Nieuw Regering-Attlee doorstaat weer een krachtproef in Lagerhuis Troepen voor October terug C.V.P.: Koning heeft de meerderheid Labour-regering leeft nog Conservatief amendement over de woningnood verworpen Prins Bernhard te Quebec Mr. van Tets De vliegramp bij Cardiff Panamees schip liep op een mijn bij Terschelling Leopold komt er niet in Minister Bevin kreeg infecties Stalin kreeg honderd pet. Arbeider tijdens zijn werk gedood heden naar Praag Weer een arrestatie te Djakarta Koningin Juliana naar Engeland? Koningin vertrok uit Sankt Anton Vier leden der bemanning omgekomen Wat de Belgen er van zeggen Socialisten Door electrische stroom gedood V-man „niet schuldig" Mr. Fockema Andreae deelt mede: Overgang KNIL-leden naar T.N.I. pijnlijk Vrij baan voor bouwmaterialen Stuurt Rusland de joden naar Siberië? Abonnementsprijs f4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.——; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. HET FEIT E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur; H.N.Smits EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDER, SCHAGEN Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) S H VAN HEDEN Pag. 1 Dinsdag 14 Maart 1950 45e Jaargang No. 11813 Kantoren: HOORN. Draafeingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56, teL 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 De Engelse regering heeft gisteravond laat, op de laatste dag van het debat in het Lagerhuis over de troonrede, opnieuw een vertrouwensvotum gewonnen. Het Lagerhuis verwierp een amendement op de troonrede, ingediend door de conservatief Walter Elliot, met 314 tegen 289 stemmen. De Liberalen stem den voor de Regering. Het amendement van Elliot zegde te betreuren, dat de kwes tie van de woningnood niet in de Troonrede was aangeroerd. De wo ningnood, aldus Elliot, wordt steeds nijpender tengevolge van het steeds geringer wordende aan tal woningen, dat jaarlijks wordt gebouwd. De Regering-Attlee had de vertrouwenskwestie aan het amendement verbonden. Het Lagerhuis was overvol. De afgevaardigden hurkten of ston den dicht op een. De Torries vie len de Labour-regering op haar zwakste punt aan. De woningnood, welke sedert de oorlog fnuikend is geweest, onder meer voor het En gelse familieleven, heeft de La- hour-partij duizenden stemmen bij de laatste algemene verkiezingen gekost. Tussen een a twee millioen personen staan op de wachtlijst voor een woning. Elliot verweet de minister voor Volksgezondheid. Aneurin Bevan, overhaastheid toen deze het vorige jaar verklaarde, dat de tijd in zicht was ,dat aan ieder gezin de beslotenheid van een eigen huis houding kon worden gegeven. Hoewel er al te weinig te dure woningen zijn, zo vervolgde Elliot, Het zou moeilijk zijn voor Ne derland een betere reizende am bassadeur te vinden dan 't thans in Prins Bernhard heeft. Overal waar hij komt gaan de deuren en de harten voor hem open. Prins Bernhard gunt zich wei nig rust. In Ottawa bezocht hij nog ex-premier Mackenzie King om hem het grootkruis in de orde van de Nederlandse Leeuw te overhandigen; de oud-premier, die al geruime tijd ziek is, dankte do Prins in bewogen woorden. St. Laurent, de huidige premier, heeft de Prins verzekerd, dat de Nederlandse immigranten hun land in Canada niet hoeven te vergeten; hun eigen haard en cul tuur worden als een welkome bij drage gewaardeerd. Gisteren is Prins Bernhard met zijn Dakota door hemzelf bestuurd naar Quebec in het z.g. Franse gedeelte van Canada vertrokken, waar hij gisteravond de Neder landers die daar wonen, ontving. Hierna was de prins de ere-gast aan een diner in de officiersmess van het „Royal 22ste regiment", gegeven door de Katholieke Aarts bisschop van Quebec, Z. H. Exc Maurice Roy. heeft de regering bezuinigingen op het bouwprogram voorgesteld. Elliot wenste meer particuliere woningbouw. Hij gaf een opsom ming van de plannen der conser vatieven in antwoord op de inter ruptie van Bevan: „Laat niets tus sen de burgers en de woningen komen". Arthur Blenkinsop, par lementair secretaris van het mi nisterie voor Arbeidszaken, ver klaarde, dat de regering wilde voorkomen, dat materialen voor luxe gebruikt werden. De rege ring wenste de bouw van wonin gen voor hen, die in de grootste nood verkeerden te verzekeren. Lady Megan Lloyd George (Li beraal), dochter van de voorma lige Britse premier, verklaarde, dat het amendement van de oppo sitie impliceerde, dat zij het wo- ningbouwprobleem beter zou op lossen dan de Labour-regering. „Ik kan dat geen ogenblik aanne men", zo verklaarde zij. De parle- mentszaal liep pas vol in het laatste uur van het debat, dat zes uur duurde. Vandaag, Dinsdag, is er een nieuwe krachtproef. De conser vatieven hebben een amendement ingediend op de aanvullende be groting voor 1949'50 ten bedrage van 148 pd st. De regering heeft opnieuw de vertrouwenskwestie gesteld. Er werden Maandag evenals Donderdag j.l. meer dan zes hon derd stemmen uitgebracht. Een Labour-lid was van zijn bed in een ziekenhuis opgestaan om te stemmen. Hij had zijn dokter en verpleegster meegebracht en ver trok onmiddellijk na de stemming weer naar het ziekenhuis. Maandagmiddag geraakte op een bouwwerk aan de Erasmus- weg te 's-Gravenhage de 68-jarige werkman A. C. de B„ wonende de Cuypstraat aldaar, tussen touw en pulley (riemschijf) van een windas. Hij werd enkele malen rondgeslingerd. Daarna werd de motor tot stilstand gebracht. De Gemeentelijke Geneeskundige Dienst vervoerde de man naar het ziekenhuis Westeinde, waar hij in de middag aan de bekomen verwondingen overleed. Prins Bernhard in gesprek met twee kleine meisjes, die met haar ouders vertoefden in het hotel te Washington, waar de Prins een lunch werd aangeboden. GEEN BIOSCOOP OP DE HERDDENKINCSAVOND AMSTERDAM, 13 Maart. Het hoofdbestuur van de Ned. Bios coopbond heeft aan de directies van de bioscoopondernemingen geadviseerd om, evenals andere jaren, de bioscopen op de Natio nale Herdenkingsavond op Don derdag 4 Mei a.s., in verband met de herdenkingsplechtigheden, van af 18 uur te sluiten. De Nederlandse gezant in Tsje- cho-Slowakije, mr. W. van Tets, heeft zijn reis door Amerika, waarop hij Prins Bernhard ver gezelde, onderbroken en is gister morgen op Schiphol aangekomen. Heden zal hij doorreizen naar Praag. DE ZAAK-WESTERLING DJAKARTA, 13 Maart (Reuter) Naar uit betrouwbare bron werd vernomen heeft de politie te Dja karta de heer A. Breekland, die hoofd was van de immigranten- dienst tot aan de souvereiniteits- overdracht, in arrest gesteld in verband met de ontsnapping van Westerling naar Singapore. Er verblijven thans enige honderden Nederlanders, Indonesiërs en Chi nezen in gevangenschap onder verdenking van een aandeel in de actie van Westerling. LONDEN. 13 Maart. Volgens de „Daily Graphic" zal het eerst volgende staatshoofd, dat zal wor den uitgenodigd een officieel be zoek aan Engeland te brengen, Koningin Juliana zijn. (Naar het A.N.P. verneemt staat omtrent een bezoek van H. M. de Koningin aan een buitenlandse mogenheid nadat H. M. een bezoek aan Frankrijk zal hebben gebracht nog niets vast). H. M. Koningin Juliana en de prinsesjes Beatrix, Irene en Mar griet zijn gisteravond om zeven uur ner trein uit Sankt Anton naar Nederland vertrokken. Even als op de heenreis ziin de konink lijke rijtuigen aan de Arlberg- Oriënt expres gekoppeld. Op het station waren vele Oos tenrijkse autoriteiten en vertegen woordigers van de Franse bezet ting bij het afscheid aanwezig. Regierungsrat" dr. Hohenlihe overhandigde de Koningin namens „Landeshauptmann' 'dr. Weissgat- terer een afscheidsgeschenk, be staande uit vijf poppen in Oos tenrijkse klederdrachten. De Koningin uitte haar bijzon dere tevredenheid over het ver blijf. Studiedagen van de K.J.M.V. Het nationaal verbondsbestuur der Kath. Jonge Middenstands vereniging heeft besloten de na tionale studiedagen te Dongen te houden op 19 en 20 Augustus a.s. De nationale leidersweek zal hier aan voorafgaan. De-resten van het Engels Tudor- V-vliegtuig, dat Zondag bij Cardiff in Wales neerstortte en waarbij 80 personen om het leven kwamen. CARDIFF. 13 Maart (Reuter). In het Britse parlement is mede gedeeld. dat een openbaar onder zoek naar de ramp van het „Avro Tudor" toestel bii Cardiff zal wor den ingesteld, waarbij 80 personen om het leven kwamen. De minister voor burgerlucht vaart, Lord Pakenham, zeide in een boodschap: „Ik kan niet op gepaste wijze uiting geven aan mijn gevoelens van rouw over dit tragische gebeurde. Onze harten gaan uit naar Wales en het volk van Wales in hun uur van smart". Toen het grootste lijntoestel ter wereld, de Bristol Brabazon, over de plaats van de ramp vloog, ter wijl men nog bezig was met de berging der stoffelijke resten, bracht het de groet. België kent zichzelf nauwelijks terug, zo ongewoon kalm is het in het land. Een kalmte echter, die geladen blijft. Een politie functionaris, die sprak van een referendum-kater", voelde opnieuw onweer in de lucht. Of het tot een uitbarsting zal komen, hangt af van de beslissingen in de eerstkomende dagen. Beslissingen te Brussel, maar eerder nog: beslissingen te Pregny. Premier Eykens is naar Zwitserland vertrokken. Een vertrouwensman van Paul van Zeeland is hem in opdracht van de C.V.P. gevolgd. (Eigen bericht! Het Panamese ongeveer 3700 ton metende motorschip „Cygnet" is Maandagavond omstreeks elf uur, een halve mjji ten oosten van het lichtschip Terscheliingerbank bui ten de geveegde route op een mijn gelopen. De motorreddingboot „Branda- ris" van de K.N.Z.R.M. bereikte de Cygnet om vijf uur vanmorgen en nam 16 man aan boord. Ook de sleepboten „Holland" en „Storte- melk" van de Fa. Doeksen voeren uit. Zij slaagden er in de Cygnet die zeer veel water maakte, op sleeptouw te nemen. Aan boord be vinden zich nog acht man. Vijf andere leden van de beman ning hadden met een sloep de Cyg net verlaten. Zowel de Brandaris als de Abraham Fock van Ameland waren op zoek naar deze sloep, toen ook de hulp van het marine vliegveld Valkenburg werd inge roepen. Om tien voor zeven van morgen steeg een Mitchell-bom- menwerpr onder gezagvoerder luitenant-vlieger der derde klasse Klap van Valkenburg op. Om acht uur vanmorgen- werd gemeld, dat de Mitchell de sloep had gevonden en door het afschieten van licht- kogels de reddingboten opmerk zaam heeft gemaakt op de plaats waar zij de sloep zullen kunnen vinden. De sloep is door de sleepboot Holland geënterd toen het bleek, dat vier inzittenden van de vijf reeds waren overleden, vermoedelijk tengevolge van de koude en daar de sloep veel water maakte. De enige overlevende was de eerste stuur man van Griekse nationaliteit, is nu aan boord van sleepboot Holland. Zijn toestand is evenwei zorgwek kend en men vreest voor zijn leven. BRUMMEN, 13 Maart. Ter wijl arbeiders van de firma Kui per uit Ede bezig waren met de reparatie aan een ketel bij de firma Huiskamp te Eerbeek, is een der arbeiders, die bezig was met een electrisch lasapparaat, met de stroom in aanraking gekomen en op slag gedood. Het slachtoffer, de 31-jarige monteur A. A. de Bruin, uit Ede, was gehuwd. Ja, hij had wel voor de Mof ge werkt, zei gisteren de Hilversum mer de Jong voor de Bijzondere Strafkamer te Amsterdam. Maar aangebracht had hij niemand. Die Belgische diamanthandelaar Da Costa, die naar Amsterdam was gelokt en daar werd gearresteerd? Daar had hij niets mee te maken; daar had een zekere Riphagen met bijnaam Al Capone de hand in gehad. Getuigen a decharge schetsten hem als een vaderlander van 't zuiverste water. Zelfs Joden had hij door bemiddeling van zijn chef Gerbig kunnen vrijmaken. Hoe 't ook zij de President wilde nog wel meer getuigen horen; dat zal op 3 April a.s. gebeuren. De ministerraad kwam bijeen en ging uiteen zonder tot een besluit te ziin gekomen. Het is de vraag of de liberale ministers Buisseret en Rey, afkomstig uit Luik, na de uitkomst van het referendum nog langer deel willen uitmaken van de regering; de liberale ministers hadden gisterochtend een afzon derlijke conferentie. Het nationaal comité van de Christelijke Volkspartij heeft in een verklaring er de nadruk op gelegd, dat de zaak van de koning niet die van één partij is. Het is bewezen, dat een aanzienlijke meerderheid, voortkomend uit alle nationale partijen en uit alle, ook de Waalse, streken, de terugkeer van de wettige vorst verlangt. De socialistische partij, die con stateert, dat het door de C.V.P. gewenste referendum een scheu ring in het volk heeft gebracht, is Van mening, dat de koning niet in staat is, de eenheid der Belgen te verzekeren. De partij wenst mede te werken aan het herstel van de rust in het land, tenzij dit herstel de terugkeer van Leopold insluit. De koning zelf heeft nog niet willen spreken. Het partijloze bla^ „Le Soir" noemt het resultaat van de volksstemming voor de koning een „mislukking noch een over winning". „La Libre Belgique", het katholieke en ex-illegale blad, meent, dat indien de Belgen hun land een democratisch land willen blijven noemen, de minderheid zich zal moeten buigen voor de wens van de meerderheid. De socialisten hébben hun actie- comité's de instructie gegeven de waakzaamheid niet te laten ver slappen en zich paraat te houden. Gisteravond hebben in een steen kolenmijn te Charleroi 550 arbei ders het werk neergelegd. Een woordvoerder van de mijnwerkers heeft verklaard, dat men besloten had het werk neer te leggen, zo dra het resultaat van de volks raadpleging bekend was gewor den. Hij zei, dat het „een waar schuwing was tegen elke poging om de koning op de troon te hel pen". DE BRAND AAN BOORD VAN DE „|OHAN" Geen opzet aanwezig Het onderzoek van de recher che van de rijkswaterpolitie naar de oorzaak van de brand aan boord van het mailschip „Johan van Oldenbarnevelt", dat onder persoonlijk toezicht van de sub stituut-officier van justitie, jhr. mr. A. Reigerman, werd ingesteld, is gesloten. Vast is komen te staan, dat noch opzet, noch kwade trouw een rol heeft gespeeld. Tito wil een sterk BELGRADO Reuter leger - Maar schalk Tito heeft in een verkie zingsrede te Drvar, in Bosnië, om een sterker leger verzocht „daar Joego-Slavië thans alleen staat". Het land diende zijn eigen wapen fabrieken te bouwen, daar pogin gen om in het buitenland wapens te kopen „onze staat geruineerd zouden hebben. DJAKARTA (Aneta). De staatssecretaris van Oorlog Mr. Fockema Andreae, heeft op een persconferentie te Djakarta me degedeeld, dat eind September zo goed als alle Nederlandse troepen zijn gerepatrieerd. Sedert de souvereiniteitsover- dracht zijn ruim 20.000 man naar Nederland vertrokken. Ongeveer alle Nederlandse leden van het K.N.I.L. zullen met hun gezinnen naar Nederland reizen, terwijl de Indo-Europese leden van het K.N.I.L. dezelfde rechten hierop hebben. In de practijk is het pro bleem voor deze laatsten veel moeilijker, aangezien zij in Neder land meestal moeilijk zullen aarden. De Indonesische leden kunnen overgaan naar het leger der Repu- blia Indonesia Serikat, doch de overgang moet thans geschieden in een gevoelige sfeer, waardoor de overgang moeilijk blijft. In begin sel is voorts overeengekomen, dat de militaire missie voorlopig zal bestaan in enige onderdelen van de aanwezige Nederlandse troe pen, waaronder b.v. de dienst van de kwartiermeester-generaal. -Ten aanzien van Westerling ver klaarde de staatssecretaris, dat volledige bijzonderheden ten aan zien van het ontsnappen van Wes terling aan de Nederlandse rege ring zijn voorgelegd. Geertje Wielema breekt wereldrecord 100 yard rugslag Gisteravond is het 15-jarige Hil- versumse zwemstertje Geertje Wielema er onder grote belang stelling in geslaagd het wereld record 100 yards rugslag, dat sinds 1939 met 1 min. 5,1 sec. op naam stond van Cor Kint, te verbete ren. Haar tijd was 1 min. 4,6 sec. HANDELAREN VRAGEN: Het blijkt mogelijk, dat hande laren en fabrikanten van bouw materialen in Nederland door de handel worden geboycot. De geor ganiseerde handel de „Hibin" plaatst n.l. zekere importeurs op een z.g. verbodslijst en daardoor kan b.v. een importvergunning voor laaggeprijsde en zeer goede cement uit Duitsland niet worden benut .Ook tracht deze handel een schelpwaren- en betonwarenfa- briek te Groningen tot sluiting te dwingen. Een en ander om de con currentie te beperken. 45 firma's hebben nu Mr. Dr. P. Lucas te Den Haag verzocht bij de Minister stappen te doen teneinde de reglementen van de vereniging van handelaren te vernietigen als strijdig met het algemeen belang. De Britse minister van Buiten landse Zaken Ernest Bevin, heeft Maandag het ziekenhuis, waar hij het weekeinde doorgebracht heeft óm rust te nemen en behandeld te worden, verlaten. Hij heeft injec ties gekregen voor zijn hart. Hij wordt hedenochtend weer op zijn werk in het ministerie van buiten landse zaken verwacht. Men verwacht, dat Bevin in de loop van de volgende paar maan den voor zijn gezondheid wellicht nog meerdere behandelingen zal moeten ondergaan. ASBURY PARK,, New Jersey, 13 Maart (Reuter). Volgens een rapport van het Joodse arbeiders comité hier is men in Rusland begonnen met een massa-deporta tie van Joden, omdat hun culturele en godsdienstige achtergrond „botst met het communistische voorbeeld". Jacob Pat, de secretaris van het comité, heeft verklaard, dat de Joden naar Siberië worden ge bracht en niet,naar Israël, omdat de Russen dat land als „een Ame rikaans-Britse kolonie" beschou wen. Het comité protesteert tegen „de wrede inquisitie, waaronder de overgebleven Joden achter het ijzeren gordijn te lijden hebben" Stalin heeft in zijn kiesdistrict (Moskou) honderd procent van de stemmen op zich verenigd, zo "meldt Radio-Moskou. Behalve de inwoners van de stad hadden 30.000 mensen op hem gestemd, die soms uit afgelegen delen van het land naar Moskou waren ge komen. Volgens de radio hebben vele kiezers op hun stembiljet op merkingen geschreven als: „Ik ben blij dat ik in Stalin's gebied woon". „Ik ben trots op Stalin" en „Ik stem op Stalin de ster die ons leidt". Ned. Parlementaire Commissie in Wiesbaden Maandag is in Wiesbaden aan gekomen de commissie van Ne derlandse Tweede Kamerleden, die thans de gast is van de Hes- sisehe landsregering. De commis sie, die een bezoek brengt aan West-Duitsland. bestaat uit de heren dr. ir. W. J. Droesen, M. M. A. A. Janssen en J. J. Eens (al len van de K.V.P.), G. J. N. M. Ruygers en G. M. Nederhorst (van de P.v.d.A.), dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot en M. J. Terpstra (A.R.P.) en mr. J. J. R. Schmal van de C.H.U. Postduivenvluchten gaan door De aanvankelijke vrees, dat de postduivenvluchten vanuit het buitenland, in verband met de heersende vogelpest, geen door gang zouden vinden, blijkt niet gegrond te zijn. De duif onder vindt geen last, zodat de vluch ten even normaal als in vorige jaren doorgaan. De vluchten wor den zowel vanuit België als uii Frankrijk gehouden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1