Nieuw 303 millioen gulden vrijgegeven voor ons economisch herstel Kleine overwinning voor Attlee Stakingen in Indonesië stagneren het bedrijfsleven aanbieding ÏENGELN West-Duits memorandum Samenstelling van de agenda geeft reeds wrijving N I er zo n >n en Witgoed reed 8.75 4.50 9.95 r 1.60 Br 1.98 laf 1.45 1.75 °°is 0.35 1.75 lust 1.75 Alkmaar LRT H.0.V, Schoonmaak N.V. Offringa Hart Co. ijke mededeling d en Omstreken EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDER, SCHAGEN s Zo raken we er bovenop! De tegenwaarderekening van de Marshall-hulp Besluit van groot belang voor onze industrie en landbouw OPNIEUW GROTE DRIE? Ernstige verwijten aan Israël Labour-meerderheid opnieuw geslonken Doodstraf geëist tegen v. Geelkerken Stafchefs komen te Den Haag bijeen Wantrouwen in de R.I.S. Thans stakingen in Engeland? Amendement der conservatieven haalde de meerderheid niet Is het uitstel van executie? Twee autobussen od elkaar gebotst Koningin volgende week weer thuis Verhoogde uitgaven voor Britse marine winkelier de boeken: :HT en NAAR DE TROPEN ie kleurenfoto's op de pakjes ■ts koffie, thee en Fama. AKENS met ajourrand, voor extra-brede 2 pers. breed, pracht kwaliteit, >NS, 200 240, prima CN, 80 cm., mooie kwa- 'OEN, zalm 80 cm., LA NEL, bedrukt met frisse 0 cm. br., per mtr. 2.35 'EKEN, jaquard-weefsel, grote maat, zware kwa- DDOEKEN, schitterend EKEN 0 98 Vrijdag 10 Maart MAART 8 uur EEN PEULESCHIL met goed materiaal Huishoudtrappen Zeemlappen Sponsen Boenders Kwastjes Emmers Teilen Breed 13 - HOORN ADVERTEREN DOET V E R K O P E N inwoners van r is er van 9 tot 3 uur in de ROENLAND, MIDDENWEG sn GROTE VERKOPING van KLEDING Fieldjacks met bontkraag ■portjacks f 37.50; Jeepjassen ie Regenjassen, pracht kwa- Overjassen f 18.—; Wind- 5.90; Regenjassen f 7.— en 2.en f 4.50; Vliegeniers- n f 6.per paar; Werk- 50; Sokken f 1.— per paar; enz. Te veel om op te noe- aliteit. Vrij entrée. Slechts MAART van 9 tot 3 uur. ;n. Jonge, jonge, dat viel er een lamme arm van, hem tenslotte het zweet m flinke gelaat tekenen h gaf Verholen de strijd lindelij k was het dan zo in de emmer kon doen. tig!" pufte smidje Ver end tweehonderd zestig ftig voor de deurwaarder opgelet heeft, heeft ge lragen vergiste, hetgeen was en weer aanleiding i ernstiger aard!) Smidje i nu boordevol bankbil- mer toe. „Kom nu maar i hij vrolijk. „Ik heb de Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.45 per mnd., inclusief Incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is t nergens veilig. (Vondel) H VAN HEDEN Pagina 1 Vrijdag 10 Maart 1950 45e Jaargang No. 11810 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59. teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. IteL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 (Van onze bijzondere mede werker) I HET zou ons verwonderen, als men van Amerikaanse ènvan Russische zijde niet zachtkens aanstuurde op een Truman-Sta- lin-ontmoeting,' of op een nieuwe conferentie der Grote Drie. Het laatste lijkt thans het waarschijn lijkst. Dat wil nog niet zeggen, dat zulke besprekingen ook met terdaad gehouden zullen wor den. De trieste ervaring van Yalta heeft wel geleerd, wat men van zulke samenkomsten niet en wel mag verwachten. Men mag niet verwachten, dat de toplei ders, zonder nauwkeurige, tot in kleine bijzonderheden door hun medewerkers en raadslieden uit gewerkte voorbereidingen, zo maar rond de tafel, uit de groot heid van hun brein en van hun macht, een nieuw wereldplan, een nieuwe politieke orde in el kaar zetten en te voorschijn to veren. Toch zijn er velen die dat denken. Misschien heeft zelfs Roosevelt het gedacht, want hij is naar Yalta gegaan zonder dat aid conferentie ook maar enigs zins voldoende was voorbereid tussen de drie grote mogendhe den, wier leiders daar elkaar ontmoetten. Zelfs was zij intern, in Amerikaanse kring, niet ge noegzaam geprepareerd, zoals uit verschillende na de oorlog gepubliceerde boeken, artikelen en stukken duidelijk is gebleken. De Russen van hun kant hadden zich wel grondig voorbereid naar mag worden aangenomen; zij wisten wat zij wilden en hebben alle voordeel getrokken uit de zwakheden en onwetendheid van hun deelgenoten in de Yaita- conferentie. Daar verspeelde het Westen dan ook de gehele Balkan en Midden-Europa aan de Sov- jetheerschappij. Daar verspeelde datzelfde -Westen het vertrou wen van China en werd de poort geopend voor de communistische opmars in Azië. De balans was dus voor de Sovjets niet slecht en men kan zich indenken, dat nóg eens zo'n conferentie hun wei aantrekkelijk lijkt. Zelfs al zouden de voordelen ditmaal voor de Sovjets minder overwel digend zijn, dan zou het hun in elk geval een tijdwinst kunnen geven, waarin zij hun strijd macht verder zouden kunnen op voeren naar getal en in gehalte. Voor de Verenigde Staten is het denkbeeld van zulk een Grote Drie-bijeenkomst ook iets wat ernstig in aanmerking moet worden genomen. Amerika aar zelt momenteel tussen verhoging van zijn belastingen of van zijn staatsschuld. Om binnenlands- politieke* redenen doet men nu geen van beide, maar het ge volg daarvan is, dat voor de ver dediging 13 milliard wordt uit gegeven. Sommigen zeggen openlijk en anderen, hoogst des kundige en verantwoordelijke leden, geven bedektelijk te ver staan, dat daarmede een afdoen de verdediging niet is te waar borgen. Een accoord met Rus land zou de wereldveiligheid kunnen versterken als het werd nagekomen! en de Amerikaansedemocraten de ne telige keus kunnen besparen tus sen zwaardere belastingen of zwaardere schulden. Bovendien zou een accoord met Moskou Truman's positie ten opzichte van Wallace zeer versterken. Al was Wallace's aanhang onbeduidend bij de laatste verkiezingen Trumans meerderheid over de Republikeinen was nog onbedui dender. Een versterking der de mocratische positie ten koste van Wallace is dus een binnenlands- politiek probleem in de Verenig de Staten waarvan men de bete kenis niet moet onderschaten. Geen dezer overwegingen wet tigt grote verwachtingen over de resultaten van zo'n Stalin- Truman-Attlee-conferentie. Als men zijn gedachten tracht te la ten gaan over wat een accoord tussen die drie zou moeten in houden dan schijnen de volgen de punten daarin nauwelijks te kunnen worden gemist. Voor eerst een atoomaccoord met wer kelijk afdoende internationale controle. Ten tweede een plan als dat van Senator McMahon: 5 jaren lang 10 milliard Ameri kaanse dollars per jaar tot her stel en versteviging van de we reldwelvaart. Ten derde: demo cratisering van Oost-Duitsland, Polen, Tsjecho-Slowakije, Hon garije en de Balkan; zeer verde re „ideologische" verovering van Azië en wederopenstelling van China voor de niet-communisti- sche Aziatische, Amerikaanse en Europese invloeden. DR. H. SANDER VRIJGESPROKEN MANCHESTER, 9 Maart (Reuter) Dr. Hermann Sander, de Engel se arts die er van werd beschuldigd uit medelijden door een te zware injectie de dood van een kankerpa tiënt te hebben veroorzaakt, is vrij gesproken. 's-GRAVENHAGE, 10 Maart. De Nederlandse regering deelt mede, dat overleg met de regering der Verenigde Staten van Amerika geleid heeft tot overeenstemming over het vrijgeven van een bedrag van f 303 millioen van de tegenwaarderekening der Marshallhulp en over de besteding van dit bedrag ter finan ciering van verschillende belangrijke projecten ten behoeve van het Nederlandse economisch herstel. De besteding zal onder meer geschieden ten behoeve van de werkzaamheden, verbonden aan het droogleggen der Zuiderzee; het herstel van de oorlogsschade aan en de wederopbouw van agrarische en industriële bedrijven en woningen; het herstel van de waterwegen en het spoorwegverkeer; technisch-weten- schappelijk onderzoek; technisch onderwijs; de bouw van hotels en de bevordering van het tourisme, alsmede de financiering van de uitgaven in guldens van 'onder het Marshall-plan ver leende technische bijstand. Van de thans vrijgekomen f 303 millioen der tegenwaardebereke ning is bijna f 275 millioen be stemd voor de financiering van projecten, welker uitvoering bij de begroting 1949 werd goedge keurd. Door deze wijze van besteding vermeerderen derhalve de staats uitgaven niet, doch wordt de fi nanciering vergemakkelijkt van het totaal der uitgaven, dat door de regering en de Staten.-Generaal als budgetair en monetair verant woord werd geacht. Voor het fi nanciële evenwicht in de staats huishouding betekent dit, dat tot dit bedrag geen nieuwe staats schuld behoeft te worden aange gaan. Naast de financiering van de hierboven bedoelde begrotings posten is nog een beperkt bedrag, nl. f 28 millioen, bestemd voor de financiering van enkele andere projecten, welke met zijn opge nomen in de staatsbegroting, doch die met name met het oog op de noodzakelijke verbetering van de Nederlandse betalingsbalans als zeer belangrijk moeten worden beschouwd. In de eerste plaats wordt f 20 millioen vrijgegeven voor het leg gen van dijken rond de Zuid oostelijke Zuiderzeepolder. Hier door wordt de stoot gegeven tot de ontsluiting van een nieuw vruchtbaar landbouwgebied, het welk een belangrijke bijdrage zal kunnen leveren tot onze agrari sche productie en derhalve de noodzaak tof het importeren van granen zal verkleinen. Voorts zal f 0,5 millioen worden besteed ter bevordering van het touristenbezoek aan Nederland, terwijl ter vergroting van de lo- giesruimte voor buitenlandse tou- risten f 7 millioen is uitgetrok ken als bijdrage in de bouw van daartoe geschikte hotels. Tenslotte is f 0,5 millioen vrij gegeven ter bestrijding van de guldensuitgaven van in het kader van het Marshall-plan te verlenen technische bijstand, welke er op gericht is de kennis omtrent de mogelijkheden tot verhoging van de productiviteit te vergroten. De bovengenoemde groep van projecten van in totaal f 275 mil lioen heeft betrekking op uitga ven, welke van groot belang ge acht kunnen worden voor de op voering van de industriële en agrarische productie van Neder land. Ten dele voorzien zij in het herstel van geleden oorlogsschade in deze sectoren van ons bedrijfs leven, anderzijds zullen zij de ontwikkeling van nieuwe produc tieve krachten mogelijk maken. Dit is de tweede maal, dat Ne derland gebruik maakt van de gelden der tegenwaarderekening. Voor het eerst geschiedde dit op 12 Juli 1949, toen 240 millioen gulden van deze rekening werd bestemd voor de financiering van verschillende postch uit de be groting van het dienstjaar 1948, nl. de bouw van arbeiderswonin gen, de drooglegging van de Zui derzee, de ontwikkeling van de landbouw en de wederopbouw van Walcheren. Zoals bekend is wordt het groot ste deel van de Marshall-hulp, die Nederland ontvangt, in de vorm van schenkingen verstrekt. Per 1 Januari 1950 was aan Neder land 687.5 millioen dollar toege wezen, waarvan 129.5 millioen dollar als lening en 558.0 millioen dollar als schenking. ZWEEDS RAPPORT OVER MOORD OP BERNADOTTE STOCKHOLM, 9 Maart (Reu ter). In een op last van de Zweedse kroon door de Zweedse openbare aanklager opgesteld rap port over het Israëlische onder zoek naar de moord op Graaf Bernadotte, de gewezen Zweedse bemiddelaar der V.N. in Pales tina, wordt de Israëlische regering van een „verbazende mate van nalatigheid" beschuldigd. De „nalatigheid" was zo groot, dat men er aan moest twijfelen of de Israëlische autoriteiten inder daad bereid waren het onderzoek tot een bevredigend resultaat te brengen. t Volgens de Israëlische autori teiten was de moord op een „ver laten plaats van de hoofdweg" gepleegd. Het Zweedse onderzoek had echter uitgewezen, dat de moord op Bernadotte op een „ta melijk drukke hoofdstraat ge schiedde, waar voorbijgangers of personen, die voor de ramen ston den, de sluipmoordenaars zagen". Geconcludeerd wordt, dat zelfs de meest elementaire voorzorgs maatregelen van de zijde der Is raëlische autoriteiten de aanslag zouden hebben verhinderd. De stemming was tegen Graaf Berna dotte omgeslagen, toen hij zijn verdelingsplan voorstelde. Hij had het plan zijn hoofdkwartier van Rhodos naar Jeruzalem over te brengen. Zulks zou men mogelijk als een obtsakel hebben gezien bij de plannen om geheel Jeruzalem te bezetten. MANCHESTER, 9 Maart (Reu ter). De conservatieven hebben de verkiezingen voor het Lager huis in het district Moss Side (Manchester) gewonnen. De La bour-meerderheid is dientenge volge tot zes zetels geslonken. De stemming in dit district was een uitgestelde wegens het overlijden van de conservatieve candidaat. De hoofd-vlootaalmoezenier Mgr. J. F. M. de Sain, geheim kamerheer van de Paus, bevindt zich aan boord van de „Karei Doorman" in de Antilliaanse wateren. Dezer dagen gaf hij een partij in het R.K. Zeemanshuis „Stella Maris" op Curacao. De gouverneur en mevrouw Peters, de hoge geestelijkheid van het eiland en de commandanten en hogere officieren van het smal deel „Antillen" waren hierbij aanwezig. Wij zien hier Mgr. de Sain in gesprek met de gouverneur, ir. L. A. H. Peters, en de Apostolisch Vicaris van de Nederlandse Antillen, Mgr. A. van der Veen Zeppenfeldt. Mr. L. W. M. M. Drabbe, officier bij de Bijzondere Strafkamer van de Utrechtse Arrondissementsrecht bank, heeft gisterenmiddag aan het einde van zijn requisitoir, de dood straf geëist met levenslange ontzet ting uit alle rechten, tegen de 48- jarige Cornells van Geelkerken, eens plaatsvervangend leider van de N.S.B., hoofdstormer van de Jeugdstorm en inspecteur-generaal van de Landwacht. De officier noemde zijn schuldig aandeel in het verraad, dat de NSB en de Landwacht tegenover het vaderland hebben gepleegd, „nau welijks te peilen". De uitspraak werd bepaald op 23 Maart. VATICAANZENDER WORDT IN HILVERSUM GEBOUWD De N.V. Philips Telexcommuni catie industrie, voorheen N.S.F. te Hilversum, heeft thans officieel op dracht gekregen tot de bouw van de Vaticaanzender „Anno Santo", die ter gelegenheid van het Heilig Jaar door de Katholieken van Ne derland aan Z. H. de Paus zal wor den aangeboden. Zoals bekend werd daartoe een inzameling georgani seerd, die een bedrag van omstreeks een millioen gulden opleverde. De te bouwen zender, die nog dit jaar zal worden aangeboden door een commissie, bij loting gekozen uit de schenkers, krijgt een sterkte van 100 KW voor de Ultrakorte golf lengte. DJAKARTA. 9 Maart (Aneta). Te Makassar is een havenstaking ingegaan en is het aantal sympa thiestakingen nog uitgebreid door het wegblijven van het personeel van verschillende handelsfirma's, die in de omgeving van de haven zijn gevestigd. Te Makassar staakt ook het personeel van het Copra- fonds. Onder het Indonesische perso neel van de koninklijke drukkerij „De Unie" is een algemene sta king uitgebroken. Hier wordt o.a. de „Javabode" gedrukt, die echter nog is verschenen door de arbeid van het Europese personeel. In Semarang duurt de haven staking nog voort; de werkgevers zijn tot onderhandelen bereid, wanneer de arbeiders eenmaal weer aan het werk zullen zijn, terwijl de leiders van de staking van mening zijn, dat er eerst een basisaccoord moet worden bereikt. Het ziekenhuis „Laras" van de H.V.A., het centrale hospitaal voor ondernemingsarbeiders in Medan, is gesloten, aangezien het gehele Indonesische personeel in staking is gegaan. De gemeente-arbeiders te Medan zullen Zaterdag het werk neer leggen, indien alsdan hun loon eisen niet zijn ingewilligd. In de haven van Tandjong Priok hebben 1800 prauwenvoerders het werk neergelegd, waardoor er Woensdag in het lossen buiten gaats een ernstige stagnatie ont stond. 's-GRAVENHAGE, 9 Maart Naar het A.N.P. verneemt zullen de stafchefs van de landen van het Atlantisch Pact van 25 Maart tot 2 April a.s. in Den Haag bijeenko men. OVER STATUS VAN HET SAARGEBIED BONN, 9 Maart (Reuter). In een heden gepubliceerd memoran dum van de West-Duitse federale regering wordt voor het Saarge- bied een internationaal gezags orgaan, overeenkomstig dat van het Ruhrgebied, voorgesteld. De federale regering zegt er van over tuigd te zijn, dat er middelen zijn om de economische kwesties van het Saargebied in het kader van Europese samenwerking op te lossen. De economische verbinding van het Saargebied met Lotharingen en Zuid-Duitsland, zou door bij zondere douane-overeenkomsten, gelijkend op die van de overgangs regering, volgens het verdrag van Versailles tot stand gebracht kun nen worden. Het Saargebied zou met een zekere mate van autonomie in de Franse zóne opgenomen moeten worden, echter via de weg van het federale parlement. GOEBITSjEF WORDT GEDEPORTEERD NEW YORK, 9 Mrt. (Reuter). Valentin Goebitsjef, het 30-jarige Russische lid van het Secretariaat der V.N., is vandaag te New York tot 15 jaar gevangenisstraf veroor deeld op beschuldiging van spion- nage. Hij zai deze straf echter niet behoeven uit te zitten, want tevens is bepaald, dat hij binnen veertien dagen naar Rusland zal worden ge deporteerd. Judith Coplon, een 28-jarige Amerikaanse ambtenares die met Goebitsjef heeft samengewerkt, is eveneens tot 15 jaar veroordeeld. DE EERSTE UNIE-CONFERENTIE In de kringen van de regering der R.I.S. worden de laatste dagen voorbereidingen getroffen voor de Unieconferentie der minis ters. Hieraan kan door de R.I.S. echter niet al te veel aandacht worden besteed, gezien de overweldigende hoeveelheid drin gende binnenlandse problemen, waarvoor de regering der R.I.S. staat, aldus de A.N.P.-correspondent in Djakarta. Reeds zijn uit Den Haag voorstel len ontvangen over de inrichting der agenda voor de conferentie. Er bestaat echter een merkwaardig verschil in „Approach" tussen Den Haag en Djakarta met betrekking tot de conferentie der ministers en de vraagstukken, die er zullen moe ten worden besproken. Het is hier geen geheim, dat de regering der R.I.S. heeft te kampen met een aanzienlijke tegenstand tegen de Unie op basis van de geslo ten overeenkomst en zij dient daarom zorgvuldig te waken tegen alles, wat de indruk zou kunnen maken van een forcering en een ac centuering der Unieverhouding. De Nederlandse regering heeft voor de agenda een groot aantal vraagstukken ter behandeling voor gesteld. die in de kringen der R.I.S. niet van primair en urgent belang worden geacht en slechts kunnen' leiden tot een vertroebeling van de sfeer. Wantrouwen wordt bv. ge wekt door een voorstel tot bespre king van de bewaking der eregra- ven, van de salariëring van de be dienaren der godsdienst en derge lijke, terwijl in het eerste Neder landse voorstel geen bespreking omtrent Nieuw Guinea is vervat. In opdracht van een Coöperatie wordt in de volkomen verwoes te zakenwijk dicht bij het station te Hengelo een enorm pand gebouwd, dat een aantal winkels en vergaderzalen zal bevatten. Enige arbeiders tij dens hun werk aan dit gebouw. LONDEN, 9 Maart (Reuter). Een nieuwe golf van ontevreden heid, die in de periode voor de verkiezingen onderdrukt werd, omdat de vakverenigingen de La- bourpartij niet in moeilijkheden wilden brengen, ging Donderdag door de Britse industrie. De lei ders van 37 fabrieks- en reders bonden hebben besloten hun 2Va millioen leden te laten stemmen over een voorstel in staking te gaan ter ondersteuning van hun eis tot loonsverhoging van een pond per week.- Deze eis werd door de werkgevers afgewezen. Te Baggeridge, het belangrijk ste mijncentrum in het zuiden van Staffordshire, staakten 700 mijn werkers. 800 anderen werden door de staking werkloos. EERSTE WAPENS NAAR WEST-EUROPA NORFOLK (Virgina). 9 Mrt. De eerste Amerikaanse wapens in het kader van het Atlantisch Pact zijn gisteren aan boord genomen van het Franse vliegdekschip „Dix- mude". Er werden veertig gevechtsvlieg tuigen en bommenwerpers inge scheept. In totaal zal de „Dixmude" driemaal heen en weer varen voor het vervoeren van vliegtuigen. Indien gisteravond het amendement van de conservatieve Lager huis-fractie op de voorgenomen nationalisatie van de Britse ijzer en staalindustrie met meerderheid van stemmen was aanvaard, zou dit de val van het kabinet hebben veroorzaakt. Herbert Morisson, de plaatsvervangende Britse premier, had gistermiddag medegedeeld dat de regering aan de stemming de kwestie van vertrouwen zou verbinden. De in grote spanning tegemoet ge ziene stemming bracht een kleine meerderheid voor de regering; 310 tegen 296 was de stemverhouding. De 9 liberalen steunden het amendement. De eerste liberale spreker, Evan Bowen, trok de beweegredenen der conservatieven voor het indie nen van hun amendement in twij fel, doch verklaarde, dat de libe ralen als krachtige tegenstanders van de nationalisatie van de staal industrie het amendement moes ten steunen. Op een vraag van een Labour- lid, of de liberalen de consequen ties ervan zouden aanvaarden als hun stemmen de regering de ne derlaag zouden bezorgen, ant woordde Bowen, dat de regering zeer gemakkelijk aan een stem ming kon ontkomen door de natio nalisatie van de staalindustrie voor onbepaalde tijd uit te stellen. Oud-minister Eden, die 't debat voor de oppositie sloot, verklaarde dat het land bij de, jongste ver kiezingen zeker geen uitspraak ten gunste van de wet tot natio nalisatie van de staalindustrie had gedaan. In zijn antwoord op het debat zeide premier Attlee: „Algemene verkiezingen zijn geen volksstem ming. Het gebeurt in dit land zel den, dat er verkiezingen worden gehouden, waarbij het om een enkele kwestie gaat. Het enige, dat bij de verkiezingen in elk geval is beslist, is dat het land niet de heer Churchill en zijn partij wilde. Het amendement is om partijpolitieke redenen inge diend, wat op dit ogenblik vol komen onverantwoord was". In antwoord op Churchill's pro test, dat de staalindustrie in on zekerheid gelaten werd, vroeg de .premier onder luid gelach van het Huis, of elke industrie in onzekerheid moet worden gelaten tot de heer Churchill eens de ver kiezingen wint. Hij verklaarde, dat Churchill het meer gemunt heeft op de ver nietiging van de liberale partij dan de regering. - In de annalen van het parlement zijn nog nooit zoveel leden ter vergadering verschenen. De leden zaten mannetje aan mannetje. De voorste regeringsbank was zo vol, dat de ministers nagenoeg op el- kaars schoot zaten. I Churchill verscheen tijdens het debat in avondkleding. Kort voor de stemming verklaarde minister president Attlee, dat het nog nooit eerder was voorgekomen, dat de oppositie een amendement in diende op de troonrede. Hij noem de het optreden van de conserva tieven „uiterst onverantwoorde lijk". De overwinning van de rege ring is pas de eerste ronde van de strijd. Maandag dreigt hetzelfde gevaar. Dan zal het Lagerhuis stemmen over een tweede amen dement der conservatieven, inzake de behuizing. De volgende dag komt de aanvullende begroting aan de orde. Donderdag wordt ter sprake gebracht, of de geweldige uitgaven voor de defensie Enge land voldoende baat brengen. ZES PERSONEN ERNSTIG GEWOND Twee autobussen met mijnwer kers botsten gistermorgen vroeg tegen elkaar op de Rijksweg Noord ter hoogte van de Philipsfabrieken te Sittard. De bestuurder van een der bussen wilde een vrachtauto die ingehaald werd „snijden" en dit ofschoon er slecht uitzicht was door de zware mist. Toen de beide wagens naast el kaar reden, naderde uit de richting Sittard een andere autobus met mijnwerkers, die na volbrachte ar beid, naar huis keerden. Deze auto. bus reed op het uiterst linkse ge deelte van de rechter weghelft, waardoor de beide autobussen el kaar ramden met alle gevolgen van dien. Zes personen werden zeer ernstig gewond en naar het zieken huis vervoerd. Vierentwintig ande re inzittenden liepen meer of min der ernstige kwetsuren op, voorna melijk hoofdwonden. Geneeskundi ge hulp was zeer spoedig ter plaatse. Nieuw Guinea staat voor de rege ring der R.I.S. no. 1. Voorts bevat het Nederlandse voorstel de be spreking van enige kwesties van financieel-economische aard. In het bijzonder bestaat in de kringen der R.I.S. bezwaar tegen het Nederland se voorstel om nu, op de eerste con ferentie, reeds de kwestie van erf opvolging van het Uniehoofd ter sprake te brengen, aangezien hier door in Indonesië zeker grote weer standen worden opgewekt. Naar wij vernemen l'fft het in de bedoeling van Hare Majesteit de Koningin om overeenkomstig de plannen in de loop van de volgende week naar Nederland terug te ke ren. De juiste datum van vertrek uit Sankt Anton is nog niet vast gesteld. De luiaard leerf hef meest In een étalage van het ge bouw van de B(ritish (O)ver- seas A(irways) Corpora tion) te Washington wordt een leer-terwijl-ge-slaapt- systeem gedemonstreerd. Dit systeem is gebaseerd op de theorie, dat men, tijdens het slapen, met het onderbewust zijn b.v. een vreemde taal vlugger kan aanleren dan op de gewone manier, bij volle bewustzijn. Men maakt hier bij gebruik van een dicta- phoon met magnetische staaldraad waarop een spe ciale luidspreker is aange sloten, die onder het hoofd kussen van de slapende leer ling is geplaatst. VEERTIEN GEVANGENEN VERBRAND ALBUQUERQUE (Nieuw Mexico) 9 Mrt. (Reuter). Als gevolg van het uitbreken van brand in een tijdelijke gevangenis, welke werd gebouwd te Sandia, in de omgeving van Albuquerque, in de Amerikaan se Staat Nieuw-Mexico, zijn veer tien gevangen gezette Amerikaanse militairen om het leven gekomen, terwijl twee anderen ernstig zijn gewond. De vervaardiging van atoom bommen vindt voor een gedeelte op de legerbasis in Sandia plaats. LONDEN, 9 Maart (Reuter). De uitgaven voor de Britse marine voor 1950-'51 worden geschat op J93 millioen pd.st., 3.750.000 pond meer dan het vorig jaar. Veel aandacht 'zal worden be steed aan de modernisering van de afweermiddelen tegen straal vliegtuigen, geleide projectielen en onderzeeboten. Lord Hall, de minister van ma rine, verklaarde bij de indiening van de begroting, dat het aantal manschappen bij de marine zou worden verminderd en de produc tie en het onderzoek uitgebreid. Het komende jaar zou het perso neel verminderd worden van 140.000 tot 127.000 man. a

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1