Het Scheppingsverhaal van Mozes Alkmaarse carosseriefabriek bouwt bussen aan de lopende band euRGrara Uitvaart pastoor M. M. v. d. Eem In Oudorp geen verlaging van schoolgeldheffingen Viert PASEN r ALKMAAR EN OMSTREKEN Tweede cursusavond van Scola Publica r\ y Voor JONGENS Rrixidegnaunn Mgr. J. P. Huibers woonde plechtigheid bij Vraagt G.B. BEHANGSELS Ir. C. Rietsema promoveert Een soldaat had geluk De Raad ook tegen reductie Van ambacht tot industrie Prins Bernhard bij Truman in een „NIEUWE" KAMER! Marktberichten PAGINA 2 VRIjDAG 10 MAART 1950 ALKMAAR. In hotel Victory gaf de Montfortaner pater Drs. J. Eyckeler gisteravond de tweede cursus over het scheppingsverhaal voor Scola Publica. Nadat spreker een samenvatting had gegeven van het in de vorige cursus be handelde, waarin hij erop gewe zen had dat het Credo ons over het hoe van het scheppingsverhaal niet bindt aan een bepaalde voor stelling, kwam Drs. Eyckeler tot de vraag of ons dan het bijbel verhaal van Genesis niet aan een juist omlijnde voorstelling van de scheppingsgeschiedenis bindt. De waarheid van de H. Schrift is niet zo materieel op te vatten alsof elk woord zoals het gelezen wordt, waar moet zijn. De bedoeling van de H. Schrijver echter is het, die waar moet zijn. Dat is de zin van de goddelijke inspiratie. Ge nesis is te beschouwen als ge schiedschrijving. Omtrent de in terpretatie van het scheppingsver haal heeft de kerk, haar herders ambt uitoefenend, lange tijd grote voorzichtigheid betracht, totdat in 1943 Paus Pius XII door zijn encycliek „Divino Afflante Spiritu" aan de bij belgeleerden grotere vrijheid gaf. Tot beter begrip van Genesis wijdde spre ker een ogenblik uit over het oud- Oosters milieu. Hij behandelde daarbij in korte trekken het Gil- gamesj-epos, waarbij de anthropo- morphe godenvoorstelling duide lijk op de voorgrond treedt. Gil- gamesj is op zoek naar het eeuwi ge leven; de eerste mensen uit Genesis bezaten oorspronkelijk het eeuwig leven. Dit bezit van eeuwig leven vindt in de Oosterse mythologie geen enkele parallel. Als waarheid moeten wij aanvaar den de bedoeling van Genesis. Als geschiedeniswerk is het boek half wetenschappelijk, half literair. Mozes, de schrijver, is een weten schappelijk man, die zich literaire vrijheden veroorlooft. De dagen der schepping kunnen wij als der gelijke literaire vrijheden zien. De opvatting als zouden deze schep pingsdagen tijdperken zijn. ge weest, heeft men verlaten. In het verhaal van de verschillende scheppingsdagen is een geschied kundig feit, de schepping, vrij in de voorstelling behandeld. Deze voorstelling is voor de schrijver volkomen aanvaardbaar geweest, evenals zij het was voor de eerste lezers van Genesis. De kern waar het op aan komt, is, dat (God de wereld en alles in de wereld heeft geschapen en dat de eerstgescha- pen mens eeuwig leven heeft ge had. Het is noodzakelijk in de ge- dachtenwereld van de schrijver door te dringen om zijn bedoeling te kennen Zijn bedoeling is deze: God, Jahwe van Israël, heeft de wereld geschapen, zonder moeite, majes teitelijk, door te zeggen „het worde licht" en -het werd licht. Dit zonder inspanning scheppen, door Mozes verhaald, is in grote tegenstelling met wat de Oosterse mythologie aan scheppingsverha len heeft voortgebracht. Over de voorstellingswijze van Mozes heeft de bekende bijbelgeleerde pater Lagrange eens gezegd: „Wij moe ten niet Sabbath houden omdat God sabbath hield, maar Mozes liet God sabbath houden omdat elke Jood sabbath hield". En deze uitspraak geeft voor de goede verstaander zeer duidelijk weer, hoe wij de kern van het bijbelverhaal van de voorstellings wijze, die een stijlelement is, heb ben te onderscheiden. Rondom de juiste kern, die wij slechts te aan vaarden hebben, romantiseerde Mozes het scheppingsverhaal. En juist door deze stylering hebben wij het bijbelverhaal beter leren verstaan. Dit was in het kort de inhoud van het tweede gedeelte van de cursus die Drs. Eyckeler voor Scola Publica gaf. Het derde en laatste gedeelte van de cursus zal over veerien dagen worden ge geven. ONZE AGENDA BIOSCOPENHarmonie Jeanne d'Arc, 14 jaar; Vic toria Theater: De Drie Caballeros, alle leeftijden.; Cinema AmericainRe member Pearl Harbour, 18 jaar; A.B.T.Het Tijger meisje, deel II, 14 jaar. STEDELIJK MUSEUM: Ten toonstelling werken van Bergense kunstenaars van 25 en van 7.309.30 uur. NACHTDIENST: APOTHE KEN: B. H. J. Schouten, Emmastraat 47. NACHTDIENST TAXI'S: Nassaugarage, Nassauplein, telef. 3545. GULDEN VLIES: Het H.O.V.-concert is uitge steld tot Dinsdagavond a.s. HET RITSEVOORT BEVEILIGD ALKMAAR De vrij gevaarlijke S-bocht Kennemerstraatweg-Heilo- erbrug-Ritsevoort levert maar al te vaak gevaar op voor het verkeer. De automobilist die met een vrij snelle vaart van de Kennemer- straatweg afkomt, is zo gemakkelijk geneigd min of meer nonchalant het Ritsevoort te „nemen", terwijl zijn uitzicht op het vandaar nade rende verkeer niet bepaald vol doende te noemen is. Het gebeurt dan ook nogal eens dat de automo bilisten met een behoorlijke vaart volkomen links door de bocht sui zen. Vanuit het bureau van onze krant zijn dergelijke stunts dage lijks waar te nemen, Het Ritse voort is nu eenmaal een drukke en betrekkelijk smalle verkeersweg en daarom heeft men onlangs een dui delijke witte stippellijn in de bocht aangebracht waarcjoor het autover keer nög eens uitdrukkelijk op links en rechts gewezen wordt. Sinds enige dagen is er thans gere geld politie-contröle die er op let of de thans nog eens op zo'n na drukkelijke manier gestipuleerde voorschriften ook worden nage leefd. Dat de controlerende agenten en passant een oogje houden op de verkeersovertreders die, of het zo hoort, de Vrouwenstraat komen uit fietsen, spreekt wel bijna vanzelf. Laten wij hopen dat de automobi listen door verkeersstrepen en po litiecontrole worden opgewekt om de Ritsevoort-bocht tot een minder gevaarlijke bocht te maken. die ravotten en stoeien en niets ontzien moet een pak vóór alles STERK zijn. heeft sterke plusfourscos- tnums voor leeftijd 8 jaar vanaf f38.00 Leuke pakjes met korte broek voor Eerste Commu- niecantjes. Leeftijd 6 jaar vanaf f 24,25 IETS HEEL NIEUWS: Een colbertje met twee rij knopen en korte broek in de zo bekende ENGELSE TWEEDS. - Leeftijd 6 jaar vanaf f28.10 Alles met kleine stijging per maat HOORN ALKMAAR VOOR DEGELIJKE JONGENSKLEDING Uitslag aanbesteding HEERHUGOWAARD Woensdag werd incafé v. d. Heiligenberg voor rekening van het Gemeente bestuur van H.H. Waard aanbe steed het verbouwen van het "-Te huis voor Ouden van dagen «Ons Huis" te Heerhugowaard. Ij J. de Koning f33.485; 2. L. Kamp f33.882; 3. C. Botman f34.166; 4. J. Borst en Zn. f34.900; 5. H. J, Beers f35.040; 6. C. Langedijk f35.140; 7. C. Kooij f35.869; 8. P. Bot en Zn. f37.400; 9. J. Lugtig f38.334; 10. P. Nap f38.835; 11 P. Dekker f39.156. De begroting was f37.100. De gunning werd aangehouden. Onder grote belangstelling, voor al van de zijde van de Haarlemse clerus en de parochie van O. L. Vr. ten Hemelopneming te Vogelen zang, had gisteren aldaar de plech tige Uitvaart plaats van Pastoor M. M. v. d. Eem, die gedurende 12 jaren pastoor van deze landelijke parochie was geweest; voordien was de overledene o.m. pastoor te Anna Paulowna en kapelaan te Hoorn. De eenvoudige dorpskerk van Vogelenzang, waarvan het interieur al direct verraadde, dat wijlen Pas toor v. d. Eem een vurig Maria- vereerder was, was geheel met parochianen en andere belangstel lenden gevuld, toen na de Lauden de Plechtige Mis van Requiem werd opgedragen. In het priesterkoor had tussen talrijke geestelijken uit de omtrek ook Mgr. J. P. Huibers plaats ge nomen, die door zijn aanwezigheid zijn oud-kapelaan uit Hoorn de laatste eer kwam bewijzen. Voorts merkten wij o.a. op Mgr. J. M. v. d. Tuyn, oud-deken en Mgr. W. J, Pompe, tegenwoordig deken van Den Haag, Pastoor F. Hansen van De Zilk, Pastoor K. v. Veen uit Den Helder, Pastoor J. Verhoeff van Breezand en Rector J. van Ginkel, oud-kapelaan van Den Helder. De H. Uitvaartdienst werd gece lebreerd door de H. E. Deken J. P. A. Brinkman van Noordwijk, daar bij geassisteerd door Pater Hulse- bos, 'n priester-zoon der parochie en de W. E. Heer H. Snelders, 'n oud-kapelaan der parochie. Het zangkoor zong de Gregoriaanse Re quiem-gezangen. Na de H. Mis hield de H. E. De ken 'n korte toespraak. Het zal de genen, die Pastoor v. d. Eem ge kend hebben en die dus weten, dat hij de ijdelheid schuwde, niet ver wonderen, dat het zijn uitdrukke lijke wens was, daó er geen lijk rede zou worden gehouden. Deken Brinkman had dan °°k slechts een boodschap en een ver zoek over te brengen. Hij twijfelde er niet aan, of de parochianen van Pastoor v. d. Eem zouden vele blijde herinneringen aan dezé vro lijke en blijmoedige mens behou den. De schoonste herinnering zal echter deze zijn, dat Pastoor v. d. Eem 'n vurig Mariavereerder was en zijn parochianen voor ging in de devotie tot Haar, aan wie de paro chie was toegewijd. Spr. wekte daarom de parochianen op, om, alvorens afscheid te nemen van hun pastoor, het voornemen te ma ken hun devotie tot Maria op te voeren en hun overleden pastoor na te volgen in zijn eerbied en liefde voor het bedehuis, Haar toegewijd. Na deze boodschap van Pastoor v. d. Eem bracht Deken Brinkman ook 'n verzoek van hem over, 'n ver zoek om gebed, dat de overledene als ieder ander nodig heeft, maar waarop hij bovendien recht heeft, als blijk van dank voor het vele werk, dat hij als zieleherder in de parochie had gedaan. Nadat men vervolgens tien wees gegroeten voor de zielerust van Pastoor v. d. Eem had gebeden, ver richtte Deken Brinkman de ab- soute. Onder klokgelui werd hier na de lijkbaar de kerk uitgedragen, gevolgd door de Geestelijkheid. Ook Mgr. Huibers was bij de ter aardebestelling aanwezig. Op het kerkplein stond de schooljeugd op gesteld, die, evenals heel de paro chie, zich bij de stoet aansloot. Na de teraardebestelling trokken allen zwijgend langs het graf, een laatste groet brengend aan een bemind priester. DUINSTREEK-ZUID Oprichtingsvergadering in Bakkum Nu kort geleden In de gelederen van een van de grootste rundvee- fokverenigingen „De Duinstreek", wier leden gevonden worden in het gebied tussen Schoorl en Castricum, het besluit is gevallen, de vereni ging, die „topzwaar" werd te split sen, zal er op Woensdag 15 Maart a.s. in het café van de heer W. Borst te Bakkum. 's morgens om 9.30 uur, een vergadering van die veehouders, die in het zuidelijke gebied der vereniging wonen, wor den gehouden, ter oprichting van de nieuwe vereniging „de Duinstreek- Zuid". Gezien het belang van een sterke veefokvereniging zouden wij alle veehouders, die ten Zuiden van de Hoevervaart woonachtig zijn, willen aanraden deze oprichtings vergadering bij te wonen. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. WISSELEND WEER Vannacht afnemende Noordelij ke wind met opklaringen en vooral in de Zuidoostelijke helft van het land plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen toe nemende bewolking met later voornamelijk in het Noorden van het land op vele plaatsen enige regen. Matige tot krach tige wind tussen Noordwest en West. Ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. (Advertentie) uw behanger „PROEVE van een geografische verklaring van de verbreiding van de onderscheiden agrarische be drijfsvormen in drie en tachtig ge meenten van Hollands Noorder kwartier" zo luidt de titel van het proefschrift, waarop de heer Ir. C. Rietsema, Rljkstuinbouwconsu. lent voor Noordholland, dezer da gen zal promoveren. Deze promotie tot doctor in de landbouwkunde heeft plaats op Maandag 27 Maart a.s., des nam, te vier uur, in de landbouwhogeschool te Wageningen. Als promotor treedt op de heer prof. dr. E. W. Hofstee, hoogleraar in de economische en sociale geografie en sociale statis tiek. Aan het proefschrift zijn een tiental stellingen toegevoegd. Geen audiëntie Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Woensdag 15 Maart geen audiëntie verlenen. EN EEN ALKMAARS BEDRIJF GAF EEN COSTUUM WEG ALKMAAR. Toen een dag of veertien geleden het Franse troe penschip „Pasteur'- met duizenden Hollandse jongens uit Indonesië binnenliep, had een Alkmaars za kenman een goed idee. Zijn hart en zijn zakelijk inzicht hadden het hem ingegeven. De heer F. Feterse, van het kle dingmagazijn „Petro", Mient 14 stelde voor een der repatriërende militairen uit Alkmaar en omge ving gratis een costuum beschik baar. Nadat er om dit costuum onder de jongens was geloot, - de loting geschiedde officieel op het kantoor van het Strijdkrachtenprogramma te Hilversum, hoorde de gerepa trieerde militair A. C. Dekker, Groeneweg 11, te Bergen, via de radio-nieuwsberichten van 't ANP en via het Strydkrachtenprogram- raa, dat hij de gelukkige winnaar was. Dekker, die 24 jaar oud is, 'n gebruide knaap met zijn 34 Indo nesische maanden in de rimboe van West-Java, en die. na zijn zware en toch wel mooie tropentyd, geen lange rustperiode nodig had om weer aan 't werk te gaan, troffen wjj gisteren in het confectiebedrijf van de heer Feterse aan, waar hij uit een ruime voorraad zijn keuze had gemaakt. Een keurig, donker blauw costuum was het pak van zijn keuze en de soldaat Dekker was er zeer mee ingenomen. Dek ker maakt het uitstekend, al heeft hij wel het een en ander meege maakt,. Hij werkt bij zijn vader en toen de heer Peterse hem thuis kwam opzoeken, vond hij hem op het land, achter de ploeg, bespan nen rnet drie paarden. Hij heeft nog een broer op Sumatra zitten en het is een probleem voor hem, wie van de vier correspondentie vriendinnen die hij als jongen-in- Indië rijk werd, hij aan zal houden: ze zijn alle vier lief, ziet u. Enfin een costuum-probleem zal er voor Dekker voorlopig niet meer zijn. Hy heeft geluk gehad en de heer Peterse, wiens confectiebedrijf in Alkmaar nog maar weinig bekend heid geniet, heeft door zijn mooie geste getoond, een man te zyn met hart voor onze strijders in Indone sië. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Hille- gonde A en Cornells J. z. en d. van J. M. Rommers en J. G. Hut; Geer- truida N. dv J. Huige en H. M. van Kuilenburg; Alida J. dv S. Zuurbier en A. A. Wester; Johanna M. dv K. Bakker en C. M. Elswijk; Catha- rina W. dv A. P. van der Velden en W. C. Kingma; Wilhelmina C. C. dv. A. H. Godijn en C. E. Bek. Ondertrouwd: Jan de Breu 33 jr. en Maria A. Tammer 29 jr; Levinus J. Schouten 22 jr. en Catharina C. Klaver 22 jr. Uitgesproken Faillissementen Op 9 Maart is door de Alkmaarse Rechtbank failliet verklaard: A. Groen, kweker, St. Pancras, Boven- weg 79. Rechter Commissaris Mr. R. W. J, C. van der Wall-Bake. Cu rator Mr. A. V. M. Leesberg te Alkmaar. Eveneens is op 9 Maart 1950 fail liet verklaard: S. C. van der Gaag, Egmond aan Zee. Bergstraat 42, Rechter Commissaris Mr. P. M. J. Nolet. Curator Mr. H. Lesterhuis te Alkmaar. De politie meldt dat... SINT PANCRAS In de ge meente Sint Pancras zijn verloren: Rood étui met vulpen en vulpot lood; koperen mondstuk voor alt hoorn; 1 paar kinderschaatsen; ge werkte zilveren broche;, vierkant doublé herenarmbandhdrlogö met bruin lederen bandje, merk „Olga Magnetic"; bruin-beige geblokte riem van mantel; donkerrood ge vlamde vulpen merk Union; 1 paar bruin lederen handschoenen; rech terwant met Noors patroon; bruin lederen portemonnaie met ritsslui ting, inhoudende f8.en briefje; dubbele fietstas, inhoud actetas met kleding; blauwrode portemonnaie, inhoud f2.57; groen-bruin kinder mutsje; boodschappentas, inhou. dende ordner, 3 handdoeken én boek; blauwe dameswant met Noors patroon. Gevonden: Nieuwe wit wollen muts; beige ceintuur met koperen gesp; blauwe handschoen; kindertasje met porte monnaie; grijze kinderwant; grijs blauwe want; muntbiljet fl.rode damesportefeuille met inhoud; zwarte vulpen; rood-bruine vulpen, merk „Scripto", étui met vulpen en vulpotlood; parelmoer collier; pijp (zonder tabak); kinderwantje; rood. bruine handschoen; handschoen, tevens diverse handschoenen en wantjes gevonden op de Ijsbaan tijdens schaatswedstrijden. Burgerlijke Stand BERGEN Geboren: Geraldine (27-2) d. v. J. C. de Reus en P. de Vries, Zuidlaan 7; Cornelia Marga- retha Aleida (27-2) d. v. G. M. Hu- ting en P. M. Molenaar, Kogendijk 36; Johannes Hendrik (28-2) z. v. L. J. Vfeenihk en B.. C. J. C. van de Pol, Herenweg 85. Ondertrouwd: Egbert Rijniersce. 0ud 37 jaar, wonende te Bergen NH Jan 01denburglaan 4 en Christina Maria Daatselaar, oud 32 jaar, wo nende te Bergen NH, Jan Olden- burglaan 4; Petrus Gerardus Roo- sloot, oud 25 jaar, wonende te Ber gen NH., Midden Geesteweg 21 en Wilhelmina Wallaart, oud 19 jaar, wonende te Alkmaar, Kennemer- straatweg 164. Overleden: Adriaan Nobels, oud 87 jaar, weduwnaar van Johanna Catharina Corniélje, Breelaan 6; Wilhelm Johan Crefeld, oud 72 j„ echtgenoot van Maria Elizabeth Fleg, Karei de Grootelaan 46. OPENBARE VERKOPING ALKMAAR. Bij de, in het, Gulden Vlies, ten overstaan van no taris Mr. Roos gehouden openbare verkoping werden de drie percelen Tienenwal no. 62. 64 en 66 in com binatie verkocht voor f 10.400.—, perceel Boomkampstraat 13 bracht f 3520.op, perceel Kinheimstraat 37, werd opgehouden. In de gemeenteraadszitting van Donderdagavond, die onder voor zitterschap stond van burgemees ter Bakker, besloot de Oudorper Raad niet in te gaan op het ver zoek van de Bond voor het Gezin om het vermenigvuldigingscijfer voor de schoolgeldheffing, dat momenteel 2 bedraagt, te vermin deren op 1. Ook bleek de raad tegen het voorstel van de Bond om reductie op het schoolgeld te verlenen aan die gezinnen, waar van meerdere kinderen de school bezoeken. Dit laatste achtten B. en W. in strijd met de strekking van de schoolgeldregeling 1945 terwijl tegen het eerste verzoek als be zwaar werd aangevoerd, dat van de 325 kinderen die de Bijzondere School bezoeken er slechts een 65 betalend zouden zijn. De raming van de gemeentefinanciën zou t.a.v. het onderwijs gehalveerd moeten worden. Een goed ding in deze eerste vergadering van het jaar 1950 was het besluit, de raads vergaderingen voortaan met gebed te openen. Er fuffen heel waf autobussen en touringcars door ons land, ook van de grootste en bekendste maatschappijen, die in Alkmaar werden gebouwd. Dat ervaarden wij onlangs bij een bezoek aan Met's Automobielbedrijf, een der grootste inrich tingen in Noord-Holland boven het I), waar wij eens een kijkje kwamen nemen bij de nieuwe D.A.F.-trucks, die de firma Met sinds kort aflevert. In 1903 stond er in Heerhugo waard een kleine smederij, annex carosserie-werkplaats van de heer Met Sr. die op een kwade dag in vlammen opging. Men maakte er landbouwgereedschap e'n verder de bekende boeren-brikjes en rij tuigen. Toen de rode haan in het bedrijf had gekraaid, ging men zijn heil in Alkmaar zoeken, waar aan de Achterweg, in de percelen 19 en 21, het bedrijf voorshands op de oude voet werd voortgezet. Een bedrijf, dat vermoedelijk al in 1830 in Noord-Holland was ge vestigd! Toen vlak voor de eerste we reld-oorlog de automobiel in op komst kwam, zag de heer Met direct dat hier toekomst in zat En met zijn tijd meegaande, werkte hij in 1912 al aan de eer ste autocarosserie. In 1920 kwam daar meer muziek in en in 1923 werden aan de Achterweg te Alk maar de eerste busjes gebouwd, die vanaf de Stenen Brug naar Bergen tuften. Die busjes werden tevens de basis voor de latere firma Schalkwijk. Intussen was men in 1916 al begonnen het bedrijf uit te brei den. De vijf man personeel van de eerste jaren waren al tot een tiental en meerdere arbeiders uit gegroeid. En toen in 1920 de oude zaak in Heerhugowaard definitief werd opgeheven, kon men enkele jaren later in Hoorn en in-Oudorp, nu de Friese w'eg, terreinen kopen voor de vestiging van het nieuwe bedrijf, dat met de tijd was mee gegroeid. Naast de automobiel branche was vooral de bouw van autobuscarosserieën, waaraan steeds meer gebrek kwam, een belangrijke bestaansmogelijkheid van het nieuwe bedrijf geworden. i Groei van moderne fabriek De naam van Met als autobus bouwer werd bekend door heel het land ën Met's bussen werden afgenomen, door vele bekende maatschappijen. Goed, degelijk en vakkundig werk was voor velen een garantie, die steeds meer ko pers naar Alkmaar lokte. De Gelderse Tramweg Maat schappij, het Gemeentelijk Auto busbedrijf in Utrecht, De Rotter damse Tramweg Maatschappij, de T.E.S.O., het reisbureau Zwart te Wormerveer, Reisbureau Pasteur te Den Haag, de vroegere kleinere West-Friese Autobus-ondernemin gen, om er maar enkele te noe men, zij allen kochten Met's bus sen. En zo groeide dit bedrijf, dat nu een aparte tak is geworden naast het garagebedrijf met de service, op. Vooral nu voor de touringcar nog steeds grote be langstelling bestaat, is er nog veel vraag naar deze vervoermiddelen. Bij de firma Met worden ze dan ook in serie gebouwd. Alles ge schiedt in eigen werkplaatsen, van het lassen der ribben tot het be kleden der zittingen, naar eigen ontwerp vervaardigd, toe. Vooral na de oorlog werden er heel wat bussen gebouwd. Daarnaast ook wagens voor de P.T.T. en nu, sinds de D.A.F.-fabrieken te Eind hoven, waarvoor de firma Met eerst agent was voor de weder verkoop der bekende aanhang wagens, ook vracht-auto's fabri ceren, levert Met ook een com plete vrachtwagen, waarvan het gelaste chassis en de motor uit Eindhoven komen, maar die in Alkmaar verder naar wens van de koper wordt afgebouwd. Verder is de firma Met sinds 1928 G.M.C. Dealer, Opel-Dealer en kan men in de modern irige- richtte garage, vanwaaruit op elk moment een zware kraanwagen of een service-wagen kan uitruk- .ken, met ieder model wagen ter reparatie of onderhoud terecht. Een bedrijf, dat van 5 tot 100 man uitgroeide en dat bewees, dat zelfs uit het eenvoudigste am bacht een groot-industrie kan op bloeien. Maar vooral de bouw van de D.A.F.-vrachtwagens, met wel iswaar nog een Amerikaanse mo tor, maar verder geheel in eigen land gebouwd, zal er zeker in de toekomst toe bijdragen de auto mobielindustrie, tot voorheen het monopolie van het buitenland, in eigen land tot een grotere ontwik keling te brengen. Dat een Alk maars bedrijf daar aan mede kan werken, stemt zeker tot voldoe ning. Ook het besluit, om aan de na gelaten betrekkingen van onder wijzend personeel een smartegeld toé te kennen in de vorm van zes weken salaris, zoals dat ook ge schiedt aan nagelaten betrekkin gen van hen, die vallen onder het Rijksambtenarenreglement zal met voldoening worden ontvangen. Zulks geschiedde op verzoek van de Ned. Onderwijzersvereniging en de R. K. Onderwijzersvereni ging St. Augustinus, beiden te Alkmaar. Omtrent de vergoeding van verplaatsingskosten kon de raad geen beslissing nemen. Men wil geval voor geval beoordelen. Aan de Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O. kon de raad geen subsidie verstrekken, wel wil de raad deze bond, die ook in Oudorp werkt, tegemoet komen door gemeentelijke lokaliteiten aan de Bond ter beschikking te stellen. Het bedrag, dat per leerling kan worden uitgegeven t.a.v. het on derwijs is door de gestegen onkos ten van verwarming e.d. met f3.86 verhoogd tot f 20.54. Voor het aanbrengen van een hek voor de speelplaats van de R. K. school aan' de Herenweg wil de raad een bedrag van f 1500 beschikbaar stellen. Ook in Oudorp zal het gemeen- tepersoneel 5 pet duurtetoeslag ontvangen, aldus besloot de Raad. Alvorens de Raad in comité ging voor het bespreken van een paar belasting-reclames, vroeg de heer Buisman bij de rondvraag nog even de aandacht voor de gladheid, die bij de Halvemaans- brug op kan treden. Dit terrein is in handen van de Provincie, maar de burgemeester wil wel contact opnemen met deze instantie om in voorkomende gevallen de glad heid te kunnen bestrijden. Ook is de Raad er voor, om zo nodig van gemeentewege deze plaats met zand te bestrooien. Teneinde een aanvullend bouw volume voor twee woningen voor de gemeenten te verkrijgen, werd officieel besloten de twee wonin gen aan de Herenweg no. 37 en 38, die door de eigenaar de heer Schot al reeds worden gesloopt, alsnog onbewoonbaar te verklaren. (Advertentie) Een bron van glans!| ORANJE VERENIGING HEERHUGOWAARD ZUID Op Maandag 13 Maart a.s. des avonds te 20 uur wordt in café Boers te H.H. Waard Zuid een ledenverga dering van bovengenoemde vereni ging gehouden. Op deze vergade ring zal besproken worden het vast te stellen feestprogramma voor dit jaar. Verder zal een bestuur wor den benoemd enz. De 150 leden krijgen allen een convocatie thuis maar ook degenen die nog geen lid zijn, zijn van harte welkom en kunnen zich alsnog als lid opgeven. Uitslag aanbesteding BEEMSTER Bij de aanbeste ding van het bouwen van twee nieuwe woningen aan de Zuiderweg te Beemster waren de volgende in schrijvingen binnengekomen. Slot en Zn„ de Rijp f22368.—; Braak, Beemster f21891,Oude- jans en Zn., de Rijp f21806.D. Ent, de Rijp f21150.A. Rijken- berg, Alkmaar f20868.Het werk is opgedragen aan de laagste in schrijver. PERS COMPLIMENTEERT DE PRINS WASHINGTON, 9 Maart (Reu ter). Prins Bernhard heeft in Washington een persconferentie gehouden. Z. K. H. verklaarde in het bijzonder onder de indruk te zijn gekomen v. d. vliegtuigindus trie van Californië. Hij vertelde generaal Brandley te zullen ont moeten, alsmede de overige staf chefs van de V.S. Prins Bernhard wist nog niet of hij met zijn eigen vliegtuig of met een lijntoestel zou terugvlie gen. Hij deelde mede, geregeld in contact te staan met de Ko ningin en brieven van zijn doch ters te ontvangen. Aan het einde van de persconferentie maakte een der oudste aanwezige jour nalisten de opmerking, dat de Prins zo perfect de Engelse taal beheerste. „Willem van Oranje, koning van Engeland, sprak met groot ontzag tot het Engelse volk maar hij beheerste de Engelse taal waarschijnlijk niet zo goed als u". Woensdagmorgen heeft de Prins een krans gelegd op het graf van de onbekende soldaat. Met groot militair ceremonieel werd hij ontvangen. Aan de lunch in Blair House bij president Truman zaten ook minister Acheson en zijn echt genote bij, alsmede mevr. Elea- noor Roosevelt, dr. van Kleffens en dr. Tets. „KLEINE REGERING" TE BERLIJN BERLIJN. 9 Mrt. (Reuter). De West-Duitse Federale regering zal per 1 April een zogenaamde „Kleine regering" te West-Berlijn instellen, die zal bestaan uit verte genwoordigers van de Federale De partementen van Financiën, Econo mische Zaken, Voedselvoorziening, Binnenlandse Zaken, Arbeid en za ken geheel Duitsland betreffend. De regering te Bonrf had haar voornemen hiertoe reeds op 28 Fe bruari bekend gemaakt. Het doel van deze „Kleine regering" was volgens deze bekendmaking „het versterken van de positie der voor malige* hoofdstad". Hoofden van Bamangwato-sfam profestoren SEROWE, Beetsjoeanaland, 9-3, (Reuter). Veertien hoofden van de Bamangwato-stam in Beetsjoe analand hebben tegenover de pers verklaard, dat zij de beslissing van de Britse regering ten aanzien van hun opperhoofd Seretse Khama zul len bestrijden. Zoals bekend, heeft de Britse regering Seretse Khama voor de duur van vijf jaar verboden naar zijn land terug te keren, na dat hij met oen Engels meisje was getrouwd. De hoofden willen de zaak voorleggen aan de hoogste rechtbanken in Engeland, en als dat niet helpt, aan de Verenigde Naties of het Internationaal Gerechtshof. ZAL URK MEESTEMMEN VOOR PROV. STATEN OVERIISEL? Als de wet tot wijziging van de grens en provinciale indeling der gemeente Urk op 1 April a.s. het Staatsblad heeft bereikt, zullen de Urkenaren nog mee kunnen doen aan de verkiezingen voor de Pro- viciale Staten van Overljsel. Dit deelt minister Teulings mee in zjjn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over dit ontwerp van wet Enkele Kamerleden hadden, blij kens het voorlopig verslag, gevraagd of deze mogelijkheid bestaat. Bij zijn bovenvermeld antwoord deelt de minister mee, dat het hem be kend is, dat bij de Urker bevolking het verlangen leeft dit jaar reeds haar stem bij de Overijselse Sta tenverkiezingen uit te brengen. Hij stelt daarom bij nota van wijziging voor, de datum van ingang der voorgestelde voorzieningen op 1 April in plaats van op 1 Juli te stellen. Zal de wens der Urkers in gewilligd worden, dan zullen de openbare behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer en het afdelingsonderzoek en de openbare behandeling in de Eerste Kamer moeten geschieden in de tijd die nog rest tot 1 April. U kunt uw kamers weer „nieuw" maken 'met een van die prachtige voor- jaars-behangetjes, die wij vandaag binnen kregen. Het is een bijzonder mooie collectie! Ziet U maar eens onze speciale étalage, of, nog beter, komt U even naar de speciaal-afdeling op de le étage. Als U dan iets naar uw zin gevonden hebt (en dat doet U zeker) dan heeft U voor weinig geld weer een nieuwe ka mer. Wij verkopen reeds in prijzen van 394549 et. een vriendelijk behangetje LANGEDIJKER GROENTE-CENTRALE 20.000 kg. rode kool 713,60; 13.000 kg. gele kool 31.50—32.90; 10.000 kg. witte kool 27.1031.70; 1500 kg. witlof I 37—46; II 29—39. WARMENHUIZEN. 1800 kg. gele kool 29.90—30.70; 27.0000 kg. rode kool 615,40. N.-SCHARWOUDE. 5000 kg. peen II 22.30—23.80; III 20.30— 22.30; 500 kg. witlof I 45—46; II 38; 12.000 rode kool 6.40—16.80; 1500 kg. gele kool 27.90—28.50. AVENHORN. 9500 kg. rode kool 6.50—14.60; 4000 kg. gele kool 1628.8Q; 2500 kg. gewone uien 40.20—41.40; 75700 kg. bieten I 6— 6.20; IIrond 6,20—6.40; 4150 kf. witlof I 44—59; II 3443; III 27— 32; 51500 kg. peen II 22.40—24.80; ni 20.40—22.80; IV 9.10—11.30.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2