w Nieuw Louwers „bekentenissen onwaar Over zijn nieuwe plan kan hij nog niets zeggen Stakingsgolf over Frankrijk Kanselier Adenauer wil hechte Unie met Frankrijk n D De A.T.O. overtrad 1033 maal het Rijtijdenbesluit TEKOOP: PRONK LIEVER MET DE VERING De A.T.O. reed er lustig op los De Nederlandse protest-nota te Praag Het grote vraagstuk Twee leden van Tsjechische legatie moeten ons land verlaten Geen visa voor jaarbeursexposanten Chauffeurs werden met ontslag bedreigd Nieuwe koffiebon Engelse regering vandaag in gevaar? Geen demonstratie in het Stadion Minister Stikker weer thuis Het wachten is op Engeland Kroniek en Kritiek Een motie tegen minister Shinwell Lichte daling werkloosheid Parijs toont zich gereserveerd Beperking lijnen personenvervoer iten :n A :ek. nen lien on- van zijn jro- den DKW 1938, geheel nieuw bekleed; tevens DKW 1937, beiden in prima staat. Te bevragen: GARAGE FERNHOUT Heiloo Telefoon 3635 EKA.V.O (dan met veren). Na tuurlijk mag wel oog hebben voor het mooie, maar schenk in de eerste plaats aandacht aan de vering van een kin derwagen. Koopt een VAN DELFT'S wagen. Dan krijgt U twee in één: mooi en goed. ALKMAAR: Luttik Oudorp 66-68 (Zaadmarkt) Telef. 2975 DEN HELDER: Koningstraat 47 Tel. 2719 ien een plichtsgetrouw, ide loketbediende was. ;t zijn tientje naar huis. at mevrouw de weduwe Bukblazer met elkaar van de autobussen, die id onderhielden. „En ik geld uitgaf", roddelde ne zelf verteld, dat hij tuin heeft gevonden", t allemaal wel wat van ij heeft namelijk gezegd ou krijgen". Zo kletsten edele drietal wist heel eer buitengewoon goed wijl weer thuis beland ege smidse. Hij had een iet grootste plezier van Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank A S H VAN HEDEN Pagina 1 Maart 1950 45e Jaargang No. 11809 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 HET GROTE VRAAGSTUK blijft dat van de bevolkingstoename in ons land. „Voor ons kleine land is er, in de natuurlijke orde, geen groter vraagstuk op te lossen dan het eten en 'werken voor de snel aangroeiende bevolking", schreef niemand minder dan prof. W. R. Heere dezer dagen in het Maand blad voor Katholieke Gemeente raadsleden. Nederland telde omstreeks 1800 nog maar 2 millioen zielen, rond 1850 3 millioen, rond 1900 5 mil lioen, thans, 1950, al 10 millioen! Een aanwas, die thans dichter bij 200.000 dan bij 100.000 per jaar ligt, zodat deskundigen al hebben berekend, dat we omstreeks 1975 wat is een tijdsverloop van 25 jaar! op 12 millioen kunnen rekenen, ja, men spreekt zelfs van 15 millioen op plusminus 25000 vierkante kilometer! De Rijksdienst voor het Natio nale Plan had al in 1946 aan het Isonevo, het Instituut voor sociaal onderzoek van het Nederlandse volk, de opdracht gegeven, na te gaan, of de „natuurlijke" ontwik keling van de bevolkingsspreiding over ons land ook in de toekomst dient te worden aanvaard, of dat aan deze ontwikkeling zodanige sociale, economische en culturele bezwaren verbonden zijn, dat zij op bepaalde punten moet worden geremd en in een andere richting omgebogen? Het eerste deel van een uitge werkt rapport is nu verschenen en daaruit is gebleken, dat er vooralsnog meer materiaal wordt aangedragen en aan „probleem stelling" wordt gedaan, dan dat oplossingen kant en klaar voor de hand komen te liggen, hetgeen begrijpelijk is. De opdracht, die het Isonevo kreeg van de Rijks dienst voor het Nationale Plan, is nog toegelicht met een zevental vragen,waarop nog geen'defini tief antwoord wordt gegeven. Maar er komen nog meer delen en het zal interessant zijn, (Jaar kennis van te nemen. Het aantal vragen is bovendien gemakkelijk nog met vele te vermeerderen, vragen, waarop toch eens het ant woord zal gegeven moeten wor den. Want het probleem is er, het benauwt ons meer en meer, de bevolking groeit, er moet eten zijn voor de duizenden, die komen en blijven, en werk en vestigings mogelijkheid. Een belangrijke vraag is b.v. of wij moeten blijven doorgaan met de aanwas te spuien naar de grote steden in het Westen des lands. Daar zitten al meer dan drie-en- een-half millioen mensen opge hoopt in een gebied, dat veertien grote steden omvat. Maar de be volkingsgroei is elders veel groter en hoe komt de grote industrie aan arbeidskrachten? Tal van vragen, van economische, mili taire enmorele aard komen op. Zij kunnen onmogelijk in een dagbladartikel uitputtend worden behandeld. Er is gezónd regiona lisme, dat de natuurlijke aanwas binnen het eigen rayon te werk wil stellen. Zal dat mogelijk zijn? Moet ieder dorp naar industrie vestiging streven? Of moet de landelijke sfeer bewaard blijven en moeten afzonderlijke industrie centra ten plattelainde gesticht worden? Is industrie-decentralisatie prac- tisch mogelijk? Zo niet, aanvaar den we dan de verdere uitbreiding van de bestaande industriesteden en tot welke grens? Hoever gaan we met het tegenwerken van de ontaardings verschijnselen in de grote steden? Problemen te over! Is er vol doende belangstelling voor het beschouwen en ernstig bestude ren van deze kwesties, die levens belangen van ons volk raken? Op een belangrijk aspect van het vraagstuk wordt de aandacht ge vestigd in het interessante artikel van prof. .Heere, dat we boven aanhaalden. Hij zegt: „Hoeveel stedelingen, bestuurders en stads- uitbreiders, zonnen zich in prach tige uitbreidingsplannen, gooien met parken, sportterreinen, groen stroken en schoolspeelplaatsen, maar vragen zich niet af, waar de grond vandaan komt? Beste grond soms, onvervangbare tuinbouw- grond! Als onze 12 millioen er zijn, is er weer een provincie Utrecht aan cultuurgrond verdwe nen. Maar de landbouw moet in de volgende jaren wel 60 pet. van het deviezentekort opbrengen!" Ook dit is een kant van het probleem, waar niet te licht over mag worden gedacht. Op de vraag stukken der grondpolitiek hebben wij al verscheidene keren gewe zen. „Het gaat om zeer ernstige dingen", zegt prof. Heere terecht. Waar schuilen op het platteland de grootste gezinnen? Praagse hulpbisschop uit ambt ontzet? PRAAG (KNP). In kerkelijke kringen te Praag verwacht men, dat het Vaticaan Mgr. A. Eltschk- ner uit zijn priesterlijke functies zal ontzetten, daar deze 70-jarige hulp bisschop van Praag als enige van het Tsjechoslowaakse episcopaat de eed van trouw op de republiek heeft afgelegd. PRAAG, 8 Maart (Reuter). J. van der Gaag, de Nederlandse zaakgelastigde te Praag, wiens vertrek uit Tsjecho-Slowakije is geëist, heeft heden de tekst bekend gemaakt van de Neder landse protestnota, welke Maandag op het Tsjechoslowaakse ministerie van buitenlandse zaken is afgegeven naar aanleiding van het proces tegen de Nederlandse zakenman J. A. Louwers en diens veroordeling tot vijftien jaar dwangarbeid wegens „economische spionnage en sabotage". wordt in een afzonderlijke nota gezegd: ,,De Nederlandse legatie protes teert krachtig tegen een dergelijk onbehoorlijk optreden, dat in strijd is met de tradities van hoffelijk heid, volgens welke men zich zou moeten onthouden van elke toe speling op de Nederlandse konink lijke familie in welk rechtsgeding ook." Tegenmaatregelen In verband met bet feit, dat de Tsjechische regering aan de Neder landse zaakgelastigde te Praag, als mede aan de Nederlandse militaire attaché en de kanselier der legatie heeft verzocht, binnen acht dagen Tsjechoslowakjje te verlaten, heeft de Nederlandse regering de terug roeping geëist binnen acht dagen van mej. M. Ludvova, attaché en mej. R. Palova, kanselarijbeambte van de Tsjechische legatie alhier. Aan een twintigtal Tsjechen, die om een visum voor Nederland had den verzocht met de bedoeling aan de Utrechtse jaarbeurs deel te nemen, is dit visum geweigerd. Het betreft hier voornamelijk deel nemers-exposanten. De Nederlandse militaire attaché in Tsjechoslowakije, kolonel B. R. P. F. Hasselman, vertrekt Donder dag weer naar Praag. Daar op 7 Maart de Tsjechische regering om terugroeping heeft verzocht van de drie leden van de Nederlandse legatie, die ge noemd werden in hef proces tegen de heer Louwers, en daarvoor een termijn van acht dagen heeft ge steld, wordt verwacht dat kolonel Hasselman spoedig in Nederland terug zal zijn. In de Nederlandse nota wordt verklaard, dat minstens één van Louwers' bekentenissen voor het Staatsgerechtshof waarschijnlijk ge heel onwaar was en dat dit de legatie het recht gaf ook de rest van zijn bekentenissen in twijfel te trekken. In de nota wordt uitdrukking gegeven aan de „verwondering" van de Nederlandse legatie over het feit, dat Louwers in zijn be kentenissen „zich niet beperkt heeft tot de daden, waarvan hij was beschuldigd" en wordt verder ge zegd, dat de legatie met grote verbazing kermis heeft genomen van een bekentenis, welke geheel met de waarheid in strijd is". Louwers verklaarde met nadruk, dat de Nederlandse diplomatieke koerier zekere inlichtingen over de grens had gebracht. Deze verkla ring is niet alleen vals, doch ook het feit zelf is in de practijk on mogelijk, aldus de nota, aangezien de diplomatieke correspondentie, die aan de diplomatieke koerier wordt toevertrouwd, alleen aan het hoofd van de missie bekend is. In de Nederlandse nota wordt verder met verontwaardiging ge protesteerd tegen een procedure zonder steun van materieel bewijs; het vasthouden van Louwers in volkomen afzondering en de weige ring om een tolk toe te laten. Over uitlatingen van de voor zitter van het gerechtshof, waarin Koningin Juliana werd genoemd, In een tijdsverloop van enkele maanden heeft de politie 1033 processen-verbaal opgemaakt ter zake van overtredingen, geconsta teerd bij de N.V. ATO ten aan zien van het Rijtijdenbesluit. Er kwamen werktijden van 90 uur voor, terwijl de maximumtijd 55 uur is. Naast de hoofddirecteur, de heer H.v.W. uit Utrecht en de Eindhovense directeur, A.H.M., zijn door de kantonrechter te Eindhoven ook nog in totaal 20 chauffeurs veroordeeld tot geld boeten en voorwaardelijke gevan genisstraffen. Uit het verhoor van de getuige- deskundige, mr. Dijkman, chef algemene zaken bij de ATO, bleek, dat het hoofdkantoor in Utrecht slechts bepaalde, welke wagen geschikt en beschikbaar was voor een bepaald transport, waar ook de plaatselijke kantoren de be manning verzorgden. Voor Januari kon Utrecht alleen constateren, hoeveel overuren in totaal ge maakt waren; men kon weliswaar weten hoeveel chauffeurs het kantoor Eindhoven had, maar het hoofdkantoor dacht niet anders of deze overtredingen waren in de praktijk sociaal geoorloofd. De ambtenaar van het O.M., mr. Pfeil, noemde het de ernstigste overtreding van de Rijtijdenwet, die ooit in Eindhoven en misschien in heel Nederland is geconstateerd en dat nog wel door een semi- overheidsinstelling. Bovendien is gebleken, dat de chauffeurs tot knoeierijen met hun werktijden werden aangezet door dreiging met ontslag. Hij eiste voor 18 ten laste gelegde feiten tegen de heer M. telkens f 100.boete en voor drie feiten nog een voorwaarde lijke gevangenisstraf van 2 weken met een proeftijd van twee jaar. De 1033 overtredingen werden de directeur zwaar aangerekend en de eis luidde in 21 gevallen telkens f 250.boete. Tegen de bedrijfsleider uit Eindhoven, de heer A.F.J.vanG., eiste hij voor--18 gevallen telkens f 50.boete plus 3 x 14 dagen hechtenis voorwaardelijk met een prceftijd van twee jaar. De verdediger, mr. Kramer, achtte weinig begrip voor de moeilijkheden van het bedrijf aanwezig, aangezien naleving van het Rijtijdenbesluit praktisch on mogelijk is. De plaatsvervangende kanton rechter, mr. J. v. d. Putt, legde de heer van W. een straf op van 21 maal f 100.De heer M. werd conform de eis veroordeeld. De heer de G. werd vrijgesproken. Tegen de chauffeurs eiste de ambtenaar van het O.M. f 40. boete en twee weken voorwaar delijk (proeftijd twee jaar). De uitspraak was conform de eis. Bon 425 algemeen is aangewezen voor het kopen van 125 gram kof fie. Deze bon kan met ingang van 10 Maart 1950 worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen bij de detaillist tot en met 25 Maart 1950. Het rantsoen moet dienen voor zes weken, zodat op 20 pril 1950 een nieuwe koffiebon zal worden aan gewezen. Volgens gewoonlijk betrouwbare bron te Londen hebben de negen Liberale leden van het nieuwe Engelse Lagerhuis besloten de zijde der Conservatieven te kiezen bij de stemming over het amendement van Churchill op de troonrede, dat heden behandeld wordt. Wanneer de Liberalen met de Conservatieven stemmen, kan elke afwezigheid van een Labourlid levensgevaarlijk voor de regering zijn. Volgens gewoonlijk betrouw bare bron zal de regering aftreden, indien een amendement op de troonrede wordt aangenomen, om dat dit als een motie van wan trouwen wordt beschouwd. OFFICIEREN VAN HET KNIL NAAR DE K.L. DJAKARTA, 8 Maart. (Aneta). Naar Aneta verneemt, zal vermoe delijk de oplossing van het vraag stuk van de overgang van officieren van het KNIL naar de Kon. Land macht worden gevonden in de rich ting van een bepaling, volgens welke deze officieren in dienst van de Kon. Landmacht kunnen over gaan in de rang, die zij zouden heb ben gehad, indien zij als Nederlands officier bij de Kon. Landmacht hun loopbaan waren begonnen. OP BEVRIJDINGSDAG: Naar aanleiding van het besluit der autoriteiten om op dE Natio nale Bevrijdingsdag de overheids bedrijven na 1 uur vrijaf te geven en zulks tevens de adviseren aan de particuliere ondernemingen, is naar de raad van commissarissen van de N.V. „Het Nederlandse Sportpark" ter kennis brengt, het plan om ter gelegenheid van het eerste lustrum .der bevrijding een nationale demonstratie onder lei ding van Carel Briels in het Olym pisch Stadion te Amsterdam te ge ven, onuitvoerbaar gebleken. Deze zal derhalve geen doorgang vinden. BIJ VERDERE DROOGLEGGING EERST DE „OOSTERPOLDER" De minister van Verkeer en Waterstaat heeft de voorzitter van de Tweede Kamer medegedeeld, dat de regering heeft besloten, overeenkomstig het advies van de Zuiderzeeraad, bij de verdere in polderingen in het IJselmeer het voorlopig als Oosterpolder aan geduide onderdeel als eerste ter hand te nemen. Nu Amerika de diplomatieke betrekkingen met Bulgarije heeft verbroken, maken de leden van de Bulgaarse legatie te Washing ton alles in gereedheid om het land te verlaten. Het huisraad wordt uit het voormalige legatiegebouw gedragen en het bordje „te huur" prijkt al aan de gevel. „Men spreekt over een nieuw plan van mij, maar hierover kan op het ogenblik niets gezegd of beslist worden", zo zeide minister Stikker bij zijn aankomst gisteren middag uit Amerika op Schiphol. „Eerst moet ik weten, welk stand punt Engeland zal innemen", zo ging de minister verder. „Ik ben zeer vermoeid", was het eerste, dat minister Stikker aan journalisten op Schiphol vertelde, „maar daarnaast zeer tevreden over de ontvangst in Amerika. Wat ik er gedaan heb, moet in de eerste plaats als oriëntatie wor den gezien en het kweken van goodwill. Ik heb ruim drie kwar tier met president Truman gespro ken over de politieke situatie van de wereld en het viel mij daarbij op, dat de president zo goed op de hoogte was van de toestand in West-Europa. De bepaling van het Engelse standpunt is natuurlijk vertraagd door de verkiezingen. Ik verkeer op het ogenblik nog in het stadium, dat ik mij op de hoogte moet stellen van de me ningen en ideeën, die in de ver schillende landen leven, daarna pas kan ik tot beslissingen ko men", aldus de minister. „In Amerika is men welwillend, gl ontveinst men zich niet, dat de toestand in de wereld moeilijk is. Men stelt zich er op het stand punt, dat West-Europa zelf iets moet doen en dat te bereiken is mijn taak. Ik heb nog altijd hoop, dat wij op 1 Juni inderdaad iets bereikt zullen hebben". Lachend antwoordde de minis ter op een vraag, welke nieuwe reizen hij ging maken: „Ik ga eerst naar mijn departement om mij op de hoogte te stellen van de lopende zaken". EEN NEDERLANDS GEESTELIJKE ALS MIJNWERKER Op het ogenblik bevindt zich te San Sebastian frater H. H. van Lier. Het doel van zijn verblijf in Spanje is een studie te maken van het leven en de sociale toestanden in de mijnen, waar hij zes maan den zal werken, precies zoals hij dat in Nederland, België, Luxem burg en Frankrijk heeft gedaan. Frater van Lier slaagde ongeveer een jaar geleden aan de Univer siteit van Amsterdam voor het doctoraal examen sociografie. Hij zal gaan werken in de ijzer- en loodmijnen te Almeria, in de ko lenmijnen in Asturië, in de kwik- mijnen van Almaden, alsook in de kalimijnen van Soria. Hij heeft het voornemen zijn bevindingen in een proefschrift samen te vatten. BRITSE CONCESSIES AAN OOSTENRIJK? LONDEN, 8 Maart (Reuter). Een woordvoerder van het Britse departement van buitenlandse zaken heeft heden verklaard, dat Engeland overweegt de last der bezettingskosten voor Oostenrijk te verminderen. Toegestoken hand (Sm.) In het eerste Maart-num mer van „Het Gezin" citeert de heer van Meegeren, de voorzitter van de Katholieke Bond „Voor het Gezin", ons Kroniekje van enige weken geleden, waarin wij uiting gaven aan een pijnlijk ge mis, toen nl. op het grote feest van de K.A.B. een vertegenwoor diger van de Gezinsbond ontbrak. De heer van M. deelt mede, dat hij de gelegenheid, toen hij de heer A. C. de Bruyn op de Partij raad van de K.V.P. ontmoette, heeft benut, om de heer de Bruyn van harte geluk te wensen met de zeer hoge onderscheiding, hem ten deel gevallen, na met vaste hand de K.A.B. geleid te hebben. En zo hebben „de machtige Bond van de Bruyn en onze onmisbare Bond elkander gevonden en heb ben een maand later de leiders elkaar toch de hand gedrukt". „Onze beste wensen voor de K.A.B.", zo voegt de heer van Meegeren daaraan toe, „die als een der onderdelen op haar pro gram heeft de behartiging der gezinsbelangen, hetgeen we slechts kunnen waarderen en toejuichen". Mogen de volgende 25 jaar zich kenmerken door een hartelijke samenwerking tussen K.A.B. en Gezinsbond, zegt de heer van M. en hij voegt daar nog aan toe: Laten wij niet eerder tevreden zijn, dan dat we weten, dat wij samen dezelfde weg moeten be wandelen, die ons voert naar zo- Veel mogelijk gelukkige gezinnen. Moge het zo zijn, dan is het „pijn lijk gemis", dat wij moesten sig naleren, spoedig verleden tijd! NEDERLANDER DEED MEE AAN DUITSE INVAL De Bijz. Raad van Cassatie ver oordeelde de uit Holzkirchen af komstige kantoorbediende W. A. Symons tot 10 jaar gevangenisstraf. De Procureur-fiscaal had tot 14 jaar geconcludeerd. S. was in Duitsland opgeleid bij een speciaal commando, dat, uitge rust met uniformen van de Kon. Marechaussee, bij de Duitse inval in Nederland op 10 Mei '40 de spoorbrug bij Gennep moesten ver overen. Deze wijze van oorlogvoe ring, zo werd in het arrest van de raad gezegd, getuigde van grote laaghartigheid. Aangezien S. er evenwel een kleine rol bij heeft ge speeld en zich niet tenvolle bewust is geweest van de laagheid van zijn daad, omdat hij. hoewel Nederlan der, in Duitsland geboren en geto gen is, is de straf van 11 jaar RWI opgelegd door het Arnhemse Bijz. Hof verlaagd. LONDEN, 8 Maart (Reuter). Zes Britse Conservatieve Lager huisleden hebben een motie inge diend, waarin zij hun verontwaar diging uitspreken over Shinwells promotie tot minister van Defensie, ondanks diens houding ten opzichte van het communisme. Volgens deze Lagerhuisleden heeft Shinwell in Januari verklaard dat hij „niet tegen de doelstellingen van het communisme" was, „maar slechts tegen de wijze waarop het zijn doel trachtte bereiken". Zoals gemeld heeft de Conserva tieve „Evening Standard" enkele dagen geleden 6e minister van Oor log. Strachey, van communistische sympathie beschuldigd. Het is voor minder valide personen vaak moeilijk een behoor lijk betaalde betrekking te bemachtigen. Ambtenaren van het Arbeidsbureau te Hengelo wisten voor een aantal dezër mensen een bevredigende werkgelegenheid te scheppen, nl. als rijwiel schoonmakers bij grote bedrijven. Voor twee kwartjes per maand heeft het personeel dier bedrijven een goed onderhouden fiets, en de schoonmaker een behoorlijk salaris. De 20.000 arbeiders in de Franse gas- en electriciteitsbedrjjven, die vannacht in staking wilden gaan. hebben gisteren ieder afzonderlijk een opvorderingsbevel van de rege ring ontvangen. De staking van de Parijse metaal bewerkers en personeel van de openbare vervoersdiensten is ech ter in ernst afgenomen. Bijna 16.000 van de 32.000 ar beiders van de genationaliseerde Renault-fabrieken zijn na een sta king van zestien dagen weer aan het werk gegaan. De staking bij het vervoerswezen, die reeds drie dagen duurde, is een langzaam-aan staking geworden. De Metro-treinen rijden om het kwar tier. Bussen ziet men nog weinig. In de streek van Parijs heeft het personeel van de volgende regeringsdiensten besloten heden in staking te gaan: verzekerings- en pensioendienst, reiniging- en plant soendienst en sluiswachters. De openbare vervoersdiensten be sloten in alle departementen te staken. Het aantal stakende bouw arbeiders in de streek van Parijs is tot 20.000 gestegen. Uitspraak in proces te Sofia SOFIA, 8 Maart (Reuter). Mi- chail Sjipkof, de voornaamste be schuldigde in het Bulgaarse spion- nageproces, is vandaag tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De vier overige beschuldigden kregen straffen variërend van 12 tot 4 jaar IN FEBRUARI: In Februari daalde bet aantal als werkloos geregistreerde man nen van 104.111 tot 101.767, waar door aan de stijging, welke vorig jaar October begon, in de loop van Februari* een einde kwam Onder invloed van het nade rende voorjaar ondergingen de werkzaamheden in verschillende bedrijfstakken een zij het ge ringe uitbreiding Gedurende Februari lieten 2247 gedemobili seerde militairen zich als werk zoekenden inschrijven. Met de 3817 gedemobiliseerden welke reeds op 1 Februari ingeschreven stonden, kwamen er derhalve 6064 voor be middeling in aanmerking. Van hen konden er 1104 worden geplaatst. Tot een rijkswerkplaats voor vak ontwikkeling werden '381 gedemo biliseerden toegelaten, terwijl 1051 gedemobiliseerden om andere rede nen werden afgevoerd (bij oude werkgever herplaatst, zelf werk gevonden enz.). Eind Februari stonden derhalve nog 3528 gedemo biliseerden ingeschreven, waarvan 3279 als werkloos. Mgr. J. F. M. Pessers naar Timor Voor de derde keer is naar In donesië vertrokken de Apostolisch- Vicaris van Timor, Mgr. J. F. M. Pessers. Toen hij er een kwart eeuw gele den voor het eerst kwam waren er 6000 katholieken. Dit getal is sinds dien gestegen tot 82.000. De bevol king is er zeer godsdienstig aange legd. Reeds is er een inlandse gees telijke werkzaam, die thans zelfs tot lid van het parlement in Ma kassar is gekozen. Het aantal pries ter-studenten bedraagt achttien. De West-Duitse kanselier Aden auer heeft Dinsdag in een inter view met eén buitenlands pers bureau een volledige politieke en economische Unie met een ge meenschappelijk parlement tussen Frankrijk en Duitsland voorgesteld. In de omgeving van kanselier Adenauer wordt bijzonder veel be lang gehecht aan dit voorgesteld parlement, waaruit Groot-Brittan- nië noch de Benelux-landen zouden worden geweerd. Men stelt er echter prijs op te verklaren, dat de kanselier de correspondent van het betrokken nieuwsbureau niet heeft ontboden om hem een vooraf uitgewerkte verklaring te overhandigen, maar dat hij spontaan heeft geantwoord op de vragen van de correspondent, toen deze op Churchills voorstellen van 1940 aan Frankrijk wees. Het doel van de kanselier was niet, zo geeft men te verstaan, de oprichting voor te stellen van een nieuwe raad van Europa, maar, na de heftige reacties op de onder tekening van de Frans-Saarlandse overeenkomsten, uiting te geven aan zijn vastbeslotenheid zijn Frans Duitse toenaderingspolitiek voort te zetten. Elk Duits voorstel tot een poli tieke en economische Unie tussen Duitsland en Frankrijk moet eerst aan de geallieerde hoge commssie worden voorgelegd, zo heeft een woordvoerder van het Britse minis terie van buitenlandse zaken ver klaard. In Franse diplomatieke kringen ontving men de voorstellen met een aanzienlijke mate van reserve. Een officiële Franse woordvoerder zeide geen officieel commentaar te kunnen leveren op voorstellen, die niet langs de officiële kanalen waren aangeboden, doch verklaar de, dat de Franse politiek gebaseerd was op het streven van een Unie tussen alle Europese staten. De FransDuitse betrekkingen be hoorden binnen het kader van deze Unie geregeld te worden en niet op een bilaterale basis. N.S. STELT VOOR: De spoorlijnen, ten aanzien van welke door de directie der Neder landse Spoorwegen aan de minister van Verkeer en Waterstaat goed keuring is verzocht deze uitsluitend voor het personenvervoer te slui ten zijn: StadskanaalZuidbroek, ApeldoornZwolle, de Haarlemmer meer-lijnen AmsterdamNieuwer- sluis en AmsterdamHaarlemmer meer, HeerlenHaanrade Alkmaar Bergen aan Zee, Lage Zwaluwe Den Bosch en BoxtelUden. Voorts is de instemming van de minister van Verkeer en Water staat gevraagd met het voornemen van de directie der Nederlandse Spoorwegen, het personenvervoer (dat sinds de bevrijding reeds stop gezet was en per autobus werd onderhouden) niet meer te her vatten op de spoorlijnen Assen- Stadskanaal en ApeldoornDieren Doesbrug.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1