Communisten verlangen vrijheid om de democratie te vernietigen V Aardappelvoorziening baart geen zorgen HERPROEF KORTE LIJDENSMEDITATIE 900 militairen met „Atlantis aangekomen BDUSIROOP de Haagse Brief Vorming van hecht tegen front is thans meer dan ooit noodzaak RADIO Jezus en Petrus Naar wij vernemen: Opnieuw tumult in de Franse Kamer Jongens waren in hutten gelegerd Prijsstijging gevolg van kleine voorraden Overstromingen in Turkije DE BEURS HOEST Churchill in afwachting WOENSDAG 8 MAART 1950 PAGINA 3 Van onze parlementaire redacteur) Vorige week Woensdag spraken wij met een communist. Het was een gesprek in de wandelgangen en de discussie liep over hetgeen zich even tevoren in de vergaderzaal had afgespeeld. De rust van de grijze middag, even kort als hevig gestoord door de stormloop van politiemannen en journalisten, was inmiddels teruggekeerd, maar hij zowel als wij waren toch nog vol van het gebeurde. De communist onderwierp het beleid van de Kamervoorzitter aan felle critiek. Waarom had hij juist bij dit wetsontwerp spreektijdbeperking moeten voorstellen? Was er bij de Indonesië-debatten spreektijdbeperking geweest of bij de P.B.O.? Neen, maar juist bij dit debat over de Amerikaanse wapenleveranties moest de stem van de communisten gesmoord worden. Conclusie: Wij moesten het woord democratie maar niet meer in de mond nemen. wapenzendingen wilde voeren, het gebeurde van deze middag was dui delijk een van te voren beraamd plan, maar dan werd het toch ook hoog tijd, dat de democratie zich zelf ging beschermen. De spreektijdbeperking zoals die deze middag was voorgesteld, was in dit verband zeker een stap in de goede richting. Wel vrijheid maar geen vrijheid, die de democratie zelf zou kunnen vernietigen. Later op de middag, toen wij de debatten weer van de tribune af volgden, hoorden wij een soortgelijk gesprek tussen de minister-president en de communist Paul de Groot. Dr Drees wees er tijdens zijn verdediging van het ontwerp op, dat Nederland slechts zijn vrijheid wilde verdedi gen. „Zeker de vrijheid, die daar achter de deur staat," smaalde Paul de Groot en hij doelde daar bij op de politiemannen, die, na het incident, achter het klapdeurtje hadden postgevat. De Communisten verlangen dat wij hen de gelegenheid bieden om de democratie te vernietigen en die gelegenheid hebben wij hen tot nu toe dan ook wel haast onbeperkt geboden. Het incident van j.l. Woensdag moge echter een teken aan de wand zijn. Zei de commu nist Schalker reeds enkele weken terug in de Eerste Kamer, dat het eigenlijk geen zin meer had om te praten, omdat de wereld immers toch in twee onverzoenlijke kam pen uiteen viel, na het gebeurde in de Tweede Kamer hebben deze woorden een nog duidelijker bete kenis gekregen. In Frankrijk spitst zich de tegenstelling met de dag toe en ook wij hebben slechts een voorspel beleefd van hetgeen ons nog te wachten staat. Het wordt nu meer dan ooit zaak een hecht tegenfront te vormen, zo wel internationaal als nationaal. In ternationaal een front, zoals de katholieke woordvoerder Fens in zijn maidenspeech terecht opmerkte, waartegen de rode golven te pletter zullen slaan. Terzake was ook de opmerking van de heer Vorrink, dat deze verdediging onder een centraal commando zou moeten ko men. Bestaat immers nog niet altijd het gevaar, dat bepaalde nationale gevoeligheden de eenheid zullen verdelen tn du» ook de totale kracht? De waarschuwing van - de heer Vorrink dat het Nederlandse aandeel onze kracht niet te boven zou mogen gaan, kunnen wij ver staan in deze zin, dat een man met een zwakke arm ook aan het beste zwaard weinig heeft. Toch moet men Tegen dit betoog hadden wij een formeel verweer kunnen voeren. Bij de opgesomde wetsontwerpen was er onbeperkte spreektijd vobr alle fracties en dus ook voor die van de communisten. Nu was er be perkte spreektijd voor de commu nisten maar ook voor de andere fracties. Dat de communisten hierbij minder spreektijd kregen dan bv. de K.V.P. en de P.v.d.A. mocht ze ker geen inbreuk op de democratie genoemd worden. Hier speelde de grootte van de fractie een rol. De beperkte spreektijd van de commu nisten, overigens nog drie kwartier, was eeno gevolg van hun klein aan tal zetels en dat dit aantal niet gro ter was, was weer een gevolg van het feit, dat er bij volkomen vrije verkiezingen maar zo weinig kie zers op de communistische lijsten hadden gestemd. Hoewel een dergelijk betoog geen milimeter bezijden de waarheid zou zijn geweest, na hetgeen zich even tevoren had afgespeeld, had den wij toch het gevoel, dat het nu tijd werd om ook onzerzijds niet langer de schermsabel te ge bruiken. Wij zeiden hem dan ook. dat ook wij van mening waren, dat de kamervoorzitter inderdaad de communisten op het oog had, gehad toen hij zijn voorstel deed om de spreektijd te beperken. Deed hij hen daarbij geen onrecht, wel kon hij daardoor voorkomen, dat de communisten één voor éen naar het spreekgestoelte zouden gaan met de bedoeling om de be handeling door urenlange spee ches te vertragen. Wij zeiden hem, dat wij heel goed begrepen, dat de vijfde colonne ook in de Kamer obstructie tegen de DONDERDAG 9 MAART 1950 HILVERSUM 301.5 M. 7 00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws: 7.15 Ochtendgymna stiek; 7,30 Gramofoonmuziek; 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.40 School, radio; 10.00 Residentie Orkest; 10.15 Morgendienst; 10.45 Christelijke liederen; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert; (12.3012.33 Mede delingen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Pianovoordracht; 14.00 Gramofoon muziek; 14.45 Voor de vrouw; 15.30 Gramofoonmuziek; 16,00 Bijbelle zing; 16.45 Gramofoonmuziek; 17.00 Actualiteiten voor de jeugd; 17.30 Metropole Orkest en soliste; 18.00 Leger des Heils-orkest; 18.15 „De stern van de Christelijke Vakbewe ging"; 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Muziek voor de jeugd; 19.40 Radiokrant; 20.00 Het nieuws; 20.05 Gevarieerd program ma (21.00—21.35 Familiecompetitie); 22.05 Gramofoonmuziek; 22.15 Bui tenlands overzicht; 22.35 Gramo foonmuziek; 22.45 Avondoverden king: 23,00 N ieuws; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 416 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoonmuziek; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Ochtendblad; 3.40 Gramofoonmuziek; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek (9.30 9.35 waterstanden); 10.00 Morgen, wijding; 10.15 Dansorkest; 10.50 Voor de kinderen; 11.00 Carillon, orgel en bas-bariton; 11.45 Tuin- bouwpraatje; 12.00 Semi-klassieke muziek; 12.30 Mededelingen; 12.33 In 't spionnetje: 12.38 Zigeuneren semble; 13.00 Nieuws; 13.15 Mu sette orkest: 13.45 ..U kunt het ge loven of niet"; 13.50 Gramofoon; 14.00 Voor de vrouw: 14.30 Sopraan, fluit en piano; 15.00 Vooirde zieken; 16.00 Promenade orkest; 16.30 Gra mofoonmuziek: 17.00 Voor de jeugd; 17.50 Regeringsuitzending; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpraatje; 18.30 Strijkorkest; 19,00 Voor de kinde ren; 19.05 Accordeonorkest; 19.30 Radio Volksmuziekschool; 20.00 Nieuws; 20.05 Gevarieerd jtrogram- ma; 21.45 Radionhilharmonisch Or kest; 22.30 „Natuurbescherming", causerie; 22,45 Gramofoonmuziek; 23.00 Nieuws: 23.15 Sportactualitei- ten; 23,30—24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 12.00 Gramofoonjmiziek; 12.15 lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13 15, 14.00—15 00 en 17.00 Gramo foonmuziek; 17.05 Nieuws; 17.15 Voor de kinderen; 18,15 Gramofoon muziek: 18.30 Voor de soldateft; 19.00 Nieuws: 19.30 Bariton en piano; 19.50 Politieke causerie; 20,00 Verzoekprogramma (grpl.): 21.00 Voordracht; 21.30 Pianospel; 21.45 Actualiteiten; 22,00 Nieuws; 2215 Strijkkwartet: 23.00 Nieuws; 23.05- 24.00 Gramofoonmuziek, 484 M.: 12.05 Omroeporkest: 13 00 Nieuws; 13.15—14.00 en 14 25—14.30 Gramofoonmuziek; 17.10 Lichte mu ziek; 18,30 Gramofoonmuziek; 19.00 Omroeporkest; 19.45 Nieuws; 20.00 Hoorspel; 22.00 Nieuws; 22,15 Gra mofoonmuziek; 22.55 Nieuws; 23.00 Dansmuziek (gr.pl.); 23.55 Nieuws. met dergelijke, opmerkingen voor zichtig zijn. Wij zijn er vroeger al te luchthartig van uit gegaan, dat wij ten aanzien van de defensie uitgaven op een bepaald ogenblik „stop" konden zeggen. De defensie uitgaven mochten niet meer dan zo en zoveel van de begrotingen uit maken. De feiten hebben echter wel uitgewezen, dat de vijand met der gelijke overwegingen weinig reke ning houdt. Zou Europa zich geen tienmaal grotere offers hebbij wil len getroosten, wanneer het op dat ogenblik de wetenschap had gehad, dat het alleen op die wijze aan een bittere bezettingstijd kon ontko men? Laten wij dus voorzichtig zijn met de stelling, dat wij al de grens van onze draagkracht hebben bereikt. Thans staat de ganse Euro pese beschaving op het spel. Naast een hecht internationaal front, ook een goede nationale verdediging. In de Eerste Kamer werd bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Za ken andermaal critiek uitgeoe fend op de Binnenlandse Veilig heidsdienst, die tot taak heeft om de vijfde colonne op de vingers te kijken. Het was goed, dat mi nister Teulings tegen deze critiek eens krachtig stelling nam. Als goede democraten hebben wij instellingen als deze waarachtig niet voor ons plezier. Maar ook hier gaat het er om, de communisten geen vrij spel te laten. Handelen zij in het verborgene, wij ook. Het wordt vooral in deze tijd, toch wel heel belachelijk critiek te horen op een geheim instellingsbesluit, terwijl onder onze voeten geknaagd wordt aan de wortels van de democratie. Wel was het nuttig, dat bij dezelfde begrotingsbehandeling ook het insti tuut „Steun Wettig Gezag" nog eens onder de loupe werd genomen. De katholieke woordvoerder, de heer Kolfschoten, heeft daar uitstekende dingen over gezegd-, In het kort kwam het hier op neer: Niet praten, maar doen. En aan dat laatste ont brak nog wel het een en ander. Minister Teulings bleef desondanks goede hoop hebben en vooral de mensen van de oude B.V.L. bond hij op het hart niet langer aan de kant te blijven staan. Laat ons met de minister hopen, dat ons volk ook vrijwillig voor de defensie za) wil len aantreden. De fronten naderen elkaar. De communist Gortzak noemde in het befaamde debat aan de overzijde de stukjes speelgoed, die de Amerikaanse kinderen naar Europa hebben gezonden, voorboden van de dood. Minister Schokking zette daar echter terecht tegenover, dat wij het mogelijk willen maken, dat onze kinderen rustig met hun speelgoed kunnen blijven spelen, gevrijwaard van het vreselijke lot dat aan de Griekse kinderen ten deel vielZo werd andermaal in één felle flits duidelijk waarom het thans in de wereld gaat. HAJDUK NIET NAAR NEDERLAND De Zuid-Slavische voetbalploeg Hajduk, die 5 April a.s. te Rotter dam als sparring-partner van het Nederlands elftal zou fungeren, zal niet naar Nederland komen. De noodzakelijke vergunning hiervoor is niet door de Zuid-Slavische auto riteiten verleend. De K.N.V.B. zal thans naar een andere tegenstander voor het voor lopig Nederlands elftal zoeken. Men hoopt een Engels prof-elftal bereid te vinden op de genoemde datum naar Rotterdam te komen. Het Paleis van de Hogepriester is als het ware een dubbel toneel. Twee gebeurtenissen spelen zich daar af, die elkaar precies op het einde raken. 't*Décor van 't ene is een hoge troonzaal, van het andere de hal, waar wachters bij een vuur zitten. Terwijl Jezus voor zijn rech ters staat staat Petrus voor wat dienstmeisjes. Dat is de overeen komst. de enige. De Meester zwijgt of spreekt de waarheid. Het gaat om zijn leven, Hij weet het. Maar geen aarzeling, geen vrees of angst. Waardig zwij gend laat Hij haat en onzinnige be schuldigingen over zich heen gaan. Als Hij spreken moet. verhult Hij niets. Zijn vaste stem spreekt te genover die haters zijn eigen dood vonnis uit en tegelijk het hunne: Ge zult de Mensenzoon zien komen op de wolken des hemels, aan de rechterhand van Gods Majesteit! Schrik rondom. Maar Caiphas redt de situatie. Renghij scheurt zijn tuniek van voren open. „Hebt ge het gehoord? Hij lastert God! zoekt de politie naar een 30-jarige vertegenwoordiger, die acht balen stof ter waarde van 9000 gulden van zijn patroon, een textielfir mant te Amsterdam, heeft meege nomen en thans spoorloos is, De man moet nog 7000 gulden be talen heeft de tijdens de Kerst- en Nieuwjaarsweek in de Nederland se bioscopen gehouden collecte ten bate van het BIO-Vacantie- oord een bedrag van f 137.178'.58 opgebracht. Vorig jaar was de op brengst f 174.831.79 vierde gisteren de Larense kunst schilder G. F. van Schagen zijn zeventigste verjaardag. Hij werd in hotel Hamdorff op hartelijke wijze gehuldigd hebben B. en W. van Amsterdam een geldlening aangegaan van f 3.200.000 met een looptijd van 50 jaar is de Nederlandse kunstgoudsmid Rudolph Brom. die sedert geruime tijd werkt in de V.S., onderschei den met een Amerikaans diploma voor ziin werk wordt Donderdag een herden kingsbijeenkomst in de Land bouwhogeschool te Wagenlngen gehouden in het kader van de diësviering Wat is uw oordeel?" Schuldig! De dood schuldig" krijst en gromt de vergadering, terwijl de zetels ach terover vallen door de heftige be weging, waarmee ieder opstaat. Onderwijl wacht Petrus in de hal. Bij het binnenkomen vroeg de por tierster, terwijl ze hem scherp op nam: „Ben jij niet een van Zijn leerlingen?" 't Was eruit voor hij nadacht: „Ik? Welnee." Toen schrok hij en ging in een hoek staan om geen aandacht te trekken. De vrouw aan de poort sprak met een dien ster. Met een fakkel gaat ze op Petrus toe: ,Zag ik jou niet bij Hem?" „Mens, hoe kom je erbij. Ik ken hem niet eens". Hij laat de vrouw staan, en gaat als behoeft hij zich nergens bezorgd over te maken, naar het vuur, waar de wachters zitten. Hij warmt zijn handen, starend in het vuur. In zijn hart is angst voor de mensen en verachting voor zich zelf. „Laf aard", denkt hij, „hoe kon ik dit zeggen?" 'n Ogenblik is hij pein zend samen met de Meester. Dan schrikt hij van de stilte, die rond hem ontstaat, "n Soldaat stoot zijn buurman aan, wijst op Petrus, en fluistert: „Zeg eens," roept hij dan, „was jij niet in de hof, vanavond?" „Ik? Weineen." „Je bent toch een Galileeër, Ik hoor het aan je stem". Tegelijk staat hij op en komt op Petrus toe. Een wilde schrik slaat in Petrus" hart. ,Ze zullen me grij pen", voelt hij; hij begint te ont kennen, te zweren, dat hij met die Mens niets heeft uit te staan, „Bij God Almachtig ik ken Hem niet!" Qn dat ogenblik kraaide een haan en mok een troep soldaten door de hal, Jezus in hun midden. Even zag de leerling Zijn Meester, die hem aankeek. Petrus ging naar bui ten, wenend. De eerste Paus in zijn eerste be proeving. De Rots, die begeeft, de Leraar der Volken, die zijn Mees ter verloochent. Daarnaast in het zelfde paleis: Jezus, antwoord ge vend aan zijn haters, of zwijgend, maar voortdurend bezig met wat elders gebeurt. Hij lijdt voor Pe trus, is sterk voor hem. En als Hij naar buiten gebracht wordt, ver achtelijk behandeld als een veroor deelde Godslasteraar, dan ziet Hij Petrus niet aan vol verachting, treft hem niet met de bliksem van zijn van Gods afkher. Neen, Hij legt in Zijn ogen al wat Hij heeft aan liefde. Hij kijkt de laffe groot spreker aan zoals Hij de verrader aankeek. Petrus zag erin, wat Judas niet wou zien, Gods wil tot verge ving. Petrus sloot zieh niet. Wij waren, wij zijn ook laf. Ver harden we ons niet, Jezus leed voor ons en kijkt ons aan. Ons ant. woord? Hedennacht is het onnieuw tot een tumult gekomen in de Fran se Nationale Vergadering, tijdens de voortzetting van het debat over de anti-sabotage-wet. Biina alle afgevaardigden waren aanwe zig. toen het debat begon. De pu blieke belangstelling was groot. Een sterke politiemacht was bui ten het gebouw on de been. De communistische afgevaar digden gingen weer over tot hun obstructie-tactiek, door gebruik te maken van een procedurerege ling, waarbij de Assemblee de handelingen van de vorige verga dering moet goedkeuren, alvorens te kunnen beginnen met de vol gende vergadering. Na twee uur behaalden de com munisten een overwinning, door dat zij de handelingen niet authen tiek verklaarden en het bureau van de Assemblee dwongen om samen te komen om ze te bespre ken. Om kwart over twee her vatte de Assemblee de vergade ring en maakte Herriot bekend, dat het bureau had besloten de handelingen van de vorige verga dering in stemming te brengen. Op verzoek van de communisten werd er hoofdelijk gestemd. Om vier uur was- men nog bezig met het tellen der stemmen. De ver gadering ging echter verder. De communisten begonnen terstond met hun filibuster-actie. Met een van emotie trillende stem wees Herriot met zijn vinger dreigend naar de communisten en ver klaarde, dat het volk genoeg had van dit debat en niet goed vond, dat zijn vertegenwoordigers ge mene taal uitsloegen en scheld woorden gebruikten. Na een scheldpartij tussen de communistische oud-minister Bil- lioux en enige rechtse kamerle den, stormden de communisten op hen af en kwam het tot handtas telijkheden. In een ogenblik was de vergaderzaal in een strijdto neel herschapen, .waaraan drie honderd kamerleden deelnamen. Zij klommen over banken en schopten "en sloegen naar elkan der. Op het hoogtepunt van de strijd kwamen suppoosten toesnel len om de vechtenden te schei den. Enkele afgevaardigden ont deden de suppoosten van hun zwa re metalen ambtsketenen en be gonnen er mede op los te slaan. Het publiek, dat vijf uur op deze sensatie had zitten wachten, werd uit de zaal verwijderd. De bisschop coadjutor van Brede, mgr Jos Baeten, zal van 12 tot 24 Mei a.s. een reis naar Rome maken. Hij is voornemens te ver trekken met de nationale bede vaart. Ook bij de Italianen is het skiën een geliefde sport. Zodra het ski-seizoen begint trekken zij, ieder vrij ogenblik te baat nemend, de Dolomieten in. Vooral de jeugd werpt zich vol enthousiasme op deze sport. De driejarige Anna de Santis past met een blij gezicht haar nieuwe ski's. Het Engelse emigranten schip „Atlantis", dat door de Nederland se regering is gecharterd voor het repatriëren van troepen uit Indo nesië, is met bijna 900 militairen aan boord in Amsterdam aange komen. Gisterenmorgen om negen uur be gon de debarkatie van de man schappen. Vooraf begroette rit meester W. F. K. Bischoff van Heemskerck namens H.M. de Ko ningin de soldaten. Namens Z.K.H. Prins Bernhard sprak luitenant kolonel P. H. Lach de Bère en namens de regering heette de minister van Oorlog en Marine, mr. W. F. Schokking, de repatri- ërenden welkom. De commanderend officier troe pen aan boord van de „Atlantis", luitenant-kolonel J. H. L, Linden van der Heuvel, vertelde, dat de reis zeer voorspoedig is geweest. „De mannen voelden zich passa giers want zij werden door stewards De berichten betreffende de aardappelvoorziening, die enkele weken geleden werden gelanceerd en die over het algemeen in mineur waren gesteld, waardoor bij velen ongerustheid werd gewekt, blijken niet de juiste situatie weer te geven. De voorraden, hoewel aanmerke lijk kleiner dan vorig jaar, zijn nog voldoende om de nieuwe oogst te kunnen halen, al zal het weer hier ook yrel een woordje hebben mee te spreken; tegenvallers zijn na tuurlijk niet uitgesloten, maar bij een normale voorziening bestaat er veel kans aldus vernamen wij dezer dagen uit kringen van aardappel handelaars en grossiers, dat we de nieuwe aardappelen wel zullen ha len. Wel is de voorraad klei-aard- appelen aanzienlijk verminderd en zullen vele consumenten genoegen moeten nemen met de zandaardap- pelen, die overigens van zeer goede kwaliteit zijn. Het publiek is echter weer verwend en men betaalt toch liever wat meer dan zich een ande re aardappelsoort aan te schaffen. Er is nogal wat aan export wegge gaan, meer dan geschat was, zodat de binnenlandse voorraden zijn ge slonken. En een gevolg van de gro te vraag en weinig aanbod is: stij gende prijzen, dat schijnt in ons economisch bestel nu eenmaal on vermijdelijk te zijn. In Noordholland is de voorraad klei-aardappelen ook niet groot en men kan de laatste tijd geregeld handelaars uit het Zuiden, die hier met hun wagens aardappelen komen halen, met half gevulde wagens, zelfs wel eens onverrichterzake te rug zien keren, Dat wil echter niet zeggen, dat er hier en daar geen flinke voorraden meer zitten; ook verscheidene grote bouwers lebben nog behoorlijke partijen af te zet ten. Inmiddels blijkt het gebruik van aardappelen wel wat te zijn afgeno men, voor grote gezinnen en gezin nen met kleine inkomens wordt 't moeilijker, aardappels op tafel te brengen. Met rijst e.d. is echter de maaltijd ook niet aan te vullen. Daarom heeft de minister, die een redelijke prijsstijging in het voor jaar van dit onontbeerlijke volks- voedsel niet onredelijk acht, maat regelen in uitzicht gesteld, om al te hoge prijzen te voorkomen. Naar verluidt, zou er nog een millioen ton aardappelen voorradig zijn, terwijl het verbruik tot de nieuwe oogst op ruim 800.000 ton is geschat. Reden tot ongerustheid schijnt er dus voorshands niet te zijn, al blijft de kans bestaan, dat men de laatste weken, als de oogst wat later uitvalt, zuinig aan zal moeten doen. VEERTIEN DODEN VIJFTIGDUIZEND DAKLOZEN INSTANBUL, 7 Maart (Reuter) In het Eskisehev-dal in Turkije, waar de rivier de Porsoek buiten haar oevers is getreden, zijn veer tien personen verdronken. Er zijn 50,000 mensen dakloos. 200.000 ha cultuurgrond staan onder water. Het is de eerste overstroming in veertig jaar. Uit andere delen van Anatolië worden ook overstromingen ge meld. G. bediend en waren allen in hutten gelegerd. Toen kort na het vertrek uit Djakarta de „Pasteur" ons pas seerde, zeiden velen: „Laten wij er dan maar tien dagen langer over doen en in hutten slapen en zij de mannen op de „Pasteur" in hangmatten een snellere reis maken.. Die paar dagen kunnen er ook nog wel bij." Er zijn slechts een paar zieken aan boord geweest, o.a. enkele malariapatiënten, maar zij zijn allen hersteld. De debarkatie werd voorts bij gewoond door de chef staf van de verenigde chefs van staven, gene- raal-majoor W, J. K. Baay en de hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, kolonel H. A. J, Kaasjager. Het voornaamste van de weder om onbelangrijke markt was de stemming voor Indonesische Cul tures, die gisteren iets vriendelijker was. Hierbij werd gedacht aan de geruststellende mededeling over da verhouding tussen de Indonesische en de Nederlandse gulden, die op 1 I gehandhaafd blijft. De voor naamste cultures openden hierdoor 1 a 2 punten hoger. Amsterdam Rubber zagen kans aan hun ope ningswinst van P/s punt eenzelfde winst toe te voegen. Dg slotnote- ring was 1461/. (143%). Ook HVA sloten iy2 hoger op 150, De Tabaks waarden waren per saldo goed prijs-houdend. De Industriële sector was al even oninteressant als eergisteren. Onbe tekenende verschillen en minieme omzetten. Aandelen Zwitsal rea geerden met een koers van 104 105 op de mededeling dat twee commissarissen van deze maat schappij hun functie hebben neer gelegd en dat de nieuwe fabriek toch in gebruik zal worden geno men. De vorige notering was 107%. Aandelen Polmanshuis werden we derom niet genoteerd. De Scheepvaartmarkt was weder om inactief en de noteringen die pas tegen slot tot stand kwamen, wezen op een amper prijshoudende stemming. Op de Staatsfondsenmarkt ging de meeste belangstelling uit naar de investerings-certificatn die een winst van -ft punt boekten. De ove rige guldensbeleggingen waren eveneens goed prijshoudend. In na volging van New York was de Stemming op de Amerikaanse sec tor vrij vast. Maandag zijn 860 cer tificaten verhandeld. Het agio bleef thans gehandhaafd op 6 a 7 procent. Prolongatie 2!4 procent, Advertentie Die krampachtige hoestbuien laten U rust nog duur. Uw beklemde borst snakt ptfniyk naar lucht! Spaar Uw longen en neem nog vandaag de ver* zacbtende. eiymoplossende: AKKER'® w?(V- r- m BUITENLANDS OVERZICHT Uit het feit dat de conservatieve Lagerhuisfractie Maandagmiddag reeds direct bij het debat over de troonrede met een tweetal amende menten kwam, welke, indien zij werden aangenomen voor de rege ring Attlee een soort wantrouwen uitspraken, werd hier en daar reeds geconcludeerd, dat Churchill reeds onmiddellijk een scherpe front aan val op het Labour kabinet had in gezet. Intussen blijkt wel uit de na dere beschouwingen in de Engelse conservatieve pers van gisteren dat ook deze pap niet zo heet gegeten wordt, als ze blijkbaar werd opge diend, maar 't meest duidelijk werd de afwezigheid van onmiddellijk ge- Vaar gedemonstreerd, door de rede welke Churchill gistermiddag hield en waarvan de inhoud duidelijk zeide, dat de conservatieven voor lopig rustig de ontwikkeling van zaken afwachten. Zij schijnen zelfs eerst geheel ander klimaat te wil len scheppen, wat de verkiezings techniek betreft, om zoals Chur chill het gistermiddag zelf aan kondigde, uit de impasse te gera ken, waarin nu ook Engeland met zjjn verouderd kiesstelsel is geko men. Alleen reeds de indiening van dit voorstel, wat voor het gehele huis wel een grote verrassing was, bewijst duidelijk dat Churchill niet van plan is de volgende week Maandag de Labourregering reeds naar huis te sturen. Immers hij zal zeker niet de illussie koesteren, dat binnen enkele dagen zjjn voorstel is aanvaard en toegepast en dus aan wat hij zelf noemde de parlementaire impasse een einde is gekomen. Trouwens ook de rede, welke Eden Maandagavond had gehouden, had, allerminst het karakter van een zoals wij gisteren reeds opmerkten, frontaanval op het socialistische regeringskasteel. De conservatieve amendementen later op de avond ingediend, hadden dan ook meer ten doel het kabinet Attlee, dat de scherpe politieke controverse's links had laten liggen, nader uit zjjn tent te lokken. Immers de vraag of de zo geruchtmakende wet tot na tionalisatie van de ijzer en staal industrie, welke het vorige huis had aangenomen, nu door het kabinet zou worden uitgevoerd, had Attlee in zijn commentaar op de troonrede onaangeroerd gelaten. Churchill kon zieh gisteren met dit kiekeboe spe len niet verenigen en hij vroeg hier een spel van open kaarten, opdat deze belangrijke industrie wist waar ze aan toe was. Door deze vraag uit de weg te gaan, zo zeide Chur chill gistermiddag schept gij voor deze vitale industrie een periode van onrust en onzekerheid, tot grote schade van heel Engeland. Ook het tweede amendement was een zeer onaangename speldeprik aan het adres van minister Bevin, de groot propagandist van Labour, die de conservatieven zo fel bestre den had, en die gistermiddag iet wat honend door Churchill op de korrel werd genomen en werd voor gehouden, dat Labour, wel wat ze tels betreft met de hakken over de sloot was, maar dat wat het stem- menaantal betreft, labour belang rijk in de minderheid was gebleven. „Dat gij daar nog zit", zo riep Churchill de -Labourministers toe, „dankt gil niet aan het vertrouwen van de Engelse kiezers, maar aan de onvolkomenheden van ons kies stelsel". Dat hij met deze critiek, waarvan de juistheid niet te ontkennen viel, de socialisten vooral in hun demo cratische Achilles hiel trof, kan moeilijk ontkend worden. Wanneer echter Maandag a.s. over de beide amendementen zal worden gestemd dan is het nog lang niet zeker, d.at Attlee daarover de vertrouwens kwestie zal stellen. En als hij het doet, welnu dan zal de labourfractie wel haar plicht kennen en tot de laatste man op komen. Het zou al een droevig fi guur zijn, als reeds bij' het eerste treffen tussen regering en oppositie de regeringsmeerderheid een neder laag niet kop verhinderen. Of Churchille's voorstel in om het kleéstelsel in Engeland zo te her vormen, dat voortaan de meerder heid in het parlement zal rusten op de meerderheid van het kiezers corps, betekent wel een radicale wijziging in het zo sterk traditio nele en Engelse kiesstelsel, maar de socialisten kunnen er moeilijk krachtens hun democratische be ginselen tegen zijn, want hoeveel aanlokkelijks het stelsel van nu ook had, democratisch was het wel al lerminst, maar men zal er toch in Engeland nog wel eens een nachtje over slapen voor men met het be staande stelsel breekt en daarom zal Churchill o.i. ook geen haast heb ben om Attlee het beentje te lich ten. FEUILLETON Uit het Engels door Clarence Budington Kelland 75- Ik keerde mii weer naar Belitho en raakte hem met de neus van m'n sehoen aan, Misschien was het gemeen maar ik moest zekerheid hebben. Hij bewoog zich niet. Een paar handen grepen mij bii de schou ders en draaiden mij pardoes om. „Jongen,,,, jongen!" zei de stem van mijn vader een stem die tegelijkertijd hees en aange daan en ruw klonk. „Is alles goed, jongen? Heeft hij je niet te grazen genomen?" „Welnee," zei ik, terwijl mijn stem oversloeg, „Ik geloof van niet. Misschien in mijn been." En toen besefte ik dat ik mij erg vreemd gedroeg. Alles draaide in sneltrein vaart om mij heen, maar ik was me er van bewust dat ik vader toch verwelkomen moest, vooral nu hij zo'n reis gemaakt had om mij op te zoeken. „Hallo, vader," zei ik, „Ik had u helemaal niet verwacht." Hij betastte mij voelde langs mij heen en bekeek zijn handen, of er geen bleed aan kleefde. Nu was hij weer gerust. Het volgende ogenblik was hij een totaal andere man ge worden, „Jij, idioot!" blafte hij. Toen keerde hij zieh naar Maggie, die bleek en bevend naast hem stond. „Heb je het gezien, Pepernoot? Heb je gezien wat ik gezien heb? Hij kuierde op die revolver af, of het een -proppenschieter was! En hij schoot, zo ijskoud, alsof het een vriendschappelijk partijtje was! Heb je het goed gezien?" „Ik ik heb het gezien," ant woordde Mpggie, „Alleen eh.O, Mike,'je bleef tussen hem en mij. Hij kon mii niet raken,. Je dwong hern „Houd op!" baste mijn vader. „Is hij mijn zoon of niet?" Hij keerde zich om naar de man. die bij hem stond en keek hem woest aan, alsof hij iets beledigends gezegd had. „En wie zijn jongen is dat!" vroeg hij, terwijl hij de man bij een knoop van zijn jasje pakte. Ik voelde me nog tamelijk duize lig, maar begon me toch al wat meer in mijn omgeving thuis te voelen. „Kom," zei 5k. ,er is immers nie mand anders die aanspraak op roü maakt." „Dat moest er nog bij komen," blafte mijn vader en toen gebeurde er iets, dat ik nog nooit had zien gebeuren, en dat ik niet gedacht had ooit te zullen meemaken, Zijn gezieht begon te trekken en er wel den tranen uit zijn blauwe ogen, die langzaam over zijn verweerde gelaat neerdrupten. „M'n zoon," stamelde hij, „m'n zoon 0, wat was ik bang en wat was ik trots!" Hij veegde zijn ogen af en sloeg zijn grote arm om mijn schouders en nog nooit was ik zo aangedaan geweest. XXIV Ik heb wel eens horen zeggen, dat iemand, die een ander gedood heeft, altijd berouw voelt. Wat anderen betreft, kan dit wel zo zijn, Maar ik, die de albino gedood had, was mé van geen spijt bewust. Ik voelde me alleen maar erg opgelucht en ik was dankbaar, dat ik hem de baas was gebleven. Niet dat ik trots was op hetgeen ik gedaan had, Ik zal er nooit op pochen, maar even min zal lk er ooit wroeging over hebben. Die avond zaten we met z'n allen aan tafel, Erg veel honger had ik niet, maar mijn vader at als een wolf en Maggie Jones deed niet voor hem onder. Mollie Tacker zgt met een spottende trek op haar ge zicht; ze at traag en sloeg ons drieën opmerkzaam gade. „Ik word doof van zoveel stilte" verklaarde mijn vader en hij trok een grimas naar de open deur, waardoor een stuk van de woestenij buiten te zien was, „Als u wilt zal de bulldozer wei een slaapliedje dingen, mijnheer Strawn", zei Maggie Jones. „Niet zo brutaal, Pepernoot," antwoordde vader. Hij wendde zich tot mij, „Kun jij het in die kale vlakte uithouden?" vroeg hij. Dat was een vraag, die ik niet zo maar met ja of neen kon be antwoorden. „Er zijn dagen geweest, dat ik 't hier haatte en dagen, dat ik er van hield", zei ik. „Ik houd van de schoonheid en de grootsheid van dit landsehap. Ik ben opgegaan in het verlangen een paar hectaren aan deze woestijn te ontrukken en ze vruchtbaar en productief te ma ken. 's Nachts werkten de stilte en de eenzaamheid weldadig op mijn gemoed. Ik hunker naar het mo ment dat er water uit deze put zal komen, om de dorst van de bodem eindelijk te lessen en als eenmaal de velden groen zijn, zal ik geen grotere voldoening kennen." „Maar?" vroeg mijn vader. „Maar toch ligt het mij niet," zei ik. „Je hebt me beloofd het een jaar vol te houden", zei hij. „En ik zal mijn belofte nakomen" antwoordde ik. (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3