Nieuw Oosterpolder valt over zeven jaar droog Deelname van de Marine aan reddingswerk ter zee In geheel Wallonië werd gisteren gestaakt Nederlanders in Raad van Europa Hongersnood dreigt in China EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN Oosterpolder valt over zeven jaar droog Bedrijven in de N.O.P. Gehele inpoldering komt over dertig jaar gereed Totale kosten 1250 millioen Pokken-epidemie in Oost-Java Koningin ontving Sóvjet-ambassadeur Amphibievlieg tuigen en motorsloepen Ministerraad komt heden bijeen Millioenen mensen hebben dood voor ogen Benelux-ministers bijeen Straatgevechten in Turijn Vaticaan zal protesteren Nieuwe Finse regering Kroniek en Kritiek Vliegtuig bij Medan neergestort Zacht weekend met regenkans en wind Abonnementsprijs f4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S»* H VANHEDEN Pag. 1 Zaterdag 1^ Maart 1950 45e Jaargang No. 11817 Kantoren: HOORN, Draafsingel 53, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 OVER DE KWESTIE van de grootte der bedrijven, welke in de Noord-Oostpolder worden uit gegeven, is al het nodige te doen geweest. In de Tweede Kamer heeft men, in het bijzonder van de zijde van de afgevaardigden van de Katholieke Volkspartij, bij herhaling aangedrongen op uit gifte van voldoende kleinere be drijven en maar nauwelijks heeft men zich neergelegd bij de op vatting, dat het -minimum 12 ha zou bedragen. Want hoe kan vol gens deze methode verlichting gegeven worden aan de spanning in de kringen van duizenden jonge boeren, die snakken naar een eigen bedrijf. Volgens de Memorie van Ant woord van minister Spitzen van Verkeer en Waterstaat, aan de Eerste Kamer, inzake de begro- ting voor het Zuiderzeefonds 1950,. is de tendenz naar het uitgeven van grotere bedrijven toegeno men, hetgeen dan niet overeen komt met de tendenz van het plan van uitgifte, dat dateert uit het jaar 1947. De minister motiveert die ver schuiving vooral met-het oog op de financiën. Hij zet uiteen, dat verschillende redenen, die ons wel acceptabel toeschijnen, het mid dengedeelte van de Noord-Oost polder bestemmen voor akker bouw, een gebied, waarin grote bedrijven overheersen. De kosten van het „bouwen" de stichtingskosten wel te ver staan bedragen volgens de be rekening van het departement voor bedrijven van 12 ha f 3416. per ha, bij 18 ha f 2388.per ha, bij 24 ha f 2916.per ha en voor het gemengde type van 24 ha f 3956.voor 48 ha f 1656.per ha, tenzij op twee arbeiders meer wordt gerekend, voor wie een woning in de dorpen moet worden gebouwd, dan worden de kosten per ha f 2156. In het algemeen lopen de kos ten dus niet zo ver uiteen, maar de kosten kunnen en mo-gen hier niet alleen beslissend zijn en bovendien zijn deze getallen alleen opgegeven voor de stichting s- kosten, terwijl het interessant kan zijn, ook iets anders te vernemen van de exploitati ekosten. In dit verband is het van belang op te merken, dat de minister zegt, dat „tot dusver in het algemeen de hand gehouden is aan het plan van 1947 betreffende de verhou ding van de grootteklassen. „Tot dusver". En het motief, dat gro tere bedrijven per ha goedkoper zijn, lijkt ons niet afdoende, om te besluiten, „derhalve" meer grote bedrijven uit te geven. Niet duidelijk ook in het motief, dat grote bedrijven wenselijk zijn, om de t ij d e 1 ij k e staatsexploi tatie door de uitgiften zoveel mo gelijk te verlichten. Dat die tijde lijke staatsexploitatie geen dag langer moet duren dan nodig is, beamen wij gaarne. Maar waarom kan die exploitatie niet ook ver licht worden door de uitgifte van minder-grote bedrijven? Naast de tijdelijke staatsexploi tatie is er bovendien nog een definitieve. Daar is de Volksver tegenwoordiging ook niet enthou siast over. De minister vindt het aantal bedrijven, dat voor die definitieve exploitatie door de Staat bestemd is, niet te groot, „om het daarmede beoogde doel te bereiken". Dat doel is natuur lijk inderdaad „het technisch, economisch en sociaal verant woorde beheer van een uitge strekt landbouwgebied als de Noord-Oostpolder". En wij gelo ven graag, dat hier een volledig inzicht in de mogelijkheden van de verschillende gronden en de daarop geprojecteerde bedrijven, nodig is, gezien ook „de grote ver scheidenheid, zowel in de bedrijfs- grootte als in het bedrijfstype". Om dit alles is de geschatte oppervlakte, nodig voor blijvende staatsexploitatie, niet overdreven, aldus zet de minister aan de Eer ste Kamer nog eens uiteen. Wij betwijfelen of dp Senaat dit alles echter afdoende motivering zal vinden. Vooral in verband met de overwegingen van het sociaal verantwoorde beheer. Staatsex ploitatie van landbouwgronden is principieel onjuist, en kon in ver band met de inpoldering van de Zuiderzee slechts node worden aanvaard. Zij mag niet langer gehandhaafd worden, dan in het algemeen belang strikt nodig is en niet in groter omvang, dan dit algemeen belang volstrekt gedoogt Op 26 April zal te 's-Gravenhage worden aanbesteed het maken van delen van de meerdijk van de Oosterpolder met aanliggende bouwputten, havendammen, opslagterreinen en bijkomende werken. De Oosterpolder, die vijftig duizend hectare groot wordt is het noordoostelijke gedeelte van de in totaal vijf en negentig duizend hectare grote Zuidoostpolder, waar 90.000 mensen zullen komen te wonen. Wanneer deze Oosterpolder gereed is zal zeer waarschijnlijk een begin worden gemaakt met de Westerpolder. Deze laatste komt, hier en daar er van gescheiden door boezemwater, tegen Noord-Holland aan te liggen. De bevolking van deze polder is op 60.000 geraamd. Wanneer na de Oosterpolder de Westerpolder aan de beurt komt is het waarschijnlijk dat die ver keersweg van Amsterdam-Noord uit voorlopig door de Westerpolder zal worden gelegd, in de Ooster polder aansluiting geeft op de definitieve weg, en dan via de Noordoostpolder in het noorden op bestaande wegen uitkomt. Er wordt rekening gehouden met de mogelijkheid om in de verre toekomst een spoorlijn door de nieuwe polders te leggen. Er zullen geen locaalspoorwegen ko men. De Oosterpolder krijgt ver bindingen met het „oude" land via bruggen ten westen van Kampen, in de omgeving van Elburg en tegenover Harderwijk. Men ver wacht dat de grond na het droog vallen sterk zal ,i,nklinken" waar door waarschijnlijk moeilijkheden zullen worden ondervonden bij het ontginnen. Voor de aanleg van de meerdijk zijn op verscheidene plaatsen, o.a. in de Noordoostpolder, zeer grote voorraden materiaal aangelegd. Voor de gehele polder zal men ongeveer anderhalf millioen ton natuursteen nodig hebben en ver scheidene tientallen millioenen kubieke meters zand. Het zand voor de meerdijk wordt ter plaatse uit het IJselméer gezogen. In de Oosterpolder komen drie gemalen: een bij het Keteldiep, een andere bij Flevostad en het derde tegenover Harderwijk. Twee er van zullen door electriciteit worden gedreven, het derde door dieselmotoren. Over zes jaar zal de gehele meer dijk om de Oosterpolder dicht zijn, over zeven jaar valt de polder droog, over acht jaar zal met de ontginning en het in cultuur bren gen worden begonnen. Er zal één hoofdstad worden ge bouwd, genaamd Flevostad, die mogelijk ook hoofdstad zal wor den van de twaalfde provincie. Deze stad wordt zo groot als b.v. Alkmaar. Verder komen er in de gehele Zuidoostpolder vier grote dorpen met een landelijk karakter en tussen de veertig en vijftig kleinere. De Oosterpolder Zal bestaan uit zeer goede grond. Dit jaar zal worden aangevan gen met de aanleg van drie dijk vakken, een nabij de geprojec teerde Flevostad en twee in de buurt van het Keteldiep, in Wes telijke richting. Zij zullen over twee a drie jaar gereed zijn. Inmiddels zal dan ook met de werkzaamheden aan de meerdijk van de omgeving van Flevostad uit naar de kust van Gelderland, alsmede van het Keteldiep uit in de richting Harderwijk een begin zijn gemaakt. Het ligt n.l. in de bedoeling ieder jaar een gedeelte van het gehele werk aan te be steden. De lengte van de gehele meer dijk is ongeveer vijf en tachtig kilometer. Elk jaar zal ongeveer veertien kilometer worden aan gelegd. Kanaal van 400 M. breed. Tussen de Zuidoostpolder en de Westerpolder komt een op hoog peil gelegen middenkanaal van ongeveer veertig kilometer leng te, vier honderd meter breedte en 3Vi tot 4Vs meter diepte. Dit zal het breedste kanaal van Neder land en vermoedelijk van geheel West-Europa zijn. Aan de uitmon ding er van in het IJselmeer, te genover de Noordoostpolder, zijn sluizen gedacht. Aan de zijde van Amsterdam komen er geen. Verkeersbrug van 1 K.M. Oostelijk van de sluizen in het middenkanaal komt tussen de Noordoostpolder en de Oosterpol der een verkeersbrug, die het een kilometer brede water tussen deze twee polders zal overbruggen. Zij zal liggen in de grote weg die van Amsterdam naar Noord-Nederland zal gaan. SURABAJA, 17 Maart (Aneta). Te Surabaja hebben zich in de afgelopen dagen enkele gevallen van pokken voorgedaan. Donderdag avond bedroeg het aantal gevallen reeds 30 en er worden nog steeds nieuwe gevallen gemeld. De be smetting is afkomstig van Madura, waar zich, naar thans is gebleken, reeds 900 gevallen hebben voorge daan, zonder dat daarvan aan de buitenwereld iets werd bekend ge maakt. Sinds Januari doen zich ook pokken-gevallen voor in het Kedirische. Men vreest, dat de ziekte zich over een groot deel van Oost-Java zal uitbreiden, vooral langs de Noordkust tegenover Ma dura. Door gebfek aan ruimte is isolering der besmette personen niet mogelijk. De Staten-Generaal hebben aangewezen als Nederlandse ver tegenwoordigers in de raadgeven de vergadering van de Raad van Europa voor de gewone zitting 1950, welke op 19 Juli a.s. te Straatsburg zal worden gehouden, de heren van de Kieft (P.v.d.A.) en Kerstens (K.V.P.), leden van de Eerste Kamer, en Serrarens (K.V.P.), van der Goes van Naters (P.v.d.A.), Bruins Slot (A.R.) en Korthals (V.V.D.), leden van de Tweede Kamer der Staten Gene raal. Als pl.v. vertegenwoordigers treden op de heren Beaufort (K.V.P.), en Rip (A.R.), leden van de Eerste Kamer, en mej. Klompé (K.V.P.). alsmede de heren Bur ger (P.v.d.A.), Schmal (C.H.U.) en Ruijgers (P.v.d.A.), leden van de Tweede Kamer. In het kader van de voorberei ding der werkzaamheden komt de volgende week te Straatsburg de commissie voor algemene zaken, de politieke commissie der As semblee, bijeen, onder voorzitter schap van de Franse minister president George Bidault. Aan deze bijeenkomst zullen o.m. mej. Klompe en de heren van der Goes van Naters en Burger deelnemen. Ter sprake komt o.m. de vaststel ling van een aan de Assemblee aan te bieden rapport over de meest wenselijke en effectieve structuur van de Raad van Europa en diens organen; door mej. Klompé en de heer van der Goes van Naters zijn terzake constructieve nota's ingediend. Op 30 en 31 Maart vergadert te Straatsburg het comité van mi nisters. Tien doden van „Truculent" geborgen Uit de gelichte „Truculent", die op een zandtong in de nabijheid van Sheerness, in het Britse graafschap Kent, op het strand is gezet, zijn de stoffelijke over schotten van tien opvarenden ge borgen. De blijvende IJselmeerdijken worden van dusdanige hoogte, dat zij 'weerstand kunnen bieden aan een stormvloed, wanneer de Af sluitdijk het zou hebben begeven. De dijk van Flevostad naar Harderwijk zal na de inpoldering van de gehele Zuidoostpolder als slaperdijk fungeren. Verwacht wordt, dat de gehele Oosterpolder een bedrag van vier honderd millioen gulden zal ver gen, de Westerpolder bijna vijf honderd millioen en het vermoe delijk daarna aan de beurt komen de zuidelijke gedeelte van de Zuidoostpolder driehonderdvijftig millioen. Wanneer het werk geen ernstige stagnatie ondervindt zullen de Westerpolder en de gehele Zuid oostpolder over ongeveer dertig jaar gereed kunnen zijn. HM. de Koningin heeft gisteren morgen op het Paleis Lange Voor hout te Ren Haag ontvangen de nieuwe Ambassadeur der Sovjet unie, de heer Gregory Titowitsch Zaitzev, die zijn geloofsbrieven aan H.M. overhandigde. Te tien minuten voor half elf ar riveerde H.M. aan het Paleis, waar een ere-wacht van mariniers, als. mede de Marinierskapel stonden opgesteld. Om half elf kwam de nieuwe Ambassadeur aan. Het Sov jet-volkslied werd gespeeld en de heer Zaitzev inspecteerde de ere wacht. Om vijf minuten voor elf uur was de audiëntie afgelopen. Toen de Ambassadeur het Paleis verliet, werd opnieuw het Sovjet- volkslied gespeeld, waarna de heer Zaitzev in het staatsierijtuig stapte. HET EERSTE KIEVITSEI Gistermiddag om drie uur heeft de 22-jarige Jan Schermer op het land van zijn vader te Castricum het eerste kievitsei gevonden.. Volgens de traditie zal dit aan H.M. de Koningin worden gezonden. Naar wij vernemen worden er thans besprekingen gevoerd welke naar verwacht wordt zullen leiden tot een meer doelmatige samen werking van de verschillende in stanties, die bij ongelukken op zee betrokken zijn bij het opsporen en redden van slachtoffers. De P.T.T., Radio Holland, red dingmaatschappijen en de op het vliegveld Valkenburg gestation- neerde opsporings- en reddings dienst (O.S.R.D.) van de Konink lijke Marine nemen aan deze be sprekingen deel. De O.S.R.D. heeft voor zijn werk tot nu toe de beschikking gehad over drie Mitchells. De taak van deze Mitchells zal binnenkort wor den overgenomen door acht Sea- otters, amphibie vliegtuigen, die de marine onlangs bij de Vickcy Arm- strong-fabrieken in Engeland heeft gekocht. Twee van deze vliegtuigen zullen worden voorzien van een landingshaak, zodat zij ook op het dek van vliegkampschepen kunnen landen. De seaotters worden zeer geschikt geacht voor het reddingswerk.- Ze zijn knalgeel geschilderd om goed op te vallen, kunnen langzaam vlie. gen én zelfs op vrij ruwe zee dalen en starten, en zijn uitgerust met een kraan om drenkelingen op te vissen. Rondom de vliegtuigen zijn kabels gespannen waar drenkelin gen zich aan vast kunnen houden. De O.S.R.D. heeft thans verder voor de hulpverlening bij vliegtuigram pen boven zee de beschikking over twee voormalige Engelse motor, sloepen, 34.14 m. lang, 5.5 m. breed, diepgang 1.5 m. Door hun grote snelheid, 22 mijl maximaal, kunnen zij in geval van nood in betrekke lijk korte tijd op de plaats van een ongeval aanwezig zijn. Deze boten, die ook knalgeel zijn geverfd zijn op de Rijkswerf te Den Helder om gebouwd en R.I. I en II gedoopt. Voorlopig blijyen zij in den Helder. Verscheidene Belgische politici uit verschillende politieke kringen hadden zich naar Pregny begeven om naar aanleiding van de volksstemming besprekingen te voeren met koning Leopold. Enige politici in de foyer van hun hotel te Genève. Het zijn v.l.n.r. de president van de Senaat, Gillon, minister president Eyskens, de president van de Kamer, van Cauwelaert en mevrouw Eyskens. Hoewel het socialistische algemene vakverbond een algemene staking in België slechts zou uitroepen indien de koning zonder goedkeuring van het parlement zou terugkeren, heeft het secretariaat zijn onverdeelde sympathie en solidariteit betuigd met de arbeiders die overal in Wallonië gisteren het werk hebben neergelegd. Het heeft daarnaast aan de pers verzekerd dat deze „spontane" stakingen tegen de terugkeer van de koning niet langer dan 24 uur zouden duren en dat Zaterdagmorgen ieder op zijn werk zou terugkeren. Gistermiddag lag practisch overal in het gebied van Luik, in de Borinage, te Charleroi, in het centrum en in de gebieden van de Beneden-Sambre en zelfs ook in de metaalfabrieken te Tulize in Waalsbrabant het werk stil. Ook in de metaalfabrieken in Nijvel werd niet meer gewerkt. De trei nen in Charleroi reden niet meer, 28 van de 40 mijnen, de ijzer- en staalindustrie, constructie-werk- plaatsen en de glasindustrie staak ten. Het totaal aantal stakers werd op een kwart millioen geschat. Ook vier Brusselse metaalfabrie ken en een grote suikerraffina derij in de hoofdstad staakten gis termiddag. De autobussen van de Belgische spoorwegen reden niet meer in Wallonië, terwijl werd aangekondigd dat de mijnen en ijzergieterijen van Tamines Zater dag eveneens zouden worden stil gelegd. Eyskens en van Cauwelaert zijn gistermorgen per trein in Brussel teruggekeerd. Eyskens verklaarde dat hij zich onmiddellijk naar de prins-regent zou begeven. De katholieke ministers kwamen des middags met hem samen, de libe rale ministers vergaderden op het De Amerikaanse nieuwsdienst meldde uit Rome, dat het hoofd van de Pauselijke delegatie in Roemenië, Monseigneur Gerald Patrick O'Hara uit Atlanta, spoedig wegens spionnage door de communistische Roemeense regering zal worden gearres teerd. Het bericht zei verder, dat de primaat in Roemenië, bisschop Martin Aren,' zich reeds in gevangenschap bevindt wegens spionnage. In semi-officiële communisti sche kringen te Hongkong is ver klaard, dat de ergste hongersnood in de jongste geschiedenis van China zich begint af te tekenen. Dnizenden zijn reeds omgekomen en men verwacht, dat millioenen voor de volgende oogst van hon ger zullen omkomen. In Centraal- en Noord-Oost- China zouden millioenen mensen moeten bestaan van bladeren, wortelen, gras en klei, zo ver klaarde men. Deze berichten werden beves tigd door inlichtingen, die door officiële buitenlandse kringen te Hongkong zijn ontvangen. Of schoon de communistische rege ring nog niet officieel heeft toe gegeven dat een ramp dreigt, hebben Radio-Peking en de com munistische bladen in geheel Chi na plannen bekend gemaakt voor productievergroting. In Ahnwei, de zwaarst getroffen provincie, zouden 9 millioen van de 22 millioen mensen gebrek lij den. De hongersnood zou ook ern stig zijn in Honan, Kiangsoe, Ho- peh, Sjantoeng, delen van Hoenan," Szetsjoean, Tsjekiang, Kwang- BRUSSEL. Naar uit goed ingelichte bron wordt vernomen, hebben de heren van Zeeland, Stikker en Bech, de ministers van Buitenlandse Zaken der drie Beneluxlanden, tijdens hun be sprekingen van gistermiddag, de verschillende kwesties onder zocht, die inzake Benelux en de OEES nog hangende zijn. toeng en Noord-West-China. Hij zou begonnen zijn na een reeks rampzalige misoogsten als gevolg van overstromingen, droogte en epidemieën in de herfst van het vorig jaar, gevolgd door een strenge winter. De communistische autoriteiten zenden in allerijl voedsel naar de getroffen gebieden. Tot dusver zijn de beschikbare voorraden echter totaal onvoldoende. INAUGURELE REDE PROF GIELEN NIJMEGEN, (K.N.P.). Dr. Josephus Johannes Gielen, die door de Sint Radboudstichting is be noemd tot hoogleraar in de Praeti- sche Paedagogiek aan de Katholie ke Universiteit te Nijmegen, zal op Vrijdag 24 Maart 1950, des namid dags te 4 uur, zijn ambt aanvaar den met het uitspreken ener rede in de Aula aan de Wilhelminasingel Voor de tweede keer in 24 uur hebben zich te Turijn ern stige ongeregeldheden voorge daan. 2.000 communisten vielen Vrijdag het hoofdkantoor van de neo-fascistische Italiaanse sociale beweging aan. De politie maakte gebruik van traangas om de vechtende groepen te scheiden. 20 politiemannen werden door stenen gewond en 10 demon stranten door de charge vande politie. Kort nadat de commu nisten het kantoor veroverd hadden, werd het meubilair uit de ramen de straat op gewor pen en verlieten de neo-fascis- ten in massa de voor- en ach terdeur. Op straat werden de meubelen in brand gestoken. ministerie van Financiën met mi nister Devèze. Hoewel werd, aan gekondigd dat Eyskens gistermid dag een verklaring zou afleggen, is dit niet geschied daar het over leg nog niet was beëindigd. Van daag zal dc ministerraad bijeen komen, nadat eerst het beraad aan liberale zijde is voortgezet. TEGEN UITWIJZING VAN MGR. DE LIVA VATICAANSTAD, 17 Maart. Het Vaticaan zal bij de Tsjccho- Slowaakse regering krachtig pro testeren tegen de uitwijzing van mgr. Ottavio de Liva, de secretaris van de Pauselijke nuntius te Praag. In Vaticaanse kringen werd de uitwijzing „een belediging zonder precéndent in de annalen der di plomatie" genoemd. In hoge kringen van het Vati caan verwacht men, dat de com munisten als volgende stap na de uitwijzing van mgr. de Liva bin nenkort alle buitenlandse pries ters, monniken en kloosterzusters uit Oost-Europa zullen verdrijven. HELSINKI, 17 Maart. De lei der der Finse Agrarische partij Urno Kekkonen heeft vandaag een niet-socialistische coalitieregering gevormd, die in de plaats komt van de sociaal-democratische min derheidsregering van Karl Fager- holm, welke op 1 Maart aftrad. De nieuwe regering telt 10 agrariërs, 3 leden van de Zweedse volkspartij en 2 leden van de libe rale „progressieve partij". De eerste taak van de nieuwe regering is het antwoorden op de Sovjet - Russische nota, waarin Finland er van wordt beschuldigd, de bepalingen van het vredesver drag over het uitleveren van „Sowjet-Russische oorlogsmisdadi gers" niet te zijn nagekomen. Ver volgens moet een nieuwe handels overeenkomst met de Sowjet-Unie gesloten worden om de graanbe- voorrading van Finland voor dit jaar te verzekeren. ONDANKS de prijsstij ging op ieder gebied, hebben wij tot nu toe de prijs van ons dagblad kunnen handhaven. Tot ons leedwezen is dat thans echter niet meer mogelijk. Bijna alle dag bladen in Nederland zijn thans gedwongen de abonnementsprijs te be palen op f 4.50 per kwar taal of f 1.50 per maand. Met ingang van 1 April a.s. zal ook ons blad deze prijzen in rekening moe ten brengen. Wij vertrou wen dat onze lezers deze geringe verhoging zullen billijken. DE DIRECTIE. „Heil Rusland!" (Sm.) Ten bewijze, als het nog nodig was, dit bewijs te leveren, hoe gelijk wij tien dagen gele den hier in dit hoekje nog eens betoogden dat nationaal-socia- lisme (en fascisme) en communis me stoelen op dezelfde verder felijke wortel, kan nog dienen, dat het „Vrije Volk" deze week op aardige wijze naast elkaar zette de cijfers van de „vrije" verkie zingsuitslag van Sovjet-Rusland en de zelfde „vrije" verkiezing, in 1933 in Duitsland gehouden. Toen was de meerderheid voor Hitier vastgesteld op 98.74 pet., toen wer den bijna alle kiezers door Goeb- bels naar de stembus gedreven, en in het Sovjet-paradijs was het al precies hetzelfde: alleen nog een beetje erger. Hier meer dan 99 procent voor Stalin. Inderdaad, na 17 jaar heerst in het Rusland van Stalin dezelfde dictatuur van de leugen, als voordien in het Duits land van het nationaal-socialisme. Het schijnt, dat er in de U.S.S.R. geen zieken hoegenaamd, voor komen, dat daar geen mensen op reis zijn, dat er geen verpleegden zijn, dat iedereen practisch in staat is, zijn stem uit te brengen. In het district van Stalin-zelf was de opkomst zelfs honderd procent. Wat een gez„.;end - het daar. Goebbels kon liegenalsof het gedrukt stond, Stalin c.s: kunnen het nog beter. Maar de grondslag is hetzelfde. Precies zoals de is het onlangs zei, herhalend wat de H. Vader al eens terder had ge zegd in een van zijn vele redevoe ringen, toen hij de heerschappij van de onoprechtheid geselde: de leugen heerst in de wereld. Het is het ergste kwaad 'eze tijd. De openbare leur door Hitier c.s. zeventien -„r geleden gepro pageerd, wordt door het commu nisme gretig gecultiveerd. Achter het ijzeren gordijn blijkbaar met zeker succes, in het Westen tot be schaming en dwaasheid Hoe moet het arme Russische volk te moede zijn, dat door de leugen wordt geregeerd. MEDAN, 17 Maart (Aneta). Een „mustang" van de militaire luchvtaart is door onbekende oor zaak in de haven van Belawan neergestort. De bestuurder werd gedood. Het ongeluk geschiedde, toen, bij wijze van afscheidsgroet, twee Mustangs rondom het s.s. Plancius van de K.P.M. vlogen toen dit schip de haven verliet. Het toestel stortte in de haven en ver dween in het water. Bergingspogin gen, ondernomen door de Konink lijke Marine, hadden tot nu toe geen resultaat. Het stoffelijk over schot van de vlieger is nog niet gevonden. AANRIJDING MET DODELIJKE AFLOOP (Eigen bericht) SCHAGEN. Op de Rijksweg langs het Noordhollands kanaal nabij de Stolpen in de buurt van Schagen, is Vrijdagavond om streeks half tien een vrachtwagen van de firma Kraan en Asjes uit Wieringen met grote snelheid op een uit Groningen komende stil staande trailer gereden. De chauf feur van de vrachtwagen, de 46- jarige Ab Asjes uit Hippolytushoef geraakte in zijn cabine bekneld en overleed ter plaatse aan zijn ver wondingen. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. (Van onze weerkundige medewerker) Het zachte weer van de laatste dagen zal ook gedurende het weekend nog aanhouden. De weerssituatie is nu n.l. zo, dat wij ons in een zuid-westelijke luchtstroming bevinden. Deze strekt zich over een groot deel van de Atlantische Oceaan uit en er bevinden zich enkele fronten in, die in onze richting trekken en hier nu en dan regen zullen veroorzaken. Zo'n front trok gisteren langzaam over ons land en bezorgde ons vrij lang durige perioden met neerslag. Tot gisteravond 18 uur noteerde den Helder 2, Eelde 4, de Bilt 7, Twente 5 en Beek 6 mm regen. De vochtige Oceanische lucht heeft een vrij hoge temperatuur en een gevolg hiervan .was dan ook, dat de min. temperaturen gisterochtend zeer hoog waren. Deze schommelden tussen 8 gr. (den Helder) en 10 gr. (Twente). De depressieactiviteit werd gisteren nog vergroot daar vanuit Amerika een nieuwe actieve storing bij Florida de Oceaan overtrok. Het is mogelijk dat de invloed hiervan reeds morgen in ons land merkbaar zal zijn in de vorm van regen. Het ziet er dus naar uit dat het weer dit weekend een wisselend karakter zal hebben met nu en dan regen en vrij veel wind, terwijl de temperatuur aan de hoge kant zal blijven. Helaas kan de verwachting dus niet al te gunstig zijn.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1