behandelde de spreker, aan de hand van 'n serie lichtbeel den, de gebruiken bij dood en hu welijk, bij geboorte en andere fes tiviteiten, het ontvangen der gasten en het zich opschikken der mannen. Op populaire wijze behandelde pater Meuwese ook. de primitieve VOOR HET SANATORIUM ALKMAAR. Ter gelegenheid van de Diés Natalis der Universi teit speelde het Leids Studenten Toneel in Februari een door Valen tine Kataev geschreven Russische farce: „de Quadratuur van de Cir kel". Het oogstte zulk een overwel digend succes, ook bij H.M. Koning in Juliana, dat mén besloot een tournee te maken om. ook buiten Leiden velen te laten genieten van dit kostelijke stuk. Niet alleen amusementt is het doel van deze tournee, de studenten die uit liefhebberij spelen, zullen de baten ten goede laten komen aan het Nederlands Studenten Sanato rium. In het Studenten Sanatorium is een algemene studieleiding, wor den lezingen gehouden, is een prachtige bibliotheek en de stu denten hebben er een gemakkelij ker contact met de docenten van hun Universiteit. Tot voor kort werden reeds twin tig tentamina en één examen in hét sanatorium afgelegd. U kunt zich wel indenken welk een voldoening dit geeft, nog afgezien van de be langrijke tijdwinst. Door de bijzon dere eisen die dit alles aan de ac commodatie stelt, is voor deze nieuwbouw veel geld nodig. Schrikt u echter niet, de prijzen van deze voorstelling zijn' zeer bescheiden gehouden. Zo zal dan Alkmaar op Maandag 13 Maart deze frisse energieke troep Leidse Studenten, reizend met hun zelfgemaakte dehors Dp een open vrachtauto, binnen haar wal len zien optreden. Laat dez'é gele genheid te genieten van de tinte lende opgewektheid, die de bloem van Nederlands jeugd, de tijden ten spijt, onverwoestbaar in zich draagt, niet aan u voorbijgaan. Onderstaanden bevelen dit stuk met alle warmte bij u aan: Mr. Dr. H. J. Wijtema Dr. W Huygens J. Kalff Mr. A. D. v. Regteren Altena Mr. J. C. V. Meischke Mr. F. G. G. Boerrigter Dr. R. J. Hamburger J. H. H. C. Vrijman' Ds. J. H. Klein Wassink H. Ringers Mr. F. A. Josephus Jitta J. F. Ie Blansch F. L. Driessen. Stille Omgang HEILOO De jaarlijkse Omgang naar Amsterdam is voor de afde ling Heiloo vastgesteld op 12 Maart. Maandag 6 Maart zal er na het lof, in het Gezellenhuis, een vergade ring worden gehouden, waarbij al le leden dringend verzocht worden aanwezig te zijn, in verband met de belangrijke agenda. Onder de aanwezige leden zullen weer een paar spoorkaartjes worden verloot. Nieuws uit Oudorp OUDORP Aan de heer G. Schot alhier is vergunning verleend een woonhuis voor eigen bewoning te laten bouwen op zijn terrein aan de Herenweg te Oudorp. De bouw is opgedragen aan de aannemer B. P. van Kooten alhier. OUDORP De aanrijding op de Kanaaldijk, enige dagen geleden, heeft voor de heer R. (Rensen) ern stiger gevolgen gehad, dan aanvan kelijk verwacht werd. De heer R. heeft nl. een dijbeenbreuk opgelo pen en zal vermoedelijk geruime tijd het bed moeten houden. Bouw van een woning en afbraak ziekenbarak BEEMSTER In de gemeente raadsvergadering van 7 December jl. was besloten tot onderhandse aanbesteding van de afbraak van de ziekenbarak en de bouw van een nieuwe woning. Ged. Staten hebben daartegen geen bezwaar. De bouw werken werden opgedragen aan H. G. Brand te Beemster voor 8.275, het schilderwerk aan F. Albertsma voor 700,en de electrische in stallatie aan F. Köhne voor 225, alz0 totaal 9200, Viste men tot nu toe naar de reden van het bedanken van de heer Brand (C.P.N.) als lid van de gemeenteraad, thans wordt deze aannemerij algemeen als oorzaak daartoe genoemd. wijze van leven van deze oermen sen en wist hij een verklaring te geven van het. voor onze begrippen gruwelijke bedrijf van het koppen snellen, dat een religieuze achter grond heeft. Ook kwam hier sterk tot uiting, dat ook deze onontwik kelde stammen, zij het dan een ver. draaid beeld, toch een voorstelling hebben van de eeuwigheid en de onsterfelijkheid. Een der mooiste resultaten die de pater aan zijn gehoor kon mede delen was wel het feit. dat de zeden en gewoonten in de laatste jaren in die zin veranderd waren, dat er anders, op meer christelijke wijze wordt begraven, het koppensnellen zo goed als verdwenen is. er een kem van ruim 3500 katholieken werd gevormd en dat alles er op wijst dat hier, al zal het nog vele jaren duren, een vruchtbare akker gereed wordt gemaakt om te oog sten. Burgerlijke Stand AKERSLOOT. Geboren: Pe trus Jacobus Gerardus Antonius, zoon van P. J. Tiebie en G. Mek ken; Christina Catharina, dochter van L. Stuifbergen en N. Molenaar; Pieter Jan, zoon van P. Binnewij- zend en R. Lugthart; Theodorus Adrianus Joannes, zoon van Th. Schut en A. C. Bijwaard; Jacobus Jozef, zoon van J. H. Swart en J. M. Baltus en Bernardus Martinus, zoon van F. Kerssens en M, Tiebie. Gehuwd: Hendrikus C. van der Hulst, 33 jaar en Cornelia Th. Rot teveel, 22 jaar. Ondertrouwd: Cornells de Jong, 24 jaar, uit Alkmaar en Jacoba v. Kleeff, 25. jaar. Overleden: Johanna Anna Maria Twaalf hoven, 7 jaar. Ingekomen: Agatha Leijen, leer ling-verpleegster, R.K., van Til burg naar Westerweg 107; RoelOf J. Clee, gepensionn., N.H., van Vughf naar Buurtweg 60; Margaretha A. HuijnenTromp, zonder, R.K., van Uitgeest naar Kerkplein 76; Eliza beth G. Commandeur, dienstb., R.K., van Beemster naar Konings weg 127; Hendrikus L. J. van der Burg en gezin, rijkspolitie, R.K., van Haarlemmermeer naar Juliana- weg 238; Anna Nieuwenhuizen— Schouten, zonder, R.K., van Berk hout naar Kogerpolder 446. Vertrokken: Johanna Ursem, huis houdster, R.K., van Julianaweg 243 naar Harenkarspel, Slootgaard C 94; Cornelia Th. Rotteveel, zon der, R.K., van Oostwouderpolder 503 naar Beemster, Middenweg 78; Quirinus A. van Rijn en gezin, rijks politie, R.K., van Julianaweg 238 naar Amsterdam, Molukkenstr. 77 I; Paulus Schoon, bloemist, R.K., van Kerklaan 307 naar Hillegom, Sta tionsweg 34; Maria A. W. Sander, zonder, R.K., van Startingerweg 102 naar Amsterdam, Runstr. 25hs. en Anna M. Kerssens, dienstbode, R.K., van Hoogegeest 41 naar Be verwijk, Kloosterstraat 27. L.T.B. VERGADERDE LIMMEN. De LTB afd. Lim- men hield haar jaarvergadering in café „De Goede Verwachting". Aan wezig waren 47 leden. Voorzitter Kroone heette allen van harte wel kom in het bijzonder de Weleerw. heer Pater Gerritsen uit Egmond, adviseur van de LTB kring Alk maar. Alhoewel onze afdeling niet zoveel vergadert, aldus de voorzit ter. hebben de problemen en moei lijkheden steeds de volle aandacht van het hoofdbestuur. Uit het financiële overzicht van de penningmeester blijkt dat er over 1949 een batig saldo is van f 205.95. In de verkiezing werden J- Pepping en N. Bakkum bij acclama tie herkozen. Hierna werd een ver loting gehouden van 27 prijzen van practische aard welke allen een weg vonden. Vervolgens werd door pater Ger ritsen een causerie gehouden met als onderwerp: Voedselfiormen van rundvee. In de rondvraag merkte de heer Pepping op dat er nogal eens cada vers van dieren in, vaarten of slo ten voorkwamen, hetgeen zeer na delig is voor het rundvee en de volksgezondheid. Met een woord van dank sloot de voorzitter deze geanimeerde vergadering. Texelse Boys op bezoek HEERHUGOWAARD-NRD Slechts drie Hugo Boys-elftallen zullen a.s. Zondag het strijdperk betreden. Om half drie speelt Hugo Boys I namelijk tegen Texelse Boys I, scheidsrechter C. van Dijk. Voorts zal het derde elftal der Boys de strijd aan moeten binden tegen Con Zel0 III. Dit is een zware opgaaf voor beiden, hopelijk wordt het 'n sportieve wedstrijd. De adspiranten A gaan naar Warmenhuizen, om daar de oranje-wit kleuren hoog te houden. Geleider is N. Poel. terwijl om kwart over twaalf per fiets de tocht zal worden aanvaard. „DE DAGERAAD" EXIT Fusie met „De Eensgezindheid" BURGERBRUG Dinsdag 7 Maart a.s. wordt ip café C. Schrie- ken waarschijnlijk de laatste leden vergadering gehouden van de Co- operatieve Zuivelfabriek „De Dage raad". Hierop zal wel tot „ontbin ding" van het bedrijf worden besloten en zal het aantal coöpera tieve zuivelondernemingen weer met één verminderd zijn. Dit. aantal wordt steeds kleiner. In de laatste decennia is dit van ruim 80 terug gelopen tot ruim 30. De kleinere bedrijven voegden zich namelijk bij de grotere, waardoor het economisch rendement van het geheel groter werd. Zo is dan ook voor onze „Dage raad" het ogenblik van fusie aan gebroken. Dinsdag a.s. zal men wel tot de officiële ontbinding besluiten en zal de zustercoöperatip „De Eens gezindheid" uit St. Maartensbrug het Dageraadsbestel met „lusten en lasten" in zich opnemen. „De Eensgezindheid" zal dan ook op de vergadering vertegenwoordigd zijn. De overgangsdatum zal wel be paald worden op 6 Mei a.s. Op die datum sluit immers 's Dageraads boekjaar en besluit „De Dageraad" tevens een periode van veertig ja ren trouwe dienst. De oprichting dateert van 6 Mei 1910. Het personeel van „De Dageraad" zal in zijn geheel worden overge nomen, terwijl de bestaande pen sioenrechten gehandhaafd blijven. De bekende Dageraads-melkschuit zal op „de helling" worden gelegd om enige meters te worden ver lengd, waarna ze waarschijnlijk de „zuidelijke route" blijft bevaren. K.F.C.-KEU RINGEN Alkmaar. Alkm. Biosc. Theater: Het tijgermeisje, 14 jaar; Cinema American: Ereschuld, 14 jaar; Har monie: Jeanne d'Arc, 14 jaar; Vic toria; De drie musketiers, 14 jaar. Den Helder. De Witte: De strijd in het rotsgebergte, 14 jaar; Zeven zondaars, onb. Tivoli: De ooievaars club, 18 jaar: De wreker, 18 jaar. Hoorn. Winston Theater: De engel met de bazuin, 18 jaar; Victoria: 't Zal je niet gebeuren, 14 jaar. Schagen. Royal: Black Bart, de vrijbuiter, 14 jaar. LEZING OVER HET DAGBLADWEZEN BURGERBRUG De 3e K.A.B.- ontwikkelingsavond van Woensdag jl. stond in het teken van „de Pers". Nadat wegens ontstentenis van de voorzitter, de heer F. A, Mink de vergadering geopend had, en de ge wone vergaderingsformaliteiten wa. ren vervuld, kon de heer Kok aan zijn uiteenzetting beginnen, waar aan wij het volgende ontlenen; Het dagblad, zoals we dat nu on der ogen krijgen, dateert van on geveer 1850. De berichtgeving hield zich voordien op een neutraal vlak en „verdiepte" zich niet in religi euze en sociale stromingen. Rond 1850 veranderde dat en ging de commentaargeving bepaalde richtin gen uit. In die dagen overleed de vader van de Katholieke pers: Jo achim Le Sage ten Broeck en ont stond het dagblad „De Tijd". De pers kan zijn een groot goed, doch ook een groot kwaad. Dit laatste wanneer door foutieve voor lichting de mening van individu, volksgroep of zelfs van het gehele volk verwrongen wordt. Tijdens en vooral na de le wereld oorlog is dit wel sterk gebleken. Reeds ver voor de 2e wereldoor log waarschuwde het Nederlands Episcopaat dan ook tegen de fnui kende voorlichting van de neutrale bladen, welke hun persen gebruik ten om eigen gedachten over poli tieke en sociale problemen aan haar lezers op te dringen. Na de 2e wereldoorlog heeft voor al de R.K. pers een grote vlucht genomen. Spreker besprak ook nog het nut van de plaatselijke en gewestelijke bladen naast de landelijke, welke zich hoofdzakelijk bepalen tot het grote en internationale gebeuren. Jammer, dat de belangstelling voor deze „persconferentie" niet groter was. UITSLAG VAN DE GROSLIJSTSTEMMING De door de Statenkring Den Helder van de KVP georganiseer de groslij ststemming voor het vaststellen van de candidatenlijst voor de a.s. verkiezing voor de Prov. Staten, heeft onderstaand resultaat opgeleverd: 1. Jac. Groen Azn., 2627 st.; 2. Jac. Weel, 2576 st.; 3. C. v. d. Ploeg, 2561 st.; 4. P. Jong, 2546 st.; 5. Th. Luyckx, 2382 st. Dit waren de candidaten van het poli tiek advies. Van de alphabetische lijst verwierven: J. de Boer 103 st., Joh. Dekker 82 st., L. J. van Jaarsveld 61 st., S. H. J. Bosma 55 st., E. P. Clijnk 54 st., J. Elders 54 st. en J. Stoop Pzn. 50 st. De uitslag van 2 afdelingen was op het secretariaat van de Staten kring nog niet binnengekomen, doch aangezien de termijn is ver streken, kunnen de hier eventueel uitgebrachte stemmen niet meer in het totaal worden opgenomen. Aantal kiezers AKERSLOOT De door burge meester en wethouders dezer ge meente vastgestelde kiezerslijst 1950/1951 vermeldt de namen van 1221 kiezers (vorig jaar ook 1221) die als volgt over de twee stern- districten zijn verdeeld: Stemdis- trict I 916 (911) en stemdistrict II 305 <310). GUNNING WERK ZIJPE Burgemeester en wet houders dezer gemeente hebben de uitvoering van de werken, beschre- v enin bestek Z 10 (aanleg riole- ven in bestek Z 10 (aanleg riole- riooi waterzuiveringsinstallatie enz. te Petten) na gehouden openbare aanbesteding opgedragen aan de fa Van der Bron en Visser te Den Haag voor 156.850. Gaal ook Beemster goedkoop bouwen? BEEMSTER Ook de gemeente Beemster heeft plannen om wonin gen met verminderde rijkstoelage te bouwen. Het gemeentebestuur stelt aan de raad voor 36 woningen te bouwen en daarvoor een crediet toe te staan van 234.900. De ruim 90-jarige koning Gustaaf van Zweden is voor zijn gebruikelijke reis naar de Rivièra vertrokken. Bij zijn vertrek uit Stockholm werd hij door verschillende leden van de Zweedse Koninklijke familie uitgeleide gedaan. Morgen, Zondag, wordt in de St. Pieter te Rome dg jeugdige leerling van Don Bosco, Dome- nico Savio zalig verklaard. Een heerlijke gebeurtenis voor de Congregatie der Salesianen en Haar talloze medewerkers, voor wie Domenico Savio een voor beeld is van onschuld en chris telijke blijmoedigheid. Domenico Savio werd op 2 April 1842 in Riva di Chieri bij Turijn geboren. Zijn vader, Carco Savio, was smid en zijn moeder. Brigida Gaiato, verdiende bij het karig loon van haar man nog wat bij met naaiwerk. Als tweede van tien kinderen verbleef Domenico tot zijn twaalfde jaar bij zijn ouders die, ofschoon analphabeten, zeer godsdienstig wa ren en zich in levenswijze onder scheiden van vele anderen, die tot een hogere klasse van het maat schappelijk leven behoorden. In 1844 verhuisde de familie naar Murialdo, de geboorteplaats van de Heilige Joannes Bosco, de stichter (Onder redactie van de Paters Willehad Kocks O.Carm., drs. Manfred Staverman OFM, drs. Amandus van Straaten OESA en dr. J. L. Witte SJ. Vragen en correspondentie over deze rubriek te richten tot deze laatste, pastorie Gelkingestraat 17, Groningen.) Vraag: T. J. H. te L.: Toevallig treft het zo, dat zowel mijn vrouw als ik beide steeds in de vasten kort na elkaar jarig zijn. Uiteraard zijn er nu in de familie kring n.a.v. bepaalde mededelingen van de kansel gesprekken geweest over wat wèl en wat niét mag en waarom we gaarne Uw mening eens zouden ver men over de on derstaande vragen, in de hoop, dat ze U duidelijk genoeg blijken te zijn. le. Mag men in de vasten zijn ver jaardag vieren, waarbij dan uiteraard 's avonds een fami liebijeenkomst is van broers, zusters, ouders e.d. en waar spijzen in de vorm van koekjes, gebakjes, e.d. worden genut tigd? 2e. Mag men dus een verjaardag, jubileum e.d. bezoeken en al daar iets dergelijks nuttigen? 3e. Als nu b.v. een huismoeder, die dikwijls 's morgens nauwe lijks de tijd heeft om haar rantsoen van 2/3 te nuttigen, voor gewoonte heeft om in de loop van de' morgen een kop koffie met een stuk koek te nemen, mag zij dan dat stuk koek in de vastei. opeten? (hierbij verondersteld, dat ze niet ziek is, in verwachting e.d.) Pater, dit lijkt misschien op let- terzifterij. Wij, mijn vrouw en ik, waren toch reeds van plan om onze ver jaardag te vieren op de Zondag die er tussen valt en dan op de da g zelf een feestelijke maaltijd voor de kinderen te houden. Echter komen er dan uiteraard op de ver jaardag de ouders, broers en zus ters toch even feliciteren. En dan komt de vraag weer, of die nu b.v. een koekje mogen nemen bij de thee. U zult waarschijnlijk lachen, doch er zijn sommige soorten mensen, die positief beweren, dat Burgerlijke Stand SCHERMERHORN Geboren: Albertus Johannes, z.v. Petrus N. v. Langen en Cornelia G. Wit. Overleden: Annigjen de Jong, 82 jaar, echtgenote van Jacob v. d. Wiel. Vertrokken; Jan Zomer en kind van C 41 naar Wormerveer Krom- menieërweg 251; Catharina A. We der (op 25 Febr. '50 te Alkmaar gehuwd met Simon Wit) van C 62 naar Alkmaar Omval 98; Pieter Zeeman met echtgenote en kind van C 54 naar Midwoud M 109. De gemeenteraad van Nieuwe Niedorp kwam Vrijdagavond in voltallige vergadering bijeen, en vestigde meteen een nieuw record met een tijdsduur van 13 minuten voor 13 agendapunten plus uit voerige mededelingen. Het oude record stond op naam van Nieuwe Niedorp met 14 minuten. Burgemeester Baken kon o.m. mededelen, dat de gemeente ver rijkt is met een schenking van historische boekwerken,- behel zende de oudste geschiedenis van Nieuwe Niedorp. Deze boeken zijn in de tweede helft van de 16de eeuw geschreven door een inwoner yan Nierup, zekere Dirk Rembrantsz, sterrekundige, wis kundige en zeevaartkundige, die een zijner leerlingen zag promo veren tot' hoofd van de Zeevaart school. Zijn broer was plaatselijk schoenmaker. Van zijn hand zijn ongeveer 20 werken verschenen, waarvan de gemeente er thans een 5-tal heeft. Uit het overzicht van de loop der bevolking over de laatste ja ren bleek, dat het aanzienlijk ge boorteoverschot in de gemeente practisch zonder uitwerking is gebleven, zodat aangenomen mag worden, dat dé meeste jongelie den zich t.z.t. elders zijn gaan vestigen. Op het ogenblik telt Nw. Niedorp wederom 2000 inwoners. Het verzoekschrift van de Kath. Bond voor het Gezin, om het ver- menigvuldigingscijfer voor de heffing van schoolgeld te stellen op 1, werd voor kennisgeving aan genomen, omdat de kaspositie een schoolgeldverlaging niet gedoogt. Het invoeren van een reductie regeling voor gezinnen waarvan meer kinderen de school bezoe ken, werd geheel verworpen, om dat de gemeente geen vrijheid heeft wijziging te brengen in de Rijksschóolgeldregeling. Het voor schot op de vergoeding voor de R.K. School te 't Veld werd vast gesteld op f 3476.48 en voor de R.K. School te Nieuwe Niedorp op f 2498.72. Naar aanleiding van het des betreffend verzoek, werd voorts besloten om voor 1949 een subsi die van f 49.30 te verlenen aan de R.K. Stichting „Gezinszorg", die echter ook hulp verleent in niet- R.K. gezinnen. Burgemeester had ervaren, dat deze stichting bij zonder nuttig werk verricht. Hij meende echter, dat de subsidié voor 1950, welke berekend wordt naar het aantal werkdagen van verzorgsters bij inwoners van deze gemeente, hoogstwaarschijn lijk wel hoger zou zijn. Tegen de invoering van de 5 pet. salaris toeslag had niemand bedenkingen. J. Kooij kreeg het door hem ge vraagde eervol ontslag als tweede ambtenaar van de Burg. Stand. P. Strijder, per 1 April gepensio neerd politieman, werd met in gang van deze datum benoemd tot deurwaarder van de plaatse lijke belastingen en controleur van de vermakelijkheidsbelasting. Het verzoek van de Vereniging tegen het alcoholisme om het aan tal verloven vast te stellen op 2, leverde geen effect op, omdat dit aantal reeds op 2 is gesteld en er slechts 1 in gebruik is, nl. voor het R.K. Verenigingsgebouw. Er zijn 5 vergunningen in gebruik, doch dit aantal is precies goed. Aangezien de behandelde derde suppl. begroting voor 1949 zomin als de rondvraag wat opleverden, volgde slni+'T*" zulks niet mag en dat zijn overi gens geen domme katholieken. Ik geloof er niets van. Misschien ben ik wel helemaal mis, maar dan hoor ik het wel van U. Antwoord: De letter doodt, de geest maakt levend. Dit geldt ook misschien wel heel bijzonder, van het vasten. De let ter zal nooit van de oude mens de nieuwe maken, die op het Paas feest met Christus tot een nieuw leven verrezen blijkt. Integendeel, de letter alléén zal de oude mens nog ouder maken, nog meer onvrjj, nog meer gebonden door zijn ge breken, waarvan de angstvallige benepenheid zonder Christusliefde wellicht niet de geringste is. Deze gedachte springt spontaan in ons hoofd op bij het lezen van bovenstaande vragen. De vragen steller zelf treft niet de minste blaam; hij iijdt alleen maar onder de beknibbelende peuteraars uit zijn omgeving Intussen men behoeft niet angst vallig te zijn, maar slechts een ge- zend, fijngevoriig geweten te be zitten, om toch nauwkeurig te wil len weten boewei zonder peute-. rige preciesheid wat még en wat niét mag. Hoe allerbelangrijkst immers ook de geest is, de wet zou geên wet zyn, aio wy ons om de letter in het geheel niet behoefden te bekom meren. Iemand, die onder het mo".- to „alleen op de geest kom1! hel aan" niets dan droog brood en wa ter zou gebruiken heel de vasten door, maar daarbij zijn morgen- en avondmaaltijd naar de hoeveelheid voedsel gerekend totaal niet zou in perken, zo iemand zondigt zeker tegen de vastenwet, tenzij de stak ker te goeder trouw is. Zien wij daarom wat de wet in verband met uw vragen oplegt en wat niet: „Zij (die tot vasten verplicht „zijn W mogen op vastendagen „maaitjjd nemen en daarbij ook „vlees gebruiken, uitgezonderd „wanneer die dag tevens onthou- „dingsdag is. By de overige ge bruikelijke maaltijden moeten zy „zich echter aanmerkelyk beper- „ken. (vette letter van ons. W.) „en derhalve minder voedsel ge bruiken, dan zij gewoon zijn, en „zich van vlees onthouden." Aldus de Bisschoppen in hun vasten- en onthoudingswet en méér vindt U in heel de vastenwet niét omtrent hetgeen vasten vol gens de Bisschoppen inhoudt. In hun officiële „Richtlijnen betref fende de vastenwet" wordt ter ver duidelijking van het „aanmerkelijk beperken" gezegd: „zowel voor het „ontbijt ais voor het avondeten (of „voor het tweede dejeuner als de „hoofdmaaltijd 's avonds wordt ge- „nuttigd) mag men als regel niet „meer dan twee derde van het ge- „wone ontbijt en van het gebrui- „kelijke avondmaal gebruiken." Zo hebben dus de Bisschoppen, klaarblijkelijk juist om alle let- terknechterjj en angstvalligheid uit te sluiten, in de eigenlijke vas tenwet zelfs geer bepaalde verhou ding willen noemen. Zij vragen een „aanmerkelijke beperking". De toe voeging van „twee derden" is no dig als practische richtlijn. De Bis schoppen wensen geen zorgvuldig tweederden afwegende huismoe ders, maar offervaardige katholie ken, die wet en richtlijnen serieus en toch niet benepen ter harte nemen. Over 't aantal maaltijden vinden we in de Richtlijnen alleen aange geven, „dat degenen, die gewoon „zijn in de morgen nog een tweede „ontbHt en/of i: de namiddag een „gouter te gebruikenvrije „keus hebben (vette letter van „ons. W.) om zich öf tot een „maaltyd vöör en na de middag te „beperken en daarbij evenveel te „gebruiken als anders bij èèn „maaltyd, öf eenzelfde aantal maai bijden te nemen r" buiten de „vasten, maar dan daarbij aanmer- „kelijk minder te eten dan zij ge- „gewoon zijn". Dus: over aantal maaltijden wordt niets gebiedend opgelegd. Over '-oek, koekje, of taartje wordt met geen woord gerept. Dus wordt ook hieromtrent ons niets gebiedend opgelegd. Waar het dus gaat over de vraag, wat mag o' niet mag, dus over de letter van de wet, daar is het antwoord op Uw drie vragen heel eenvoudig: ja, dat mag alle maal, mitsdien men maar zorgt de „twee derden" van het gewone ge bruik (buiten de hoofdmaaltijd niet te overschrijden. Maar als U vraagt: is die ver jaardagviering op een vastendag, met koekjes en taartjes (èn siga- en!) volgens de geest van de vasten Dan is mrjn antwoord neen, in de regel niet. Een behoör- lijk katholiek doet dan zoals U en viert het op Zondag, dwingende omstandigheden voorbehouden. Vol gens de geest van de vasten is het, dat wij Zooien enig offer of vele kleine offertjes enigszins pijnlijk te voelen uit liefde tot de lijdende Jezus, maar liefst zo, dat niemand er iets van merkt. Koekje of geen koekje is hiervoor geen beslissend criterium. Overigens kunt U niet beter doen dan aan Uw peu terende kennissen het prachtige boekje te laten lezen: „Waarom weer vasten?" (Kath. Actie, Post bus 2, Heemstede, 25 ets.). J. W. DE MARKT BLIJFT LUSTELOOS AMSTERDAM, 3 Maart. Na het verwerken van de binnengekomen orders bij de opening van de beurs, kreeg de markt hetzelfde lusteloze voorkomen, dat reeds sinds twee weken het kenmerk is van de Am sterdamse Effectenbeurs. Niet „-zo zeer verkopen, dan wel het gebrek aan affaire wordt als voornaamste oorzaak beschouwd van deze slap pe gang van zaken. Uit Indonesië blijven de stakingsberichten binnen komen- thans zijn het de havenar beiders in Semarang, die het bijltje er bij hebben neergelegd. Boven dien wordt uit Surabaja melding gemaakt van een heffing van 30% op alle goederen, die deze plaats verlaten of binnenkomen. Dat dit geen stimulans is voor de Indonesi sche markt spreekt vanzelf. Daar enboven spreekt men ter beurze van buitenlands aanbod in cultuur waarden, dat echter vandaag niet erg belangrijk scheen te zijn. Na la gere openingskoersen trok de markt hier toch iets aan, zodat de slotno- teringen slechts onbelangrijk afwe ken van die van gisteren. Over het algemeen bleven de verliezen tot fracties beperkt. Olies openden op 289 y2 en wer den hierna voornamelijk rond deze prijs verhandeld. Tegen slot echter kreeg het aanbod, dat voorname lijk uit het binnenland geacht werd te komen, de overhand, zodat Ko ninklijke op het laagste punt van de dag de markt verliet, n.l. 288% tegen gisteren 290 3/8. Voor het overige bood de industriële markt weinig stof tot bespreking. Over het algemeen bleef het prijspeil hier vrij goed gehandhaafd. Wat de scheepvaartmarkt betreft, kwam alleen tegen slot in de voor naamste soorten een notering tot stand. Op de Staatsfondsenmarkt was de stemming onveranderd. In de nieu we 3y4 procents lening 1950 is gis teren een record omzet van 237.000 gulden bereikt. Vandaag was de no tering op 99 13/16 onveranderd. Prolongatie 2% procent. PURMEREND, 3 Maart. Beve landers 15.00, witlof 21.0062.00, rode kool 6.0014.00, savoye kool 16.0027.00, spruitkool 24.00-58.00, boerekool 46.00, sia 20.0021,00, andijvie 67.00—94.00, rode bieten 4.008.0. winterpeen 6.0011.00, uien 21.0043.00, uien drielingen 24.00, uien nep 18.00, prei 61.00, bra- bantse bellefleur 10.0030.00, bram- ley seedling 13.00—34.00, goud- reinette 40.0053,00, jonathan 20.00 69.00, present van engeland 15.00 48.00, zoete winterkroon 12.00 31.00, gieser wildeman 11.0025.00, provisie-peer 10.0021.00, winter- jan 10.00—25.00. WARMENHUIZEN. 4 Maart. 3000 kg uien 41.70—41.80. grote 39.70, 158Ö0 kg gele kool 26.10—29.40, 130000 kg rode kool 7.20—16.50, 7600 kg witte kool 26.5030.00. LANGEDIJK, 4 Maart 95000 kg rode k°°l 6.7017.60, 87000 kg gele kool 21.80—28.30, 28000 kg witte kool 24.7031.90, 6000 kg bie ten 6.00—6.40, 2000 kg peen II 20.80. 10000 uien 42,7043.50, grove 39.20 —42.70. GROOTEBROEK, 3 Maart. 4700 kg aardappelen: blauwe eigen heimers 10.00, blanke eigenheimers 9.00 doré 9.30, 8200 kg bieten 6.00 6.70, 350 kg spruiten afw. 27.00 49.00, 7250 kg uien 41.30—41.80, grof 38.60—39.70. afw. 19.00—22.30 NRD.-SCHARWOUDE 4 Maart. 10000 kg uien 43.10—44.10, grote 41.5042.00, drielingen 38.0039.60, 17000 kg peen II 24.60—27.60, III 18.90—21.90, 9000 kg kroten I 16.10, II 4.00, 700 kg witlof I 41.00—46.00, 178000 kg rode kool 6,5016 80, 47000 kg gele kool 25.40—30.00, 44000 kg witte kool 25.30—31,80. van de Congregatie der Salesianen. Hier heeft Domenico zijn prille jeugd in een vlekkeloze onschuld en in een steeds toenemende goed heid van geest en hart doorgebracht De dichtstbijzijnde school bevond zich in Castelnuovo op vier kilo meter afstand van Murialdo. Het is te begrijpen, dat de ouders van Do menico er een groot bezwaar in za gen, hun jongen die toch al niet te sterk van gezondheid was, dagelijks een afstand van acht kilometer te doen afleggen om het lager onder wijs te volgen. Daarom moest Do menico zich tevreden stellen met wat lees- en Tekenonderricht door de kapelaan van Murialdo. Maar op 21 Juni 1852 verkreeg Domenico van zijn vader toestemming het tweede leerjaar in Castelnuovo te volgen. Op 2 October 1854 ontmoetten de heilige Joannes Don Bosco en de nu gelukzalige Domenic0 Savio elkaar. Don Bosco zag direct, welk een kostbare aanwinst deze jongen voor zijn nieuwe stichting in Turijn zou vormen en toen Domenico hem daarenboven nog vertelde, dat hij, na de Latijnse school te hebben doorlopen, voor priester wenste te studeren, nam Don Bosco Domeni co dadelijk als zijn leerling aan. Op 29 October 1854 deed Savio zijn intrede in het Oratorium van de H. Franciscus van Sales, waarin Don Bosco reeds meer dan honderd interne leerlingen verzameld had Er was daar bovendien een even groot aantal externe leerlingen die de avondvakscholen volgden, wel ke pas door de grote jeugdopvoe- der in de stad Turijn waren opge richt. Pomenic0 begaf zich na zijn aankomst naar de kamer van Don Bosco om zich volkomen aan diens geestelijke leiding toe te vertrou wen. Savio opende daarbij zijn hart aan de grote heilige Salesiaan en vatte zijn levensroeping in deze woorden samen: „Ik wil een heilige worden". Don Bosco wees hem het middel en de weg daartoe aan: „met blijde en' opgeruimde geest stand vastig de dagelijkse plichten van 't geestelijk leven en de studie ver vullen'". Op het einde van de maand April van het jaar 1856 voelde Domenico reeds, dat hij gauw dood zou gaan. Hij vrpeg dringend toestemming om gedurende de maand Mei dage lijks te mogen communiceren. Ge durende de herfst van dat jaar werd hij steeds zwakker van ge zondheid en Don Bosco Verbood hem op aanraden van de genees heer zijn studies voort te zetten. Op 1 Maart 1857 zond hij hem voor luchtverandering naar Mondonio in het vaderlijk huis terug. Domeni co nam afscheid van zijn medeleer lingen met de woorden: „Tot weer ziens in de hemel". Toen hij thuis aankwam voelde 'hij zich zeer vermoeid en ging ter stond naar bed dat hij niet meer zou verlaten. Bijtijds vroeg hijzelf de laatste H.H. Sacramenten en in de avond van 9 Maart, na kalm af scheid van zijn ouders en familie leden genomen te hebben, stierf hij. Talloze gebedsverhoringen wer den n& zijn dood op zijn voorspraak verkregen. Het gebruiken en het ver voeren van waterstof- en atoombommen is verboden in het 826 inwoners tellende Franse dorpje Vaucluse-la- Fontaine. Burgemeester Jean Garcin stelde dit verbod voor, nadat de communistische raadsle den een resolutie hadden in gediend, waarbij de gemeen teraad zich zou uitspreken ten gunste van het buiten de wet stellen van de water stofbom. De plaatselijke veldwach ter is verantwoordelijk voor de ten uitvoerlegging van het verbod. S.V.W.-nieuws H.H.WAARD-ZUID. Zondag a.s. heeft SVW weer een belangrij ke wedstrijd. Dan komt Petten 1 op bezoek en wanneer SVW zich weer zo geeft als tegen Hugo Boys dan wordt het een overwinning. We geloven dat, gezien de stijgende lijn waarin SVW zich beweegt, er velen naar het gemeente-sportter rein in H.H.waard zullen gaan. Het weede is vrij en het derde speelt thuis tegen Vrone 3. De ju nioren gaan naar St. Victor in Ob- dam. En dan Zondag over een week de grote strijd SVW—WGW. Deze wedstrijd kan nog belangrijk wor den, maar dan moet er Zondag ze ker van Petten worden gewonnen. Succes allemaal! OP WEG NAAR HUIS AKERSLOOT Op het troepen- transportschip „Kota Inten", dat op 16 Febr. 1950 uit Tandjong Priok is vertrokken en vermoedelijk 15 Maart a.s. te Rotterdam aankomt, bevinden rich de volgende repa- trieërende militairen, t.w. P. A. Heijer, wonende Julianaweg 203 en J. C. Konijn, wonende Zuidervaart 393 terwijl op het troepentransport schip „Volendam", die 22 Febr. '50 uit Tjandjong Priok is vertrokken en vermoedelijk 22 Maart 1950 te Rotterdam aankomt, onder de op varenden zich bevindt P. J. van der Hulst wonende Zuidervaart 404, Laten we de jongens op feestelijke wijze onthalen in ons midden. De vlaggen uit voor dit trio. Marktbericht Alkmaarse Exportveiling ALKMAAR, 3 Maart 1950. Andijvie 93—1.02; Spinazie 85— 93; Postelein (winter) 1315; Worteltjes 3341; Rabarber 66; Spruitkool I 5082, II 2647; Rode kpol 615.80; Gele kool 13.70—27; Prei 35—76; Uien I 33.50—42.50, II 25—30.50; Stoof peren: Gieser Wildeman 1228, Winterjan 12—24, Provisie 15; Appels: Goudreinet 4737, Zoet 22. Alles per 100 kg.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 7