Nieuvu Belgische kabinet Eyskens dient ontslag in Regering R.I.S. past geldzuivering toe Eyskens belast met informatieve opdracht PRINS BERNHARD in het vaderland terug MEL Prins Bernhard weer thuis Verbitterde stemming in Wallonië Zeven dagen op een vlot Dronken chauffeur reed volle autobus in Damsterdiep Ontploffing bii Philips 99 St. Anna" - Harling en - OOSTHUIZEN e... altijd lekker!! EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN nHD Duitse proefballon Kamerontbinding uiterste middel Arbeider in put omgekomen Paniek in nachtelijk Garmerwolde Laatste militairen in September terug Mgr. de Liva uit Praag vertrokken Koningin en Prinsesjes ter begroeting op Schiphol aanwezig i Ministers Goetzen en van den Brink in Djakarta Artillerie-duel bij Saigon >en. Let dus lekkerste en an Nutricia. kker kopje koffie? Gebruik 'erde Melk voor de Koffie", yam slechts 32 ct. Hofstraat 19 anciscanessen v. Bennebroelc OOL ULO GLO RWIJS BOEKHOUDEN TENOGRAFIE PIANO r KLAVERBLAADJE" Het verschaft U ze kerheid, het aller fijnste te ontvangen, wat op dit gebied in de vruchtbaarste pol ders van Holland wordt bereid. 1888. tl. DE KONINGIN ïrholen? Verholen de smid?" htig, ben ik Verholen", ant- i ik terecht", zei de man met rachtbrief. Wilt u even teke- tra en van Yzeren. We moes- fleveren. Het is gisteren door :n het is al betaald ook. We Meer niet". Smidje Verholen oud heertje met een 'roge -oeg hij. „Juist! Krek zo zag de pet. „O, o, o, o, dat eh zijn hoedje en zijn streepjes- lan. Hij dook snel zijn slaap- ch als de weerlicht aan en smidse. Met behulp van de borsten van de firma Staal- u natuurlijk snel binnen ge- waren, liep smidje Verholen rond. Jonge, jonge, zo piek- i de spulletjes gezeten! Abonnementsprijs f 4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank het feit Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A 9 S H van heden Pag. 1 Maandag 20 Maart 1950 45e Jaargang No. 11818 (Van onze bijzondere medewerker.) BONDSKANSELIER Adenauer opperde dezer dagen het denk beeld van een Frans-Duitse Unie met één gemeenschappelijk parle ment. In de kringen van zijn partij, de Christelijk Democrati sche Unie, wordt het plan als stoutmoedig en opbouwend toege juicht en zelfs beschouwd als enige oplossing om tot een fede raal Europa te komen. Men kan niet ontkennen, dat de Bondskanselier deze idee met overleg openbaar gemaakt heeft. Dat geschiedde in een vraagge sprek met een Amerikaans jour nalist en dus niet officieel, maar „spontaan". Nu moet men ons niet kwalijk nemen, als wij in een zaak als deze niet zo licht geloven aan de spontaniteit van een staats man als Adenauer. Zeker is ech ter dat de gedachte niet officieel ter tafel is gebracht, zodat zij al evenmin officieel kan worden ver worpen. Derhalve is zij een nogal opzichtige proefballon. Het offi ciële commentaar van Franse en Britse woordvoerders is dan ook vooral erop gericht om te laten uitkomen, dat het voorstel niet officieel is gedaan; dat het niet bij de geallieerde Hoge Commissie is ingediend; dat West-Duitsland niet rechtstreeks voorstellen aan de Franse regering kan doen, maar dat dit via die Hoge Commissie moet gebeuren; dat derhalve on voldoende bijzonderheden bekend zijn en dat er dus geen com mentaar op kan worden gegeven. Adenauer zou deze proefballon zeker niet hebben opgelaten, als hij niet een kansje op enigszins gunstig onthaal had vermoed. Hij veronderstelde, wel met réden ge loven wij, dat Frankrijk niet- enthousiast is over de toenemende invloed van Amerika en de nog steeds grote macht van Engeland in Europese en dus ook in Duitse zaken. Engeland trad tot nu toe vooral op als rem. De Franse pogingen om die remmende werking te doorbreken door een Finebei een Frans- Italiaans-Nederlands-Belgisch- Luxemburgse economische Unie schijnen niet met succes te worden bekroond. Op Amerikaan se geluiden over de noodzaak of wenselijkheid van een Atlantische Unie i.p.v. een West-Europese, kwamen van Franse zijde ook op vallend weinig reacties. Met enige haast probeert Frankrijk zijn po sitie wat te verstevigen, door- een Saar-politiek te voeren, die de Duitsers een doorn in het oog is. Frankrijk Verzekerde zich de op brengst der rijke Saar-mijnen voor 50 jaar. De autonomie van het Saargebied heeft in elk geval tot gevolg, dat dit erts- en industrie gebied losser komt te staan ten opzichte van Duitsland. Over die Franse Saar-politiek schreven wij al eerder; zij moge zeer begrijpe lijk zijn van Frans standpunt be zien, bewonderen kunnen wij haar zeker niet onverdeeld. Adenauer's Unie-voorstel aan Frankrijk echter kunnen wij al evenmin tactvol vinden. Wat de vriend en bondgenoot, Churchill, in volle oorlog in 1940 aanbood aan een in doodsgevaar verkerend Frankrijk een Brits-Franse Unie dat kan daarom tien jaren later door de helft van een ver slagen en nog bezet Duitsland niet in ernst aan de Fransen worden „aangeboden". Adenauer had in feite niets te bieden. Bovendien, in een Frans-Duitse Unie zou Frankrijk vermoedelijk blijken de zwakkere te zijn, zeker het Europese Frankrijk. Tenslotte, een Frans-Duitse Unie zou weinig minder betekenen dan een poging tot gezamenlijke overheersing van het Europese vasteland ten koste van wat de Duitsers met hun typische zucht tot „Groszstate- rei" „die Kleinsieger", de kleine overwinnaars noemen. Deze poging tot „federeren" door over heersing van enige groten over in een hoek te drukken kleineren, kan moeilijk beschouwd worden als een faire en aantrekkelijke uitwerking van het federale be ginsel, dat er juist op gericht is, ook aan kleinere eenheden hun zelfstandigheid te laten. Die zelf standigheid is dan binnen de fede ratie wel beperkt, maar behoort voor de kleinen niet méér beperkt te zijn dan voor de groten. Wij geloven dan ook niet, dat (Vervolg op pag. 3) BRUSSEL, 18/19 Maart (ANP). Premier Eyskens heeft het ontslag van de Belgische regering ingediend bij de Prins-Regent, welk ontslag is aanvaard; deze stap sproot voort uit het feit, dat geen overeenstemming kon worden bereikt inzake het bijeenroepen van de Ver enigde Kamers, teneinde te kunnen beslissen over de intrekking van het wetsontwerp op het regentschap, een punt, dat niet in het regerings programma was opgenomen. Het laatste was een voorstel van Koning Leopold en de liberale ministers weigerden daaraan mede te werken. Eyskens deelde na zijn besprekingen met de Prins-Regent mede, dat hij met een informatieve opdracht was belast, en dat hij deze had aanvaard. Behalve met Eyskens besprak de Prins- Regent de kabinetscrisis met de leiders der overige politieke partijen, behalve met de communisten. Het afgetreden kabinet bestond uit 9 katholieken en 8 liberalen. Het werd 10 Augustus van het vorige jaar samengesteld, toen de socialisten, ook al om de Koningskwestie, weigerden met de katholieken een coalitie aan te gaan. Volgens bepaalde politieke krin gen zouden er harde woorden zijn gevallen tussen de katholieke en de liberale ministers over de wijze waarop de besprekingen in Pregny werden gevoerd. Op het ogenblik, dat de liberalen bij Leopold arri veerden, zou men al een plan gereed hebben gehad. Mogelijkheden Het enige alternatief is een homogeen katholiek kabinet, of een regering van katholieken en liberalen. Een zegsman van de CVP verklaarde, dat er nog wel liberalen te vinden waren, die een coalitie wilden aangaan. Ander zijds wordt opgemerkt, dat indien de CVP geen medewerking van liberale zijde mocht ontvangen, de katholieken zullen aansturen op Kemerontbinding en nieuwe ver kiezingen. Volgens de CVP-minis- ter Carton de Wiart zou men in uiterste nood hiertoe overgaan. Teleurstellend voor Vlaanderen. Het lijdt geen twijfel, dat de regeringscrisis teleurstellend zal werken in het Vlaamse land, waar de koning 72 pet. der stemmen op zich heeft weten te verenigen en waar men verwacht dat Leopold III op korte termijn naar België zal terugkeren. Katholieke minis ters uit het Waalse land hebben bij hun partijgenoten van Zeeland en de Vleeschauwer, beiden voor standers van een snelle terugkeer, er op aangedrongen niet overijld te werk te gaan. Krasse uitingen op Waals congres Een vooraanstaand lid van de permanente commissie van het Waals congres verklaarde: „Als de koning zijn grondwettelijke bevoegdheden weder op zou ne men, zou dit het loyaliteitsgevoel der Walen voor de Belgische staat ernstig schokken". Deze woordvoerder voegde hier aan toe, dat een lid van het con gres, dat heden in geheime zitting te Namen bijeen gekomen is, had verklaard: „Als de katholieke partij met betrekking tot de koningskwestie tot onwettige daden zou overgaan, zou ik mij als hoofd van een groot bestuurslichaam volgaarne onder een voorlopige regering van Wal lonië stellen". Deze verklaring, aldus de woord voerder, werd met luid applaus begroet. De permanente commissie van het Waalse congres zal van nu af aan voortdurend in zitting zijn. Na de bijeenkomst van het con gres werd een dagorder tot alle Walen gericht, waarin zij werden opgeroepen om aan de gemeen schappelijke strijd deel te nemen. Geëist werd een nieuwe volks raadpleging bij de terugkeer van Leopold, ditmaal om het land in drie autonome delen te splitsen. Het Belgische socialistische vak verbond het grootste in het land zal Maandag een plan bespreken voor een „progressieve staking" van twee dagen in de volgende week en drie dagen in de daaropvolgende week om de koning tot troonsafstand te dwin gen. In Vlaanderen werd echter door verschillende vakverenigingen, die bij het socialistische verbond zijn aangesloten, verklaard, dat zjj niet aan een „zuiver politieke staking" zouden deelnemen. Socialistische resolutie De nationale raad van de Bel gische socialistische partij heeft Zondagavond een resolutie aange nomen, waarin werd verklaard, dat de koning niet meer in staat is de eenheid van de Belgische natie te verzekeren. Premier Eyskens verklaarde, dat hij zijn pogingen, om een nieuw kabinet te vormen, niet voor Maandag zou beginnen. Hij zei te hopen, dat hij Maandag avond te 19 uur (Ned. tijd) een verklaring zou kunnen afleggen. VADER VAN 6 KINDEREN Zaterdagmorgen is de 40-jarige arbeider K. van D. uit Wychen te Nijmegen in een betonnen put door in beweging gekomen zand bedolven en om het leven gekomen. Hij was gehuwd en vader van zes kinderen. Pogingen om hem te bevrijden gelukten na bijna een uur. Van D. bleek toen overleden. Er is nog ge durende een uur getracht de le vensgeesten te doen terugkeren zon. der resultaat. De politie stelt een onderzoek in. MIDDEN OP DE OCEAAN TEMIDDEN VAN HAAIEN PEARL HARBOUR, 18 Maart (Keuter). Het reparatie-schip van de Amerikaanse marine „Comstock" heeft gisteravond Iaat 26 Amerikaanse matrozen opgepikt, die zeven dagen op vlotten hebben doorgebracht in de van haaien wemelende wa teren van de Stille Oceaan. De mannen waren afkomstig van het kleine geleischip der Amerikaanse marine „Elder", waar op 10 Maart midden op de oceaan brand uitbrak na een ontploffing in de machinekamer. De „Comstock" heeft geseind, dat de schipbreukelingen afge zien van ernstige verbranding door de zon, er goed aan toe waren. (Van onze eigen verslaggever) GRONINGEN. Een zeer ernstig ongeluk gebeurde vannacht ter hoogte van Garmerwolde, waar een zo goed als geheel gevulde bus van de maatschappij D.A.M. in het Damsterdiep reed. Dank zij het optreden van inzittende L.S.K.-manschappen en Zeevaartschoiieren, die direct door het noodluik naar buiten konden komen, kon een ramp vermeden worden. Kort nadat de bus in het water was verdwenen, waren vrijwel alle passa giers weer op het droge. Velen hunner verkeerden in shock toestand, anderen liepen min of meer ernstige verwondingen op. Om kwart over twaalf vannacht vertrok de laatste D.A.M.-bus van het Zuiderdiep te Groningen naar Delfzijl. Onder de ongeveer 25 passagiers bevond zich de DAM- chauffeur, die geen dienst had, doch onvermoed en ongewild het middelpunt en de oorzaak werd van een ernstig ongeluk. De bus, o.m. gevuld met leerlingen van de Zeevaartschool te Delfzijl en manschappen en officieren van de L.S.K.-kazerne te Appingedam, had nauwelijks de stad achter zich, of de chauffeur, de heer C. de H., vroeg aan zijn collega, die in dit geval passagier was, of hij even het stuur wilde overnemen, opdat hij de kaartjes kon knippen. Dit geschiedde, maar K. was zo danig onder invloed van sterke drank, dat dit merkbaar was aan de gang van de bus. Passagiers maakten de conduc teur-chauffeur hierop opmerk zaam. Men vreesde een ongeval, maar het was al te laat. Bij Gar merwolde vloog de bus in het holst van de nacht regelrecht in het Damsterdiep. werden direct ondergebracht in het naburige café. Daar bleek, dat verschillende buspassagiers in een soort shocktoestand verkeerden en voorts dat velen verwondingen hadden opgelopen. Allen werden direct geholpen door dr. J. G. Anderson. Kort na dat de bus in het water was ge raakt arriveerde de kraanwagen van de DAM en „Ome Loeks", de kraanwagen van de Groninger brandweer. Terstond werd gepro beerd de bus te lichten. (Vervolg op pag. 3) STAATSSECRETARIS VAN OORLOG UIT INDONESIë TERUG Mr. Fockema Andrea, staats secretaris van Oorlog, arriveerde Zaterdagmiddag met de K.L.M. con stellation „Tilburg" van een bezoek aan Djakarta op Schiphol. Ter be groeting waren aanwezig de min. van Oorlog, mr. Schokking, en hoge leger- en marine-autoriteiten. Mr. Fockema Andrea verklaarde bij zijn aankomst, dat de afwikke ling van zaken in Indonesië vele deskundigen vereist. Het zal nodig zijn, dat officieren van het K.N.I.L. die met verlof in Nederland ver toeven voor korte tijd naar Indo nesië teruggaan. De repatriëring achtte hij niet „vertraagd". Het zal wel eind Sep tember worden voor alle militairen in het vaderland terug zijn. De stemming in de doorgangskampen was uitstekend. De staatssecretaris was vol lof over de Niwin; Karei Lotsy was met groot enthousiasme ontvangen. Er is nog niet bepaald hoe groot de Nederlandse militaire missie in Indonesië zal zijn. Dit probleem heeft ook een politieke zijde en het zou niet verstandig zi.in daar geen rekening mee te houden. In sommige Indonesische kringen bestaat angst, dat de Nederlanders Nieuw-Guinea vol troepen „stop pen". Dit was zeker niet het plan en van een militaire bedreiging is geen sprake. KIND UIT RAAM DOOD GEVALLEN Op de Gelderse kade in Amster dam is gistermorgen op een onbe waakt ogenblik een bijna 2-jarig kindje uit een raam van ongeveer 4 meter hoogte gevallen. Het werd naar het binnengasthuis vervoerd, waar het in de loop van de mid dag is overleden. VERBREKING DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN NIET ONMOGELIJK PRAAG, 18 Maart (Reuter) Mgr. Ottavio de Liva, de laatst in Tsjechoslo wakije aanwezige diplo matieke vertegenwoordiger van de Heilige Stoel, die door Praag is uit gewezen, is Zaterdag per vliegtuig uit Praag naar Rome vertrokken. Men gelooft, dat bjj voor zijn ver trek nog een bezoek gebracht heeft aan mgr. Josef Beran, de aarts bisschop van Praag. Mgr. de Liva werd op het vlieg veld uitgeleide gedaan door hoof den van Westerse missies, onder meer Pierson Dixon, de Britse am bassadeur en deken van het corps diplomatique te Praag. Nu mgr. de Liva vertrokken is, is het Tsjechoslowaakse episcopaat van alle verbindingen met het Vaticaan afgesneden, In diplomatieke kringen acht men een verbreking van de diplo matieke betrekkingen tussen het Vaticaan en Tsjechoslowakije moge lijk. Staking bij Renault geëindigd PARIJS, 19 Maart (Reuter) De stakingscommissie van de Rénault-autofabieken heeft de sta kende arbeiders opgedragen mor gen het werk te hervatten. De meerderheid van de arbeiders had hef werk reeds in het begin "van de afgelopen week hervat. Op Schiphol begroetten H.M. Koningin Juliana en de prinsesjes de Prins. Bij de begroeting houdt de Koningin de Prins met beide handen vast. Rechts op de voorgrond prinses Irene Prins Bernhard en zijn gevolg zijn gistermorgen met de KLM- Constellation „Vlaardingen" op Schiphol geland. H.M. de Ko ningin en de vier prinsesjes, bijna alle leden van het kabinet en de ambassadeurs der V.S. en Canada, benevens de gezanten van Brazilië, Mexico en Venezuela waren aanwezig. Ook de Commis saris der Koningin in Noord-Holland en de burgemeester van Amsterdam waren ter begroeting naar Schiphol gekomen. In het passagiersrestaurant van Schiphol, waarvoor politietroepen een cordon hadden gevormd, arri veerden tegen acht uur de minister president, dr. Drees, en de minis ters van Schaik, Stikker, van Maarseveen, Mansholt, Schokking en Spitzen. De overige hoge gasten op Schiphol arriveerden later. Leden van dé hofhouding en van de directie van de K.L.M. hadden zich bij het gezelschap gevoegd. .Even voor negen uur kwam de Koningin, vergezeld van de prin sesjes in een hofauto aan. Ieder een wachtte, totdat het door de luidspreker klonk, dat het toestel werd verwacht. Hare Majesteit, be geleid door de burgemeester van de hoofdstad, begaf zich naar het platvorm en een ogenblik later was het toestel zichtbaar. De Amster damse politiekapel zette het volks lied in en naast de standaard van Koningin Juliana werd de stan daard van Prins Bernhard gehesen. Langzaam taxiede de „Vlaardin gen" tot vlak voor de hal en de Prins stapte, gekleed in generaals uniform, uit het toestel. Voor hij het vliegtuig verliet, drukte Zijne Koninklijke Hoogheid de stewar- Na de begroeting bij het vliegtuig wandelt het Koninklijk Gezin naar de uitgang. H.M. de Koningin met Prinses Margriet aan de hand. Links van de Prins Prinses Beatrix met Prinses Marijke aan de hand. Panische schrik Er brak een paniek uit, doch dank zij het kordate optreden van de L.S.K.-manschappen en Zee vaartschoiieren wist men in de kortst mogelijke tijd de meeste passagiers uit de bus en het water te halen. Iedereen probeerde op allerlei manieren zich in veilig heid te stellen. De drenkelingen LIJK VAN VERMIST PERSOON OPGEHAALD Het stoffelijk overschot van de 51-jarige schilderspatroon D. L. O., die sinds 21 Februari werd ver mist, is hedenmorgen uit 't Spaarne onder de gemeente Haarlem opge haald. O. was uit zijn woning verdwe nen en was in het bezit van een aanzienlijk bedrag aan geld. Naar aanleiding van deze vermissing stel den de Haarlemse en Amsterdamse politie een uitgebreid onderzoek in. Enige personen, die naar aanlei ding van de vermissing in bewa ring waren gesteld, worden voor lopig in verband met het onder zoek nog vastgehouden. DE UNIE-CONFERENTIE DJAKARTA, 19 Maart (Aneta). De ministers Goetzen en van den Brink zijn Zondagmiddag te Dja karta aangekomen. Zij werden op het vliegveld verwelkomd door de hoge commissaris, dr. Hirschfeld. Namens de regering der R.I.S. zullen aan de Unieconferentie der ministers deelnemen minister-pre- dent Moh. Hatta, de minister zon der portefeuille prof. Supomo, de minister van defensie Hamangku Buwono, de minister van welvaart Djuanda, de minister van finan ciën Sjafruddin Prawiranegara en de minister van verkeer en water staat, ir. H. Laoh, de laatste voor de besprekingen over internatio nale en inter-insulaire scheep vaartzaken. De secretaris-generaal van het ministerie van binnenlandse za ken deelde aan Aneta mede, dat door de regering der RIS de kwestie betreffende Nieuw Guinea als agendapunt zal worden voor gesteld. Hij voegde hieraan toe dat, naar gehoopt wordt, er tegen het einde van het jaar te Den Haag een tweede conferentie van Unieministers zal worden gehou den. DJAKARTA, 19 Maart (Aneta). De geldzuivering in Indonesië, die Zondagavond over de radio door de minister van financiën der RIS, Sjafruddin Prawiranegara hekend werd gemaakt, nadat minister president Moh. Hatta, eveneens over de radio, een uitvoerige uit eenzetting had gegeven over de economische situatie in de RIS, houdt het volgende in: Al het papiergeld, dat Zondag avond te 20.00 uur in omloop is, verliest de helft van de waarde. De biljetten dienen te worden ge halveerd, de linkerhelft blijft wet tig betaalmiddel, voor de helft van het nominale bedrag, tot 16 April 1950. De rechterhelft geeft recht op een obligatie in een 3 procent rente dragende regeringslening voor het halve nominale bedrag. Hiervan zijn uitgezonderd bank biljetten en muntbiljetten ter waarde van f 2.50 en lager, die de gehele nominale waarde behou den. De linkerhelften moeten tussen 22 Maart en 16 April bij banken en andere instellingen worden in gewisseld tegen nieuwe bankno ten, die de halve nominale waarde van de vroegere zullen hebben. Banksaldi moeten worden ge halveerd: de helft ervan wordt overgeboekt op de „inschrijvings rekening der staatslening 1950 van de RIS" en de houder is gedwon gen, staatsobligaties, die later zullen worden uitgereikt, te ne men tegen dat bedrag. Uitgezonderd van de gedwon gen inschrijving op de staatslening zijn tegoeden van banken bij de circulatiebank en tegoeden van landskassen, postkantoren, ambas sades, gezantschappen, consulaten en het personeel daarvan, tegoe den van banken onderling en te goeden van door de minister van financiën aan te wijzen instellin gen met een liefdadig doel. De eerste f 200.van banktegoeden beneden f 1000 zijn vrij. Frans vrachtschip verloren beschouwd MARSEILLE, 19 Mrt.. Reuter. De havenautoriteiten van Marseille delen mee. dat het Franse vracht schip „Saint Anne" (497 ton) als verloren wordt beschouwd. Het zoe ken naar het schip is opgegeven. Het schip was met vijftien man aan boord op weg naas Toulon. Het verdween Woensdagmorgen in de buurt van de Balearen. dess en de gezagvoerder, de heer R. P. A. van Rus, de hand. Wat toen volgde was de begroeting van een man en vader, die na een lange reis thuiskomt. Dankwoord dr. Drees Dr. Drees was vervolgens de eerste der autoriteiten, die de Prins de hand drukte en in zijn kort begroetingswoord de dank uitsprak van de regering voor de reis, die de Prins had gemaakt. Z.K.H. be groette vervolgens de overige aan wezigen, schudde de gezagvoerder nogmaals de hand en begaf zich met de koninklijke familie naar de auto. Onder luide toejuichingen reed het hoge gezelschap daarna naar paleis Soestdijk. GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN GROTE MATERIëLE SCHADE In de nacht van Zaterdag op Zon dag omstreeks 1 uur is er in een der machinekamers van het com plex Emmasingel der N. V. Philips gloeilampenfabrieken een vrij he vige explosie voorgekomen Alhoewel zich op het tijdstip der ontploffing in de machinekamer 4 personen bevonden, kreeg niemand enig letsel. De materiële schade aan gebouwen en machines daarentegen is aanzienlijk. Enige stagnatie van betekenis is echter niet te verwachten, aange zien men onmiddellijk met de op ruimingswerkzaamheden is begon nen. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. COMMUNISTEN OPENDEN VUUR OP AMERIKAANSE SCHEPEN SAIGON, 18 Mrt. (Reuter) De bemanning van de Ameri kaanse torpedobootjagers An derson en Stickwell, die een be zoek aan Saigon brengen, werd gisteravond gealarmeerd toen plotseling hevig geschoten werd met zware mortieren en machi negeweren. Verzetslieden van de Viet- minh openden het vuur aan de overzijde van de rivier. Ver scheidene granaten sloegen en kele meters van de torpedo bootjagers in. De Amerikaanse oorlogsschepen beantwoordden het vuur niet, wel Franse lichte artillerie, die een patrouille dek te, welke de aanvallers verdreef Het vuren duurde ongeveer een half uur. Van Amerikaanse zijde is geen melding gemaakt van slachtoffers.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1