Professor Lieftinek sprak over het belastingsysteem in Nederland Prinses Josephine Charlotte kwam te Brussel aan Vier Nederlandse ministers bij conferentie te Djakarta Zondagsevangelie Telefonisch contact Stalin-Truman? De verhoogde kinderbijslag Vereenvoudiging van het stelsel wordt in overweging genomen DE BEURS Tories sneller 7-daagse boottoch ten over IJselmeer en Waddenzee Duizenden geestdriftige Belgen bestormden haar vliegtuig Het Belgische referendum 3e ZONDAG VAN DE VASTEN Nogmaals: de liefde. In dit hoekje schreven we her haaldelijk over de liefde, naar aan leiding van t Zondags Evangelie of Epistel. Nu staat er weerom in het Epistel een prachtige zin die ons dringt te schrijven over de Christelijke liefde, 't Is deze „weest navolgers van God als zijn bemin de kinderen, en leeft in de liefde, zoals Christus ons heeft lief gehad..." We lopen het gevaar dat ieder de krant terzijde legt: alweer hetzelfde! Dan troosten we ons maar met wat Sint Jan overkwam. Telkens weer zei deze: Kindertjes, bemint elkaar. (Kindertjes mocht hij gerust zegg-g want hij liep tegen de 100). Ze wisten het onder hand en heel vriendelijk natuurlijk, vroeg een van zijn leerlingen eens: „Meester, weet U nog iets anders?" St. Jan lachte toen en antwoordde: „Neen jongen. En als jij dit niet vergeet, en het doet, hoef je je om niets te bekommeren; dan doe je alles wat je moet doen". Een excuus hebben we dus. Maar het lijkt ons geen kwaad toe proberen te zeggen wat precies „liefde" is. Want laten we het eerlijk toegeven: 't woord „liefde" heeft voor veel mensen een onaangename klank. Het heeft iets in zich van revolver- en roman romantiek, iets van „ze krijgen elkaar". Omdat zich veel zinnelijke liefde mengt in de huwe lijksliefde (wat natuurlijk niet be doeld wordt, wanneer in Evangelie staat „bemint elkaar") kan het geen kwaad aan te geven dat de evangelische liefde niet wekelijk, niet afgestemd op lichamelijke of verstandelijke eigenschappen, niet bakvisachtig, geen uiting van zwakheid is, noch het voorrecht van sentimentelen. Integendeel. De echte christelijke liefde is mannelijk, sterk, wars van gevoeligheid en zoetheid. We zou den bijna zeggen: ze is zakelijk, maar dat moet U dan goed ver staan. Bespreken we eens een zeer voorname bepaling; deze namelijk: Liefde is hetzelfde willen en het zelfde niet willen. Een beetje vreemd, niet? Toch erg duidelijk. Met andere woorden zouden we hetzelfde kunnen zeggen: Liefde wil gelijkheid, en S. Paulus drukt dit, ten opzichte van God, zo uit: „imitatores Dei estote, weest navol gers van God, navolgers van Christus". Navolgm is toch streven naar gelijkheid, wat diezelfde S. Paulus elders nog duidelijker uitdrukt: „kweekt dezelfde eigen schappen in uzeL aan, die Christus bezat", dus wat Christus zelf zegt: „leert van M„, dat ik nederig ben en zachtmoedig'Dat dit Gods be doeling is, blijkt uit Rom. 829 „God heeft ons voorbestemd om ge lijkvormig te worden aan het beeld van Zijn Zoon". Dit is God bemin nen, daadwerkelijk streven Christus in ons eigen leven opnieuw vorm te geven. Ten opzichte van de mensen sluit dit gelijk willen zijn in een pro beren de ander te begrijpen, en sluit het uit een - orbarig oordeel, een hardnekkig vasthouden aan eigen, vernietigend oordeel. Het willen gelijk zijn is in alle opzich ten niet mogelijk; de een werkt met zijn handen, de ander met zijn hoofd; de een verdient zijn brood op de fabriek, de ander heeft een fabriek. Maar mogelijk en nodig voor ware christelijke liefde de wil elkaar te begrijpen en elkaar als gelijken te zien, zodat de een zich niet verheft boven <"e ander. Dit is geen schijn. Als mens, als kind van God, als christen en katholiek zijn we aan elkar- gelijk; minstens heeft elkeen de roeping Kind van God te zijn. Zonder twijfel vraagt dit offers en grote zelfoverwinning, maar van verlaging of verlies aan prestige is geen sprake. Want hoe veel we ons ook verbeelden en hoe succesvol we in zaken zijn: deze gelijkheid kunnen we niet weg vagen. De edele overeenstemming: kind te zijn van Adam, verboven- natuurlijkt door Gods wondere lief de, verheft ieder. Maatschappelijke afstanden mogen aan deze nuchtere feitelijkheid ge- afbreuk doen. Niet alleen de hogergeplaatste moet deze gelijkheid wilLn aanvaarden, 't Is ook het werk van de werk nemer. Heeft hij een goed begrip ervan dan zal hij niet buigen en knippen: „ja baas, goed baas, van zelf baas", en de baas uitmaken voor al wat niet mooi meer is, als deze om de hoek verdwenen is. Hoe de baas of chef zich gedraagt, als wij hem christelijk beminnen, dan blijven we hem daadwerkelijk ach ten omdat hij in wezen ons gelijke is. Zelfs als hij hor.ds en daarom zijn maatschappelijk minderen af blaft, waarop we geen ja en amen hoeven te zeggen wordt de christelijke liefde niet overbodig. Dan moeten we het menselijk on mogelijke doen en het „bemint uw vijanden" van Chrirtus in praktijk brengen. Neen de liefde, ie grondwet van ons leven als christen, als katholiek is geen flauw gevalletje. Ze kan ontzaglijk veel van ons vragen, vooral zoals Gods bedoeling is, wan neer wij die deugd voortdurend in praktijk brengen, of zoals Sint Paulus vandaag zegt: wandelen in de liefde, zoals Christus ons heeft liefgehad. i Christus beminde ons, zijn vijanden, tot op het kruis. P. C. DE HAAS O FM. ACTIE VAN AMERIKAANSE OUD-STRIJDERS Een groep Amerikaanse oud strijders tracht president Truman en maarschalk Stalin samen aan de telefoon te krijgen. Deze oud-strij ders verklaren, dat er voor de vol gende week een „internationale conferentie" via de telefoon wordt gearrangeerd tussen Moskou, Key- West (Florida), waar president Tru man met vacantie is, en de oud- strijders te New York. Het doel is de president en de maarschalk samen te brengen voor „het maken van een afspraak voor directe besprekingen". De oud-strijders hebben ver klaard, dat zij de minister 'van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson, en de Sovjet-ambassadeur te Washing ton hadden verzocht te helpen bij het tot stand brengen van het tele foongesprek. In het Frans Hals museum hangt een vijftiende-eeuws trip tiek uit de school van Gerard David, in bruikleen afgestaan aan dit museum. Het is het enige primitief dat het Haarlemse museum rijk is, en het trekt uiteraard veel belangstelling. - Het primitief dreigde ech ter voor het Frans Halsmuseum verloren te gaan, toen de erven van de oorspronkelijke eigenaar te kennen gaven, het te willen verkopen voor de som van f 25.000. Omdat het vrijwel zeker was dat het stuk bij ver koop over de grens zou verdwijnen, heeft de Vereniging „Rem brandt" f 5.000 ter beschikking van de gemeente Haarlem gesteld, benevens een renteloze lening van f 12 000 voor aan koop van het kunstwerk. De voorwaarde die de vereniging stelde voor die lening, was, dat de gemeente Haarlem de begroting voor de aan koop van kunstwerken, groot f 5000, belang rijk zou verhogen. Hierop hebben B. en W. van Haarlem het begrotingsbedrag verhoogd tot f 7000, waaruit dan de aflossingen kunnen worden betaald voor de aankoop van het primitief. Wanneer Gedeputeerde Staten hiermede accoord gaan, zal het primitief voor het Frans Halsmuseum bewaard blijven. De kinderbijslag wordt met te rugwerkende kracht tot 1 Januari j.l. verhoogd; voor het eerste kind op 42 cent, voor het tweede en derde kind op 46 cent voor het vierde en elk volgende kind op 57 cent per kind, alle bedragen per dag. Het wetsontwerp is door de Eerste Kamer goedgekeurd. De bedragen, die per kwartaal zullen worden betaald, blijken uit onder staand staatje. Het bedrag voor het eerste kwartaal is minder, omdat in dit kwartaal het aantal werkdagen 77 is tegen 78 het maximum aantal waarover kin derbijslag wordt betaald in de volgende kwartalen. Buitengewoon groot was gisteren de belangstelling, die aan de dag werd gelegd voor de rede van de minister van financiën, gehouden voor leden van de Coöperatieve Centrale Landbouw- boekhouding te Leeuwarden, in de Harmonie in de Friese hoofd stad. Slechts een derde deel van deze leden kon de grote zaal bevatten, zodat het bestuur zeer velen heeft moeten teleur stellen. Er is met grote aandacht naar het betoog van de bewinds man geluisterd en duidelijk en helder was zijn uiteenzetting over „waarom de belastingdruk in ons land zo zwaar is". Het was de heeT S. de Vries, voorzitter van de Coöperatieve Centrale Landbouwboekhouding, die de bijeenkomst met een woord van welkom opende. Hij rekende het zich daarbij een aangename taak en hoge eer prof. Lieftinck in de Friese hoofdstad te mogen begroe ten. „Het is een product van de na. oorlogse tijd, dat onze Nederlandse ministers spreekbeurten vervullen, maar U, professor Lieftinck, hebt daar weinig of geen gebruik van gemaakt. Wij hopen, dat de uit wisseling van gedachten tussen de minister van Financiën en de be lastingbetaler mag uitgroeien tot wederzijdse waardering." De minister van Financiën en de belastingbetaler Dit was het onderwerp, waarover prof. mr P. Lieftinck kwam spre ken. Hij hoopte niet, dat men hier gekomen is met de gedachte aan de hond en de kat, „want alle be lastingbetalers en in het bijzonder de Friese, draag ik een goed hart toe", aldus de bewindsman. Na te hebben uiteengezet in wel ke afdelingen het departement van Financiën aan de Kneuterdijk te 's Gravenhage is onderverdeeld, kwam de minister tot het moeilijke probleem van onze belastingbalans, die we nu. dank zij de Amerikaanse hulp, sluitend kunnen maken. Die hulp evenwel loopt af en daarna zullen we onze invoer zelf moeten kunnen betalen. De toekomst is echter hoopvol; in 1947 was het tekort op de betalingsbalans nog 1.6 milliard gulden, in 1948 was het gedaald tot 1 milliard en 1949 liet „slechts" een tekort zien van '0.4 milliard gulden Dat is dus een geweldige vooruitgang en hoewel het steeds moeilijker zal worden verbeteringen aan te brengen, heb ben we de goede hoop, dat we het straks zonder hulp kunnen stellen. De landbouw-export neemt een grote plaats in op onze betalings balans; hulde aan de Nederlandse landbouw voor de inspanning die hij zich getroost heeft. Wat is nu het verband tussen de betalingsbalans en de belasting betaler? Deze, dat indien in Neder land geen belasting zou worden geheven, er een geweldige invoer- behoefte zou ontstaan .doordat men op grote schaal zou gaan kopen. De belastingpolitiek moet dus de be talingsbalans in evenwicht houden. De koopkracht van de gulden moet op peil worden gehouden. Na de bevrijding was er zeer veel geld beschikbaar; er was een wan verhouding ontstaan tussen de goe derenmarkt en het geld. Door geld- zuivering en andere maatregelen is toen het Nederlandse volk een stuk koopkracht ontnomen, waardoor inflatie kon worden voorkomen en wij kunnen nu zeggen, dat ons land het minst onderhevig is geweest aan stijging van lonen en prijzen. Dikwijls hoort men zeggen, dat de overheid zeer veel geld uitgeeft en de minister zeide dit niet te kunnen ontkennen. De begroting voor 1950 toont een cijfer aan van niet minder dan 3'/* milliard gul den. De helft hiervan echter komt voor rekening van drie grote doel einden, te weten renten en aflos singen van de staatsschuld, herstel oorlogsschade en militaire uitgaven. Bedroeg de staatsschuld voor de oorlog 4 milliard, in 1945 was deze gestegen, door het Duitse wan beheer, tot 24 milliard. De vaste lasten aan rente en aflossing be lopen 560 mïllioen per jaar, herstel oorlogssehade 490 milliocn. militaire uitgaven 710 millioen .Het tekort op het Landbouw-Egalisatiefonds bedroeg in 1946 425 millioen. in 1948 225 millioen en thans is de raming 175 miliioen. Ook moet men niet vergeten, dat op deze begroting drukken de kos ten voor de pensioenen, sociale voorzieningen, het onderwijs, jus titie, politie enz. Wanneer men het totaal van de overheidsuitgaven be cijfert, komt men tot een percen tage van 30.7 van het nationale inkomen. Zeventien procent hier van keert echter weer tot de be lastingbetaler terug in de vorm van rente, pensioen enz. Ten aanzien van het ambtenaren corps zeide de minister, dat dit van 131.000 in 1946 is ingekrompen tot 100.000 nu; ook van verschil lende onderdelen gaf spreker cijfers en hij noemde zijn eigen depar tement de boosdoener in dit op zicht, daar men meer mensen heeft moeten aanstellen om de belastin gen binnen te krijgen. Wil ons land zich blijven geven aan al de taken, die het nu ver zorgt, dan is het heffen van zware belastingen onvermijdelijk. Deze belastingen zijn te onderscheiden in directe en indirecte Uit een oog punt van rechtvaardigheid zijn de directe belastingen het meest aan bevelenswaardig, omdat men reke ning kan houden met allerlei fac toren. Toch zal een lichte ver schuiving van de directe naar de indirecte belastingen gewenst zijn. De verhouding in ons land is 60— 40, maar in België is dit juist andersom. Uitvoering stond spreker vervol gens stil. bij de bezwaren, die bij het publiek leven tegen de heffing van te hoge directe belastingen, waardoor de lust gaat ontbreken meer te verdienen. Inderdaad ge loofde de minister, dat hierin een kern van waarheid in gelegen is. Gepoogd zal dan ook worden hier in enige verbetering te brengen. Een ander bezwaar is, dat de be lastingbetaler gaat rebelleren tegen de fiscus, aan wie hij zich zoveel mogelijk zal trachtten te onttrek ken. Tijdig zullen hier dus maat regelen moeten worden getroffen. Aangekondigd is en deels reeds toegepast, een opheffing van de Ondernemingsbelasting, verlaging omzetbelasting en loon. en inkom stenbelasting; niettemin zal de be lastingdruk zwaar blijven. Daarom moet er gestreefd worden naar een zo groot mogelijke rechtvaardig heid Men zal nu trachten te ko men tot belastingvereenvoudiging, waaroe een commissie is ingesteld; ook het beruchte aangifte-biljet zal onder de loupe worden genomen. Wat de achterstand bij de admini stratie betreft, gaf de spreker de verzekering, dat men met grote zorgvuldigheid elk geval zal onder zoeken, zodat er geen moeiliikheden kunnen ontstaan Aan het einde van zijn rede, wees de spreker er op, dat de Cen trales voor Landbouwboekhouding de bases verschaffen voor het voe ren van een gezond economisch bedrijfsleven en dat het werk af straalt op de arbeid van het depar tement van Financiën. Spreker hield zich overtuigd, dat de samen werking tussen hem en de belas tingbetaler, verenigd in de Land bouwboekhouding, zal worden be stendigd. Een groot aantal schriftelijke vragen werden na de pauze door de minister beantwoord. Emigranten naar Israël moeten in dienst Het ministerie van buitenlandse zaken te Den Haag vestigt er de aandacht op, dat personen van dienstplichtige leeftijd, die naar Is raël emigreren, rekening dienen te houden met het feit, dat zij daar te lande onmiddellijk voor militaire dienst kunnen worden opgeroepen, ook al hebben zij hun dienstplicht in Nederland reeds vervuld. Zoals gemeld zal de ministers conferentie in Djakarta vijf dagen later dan aanvankelijk was be paald aanvangen, nl. op 25 Maart, in verband waarmee de vertrek data van de Nederlandse ministers en hoge ambtenaren eveneens ge wijzigd zijn. Thans staat vast, dat de minis ters Goetzen en van den Brink op Donderdag 16 Maart van Schiphol zullen vertrekken. De ministers van Maarseveen en Lieftinck en staatssecretaris Blom, die minister Stikker, die verhinderd is, zal ver vangen (minister Schokking zal op de conferentie vertegenwoor digd worden door staatssecretaris Fockema Andreae, die zich reeds in Indonesië bevindt), zullen 21 dezer afreizen. Do ministers Goetzen en van den Brink zullen vergezeld wor den door de heren mr. H. A. M. van den Dries, plaatsvervangend secretaris-generaal van het minis terie van financiën, mr. S. Th. J. Teppema, plaatsvervangend direc teur-generaal van de buitenlandse economische betrekkingen van het ministerie van economische zaken, drs. P. J. Ridder, plaatsvervan gend hoofd der financiële afde ling van Minuor en mr. J. van Gorkom, secretaris van de minis ter zonder portefeuille van dat ministerie. Nog nader zal worden beslist welke hoge ambtenaren op 21 Admiraal van Holthe bezocht België De bevelhebber der zeestrijd- krachten, tevens chef van de ma rinestaf, vice-admiraal Jhr. E. J. v. Holthe, bracht Woensdag een be zoek aan België. Hij was vergezeld van zijn adjudant luitenant ter zee eerste klasse Jhr. H. de Jonge van Ellemeet en van kapitein-luitenant ter zee G. Koudijs van de marine staf. In Brussel en in Ostende wer den besprekingen gevoerd over de samenwerking tussen de Belgische en Nederlandse marines. dezer zullen meereizen. 14 Maart vertrekken reeds de heren mr. Th. H. Bot en H. J. Wijnmalen van het Uniesecretariaat; op 21 dezer zal dr. P. J. A. Idenburg volgen. De verwachting is dat de con ferentie in Djakarta circa zeven dagen zal duren. De ministers en him adviseurs zullen aldaar waar schijnlijk in hotel Des Indes ver blijf houden. INTERNATIONALE FONDSEN GEDRUKT AMSTERDAM. 10 Maart Van daag was de handel uiterst gering. Unilevers vielen op met een ope ningsverlies van ruim twee punten, hetgeen werd toegeschreven aan de gisteren behaalde overwinning van de Labour Partij. Er volgde 'n klein herstel tot 222'/;. gisteren 224. Ook Olies openden een tweetal punten lager en fluctueerden hierna slechts weinig. Gesloten werd op het laag ste punt van de dag. nl. 285 V, tegen gisteren 287 7/8. Voor het overige zat er weinig beweging in de in- dustriemarkt. Ook de cultuurmarkt lag licht ge drukt met uitzondering van certifi caten Deli, die op 141'/; een fractie hoger waren dan gisteren. HVA's zagen zich een drietal punten ont gaan. Amsterdam Rubber was twee punten lager. Op de scheepvaartmarkt ging uiterst geringe handel gepaard aan verliezen van een tot drie punten, zo noteerde Rotterdamse Lloyd 139 1142). Paketvaart 135'/; (137";>, aan delen K.N.S.M. en Scheepvaart Unie waren ner saldo prijshoudend. De Staatsfondsenmarkt was licht verdeeld en zeer stil; ook op de Amerikaanse markt was het aantal noteringen uiterst gering. Het agio bleef onveranderd. Gisteren zijn 734 certificaten verhandeld. In aandelen Polmanshuis is giste ren voor 40.000 gulden nominaal verhandeld tegen 100";. Ook van daag kwam een notering tot stand, n.l. 100. Prolongatie 2% procent. Voetballer en onderduiker De Marechaussee zoekt op het ogenblik naar een zekere W. v. d. K., die zich niet voor de militaire dienst had gemeld, v. d. K., die zich onder zijn eigen naam had laten overschrijven naar de Hil- versumse voetbalclub „Donar", werd tijdens een wedstrijd aange moedigd met het geroep: „Vooruit Btouwer". Argwaan bij de tegen partij leidde tot een onderzoek bij de K.N.V.B. en vandaar verder, tot tenslotte de militaire politie ontdekte, dat men hier een deser teur bij de kop had. „Brouwer v. d. K." is maar schielijk onder gedoken. LONDEN. De Engelse con servatieven mogen dan de rege ring in het Lagerhuis nog niet verslagen hebben, toch behaalden zij een overwinning öp Labour bij een officieuze wedloop naar het operagebouw, waar een ballet voorstelling aan de gang was. De conservatief Lyttelton was de eer ste der parlementsleden, die bij de opera aankwam, buiten adem, maar met alle ordetekens nog op hun plaats. Hij sloeg Attlee met ruim vijf minuten. Aantal Per Eerste Volg. kind. dag kwart. kwart. 1 f 0.42 f 32.34 f- 32.76 2 f 0.88 f 67.76 f 68.64 3 f 1.34 f 103.18 f 104.52 4 f 1.91 f 147.07 f 148.98 5 f2.48 f 190.96 f 193.44 6 f3.05 f 234.85 f 237.90 7 f3.62 f 278.74 f 282.36 8 f4.19 f 322.63 f326.82 9 f 4.76 f 366.52 f371.28 10 f5.33 f410.41 f415.74 11 f5.90 f 454.30 f 460.20 12 f6.47 f498.19 f 504.66 Advertentie Bij voo rj aars be art van het huis hebben de handen veel te lrjden. Hamea-Gelei maakt ze weer zacht als zijde, gaaf en blank. Voor de gezinnen met een gro ter aantal kinderen dan 12 moe ten de bedragen, die voor 12 kin deren zijn aangegeven, per kind worden verhoogd met 57 cent (per dag), f 43.89 (voor het eerste kwartaal) en f 44.46 (voor het tweede, derde en vierde kwar taal). AANSTAANDE ZOMER AMSTERDAM, 10 Maart. Deze zomer zullen buitenlandse en binnenlandse toeristen met een luxe kruiser, die een accomodatie heeft voor vijftig passagiers, een tocht kunnen maken van zeven dagen, die in de hoofdstad begint, over het IJselmeer en de Wadden zee. Tal van plaatsen (Enkhuizen, Texel, Stavoren e.a.) worden aan gedaan. Vandaar uit worden ex cursies gemaakt naar beziens waardigheden (Alkmaarse kaas markt, inpolderingswerkzaamhe den Z.O. Polder, Marken en Vo- lendam etc.). De kruiser, die de naam „Prinses Irene" zal dragen, krijgt een bemanning van twintig koppen. De tochten, die van eind April tot eind September worden georganiseerd, zullen de naam dragen van „See Holland Cruises". Het ligt in de bedoeling na afloop van het zomerseizoen naar de Middellandse Zee te vertrekken en daar van een der havens uit 14-daagse tochten te maken. Prinses Josephine Charlotte, de 22-jarige dochter van koning Leopold, is Vrijdagavond per vliegtuig te Brussel aangekomen om Zondag haar stem uit te bren gen bij de volksraadpleging. Reeds voordat het toestel was gearriveerd hadden de 3000 Bel gen, die de prinses waren komen verwelkomen, het cordon van de rijkswacht doorbroken. Toen het lijnvliegtuig uit Zürich, waarin de dochter van koning Leopold zich bevond, om 18.00 uur voor het hoofdgebouw was getaxied, werd het dan ook onmiddellijk omstuwd door een dichte menigte, die de prinses luide toejuichte en toezwaaide met vlaggetjes. Grote borden waren meegevoerd, waar op te lezen stond: „Ja, de koning komt terug", terwijl spreekkoren „Leopold, Leopold" aanhieven. De politie slaagde er niet in 'de en thousiaste Leopoldisten op een afstand te houden, zodat de auto, die de prinses naar het paleis te Laeken moest vervoeren, de rol trap van het vliegtuig niet kon bereiken Na talrijke vergeefse pogingen werd teneinde raad de hulp inge roepen van de brandweer van het vliegveld, doch de twee wagens, die uitrukten om de prinses in het belegerde vliegtuig te ontzetten, vermochten niet de geestdrift van het publiek met hun schriele wa terstraaltjes te blussen. De brandweerauto's werden al spoedig bestormd door leden van koningsgezinde jeugdorganisaties en zij gaven het toen maar op. Eerst toen de minister van bin nenlandse zaken, Albert de Vleeschauwer, die er in geslaagd was het toestel te benaderen, een korte toespraak had gehouden, waarin hij verzocht ruimte te ma ken en ook de prinses zich even in de deur had vertoond, kreeg zij, evenals de andere passagiers, de gelegenheid het vliegtuig te verlaten en in de gereed staande auto plaats te nemen. Het was toen echter reeds 18.45 uur Verschillende personen, die bij de ontvangst van de prinses bij het vliegtuig hadden moeten zijn, waren nog steeds niet in hun po gingen hiertoe geslaagd. Voordat de prinses in de auto stapte, moest zij nog vele bloem stukken in ontvangst nemen. Overal langs de route naar het paleis te Laeken, waar zij tot Maandag bij koningin Elisabeth zal logeren, werd zij door de be volking hartelijk toegejuicht. HR. MS. „DOLFIJN" NAAR DE POOLCIRKEL Maandag a.s. begint voor Hr. Ms. onderzeeboot „Dolfijn", thans lig gend in de Waalhaven van Rotter dam, een oefenreis van 6 weken die het schip tot aan de Poolcirkel zal brengen. Doel van de tocht is het materiaal en het uithoudingsvermo gen van de bemanning in koude streken te beproeven. De bemanning van 63 koppen, bij wie een medicus, krijgt 6 ton voed sel mee. Speciale kleding zal de reizigers beschermen. Terwijl practisch alle Londenaren naar het centrum waren getrokken om de Franse president Vincent Auriol te begroeten, was de ploeg van de Oxford-universiteit op de Theems aan het oefenen voor de 1 April-race. Na afloop van de trainingstocht trok de bemanning de boot weer op de kant. BUITENLANDS OVERZICHT Morgen Zondag zullen ruim 3 li millioen Belgen naar de stembus geroepen worden om het parle ment te adviseren of Koning Leo pold al dan niet zal terugkeren. Want beslissen doet het referen dum van morgen niets, het geeft alleen een aanwijzing aan het Bel gische parlement, hoe het volk zelf over de terugkeer van Koning Leo pold denkt. Van grote waarde voor een prac- tische oplossing is echter deze uit slag ook nog r.iet, want de par tijen zijn het niet eens kunnen worden over h t percentage, dat voor de stemming in het parlement beslissend zal moeten zijn. De libe ralen menen, dat de Koning min stens 60 van de stemmen moet krijgen om de steun van de libera len te verwerven en c. e 60 zou de Koning ook in het Walenland moeten hebben en ook in Brussel. Bijv. 80 der stemmen voor de Koning in Vlaanderen en 50 in Wallonië zou v or de liberalen niet voldoende zijn om aan de terugkeer van de Koning -nee te werken. Want zo zeggen de „die-hards" on der hen, Leopold moet niet alleen de Koning zijn van de Vlamingen, maar ook van de Walen. Het is in tussen duidelijk, dat op deze wijze aan een kleine liberale minderheid in het Walenland, de beslissing in handen gegeven wordt voor geheel België. Dat de katholieken daar niet in trapten, begrijpelijk en zo was met de liberalen geen compro mis mogelijk. Nog bonter maken het de socia listen, die van de koningskwestie een politieke zaak hebben gemaakt van de eerste orde en eigenlijk de enige partij zijn. die van deze zaak een politiek dogma maakten. Wat intussen niet verhinderd heeft, dat ook onder de soc'alisten er zeer velen zijn, dij zich vol walging heb ben afgewend van de minderwaar dige wijze, waarop van die zijde in deze zaak tegen de Koning en ook tegen zijn echtgenote, is geageerd. De socialistische wethouder van Gent de Blanquar' die openlijk heeft geprotesteerd tegei de on waardige wijze, waarop de socialis tische pers over de Koning roddel de en zich daarbij zelfs niet ontzag met vervalsingen het publiek tegen de Koning op te zetten, staat zeker niet alleen. De socialistische eis, dat de Ko ning morgen minstens 70 van de stemmen zal moeten hebben, niet alleen in Vlaanderen, maar ook in Brussel en het Walenland, willen zij meewerken aan de terugkeer van de Koning, is niet alleen vol komen ondemocratisch, maar il lustreert ook heel duidelijk, dat men zich daar voor de duidelijk uit gesproken wil van het volk niet wenst te bukken. De katholieken hebben in deze omstandigheden zich niet voor een bepaald percentage uitgesproken, maar men neemt aan, dat zj de be slissing aan de Koning zullen over laten, omdat deze alleen tenslotte beoordelen kan met welk vertrou wen van het volk hij regeren kan. Zoals men weet heeft de Koning alleen maar een negatieve mede deling hieromtrent gedaan n.l. dat wanneer hij in het gehele land min der dan 55 der stemmen zou krijgen, hij zal aftreden. Het Gallup Instituut heeft er zich niet aan gewaagd hier enige pro- nose te stellen en ons dan ook in volkomen onzekerheid gelaten. Wel zijn er enkele Belgische bladen toe overgegaan om aan de hand van de in Juni j.l. gehouden verkiezingen een mogelijke uitslag te distilleren, waarbij zij dan kwamen tot een percentage voor de Koning van 58 pet. Het ligt intussen voor de hand, dat bij een normale verkiezing heel andere invloeden in het spel zijn als bij dit referendum, vooral nu er door de liberale en socialistische tegenstanders een zo felle persoon lijke compagne tegen de Koning is gevoerd. Hoe de reactie daarvan, bij het Belg. volk zal zijn, is moei lijk te zeggen. Vast staat, dat het kath. volk rotsvast achter zijn Ko ning staat, terwijl ojk onder de li beralen en socialisten d' Koning nog vele vriende i telt. Een groot deel van de agitatie tegen de Ko ning moet echter gezocht worden in het anti-clericalisme, dat in Bel gië nog altijd welig tiert. Koning Leopold is een godsdienstig vorst, die zijn katholicisme niet onder stoelen of banken steekt en dit heeft hem in liberale en socialisti sche kringen heel wat sympathie gekost. Zrjn broer, de tegenwoordi ge regent, is meer liberaal georiën teerd en daarom in deze kringen meer populair. Daa .aart heeft Ko ning Leopold in ho„e mate de ka raktereigenschap vi n de beide vo rige Leopolds, d'. ook zijn voorgan gers op de koninklijke troon waren n.l. dat zij persoon"';'k invloed wil len uitoefenen op het regeringsbe leid. Bij een constitutionele monar chie geeft dit gemakkelijk botsin gen, maar dit persoonlijke beleid van de Leopolds is voor het land en volk dikwijls een grote zege ge weest. Democratie is in theorie vaak heel mooi, maar een Koning, die zijn verantwoordelijkheid voor zijn land en volk zwaar aanvoelt en de belangen van zijn land nu en dan eens tracht aan de speelbal van de politieke partijbelangen te onttrek ken, strekt zijn land vaak ten zege. Maar de politieke partijleiders ne men hem dit in hoge mate kwalijk. Deze week is nog gebleken, hoe de Koning in de critieke voor-oorlog- se dagen de heer Spaaknog wel eens op zijn nummer heeft gezet, toen deze niet zoveel ruggegraat bleek te bezitten, als voor een mi nister-president wel gewenst bleek. Dat de heer Spaak dit niet verge ten heeft, ondervond Koning Leo pold de laatste jaren en de 'laatste weken wel heel duidelijk. Laten we intussen en voor de rechtvaardigheid tegenover Koning Leopold en voor het belang van het Belgische volk, dat deze agitatie van liberalen en socialisten de Ko ning niet langer zal Verhinderen zijn grondwettige taak spoedig te hervatten. Want een langer duren van het regentschap, kan voor Bel gië slechts noodlottige gevolgen hebben.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3