Nieuuu Minister acht de Velser tunnel van allereerste urgentie in Verdrag met Sovjet-Rusland met belangen van het volk strijd Nog geen beslissing over opheffen van spoorlijnen Van Cauwelaert en Gillon naar Koning Leopold Uitgewezen diplomaten kwamen in ons land terug West-Europa vastbesloten tot tegenstand tegen aanval Zuidoost Polder in wording nHd Dean Acheson waarschuwt China Volkshuisvesting Duits verzet tegen opblazen droogdok Acheson waarschuwt China Amerika wil handel drijven, Rijwielen met hulpmof or zullen als gewoon riiwiel worden behandeld maar niet zonder voorbehoud Geen moeilijkheden bij vertrek 15 leden aangewezen door de Kroon „Doorlichters" en oplichters Prins Bernhard in New-York: Weer toenemende wind Nieuwe ramp voor de Britse luchtvaart Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. HET FEIT E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H.N.Smits EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VANHEDEN Pag. 1 Donderdag 16 Maart 1950 4 45e Jaargang No. 11815 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59. teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56, teL 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 PRATEN over de volkshuisvesting heeft in deze tijd niet zo veel zin, zou men menen, nu het er om gaat, vooral te doen: bouwen, bouwen, bouwen. Maar toch is het nodig, de ge zonde leer en de gezonde gedach ten op alle gebieden des levens te verspreiden en te versterken; zo ook op maatschappelijk ter rein, ook ten aanzien van de Volkshuisvesting. Daarom is het goed, dat juist in deze tijd, nu de nood op dit gebied nogal eens verwarring in de hand werkt, het Katholiek Instituut voor de Volkshuisves ting, vandaag in Amsterdam, een congres wijdt aan twee belang rijke punten. Ten eerste de verhouding tus sen gemeentebouw en vereni- gingsbouw, ten tweede- de toe komstige publiek-rechtelijke or ganisatie van de volkshuisvesting. Over het eerste onderwerp brengt de heer Jos. Veldman, lid van Gedeputeerde Staten in de provincie Utrecht, een prae-ad- vies uit, waarin hij o.m. de stel ling verdedigt, dat de woning bouwverenigingen in Nederland niet zijn ontstaan en gegroeid als instellingen van de Staat of de Gemeente, maar als instellingen van de vrije maatschappelijke sa menleving, als vrucht van het particulier initiatief. In het algemeen kan nu inder daad geconstateerd worden dat de „volkswoningbouw" dan toch ruim genomen niet alleen en begrijpelijk een sterke overheids bemoeiing te zien geeft, maar ook dat er sprake is van een steeds meer om zich heengrijpende overheidsvoogdij. Dit heeft in vele gevallen voor de woning bouw tot gevolg, dat de gemeen tebesturen zelf gaan bouwen, zo dat voor de bouw door woning bouwverenigingen geen plaats meer overblijft. Gezegd mag worden, dat dit soms ook te wijten is aan een ge brek aan activiteit van de bestu ren dezer verenigingen, die zich dan te veel beschouwen als de rustige administraties van het be staande woningbezit, maar te weinig oog hebben voor de nieu we ontwikkelingen en de nieuwe denkbeelden op dit gebied, waar dynamiek genoeg aanwezig is! Moeten dus enerzijds, zo zou den wij willen zeggen, de bouw verenigingen zich niet op zij la ten dringen door de vooruitstre vendheid van gemeentebesturen, wier activiteit overigens prij zenswaardig is, anderzijds dient die vooruitstrevendheid inderdaad gezond, dus goed-geordend te zijn, en derhalve zoveel mogelijk vrij baan te laten aan de werk zaamheid van de verenigingen. „De bouw van arbeiderswonin gen door woningbouwverenigin gen verdient ook nu nog verre de voorkeur boven gemeentelijke woningbouw, waartoe men alleen noodgedwongen moet overgaan"", stelt de heer Veldman dan ook terecht vast. De historische ontwikkeling in deze richting is door de Woning wet erkend en bevorderd, zij maakt inderdaad „de zelfwerk zaamheid en het mede-dragen van verantwoordelijkheid door de leden-bewoners mogelijk" en, vooral in' grotere plaatsen, kun nen woonwijken op deze manier uitgroeien tot echte gemeenschap pen, die goed werk kunnen doen, mits de „keuze van de bewoners" door de huidige woonruimte-poli tiek niet te zeer in het gedrang komt. Een aanpassing van deze huisvestingsmogelijkheden aan de onmisbare, thans door de nood vaak voorgeschreven voogdij van de betrokken gemeentelijke in stanties mag in de toepassing niet zo ver gaan, dat de besturen van de bouwverenigingen prac- tisch alle zeggenschap over de bewoning wordt ontnomen! Wij geloven ook, dat „vereni- gingsbouw een geschikt middel is, om de bewoners", langs ver schillende wegen, „op te voeden tot goede bewoners en inrichters der woningen", maar wij vragen ons wel af, of „gezamenlijke in koop" daartoe een aanbevelens waardig middel kan zijn. In elk geval hopen wij, dat hier niet de bedoeling voorzit, noch het ge volg van zal zijn dat redelijke belangen van de middenstand worden miskend. En ook, dat hier niet de vaak onafwijsbare, maar even vaak afschuwelijke weg der „normalisatie" het zo sterk per soonlijke domein van de eigen woning zal betreden! De Britse onderzeeër „Truculent", die 12 Januari j.l. ten ge volge van een aanvaring met het Zweedse schip Divina in de Theems zonk, waarbij 64 opvarenden om het leven kwamen, is Dinsdagmorgen gelicht. De „Truculent" aan de oppervlakte van de Theems. In het voorste gedeelte van de romp is een groot gat duidelijk te zien. HAMBURG De Duitse poli tie belette gisteren 60 Duitse communisten het hoofdkwartier van de Britse commissaris te Hamburg binnen te dringen. De demonstranten wilden bij de commissaris protesteren tegen de voorgenomen ontmanteling van een droogdok te Hamburg en te gen de veroordeling van twee communistische journalisten door een Britse rechtbank te Hanno ver. De sociaal-democratische bur gemeester van Hamburg, Max Brauer, heeft in een brief aan de commissaris, John Dunlop, pro test aangetekend tegen de voor genomen ontmanteling van het droogdok op Zaterdag a.s. De maatregel was volgens de burge meester niet alleen zeer kostbaar maar ook schadelijk voor het prestige van het Britse bestuur. Brauer verklaarde het niet met de commissaris eens te zijn, wan neer deze de zaak trachtte te ba gatelliseren. Duitse deskundigen vreesden dat de nabij gelegen Elbe-tunnel wel niet terstond maar toch later als gevolg van het opblazen van het droogdok schade zou oplopen, aldus Brauer. (De Britse commissaris heeft bekend gemaakt, dat hij Zaterdag in de tunnel zal staan wanneer het droogdok de lucht in gaat). (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft minister Spitzen gisteren toch nog ei onaangename verrassing bereid. Bij de replieken over de begroting 'van Verkeer en Waterstaat deponeerde de heer Kramer (Arb.) een motie, waarin tot uitdrukking wordt gebracht, dat de voorgenomen heffing van vèergelden op de veren over de Westerschelde be treurd wordt. De motie werd zonder hoofdelijke stemming aan vaard. Over de heffing van deze veergelden was vooraf èn door leden van verschillende fracties èn door de minister langdurig gesproken. De minister bleef evenals aan de overzijde van het Binnenhof vasthouden aan de noodzaak van de heffing. De Kamer op haar beurt aan de toezeggingen in 1945 en 1946 gedaan, dat de veren gratis zouden blijven. SAN FRANCISCO, 15 Maart (Reuter) In een uiteenzetting van de Amerikaanse politiek in Azië voor de „Commonwealth Club" te San Francisco, heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, het Chinese volk er voor gewaarschuwd, dat het „zichzelf en zijn vrienden in ernstige moeilijkheden zou kunnen brengen", indien het communisti sche regiem het volk tot „agressieve of subversieve avonturen buiten de grenzen" zou leiden. WINST OVERTROF VERLIES Een zekere Martin Grewer had zijn Pool-formulier voor een voetbalwedstrijd verge ten te posten. Zijn jas werd in een hotel te Blackpool (Lancashire) gestolen. De dief postte het formulier en de man, die zijn jas kwijt was, won 10.754 pond ster ling. „De dief was nog zo kwaad niet", merkte de ge lukkige bestolene verge vingsgezind op. Hedler kon niet komen KIEL, 15 Maart (Reuter). Het voormalige neo-nationaalsocialisJti- sche lid van de Duitse Bondsdag Wolfgang Hedler kon heden niet voor het Zuiveringsgerecht ver schijnen, wegens de verwondingen, die hij had opgelopen, toen hij vo rige week door een aantal sociaal democraten uit het Parlementsge bouw werd gesmeten. Ofschoon de openbare aanklager verzocht Hedler bij verstek te be rechten, besloot de Rechtbank de zaak uit te stellen. De wereld, zo vervolgde Ache son, ziet zich thans geplaatst voor het vooruitzicht, dat de commu nisten China mogelijk zullen ge bruiken als basis voor een ver der zoeken naar zwakke plaatsen, waar zij eventueel binnen kun nen dringen en waarvan zij ge bruik kunnen maken. De Amerikaanse regering was volledig bereid handel met China te blijven voeren. Voor een der gelijke handel diende echter een bepaalde gedragslijn aanvaard te worden. De Amerikaanse regering stel de zich echter niet voor, dat Amerikanen goederen zouden verkopen, welke gebruikt konden worden ten nadele van de Vere nigde Staten noch stelde de re gering der Verenigde Staten zich voor crediet te verlenen aan een regering, die zich vijandig ver klaard had tegenover de Vere nigde Staten en alles waarvoor de Verenigde Staten opkwamen. Het in de vorige maand gete kende Chinees-Sowjetrussische verdrag van vriendschap en we derzijdse bijstand had een nieuw en helder licht geworpen op de Sowjetrussische bedoelingen in China. „Het Chinese volk mag dan deze beloften en verzekeringen toejuichen, het zal echter te zij ner tijd inzien waar deze te kort komen met betrekking tot Chi na's werkelijke behoeften en wensen. Het Chinese volk zal zich dan verwonderen over de MEERDIJK VAN OOSTPOLDER WORDT AANBESTEED Naar wij vernemen zal Woens dag 26 April a.s. te 's-Gravenhage worden aanbesteed het maken van delen van de Meerdijk van de Oosterpolder met aanliggende bouwputten, havendammen, op slagterreinen en bijkomende wer ken. Het is de bedoeling om in de loop van Mei met de werkzaam heden te beginnen. Men zal van het Keteldiep en van de in de Oosterpolder geprojecteerde Fle- vostad uit, aanvangen met de Meerdijk. De Oosterpolder is het oostelijke gedeelte van de Zuid- Oostpolder. Prinsesjes in Circus Strassburger Dinsdag teruggekeerd in Ne derland, bruin gebrand door de Oostenrijkse vacantiezon, hebben de drie prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet gisteren de (laatste) matinée van Circus Strassburger in Carré in Amsterdam, temidden van een aantal vriendinnetjes, bij- fTmirooP r\ punten, welke niet in de verdra gen genoemd worden. „China ziet zich thans gesteld tegenover hongersnood voor 50 millioen mensen in de tijd van nu tot de volgende oogst. Moge lijk zullen er millioenen sterven en toch wordt er voedsel uit Chi na naar de Sow jet-Unie gezon den", aldus Acheson. „Wij zijn tegenstanders van het Sowjet-communisme, omdat het 't werktuig, het middel is, waar mede Sowj et-Rusland poogt de absolute overheersing van een zo groot mogelijk gebied te verkrij gen. Het Amerikaanse volk, en wij menen ook de Aziatische vol ken als zij ampel gelegenheid hebben gehad om een oordeel over hun belangen te vormen, stelt zich om dezelfde redenen tegenover het communisme als het zich tegenover het nazisme, het Japanse imperialisme of wel ke andere vorm van agressie dan ook stelde. Het communisme na melijk", zo besloot Dean Ache son, „ontzegt de volken, welke het verslindt, het recht op hun eigen wijze voor een beter leven te werken". Maar, zo meende de minister, er is toch geen reden voor pessimisme. Er blijft vrijdom voor voetgangers, wielrijders en motorrijders. Alleen voor luxe en vrachtauto's zal veer geld moeten worden betaald. De conclusie van zijn betoog was: „De veren kosten niets en straks bijna niets." De Kamer dacht over de veren-kwestie anders, hetgeen zij met de motie demonstreerde. Een heel verlanglijstje met wa- terstaatwerken moest de minister afwijzen. De meeste waren volgens hem weliswaar gewenst, doch om financiële redenen kon er nog niet aan worden gedacht. De enige positieve toezeggingen deed minister Spitzen over de Frie- sebrug te Alkmaar en de tunnel te Velsen. Wat het eerste werk be treft deelde hij mede, dat hij zo spoedig hij daarvoor een gaatje op zjjn begroting vindt, goedkeuring aan de uitvoering zal geven. Hij streeft ernaar om indien er fi nanciën voor kunnen worden ge vonden nog dit jaar met de bouw te laten beginnen. De tunnel te Velsen achtte hjj van de allereerste Frans van Cauwelaert en Ro bert Gillon. resp. voorzitter van de Belgische Kamer van Volks vertegenwoordigers en van de Senaat ziin Woensdagmiddag te Genève bijna twee uur bii Ko ning Leopold geweest. Na hun terugkeer in hun hotel hSdden zij onmiddellijk een bespreking met minister-president Eyskens. die daarop 20 minuten met Brussel telefoneerde. In de ochtend had Eyskens zijn derde onderhoud Op doorreis naar 's-Gravenhage arriveerden gisterenmorgen aan het D.P.-station te Rotterdam de heer van der Gaag, Nederlandse zaakgelastigde en kolonel Hassel- man, militair attaché te Praag. De laatste werd door zijn vrouw vergezeld. De heer van der Gaag vertelde, dat hij in Praag geen contact heeft gehad met de Nederlandse gezant, Jhr. van Tets. „Bij ons vertrek", zo vervolgde de heer van der Gaag, „hebben wij geen moeilijkheden gehad. Wel werd ons eerst een slaapwagen geweigerd, doch daartegen heb ben we geprotesteerd, zodat het toch in orde is gekomen. Aan de grens zijn ons geen moeilijkheden in de weg gelegd". Op een vraag of de heer van der Gaag nog een afscheidsbezoek aan het ministerie van buiten landse zaken te Praag had ge bracht, antwoordde hij, dat hij het misschien wel had moeten doen, doch dat hij het niet gedaan had. KARDINAAL MINDSZENTY ERNSTIG ZIEK NEW-YORK, 15 Maart (Reuter). De New-York Times meldt uit Rome, dat Kardinaal Mindszenty ernstig ziek ligt in het hospitaal van de Maglod-gevangenis te Boe dapest. Volgens Vaticaanse kringen, die door het blad als bron worden aan gehaald, lijdt de Kardinaal aan de ziekte van Basedow (een schild klieraandoening) De Hongaarse bisschoppen heb ben de autoriteiten om inlichtingen verzocht, doch deze zijn hun gewei gerd, aldus deze Vaticaanse krin gen. „Bij ons vertrek was er grote belangstelling van de zijde van het corps diplomatique. De gezan ten van Amerika, Engeland en Frankrijk hebben ons uitgeleide gedaan". Verder vertelde de heer van der Gaag, dat de stemming ten op zichte van Nederland heel goed was. Ook heeft de heer van der Gaag geen onheuse behandeling gehad, want, zo verklaarde hij: „Ik heb geen contact meer gehad". „Op het ogenblik is de Neder landse gezant, Jhr. van Tets met de handelssecretaris in Praag", besloot de heer van der Gaag. DE SOCIAAL-ECON. RAAD Zoals reeds in het Staatsblad van 10 Maart is bekend gemaakt, is bij K.B. het aantal leden van de Sociaal-Economische Raad be paald op 45. Een derde van dit aantal zal worden benoemd door ondernemersorganisaties en een derde door de centrale werkne mersorganisaties. Naar wij thans van bevoegde zijde vernemen, mag verwacht worden, dat als door de Kroon benoemde leden in de Raad zitting zullen nemen: mr. J. A. Berger te Haaren (Gr.), J. J. A. Charbo te Rotterdam, dr. H. J. Frietema te Rotterdam, prof. mr. W. F. de Gaav Fortman te Den Haag, dr. M. W. Holtrop te Bloemendaal, prof. H. A. Kaag te Tilburg, mr. J. H. Kiewiet de Jonge te Wasse naar, prof. dr. F. L. van Muis winkel uit Den Haag, prof. mr. B. C. Slotemaker te Wassenaar, prof. dr. J. Tinbergen te Den Haag, prof. dr. F. J. H. M. van der Ven te Tilburg, prof. dr. J. A. Veraart te Wassenaar, prof. mr. dr. G. M. Verrijn Stuart, Amsterdam, ir. H. Vos te Wassenaar, prof. mr. F. de Vries te Amsterdam. met de koning dat ongeveer een uur duurde. De reis van de twee voorzitters naar Genève wordt aldaar als een bewijs beschouwd, dat de be sprekingen tussen de koning en de premier niet zo vlot verlopen. Men beschouwt Eyskens als spreekbuis van het Belgische ka binet, waarin ook de liberale par tij is vertegenwoordigd, en de twee voorzitters als vertegen woordigers van het parlement, waar de socialistische- en de Christelijke volkspartij de meer derheid hebben. Pirenne, de secretaris des ko- nings, heeft in het begin van de avond een bespreking met van Cauwelaert, Gillon en Eyskens gevoerd. Daarna reed hij met van Cauwelaert in de richting van Pregny weg. Gillon bleef in ge sprek met Eyskens. Van geen dezer autoriteiten is commentaar te verkrijgen over de voortgang of de kern der onderhandelingen. Van Cauwelaert en Gillon ver klaarden op verzoek van de ko ning te zijn gekomen. Te Brussel verwacht men, dat koning Leopold ook besprekin gen zal voeren met de leiders van de politieke partijen en met die der kamer- en senaatsfrac ties, alsmede met vooraanstaande rechtsgeleerden. Men acht het niet uitgesloten, dat ook de prins regent aan de besprekingen zal deelnemen. leren willen kruis in hun vlag DUBLIN (K.N.P.). De Ierse bevolking heeft aan de regering het verzoek gericht om in de vlag van Ierland een kruis aan te bren gen. „De gehele wereld", zo moti veerde zij het verzoek, „moet kun nen zien, dat Ierland een katholiek land is". urgentie. Er zal worden getracht hirevoor gelden beschikbaar te krij gen op de begroting van 1951. Werken om werkloosheid te kunnen opvangen. Het antwoord, dat de heer Kraay- vanger (KVP) van de minister heeft gekregen over de plannen voor werken, die een eventuele werkeloosheid kunnen keren, was maar matig bevredigend. De minis ter heeft de Kamer feitelijk weinig medegedeeld over de openbare wer- ken-politiek van het kabinet. Wel zeide hij, dat er interdepartemen taal overleg wordt gevoerd en dat er door de lagere publiekrechtelijke organen als gemeenten en water schappen plannen moeten worden gereed gehouden, doch over grote werken, die onder de verantwoor ding van zijn ministerie zijn of worden voorbereid, repte hij met geen woord. Minister Spitzen noem de de situatie „niet onrustbarend", hetgeen de heer Kraayvanger een vergelijk deed trekken tussen nu en de politiek in de jaren 1932-33. Opheffing onrendabele lijnen. Het voornemen van de Neder landse Spoorwegen om enkele niet rendabele lijnen per 15 Mei a.s. op te heffen, ip ook in de Kamer ter sprake gekomen. Minister Spitzen deelde mede, dat hij nog geen be slissing over het verzoek van de Spoorwegen heeft genomen. De N.S. zijn van mening, dat door de opheffing van bedoelde lijnen hun verlies met 3.5 millioen gulden 's jaars zal verminderen. De minis ter deelde de Kamer mede, dat hij over de onderhavige kwestie eerst zal beslissen, indien is vast komen te staan, dat het personenvervoer op andere wijze zal plaatsvinden en hem de meningen van Ged. Sta ten der verschillende provincies, bekend zijn. Ook zal het Ministerie van Economische Zaken om raad worden gevraagd in verband met industrialisatiepiannen. De N.S. hebben inmiddels de minister toe gezegd, dat zij bereid zijn materiaal in reserve te houden, om eventueel bij het uitvallen van busverbindin gen door gladde wegen a.d. toch een treintje te kunnen laten lopen. voor Overgangsregeling rijwiel met hulpmotor. De nieuwe verkeerswet zal nog wel even op zich laten wachten. Of daarin verplicht zal worden gesteld dat de trams van richtingwijzers moeten worden voorzien is nog een open vraag. De minister is er per soonlijk een voorstander van, doch hij wint thans het advies in bij de betrokken ondernemingen. Wel is hem gebleken, dat de kosten, ■"er- bonden aan het aanbrengen van richtingaanwijzers niet van groot belang zijn. De tram-maatschappijen zijn veelal tegenstanders van rich tingaanwijzers, omdat haar verant woordelijkheid daardoor stijgt. De bezitters van rijwielen met hulpmotor zullen echter door de minister niet in de steek worden gelaten. Hij deelde de Kamer mede, dat het in zijn bedoeling ligt om uiteraard behoudens de goed keuring van de Volksvertegenwoor diging bij de nieuwe wet de fiets met hulpmotor als een gewone fiets te behandelen, zij het ook, dat er bepaalde voorschriften in acht zul len moeten worden genomen. Vol gens de bestaande wetgeving is dit niet het geval. Om de tijd tussen nu en de nieuwe regeling te over bruggen, ligt het in de bedoeling van minister Spitzen, zeer binnen kort een maatregel te nemen om „de nodige rust in deze materie te krijgen". Welke deze maatregel is, hield hij voorlopig nog in porte feuille. De begroting werd z.h.st, aangenomen Door de Koninklijke Marechaus see te Amsterdam zijn enige mili tairen gearresteerd, die te werk waren gesteld op het veldpost kantoor te Amsterdam. Zij waren aldaar belast met het doorlichten van de binnengeko men brieven, bestemd om te wor den gezonden naar militairen in Indonesië. Deze doorlichting was ingevoerd aangezien was vastgesteld, dat in deze brieven geld werd verzonden en derhalve een deviezenbepaling werd ontdoken. Enkele van de militairen heb ben de verleiding niet kunnen weerstaan om zich geld en brieven toe te eigenen. De brieven werden later ver nietigd, hetgeen de kans op ont dekking aanzienlijk verminderde. Ook gebeurde het wel, dat de brieven, nadat het geld er was uitgehaald, gewoon werden ver zonden. Ontdekking kon evenwel niet uitblijven. Grote verteringen wer den geconstateerd en tenslotte is tot aanhouding van een aantal daders overgegaan. Op een persconferentie te New- York heeft Prins Bernhard gis teren verklaard, dat de West- Europese volken vastbesloten zijn tegenstand te bieden aan een aanval. Hij zeide, dat het Noord- Atlantisch verdrag een van de grootste creditposten is op de ba lans van West-Europa. „Door dit verdrag is volkomen afgehandeld met het denkbeeld van neutrali teit. Neutraliteit leidt thans voor geen enkel land ter wereld meer tot iets", zo verklaarde hij. De prins zeide er zeker van te zijn dat geen enkele West-Euro peaan in een verantwoordelijke functie er ooit aan heeft gedacht "N (Van onze weerkundige medewerker) Dat het weer in Maart bijzonder wisselvallig is, hebben we weer eens kunnen bemerken, na enkele dagen met sneeuw en hagelbuien. Was het gisteren weer echt lenteweer, zacht en zonnig, de barometer is de laatste dagen gestegen en we bevinden ons dan ook in de rand van een hoge-druk-gebied, waarvan de kern gisteravond boven de Balkan lag met 770 mm. luchtdruk. Ook boven Scandinavië ligt een gebied met hoge barometerstanden. Hoe het weer zich in de eerstkomende dagen zal ontwikkelen, is echter nog niet met zekerheid te zeggen, daar we vanuit het Westen nog bedreigd worden. Ten Z.W. van Ierland bevindt zich n.l. een depressie, die zich echter weinig meer verplaatst. Evenwel trekt een front hier van in onze richting en dat kan hier het weer morgen mis schien in ongunstige zin beïnvloeden. Wel zal de wind 'ent,e- volge van grotere luchtdrukverschillen vanavond weer gaan toenemen. De eerste helft van Maart is wel erg droog verlopen. Zo viel er bijv. te Eelde slechts ongeveer 9 mm. neerslag, ter wijl de normale som voor de gehele maand Maart hier ongeveer 45 mm. is. De maximum temperaturen waren gisteren te Den Helder en Leeuwarden 9 graden, te Eelde en Twente 11 graden, terwijl de hoogste maximum temperatuur gemeten werd te Woensdrecht met 14 graden. het hoofd te buigen voor een machtige aanvaller. „Natuurlijk zou de kracht van detegenstand afhankelijk zijn van de graad van paraatheid, doch het volk is zonder de minste twijfel yastbe- sloten vrij te blijven. Dezè wens tot vrijheid is in Nederland zeer sterk". Prins Bernhard verklaarde ver der dat hij bij de Nederlandse re gering verslag zou uitbrengen van zijn bezoek aan de beide Amerika's, waarin zijn ondervin dingen en gezichtspunten betref fende de mogelijkheid van Ne derlandse handel met het Ame rikaanse vasteland en de vooruit zichten voor Nederlandse emi granten, zullen worden vermeld. „Ik heb blijken van grote be langstelling en sympathie voor het Nederlandse volk aangetrof fen, ik ben er zeker van, dat Ne derlandse immigranten hartelijk welkom zouden worden geheten", aldus de prins. LONDEN. 15 Maart (Reuter) - Twee Britse bommenwerpers van het type Lincoln zijn vandaag in Engeland verongelukt. Elf perso nen kwamen daarbij om het le ven en één werd gewond. Het ene vliegtuig vloog in Noord Wales tegen een berghel ling te pletter. De zes inzittenden werden gedood. Het andere toestel, dat van een oefenvlucht terugkeerde, miste op het militaire vliegveld te Hemswell in Lincolnshire de lan dingsbaan en stortte neer. Dit ongeluk kostte aan vijf leden van de bemanning het leven. Een zes de werd gewond.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1