Louwers in Praag veroordeeld tot 15 jaar dwangarbeid Proces tegen Mgr. Béran spoedig verwacht Gemeente-ontvanger ofeec^de verduistering Arrestatie van Aartsbisschop op handen Mr. v. d. Starp schreef brochure over het England-spiel Stakingen in Indonesië Volgt Mgr. Béran Kardinaal Mindszenty? Scherp protest van Nederlandse regering Westelijke journa listen geweerd Aardschokken in Perzië T.H. wijst Thomisti sche leerstoel af Brand in haven van Rotterdam Na lezing door Justitie vrijgegeven Poging tot uitholling van Tsjechisch Episcopaat Amerikaanse mijnwerkers hervatten arbeid Enorme brand in Saigon Bidauit hekelt communisten Kroniek en Kritiek Valse handtekeningen op de secretarie van Koewacht werden normaal geacht Prins Bernhard slaagde voor het examen van transcontinentaal piloot Nieuw Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.45 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.t minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. HET FEIT Buiten God is *t nergens veilig(Vondel) E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: VTsT EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank NHD A S H VAN HEDEN Pagina 1 Maandag 6 Maart 1950 45 Jaargang No. 11806 Kantoren: HOORN, Draaisinge! 59. teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56. teL 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 PRAAG, 5 Maart (Reuter). De Nederlandse zakenman J. A. Louwers van de A.K.U. is door het Staatsgerechtshof te Praag tot 15 jaar dwangarbeid veroordeeld. De aanklager had aanvankelijk de doodstraf geëist. Negen Tsjechoslowaakse beschuldigden kregen straffen variërende van 3 tot 25 jaar dwangarbeid. De Nederlandse regering heeft een scherp protest aangetekend bij de Tsjechische regering en de Tsjechische gezant morgen op het departement van buitenlandse zaken ontboden. Er is bekend gemaakt, dat waar schijnlijk de doodstraf tegen Lou wers niet werd geëist, omdat hij buitenlander was. Zijn bezittingen zijn verbeurd verklaard. Na zijn straftijd wordt hij uit het land ge zet. De zaakgelastigde van Neder land zal een protest indienen bij de Tsjechische regering tegen het feit, dat Louwers 11 weken voor het proces in eenzame opsluiting is gehouden en tegelijkertijd pro testeren tegen de beschuldigingen, die tijdens het proces werden ge uit tegen de Nederlandse legatie. De aanklager, een zekere dr. Urvalek, zeide, dat op de achter grond van dit proces een actie van de Nederlandse legatie tegen Tsjecho-Slowakije leefde. Ver schillende leden van de legatie werden beschuldigd van „grof misbruik maken hunner extra territoriale rechten". De aanklager noemde met name kanselier Th. Lochman, de voor malige Nederlandse gezant A. Ma- rens, de voormalige handelssecre taris D. Kruseman en de tweede gezantschapssecretaris M. J. Ro- senberg-Polak. Het verslag van het proces werd Voornamelijk samengesteld uit de officiële tekst van de rede van de aanklager en uit de mededelin gen van van der Gaag, daar wes telijke journalisten niet werden toegelaten. De Nederlandse regering heeft, na het bekend worden van het vonnis, wederom scherp protest aangetekend bij de Tsjechische regering. In het Nederlandse protest werd er op gewezen, dat de Nederlandse regering de rechtsgang in het pro ces tegen de heer Louwers met pijnlijke verbazing en verontwaar diging had gevolgd. Deze gang van zaken, welke in Nederland niet zou worden be grepen, kon niet anders dan een schadelijke invloed hebben op de verhouding tussen beide landen. De Nederlandse regering teken de krachtig protest aan tegen het feit, dat de openbare aanklager zich niet had ontzien volkomen Ministers van den Brink en Goetzen naar Indonesië Naar wij vernemen is het ver trek van de ministers Van den Brink en Goetzen naar Indone sië, waar zij de ministersconfe rentie in het kader van de Ne derlands-Indonesische Unie zul len bijwonen, vastgesteld op 11 Maart. ongegronde beschuldigingen tegen leden van de Nederlandse diplo matieke vertegenwoordiging te Praag te uiten. Tenslotte werd van Nederlandse zijde nogmaals gewezen op de duidelijke rechtsonzekerheid, wel ke was gebleken uit verschillende feiten, zoals de onmogelijkheid voor de Nederlandse autoriteiten om voor het proces met de heer Louwers in contact te treden en hem van rechtskundige bijstand te verzekeren en de weigering om ten tijde van het verhoor van de heer Louwers de Nederlandse zaakgelastigde van zijn tolk te doen vergezellen. GROTE MATERIëLE SCHADE TEHERAN, 5 Maart (AFP). Des avonds 3 Maart zijn hevige aardschokken in de streek van Badjgoeiran, aan de Iraans-Rus- sische grens in het noordoosten 'van Iran gevoeld, aldus meldt radio Teheran, er aan toevoe gend, dat de materiële schade zeer groot is, doch dat er geen mensenlevens te betreuren zijn. Van de zijde van de Technische Hogeschool te Delft vernemen wij, dat de Technische Hogeschool af wijzend heeft beschikt op het ver zoek van de Radboud-Stichting om een bijzondere leerstoel in de Thomistische wijsbegeerte in Delft te vestigen. LADING VAN POOLS SCHIP VATTE VLAM Door broeiing in de lading, die o.m. bestaat uit stukgoed, katoen en olienoten, is Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur in de Merwe- haven brand uitgebroken in een der ruimen van het Poolse motor schip „General Walter", groot 4742 b.r.t. Pogingen om het vuur door mid del van verstikking te bedwingen zijn niet gelukt. Gisternacht moest de Rotterdamse brandweer er dan ook toe besluiten water te spuiten op de lading, waaronder zich ook een grote partij palmpitten be vond Het vuur bood echter hard nekkig weerstand. Eerst nadat het aantal stralen van 16 tot 20 en tegen de morgen zelfs tot 37 was opgevoerd, heeft men de brand gistermorgen eindelijk onder de knie weten te krijgen. Van de brandweerlieden, die in de met ver stikkende rook gevulde ruimen moesten afdalen, zijn er vier be wusteloos geraakt. Zij konden tijdig door kameraden worden gered. Hun' toestand was van dien aard, dat ze naar een ziekenhuis werden over gebracht. Van één hunner bleek opname noodzakelijk. De schade, die aan schip en lading werd toe gebracht, is zeer aanzienlijk. In Nijmegen is men druk bezig om ook het grondwerk weer te herstellen, als de electrifi- cering en het leggen der waterleidingen. Links: het werk in volle gang met op de achtergrond de Stefanuskerk. Rechts: de werkzaamheden voor de Broersestraatkerk. Mr. J. E. van der Starp, die aan vankelijk de verdediging van de V-man van der Waals voerde, en later door de Justitie als zodanig werd geschorst, heeft een bro chure het licht doen zien, onder de titel „Een dolkstoot in de rug van het Nederlandse volk". Men verkeerde Zaterdagmorgen in de veronderstelling, dat de Jus titie de brochure in beslag had genomen, maar later bleek dit niet het geval te zijn. De versprei ding werd enige tijd opgehouden en na lezing weer vrijgegeven. Mr. van der Starp geeft in deze brochure zijn persoonlijke visie op het z.g. England-Spiel, naar hij schrijft, gebaseerd op gesprekken met van der Waals e.a., die ofwel aan de Duitse ofwel aan de ge allieerde zijde stonden. De Neder landse regering in Londen, het Militair Gezag en het kabinet- Schermerhorn komen er niet best af. Wat het England-Spiel betreft houdt zijn betoog in, dat door de Intelligence Service bewust moet zijn gespeeld. Zonder Engeland hiervan direct een verwijt te ma ken, meent hij toch dat van die zijde alles er op bedacht was de eigen belangen na de oorlog veilig te stellen on sterke partijen op het vasteland wilde men bij voor baat verzwakken. Schreieder zou hierin zijn rol gespeeld hebben onder garantie, dat de gearresteerden in Haren menselijk werden behandeld. Vol gens schrijver waren de Londense regeerders van Nederlandse zijde bang, dat een Nationaal Comité te veel verantwoordiging zou vragen voor het in Londen gevoerde be leid en daarom heeft men dit comité in de val laten lopen. Al deze uitlatingen zijn vanzelfspre kend voor de verantwoording? van de schrijver. BERN (K.N.P.), 4 Maart 1950. De communistische regering van Tsjecho-Slowakije heeft tot besluit van het tweede jaar der volksdemocratische terreur een nieuwe opzienbarende maatregel toegevoegd aan de lange reeks sinds Februari 1948, „de dag van de overwinning der volksdemocratie". Na haar talrijke weinig succesvolle pogingen om de katholieke geestelijkheid, die haar sterkste tegenstander is, onder druk te zetten, na het van kracht worden van de Kerkwet op 1 November 1949, na de handteke ningenactie bij de 70ste verjaardag van Stalin en de verplichting van de geestelijken om de eed van trouw op de volksdemocra tische republiek af te leggen, is zij thans een nieuw experiment begonnen: een poging nl. om de hiërarchie van binnen uit te ontwrichten. Na de dood van mgr. dr. Andrej Skrabik, bisschop van hef Slo waakse bisdom Neusohl (Banska of Bystrika) op 8 Januari j.l,, koos het kapittel op 13 Januari dr. Daniël Briëdon tot Vicaris-Capitu laris. Ondertussen had het Bureau voor Kerkelijke Aangelegenheden tot een andere gang van zaken be sloten: Cepicka, minister van Jus- In Stellendam werden Zaterdagmiddag ten gemeentehuize de posthume onderscheidingen uitgereikt voor de twee verdronken redders van de reddingboot „Koningin Wilhelmina", die op 18 December 1949 uitvoer ter redding van de bemanning van het Zweedse s.s. „Aslog". De Zweedse gezant, de heer J. de Lagerberg en enige andere leden van het gezantschap waren voor deze plechtigheid naar Stellendam gekomen. Namens de Zweedse regering overhandigt de gezant een spaarbankboekje voor de nabestaanden aan de burgemeester van Stellendam, J. Baron van Knobelsdorff. titie en directeur van het Bureau voor Kerkelijke Aangelegenheden, zag in de vacature van het diocees Neusohl een unieke gelegenheid om in te grijpen in de compromisloze en eensgezinde houding van het episcopaat. Tegelijkertijd maakte het com munistische bureau bekend, dat het aan de Deken Joannes Dechet het bestuur over het diocees had toe vertrouwd. Nadat Joannes Dechet op deze wijze voor deze post was ingeleid, hield de nieuwe „bisschop" een toespraak, waarin hij verklaarde, dat een wet, die de toestemming eist van de Staat bij de benoeming van een kerkelijke hoogwaardig heidsbekleder, geëerbiedigd moet worden. Excommunicatie van Dechet Rome heeft hierop direct ge antwoord met de excommunicatie van Dechet. Het Tsjechoslowaaks episcopaat heeft deze excommuni catie in een rondschrijven bekend gemaakt. Caritas wordt verdrukt Bij deze algemene verscherping der maatregelen wordt ook de Caritas, die in volkomen afhanke lijkheid van de .communistische sociale instellingen een zorgelijk leven in de schaduw leidt, steeds verder in het nauw gedrukt en ont wricht. Onlangs werden het kinder tehuis van de Caritas in Praag gesloten en verder dé inrichtingen, die door de Zusters Franciscanessen werden verzorgd, als het blinden instituut op het eiland Kampa, de meisjestehuizen in Jasa en in Vla- dislaveva. De vroegere directeur van de Caritas in Praag, dr. Kolmann, die nog een tijdlang zijn functie uit oefende onder het communistische regiem om de armen en nood lijdenden te helpen, zit gevangen. Proces-Beran aanstaande? Het proces tegen mgr. Beran, de aartsbisschop van Praag, kan vol gens welingelichte kringen in Tsje- choslowakije iedere dag verwacht worden. De aanklacht tegen mgr. Beran wordt gebaseerd op zijn afwijzende houding ten opzichte van de com munistische regering en haar maat regelen, waarin mgr. Beran een onwettige inbreuk ziet van de wereldlijke macht op de onver vreemdbare rechten van de Kerk. Het voornaamste punt van de aan klacht moet zijn: Misdaad tegen de Staat en hoogverraad. De voor bereidingen voor de aanklacht zijn toevertrouwd aan de medewerkers van de minister van Justitie Ce picka, n.l. dr. Horaf, dr. Grospie, generaal dr. Vanek, dr. Cerny en dr. Engelsmann en enige politieke beambten van het ministerie van Binnenlandse Zaken. De communisten hebben het plan aan mgr. Beran een verdediger „ex officio" ter beschikking te stellen. Deze zal niemand anders zijn dan de beruchte advocaat en vporzit- ter van de communistische juristen organisatie in Praag, dr. Stein. Plojhar kroongetuige Als hoofdgetuigen zullen optre den de geëxcommuniceerde priester Plojhar, momenteel minister van Gezondheid in de Praagse commu nistische regering; verder de minis ter van Vet-voer Petr, die voor zitter is van de gelijkgeschakelde „Volkspartij"; Cepicka zelf en ten slotte dr. Nejedly, minister van Onderwijs en minister-president Zapotocky. In het monsterproces zal ook een groot aantal priesters, die gevangen zitten, worden ge hoord. LOONSVERHOGING VAN 70 CT. PER DAG WASHINGTON, 5 Maart (Reuter) Men is het in Amerika eens ge worden over de kwestie van de contracten van de stakende mijn werkers. De weg is thans geopend voor het hervatten van het werk op Maandagmorgen door de 372.000 stakers in de vetkoolmijnen. Het betreffende document zal naar men verwacht hedenavond ge tekend worden Volgens het nieuwe contract, dat voor de gehele vet- koolindustrie geldt, ontvangen de mijnwerkers een loonsverhoging van 70 cents per dag, hetgeen een treffende overwinning betekent voor John Lewis en zijn „United Mineworkers Union". Havenstakingen in Frankrijk PARIJS, 4 Maart (AFP). Van de oproep van de C. G. T. voor het houden van een 24- uurstaking door alle havenarbei ders heeft Cherbourg, Boulogne, Duinkerken en Calais 100 pet. en te Bordeaux 80 pet. van de havenarbeiders het werk neer gelegd. Te Marseille wordt nu normaal gewerkt. De C. G. T houdt er evenwel morgen een referendum over een staking van onbepaalde duur. 6000 MENSEN DAKLOOS SAIGON, 5 Maart (Reuter) Door het omvallen van een petro leumlamp zijn Zaterdagavond in de Chinese wijk van Saigon dui zend strohutten verbrand. Zes dui zend mensen werden dakloos. KAMPARTS NIEUWENHUIJZEN VOOR RAAD VAN CASSATIE De Bijz. Raad van Cassatie be handelde Zaterdagmorgen het beroep van de arts Nieuwenhuij- zen uit Amersfoort, die vooral in de bezettingsjaren een slech te naam had en er bijzonder be hagen in schepte de gevangenen van 't concentratiekamp Amers foort te mishandelen. Hij was lid van de N.S.B. en majoor van de ambulancedienst van het Vrijwilligerslegioen. Het Bijzon der Gerechtshof in Amsterdam veroordeelde hem destijds tot 20 jaar. De president van de Raad van Cassatie, prof. Scholten, noemde verdachte een „schande voor de medische stand". De pro cureur-fiscaal vroeg 16 jaar. PARIJS, 5 Maart (Reuter). Georges Bidauit. de Franse pre mier, heeft heden in een radio rede in verband met de „zaak der generaals'", de stakingen en de wet op sabotage, een aanval gedaan op de communisten. Hij deed een beroep op het gezonde verstand der Fransen övrt te beseffen, dat een naam, die in dit verband genoemd wordt, daarmee nog niet gecom promitteerd is en iemand. die wordt aangevallen nog niet schuldig is. „Ik behoef de aanstichters niet aan te wijzen," zo zeide Bidauit. „Zij behoren tot een school, die zichzelf de laatste tijd onder scheiden door zekere beruchte processen in een zeker deel van Europa." Na nogmaals op de noodzaak van. de wet tegen sabotage te hebben gewezen definieerde Bi dauit de communistische taktiek in de stakingsactie als volgt: ..Zjj trachten arbeiders in sta kingen te betrekken", waarbij looneisen en dergeliike worden gebruikt om politieke demon straties en acties te steunen. Christelijke politiek (Sm.) Terecht is van verschil lende kanten hulde gebracht aan de nagedachtenis van Baron van Wijnbergen, om wat hij voor de christelijke staatkunde is geweest. Zo ook in het anti-revolutionnaire dagblad „Trouw", dat de onbe zweken trouw van van Wijnber gen aan de voormalige coalitie in herinnering bracht en gedachtig vooral de schoolstrijd, van -Wijn bergen huldigde als de man, „die wist wat christelijke staatkunde was en behoorde te zijn". Moeten wij veronderstellen, dat „Trouw" hiermede indirect te kennen wil geven, dat de tegenwoordige lei ders van de Katholieke Partij dat niet meer weten, dan past daar tegen een woord van verweer. De tijd van van Wijnbergen en van de coalitie, was een andere dan de tegenwoordige, afgezien van de maatschappeliike omwenteling, welke door de wereldoorlog te weeg gebracht is. Christelijke staatkunde omvat méér dan on derwijspolitiek e.d. Thans, de laatste jaren in het bijzonder, valt het accent in de sociaal-economi sche orde. Dat is niet tegen te spreken. Ook op dit terrein gelden inzichten en eisen van christelijke staatkunde en zij zijn dringender dan ooit. De toepassing van de sociale rechtvaardigheid en de sociale liefde stelt eisen van chris telijke gerechtigheid, waaraan een christelijk politicus moet voldoen. En de leiders van de Katholieke Volkspartij weten dat en beseffen dat en handelen daarnaar. Zij ook weten dus nü „wat christèlijke staatkunde is en behoort te zijn". Aan het respect voor wat Baron van Wijnbergen heeft gedaan, doet dat niets af. Maar men moet alles zien in het licht van de tijd. Het verleden, en het heden! Enige tijd geleden werd op initiatief van Gedeputeerde Staten van Zeeland door het verificatie bureau der Vereniging van Ned. Gemeenten een onderzoek inge steld naar de administratie van de gemeente-ontvanger van Koe wacht. De resultaten van dit on derzoek waren van dien aard, dat Vrijdag voor de Arrondissements rechtbank te Middelburg deze ontvanger terecht stond onder be schuldiging van valsheid in ge schrifte en verduistering. Het was de 39-jarige E.J.M.V. Hem werd ten laste gelegd, dat hij in 1947 betaalstaten voor uit betaling van kwartier- en zakgeld aan geëvacueerden en hun kwar tiergevers van een valse hand tekening had voorzien, waardoor het leek, dat twee bejaarde dames tezamen een bedrag van ruim f 30 aan zakgeld hadden ontvangen. Deze som zou hij in eigen zak hebben gestoken. Bovendien zou hij zich bedragen van f 220 en f 329, bestemd om uitgekeerd te worden aan in het St. Anthonius- gesticht te Oostburg verblijvende personen, hebben toegeëigend. Verduistering Voor een tekort van f 5000 in de administratie van een vlassers vereniging te St. Jansteen zal V. zich later te verantwoorden heb ben. V. voerde aan, dat het plaatsen van valse handtekeningen de ge woonste zaak van de wereld was op de secretarie te Koewacht. Het geschiedde om de uitkering van gelden aan de geëvacueerden te bespoedigen. Er school niets ach ter. V. hield ook vol, dat hij de voor het Anthoniusgesticht be stemde gelden niet ten eigen bate had aangewend. Enige getuigen a décharge, bei' verklaarden, dat V. weliswaar een zeer slordig beheer voerde, doch zeker niet oneerlijk was. De bur gemeester van Koewacht noemde V. in een schriftelijke verklaring echter onbetrouwbaar, slordig en leugenachtig. De officier van justitie, mr. J. L. Andreae, achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend be wezen. In zijn kwaliteit van amb tenaar heeft V. een buitengewoon ernstig delict begaan, aldus de officier, die een gevangenisstraf van 6 maanden vroeg. IN MEDAN WORDEN GEEN GRAVEN GEDOLVEN DJAKARTA, 5 Maart (Aneta) Te Medan staken 700 gemeente arbeiders, met als gevolg dat de reinigingsdienst stil ligt en er geen graven kunnen worden gedolven. Op verschillende ondernemingen zijn eveneens stakingen uitgebro ken. De militaire gouverneur van Mid. den-Java heeft maatregelen uitge vaardigd, om de stakingen te be strijden. Er is een stakingsverbod uitgevaardigd voor het personeel van de gemilitairiseerde diensten, als de P.T.T., de spoorwegen en andere diensten. In een andere bepaling is vastgelegd, dat desertie van ambtenaren van de regering der R.I.S., waaronder begrepen leden van de politie, gestraft kunnen worden met een gevangenisstraf van ten hoogste twintig jaar. Hulp aan deserteurs kan gestraft wor den met hoogstens tien jaar. „DE WESTERSE UNIE MELDT ZICH" Toespraken van legerautoriteiten Het radioprogramma van de Nederlandse Strijdkrachten gaf Zaterdag j.l. een eerste serie uit zendingen over de West-Europese Unie. De voorzitter der verenigde chefs staven, generaal Kruis, was de eerste spreker. Hij achtte het van belang, dat de luisteraar in contact wordt gebracht met de voornaamste leiders van de ge zamenlijke defensie. Hij ver klaarde o.m., dat een gezamenlijk optreden noodzakelijk is om de vrede te waarborgen in Europa. Vervolgens werd een vraagge sprek gehouden met generaal Jean de Lattre de Tassigny, die een technische uiteenzetting gaf van de coördinatie der strijdmachten, waarbij de souvereiniteit van de betrokken landen blijft gehand haafd. „Wij staan nog slechts aan het begin", aldus generaal de Tassigny. LOS ANGELES, 5 (ANP). Prins Bernhard heeft mete zeer goed gevolg een kort examen af gelegd met betrekking tot zijn capaciteiten als vliegenier, dat hem werd afgenomen door een commissie van de Amerikaanse burgerluchtvaart. Het ging spe ciaal over zijn vaardigheid in transcontinentale vluchten Hoewel Prins Bernhard zijn bre vet voor nachtvliegen reeds heeft behaald, heeft hij zich hieraan on derworpen, omdat het in de Ver enigde Staten van Amerika een gewoonte is, dat men voor trans continentale vluchten een kort exa men aflegt. Maandagmorgen vroeg zal de Prins die dan wederom zijn eigen Dako ta zal besturen ,met zijn reisgezel schap naar Washington vliegen. Gisteren heeft de Prins, volgens het programma, vergezeld door de generaal-majoor Lawrence Craigie, een bezoek gebracht aan geheime installaties van de Amerikaanse den oudwethouders van Koewacht luchtmacht en etablissementen voor proeven met raketvliegtuigen, die zich bevinden in een woestijn op 155 km van Los Angeles. Gister avond was de Prins te gast op een privé diner voor een beperkt aan tal genodigden op de luchtbasis te Muroc en heden zal hij aanwezig zijn op een receptie, hem aange boden door de Nederlandse kolonie te Los Angeles, welke wordt ge volgd door een lunch in besloten gezelschap. Diner Metro-Goldwin Mayer. Louis B. Mayer van de Metro- Goldwyn-Mayer onderneming heeft gistren Prins Bernhard een diner aangeboden, dat door een groot aan tal vooraanstaande filmsterren werd bijgewoond. Onder het gezel- 1 schap bevonden zich Joan Craw ford, Sosalino Russell, Ethel Barry- more, Philip Dorn (Frits van Don. gen), Joan Fontaine, Irene Dunne Clark Gable, Danny Kaye, Gen< Kelly, Loretta Young, Dinah Shore Tyrone Power, Linda Christian Barbara Stanwyck en Robert Tay lor. Voor het diner werd een kort( receptie gehouden. f

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1