ELEN KAST Nieuw Goüwald-regiem eist terugroepen van de leden der Nederlandse legatie in Praag Den Haag overweegt dezelfde maatregelen Westerling veroordeeld 45' T BLAD Eerste Kamer „Nieuwe verkiezingen zullen ons niet uit de impasse helpen" Auriol enthousiast in Londen ontvangen In Brussel is het roerig KWALITEIT ZEN ING! V5 KEN 2»o iodingen nHd) Het spant tussen Praag en Den Haag Woningbouw Zaakgelastigde van der Gaag neemt contact met regering op Lasterlijke aantijgingen Twee kinderen verbrand Een maand gevangenisstraf voor illegale grensoverschrijding Er zit nog wat voor hem in 't vat Prins Bemhard te Washington Anti-sa botage-wet aangenomen De G.P.U. reikt ver Ernstige autobotsing in de Residentie Churchill in Lagerhuis: Begroetingsrede van Engelse koning Ubbergen gestraft PARUS in stakingsgreep uite theedoeken, n gelust, iets bijzonders loa J iteit, flinke maat 225 ellakens, 130 x prima kwaliteit g90 fellakens, naat, 160x20013 AKENS, ;roen 0 Ï2 tof, timent, lichte en ssins, per meter 230 ihlr, 80 cm. br., ;uren, per meter n de nieuwste 3r kinderkleding ed, per meter t75 ■Imé, 80 cm. br., lollectie dessins i- en kinder- r meter 1*5 Hen dames- «a^san i bleu en zalm 14 in, in 5 versch. x 85, moderne IERNISEERDE i's In b Inn en' Olim Proeven is kopen1 n stak de gulden van „Met guldens gaat het olen. Hij haalde negen- u lagen er dus negen op zijn tafel. „Kom toen. Hij haalde a de portemonnaie n een gulden op tafel apelde ze netjes op en ist, die vol zat met die se tien biljetten begaf weduwe Rozina Krent. Wilt ge me niet deze tien gulden?" Vrouw hem toe: „Neen, nee, i vals! Ik doe het niet! l vals-geld-affaire. Ga Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. HET FEIT E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Buiten God is veilig. t nergens (Vondel) s H VAN HEDEN Pagina 1 Woensdag 8 Maart 1950 45e Jaargang No. 11808 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 VEEL CRITIEK is er, na aanvan kelijk onvoldoende gefundeerde lof, losgekomen op het woning bouwplan van de gemeente Bus- sum, het z.g. plan-Bouma. Het lijkt ons goed, daarom een woord van waarschuwing te doen horen tegen pogingen, om deze plannen te doen voortleven onder de naam van Bouma-woningen, als het over plannen gaat om werkelijk ver antwoorde goedkope woningen te bouwen, hetgeen inderdaad hier en daar geschiedt. „Bouma-wo ningen" doen ons echter denken aan met de beste bedoelingen haastig ontworpen plannen, waar van de bijzonderheden aan des kundigen niet voldoende bekend waren, plannen, die het woning- peil zeer drukken, die onvoldoen de respect toonden voor bestaande voorschriften van bouwverorde ningen, die een vreemde oplos sing zochten voor het huurpro- bleem. Uit het antwoord op de vragen van de heer Andriessen aan de Minister van Wederopbouw is in tussen al gebleken, dat de ge meente Bussum de moeilijkheid, aan het tenslotte door de gemeen teraad goedgekeurde plan verbon den, dat van de bestaande afwij king van de bouwverordening werd afgeweken, achteraf heeft opgelost, door in de gemeen teraad een wijziging in de bouw verordening aan te brengen. Een beetje vreemde situatie, vooral als men bedenkt, dat vakkringen, blijkens de her en der gepubli ceerde beschouwingen, het niet verantwoord achten, zo inciden teel tot dergelijke wijzigingen over te gaan. Zo wijst de bekende architect ir. Thunnissen er op, dat het af wijken van dergelijke erkende voorschriften, tot bescherming Van de soliditeit van de bouw, niet het privilege van één gemeente mag blijven. Anderzijds kan het als een verdienste van het Bussumse plan worden beschouwd, dat het aanleiding geeft, de bestaande verordeningen nog eens critisch te bekijken, maar men moet er zich dan ten zeerste van bewust zijn, „dat een te lichtvaardig opzij zet ten van bestaande bepalingen, tot grotere latere kosten aanleiding kan geven en de soliditeit en be trouwbaarheid kan schaden". Het is vanzelfsprekend gewenst, de kosten van de woningbouw zo veel m o g e 1 ij k te drukken, maar het woningpeil mag daaraan niet worden opgeofferd. Dan zal het einde de last dragen! Goedkoop zou duurkoop worden, de zuinig heid zou de wijsheid bedriegen. De kwestie van de kosten kan pas afdoende beoordeeld worden, indien alle bijzonderheden van het plan bekend zijn. Dit was hier niet het geval. Wat wel bekend is, deed zeer velen in deskundige kringen vermoeden, dat hier een stap achteruit gezet zou worden, en dan mag dat pad niet vervolgd worden, doch moet men ophouden „met de belangen van ons volk te schaden door de uitvoering van dergelijke plannen". Ook is intussen uit het ant woord van de minister, die ver moedelijk wat al te enthousiast zijn zegen aan het oorspronke lijke plan gegeven heeft, gebleken, dat de daarin voorgestelde ex- horbitante huur van de z.g. betere woningen niet zal worden gehand haafd. Men spreekt veel over de kwestie van de huurverhoging, die nu op 15 procent van het peil van 1940 zal komen. Maar in het Bussumse plan komen de huren van de arbeiderswoningen 40 pet. hoger te liggen dan in 1940 en daarmee kan de exploitatiereke ning nog niet kloppend worden gemaakt. Vandaar zouden er een flink aantal middenstandswonin gen komen, waarvan de huurprijs aanvankelijk was berekend naar een peil, dat.... 120 pet. hoger lag dan het peil van 1940. Voor deze weinig-elegante oplossing wordt nu een stokje gestoken, maar nog blijft de vraag open, in hoeverre de Bussumse betere wo ningen inderdaad beter zijn. Er komt een schuurtje of een garage bij, maar de kubieke meter woon ruimte is nog een vraagteken. Zo is er meer, dat in het duis ter ligt, zozeer in het duister, dat het in elk geval onjuist lijkt, goed kope bouwplannen te binden aan de naam van de ontwerper van het plan-Bussum. Daarvoor roept die naam teveel herinneringen op aan een plan, dat door vele des kundigen „niet verantwoord" wordt genoemd, omdat het wél een poging doet, de kosten te ver lagen, een poging, die hier en daar inderdaad geslaagd is. Maar als geheel komt het velen voor, dat het bewandelen van deze weg niet is in het algemene volksbe- PRAAG, 7 Maart (Reuter). Radio Praag meldde hedenavond, dat de Tsjechoslowaakse regering verzocht heeft om terugroeping binnen 8 dagen van de 3 leden van de Nederlandse legatie, die genoëmd werden in het proces-Louwers. De drie betrokkenen zijn: de zaakge lastigde, de heer J. J. van der Gaag, de militaire attaché, kol. B. Hasselman en de kanselier Th. Lochmann. De betreffende nota werd aan de legatie afgegeven. Het A.N.P. verneemt van offieiële zijde in Den Haag, dat analoge maatregelen zijn te verwachten ten opzichte van het Tsjechische gezantschap in Den Haag. De heer van der Gaag verklaarde tegenover een correspondent van Reuter, dat de nota, waarin de terugroeping werd gedaan, een herhaling bevatte van de beschuldigingen, die de openbare aanklager en de president van de rechtbank in het „proces- Louwers" tegen de leden van de legatie hadden uitgebracht. In de nota stond, dat de Nederlanders van de legatie „onmid dellijk" het land moesten verlaten. De woorden „binnen acht dagen" waren achter het woordje „onmiddellijk" tussen haak jes geplaatst. De heer van der Gaag heeft ogenblikkelijk contact met Den Haag opgenomen. In de nota werd verder gezegd, dat de zaakgelastigde zwarte han del had gedreven en de militaire attaché op zijn bureau een kaart had hamgen, waarop militaire ge gevens over de Tsjechische weer macht stonden geregistreerd. De kanselier Lochmann zou geen diplo matieke status hebben. Kolonel Hasselman naar Den Haag Kolonel Hasselman legde voor zijn vertrek uit Praag naar Den Haag een verklaring tegenover de westelijke pers af. Hij ontkende de geuite beschul digingen van deviezensmokkel, zwarte handel e.d. Zijn functie bracht mee, dat bij in Praag was om militaire gegevens te verzame len. „Het is een gewone zaak voor een militaire attaché en de Tsje chische attache's in Londen, Parijs en Brussel doen hetzelfde", aldus kolonel Hasselman. Tsjechische generale staf had geen bezwaren. Kolonel Hasselman zeide voorts, dat de Tsjechische generale staf geen bezwaren had geuit, wanneer hij met vragen over militaire aan- gelegènheden was gekomen, hoewel hij niet steeds antwoord had ge kregen. Hij had alleen een ant woord gekregen over de samen stelling van het hoge militaire ge rechtshof in Praag. De attaché op Schiphol Op Schiphol, waar kolonel Has selman met het K.L.M.-lijntoestel lang „als de verlaging van de kos ten het gevolg zou zijn van min derwaardige constructies en het ontbreken van -het zo noodzake lijke gerief in de woningen". Verdient de Bussumse wethou der dus hulde voor de moed, die hij heeft gehad om iets te doen, waar anderen misschien te lang dralen, niettemin zou het onjuist zijn, van de bestaande nood een z.g. deugd te willen maken, die later wel eens zou kunnen blijken een ondeugd te zijn. Niet alleen het aantal woningen mag beslis send zijn, hoezeer het begrijpelijk is, dat men aan alle kanten naar oplossingen zoekt om de woon ruimte te vermeerderen. Het wo- ningbouwprobleem is op het ogen blik nog een van de ergste, die ons volk teisteren. Maar wat er gebouwd wordt, moet in verschil lend opzicht, behalve economisch, ook sociaal verantwoord zijn, ter- wille van de morele ontwikkeling van het huidige geslacht en ter- wille van de toekomst. Of, zoals ir. Thunnissen het schrijft in een actueele beschouwing'. „Het wo ningpeil zal van enorme beteke nis zijn voor het opgroeiende ge slacht en voor de toekomst van ons land". In het voorjaar van 1951 zullen de Americain Airlines met een 11-tal DC-6B's gaan vliegen. Dit model is met een lengte van 32 meter, 1*/» meter langer dan de DC-6, waarmee thans wordt gevlogen. De motoren zijn krachtiger en de kruissnel heid ligt tussen de 525 en 550 km per uur, tegen de kruis snelheid der DC-6 van 450 km per uur. arriveerde, werden hem nadere bij zonderheden gevraagd over het proces-Louwers. De kolonel antwoordde slechts: „Ik ben door de heeT Van der Gaag hierheen gestuurd om iets te be spreken met iemand van buiten landse zaken." Kolonel Hasselman is voornemens morgen naar Praag terug te keren. Bewuste opzet Uit alles blijkt, dat hier een be wust politiek spel wordt gespeeld om de Nederlandse legatie te dwin gen Praag te verlaten. De beschul- LEDEN UNIE-SECRETARIAAT NAAR INDONESIË Van het secretariaat der Neder lands-Indonesische Unie in Neder land zullen volgende week in ver band met de te Djakarta te hou den Unie-conferentie dr. P. J. A. Idenburg, de secretaris-generaal der Unie, mr. Th. H. Bot, adj.- secretaris-generaal en mr. H. J. Wijnmaalen naar Djakarta ver trekken. digingen zijn, zoals reeds de af gelopen dagen werd verklaard tijdens het proces tegen de heer Louwers, volkomen uit de lucht ge grepen. Men neemt ook in geen enkel opzicht de diplomatieke ge woonten serieus. De protestnota, die de heer Van der Gaag aan het Tsjechische ministerie van buiten landse zaken heeft overhandigd werd afgegeven aan de portier, zo als wij gisteren reeds meldden. De Nederlandse zaakgelastigde heeft nog steeds geen bevestiging van de ontvangst van de nota bij de Tsjechische minister ontvangen. Maandagavond speelden twee zoontjes van de familie H„ van der Velde te Oudehorne (Fr.), resp. vijf en drie jaar, in een schuurtje achter de woning. Op de een of andere manier hadden zij lucifers weten te bemachtigen en hiermee werd een vuurtje gemaakt. Ze had den het schuurtje van binnen ge sloten en dit werd de kleinen nood lottig Op een gegeven ogenblik sloegen de vlammen zo snel om zich heen, dat de kinderen zich midden in een vuurzee bevonden. Voor men van buiten af hulp kon bieden waren de kleuters verbrand STIKKER HEEFT EIGEN PLAN NEW YORK, 7 Maart. Minis ter Stikker, die' in zijn functie van politiek directeur van de OEES 'n bezoek heeft gebracht aan de V.S., deelde vandaag voor zijn terugkeer naar Amsterdam mede, dat hij een plan voor een Europese Betalings unie had uitgewerkt, dat hij echter niet zal bekend maken, tenzij de Europese landen er niet in slagen over een ander plan tot overeen stemming te geraken. SINGAPORE, 8 Maart (Reu ter). De rechtbank te Sin gapore heeft vandaag Wester ling, de 30-jarige oud-officier van het K.N.I.L., die zich op 23 Januari meester maakte van Bandoeng tijdens een opstand, veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf wegens illegale binnenkomst in Malakka. Westerling, die geboeid aan een politie-agent de rechtszaal bin nentrad, bekende zich schuldig aan illegale binnenkomst en mis handeling. De behandeling van de kwestie van het opzettelijk toebrengen van letsel, waarvan Westerling even eens wordt beschuldigd, is ter be slissing uitgesteld tot 4 April. De rechter verklaarde dat een rege ling voor de deportatie van Wes terling nog steeds van kracht zou blijven. Officiële kringen te Singapore verklaarden de vorige week, dat aan Westerling illegale binnen komst in Malakka zou worden ten laste gelegd alsmede mishandeling van een Indonesische cel-genoot. Zij zeiden verder, dat waar de In donesische regering geen gedetail leerde gegevens had verstrekt ter staving van haar eis tot uitleve ring, de betrokken Britse autori teiten uitsluitend te maken had den met de plaatselijke overtre- WASHINGTON, 8 Maart (ANP- Aneta). Prins Bernhard arri veerde gistermiddag uit Fort Worth op het vliegveld Washing ton. De Prins werd verwelkomd door de Nederlandse ambassadeur en enige functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken. Een erewacht van het bataljon luchtpolitie uit Bollishfield stond opgesteld. De Prins zal de gast zijn van de Ne derlandse ambassadeur. dingen waarvan Westerling werd beschuldigd. Westerling, die in de gevange nis van Changi in een cel voor twee personen werd opgesloten, zou zijn cipiers gezegd hebben, dat zijn enige zorg de veiligheid van zijn vrouw betrof. PARIJS, 8 Maart (Reuter). Het wetsontwerp dat gericht is tegen sabotage, is met 393 tegen 186 stemmen in de Franse Natio nale Vergadering aangenomen. De Franse regering had aan de stem ming over het ontwerp de ver trouwenskwestie verbonden. Russisch-Chinese vredesconferentie over Japan? LAKE SUCCESS, 7 Maart (Reu ter) In kringen, die nauw be trokken zijn bij de politiek in het Verre Oosten, wordt verwacht, dat de communi/tische regeringen van Rusland en China in de loop van de komende twee maanden een vredesconferentie over Japan zullen beleggen. In Augustus 1940 werd Leon Trotzky, de tweede man na Lenin, organisator van het Rode Leger, vermoord. De geheime Sovjetpolitie had hem achter volgd tot in Mexico, waar hij in ballingschap leefde. Men vond hem met ingeslagen sche del. Al drie maanden tevoren was Trotzky door een toeval aan de machinegeweerkogels van de G. P. U. ontsnapt. Generaal Salazar, des tijds de leider van het politie-on- derzoek. heeft thans inlichtingen verstrekt over de wijze, waarop de moord werd voorbereid. Hoewel hij aanvankelijk niet veel waarde hechtte aan Trotzky's waarschu wing, bleek hem al spoedig, dat het hier ging om een uitgebreide sa menzwering, die in Mexico tal van agenten telde. Toen uiteindelijk de moordenaar, Jacson Mornard, was gegrepen en tot twintig jaar ge vangenisstraf veroordeeld, bleef de Sovjetpolitie tot op de dag van he-" den voor zijn welzijn zorgen: haar agenten, die in eigen auto's rijden, worden voor dit werk goed betaald. Tot nu toe heeft deze affaire het Kremlin zeshonderdduizend dollar gekost. DE BEROERING IN WEST-DUITSLAND Reuter meldt, dat de beroering onder de arbeiders bij de voor malige Hermann Goeringwerke nog steeds voortduurt, als een protest tegen de ontmantelings- politiek. Enkele Britse tanks zijn in actie gekomen om de arbeiders te verdrijven in Watenstedt-Salz- gittcr. De Britse Hoge Commis saris Robertson heeft gezegd, dat hij aanvankelijk wel clement wilde zijn, maar „deze nonsens noopte hem krachtige maatregelen te nemen". De West-Duitse rege ring in Bonn keurt de houding van de arbeiders streng af. WETSONTWERP BUITENHAVEN MAKKUM AANVAARD De Eerste Kamer heeft gisteren vergaderd over de begroting 1950 van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening. Sommige leden waren van oordeel, dat een op lossing van het kleine-boeren- probleem gezocht dient te worden m de uitbreiding van de cultuur gronden. Intussen kan veel ver wacht worden van mechanisatie. Dr. Deckers (KVP) zag gaarne toezicht van de minister op de uitbreidingsplannen van de ge meenten, opdat geen cultuurgrond verloren zou gaan. De teelt van aardappelen zag hij gaarne gesti muleerd. Tenslotte bepleitte hij de be langen van de IJselmeervissers. Hij betreurde het, dat niet snel genoeg was opgeschoten met het Visserijplan. Hij was het eens met een steunverlening voor de bouw van nieuwe vaartuigen. De Kamer hechtte goedkeuring aan het wetsontwerp tot over brenging van de buitenhaven van Makkum met een gedeelte van de toegangsgeul naar het IJselmeer in beheer en onderhoud bij de ge meente Wonseradeel. VIER PERSONEN GEWOND Op de van Alkemadelaan, hoek Wassenaarsweg in Den Haag zijn twee personenauto's met grote snel heid op elkaar gereden. Vier per sonen werden gewond, de beide auto's zwaar beschadigd. De auto, bestuurd door de 51- jarige Hagenaar Th. N. M. L. kwam met zeer hoge snelheid volgens ooggetuigen 100 km uit de rich ting Scheveningen. De bestuurder van de andere auto, D. de V. uit Wassenaar, verleende geen voor rang met het gevolg, dat de beide wagens met een daverende klap op elkaar invlogen. Th. N. M. L. kreeg een gebroken linker onderbeen, knie en middenhandbeen van de rechterhand, een inzittende dame, H. de C. van der M. uit Leiden, bekwam een ernstige schedelwond en een shock. Beiden zijn opge nomen in het ziekenhuis Zuidwal. L. is buiten bewustzijn. De derde inzittende, een 19-jarige zoon van L. kon na verbonden te zijn, naar huis terugkeren. De de bestuurder van de andere auto, de V., moest in het ziekenhuis worden opgeno men. De gemeente Utrecht schonk Wageningen een nieuwe klok, die bij ontstentenis van de kerktoren, naast de kerk in een opgestelde klokkestoel werd gehangen. LONDEN, 7 Maart (Reuter). Winston Churchill heeft heden i het Britse Lagerhuis er op aangedrongen de nationalisatie der staalindustrie tot negen maanden na de volgende verkiezingen uit te stellen. Zo de Labour-regering hier niet op in zou gaan, zouden de conservatieve parlementsleden stemmen voor het gisteren ingediende amendement op de troonrede, waarin be treurd wordt, dat in de rede geen melding is gemaakt van de nationalisatie. Eerder in zijn rede verrastte Churchill het Huis met het voor stel, dat een parlementscommissie een herziening van het kiesstelsel zou bestuderen. De plaatsvervan gende premier, Herbert Morisson, verwierp dit voorstel. Hij zeide, dat een dergelijke commissie „niet overeenkomstig de regels van staat en parlement" zou zijn. Churchill zeide: „Wij moeten niet blind zijn voor de ongeregel de toestand, welke ontstaan is door de verkiezing van 186 afgevaar digden door een minderheid in hun kiesdistricten". De liberalen hadden te licht vaardig de stelling aangenomen, dat zij met hun negen vertegen woordigers een onevenredige machtspositie in het parlement zouden innemen. „Wij wensen niet sommige buitenlandse parlemen ten na te volgen, waar kleine par tijen, door zich op de wip te plaat sen, belangrijke zaken kunnen beïnvloeden". Churchill zeide het geenszins zeker te achten, dat over enkele maanden te houden algemene ver kiezingen ten gevolge zouden heb ben, dat men over de impasse van heden heen zou geraken. Attlee had de geschillen „welke hem en zijn volgelingen van ons allen over de gehele wereld schei den" in de meest extreme termen LONDEN, 7 Reuter De Franse president, Vincent Auriol, arriveer de hedenmiddag met zijn echtgeno te aan het „Victoria Station" te Londen, waar zij begroet werden door het Britse koningspaar, andere leden van de koninklijke familie en vooraanstaande leiders van het land; er werden warme handdruk ken gewisseld. Ter gelegenheid van het eerste statie-bezoek na de oorlog van een buitenlands staatshoofd aan Enge land waren het station en ook de straten rijk versierd met de Franse driekleur, de Union Jack en dra perieën. Er heerste een winterse mist in Londen. Na aankomst op het station reed de president met zijn echtgenote in een open landauer door de versier de straten naar Buckingham Palace, waar beiden drie dagen de gasten zullen zijn van het Engelse konings paar. Feestmaaltijd in Buckingham Palace Buckingham Palace is hedenavond een feestmaaltijd gehouden ter ere van het bezoek van de Franse pre sident, Vincent Auriol. De Britse koning, die zijn tafelrede in het Frans beëindigde, verklaarde, dat drie jaar geleden bij het Verdrag van Duinkerken de kameraadschap tussen de twee landen bezegeld werd. Sinds die tijd was men zich er van bewust geworden, dat de landen verbonden waren door hech tere banden dan die van enig ver drag. „Uw bezoek, mijnheer de pre sident, is een symbool van de ban den, welke onze landen verbinden. Ik ben vol vertrouwen, dat wij, ge steund door de vredeswil der vol ken, ook buiten Europa de idealen waarvoor wij beiden opkomen, zul len handhaven en bevorderen." In zijn antwoord zeide Vincent Auriol, dat Frankrijk nimmer het uur vergeten was, toen Engeland zich in 1940 aan de zijde van Frank rijk had geschaard, het land, dat toen „in de frontlinie voor de vre de stond en bijna dodelijk gewond raakte." De president liet ook door schemeren, dat Frankrijk op een nieuw bezoek van de Britse konink lijke familie wachtte. Ubbergen is getroffen door een wel zeer harde ministeriële maat regel. Wegens de bijzonder slechte uitvoering van de bouw van veer tien woningwetwoningen heeft Minister in 't Veld de in 1949 toe gekende rijksbijdrage in het exploi tatietekort ingetrokken. De ge meente zal dit bedrag nu zelf op moeten brengen. naar voren gebracht. „Wij zijn verplicht ons met onze verenigde en vastbesloten tegenstand tegen hem te weer te stellen". Gevaar voor verdere devaluatie De leider der oppositie achtte het gevaar voor verdere devalua tie aanwezig. Het herstel van het pond in binnen- en buitenland, zowel van het vertrouwen en het crediet zou niet plaats hebben zo lang er een regering was, „die bekend staat als een bittere vijand van het opeenhopen van welstand en welke de uitgesproken vijand is van het kapitalistische stelsel". NIEUW EXTRA TERRITORIAAL GEBIED VOOR VATIC AAN VATICAANSTAD, 7 Maart. (Reu ter). Het Vaticaan heeft heden extra-territariale rechten verkregen over een gebied waaop, naar men gelooft, de nieuwe reusachtige zen der van radio-Vaticana zal worden gebouwd. STUDENTEN DEMONSTREREN BRUSSEL, 7 Maart (Reuter) Het is de laatste dagen in de Bel gische hoofdstad alles behalve rus tig nu de datum van de volksraad pleging naderbjj komt. 3500 socialistische en communis tische studenten demonstreerden in Brussel, om het aftreden van Ko ning Leopold te eisen. Een tegen- demonstratie van Leuvense Katho lieke studenten stond de burge meester van Brussel niet toe. Op de hoofdtoegangswegen naar de stad stond politie opgesteld. In de binnenstad lag het verkeer stil. VERKEER ONDERVINDT BELEMMERINGEN PARIJS, 7 Maart (Reuter). De vervoerstaking te Parijs ging vandaag haar tweede dag in. Dui zenden voetgangers, fietsen, auto's en bussen veroorzaakten een ware opstopping in de hoofdstraten. De transportbond meldt echter een algemene verbetering van de toe stand. Alle ondergrondse treinen rijden met vertragingen van 4 tot 14 minuten. Vanochtend vroeg kwam de nooddienst van de overheid, be staande uit 3000 bussen en leger voertuigen, weer in actie. Er wa ren ongeveer 100 gemeentebussen op straat. In de staking der 300.000 metaal arbeiders, die al elf dagen duurt, is nog geen verandering gekomen De politie heeft vanochtend zonder incidenten de Rosengart-auto- fabrieken te Parijs bezet. Op de vliegvelden Le Bourget en Orly duurt de staking van grondpersoneel voort.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1