Italiaanse landloze boeren nemen grond in beslag Bakstenen als munitie in overvloed voorhanden Hoe in de Noordoostpolder gebouwd zal worden Heidense chaos en christelijke opbouw Nieuwe moties van Churchill bedreigen Labour-regering Onteigening met de rode vlag Slachtoffers Woeste Hoeve Terugkerende militairen De Russen liepen weer weg Spanning in het Lagerhuis Neiging om het werk te hervatten De Kon. Marine en de R.I.S. Berlijnse jeugd leverde slag Eet rustig eieren en kippenvlees Naar wij vernemen Klokkenspel in watertoren Industrieterrein bij Emmeleroord Het Verre Oosten Nieuwjaarsvieringen - Dobbetdemonen Knalvuurwerk - Het kanon Krakatau Hoe leven de troepen in Indonesië? Auto rijdt op petroleum Parijs begroette Auriol enthousiast MAART 1950 PAGINA 5 ROME (Reuter). In de Sici- liaanse heuvellanden trokken Vrij dag tussen de dertig- en vijftig duizend landloze boeren op, om gronden van grote landgoederen in bezit te nemen. De boeren, die op ezels rijden of te voet er op uit gaan, waarbij zij worden voor af gegaan door dragers van rode vlaggen, paalden de door hen uit gekozen stukjes grond af en be gonnen het ongecultiveerde land om te ploegen; duizenden hecta ren grond werden in beslag ge nomen. Ook op Sardinië hebben de landloze boeren uitgebreide stuk ken woeste grond in beslag geno- mer. In de Zuid-Italiaanse provin cies Calabrië en Lucania blijven duizenden boeren verblijf houden op het door hen in de afgelopen week in beslag genomen land, vastbesloten hier niet van te wij ken. Tot dusverre is door de land loze boeren nog niet gereageerd op de Donderdag door de regering, aan de hand van de noodtoestand, genomen maatregel, waarbij is bepaald dat, direct ingaand, een half millioen hectare grond van grote landgoederen zal worden af genomen en ter hunner beschik king gesteld. Bij het Italiaanse parlement is thans een wetsontwerp in behan deling, dat beoogt nog meer grond van grote landgoederen af te ne men en ter beschikking vain de landloze boeren te stellen. Bovendien heeft de regering deze week een tienjaren-program- ma goedgekeurd, waarbij een be drag van ongeveer vijfduizend Moh. Roem 21 Maart naar Indonesië Naar wij vernemen zal de Hoge Commissaris van Indonesië hier te lande, de heer Moh. Roem, op 21 Maart a.s. per vliegtuig naar Indo nesië vertrekken ter bijwoning van de conferentie van Unie-ministers te Djakarta. In verband met de herdenking van het drama op Woeste Hoeve, vermelden wij hier de namen van slachtoffers van de Duitse repres- sailles op 8 Maart 1945, voorzover zij afkomstig zijn uit onze rayons. Van drie personen heeft men de identiteit nimmer kunnen vaststel len. Assen: W. F. van Dijk, 26 j., A. P Smitshuyzen. 27 j., L. Steen, 45 jaar; Beilen; K. Schra, 28 j.. J. Vroom. 25 j.; Borger: H. Meiieringh, 55 j.; Dedemsvaart: H. Drost, 24 j.; Deventer: J. van Bruggen, 22 j„ A. J. Janse, 46 j., M. Klomps. 20 j„ H. I.angevoort. 43 j.. H. J. Naber, 43 j., F H. Stoffer. 25 j., H. A. J. H. Schamhart. 40 j., P. R. Tiitters, 31 i P. v. d. Veet. 49 j.; Eelde: S. HoHjer. 39 j.: Emmen- W. Frieling, 21 i.. H. Hadders. 28 j.. H. de Lange sa i F.mmer Compascuum; J. D. Brian. 27 j.: Exloo: J. Schoenmaker. 47 i Groningen: H. Koopmans, 25 W. ManM. 51 i.: Heiloo: A. du Bois. 29 j.; Hellendoorn: J. Kaptei.in 43 j.; Hollandspveld: O. Zomer 47 i.: Hoogeveen: .T, Dekker, 24 i.. H. Schipper, 36 i., P. C. v. d. Velde, 48 i.: Meppel: P. Dubbeldam, 31 i. J. F Haytink. 28 j.; Ruinen: J. Wie ren ga; Oud-Schonebeek; J. A. Veldwachter. 36 j.: Boven-Smilde: A. de Vries, 37 Terschelling: Th. Hartlief. 35 j.: Terwolde: A J. Na- les. 36 j.: E Plette. 46 j.; Tietjerk: J R. Kröttje, 33 j.: Zwartsluis: X R. de Goede. 37 j., A. Slurink. 29 r: Zwolle: J. G. .Toosten, 23 j.. H. M. Fodink, 25 j.. X Stutvorst. 44 j., J. K. Wendt. 36 j.: Zwollerkerspel: H. G. J. Huijskamp, 38 j„ X Stroom- berg, 49 jaar. Met het troepentransportschip Waterman", dat op 2 Maart uit Tandjong Priok is vertrokken en vermoedelijk op 24 Maart in de ha ven van Rotterdam zal aankomen zullen de volgende militairen uit Noordhollands ..Noorderkwartier aankomen: Uit Alkmaar: W. Gerla, Reeker straat 5; J. Bleumers. Bisschop Bot- temannestraat 14; C. X Beentjes, Paardenmarkt 5; J. Otter, Toorn- burg 11; W. Broersen, Hoornseweg 16' P Helder, Nieuwpoortslaan 89. Uit Den Helder: H. W. Toes Bas- straat 7; J Brand Binnenhaven 126- J de Vrij, Sluisdijkstraat 114; J. Moelaert. Spechtstraat 26, J. Eve- lo. Kerkgracht 52. Uit Enkhuizen: J. P. Bos. Snouck- straat 11; B. de Paauw, Compagnie straat; G. Witlam, Burgwal 25; D. Jaring, Venuslaan 57; M. Broers, Kruislaan 20. P. Veken, Groeneweg 4, J. Bij waard Middengeestweg 54, Bergen; S. Prins, Dijkweg en J. Prins, Geu- zenbuurt, Andijk-West; F. Heere- nians en J. P. de Winter en J. J. Bijman te Castricum- V. Graft en X Ploeg, St. Pancras; "P. Dekker K. Schuiling, Anna Paulowna; C. Brieffies, Lutjebroek; P. Huyberts, Baarsdorpermeer; C. Klos, Hyppoli- tushoef; X Koomen, Aartswoud; N. Mes. Hem: D. Schouten, Drieboom- laan 114, Hoorn; P, Snijders, Boom gaard 8 Z.-Scharwoude; X Veld man 't 'Veld; X v. d. Woude, Rin- negom; G. Schouten, H.H.waard; C. v. Baarsen. Volgerweg, Beemster; P. Manshanden Hoogkarspel; F. Bierhallder, Noorddijk, Beemster; H. Bosma H.H.waard; N. v. d. Eng, Akersloot; N. Haakman, Onderdijk; K. Borst, St. Maarten; J. Koenraadt, Middenmeer; X Duyves, N.-Schar- 'A'onde- J. Schouten, Westerblokker; X Zoon, Heerenweg 211, Heiloo; T. Commandeur, Wogmeer; J. Buisman, Midwoud; J. Bakkum Limmen; C. Oud. Zuid-Schermer; V. Noordeloos, Hoogkarspel; X Langedijk, Abbc- kerk. De volledige passagierslijsten liggen op de bureaux van ons blad ter inzage. millioen gulden beschikbaar wordt gesteld,' om uitgebreide economi sche verbeteringen in het armoe dige Zuid-Italië tot stand te bren gen. De regering heeft de politie in geheel Italië opgedragen de orde strikt te handhaven. Er is geen melding gemaakt van ern stige botsingen. LAKE SUCCESS, 10 Mrt (Reu ter). De Sovjet-Russische afge vaardigden hebben wederom een vergadering van een lichaam der Verenigde Naties uit protest tegen de aanwezigheid van de Chinese nationalistische afgevaardigde verlaten. Thans was het een ver gadering van de „interim-com missie voor de programma's van de economische en sociale raad". Sinds het begin van het jaar heb ben de Russen zich uit 15 verga deringen van de Verenigde Naties teruggetrokken. GEEN WIJZIGING IN GRATIEBELEID Op vragen van het lid der Twee de Kamer de heer Welter (KNP) betreffende het verlenen van gratie aan hen, die tijdens de oorlog poli tieke fouten hebben begaan, over eenkomstig de door Zijne Heiligheid de Paus geuite gedachte bij de ope ning van het Heilig Jaar, heeft de minister van Justitie geantwoord, dat de regering overeenkomstig de gedachte, door Zijne Heiligheid de Paus geuit, in de afgelopen jaren reeds veelvuldig en in grote omvang gebruik heeft gemaakt van het gra- tierecht ten behoeve van hen, die tijdens de oorlog politieke fouten hebben begaan, en daardoor mati ging heeft gbracht in gerechtvaar digde straffen en maatregelen. De regering doet dit nog bij voortduring en zal dit blijven doen. Reeds op grond van het boven staande behoeft de regering het voorbeeld van andere landen niet te volgen en bestaat er geen aanlei ding in haar gratiebeleid wijziging te brengen. Verzending van zeepost Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden; de data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië en N.- Guinea: m.s. „Johan van Oldenbar- nevelt" (11 Maart '501; Antillen: s.s. ..Breda" (16 Maart '50); Suriname: m.s. „Helena" (15 Maart '50). LONDEN, 10 Maart (Reuter) De Conservatieve Britse leider, Winston Churchill, heeft de Labour- regering een nieuw struikelblok in de weg gelegd, door een etmaal na de regeringsoverwinning van Donderdagavond opnieuw met een motie te komen, die is gericht tegen de 169 millioen pond sterling, die de regering vraagt om het begro tingstekort te dekken. Evenals de motie tegen de natio nalisatie van de staalindustrie zal de regering ook deze nieuwe motie als een vertrouwenskwestie be schouwen. In de nieuwe srtrijd zal de minis ter van Volksgezondheid, Aneurin Bévan, een grotere rol moeten spe len dan de minster van Financiën, omdat Bevan voor zijn natitmale gezondheidsdienst 98 millioen pond meer vraagt dan in de begroting ervoor is uitgetrokken. Men verwacht, dat de nieuwe motieDinsdag in debat wordt ge bracht. Maandag zal Bevan opnieuw door Churchill op de korrel worden ge- DE STAKINGEN IN FRANKRIJK PARIJS, 10 Maart (Reuter). Vandaag reden te Parijs 300 bussen De Metrodienst functionneerde nor maal. De gas- en electriciteitsfa- brieken kunnen aan de vraag vol doen. In andere takken van bedrijf, waar naar schatting een half mil lioen arbeiders staken, was de toe stand niet overzichtelijk. Er wordt gestaakt in de metaalindustrie, bij de verzekeringsmaatschappen, bouw vakken chemische industrie textiel industrie, op vliegvelden en ook in sommige mijnen in het gebied van Pas de Calais. In niet-communisti- sche kringen verklaart men, dat de neiging om het werk te hervatten, toeneemt. Ongeveer 20.000 arbeiders van de genationaliseerde Renault- fabrieken zijn weer aan het werk gegaan. Air-France deelt mede dat de diensten op de' vliegvelden Orly en le Bourget normaal functionneren De helft van het reinigingsperso- neel te Parijs is nog in staking. BESPREKINGEN NA DE CONFERENTIE IN DJAKARTA Het 'ligt, aldus een mededeling van de marinevoorlichtingsdienst, niet in de bedoeling aangelegen heden, die specifiek de Koninklijke Marine betreffen, op de a.s. confe rentie van ministers in Djakarta te bespreken. Talrijke onderwerpen, de marine betreffende, zijn tijdens het vorig verblijf van de staatssecretaris in Indonesië in besprekingen, die zich door een zeer goede geest ken merkten, geregeld. De problemen voor de samenwerking in de verre toekomst zijn veelomvattend en de daarvoor ter conferentie beschik bare tijd wordt onvoldoende ge acht. In dit verband kwam tijdens zijn laatste bezoek de staatssecre taris met de minister van Defensie der R.I.S., de sultan van Djokja, overeen dat daarover na de con ferentie de besprekingen zouden worden geopend. Zoals bekend, kan de Nederlandse minister van Oor log en Marine in verband met de vergaderingen het Atlantisch Pact betreffende, de conferentie te Dja karta niet bijwonen. CURSUS VOOR MELKCONTROLEURS De derde cursus tot opleiding van controleur-stamboekhouder voor Rundveefok- en/of contrólevereni- gingen, welke van begin Septem ber 1949 tot begin Maart 1950, van wege het Rijkszuivelconsulentschap voor Noord-Holland werd gegeven, werd tot het einde gevolgd door 28 leerlingen. Na gehouden prac- tisch, schriftelijk en mondeling examen verwierven een 20-tal can- didaten het diploma van bekwaam heid, nl: H. van Assen, Schellink hout, P Blaauboer, Hoogwoud, W. Brui'jn, Stompetoren, P. Hoog karspel, Wognum, J. Hooijberg, Hobrede, R. Jagt, Assendelft, G. A. Kampen, Schellinkhout, J. Ka ter, Breezand, C. Klaver, Sijbe- karspel, A. Keizer, Julianadorp, P. Koopman, 't Zand, B. R. Lode- wijk, Julianadorp, C. Mus, Hoorn, H, D. Pias, Oosthuizen, J. Ros, 't Zand, C. Ruiter, Westwoud, D. v. Tial, Alkmaar, A. Verhulst, Heerhugowoaard, B J. van Vliet, St. Maarten, G. Vrijburg, Abbekerk. Èen 8-tal candidaten moest wor den afgewezen. nomen, als een andere kwestie van vertrouwen de woningbouw door het Lagerhuis zal worden be handeld. De Conservatieven heb ben ook over deze kwestie ten amendement op de troonrede in gediend. Ontwerp voor nieuwe Pachtwet aangeboden Vrijdag werd namens de interde partementale commissie tot herzie ning van de pachtwetgeving door prof. mr. dr. G. van den Bergh, voorzitter, en mr. L. de Vries, se cretaris, het rapport van deze com missie aan de ministers van justitie en van landbouw, visserij en voed selvoorziening ter hand gesteld. Het rapport bevat een volledig ontwerp over een nieuwe pachtwet met uit voerige toelichting. BERLIJN, 10 Maart (Reuter). Op de grens van de Amerikaanse en de Russische sector van Ber lijn is het heden tot een gevecht gekomen tussen socialistische en communistische jeugd. Het ge vecht begon rondom een luidspre ker der sociaal-democraten, die van de Amerikaanse kant der sectorgrens een redevoering van Gerhard Eisler in de Russische sector trachtte te overstemmen. Toen leden van de onder com munistische leiding staande vrije Duitse jeugd zich naar het ge vechtsterrein spoedden, werden zij door de socialistische jeugd, die zich in een gebombardeerd huis had verscholen, met een regen van bakstenen begroet. Een West-Berlijnse politieagent, die in de verwarring omver ge lopen was, vuurde een schot in de lucht. De communistische jeugd liet zich niet onbetuigd en wierp terug met bakstenen een munitie, die in het gebombardeerde Berlijn in overvloed aanwezig is. Nadat de leiders van de vrije Duitse jeugd hun volgelingen hadden bevolen de strijd te sta ken. ruimden West- en Oost-Ber- lijnse politieagenten tezamen de honderden bakstenen van de stra ten weg. Eisler had in zijn rede verklaard, dat „wij een volledige lijst bij houden van allen, die zich in West-Berlijn aan de vervolging van democraten" schuldig maken. Hij verzocht de West-Berlijners niet te vergeten, dat zij in het midden van de „Duitse democra tische republiek" wonen. KOFFIE- EN THEE SMOKKELARIJ TE DELFZIJL De gemeentepolitie te Delfzijl wist beslag te leggen op een partij koffie en thee, ter waarde van f 400 die bestemd was om per vissers vaartuig naar Duitsland gesmok keld te worden. De Nederlandse kapitein van het Duitse vissers vaartuig, J. de R„ werd in kort ge ding veroordeeld tot een boete van f 400,een Duitse matroos tot f 50,De eigenaar, hoewel hij met deze zaak niet op de hoogte was, werd wegens het zich illegaal in Delfzijl bevinden veroordeeld tot f 30,boete. De leveranciers H. W. en A. W. B. werden geverbaliseerd wegens overtreding der distributie voorschriften. In Northamptonshire (Engeland) werd de eerste gas-turbine- auto, gebouwd door de Rover-fabrieken te Birmingham, gede monstreerd. De auto heeft twee pedalen, één voor de rem en één voor de versnelling. Voorts is de wagen uitgerust met drie luchtinlaten, terwijl de uitlaat zich achter de bestuurder be vindt. De gas-turbine is op de plaats, waar bij een normale wagen de achterzitplaatsen zijn. Geen „goede morgen" voor de Roemenen BOEKAREST, (KNP). „Begroetingen en gezegden als „goede morgen" en „veel succes'> zijn niet in overeen stemming met de Marxisti sche ideologie en moeten daarom uit de Roemeense taal worden geweerd", ver klaart het orgaan van de „progressieve taalkundigen" in Roemenië „Cum Vorbim" (Wanneer wij spreken) in zijn laatste nummer. Wanneer men „veel succes'" zegt, zo verklaart het blad, dan betekent dit, dat „men zyn kameraad toewenst, dat er in zijn strijd voor het so cialisme iets onverwachts zal gebeuren; dit is in strijd met de opvattingen van het dia lectisch materialisme, dat het toeval ontkent. „Goede mor gen" is nog erger, want dat is een afkorting van „Moge God, of, Mogen de Goden U een goede morgen geven". Het blad beëindigt zijn ar tikel met het verzoek aan zijn lezers over een „goede proletarische groet" te dis cussiëren en doet dan het voorstel om b.v. elkaar te groeten met „Laten wij ons productiequantum verhogen". Het voorkomen van de zg. „hoen- derpest" schijnt bij het publiek enige huivering opgeroepen te heb ben ten aanzien van de consumptie van pluimvee en ook van eieren. In verband hiermede verneemt het ANP van de zijde van de Veeartse- nijkundige Dienst, dat op zich zelf de kans op besmetting van de mens met deze pluimveeziekte uiterst ge ring is, ook wanneer de mens in di recte aanraking komt met een ziek of aan deze ziekte gestorven dier. Hoogstens zou er een lichte oogont steking kunnen ontstaan of een ge ringe longaandoening, maar naar men van de zijde van bedoelde dienst verzekerde is er in de prac- tijk infectie alleen te verwachten, indien men er zich op zou toeleg gen zich te besmetten, zal de oude vestingstad Naarden deze zomer het 600-jarig bestaan vieren. Het feest wordt gehouden van 20 tot 27 Augustus wordt de weduwe D. J. de Braber- Moerlandt. Rotterdams oudste in woonster. vandaag 101 jaar ontving mr. S. J. R. de Monchy. oud-burgemeester van Den Haag, ter gelegenheid van ziin zeventig ste verjaardag, de gouden legpen ning van de Residentie werd Wilhelm Zegler. die mede gewerkt had aan de systematische plundering van Arnhem in de winter 1944-1945. veroordeeld tot één jaar en drie maanden gevan genisstraf met aftrek is prof. dr. ir. F. A. Vening Mei- nesz, directeur van het K.N.M.I. te De Bilt, door de prins-regent van België benoemd tot comman deur in de Orde van Leonold II heeft Philips van de Peruaanse regering de order gekregen tot het leveren van twee radio-zenders, resp. 50 en 20 KW en een complete studio-inrichting komt Donderdag 15 Maart de 44- jarige titulair hoofdinspecteur der directe belastingen W. J. I. M. van B„ wonende te Heemstede, voor de Haarlemse rechtbank. Van B. werd ongeveer een half jaar ge leden gearresteerd wegens het plegen van zeer ernstige malver saties zullen dit jaar, in het kader van „Technical Assistance" aan de Marshall-landen, vijftig jonge hoe ren, tuinders en landarbeiders een studiereis van een half jaar naar Amerika maken bedroeg de export van gezouten haring in heP tweede halfjaar van 1949, omgerekend in vaten van 100 kg, ruim 259.000 vaten. West- Dnitsiand en Oost-Duitsland na men ieder circa 60.000 vaten af. De doliarlanden Amerika en Ca nada kochten ruim 10.000 vaten KOOPMAN TWEEMAAL VEROORDEELD De Bijzondere politierechter te Amsterdam, mr. C. H. Plug, behan delde Vrijdag de zaak tegen de 50- jarige Amsterdamse koopman J. G. ten C., op wien, toen hij werd ge arresteerd, verdacht van het ver handelen van gesmokkelde horlo ges in partijen soms ter waarde van tienduizenden guldens, couponbla den van buitenlandse effecten wer den gevonden, ter waarde van ruim f 100.000.die van een diefstal in de bezettingstijd in Tic] afkomstig bleken te zijn. Voor de couponbladen werd ten C. veroordeeld tot 4 maanden ge vangenisstraf met aftrek en voor het verhandelen van gesmokkelde horloges tot 2 maanden gevangenis, straf en verbeurdverklaring van 'n bedrag van ongeveer f 30.000. Noors schip liep aan de grond Vrijdagmiddag te 12.30 uur liep het Noorse s.s. „Firadentes", groot 4961 b.r.t. bij Walsoorden aan de grond. Ongeveer drie uur later kwam het schip zonder assistentie vlot en vervolgde zijn reis naar Antwerpen. Te Leeuwarden heeft de heer A. D. van Eek, hoofd van de bouw kundige afdeling van de directie van de Wieringermecr afdeling Noordoostpolderwerken te Zwolle verschillende mededelingen gedaan over de bouwplannen voor de dor pen, welke in de Noordoostpolder zijn geprojecteerd. Ons nieuwjaar wordt alweer een flinke boy, doch zijn verre neven moeten nog geboren worden. We gaan vandaag die onbekende neven opzoeken. Kijk, U moet weten, dat in het Oosten minstens 8 Nieuwjaren be staan, de kleinere nieuwjaartjes laat ik maar rusten. De blanken vieren op 1 Januari het ons be kende Nieuwjaarsfeest. Maar ver volgens, als de vastenmaand Rama. dan van de Mohammedaanse be volking voorbij is, volgt de Harie Raja, het sluitingsfeest der Moh. vasten en het einde van de 9de Mo hammedaanse maand. Dan gaat in Indonesië alles wat Islam heet, rondslenteren. Men bezoekt familie en drinkt sterk gesuikerde met blikkenmelk verzadigde koffie met zelfgebakken koekjes, veel gelij kend op onze „Cake". Gaan wij, blanken, op visite, dan offreert men ook limonade in allerlei kleursoor- ten en de visite is meestal stijf en ongenietbaar. Het vrouwvolk gie- gelt ergens achter een gordijntje, terwijl de huisvader alles plechtig beaamt en zelf niet veel zegt, kort om een echte saaie boel. De wegen zijn druk met slente rende opgeschoten jongens in hun beste sarongs (rokken), liefst met verlakte schoenen en 'n blauwe of groene bril op het lege hoofd. Pra ten doen ze weinig, althans als er blanken in de buurt zijn, er wordt verlegen geglunderd en geglim lacht, iets wat een Maleier tegen over een Europeaan meestal pleegt te doen, want steeds geheimzinnig, kunnen ze nu eenmaal niet onge dwongen voor de dag komen. In Indonesië bestaat het vasten practisch hierin, dat men overdag niet eet of drinkt, 's avonds na zessen evenwel tot 's morgens 6 eet men beter dan gewoonlijk, want vóór de Ramadanmaand is ieder in actie om levensmiddelen, vooral kip, te verzamelen. De „Kakie Li ma" of overdekte gang langs de Chinese winkels wordt de eerste dagen soms een walgelijke, onhy giënische glijbaan, daar een vas tende Islam zijn sputum niet mag inslikken. Ook hoort het er bij, dat de lanterfantende Maleier met een meewarige uitdrukking aan de omstanders vertelt, dat het vasten toch zo zwaar en afmattend is. Eigenaardig is wel, dat juist na de 9de jaarmaand men elkaar „Slamat Tahoen Baroe" (gelukkig Nieuw jaar) toewenst. Het feest duurt enige dagen met 's avonds een in lands dansje, dat buitengewoon prozaisch is vergeleken met de prachtige, natuurlijke, ongedwon gen en kunstige dansen der primi tieven. Ja. jammer dat het grootste deel van Indonesië geheel is ver- saaid. mag ik wel zeggen, veronna- tuurlijkt door het degraderende Mohamedanisme. Dat en niets an ders heeft de Maleier, loffelijke uitzonderingen daargelaten, ge maakt tot een indolent, geheimzin nig, veinzend en immoreel individu, zonder enige cultuur of vooruitgang, zonder pit, een erfenis, die uit Arabië eeuwen geleden is overge bracht. Nu komt ook nog het grote Chi nese Nieuwjaar. Dit is praktisch de enigste dag van het jaar, dat Jan Chinees rust en feest. Iedereen gunt dat uit de grond van zijn hart aan da» volk, dat letterlijk dag en nacht zwoegt in het zweet zijns aan- schijns. Inderdaad er is geen ras ter wereld dat zo intens met li chaam en geest werkt als de Chi nees. Niets is hem te veel of te ge ringals er maar een beetje te verdienen valt. Niets te doen valt hem beslist vreemd. Men kan de Chinese wereld vrijwel in 2 groe pen splitsen, n.l. de handelaar (baas) en de knecht, maar de ver houding is ideaal, want in 't gewo ne leven, bij het werken, eten en drinken gaat alles gezamenlijk en tesamen. Alleen bestaat er een diepgaand respect, want ten slotte is de baas de man van de zaak en van de duiten. Op Nieuwjaarsdag gaat de hele zaak aan kant en waar anders de klanten komen winkelen staat een tafel, volgeladen met het vette der aarde. Hierbij levert het varken weer het leeuwenaandeel met worstjes, ronde met spek, uien en knoflook gevulde koekjes, ja wel 20 of meer gerechten uitsluitend van de krulstaart, voorts kip, eend, vis en vruchten en daartussen een keur van limonades, cognac en bier (hij noemt ze meestal „bradie en bie"). Een schaal „lucky strike" ci- garetten prijkt hier en daar, terwijl Ook zijn huisgoden extra worden vergast op wierookstokjes en rode kaarsjes. Rood is vreugde, vandaar wordt alles, vooral de jeugd, in kleurige rode jakjes gestoken en zusjes vlecht eindigt in een sier lijke heirode strik. Zelfs de koekjes zijn verpakt in papier met een veeg rode verf er over heen. en het pe kelvlees is bedolven onder een laag gist, dat vuurrood is. Baas en knechts genieten dan een rijke dis en elke bezoeker wordt gastvrij onthaald op koek, limonades, „bie en bradie" of soms alles dooreen, een Chinese cocktail uit de rijste- breiberg van Oosterse zoetheid i TOEAN SLAMAT Men neemt met de indeling van de woonkernen verschillende proe ven, waarvan de resultaten zeer leerzaam kunnen zijn voor de dor pen in de nog aan te leggen Zuide lijke polders. Alle dorpen zijn aan hoofd- of zijkanalen gedacht, omdat dit het dorpsschoon ten goede komt. In Nagele komen de grote gebou wen, zoals kerken en scholen en ook de winkels in het centrum. Zij worden omgeven door een vrij groot grasgazon, terwijl de huizen systematisch rondom dit centrum zijn geprojecteerd. Voor het dorp je Kraggenburg heeft de polder directie het project van een parti culier architect aanvaard, al gaat zij zelf met de opvatting, waarnaar het dorp zal worden gebouwd, niet accoord. Spoorlijn? Bij Emmeloord komt een vrij groot industrieterrein, dat gedeel telijk al is uitgegeven. Er komen zogenaamde insteelkhavens bij, waarvan er een nog moet worden gegraven. Ook wordt rekening ge houden met de mogelijkheid dat langs dit industrieterrein, dat aan een hoofdkanaal gelegen is, een spoorlijn zal lopen, zodat te Em meloord in de toekomst eventueel een station zal worden gebouwd. Het is namelijk niet uitgesloten, dat. wanneer ook de Zuidelijke polders klaar zijn, door de „twaalf de provincie" een spoorlijn zal ko men, die bij Heerenveen op de lijn LeeuwardenZwolle zal aansluiten. Te Emmeloord komt verder een watertoren van 52'/« meter hoogte, die de eigenlijke poldertoren zal worden, en dus zo sierlijk mogelijk moet v/orden uitgevoerd. Men denkt hiervoor binnenkort een prijsvraag uit te schrijven. Hij zal zo mogelijk van een klokkenspel worden voorzien. Ook bossen Het gevaar van eentonigheid van het polderlandschap kan worden bestreden door enerzijds vooraf de grote lijn vast te stellen, maar ver der de natuurlijke mogelijkheden niet uit te schakelen. Copiëring van natuurschoon van elders zou abso luut verkeerd zijn. In de polder zal op de gronden, welke voor land bouw minder geschikt zijn, bos worden aangelegd, namelijk dui zend h.a. bij Kuinre, 600 b.a, bij Vollenhove en 400 h.a. bij Urk. Bij Emmeloord en op enkele andere plaatsen in de polder komen klei nere bossen. De serie van 125 montageboerde rijen. die voor akkerbouwbedrijven is gebouwd, geeft reden tot grote tevredenheid. Er zal binnenkort worden begonnen met de bouw van een nieuwe serie, ditmaal ook voor gemengde bedrijven. Wanneer er in grote aantallen over een langdurig tijdvak wordt gebouwd, is deze montagebouw zelfs goedkoper dan de traditionele bouw, aldus de heer van Eek. VRAAG AAN DE MINISTER: Het Tweede Kamerlid de heer Goedhart (Arb.) heeft aan de minister van oorlog schriftelijk gevraagd, of deze bereid is een overzicht te verschaffen van de omstandigheden, waaronder de Nederlandse troepen in Indonesië, in afwachting van hun terugkeer naar huis, gehuisvest zijn en ver zorgd worden. Er zijn geruchten, die de voor stelling wekken, dat de op repa triëring wachtende Nederlandse troepen vrijwel niets te doen heb ben, aan verveling en demorali satie zijn prijsgegeven, in onbe woonbare bivakken onderge bracht, soms in vervuilde ruimten opeengepropt worden en dikwijls voedsel verstrekt zouden krijgen, dat niet meer aan minimale eisen voldoet. Vragensteller had vernomen dat de intendance zodanig in gebreke is, dat vele Nederlandse militai ren op blote voeten moeten rond lopen, zodat b.v. de Koninklijke Vereniging van Grenadiers en Jagers „De Garde" hier te lande onder leiding van enige officieren een actie onder de burgerbevol king is begonnen, teneinde het publiek er toe te bewegen op korte termijn wollen sokken ter beschikking van de Nederlandse soldaten in Indonesië te stellen. HET ARCHIEF VAN NEURENBERG NAAR DEN HAAG Het archief van de processen te Neurenberg zal 14 Maart per mi litair vliegtuig uit Duitsland naar het Internationaal Gerechtshof te 's-Gravenhage worden overge bracht, waar het, zoals gemeld, verder bewaard zal worden. Het archief is tijdens de reis aan de zorg toevertrouwd van een leger officier en een lid van het perso neel van het Amerikaanse Hof van Beroep in Duitsland. Het vervoer van het vliegveld Schip hol naar het Vredespaleis zal onder bewaking van de Neder landse marechaussee geschieden. BELANGRIJKE KOSTENBESPARING De heer J. Kooy te Sint Pan cras is er in drie maanden tijds in geslaagd de reeds lang bekende petroieum-motoren aanzienlijk te verbeteren en hierdoor ook bruik baar te maken voor automobielen. Door het gebruik van een lich ter soort petroleum n.l tractorpe- troleum, is het de heer Kooy ge lukt met petroleum een auto even goed te laten rijden, optrekken en lasten vervoeren, als met auto's met benzinemotoren. Door het con strueren op een benzinemotor van enkele vernuftigheden kan de motor in een normale auto omgebouwd worden tot petroleummotor. Een proef van 2000 km, met zulk een auto afgelegd, is bijzonder goed geslaagd Vooral voor Amerikaanse legerwagens, die buitengewoon veel benzine gebruiken, is deze toepassing van zeer groot belang. De prijs ven de petroleum ligt on geveer 14 cent beneden de benzine prijs van tegenwoordig. Dat de proef voor de oorlog niet slaagde, wijt de heer Kooy hoofdzakelijk aan het feit, dat toen deze uitvin ding niet goed werd toegepast, waardoor men kreeg slechte ver branding, zeer vuile motor, slecht starten en optrekken enz. Deze ele menten zijn thans van de baan. De motor start op benzine en schakelt dan automatisch over op petroleum. Hierdoor worden dan ook de grote GMC-wagens weer rendabel ge maakt, aangezien daarop de con structie zeer gemakkelijk is toe te passen door de grote cylinderin- houd. Ook is de proef toegepast op vrachtwagens, welke over bijna on begaanbare wegen een zware last vervoerden. Tevens heeft de proef uitgewezen, dat geen vuile motor meer wordt verkregen, de motor niet meer „pingelt" bij het optrek ken. URK HEEFT WATERLEIDING Onder grote belangstelling van de zijde der bevolking is gistermiddag de drinkwaterleiding op het voor malige eiland Urk in gebruik ge steld. Het eerste water spoot uit een der brandkranen omhoog. De president-commissaris van de N.V. Waterleidingmaatschappij „Overijssel", ir. Wolthuis, hield een toespraak waarin hq opmerkte, dat er wel geen gemeente in Nederland zal zjjn, waar zich in een zo kort tijdsbestek zoveel ingrijpende veran deringen hebben voorgedaan als op Urk. Binnen een jaar werden ruim 1000 aansluitingen op de drinkwa terleiding tot stand gebracht. De president van de Franse republiek en mevrouw Auriol zijn Vrijdag van hun 3-daags statie- bezoek aan Londen te Parijs terug gekeerd. Het Gare du Nord, waar zij arriveerden, was met vlaggen versierd en buiten werd de presi dent door duizenden Parijzenaars enthousiast begroet. Tijdens zijn overtocht over het Nauw van Calais heeft de presi dent het volgend telegram gezon den aan Koning George: „Bij het verlaten van de Britse bodem, met in mij een onvergetelijke herin nering aan de mooie dagen, die wij er hebben doorgebracht, ver zoek ik hunne majesteiten de ko ning en de koningin mijn oprechte dank te willen aanvaarden voor de attenties aan mevr. Auriol en mijzelf betoond. Ik weet welke levendige en trouwe vriendschap het Britse volk het Franse toe draagt. Het blijk van deze vriend schap, dat in de jongste dagen is gegeven, zal mijn landgenoten diep treffen en zal voor onze beide regeringen een duurzame aanmoediging zijn in de taak die wij op ons hebben genomen: de organisatie van de vrede on het geluk van de mensen" (w.g. Vin cent Auriol).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5