del/ HERPROEF Koninklijke Landmacht wordt gereorganiseerd Huidige H.B.S. 'n onding? Grootste zorg voor gas- en electriciteitsvoorziening RADIO Van Alle Dag Het probleem Ouden van Dagen' De Beurs Ned. schip aan de grond bij Calais Naar wij vernemen: Karei Lotsy vertrok naar Indonesië R.I.S. en de Neder landse ambtenaren ZWARTKOP De stakingen in Frankrijk Extra woningen voor arbeiders Attlee wint opnieuw de race VRIjPAG 10 MAART 1950 PAGINA 3 Enkele weken geleden bij een be spreking van de jongste stati sche bevolkingscijfers wezen wij op de problemen, waarvoor wij in ons land in de naaste toekomst staan, door onze snel groeiende bevolking. Er waren twee factoren, welke die snelle groei in de hand werkten n.l. ons stijgend geboortecijfer en ons dalend sterftecijfer. We wezen toen vooral op de pro blemen, welke ons aanzienlijk ge boorteoverschot met zich brengt, welke wij allerminst onderschatten, maar die we toch gezonde proble men meenden te mogen noemen. Dat ook ons dalend sterftecijfer ingewikkelde puzzles schept, daar op heeft minister In 't Veld dezer dagen gewezen bij de opening van een tweetal woningbouwcomplexen voor ouden van dagen in Schiedam. De minister wees er bij die gele genheid op, dat ons land in 1930 rond 492.000 personen telde boven de 65, hetgeen toen 6.2 van de totale bevolking uitmaakte. In 1949 wat dit aantal gestegen tot 775.000 of 7.8 van de totale bevolking en de minister zeide, dat onze sta tische deskundigen menen, dat in 1970 het aantal ouden van dagen in ons land tot 1.100.000 zal zijn gestegen of 10 van onze totale bevolking. Waar aangenomen kan worden, dat de daling van het sterftecijfer niet beneden een zeke re minimum grens zal komen, want sterfelijk blijven we allemaal, hoe gezond we ook zijn, zou ver wacht mogen worden, dat we het aantal 1.1 millioen 65-jarigen en ouderen niet verder zal stijgen. Maar ook zonder dit laatste, is dit cijfer van 10 toch al zorg wekkend genoeg, zelfs al gaan we op dit ogenblik met onze gedach ten niet verder dom de huisves tingsproblemen. Deze noden en moeilijkheden er kennende heeft het Episcopaat reeds enkele maanden geleden bij een herderlijk ch rij ven de aandacht van de Ned. Katholieken gevraagd voor dit probleem van de huisves ting en daarbij ook enkele richt lijnen aangegeven, waarbij op een verstandige en practische wijze in de huisvestingsmoeiKjkheden voor deze ouden van dagen wordt voor zien. In vroegere tijden, toen het aan tal oudjes, dat verzorging vroeg, veel geringer was, hebben wij ka tholieken op een wijze, welke ons nog altijd tot roem strekt, door het oprichten van gestichten voor ouden van dagen in deze nood voor zien. Het probleem van deze verzor ging zal nu, zoals ook de bisschop pen reeds zeiden, geheel andere moeten worden aangepakt. Er zul len op tal van plaatsen gelegen heden moeten worden geschapen, waarbij op een rationele wijze hl de speciale behoeften van deze oudjes moet worden voorzien. Dit is allereerst noodzakelijk, omdat tal van oudjes wonen in huizen, waarin zij ever veel meer ruimte beschikken dan zij nodig hebben, terwijl daarnaast tal van jonge ge zinnen wonen in ruimten, welke voor een groeiend gezin veel en veel te klein is en waardoor toe standen in de hand worden ge werkt, die moreel en maatschappe lijk door en door ongezond zijn. Het zal de taak zijn, ook hier oen goede en rechtvaardige verde ling tot stand te brengen en dat kan men door speciale woningcom plexen te gaan bouwen voor ouden van dagen, die voldoen aan de be hoeften van deze oudjes en van die gemakken voorzien zijn, welke deze leeftijd vraagt. Daar zullen dan deze oudere mensen heen moeten, terwijl hurt woningen dan beschik baar komen voor jongere gezinnen. Zeker, de doorvoering van dit be ginsel zal niet altijd gemakkelijk zijn, maar valse sentimentaliteit mag hierbij geen rol spelen. Ook hier moet wat het zwaarste is, ook het zwaarste wegen. In enkele gemeenten is men reeds met de doorvoering van deze plan nen bezig. Zo wordt dezer dagen door de kath. woningbouw in Gron. een complex van 58 woningen aan besteed, voor ouden van dagen, vlak gelegen bij een kath. kerk, waar de oudjes hun eigen kamer, slaapkamer en keuken hebben, ter wijl daarbij tevens een z.g. verzor gingshuisje gebouwd wordt, waar plaats zal zijn. voor 'n kath. zuster, die waar nodig, bij ziekten de oud jes helpen kan en dan ook voor hen kan koken. Hier gaat men in de richting, zoals ook onze bisschoppen hebben gevraagd en op die wijze pakken we ook dit probleem op de juiste wijze aan. Wc helpen dan de jon gere gezinnen en scheppen voor de oudjes een wooncentrum, waar ze misschien soms met enige bezwa ren naar toe gaan, maar vanwaar ze eenmaal gewend, niet gaarne meer naar hun oude omgeving zou den terug willen. Omdat ze op hun oude dag zijn terecht gekomen in een omgeving, waar ze voor ziel en lichaam een mooi en waardig tehuis hebben gevonden. J. H. Post voor de ..Georgic" Post, bestemd voor naar Neder land terugkerende militairen, aan boord van het troepenschip „Geor gië", welke in een der tussenhavens 7a 1 worden uitgereikt, moet uiter lijk op 12 Maart a.s. in Nederland worden ter post bezorgd. Behalve de gebruikelijke gege vens dient het adres de vermelding te bevatten: ..Aan boord van het troepenschip ..Georgic" op thuisreis naar Nederland. De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag niet worden vermeld. Ex-koningin van Spanje bij de H. Vader VATICAANSTAD. (K.N.P.). Z. H. de Paus heeft Donderdagmor gen ex-Koningin Victoria Eugenia van Spanje in particuliere audiëntie ontvangen. De ex-Koningin ver toeft in Home om de Jubileum aflaat te verdienen. De H. Vader heeft zich gedurende 20 minuten met haar onderhouden. Zoals reeds in de memorie van toelichting op de begroting van liet ministerie van oorlog voor 1950 werd medegedeeld, zal de Koninklijke Landmacht dit jaar een reorganisatie ondergaan in het kader van de uitvoering van de nieuwe legerplannen. De toe komstplannen hebben thans een vastere vorm aangenomen. De op leiding van de dienstplichtigen zal, te beginnen met de lichting 1950-2, weer als vanouds gedu rende de gehele eerste oefentijd bij regimenten geschieden. In verband met de voorgenomen uitbreiding van verschillende wa pens (o.a. luchtdoelartillerie) zul len enige gemeenten, welke tot nu toe geen garnizoen hadden, een groter of kleiner trogpen- onderdeel krijgen. Alleen Alk maar zal wellicht tijdelijk haar garnizoen verliezen. Van de reorganisatie is gebruik gemaakt om alle onderdelen, voor zover zuiver militaire eisen dit toelieten, zo goed mogelijk te legeren. De gemeenten, welke garnizoen krijgen, zijn Laren (N.H.) Guchtdoelartillerie), V e 1 s e n (luchtdoelartillerie) en Zuid laren infanterie)Amers foort verliest de infanterie, maar krijgt er geneeskundige troepen voor in de plaats. Amst e r d a m krijgt intendancetroepen. Ber gen op Zoom moet de infan terie afstaan, maar krijgt weer artillerie en tevens luchtdoel artillerie. Breda ziet het garni zoen uitgebreid met -luchtdoel- artillerie. Deventer. Schalk haar en Gorssel krijgen in fanterie; de thans aldaar gele gerde onderdelen komen elders. Ede moet de geneeskundige troe pen verliezen. De luchtdoelartil- lerieschool, tijdelijk het 2e vrij willigersopleidingscentrum en la ter wielrijders zullen echter het garnizoen versterken. Gorinchem krijgt ponton niers en behoudt luchtdoelartil lerie. Grave moet omschakelen PROGRAMMA ZATERDAG 11 MAART HILVERSUM I, 301.5 M.: 7.00— 24.00 K.R.O. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerbe richten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.30 Idem; 10.00 Voor de kinderen; 10.15 Gramofoonmuziek; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gramofoonmuziek; 12.00 Angelus; 12.03 Amusements orkest (12.3012.33 Mededelingen;; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Promenade orkest en solist; 14.20 Engelse les; 14.40 Kamerkoor; 15.10 Kroniek van letteren en kunsten; 15.45 Me- tropole orkest; 16.20 Luchtvaart- causerie; 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans"; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Zang en orgel; 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18.30 Voor de strijdkrachten; 18.00 Nieuws 19.15 Actualiteiten; 19.25 Parlemen tair overzicht; 19.35 Gramofoon muziek; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.12 Gramofoonmuziek; 20.15 J, Lichtbaken"; 20.40 Gramofoon muziek; 20.43 „Steek eens op, he- renT; 21.00 Orkestenparade; 21.30 ,,Kon Tiki", hoorspel; 21.55 Orkes tenparade; 22,25 Puzzle; 22.35 Ame rikaans commentaar; 22.45 Avond gebed en Liturgische kalender; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM II. 416 M.: 7.00 VARA. 10.00 V.P.R O.; 10,20 VARA; 19,30 V.P.R.O, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoonmu ziek; 8.00 Nieuws en weerberich ten; 8.15 Gramofoonmuziek <9.30 9.35 waterstanden); 10.00 Medische causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Radiofeuilleton; 10.35 Voor de ar beiders in de continubedrijven; 11.35 Cello en piano; 12.00 Orgel en zang; 12.30 Mededelingen; 12.33 Gramofoonmuziek; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Dansmuziek; 14.00 Voor de jeugd; 14.20 Lichte muziek; 14,50 Gramofoonmuziek; 15.00 Boekbespreking; 15.15 Kamer orkest; 16.00 „Van de wieg tot het graf', causerie; 16.15 Gramofoon muziek; 16.45 Sportpraatje: 17.00 Gramofoonmuziek; 17.30 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Popu laire muziek; 19.00 Artistieke staal kaart; 19.30 Bijbellezing; 19.45 „Pas- se-partout", causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.12 VARA- varia; 20.15 Dansmuziek; 20.45 Ge varieerd programma; 21.45 Socia listisch commentaar; 22.00 Sextet; 22.25 „Onder de pannen", hoor spel; 22.40 Accordeonmuziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Dansmuziek; 23,35 24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 322 en 484 M.: 322 M.: 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Gramofoonmuziek; 14.00 Cau serie; 14.10 Vocaal kwartet; 16.15 Gramofoonmuziek; 16.30 Vervolg van het kwartetconcert; 16.45 Gra mofoonmuziek; 17.05 Nieuws; 17.15 Accordeonmuziek; 17.30 Gramofoon muziek; 17.40 Accordeonmuziek (vervolg); 17.55 Economisch over zicht; 18.00 Jazzmuziek met com mentaar; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gramofoonmu ziek; 19.50 Radiofeuilleton; 20.00 Omroeporkest en zang: 21.00 Ac tualiteiten; 21.15 Lichte muziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoekpro gramma (gr.pl.); 23.17 Nieuws; 23.25 Jazzmuziek (gr.pl.); 23.50 24.00 Gramofoonmuziek. 484 M,: Pianoduo; 12.30 Omroep orkest; 13.00 Nieuws; 1315 Omroep orkest (vervolg); 13.30 Verzoekpro gramma (gram.pl.); 14.00 idem; 14.30 Gramofoonmuziek; 15.30 Ver- zoekprogramma (gram.pl.); 16.30 Lichte muziek; 17.10 idem; 18.00 Voor de soldaten; 18.30 Accordeon muziek; 19.00 Orgelconcert; 19.40 Gramofoonmuziek; 19.45 Nieuws; 20.00 Omroeporkest; 20.45 en 21.07 Gramofoonmuziek; 22.00 Nieuws: 22.15 Dansmuziek (gr.pl.); 22.55 Nieuws; 23.00 Gramofoonmuziek; 23.55 Nieuws. van A.A.T. op infanterie. 's-G r a- v e n h a g e zal luchtdoelartillerie huisvesten. Haarlem krijgt eveneens luchtdoelartillerie, als mede een deel van het regiment aan- en afvoertroepen. De school K-troepen zal daarvan onder een andere naam deel uitmaken. Harderwijk moet de kader- school infanterie ruilen voor artil lerie. Kampen kan behalve op de 2de centrale opleidingsschool voor administratief kader reke nen op artillerie. Leiden ver liest de A.A.T., maar krijgt inten dancetroepen. Naarden krijgt evenals vele andere plaatsen luchtdoelartillerie. Tilburg kan op een groot contingent van het regiment aan- en afvoertroepen rekenen. Utrecht tenslotte moet dé geneeskundige troepen afstaan omdat in deze stad voor drie grote onderdelen niet voldoende lege- ringsruimte aanwezig is. De garnizoensplaatsen, welke niet werden vermeld, behouden vrijwel hun huidige garnizoen. Bovengenoemde wijzigingen zul len in hoofdzaak vóór 1 October 1950 haar beslag krijgen. 'N RUSTIC MARKTVERLOOP AMSTERDAM, 9 Mrt Bij ge brek aan stimulerende factoren had de beurshandel vandaag rüet veel te betekenen. De koersen bewogen zich merendeels rondom het vorige niveau, waarbij de stemming min of meer onregelmatig was. Over het algemeen echter waren de koersaf wijkingen uitermate gering. Voor de cultuurfondsen viel de stemming betrekkelijk mee. De handel was weliswaar niet groot, maar de lichte vraag was voldoende om een goed prijshoudende tendens te veroor zaken. Alleen de certificaten Deli Mij konden zich slechts met moeite handhaven. Voor Kon. Olie was het publiek ietwat aan de markt. De no tering was een fractie lager. De overige internationale fondsen had den een uitermate rustig verloop. In Philips werd de meeste tapes niets omgezet. Ook op de scheep vaartmarkt was de bedrijvigheid gering. Wei vroeg men zich af of er van daag wellicht een notering tot stand zou komen voor de aandelen Pol manshuis. Inderdaad bleek dit het geval te zijn. De aandelen werden genoteerd precies op pari. De aan delen walvisvaart ondergingen een koersverlies van 3% procent, en werden genoteerd op 105. Ook Wil ton moest zich een koersverlies van 4 laten getroosten. Op de Amerikaanse markt waren de oliewaarden overeenkomstig het verloop van Wallstreet iets vaster. Beleggingswaarden hadden een rus tig prijshoudend verloop. Prol 2%%. Ceen verhoging duurte toeslag Indonesische pensioenen De minister zonder portefleuille, de heer L. Götzen, heeft medege deeld, dat de regering, na ampele overweging, een verhoging van de duurtetoeslag, welke sinds 1 Januari 1946 op de Indische pensioenen wordt verleend niet verantwoord achtte, aangezien zij de hoogte dier pensioenen, welke als uitvloeisel van de garantiewet voor sommige groepen van overheidsdienaren van Indonesië geheel of gedeeltelijk ten laste van de Rijksbegroting zouden lcumien komen, in verhouding tot die van de Nederlandse pensioenen in het algemeen niet bevredigend acht, terwijl zij zich bovendien heeft laten leiden door de overweging, dat zodanige maatregel tot voor haar onaanvaardbare consequenties voor de Nederlandse burgerlijke en militaire pensioenen zou leiden. De 250 ton metende Groningse coaster „Mizar" is gisteren onge veer 8 mijl ten Oosten van Calais tengevolge van de dikke mist aan de grond gelopen. Het schip, dat in „Time Charter" voor „Freightexpress" te Londen vaart, was geladen met suiker op weg van Londen naar Calais. De kapitein, de heer J. Schuur, denkt vandaag met hoog tij op eigen kracht weer vlot te komen. Hij heeft voorlopig iedere sleepboot hulp geweigerd en blijft met de rest van de bemanning, vijf koppen in totaal, rustig aan boord. Gevaar schijnt er dus niet te zijn. zal de definitieve televisie-zender te Jaarsveld.worden geplaatst, al dus deelde gisteren de heer L. Neher, directeur-generaal van de P.T.T., mede wordt de urn met aarde, verza meld op de ere-kerkhoven in In donesië. op 29 April a.s. in tegen woordigheid van H.M. de Konin gin op plechtige wiize biigezet in het voorlopige nationale monu ment te Amsterdam werd een vroegere kassier, die in de jaren 1944 tot 1947 een bedrag van f 24.286 had verduisterd, ver oordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden en een geldboete van f 1000. De eis was zes maanden onvoorwaar delijk arresteerde de Amsterdamse vreemdelingenpolitie een Oosten rijker. die in Wenen op grote schaal oplichting, flessentrekkerij en chantage zou hebben gepleegd. De man zal waarschijnlijk aan de Oostenrijkse regering worden uit geleverd zal het 9000 ton metende m.s. „Bonneville", gebouwd op de werf van de Ned. Dok- en Scheeps bouw Mij. te Amsterdam, op 15 Maart a.s. aan de Noorse rederij A. F. Klaveness Co. worden overgedragen bestaat de vereniging „Simavi" (steun in medische aangelegen heden voor inheemsen) dit jaar 25 jaar. Op 29 April zal dit jubi leum gevierd worden met éen receptie in het Indisch Instituut te Amsterdam Het Belgische koninklijke gezin, over welks terugkomst het Belgische volk Zondag a.s. zal beslissen. NA EEN RAPPORT Zoals zovele instellingen in dit van vemieuwingslust blakende land, is ook het Middelbaar onder wijs al enige tijd de prooi van her vormers. En eerlijk: niet ten on rechte. Allen, die er mee te maken hebben zelfs de leerlingen zjjn al lang onbevredigd. Men kent de bezwaren. Veel te veel huiswerk, zeggen ouders en leerlingen, 'n Veel te omvangrijke leerstof, klagen de docenten. Klaar stomen voor 'n examen, 't in de hand werken van vervlakking en oppervlakkigheid, zeggen de school, besturen. Inderdaad, er valt te verbeteren. En terwijl tot nu alle hervormings pogingen zijn blijven steken, komt er van de fundatie Werkelijk die nen" een enquête-rapport uit. De fundatie, onder leiding van de heer Neher en dr. J. Schouten, heeft een originele weg gekozen. Zij heeft zich gewend tot het bedrijfsleven, de handel en de overheidsdiensten. Of die nu eens de'wensen kenbaar wilden maken-, die zij aan een ge diplomeerde middelbare scholier stellen. In haar conclusie beperkt de fundatie ziqh tot de H.B.S. De H.B.S. z0 zegt zij hinkt op twee ge dachten. Ten eerste: voorbereidend hoger onderwijs te geven: ten twee de: de leerling kant en klaar af te leveren aan de maatschappij, ge reed om aan de arbeid te gaan. In het rapport wordt geadviseerd de cursustijd terug te brengen tot 4 jaar. In die 4 jaar minder vakken te onderwijzen, maar die vakken dan ook veel grondiger en strikt gericht op de latere, practijk. Ge schiedenis, Stereometrie en be- PEYRE Een beeldroman Als een beeldroman, zo bizar is de carrière van Roger Peyre, die een nog vrij geheimzinnige rol speelt in „de zaak der Franse ge neraals". Naar Peyre thans zelf er kent, was hij tegelijkertijd agent van de Franse regering, van de Vietnamese autoriteiten en van de opstandeling Ho Tsji Min. En daar voor? Een greep uit 's mans kladboekje. Spion van de Franse regering in Spanje, Frankrijk en Indo-China; spion van de Maquis in Tunis en Vichy-Frankrijk, lid van de Franse contra-spionnagedienst. Voor de oorlog lid van de fascistische partij, later lid van de „vijfde colonne" in dezelfde partij; behandeld als col laborateur en in. 1948 gedecoreerd met het Legioen van Eer! „Ik heb nu eenmaal een avon tuurlijke aard" vertrouwt Peyre z'n landgenoten toe. Momenteel ver blijft hij in Brazilië. Echter ook al niet te rustig, daar de Franse regering waarschijnlijk zijn uitleve ring zal eisen; Peyre zou nl. gis teren in staat van beschuldiging ge steld worden. 25.000 GULDEN VERBEURD VERKLAARD De Kantonrechter bij de Bijzon dere Rechtspleging te Den Haag veroordeelde gisteren de voormalige directeur-generaal van de „Astra- Romana", gevestigd in Roemenië, ir. J, W. H. Rost van Tonningen tot ontzetting uit het kiesrecht en tot verbeurdverklaring van zijn vermo gen van f25.000. Bewezen werd geacht dat ver dachte. die voor de bezetting door de B.P.M. waarvan de Astra Ro- mana" een zustermaatschappij is, er op bedacht is geweest de productie ten behoeve van d« vijand op te voeren, waartoe hij deskundigen van de B.P.M. naar Roemenië liet komen. De Kantonrechter achtte geen nieuwe internering nodig. Verdachte is reeds twee en een half jaar opgesloten geweest. schrijvende Meetkunde kunnen worden afgeschaft; mechanica, hand- en lijntekenen en letterkunde hebben voor de practijk slechts ge ringe waarde. Sommige van deze vakken hebben nog wel waarde voor de algemene vorming, maar behoren geen examenvakken te zijn. Nederlands en vreemde talen waaronder Spaans! acht het rapport belangrijk, voorzover zij op de practijk zijn gericht. En karak tervorming staat hoog in aanzien. Voor hen die dan toch nog hoger onderwijs wensen, staat een aan vullingscursus van 2 jaar open. De heer Neher zei met de Minis ter over het rapport te hebben ge sproken En nu? Zoals gebruikelijk: afwachten! Met een K.L.M. lijntoestel naar Djakarta is gisterenavond de voor zitter van de K.N.V.B., de heer K. J. J. Lotsy. naar Indonesië vertrok, ken, waar hij enige tijd zal verblij ven voor het voeren van bespre kingen met betrekking tot verschil lende sportproblemen. De Regering heeft in een Me morie van Antwoord aan de Eerste Kamer de Garantiewet voor Neder landse ambtenaren in Indonesië verdedigd. Zij meent niet onrede lijk te zijn geweest ten aanzien van die ambtenaren, van wie een z.g. afvloeiingscommissie het ver trek uit Indonesië raadzaam heeft geacht. Ook niet tegenover hen, die eerst na 1945 naar Indonesië zijn gegaan en die nu in staat ge steld worden hun aanvankelijke vaste verbintenis om te zetten in een kort verband. Aan het einde daarvan kunnen zij terugkeren; zij hebben dan recht op een toelage en een bonus, ongeveer ten bedrage van f 4000,Zij behouden de aan spraken op vrije overtocht. Het zelfde geldt voor bestuursambte naren. Zij, die terstond willen uittreden, zonder het advies van de commis sie af te wachten, kunnen nog op een algemene maatregel van be stuur rekenen. Voor zekere waar borgen aan personeel van het K.N. I.L. is een voorontwerp van wet ge reed. De garantie geldt eveneens voor hen, die niet naar Nederland terug keren, hoewel slechts gedurend de twee jaar na de souvereiniteits- overdracht. Na die periode zal de R.I.S. de garantie moeten over nemen; of de Republik echter hier toe bereid zal zijn VALSE ZILVERBONS VERVAARDIGD De Amsterdamse Rechtbank ver oordeelde terzake van het vervaar digen van valse zilverbons van f2.50 J. F. V. en E. A. van G. tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hech- nis. De eis was twee en een half jaar. Drie personen, die terecht heb ben gestaan voor het uitgeven de zer zilverbons. die voor f 1.25 zou den hebben gekocht, hoorden zich tot 8 maanden met aftrek veroor delen. Tegen ieder van hen was één jaar geëist. Advertentie) Is de flacon haast leeg? Morgen een nieuwe haienlj O Shampodor PARIJS, 9 Maart (Reuter). De Franse regering heeft door de bezetting Tan acht electrische centrales en het opvorderen van de onmisbare arbeiders van gas- en electriciteitsfabrieken een na tionale staking bjj deze bedrijven afgewend, ofschoon vandaag toeh velen van de 100.000 bij deze ondernemingen werkzame arbei ders het werk hebben neergelegd. Vandaag op het middaguur kon voor 98 procent in de behoefte aan electriciteit worden voorzien in het gehele land, zo heeft het ministerie van handel en indus trie meegedeeld. Gas werd overal onder verminderde druk geleverd. De regering zegt, dat bijna alle opgevorderde arbeiders zich op hun werk hebben gemeld. Weg blijvers zullen gerechtelijk wor den vervolgd. Do levering van electrische stroom is te Rijssel en Rouaan en omgeving tijdelijk gestaakt. Het stakingscomité te Nevers, Centraal Frankrijk, heeft bekend gemaakt, dat men het elke drie uur één uur zonder gas en stroom zal moeten doen. Volgens een schatting van de nationale electriciteitsraad zal wat stroom betreft voor 40 procent aan de vraag kunnen worden vol daan. De piekuren in de ochtend waren zonder storing verlopen. Diplomatieke bet-rekkingen Ceylon-Indonesië COLOMBO, 9 Maart (Reuter). In gewoonlijk betrouwbare kring werd heden medegedeeld, dat Cey lon en Indonesië hadden besloten diplomatieke vertegenwoordigers, waarschijnlijk met de rang van ge zant, uit te wisselen. Indonesië zal, naar verwacht wordt het eerst, en wei spoedig, een vertegenwoordiger sturen. De genationaliseerde gasindus- trie meldt, dat de voorraden voor de eerste paar dagen voldoende zijn. Bij de vervoerdiensten te Parijs is eén kleine verbetering ingetre den. maar veel personeel van de reinigingsdienst heeft thans het werk neergelegd. DIE BUITEN HUN PROVINCIE WERKEN Het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft een aan tal woningen toegewezen voor werknemers, die werken in een an- andere provincie dan die. waar zij wonen. De toewijzingen zijn als volgt over het land verdeeld: Friesland 13, Groningen 26, Drente 24, Over- i.isel 136. Gelderland 162. Utrecht 59 Noordholland 104. Zuidholland 70, Zeeland 1. Noord-Brabant 81, Lim burg 61, Amsterdam 47. Rotterdam 14, 's-Gravenhage 22. JONG STAMBOEKVEE NAAR BRAZILIË De veefokker J. Roorda te Frane- ker heeft van 'n uit' 600 personen bestaande Ned. gemeenschap in Bra zilië opdracht ontvangen 700 a 750 stuks jong stamboekvee te leveren. De dieren moeten tbc-vrij zijn en zijn ingespoten tegen tropische mond- en klauwzeer. De Nederlandse nederzetting heeft voorts een complete zuivelfa briekinstallatie besteld, die daar door een jonge zuiveldeskundige zal worden opgebouwd. BUITENLANDS OVERZICHT Met 310 tegen 296 stemmen heeft het Engelse Lagerhuis gisteravond elf uur het Conservatieve amen dement op de troonrede, waarover de plaatsvervangende ministerepre sident Morrisson het „onaanvaard baar" had uitgesproken, verworpen en daarmee is Labour voor de tweede maal binnen veertien dagen met de hakken over de sloot ge komen. Indien het juist is, wat reeds werd gezegd, dat Churchill met deze eerste grote aanval op het nieuw opgetreden Labour-kabinet geen andere bedoeling had, dan. zijn politieke tegenstanders eens even duidelijk te laten zien, aan welk een zwakke draad hun parlemen taire leven hangt, dan heeft de Conservatieve leider dit doel vol komen bereikt. Want na de dreiging van dit amendement en vooral toen bekend werd, dat de Liberalen van hun aanvankelijk voornemen om tegen de Conservatieve motie te stem men, wijl deze te voorbarig was, waren terug gekomen, heerste er niet alleen in het Lagerhuis, maar in geheel Engeland een zenuw achtige stemming, omdat er een zeer reëel gevaar bestond, dat het pas opgetreden Labour-kabinet zou worden afgestemd. De spanning nam gisterenavond de uiterste vor men aan tegen het uur, daf in het Lagerhuis over de motie zou wor den gestemd. Alle afgevaardigden die binnen kwamen, werden nauwkeurig ge noteerd, om reeds op die wijze de kansen voor het kabinet te be rekenen. Toen in de loop van de avond bleek dat er onder de Con servatieve leden zes zieken waren en onder de 315 Labours maar drie, stegen de kansen van het kabinet en kwam er aan de regeringstafel weer enige opluchting. Dat tenslotte bij de stemming bleek, dat de regeringsmeerderheid nog veertien stemmen bedroeg, was dan ook vooral te danken aan het feit dat de Conservatieven en Libe ralen de meeste afwezigen op leverden Het ligt intussen voor de hand, dat deze laatste mogelijkheid maar zegden aanwezig is en zo is gister avond wel heel duidelijk gebleken, dat het huidige Labour-kabinet eigenlijk slechts bij de gratie van de oppositie kan blijven leven. Natuurlijk is dit op de duur een onhoudbare positie, dat ziet men bij de socialisten zelf ook wel in en vandaar, dat men daar reeds heeft toegegeven, dat binnenkort nieuwe verkiezingen nodig zullen zijn. Hetgeen gisteravond, voor de stemming, de plaatsvervangende Conservatieven leider Lord Wool- son opmerkte, is volkomen juist, namelijk, dat de meerderheid van het Engelse volk zich op 23 Febru ari duidelijk heeft uitgesproken tegen een socialistisch bewind. Im mers van de 34 millioen stemmen kreeg Labour er nog geen 13 mil lioen, tegen de Conservatieven en Liberalen ruim 15 millioen, terwijl ook kleinere partijen, die geen zetels kregen nog enige millioenen stemmen opslokten. De nationalisatie van de staal industrie en het langzame tempo van dé woningbouw, de twee moten uit de troonrede waarop de Conservatieven hun amendement hebben ingediend, waren twee on derwerpen, waarop de oppositie het op een conflict met de regering kon aansturen, zonder dat zij een verwijt moest horen een gelegen heid te zoeken de regering het leven zuur te maken en daardoor hun eigen prestatie te verliezen. Want, het bleek reeds uit de rede van Morrisson, Woensdag gehouden, dat het kabinet het juist in die richting zal sturen om de oppo sitie der Conservatieven bij het volk in diserediet te brengen. Dat Churchill hier een juiste tactiek volgde, bleek ook wel uit het feit, dat de Liberalen tenslottee inzagen dat zij hier niet tegenover Chur chill konden gaan staan, wat wel hun bedoeling was geweest, vooral nadat Churchill hen Maandagavond in zijn rede niet gespaard had. Hun leider Clement Davies had na deze rede dan ook verklaard het Conservatieve amendement niet te zullen steunen, omdat deze aanval niet opportuun was. Maar spoedig zagen de Liberalen in, dat zij door te stemmen tegen het amendement inzake de industrialisatie, hun ge hele verkiezingscampagne zouden verloochenen en daarom deelden ze Donderdagmorgen mede, toch maar voor het amendement te zullen stemmen. Daarmee had Churchill volledig zijn doel bereikt en de regering enige angstige uren bezorgd, die aan meer dan welk artikel of rede voering ook, overtuigd zal hebben dat zij bij de huidige verhoudingen niet te hoog van de toren kan bla zen en haar soms al te rode poli tieke wijn wel verplicht is wat aan te mengen. Zo beschouwd mag men niet zeg gen, dat Churchill gisteravond de nederlaag heeft geleden, al won dan ook ditmaal Altlee de race. RAT noch MUIS ontsnapt het onweerstaanbare haal een doos bij Uw Drogist (Advp FEUILLETON Uit het Engels door Clarence Eudington Kelland 77. Ik wjl graag zien hoe hij zich ontwikkelt en ik wil er ook bij geïnteresseerd zijn. Maar we moeten een man van de practijk hebben om het werk te stuwen. Zo'n man is Straight. Wat zou u er van zeggen als we hem eens voor de helft eigenaar maak ten, op voorwaarde, dat hij de ge hele bedrijfsleiding op zich neemt?" „Hela!" riep Straight uit. ,,VoeI je er iets voor?" vroeg ik. „Voor zoiets ben ik als het ware geschapen," zei Straight. „Accoord?" vroeg ik aan vader. „Dat is een gezonde transactie," zei hij. Hij wendde zich tot Straight. „Geef me de vijf, compagnon." Bunny bracht een speciaal voor de gelegenheid gebakken appeltaart op tafel. ..Een taart mag je eigen lijk nooit in meer dan vier stukken snijden," zei hij. „Maar jullie zijn met je vijven. Andere tijden, andere zeden." We verorberden Bunny's taart en dronken koffie. Maggie had zich zeer in strijd met haar gewoonte tijdens de hele maaltijd zeer kalm gehouden. Nu stond ze op. „Ik ge loof dat ik maar eens een eindje ga kuieren," kondigde ze nogal ter neergeslagen aan. Ze ging naar de deur en alle veerkracht was uit haar houding en loop verdwenen. Het was stil in de huiskamer. Ik ontdekte dat aller blikken op mij gericht waren. „Waar blijft hij nu met zijn lef?" vroeg Mollie. Vaders gezicht stond bezorgd. De manier waarop hij me aankeek, be viel me niet. „AI schrijf je verhaal tjes over dode mensen." zei hij „daarom hoef je zelf nog geen dooie te zijn." Ik keek hem aan, en toen, ineens, voelde ik mij erg eenzaam. Er ont brak mij iets. Er was een leegte in mijn omgeving. Ik schoof mijn stoel naar achteren en stond op. „Wacht even," zei ik, „ik moet eerst ergens achter komen." Ik ging naar buiten, het erf op. Magie was er niet. Ik schopte het hek in de omheining open en daar zag ik haar naar de paarden toe slenteren. Ik haastte mij om haar in te halen. Ik had een opstandig gevoel in mijn ingewanden. Ik haalde haar vlak bij de schuur in en gaf gehoor aan een opwelling. Ik pakte haar bij dc schouders en draaide haar nogal hardhandig om. „Hoor eens even," zei ik. Ze bleef stokstijf staan en zei getjn woord. „Je weet wel, wat je me laatst verteld hebt," begon ik. „Wat heb je laatst verteld?" „Over Ruth, uit de Bijbel," ant woordde ik. „Meende je dat?" „Dat hangt er van af," zei ze. „Waarvan?" „Van wat je nog meer te zeggen hebt." antwoordde zij. „Hoor eens hier!" zei ik boos. „Waarom loop je me eigenlijk achterna?" viel ze me in de rede. „Omdat ik me eenzaam voelde zonder jou er bij," zei ik. „Je begint warm te worden," zei ze. „Probeer nog eens." „Ik ben je achterna gegaan," zei ik, „omdat ik ineens besefte dat het altijd en overal eenzaam zal zijn, waar jij niet bij me bent. Omdat ik nooit meer zonder je kan. Daarom kwam ik, omdat ik je niet missen kan daar dan!" „Niet kwaad voor 'n beginneling," zei ze keurend. „Maar je hebt één ding nog niet genoemd." Ik snapte het niet dadelijk. Doch over 't algemeen ben ik nogal vlug van begrip. „Bedoel je: liefde?" vroeg ik. „Zeg je dat zo maar, of moet ik het als een verklaring opvatten?" vroeg ze. „Liefste." zei ik, en ik wist dat ik het meende en altijd zou menen, „mijn liefde is voor jou altijd, en waar ook ter wereld." Zij keek mij aan en haar lief ge zicht straalde van geluk. „Overal waar gij gaat," zei ze zacht, „daar zal ook ik gaan o, Mike, zal het niet heerlijk zijn?" EINDE

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3