THOMAS MASARYK HERDACHT DOOR DE VRIJE WERELD 8111 l PRINS BERNHARD vriend van de journalisten Hardwerkende Nederlandse kolonie in het Braziliaanse land EEN BRIEF VAN GOD De grote Europeaan kende Rusland Het lezen van de H. Schrift INGSELS in het Harlem dichten M Met grote openhartigheid geeft hij inlichtingen Joegoslaaf sprong uit vliegtuig Naar wij vernemen: Pioniers in Sao Paulo Soldaten in de voorste loopgraven Rijke oogstensamenwerking energie en volharding MAANDAG 6 MAART 1950 PAGINA 3 PACHTING het K.N.M.I. te an Maandagavond HT. plaatselijk mist, :n overdag op de zonnig weer. ind, overwegend t en Zuid-Oost. jd van het jaar. gt langer (Advert.) sschop van Haar- e Weleerw. Heer Berg, opdracht ge- ng van een nieu- te bereiden onder e parochie van de van Gorcum, te /olgens benoemd isterdam (H. Will, de Weleerw. Heer i; tot Kapelaan te degardis) de Wei van der Burg: te Zeven Smarten), t J. Koning; te ;rw. Heer P. de an was te Wasse- rd moest het ouden 3, 6 Maart (ANP) rd moest Zondag paanval het bed lische zijde werd prins volkomen daar hij behalve iververmoeidheid gemeldt: Prins isteren het bed al vandaag om- aguur in „lichte •t Worth (Texas) aldus heeft dok- netal bekend ge- echter de Prins niet zelf te vlie- oerder van de e, dat een Neder- H gezelschap van ien. Hij verklaar den was ongerust toestand van de SLIJKE IDING VOOR IN MAASBODE 5 Maart 1950). de Paus behaagd ers, directeur van die onlangs het hij 25 jaar aan mden is, alsmede elzet, lid van de „De Maasbode" tidder in de Orde ius de Grote. heeft de Deken J. H. Niekel, tij- >mst in intieme uwe Ridders hun ;enen uitgereikt. ALKMAAR l 450—940; 290 slacht 20—50; ■1.68 per kg. Maart 6500 —12.10; 1000 kg 28; 5000 kg. bie tlof I 4749; II DB, 6 Maart. 15000 kg. peen 0 kg. witlof I 44; de kool 7.40. - 250 kgspruit- 0 kg. rode kool gele kool 22.40— ien grove 40.20— .40—42.70; 45700 6.49; II 4; rond witlof I 46—54; 1—39; 42700 kg. '.80; III 20.70— 0. d: 2 0 18 44—7 1 1 17 25—5 i 1 1 11 27—4 1 1 4 7 13—12 1 5 7 10—21. 1 5 5 9—21 3 6 5 6—24 0 4 2 3—21 i 2 5 2 0—22 bleef Geel Zwart go Girls, terwijl teigers de puntjes het wonderlijke /O met lege han- iren. Volop span- ïste plaats. Jgramma voor de SFo; v, Thomas Masaryk (K.N.P.) Hoe xag Thomas Masaryk, de grote Europeaan en de grote Slaaf, Rusland? Nu de vrije democratische wereld zich voorbereidt om de honderdste geboortedag van Thomas Masaryk te herdenken, is het zeer interessant na te gaan, hoe hij de toekomstige ontwikkeling van Rusland gezien en beoordeeld heeft. Thomas Masaryk kende Rusland. Hij had dat geweldige land bereisd, hij sprak vloeiend Russisch, hij kende de Russische filosofie en de Russiche literatuur heel goed en hij had het Russische volk lief. Doch als overtuigd democraat moest hij niets hebben van de heersers over dit Russische volk, noch van de Czaren, noch van de communistische dictators. Masaryk was met de Russische cultuur en de Russische denkwijze inniger verbonden dan velen, die thans hierover discussiëren, Het probleem Rusland en een vrij Europa had Masaryk reeds lang voor het verschijnen van zijn boek „Rusland en Europa" grondig be studeerd. In dit boek legde hij quintessence van de lezingen, die hij reeds in 1902 gehouden heeft voor de universiteit van Chicago. Het boek is thans wederom van een brandende actualiteit. Masaryk verklaart in zijn boek, dat Benin juist zoals andere over weldigers de macht in Rusland aan zich heeft getrokken. Wie het Cza- ristische Rusland niet begrijpt, be grijpt ook zijn communistische na komelingenschap niet. De Russische ziel. Masaryk beperkt zich in zijn analyse van de Russische toestan den niet tot de politiek. Zijn op merkzaamheid gaat vooral uit naar de Russische ziel. Hij bevindt haar diep godsdienstig en gelovig; doch tevens mist hij in haar iedere cri- tischo zin en ziet hij haar volko men afhankelijk van het mysticis me. De Russen waren altijd mystie ker aangelegd dan de andere Euro pese volkeren „Zrj zijn het nog steeds en zij zullen het nog lange tijd zijnf Doch Masaryk zag ook duidelijk, dat er reeds in de tweede helft van de negentiende eeuw kentering kwam in de godsdienstzin van het Russische volk. Hij wijst erop, dat dat de Rus, of hij nu ontwikkeld is of analphabeet, zijn kinderlijk ge loof heeft verloren en vervangen heeft door een nieuwe ideologie, het materialisme of het atheïsme. De gedachten van Masaryk uit het begin van deze eeuw zijn niet alleen volkomen up-to-date, maar zij hebben ook iets te zeggen, wanneer men leest, hoe het mate rialisme en het atheïsme zich tot en fanatiek geloof ontwikkelen en hoe dit nieuwe geloof door de onwetende massa's, die him ware godsdienst hebben verloren, wordt aanvaard. Wanneer men de geschriften van Masaryk leest, begrijpt men pas een weinig van de godsdienstige cultus rondom Stalin, de cultus der tractoren. Van het huidige communistische regiem met al zijn inquisitie- achtige onverdraagzaamheid en dogmatische onfeilbaarheid. Door middel van de werken van Masa ryk krijgt men enig begip van het gruwelijke lijden, dat de vol keren onder deze tyrannie moe ten doorstaan, volkeren, die his torisch gezien minder daarop voorbereid zijn dan de Russen zelf. Thomas Masaryk staat om de zelfde reden wantrouwend tegen over het Panslavisme. Ofschoon hij zelf een Slaaf was, vreesde hij, dat het Panslavisme misbruikt zou wor den als dekmantel voor het Czaris- tisch absolutisme en later voor dp communistische dictatuur. Hij verlangde van de zijnen, dat zij op de^eerste plaats Tsjechen en op de tweede plaats Slaven zouden zijn. Masaryk hield niet van het senti mentele Slavische cosmopolitisme. Hii vond. dat het geen program be zat en vooral ieder humanisme miste, hetwelk hij als de nationale taak van het Tsjechische volk en diens historische erfenis kenschet ste. Zeker moet nog vermeld worden, wat Masaryk ongeveer vijftig jaar geleden schreef in zijn hoek „De ziel van Rusland" over de expansie in Azië: „Sedert Moskou na zijn overwinning op de Tartaren mach- .tiger is geworden, heeft het bewust of onbewust er naar gestreefd de Aziatische volkeren te overheersen. Stap voor stap werd de heerschap pij over Azië uitgebreid. Gedurende de regering van Peter de Grote werd Siberië geannexeerd, de tot op heden nog steeds niet beëindigde strijd tegen Turkije en Perzië, de bqide grootste Mohammedaanse staten, werd weder opgenomen: de Krim en de Kaukasus werden Rus sisch, Centraal Azië werd bezet. Over het Aziatische territorium naderde Rusland tevens zijn Euro pese rivalen het wekte het sla pende China en het deed de en ergie van Japan, een waakzame eilandenmacht, ontwaken". Masaryk beschrijft dan de reis Op 7 Maart 1950 wordt de honderdste geboortedag van Thomas Masaryk, de Tsje- choslowaakse socioloog en staatsman, herdacht, die bij het begin van de eerste we reldoorlog de strijd begon voor de vrijmaking van Tsjecho-Slowakije van Oos tenrijk. In die dagen leidde hli in Londen met behulp van Benesj de propaganda in het bnitenland. In begin 1918 bracht hli te Pittsbnrg in de Verenigde Staten de Tsjechen en Slowaken tot overeenstemming om te ko men tot de vorming van een gemeenschappelijke staat, waarvan hii de eerste presi dent werd. Dr. Peter Zenkl, de vroegere plaatsvervan gende minister-president van Tsjecho-Slowakiie en thans voorzitter van de Raad van Vrij Tsjecho-Slowakije te Washington, schreef naar aanleiding van dit eeuw feest bijgaand artikel over Thomas Masaryk en Rus land. van de toenmalige kroonprins Ni- colaas naar Oost-Azië en verwijst naar de lectuur over deze reis, die door de officiële kroniekschrijver van de Czaar, graaf Oechtowsky, werd samengesteld. Uït deze litera tuur komt duidelijk naar voren, dat Rusland volkomen officieel het Azi- tisme tot zijn nationaal program uitroept. „Ale volkeren van Azië zullen de heerschappij van de witte Czaar gaarne aanvaarden", droomt graaf Oechtomsky in zijn boek, „omdat zij in de cultuur en in het nationale karakter van Rusland ele menten ontmoeten, die in overeen, stemming zijn met hun eigen Inner lijk en met hun eigen levensbe schouwing". Hier toont ons Masa ryk, hoe de bolsjewisten heel een voudig de navolgers zijn geworden van de imperialistische Czaren. Wanneer wij thans de honderd ste geboortedag' van Masaryk herdenken, eren wij hem als een groot Europeaan en een groot Democraat, die vroeger evenals anderen geprobeerd heeft door zijn werk de wereld het gevaar aan te wijzen, dat als het zwaard van Damocles over Europa en over de vrijheid hangt. Dit ge vaar komt niet voort uit het Rus sische volk, doch komt van zijn leiders en van zijn eeuwenoude anti-democratische traditie, die door de revolutie niet werd aan getast. Het is niet de fout van Masaryk. dat zijn ernstige stem in het Westen niet zo belangstel lend werd beluisterd als wel goed zou zijn geweest. Laten wij het nu op de honderdste verjaardag tenminste een klein beetje goed maken. Het is beter laat te luis teren naar een groot man dan nooit. 2 2 eigers Is a Vlug Is b a Reisdeviezen voor Duitse Jaarbeurzen De Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland deelt mede, dat de te volgen proce dure voor het aanvragen van reisdeviezen voor het bezoek van de jaarbeurzen in Keulen en Hannover als volgt is: De fir ma's richten hun aanvraag tot de Kamer, die na goedkeuring door de Nederlandse Bank een bgn. messe-ausweis verstrekt, op vertoon waarvan door elke Ne derlandse deviezenbank geld voor de reis naar een der boven genoemde beurzen wordt ver strekt. Het rechtstreeks aanvra gen van deviezen bij de Neder landse Bank voor bezoek aan de beurzen in Keulen en Hanno ver is dus niet mogelijk. (Van onzë speciale verslaggever) RIO DE JANEIRO, Febr. Een van de eigenschappen, die Prins Bernhard op zijn reis door Zuid- Amerika duidelijk toont, is zijn er varenheid om met de pers om te gaan. Bij het interview dat hij Vrijdag te Rio de Janeiro gaf, is dit nog eens duidelijk gebleken en het viel zo op. dat menige verslag gever er in zijn blad melding van heeft gemaakt. Een van de Engelse vrouwelijke collegas sprak bijzonder sympathiek over de Prins en zei. dat. hij in vele opzichten aan de „prince charming" deed denken, over wie zij als kind in de sprookjes van Andersen had gelezen. De opmerkelijke kalmte van de Prins en de voortreffelijke talenken nis die hij aan de dag legde (de antwoorden werden afzonderlijk in het Frans en in het Engels gegeven, terwijl de Prins op verzoek ook iets in het Spaans herhaalde) heb ben vele collega's verbaasd. Men had ook grote waardering voor de openhartige wijze, waarop de Prins de vragen, die men hem stelde, be antwoordde en de problemen van ons land in dit internationaal ge zelschap besprak. Hij heeft daarbij o.a. zonder enige reserve bekend gemaakt, dat de inkomsten, die wij van onze kapitaalbeleggingen in Indonesië zullen krijgen, in de toe komst in ieder geval belangrijk minder zullen zijn. Met evenveel eerlijkheid besprak hij de grote moeilijkheid, die zich voor Neder land ijj de West voordoet, waar de gulden niet gedevalueerd is, terwijl dat in Nederland sinds het begin van de oorlog al tweemaal gebeurd is. zodat de Surinaamse en Cura- caose gulden thans 100 pet hoger ligt dan de Nederlandse, 't Wordt daar door moeilijk voor Nederland om in deze West-Indische landen van het eigen Verenigd Koninkrijk aan kopen te doen. zo gaf de Prins vol mondig toe. Maar van de andere kant gaf hij als zijn mening te ken nen. dat Nederland er goed aan zal doen toch in de West zijn geld te beleggen, omdat men dan onmiddel lijk met de Verenigde Staten kan handelen, daar de West-Indische lan den in het dollarblok opereren. Ook tijdens zijn reis, vooral wan neer wij het genoegen hadden met de Prins te mogen meevliegen, was hii steeds zeer spraakzaam en wel willend, wanneer wij hem vragen stelden. Toen wij hem vroegen, wat hij voor de ontwikkeling van de West allereerst nodig achtte, was zijn mening, dat de Nederlandse fa brikanten vooral moeten zien naar deze gebieden leveringen te verrich ten. Zij moeten, om dit te bereiken nog soepeler worden en alle con servatisme over boord werpen, was de mening van de Prins. Het was hem b.v. opgevallen, dat Suriname landbouwmachines in de Ver. Sta ten koopt, terwijl hij op de Neder landse Jaarbeurs dezelfde machines, van Nederlands fabrikaat, had ge- gezien. Vooral na de devaluatie moet het toch zeer goed mogelijk zijn deze aan de West te leveren, was zijn oordeel. Ook zag hij de noodzaak in van een perfecte voorlichting. In Vene zuela b.v. zou een economisch des kundige moeten zitten, die onmid dellijk als zich een interessante mo gelijkheid voordoet, een tip zou sturen. Voorts had hij de grootste belangstelling voor de openlegging van het Surinaamse achterland. De Prins zou daarvoor in het huidige stadium watervliegtuigen willen ge bruiken, zolang er nog geen wegen zijn die deze vorm van communi catie kunnen vervangen. FOX WEDEROM TE DJAKARTA DJAKARTA, 4 Maart (Aneta) Voor de tweede maal na de overdracht der souvereiniteit is Matthew Fox Zaterdag te Dja karta aangekomen. Hij heeft, nadat hij anderhalve maand ge leden Indonesië had verlaten, zakenriezen gemaakt door Euro pa, het Midden-Oosten en in het westelijk deel van Azië. HIJ MOCHT ENGELAND NIET BINNEN ZURICH, 5 Maart (Reuter) - Een Joegoslavische vluchteling wie op het vliegveld van Northolt, in Groot-Brittannië, de toegang tot Engeland was ontzegd, heeft zich boven Noord-Frankrijk uit het vliegtuig gestort, waarmede hij naar Zurich werd teruggebracht. De Joegoslaaf, Nicolaas Martinozick, had tevoren verklaard, dat hij zelf moord zou plegen, indien hem de toegang tot Engeland zou worden ontzegd. Tijdens de lunch maakte Martino zick zijn woorden waar. Toen de stewardess hem kwam bedienen, gaf hij haar het presenteerblad terug, opende de deur van het vliegtuig en sprong naar buiten. Stakers in Antwerpen weer aan het werk BRUSSEL 4 Maart (ANP). In verband met de staking in de nieuwe petroleumhaven te Antwerpen zijn gisteren 600 ar beiders in vergadering bijeenge komen. Zij besloten Maandag op het gewone uur het werk te hervatten. De eisen van de ar beiders zijn ingewilligd. is de inspecteur-generaal van de scheepvaart, de heer P. S. van 't Haaff, benoemd tot com mandeur tweede klasse in de Danebrögorde van Denemarken; duurt het nog slechts enkele da»ren of alle Urker woningen zullen op het waterleidingnet zijn aangesloten van het Prov. Overijsels Waterleidingbedrijf. Er komt dan een einde aan de telken jare terugkerende perio den van drinkwaternood; kwamen Zaterdag een groep van 26 Amerikaanse landbou wers, die een studiereis door West-Europa maken, in Am sterdam aan. Zondag hebben zij een bezoek aan de hoofdstad gebracht. Vandaag wordt o.m. de Wieringermeer bezocht; is Zaterdag in de leeftijd van 75 jaar jhr. C. W. Stern, oud- burgem. van Voorburg overle den. De overledene was o.m. ook burgem. van Bommel en Wou den voor hij in Voorburg werd benoemd: wisten inbrekers zich dit weekend toegang te verschaffen tot het kantoor van een Stoom- ijzerpletterij te Gemert. De die ven braken de kassa open en namen de inhoud van f 1500. mee; werd Zaterdagmiddag in Eind hoven een grote internationale tentoonstelling „Rolfotografie 1950" door bnrgem. Kolfschoten geopend; is men een dezer dagen be gonnen met de bouw van een nieuwe Zeevaartschool in Vlis- singen; worden de komende dagen 351 Oostenrijkse kinderen in Limburg verwacht, die aldaar drie maanden verblijf zullen houden. Post voor de „Waterman" Post voor naar Nederland te rugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Water man" welke in een van de tus senhavens zal worden uitgereikt moet uiterlijk op 9 Maart a.s. in Nederland ter post worden be zorgd. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de ver melding te bevatten: aan boord van het troepenschip Waterman op thuisreis naar Nederland. De naam van de vermoedelijke tus senhaven mag niet worden ver meld. NEDERLANDSE MARINE ONTVANGT FREGATTEN In verband met de verschil lende berichten betreffende oor logsschepen, die in het kader van het Noord Atlantisch Pact door de marine der Ver. Staten aan de Kon. Marine zouden worden overgedragen, verneemt het A. N. P. van de Nederlandse mari neleiding, dat in dit verband niet kan worden gesproken van torpedojagers. Inderdaad zal een aantal escorteurs die geschikt zijn om aan convooien bescher ming te verlenen, door Neder lands marinepersoneel uit Ame rika naar Nederland worden overgevaren. Zij behoren tot een scheepstype, dat in de Kon. Ma rine fregat wordt genoemd. Men kon ons nog geen mededeling doen over het aantal fregatten, dat zal worden overgedragen. 10 PROCENT TSJECHEN IS COMMUNIST Verklaring van dr. Papanek TORONTO. 4 Maart (Reuter). Dr. Jan Papaek, tot 1948 vertegenwoordiger van Tsiecho- slowakije bij de Ver. Naties, verklaarde in een persgesprek te Toronto dat het Tsjechoslo- waakse communistische bewind zonder bloedvergaieten omver kan word engeworpen, indien de Westerse mogendheden een krachtige politiek tegenover de Sowjet-Ünie volgen. „Niet meer dan 10 pet. van de Tsjechoslo- waakse bevolking steunt de communistischeregering ver klaarde hij. Van onze speciale verslaggever II (slot) Wij hebben in de korte men. die wij op de fazenda hebben doorgebracht, in de eerste plaats getracht te achterhalen, hoe deze vorm van straffe samenwerking op de duur bevalt Het antwoord op deze vraag moet aldus luiden, dat zelfs bij deze prachtige manier van samenwerken de moeilijkheden, die aan iedere pioniersarbeid verbon den zijn, de kolonisten niet be spaard blijven. Wij hebben ver schillende boeren gesproken en zijn ook in de huizen geweest, waar de vrouwen zich aan de gezins taak wijden. Vooral voor hen is het leven hier moeilijk. Bij menige geboorte of ziekte mist men de prachtige medische en sociale zorg, die iedere Neaerlander in het vaderland ten dienste staan. De dokter woont op veertig kilometer afstand en langs de lange stoffige weg naar het dichtstbijzijnde plaatsje Campinas vindt men geen bureaux van het Groene Kruis of van onze voortreffelijke zuige lingenzorg. Zesmaal reeds heeft ir. Heymeyer de jeep in de afgelopen twaalf maanden moeten inspannen om een spoedpatiënt naar de chi rurg in de stad te brengen. Zes maal was de diagnose blindedarm ontsteking en nog altijd tast men in het duister omtrent de oorzaak van dit veel voorkomend euvel. Zo zijn er vele kleine onvoorziene omstandigheden, maar praat men met de mensen, die deze grote stap hebben gedaan en naar Sao Paulo zijn getrokken om de gelederen van deze kleine dappere groep jonge boeren te versterken, dan hoort men steeds weer optimis tische meningen. Of men nu spreekt met de 66- jarige oude Wim Assinck, die, om zijn kinderen meer kansen te geven, zijn boerderijtje van 38 ha in Brabant in de steek heeft ge laten en met negen kinderen hier heen is gekomen, of met de jonge veeïiouderszoon Nico Bergen uit Alkmaar, die zich als een perfect timmerman heeft ontwikkeld en in de kolonie zijn sporen op dit gebied reeds volop verdiend heeft; met Jan te Vaarwerk, een jonge boer uit Beltrum, die een genie blijkt te zijn op het gebied van het aanleggen van waterleidingen, of met de Schaesbergense moeder Souren, die kans ziet haar twee ling van nog geen drie maanden als twee wolken van kinderen groot te brengen, steeds weer hoort men optimistisch over >de toestand spre ken. De mensen zien, dat zij grote moeilijkheden te overwinnen heb ben, maar zij weten ook, dat hun arbeid niet tevergeefs is en dat zij voor grote moeilijkheden stëan. Het Braziliaanse land is bijzonder vruchtbaar. Twee oogsten in een jaar is niets bijzonders en het klimaat is hoewel flink warm, niet onaangenaam of ongezond. Er zijn af en toe kleine inzinkingen, vooral bij de huismoedertjes, maar dan komt moeder Heymeyer eens praten en onder elkaar vindt me» een oplossing voor dingen, die al leen veel zwaarder te verwerken zouden zijn. Alle boeren, die van ons land naar een ander gebied trekken, waar zij opnieuw moeten beginnen, krijgen een moeilijke periode door te maken, maar zij zouden geen echte pioniers zijn, als zij daar niet overheen kwamen. Wij publiceren hierbij een foto van het nieuw gebouwde fazenda- huisje van Wim en Cor Nobel, jong getrouwde boeren uit Noord- Holland. die zich in deze streek gevestigd hebben. Het is een huis, dat met zelf gebakken stenen door jonge boeren in elkaar is gemet seld. Wanneer men het vergelijkt met het veel primitievere Brazi liaanse huis, dat anderhalf jaar geleden nog voor woning moest dienen, dan ziet men bij alle over eenkomst in stijl toch aanstonds liet verschil in afwerking. Hier hebben jonge Hollandse handen aangepakt en iets goeds verricht. Het zal, wanneer de plannen van ir. Heymeyer slagen, ook iets groots worden. Zijn projecten zijn berekend op allerlei initiatieven. Hij tracht zijn coöperatie op aller lei manieren steun te verlenen, o.a. door het. aantrekken van kleine industrieën, die de landbouw kun nen aanvullen en een verstandige gespreide belegging mogelijk maken. Er is nog een ander aspect aan deze zaak. Nederlanders, die, hoe wel zij geen boer zijn, naar Brazi lië willen om er wat anders te beginnen, zelfs al houdt dit geen verband met de directe doelstel ling van deze coöperatie, kunnen in deze kolonie toch een waarde vol steunpunt vinden voor hun eerste verkenningen in een vreemd land. Een van de sympathieke trekjes van deze kolonie is, dat ook min der kapitaalkrachtige boeren de gelegenheid krijgen hier een be drijf te beginnen. Degenen name lijk, die wel over kapitaal beschik ken en dit, gewoonlijk in de vorm van vee, kunnen overbrengen, zul len een deel daarvan in een cre- Nederlandse pioniers werken, aa troffen, verwonderen wij ons nic. meer ,na de vreugde gezien te heb ben in de ogen van jonge boeren die bij alle nuchterheid, die de Nederlander nooit zal verlaten, toch met trots konden wijzen op 1000 van de 5000 toegewezen hectaren, die reeds op zodanige wijze in cul tuur zijn gebracht, dat de Brazi lianen uit de omgeving de grootste bewondering aan de dag leggen voor de dubbele en zeer rijke oogsten, die de Nederlanders hier tot tweemaal per jaar toe uit de grond halen. Een ding moet Nederland niet vergeten, zo vertrouwde de jonge boerenzoon uit Weesp, Willem Miltenburg, ons toe, n.L dat wij emigranten in de voorste linie staan. „Laat men ons een beetje gaan zien als soldaten In de eer ste loopgraven. Dat is geen over dreven voorstelling. En laat men dan in het vaderland bedenken, dat wij goede ervaren hulp in de vorm van mensen en prima mate riaal nodig hebben. Laat Neder land niet vergeten, dat, wanneer het zijn pioniers helpt, het zich zelf helpt." Wij brengen zijn advies gaarne over. (Nadruk verboden) BRITSE NOTA AAN HONGARIJE LONDEN, 5 Maart (Reuter) Groot-Brittannië zal Hongarije een protest-nota zenden over de inbeslagneming van Brits eigen- dorri op grond van de Hongaarse nationalisatiewetten en compen satie-eisen. Veemarkt te Utrecht UTRECHT, 4 Maart - Op de veemarkt te Utrecht werden diet fonds storten dat renteloos aangevoerd in totaal 4688 stuks fp-r rvf>sr»hil<-lrtncr s+aat. van Hp mpop.1- ■*-.-i i__i ter beschikking staat van de mede kolonisten. Met zijn vele neven- bedrijven als fruit- en groenteteelt, pluimvee- en varkenshouderij en zelfs een klein glasbranderijtje ziet deze coöperatie er na anderhalf jaar werken, ondanks de vele moeilijkheden, uit als een gezond en innerlijk vitaal bedrijf, waar een prettige geest heerst en waar wij als eerste Nederlandse jour nalist die tot déze „Granjas Holan- desas Reunidas" (Verenigde Neder landse Landbouwbedrijven) waren 'doorgedrongen, met bijzondere hartelijkheid werden ontvangen. Over dat gezonde optimisme, dat wij op dit stuk van Brazilië, waar vee. Runderen 949; graskalveren 100; nuchtere kalveren 1530; schap enen lammeren 259; var kens 537; biggen 1071; bokken en geiten 71; zeugen 171. De prijzen varieerden voor stieren van 400600; kalfvaarzen 525 725; graskalv. 150260; nuchtere kalveren 3040; pinken 350 500; melkkoeien 580860; kali- koeien 600880; vaarskoeien 426625; schapen 65100; lam meren 5070; mag. varkens 65 100; biggen 3250; bokken en geiten 2050. De handel was in runvee, varkens en biggen redelijk, schapen flauw en nuchtere kalveren vlug. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten is Zaterdagmiddag in de hal van het Vughtse raadhuis een gedenkraam onthuld en overgedragen. Het gedenkraam, vervaardigd door de Haar lemse glazenier N. Schrier, is het symbool van dankbaarheid van het Nederlandse Rode Kruis voor de hulp, die de bewoners van Vught hebben betoond aan de gevangenen van het kamp. Van geen schrijver der Oudheid zijn in de Middeleeuwen de werken zo gelezen als van de H. Paus Gregorius de Grote. Bezit hij niet de genialiteit van de Bisschop van het Noord-Afrikaanse Hippo, de H. Augustinus, hij komt deze toch heel dicht nabij wat betreft de verbreiding van zijn geschriften. Van hem is een van de meest bekende verzamelingen brieven bewaard gebleven, die een overweldigende indruk geven van de ambtelijke werk zaamheid van de Paus en die, ook al dragen zij voor een goed deel een louter zakelijk karakter, toch de persoonlijke aard van Gregorius uitstekend doen kennen. Men schrijft hem niet enkel een historische, maar ook een letterkundige betekenis toe. Het meest gelezen boek „Een brief van de almaphtige God aan Zijn schepsel", zo noemt Gregorius in een daarvan de H. Schrift. „De Heerser des hemels, de Heer van mensen en engelen heeft u voor uw leven Zijn brie ven gezonden. Leg u er dan op toe, vraag ik u, deze brieven te lezen en overweeg dagelijks de woorden van uw Schepper". Men zou deze en soortgelijke uitspra ken zowel van Sint Gregorius als van de andere kerkelijke schrij vers bij honderdtallen bijeen kun nen brengen, 't Zouden als even zovele bewijsplaatsen zijn waaruit men kan besluiten, dat in de Mid deleeuwen de Bijbel het meest gelezen boek was. Hoe meer men het geestelijk leven van geestelijken en leken en vooral van kloosters en uni versiteiten bestudeert, des te meer bemerkt men dat het lezen en bestuderen van de Bijbel een le venspraktijk was .Alleen al uit de Nederlanden zijn op het ogen blik nog 300 dietse Bijbels be waard, vervolgens 100 souters of psalmboeken, en meer dan 2000 getijden-boeken, welk getal min stens vertienvoudigd moet wor den, wil men het oorspronkelijk aantal benaderen. Deze duidelijke feiten worden door alle onbevoor deelde geleerden erkend. Wel heeft de Kerk voor be paalde tijden en streken, met na me sinds de Protestantse Refor matie, bijzondere beperkende be palingen uitgevaardigd om het lezen van de Bijbel in de volks taal te regelen, maar deze wer den juist gedragen door de eer bied voor de Heilige Schrift. Van een algemeen Bijbel-verbod is dan ook geen sprake. Nu heden ten dage geen gevaren meer drei gen die destijds wel bestonden, verschijnen er in alle landen van Katholieke zijde gehele of gedeel telijke volksuitgaven van de Bij bel en sporen de Bisschoppen in navolging van de Pausen tot Bij bellezen aan. I)e Heilige Schrift Men zou het waarlijk indruk wekkende voorwoord moeten le zen dat onze Kardinaal de nieu we uitgave van de Nederlandse Canisius-bijbel heeft meegegeven, om voor goed te beseffen, wat de lezing van de Heilige Schrift voor het oer-christelijk bewustzijn zo wel van de katholieke gemeen schap als van de enkeling bete kent. Wie zal durven volhouden, dat in onze materialistisch inge stelde eeuw de mens van brood alleen kan leven? Het oude Schrift-woord, door Onze Heer zelf tegenover de verleider aan gehaald bij de eerste bekoring, bevestigt ook nu nog, en misschien meer dan ooit, de ervaring van de geestelijke honger bij velen, bij de van God afgedwaalden en van God-vervreemden zo goed als bij de God-zoekenden en naar God- strevenden, zij het bij deze laat- st.en in een nobeler zin. Maar aan allen wordt daar het woord van God, opgetekend in de Schrift van het Oude en Nieuwe Testa ment, aangeboden door de moe derhanden van de Kerk. Wie mee-leeft en mee-bidt met haar liturgie, zoals nu in deze rij ke Vasten-tijd, wordt dagelijks als het ware aan haar hand door de H. Schrift heen geleid en er weg-wijs in gemaakt en zeer ze ker is het daarbij ook haar wens en bedpeling, dat wij de H. Boe ken zelf ter hand zouden nemen om door persoonlijke lezing en overweging uit deze goddelijke bron te putten. Het Boek der boeken weze daar om voor ons geen gesloten boek, zeker nu niet, nu het een telkens terugkerend feest voor het oog is, de H. Schrift voor ons open te zien in een van de kostelijke uit gaven zoals alleen de Uitgeverij Het Spectrum die heeft kunnen brengen. In vijf verschillende uit voeringen is de volledige Heilige Schrift, bevattende het Oude- en Nieuwe Testament, verkrijgbaar. Wij weten niet wat hier het meest te prijzen valt, nu heel de technische verzorging méér dan voortreffelijk is; het formaat, het dundrukpapier, de letter, de band hebben deze uitgave met recht de Staatsprijs 1948 voor het best ver zorgde boek verworven. Maar de heerlijkste bekroning van dit boek zou zijn, als het ook in alle katholieke gezinnen zon der uitzondering werd gevonden en daar ook inderdaad werd gele zen. Vanouds heeft de voorlezing van de H. Schrift in het gezin gegolden als een van de kracht dadige middelen om de godsdien stige sfeer van het huisgezin te handhaven. Aan deze gezagheb bende opmerking van de Kardi naal in het voorwoord behoeven wij niets toe te voegen. Wij zou den haar hier voor onze lezers nog eens met alle nadruk willen herhalen om er bij hen op aan te dringen zich de nieuwe Canisius- bijbel, dat alles-overtreffendc pronkstuk van onze katholieke Nederlandse boekenschat, als eer nooit hoog genoeg te waarderer bezit voor hun gezin aan te schaf fen. Het Nieuwe Testamen Een gedeelte van wat wij ii deze Vasten besparen aan uit gaven voor lichamelijke doelein den, zouden wij, als wy verstal) dig zijn, moeten besteden aa geestelijk voedsel voor onze zie Waarom voeden wij ons niet mc het merg der H. Schrift, dat or, christelijk bewustzijn bewaai voor geestelijke bloedarmoede e aan onze vroomheid een gezond sappige levenskracht kan scher ken? Het zijn weer woorden va onze Kardinaal, welke wij hic aanhalen. Het Spectrum zorgde niet enk voor een onvergelijkelijke uitga\ van de volledige Heilige Schril het heeft eveneens een niet mii der fraaie uitgave van alleen h Nieuwe Testament verkrijgbar gesteld in vier uitvoeringen, sierlijk van binnen en van buit< en toch zo handig en practise dat men dit kleinood van inhot en drukkunst altijd bij zich 2 willen hebben om er zich over en op de meest kleine snipps ogenblikjes mee bezig te houde Als het een van de bedoeling en tevens uitwerkingen van Vasten is onze geest te verheff boven het stoffelijke en alledaag dan is deze uitgave van het Nic we Testament wel bij uitstek 1 middel om ons open en ontvr kelijk te maken voor de overv ging van- Jezus' leer en leven de Evangeliën en van de pre king der Apostelen over de waardeerbare schat van ons chr telijk bestaan. Had Het Spectrum ons all< maar de Heilige Schrift en Nieuwe Testament bezorgd, zou zich daardoor alleen reeds dank van heel Katholiek Ned land hebben verworven. En ind er enige boeken in ons gezin w den gevonden, dan zeker d twee: het Boek der boeken en Nieuwe Testament. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3