Vrije had i EUROPA tussen hamer en aambeeld MODESHOW Naar volkerengemeenschap in vrijheid FILMS VAN DE WEEK y GERARD WORM Viert PASEN Gaat een Yalta faalde Pastoor Binkhorst zestig jaar N.V.ALKMAAR5E WASSERIJ 4e Zon< de w PAGINA 2 ZATERDAG 18 MAART 1950 Het IJzeren Gordijn houdt Europa in twee helften verdeeld. Het was in Yalta, waar door Stalin, Roosevelt en Churchill, de man, die het eerst sprak van het IJzeren Gordijn, over het lot van Europa werd beslist. Het moge een vreedzame regeling geweest zyn, een rechtvaardige regeling was het niet. Ons streven moet er op gericht zijn de slechte regeling van Yalta te vervangen door een rechtvaardige regeling met gene zijde van het IJzeren Gordijn, dat moet verdwijne*n. „Dat zou aldus Senator Vandenbergh, toen hij in de Amerikaanse Senaat de wet op het Marshall-plan indiende de grootste weldaad zijn die de Heer aan onze generatie schenken kon". Dit moge de ongelovige wereld onmogelijk schijnen, wij, Nederlanders, wij Katholieke Nederlanders, mogen het onmogelijke hiervan zeker niet aanvaarden. Dit was de conclusie van het inhoudvolle betoog, dat mr. E. Sassen gisteravond voor de Schola Publica in het Gulden Vlies te Alkmaar hield. Nog meer dan de eerste, had de tweede wereldoorlog Europa stof felijk en geestelijk verwoest. De UNRRA-hulp van de Ver. Staten, waarmee veertien milliard Ameri kaanse dollars buiten de Morshall hulp gemoeid was, heeft welis waar vele tienduizenden van de hongerdood gered, doch men be reikte er niet mee, wat men ermee beoogde: het herstel van Europa's structuur: deze was immers niet slechts gehavend, doch onherstel baar vernield, zoals reeds voor zegd werd in de Pauselenke Kerst boodschap van 1942. „Deze we reldoorlog is de ineenstorting van een maatschappelijke orde". Yalta De politieke oplossing van Yalta aldus mr. Sassen, was er een van afbakening van invloedssferen: een oplossing, die paste in het systeem van machtsevenwicht, dat sedert het herfsttij der Middel eeuwen in en rond Europa heeft bestaan, doch dat door de tweede wereldoorlog en wat er mede samenhangt ondeugdelijk is ge bleken. Niet meer Europa, maar Amerika en Rusland beheersen de wereld. Het Verre Oosten is wel iswaar ontwaakt, maar het ver- Mr. Sassen: .géén atoombom. keert nog in een gistingstoestand. Europa vervult nog slechts een ondergeschikte rol; terwijl het vroeger de wereld regeerde en verdeelde, werd het in Yalta zelf in invloedssferen verdeeld, al zul len niet alle staatslieden daar bedoeld hebben Europa te schei den in twee voor elkaar volkomen afgesloten zönes. Europa beoosten de lijn Triëst- Stettin werd het Kremlin toege schoven, onder beding, dat ook daar een democratisch bestel zou Worden ingericht. Was immers ook de Sovjet-Unie zich niet aan het democratiseren? Zo zouden de twee grootste machten kunnen samenwerken, met elkaar en met de overige democratische en vredelievende volkeren der wereld, georgani seerd in de Verenigde Naties. Op de basis hunner souvereine ge lijkheid zouden zij daar vrede en veiligheid waarborgen door prompte en daadkrachtige actie van de Veiligheidsraad en door vreedzame beslechting van ge schillen. Het zelfbeschikkingsrecht der volkeren zou geëerbiedigd Worden en de rechten van de mens en zijn fundamentele vrijheden, zouden worden erkend, bevorderd en versterkt. Maar de na-oorlogse vredes- en welvaartsorganisatie en het demo cratisch bestel in Oost-Europa, te Yalta plechtig overeengekomen, heeft gefaald. Wie zich niet on voorwaardelijk aan het commu nisme wilde overgeven, werd ge- likwideerd; wat godsdienstvrijheid achter het IJzeren Gordijn bete kent, hebben de feiten uitgewezen. Binnen één week na de revolutie was in Tsjecho-Slowakije de Zon dagsrust afgeschaft; slechts met een bedrijfsvergunning van het ministerie van economische zaken mogen de priesters in Yoego-Sla- vi.ë hun heilige bediening uitoefe nen. En Mgr. Stepinac, noch Kar dinaal Mindszenty kunnen wij vergeten. UNO geen rechtsgemeen schap Wat kwam er terecht van de UNO? De souvereine gelijkheid harer leden is door het veto-recht eén gereglementeerde en bijna onherstelbare ongelijkheid gewor den. Prompte en daadkrachtige actie tot waarborging van vrede en veiligheid gaf de Veiligheids raad niet te zien. Vreedzame be slechting van geschillen schijnt alleen een verplichting van dê kleine staten; de groten, wier ge schillen het gevaarlijkst zijn voor dé wereldvrede, hebben zich door hun veto-recht eigenmachtig Van die plicht vrijgesteld. En hoe het zelfbeschikkings recht der volkeren, de rechten van de mens en zijn fundamentele vrijheden worden gerespecteerd, erkend, bevorderd en versterkt, kan men ten Oosten van het IJze ren Gordijn ontwaren. De na-oorlogse vredes- en wel vaartsorganisatie heeft gefaald, omdat haar grondslagen ondeug delijk waren. Zij is eeen rechts gemeenschap van staten geworden en stoelt niet op Gods geboden en op de natuurlijke zedewet. Zij is niet gemaakt en niet gehanteerd vanuit het bewustzijn, dat de tweede wereldoorlog en alles wat ermee samenhangt de ineenstor ting ook ener vóórdien bestaande staatkundige orde is. Yalta verdeelde invloedssferen, welke leidden tot afscheiding en opsluiting van Oost-Europa: want de machthebbers daar (in Yalta), die wisten, dat een maatschappe lijke orde was ingestort, ontbrak het niet aan radicaliteit en zij wilden er een andere orde force ren, totalitair en materialistisch, zoals zij zelf zijn. Evenmin als van een democra tisch bestel, kwam er niets terecht van een machtsevenwicht. Want. het door 't IJzeren Gordijn in tweeën verdeelde Europa is niet meer een derde macht, die tussen Amerika en Rusland de balans kan houden. Oost-Europa is niet vrij meer zijn gewicht tegen Rusland in de schaal te werpen, zo het nog ge wicht zou hebben. En West-Europa is al evenmin een macht, die tegen de een of ander gewicht in de schaal legt, Zou het zich eenmaal aan Rus- land's kant willen voegen tegen Amerika, dan zou het nooit meer de kans krijgen zich een volgende maal aan Amerika's zijde te scha ren tegen de Sovjet-Unie. Want de omarming van West-Europa door de Sovjets zou voor zijn zelf standigheid, zijn beschaving, vrij heden en 'levensbeschouwing vol strekt dodelijk zijn. Een staatkunde van machts evenwicht, zo betoogde prof. dr. Beaufort in zijn inaugurale rede voor de Nijmeegse Universiteit, is ondoeltreffend en onzedelijk; on doeltreffend, omdat zij veelal ver. leidt tot machtso v e rwicht en daardoor tot oorlog onzedelijk, omdat het macht stelt boven recht. In het huidige Europa is deze staatkunde van machtseven wicht ook onmogelijk geworden; dit is zij het negatief zeker winst, mits wij er in slagen een nieuw, deugdelijk bestel op te bouwen, nu het oude door de oor log in letterlijke zin ineengestort is. Geen angstmeijerij meijerü over Rusland's domine- meijereij over Ruslands' domine rende macht. Want niet door die macht, maar „confusione homi- num et providentia Dei" dóór de verwarring onder de mensen en door de voorzienigheid Gods wordt de wereld geregeerd. Het MarShall-plan bewijst, dat Amerika zich bewust is, dat de tweede wereldoorlog niet de voor waarden voor een werkelijke vrede geschapen heeft en dat het handelend tegen dit gevaar wil optreden. Er zijn wel degelijk toekomst mogelijkheden voor Europa, al is het oude bestel onherstelbaar in eengestort. Laten wij, nu het verdwenen bestel der souvereine nationale staten niet doeltreffend is geble ken, niet terugschrikken voor de noodzakelijkheid, om nieuwe staatkundige vormen te maken. Met de revolutionnaire verande ringen in de techniek is de onder linge afhankelijkheid der staten zó intens, zó fundamenteel en zó structureel geworden, dat het nonsens is nog te spreken van souvereine onafhankelijkheid of nog officieel te doen, alsof deze nog bestaat. Een wereldfederalisme acht spr. bihnen afzienbare tijd niet voor verwezenlijking vatbaar; evenmin schaart spr. zich bij diegenen, die beweren, dat Europa zonder dé Verenigde Staten van Europa geen toekomst heeft; ook dat schijnt spr. een vorm van angst meijerij. Na betoogd te hebben, dat de huidige politieke structuur onge noegzaam is en dat verschillende aanbevolen grootse concepties van statakundige nieuwbouw nog niet voor verwezenlijking vatbaar zijn, legde mr. Sassen er de nadruk op, dat het scheppen van een nieuwe internationale staatkundige orde geenszins alleen of op de eerste plaats een vraagstuk is van orga nisatie. Over het doel van deze nieuwe internationale orde moet in brede lijnen overeenstemming bestaan en de opvattingen, die men heeft over recht-, gezag, vrij heid, menselijke waardigheid, ge meenschap, algemeen welzijn en omvang der staatstaak, zijn daar bij bepalend. In de plaats van politieke verdragen die handelen over aanval en verdediging, zul len er verdragen moeten komen, waaruit blijkt, wat de verdrag sluitende partijen samen gaan verstaan onder „vrede", ónder „de ordelijke rust", zoals Sint Thomas het noemde; voorbeelden van dergelijke de vrede defini ërende tractaten noemde spr. het Pact der Vijf, op 17 Mrt '48 te Brussel en het Pact der 10 Euro pese Marshall-landen, op 15 April d.a.v. te Parijs gesloten. Naast een statengemeenschap zal er een volkerengemeenschap moeten komen, hetgeen interna tionale coördinaties vereist tus sen cultuurorganisaties, vakorga nisaties, bedrijfstakken, politieke organisaties en die instellingen, die uitingen zijn van het vrije volksleven. Deze internationale contacten zullen ook de diplomatieke gelei delijk, maar zeker een ander as pect en een andere functie geven en wie dat niet kan of wil zien, belemmert de vestiging ener nieuwe maatschappelijke orde, die internationaal zal moeten zijn. Ook de vestiging van een nieuw economisch bestel, bekroond door een publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie is niet louter een natio naal vraagstuk, want welvaarts verzorging wordt internationaal beïnvloed en sociale rechtvaar digheid is ook buiten de grenzen vereist. Om in deze zin gezamenlijk de vrede te organiseren, moet men de vrijheid bezitten het te kun nen doen en voorts de gemeen schappelijke opvatting delen. On ze Oosteuropese broeders missen die vrijheid; met vele andere vol keren, die op een totaal ander so ciaal-economisch, cultureel, poli tiek of godsdienstig vlak leven, bestaat de gemeenschappelijkheid van opvatting niet. Daarom is een al-Europese samenwerking dus thans niet aan de orde en zijn wij nog niet aan de vorming van een wereldstaat toe. Minder grootscheeps, maar met meer werkelijkheidszin, zullen wij moeten beginnen met internatio nale rechtsgemeenschappen voor afgeronde doeleinden; toegerust met democratische organen, die een werkelijk gezag, een werke lijke zeggingsmacht hebben, maar waarin gezonde volksin vloed moet bestaan, omdat wi; anders óf in de bureaucratie, 63 in het staatssocialisme verzanden. Dit zal zeker afstand van souve reine rechten vergen, doch dit be hoeft geen bezwaar te zijn, omdat men nog de voorwaarden kan be palen, waaronder men die souve- reiniteit vrij willig prijs geeft. Ook is nodig, dat de volksvertegen woordigingen, wanneer onderhan deld wordt over de voorwaarden tot overdracht van souvereiniteit, niet voor voldongen feiten worden gesteld, doch hier vooraf in ge kend worden. Para Justitiam Of wij deze nieuwe internatio nale rechtsorde zullen bereiken, is een vraag, waarvan het ant woord ligt in Gods hand. Maar als wij werken, koortsachtig wer ken, onverzettelijk en ondanks alles werken aan de opbouw ener nieuwe maatschappelijke orde van gerechtigheid in katholieke geest, dan werkt de tijd met ons mee. Want naarmate de gerechtigheid in het leven der mensen, der ar beiders, der minstbedeelden, der ongeprevilegieerden méér werke lijkheid wordt naar die mate ook slinkt de werfkracht van het communisme. Niet met atoom bommen, maar met sociale recht vaardigheid wordt het communis me uitgebannen. Met een kleine variatie op het gezegde der Ouden, zei spr.: „si vis pacem, lara justitiamwilt gij ?le vrede, aereidt dan de rechtvaardigheid, De rechtvaardigheid, die vereist: aan ieder (niet: aan deze of gene) het z ij n e (niet: een deel daarvan) te geven; niet: het af te laten dwingen). Onze medemensen in het Oos ten mogen wij niet afschrijven. Ook met het Oosten moeten wij een vreedzame regeling nastre- ONZE AGENDA GULDEN VLIES: Zondag avond 8 uur: Toneelgroep Bouber met ,,'t Is anders". BIOSCOPENHarmonie Alles wel aan boord, alle leeft. Victoria: De Tweede Mrs Carroll, 18 jaar; Cine ma Americain: Kus des Doods, volwassenen; ABT: De Laatste der Roodhuiden 14 jaar. ZONDAGSDIENST DOKTO REN: Dr. E. E. M. van Gilse, Kennemerpark 8, telef. 3130 en Dr. J. Lou- rens, Oude Gracht 293, telef. 2872. ZONDAGS- EN NACHT DIENST DER APOTHE KEN Apotheek Wanna, Ritsevoort 5. NACHTDIENST TAXI'S: Chr. de Vries, Frieseweg 4 telef. 4237. V.. ven, die de wel vreedzame, maar slechte regeling van Yalta moet vervangen. Dit doel is groot, maar in de orde van het tijdelijke is er vandaag geen groter streven waar te maken ook voor O.-Europa. Nadat mr. Sassen zijn door het talrijk publiek met grote aandacht gevolgde rede beëindigd had, bracht dr. Hofstee de spreker dank voor diens magistrale rede; een inhoudvolle rede ook, zoals de Schola nog zelden te horen kreeg. Spr. dankte mr. Sassen ook voor het gerechtvaardigd opti misme, waartoe hij zijn gehoor had aangespoord, hetgeen ons de toekomst wat lichter doet inzien en een stimulans is, om ieder op zijn plaats mede te werken aan het bereiden van de rechtvaardig heid. Hiermede hebben wij de eer U uit te nodigen voor onze VOOR J AARS-MODESHOW op DONDERDAG 23 MAART 1950, in de ge heel in Modesfeer gebrachte Schouwburgzaal van KET GULDEN VLIES te ALKMAAR Entree incL Thé-Complet f 3.50 Aanvang Middag-Show 2.30 uur Aanvang Avond-Show 8 uur Kaarten verkrijgbaar aan onze zaken Langestraat 42 Hoek Houttil - Telefoon 2943 ALKMAAR DEN HELDER Men schrijft ons van hoogge achte zijde aangaande de ver jaardag van de Zeereerw. Pas toor Polycarpus Binkhorst O.P. het volgende: Op zich is de verjaardag van de pastoor natuurlijk geen bijzondere gebeurtenis, want het is geen ver dienste 60 jaar te worden. Toch heeft deze dag een bijzondere bete kenis, want van die zestig jaar heeft pastoor Binkhorst er bijna 34 be steed aan het heil der zielen. En hoe deze jaren werden besteed, be hoeven wij u eigenlijk niet te zeg gen. De vele parochianen hebben dit gedurende zijn vierjarig pastoor schap wel ondervonden. Met een jeugdig hart, met grote geestdrift en met een bijuna onnavolgbare ijver heeft hij zich aan zijn werk voor zijn parochie en zijn omgeving gegeven. Zijn welsprekend woord vindt een dankbaar gehoor bij zijn parochianen en vrienden. Zijn ijver voor de opluistering van Gods huis is allen bekend. Prachtige paramen ten heeft hij aangeschaft en de kerk is een doopkapel rijker geworden; daarnaast brengt hij nog zoveel an- dere werken tot stand voor het welzijn van zijn parochie. Daarom wensen wijdde jarige pastoor toe, dat hij nog vele jaren voor het zielenheil der parochianen van St. Jozef gespaard moge blijven. Van zelfsprekend zullen de parochltanen hgm op 18 Maart niet vergeten en hem in hun gebeden herdenken. Ook de „Binkies" van de parochie zullen voor hem bidden. Op Zon dag 19 Maart zal het feest worden erdacht. m een „NIEUWE" KAMER I U kunt uw kamers weer „nieuw" maken met een van die prachtige vocir- j aars-behangetjes, die wij vandaag binnen kregen. Het is een bijzonder mooie collectie! Ziet U maar eens onze speciale étalage, of, nog beter, komt U even naar de speciaal-afdeling op de le étage. Als U dan iets naar uw zin gevonden hebt (en dat doet U zeker) dan heeft U voor weinig geld weer een nieuwe ka mer. Wij verkopen reeds in prijzen van 394549 ct. een vriendelijk behangetje i M A Harmonie Theater Alles wel aan boord Na een uitgebreid en actueel voorprogramma de grote gekleurde film „Alles wel aan boord". In feite een simpel romannetje, waarin de kapitein van het schip, weer een vrouw, en een moeder voor zijn dochter vindt. Dit dochtertje kiest nu een zangcarière, welke ze eerst Opgaf omdat haar vader niet ge lukkig was. Er wordt in deze film uitstekend gezongen, veel opera muziek o.a. ook uit „Aida" van Verdi. Wanneer er feest aan de Orde is, komt het Jazz orkest in werking, en liefhebbers van dit genre krijgen dan ook niet te kort. De film valt bij het grootste deel van de bezoekers kennelijk in de smaak. Cinema Americain Kus des doods ALKMAAR. De film van deze week In Ginema Americain is een echte gangster-geschiedenis, waar in een ontslagen gevangene tever geefs naar werk zoekt, tenslotte weer in zijn oude fout terugvalt, met als gevolg: de gevangenis. Hij wil eerst zijn kameraden niet ver raden, maar wanneer dezen zijn vrouw en kinderen in de steek laten, werkt hij met de politie samen en ontmaskert met deze de schuldigen. Volwassenen kunnen deze span nende en sterk gespeelde film gaan zien. Het voorprogramma was goed verzorgd. Victoria De Tweede Mrs Carroll ALKMAAR. In Vietoria draai en déze week interessante binnén- ên buitenlandse journaals én een (Advert.) Vermakelijke rolprent die ons iets laat zien over de manier van doen in de films uit de dagen van onze grootouders. Wij kunnen ons voor stellen dat deze voorvaderen van de gooi- en smijtgêschiedenlssen hebben genoten. Wij hebben in elk geval aan de amusante fragmenten ons plezier gehad, De hoofdfilm „De tweede Mrs. Carroll" vertelt over de lugubere hebbelijkheden van een moderne blauwbaard. En die zijn allerminst hartverheffend. Bovendien is de film die hier en daar wel span nende gedeelten heeft en „glad" gemaakt is ook, vrij vervelend. De keuring acht de film toelaatbaar voor volwassenen met onder scheidingsvermogen. Dat onder scheidingsvermogen moet dan ook wel degelijk aanwezig zijn, Een aanbeveling voor dit product Wil ons niet uit de pen. A. B. T. De laatste der Mohlcanen ALKMAAR. Een uitgebreid, voorprogramma met het steeds weer aantrekkelijke en actuele nieuws, een tekenfilmpje en een komische één-acter, waarin de dolle capriolen van een huishen. Hoewel wij geen liefhebber zijn van kleurenfilms, hebben wij ons toch met de hoofdiflm, die koste lijke herinneringen uit onze jeugd jaren bracht, in de vorm van het heerlijk-spannende verhaal van de laatste der Mohlcanen, uitstekend geamuseerd, Men leeft mee met de avonturen van Haviksoog en Un- caS, de verre strijd tussen Engel sen en Fransen, waarvan de film echter niets laat zien, de achter volgingen der Irokezen en hun hoofdman Magua en tot slot de eindstrijd tussen roodhuiden en blanken, diè natuurlijk ó,p het laat ste nippertje in het voordeel van de blanken eindigt. D.A.W. FAVORIET In de Kringzwemeompetitie ALKMAAR. Zondagmiddag half 3 zal het in de Overdekte weer een en al bedrijvigheid zijn, wan neer het derde deel van de Kring zwemcompetitie zal beginnen. De twee vorige delen werden in Zaandam verzwommen, waarbij het DAW gelukte beide keren met de eerste plaats naar huls terug te keren. De totale voorsprong op nummer twee, Neptunus, bedraagt nu 65 punten. Het zal er dus mor gen om gaan, of het DAW zal ge lukken de voorsprong te behouden of zelfs te Vergroten. Voor de Alk- maarders is het een moeilgke taak, gezien de zware nummers, die op het programma voorkomen, maar ze hebben al voor hetere vuren ge staan. Van het programma noemen wij behalve de polowedstrijden: de 10Ö m. borstcrawl heren. Hierop zal A. Boxem zeker de eerste plaats bezet ten; we zijn echter benieuwd of A. Blankvoort een betere tijd zal ma ken dan H. de Jong vorige week in Amsterdam noteerde: 1.09,7. Laatstgenoemde doet op dit num mer niet mee om zich te sparen voor de 50 m, schoolslag jongens, waarop hij een felle strijd zal heb ben te voeren tegen Hietberg van Neptunus, die de afstand, eveneens vlinderend, in dezelfde ttjd als de Alkmaarder kan afleggen. Bij de meisjes gaat onze belang stelling uit naar de verrichtingen van de 13-jarige G. Molenaar op de 50 m. schoolslag. Zij maakt, voor de eerste keer in Kringverband zwemmend, een goede kans bij de eersten te behoren. De 3 x 100 m. wisselslag estafet tes voor dames en heren Vormen het zwaarste deel van het programma. Voor DAW zullen starten de dames G. de Waard, H. Boxem en T. Schats, bij de heren: A, Boxem, S. Parma en H. de Jong. Een voor spelling aangaande de uitslag is moeilijk te maken, gezien de kleine krachtsverschillen, doch dit laatste waarborgt goede sport en spannen de wedstrijden. AANRIJDING ALKMAAR. Gistermiddag om kwart vóór vijf reed een 34-jarige vrouw per fiets over de Nieuwlan- dersingel. Uit de Landsstraat kwam plotseling een vijf-jarige jongen de Nieuwland-ersingel overrennen. Hij kwam in botsing met de wiel- rijdster, de vrouw viel van haar fiets en klaagde over pijn in haar rug, bovendien kon zij niet meer staan. Per Gemeentelijke Genees kundige Dienst is zij naar het Sint Elisabeth-ziekenhuis overgebracht- „DER TOD JESU" ALKMAAR. Op Maandag 27 Maart a.s. zal Toonkunst in de Kapelkerk uitvoeren de lijdens cantate „Der Tod Jesu" van C, H. Graun. Graun leefde van 17011759, was dus een tijdgenoot van Bach. Hij onderging de invloed van de Napo- litaanse school, waartoe o.a. Scar latti en Pergolosi behoorden. Zijn werk behoort tot de laatste vorm der z.g. Passies. In deze vorm wordt niet de bijbelse tekst ge bruikt, wordt dus niet een be schrijving van het grootse drama, dat zich afspeelt, gegeven, maar we-1 de uitbeelding van de geeste lijke achtergrond van dat gebeuren. De koralen door Graun zeer een voudig gehouden zijn van een doordringende zeggingskracht als onderstreping van de overdenking en de gelovige zekerheid van een vrome toeschouwer. Toonkunst, dat in 1939 de Passie muziek van Bach voor het eerst in Alkmaar uitvoerde, en daar pionierswerk mee verrichtte, gaat voort op de ingeslagen weg en ver dient daarmede de belangstelling van zeer velen. Daarom wekken wij onze stadgenoten op het concert bij te wonen. K.A.B.-HOEKJE ALKMAAR. Zoals reeds eer der bekend is gemaakt, zal op Woensdag 22 Maart de Patroons- feestviering plaats vinden in de St. Dominicuskerk. We verwachten daar zêer veel leden. Laat de kerk te klein zijn vrienden. Vervolgens maken we bekend, dat op Zaterdag 18 Maart, dus he den, de spaarbankboekjes moeten worden ingeleverd bij de agent van de Centrale Volksbank. Metlus- straat 2 tussen 2 en 6 uur. Dat is nodig voor rentebijschryving. Op Vrijdag 31 Maart zal een mooie Passieavond worden verzorgd onder auspiciën van h<Jt Koepel comité. Onze vereniging heeft 200 plaatsbewijzen gereserveerd tegen de helft van de prys. We geven dus f 0,20 reductie. Er zal nog nader worden bekend gemaakt, op welke wyze men in het bezit kan komen Van een dergeiyk plaatsbewys. Als laatste mededeling: in de Goede week wordt er weer een actie gevoerd voor het Goede Weekoffer ten bate van dê T.B.C. patiënten uit arbeiderskringen. Wij bevelen deze actie gaarne aan, zorg dat elk zakje gevuld kan worden opge haald. A.F.C.-NIEUWS ALKMAAR A.F.C. 1—Westfriezen 1 A.F.C. 2—S.V.A. 2 A.F.C. 3—Texel 2 Limmen 5A.F.C. 5 A.F.C. 6—L.S.V.V. 2 Junioren: V.V.Z. a—A.F.C. a Vitesse b—A.F.C. c (Zaterdag) Adspiranten: Hugo Boys aA.F.C. b Berdos bA.F.C. c Vitesse b—A.F.C. d (Zaterdag) A.F.C. f—A.F.C. g (Zaterdag) Limmen cA.F.C. h (Zaterdag) A.F.C. iZeevogels c (Zaterdag) De Westfriezen komen Zondag naar Alkmaar en dat wordt voor het eerste een lastig karwei! Spe lers, jullie weet je plicht. Sup porters, moedigt ze aan! Het tweede ontvangt de Assen- delfters, daar zit winst in, neen, die moét gewonnen worden. Het derde speelt voor de eer. Dit is ook het geval met het vijfde en zesde. De junioren a zorgen in de run ning te blijven door een overwin ning. De overige elftallen doen het als steeds. Belangstellenden: Zondag is het de moeite waard op de Westerweg en vooraf spelen er twee welpen elftallen, dus wel de moeite om op tijd te komen. Supporters, be langstellenden en spelers: succes! Tot Zondag De P.P.C.-er R. K, TENNISCLUB „S.E.T." ALKMAAR. Nog een paar weken en dan is het voorjaar zo ver gevorderd dat wij er aan gaan denken om nu eens wat anders te doen dan onze vrije tijd binnen door te brengen. En wat is beter geschikt om als welkome afwisseling van onze dagelijkse bezigheden te dienen dan de tennissport? „Dat is eenvoudig gezegd" zullen de meesten denken, „maar waar vind ik daarvoor de gelegenheid in Alkmaar?" Op deze vraag kunnen wij het volgende antwoord geven: Er bestaat in Alk maar een katholieke tennisclub, S.E.T., die altijd bereid is om nieuwe leden in haar kring op te nemen en ze, behalve de genoegens van de tennissport, alle gezellig heid te bieden die ze maar wensen kunnen. Degenen, die nader kennis willen maken met onze club, zijn van harte welkom op de algemene ledenvergadering die op 22 Maart a.s, des avonds om 8 uur in café restaurant Koekenbier op de Ken- nemerstraatweg wordt gehouden. Tevens kan men zich voor even tuele verdere inlichtingen wenden tof de secretaresse, mej. R. Tromp, Verdronkenoord 61. Wordt A.O.G. morgen kampioen? ALKMAAR. Zondag a.s. 19 Maart speelt AOG I haar laatste competitie-wedstrijd en wel tegen Excelsior. Het is geen gemakkelijk elftal om van te winnen. AOG-ers dus opgepast en neemt het vooral niet te gemakkelijk op! De vorige week was men mag het haast wel zeggen half Alkmaar bij de wed strijd Zeevogels—AOG aanwezig, maar nu rekenen wij er Op dat heel Alkmaar belangstelling zal tonen voor deze voor AOG I zo belnag- rijke wedstrijd. De aanvangstijd is 1 uur, juist vroeg genoeg om alle AFC»supporters de gelegenheid te geven om van deze wedstrijd te kunnen genieten en de speelsters met het bekende „Hup AOG" te steunen. De wedstrijd wordt ge speeld op veld IV aan de Overdie en Achternleer (nieuwe sportvel den), Na afloop wordt er geen foto gemaakt. De opstelling en het even tueel afgelasten van de wedstrijd staat bij de heer J. Smit. Veel suc ces! rijwieldief gepakt ALKMAAR. Gisteravond ver voegde zich een man in een loge ment alhier die een herenrijwiel bij zich had dat hij tegen f7.50 in pand wilde geven aan de loge menthouder. Deze vertrouwde de zaak echter niet en stelde'de politie van een en ander in kennis. Bij onderzoek bleek dat het rijwiel in Leeuwarden door de man was gestolen. De logementsgast is aan gehouden en de fiets werd in be slag genomen. Hedenmorgen is de rijwieldief overgebracht naar Leeu warden en ter beschikking gesteld van de politie aldaar. RIJWIELCLUB „MARIA KEVELAER" ALKMAAR, In de laatstgehou den vergadering van de Rijwielclub „Maria Kevelaer" is het vertrek van de club naar de Stille Omgang te Amsterdam bepaald op Zaterdag 18 Maart te kwart voor acht, vanaf de platte Stenenbrug bij café Hecker. Om tien uur zal in Wormerveer een lof worden gehouden. Daarna kan men koffiedrinken en dan gaat de reis rechtstreeks napr Amster dam, Na afloop van de Stille Om gang wordt direct naar Zaêndam gereden, waar gelegenheid zal zijn een boterham te eten. Leden en niet-leden van de rijwiêlelub wór den aangespoord in dit H. Jaar aan de fietstocht naar de Stille Omgang deel te nemen. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.i. te De Bilt, geldig van Zaterdag avond tot Zondagavond. WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt met aanvan kelijk nog enkele buien, voorname lijk in de noordwestelijke helft van het land. Aanvankelijk krachtige en in de kustgebieden af en toe harde, later geleidelijk afnemende zuid westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatunr als vandaag. K.F.C.-keuringen CASTRICUM CORSO: Toch schijnt de zon, 14 jaar. PROGRAM STILLE OMGANG ALKMAAR. De deelnemers aan de Stille Omgang te Amster dam worden om 1 uur in de St. Jozephkerk aan de Singel ver wacht voor het bywonen van een kort Lof. De extra-trein vertrekt om 1.42, aankomst te Amsterdam 2.15. Gezamenlijk naar het Spul waar de Omgang begint om 2,45. In de „Zaaier" op de Rozengracht zal om 4.15 een gezongen H. Mis worden opgedragen door pater R. Berendsen O.P. Vertrek, uit Am sterdam 7.08, aankomst in Alkmaar 7.41. Geslaagd ALKMAAR. Bij het door de academie voor lichaamscultuur te Amsterdam afgenomen examen, is onze stadgenote, mej. C. Th. Bfll, geslaagd voor het diploma chiropo- diste. (Advertentie) WESTERWEG TEL.2670 UITMUNTENDE WASBEHANDELING Lezing over Stille Omgang BERGEN. Maandag as., om 8 uur n.m. wordt in het St. Jansge bouw een lezing met lichtbeelden gegeven over het H. Mirakel te Amsterdam dor de Weled. heer L. A. P. M. v. d. Broek lid van het hoofdbestuur der Stille Omgang te Amsterdam. De toegang tot deze avond is geheel gratis voor ieder belangstellende ook voor de dames. BERGEN GAAT WEER BOUWEN BERGEN. In de openbare raadsvergadering, die op Maandag 20 Maart a.s., 's avonds te half acht zal worden gehouden, komt, naast de bespreking van de dreigende op heffing van de tramlijn Bergen aan ZeeAlkmaar ook een voorstel van B. en W. aan de orde tot het doen bouwen van 22 woningen ten zui den van de Jaap Weijandweg, zulks met gebruikmaking van de nieuwe rijksregeling, die hierop neerkomt, dat er een verminderde bydrage wordt gegeven. Tevens zullen en W. de Raad voorstellen, een gedeel te van het uitbreidingsplan, be trekking hebbende op de OUde He renweg, in te trekken en daarvoor een nieuw uitbreidingsplan in voor bereiding te verklaren. Nieuwe verloskundige HEERHUGOWAARD, Door 't vertrek van Zr. v. Wunnik wordt thans het beroep van verloskundige uitgeoefend door Zr. Jansen. R. K. VROUWENBEWEGING BERGEN. Het bestuur van de R.K. Vrouwenbeweging, afd. Bergen nodigt al haar leden uit tot een ex cursie aan Bio-vacantieoord op Donderdag 23 Maart a.s., des mid dags 3 uur aldaar. Degenen, die gebruik willen ma ken van de bus, die speciaal voor deze trip rijdt, dienen dit voor Dinsdag 21 Maart op te geven by Mevrouw M. WoudaOldenburg, Dorpsstraat. Wie 't eerst komt, 't eerste maalt. De kosten van de busreis zijn f0.30 per persoon; heen en terug! Vertrek kwart voor drie vanaf de Karei de Grotelaan, bij de Brandweer. Wij behoeven er onze leden toch niet meer attent op te maken, hoe nuttig en leerzaam 't is deze excur sie mee te maken. Laat dps de schoonmaak voor, één middag, maar eens de schoonmaak! Tot Donder dagmiddag. In zijn rede on voor de binne directeur van i devaluatie en handelsverkeer ontwikkeling h tuinbouw, aldu met vreugde be De vrijmaking met West-Duits maakt, dat voor e oogstproducten kon worden ge' betekende de producten een lichting van de neer men bedenl uit West-Duitslai op ongeveer 2 d.w.z. plus minus Nederlands nat dan ligt het hiervan een g Nederlandse i Doordat door graangebieden voedingsgewasse ZONDAGS1 Het moet ge het joch gewe kadetje en menigte van m< mensen te eten zicht van „dat danken" liep bij de mensen. Hg pagnon van Je® der reden. Toei vroeg hg zijn hammen voor ging Jezus ee „Goed jongen, len er wel een weest zijn; hg dagen gevast hebben. Hg had tas, toen iedere apostelen rond vragen of iemaa had. Hadden de zyn jongenshart de hij met zgn te mogen still* met wie hij meel hij geroepen; en twee gedroog was mee gegaan had zijn hele Jezus gelegd, handdruk die gemaakt, en maar aan mogi zelfs niet geda bij zag hg het die duizenden brood, en zgn lijk de compai deze wondierl j eugd mag bl tie die ze in lenen, en om hg in die joi jeugd: „Laei edelmoedig. Ook voor de geli-i een bron de wonderbare ging is naar voorafbeelding Sacrament Meester zich vuldigt. Enkele Evangelie van droefheid van loof der Jock volgde op het De me: niet omdat •als Een door verwijt hen omdat ge tek ding) gezien eten van de loven in Her heeft". „Pff, richt ge. dan tuigt?" Het Pas hebben gehoord woi Ze zgn aar machtige vraagt Hg 't Is teveel morden omd: hen het broo neergedaald, van Jozef? vader en gaat door woorden die „Ik ben het de hemel is eet van dit heid leven, zal geven, leven der zelfs vonde harde, onbe ophielden zijn. Dit c Apostelen ook gg miss Ook door vermenigvul" woorden wg „Heer, naar U hebt woorc Vandaag Wij zijn bl geloven dat leven zgn, Communie rijker spgs Evangelie de mensen Feestdagen Maandag Dinsdag 21 Vrgdag 24 Zaterdag

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2