„Levensgevaarlijk voor het protestantisme" Israël zoekt contact met het Vaticaan Indonesië geraakt in de ban van dreigende gevaren Dominee veroordeelt „het geval"-Duynstee SCHOEN^ CRÈME Het probleem der Christenen in de jonge Joodse staat - Democratische verdraag zaamheid en buitenlandse betrekkingen OPIUM-SMOKKEL-COMPLOT IN OOST-GRONINGEN Vijf personen gearresteerd Haagse brief Naar vrij vernemen: Vluchtende inbreker doodgeschoten Vraagt G.B. BEHANGSELS MAANDAG 20 MAART 1950 PAGINA 3 DE EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ: ZOALS BEKEND IS, trekt sinds enige tijd de Evangelische Maat schappij het land rond met een zekere heer Duynstee, die, om dat hij een blauwe Maandag als broeder in een klooster is ge weest, thans als „ex-kloosterling" optreedt om onze Protestantse broeders over „Rome" en de „Roomse leer" voor te lichten. Hoewel ieder Protestantse dominee meer van het Katholicisme en de Katholieke theologie afweet dan deze mislukte lekebroe- der, wiens theologische kennis nihil is, trekt de Evangelische maatschappij met dit geval Duynstee volle zalen. Hoezeer een dergelijke vertoning ook vele oprechte Protestantse Christenen met bezorgdheid vervult, blijkt wel uit een artikel van de beken de Ds. J. J. Buskes Jr. in de „Waagschaal" onder de titel: „Een avontuur in de Muiderkerk". Ds. Buskes schrijft: De Evangelische Maatschappij had bekend gemaakt, dat een ex-kloosterling zou spreken over Rome en het Protestantisme. Wanneer de Evangelische Maat schappij uitsluitend bekend ge maakt had, dat de heer Duyn stee over dit onderwerp zou spreken, had je zeker met een kogel door de kerk kunnen schieten. Nu niet. Je zoudt er het Amsterdamse Protestantis me geweldig mee verzwakt heb ben. De kerk was stampvol. Vanwege dat „ex-kloosterling". Dit woord had bij velen de ver wachting van opzienbarende onthullingen a la Maria Monk gewekt. Ik vind het een betreu renswaardig verschijnsel, dat de Evangelische Maatschappij al leen met het magische v*ford „ex-kloosterling" het Amster damse Protestantisme er toe kan brengen de Muiderkerk te vul len. Die avond is het haar in elk geval gelukt; de Muiderkerk zat vol Protestants bewustzijn en op de preekstoel stond een „ex- kloosterling." Zouden wij als Protestanten niet eens ophouden een „ex- kloosterling" het land te laten afreizen en met het woord „ex- kloosterling" reclame te maken, om Rome te bestrijden en het protestantisme te verdedigen? Heel mijn „protestants bewust zijn" komt tegen deze al te goed kope taktiek in verzet. En ik ben er vast van overtuigd, dat wij er het protestantisme geen dienst mee bewijzen. Afgezien van deze ongelukki ge reclame had de avond in de Muiderkerk toch wel een goede avond kunnen worden. Dat werd hij echter zeer bepaald niet. En ik schrijf dit artikel dan ook om mijzelf en mijn mede-protestan ten te waarschuwen voor de wijze waarop de Evangelische Maatschappij de strijd tegen Ro me voert. Deze wijze acht ik gevaarlijk, levensgevaarlijk. Niet voor Rome, maar voor het protestantisme. Rome zal er geen last van hebben. Maar wij worden er geestelijk door be dorven. Wanneer wij Rome afwijzen, moeten wij het voor honderd procent serieus nemen. Dan moeten wij niet strijden tegen Rome op z'n slechtst en z'n op pervlakkigst, maar tegen Rome op z'n best en z'n diepzinnigst. Rome, dat ons zeer wel weet te waarderen en dat op zijn wijze gelooft God te dienen en Chris tus te vereren. Rome was die avond een vol strekt geheimloos, dat wil zeg gen werelds verschijnsel. En dan kan men aan het einde alle aanwezigen opwekken, het Pro testants bewustzijn te verster ken en een geïoofsdam op te werpen tegen de verroomsing van Nederland, dan kan men (Advertentie) AUTOBUS REED IN DAMSTERDIEP (Vervolg van pag. I Dit was zeer moeilijk, daar de bus niet minder dan 7 top weegt en zeer ongunstig in het water lag. Talrijke kabels braken dan ook als lucifershoutjes. Spoedig waren ook autoriteiten van de Rijkspolitie ter plaatse. De chauffeur K., die zich na het ongeval niet meer had laten zien, meldde zich vanochtend plm. half drie bij de Rijkspolitie. De directie van de DAM ver zekerde ons, dat het regelmatig voorkomt dat buiten dienst ver kerend personeel, wanneer het als passagier mee naar het eindpunt rijdt, de dienstdoende chauffeur assisteert. Natuurlijk blijft het zeer onver antwoordelijk, dat een chauffeur, die kennelijk onder de invloed van sterke drank is, de dienst van een collega overneemt en daarmee vele levens in gevaar brengt. De passagiers hebben, zo vertelde ons een hunner, de reserve 2e luite nant van de L.S.K. W. J. Engel man, de dienstdoende chauffeur van hun ontstemming hierover kennis gegeven, daar men een ongeluk voorzag. Volgens de laatste berichten, die ons bij het afsluiten van deze edi tie bereikten, zijn alle passagiers gered. LUCHTSCHEPEN VOOR DE AMERIKAANSE MARINE De Amerika^ise Marine zal het congres om gelden vragen voor het bouwen van de vier grootste lucht schepen ter wereld. Zij worden 100 meter lang en zijn bestemd voor de strijd tegen met snuiverinstallaties uitgeruste duikboten. De kosten zullen vier millioen dollar per stuk bedragen. Met de bouw van het eerste luchtschip is in de zomer van 1949 al begonnen. De vulling be staat uit het onbrandbare helium. De snelheid zal maximaal ongeveer 125 K.m. per uur bedragen wel met veel pathos uitroepen: Nederland is een protestantse natie en dat moet blijven, wat geeft het en wat helpt het, in dien men niet eerst duidelijk maakt, wat men met die woor den bedoel en zichzelf de vraag stelt, of deze woorden wel met bijbelse inhoud gevuld kunnen worden. Aan het einde zongen wij na tuurlijk en staande het Liither- lied. De vijand zal als kaf ver dwijnen, maar dat doet hij vast niet door zulke avonden. En sa tan moet beven. Maar dat doet hij in geen geval vanwege de actie der Evangelische Maat schappij. En het graf voor „vrouw en kinderen" behoeft hij met het oog op dit Protestantis me heus niet te geven, want wij hebben zelf dit graf voor ons Protestantisme op deze manier al lang gegraven. Het Koninklijk Gezin op Schiphol: Z.K.H., Prins Bernhard en H.M. de Koningin en op de voorgrond van links naar rechts de prinsesjes Margriet, Irene, Marijke en Beatrix. De jonge staaf Israël kent reeds vele problemen. Zij moet onderdak zien te vinden voor die talloze immigranten, zij moet hen in de economie van het land inschakelen; zij moet de assimilatie bevorderen tussen hen, die hemelsbreed van elkaar verschillen wat betreft cultuur, folklore en taal. Zij moet haar buitenlandse politiek voeren in de machtssfeer van Oost en West. Zij heeft tenslotte de zorg voor de opbouw van een leger dat opgewassen dient te zijn tegen de Arabische nabuurlanden. En dan komt daarbij nog het probleem van de christenen in Israël, hetwelk zowel theoretisch als practisch nog onopgelost schijnt. Dit probleem mag dan al ingewikkeld zijn geworden door het verzet van Israël tegen de internationalisatie van Jeruzalem, die door de vooraanstaande vertegenwoordigers van het christendom wordt gewenst en door de V.N. is bevolen, bestaan heeft het zonder meer als het probleem van de demo cratische verdraagzaamheid van de Joodse staat tegenover haar christelijke burgers en als het probleem van de betrekkingen tussen de Joodse staat en het christelijke buitenland. De verhouding van Israël met zijn christelijke bewoners, die onder elkaar allesbehalve één zijn en tot dertien verschillende ge loofsbelijdenissen behoren, is grondwettelijk correct. De Joodse staat is immers laïcistisch en er bestaat juridisch geen onderscheid tussen kerk, moskee en synagoge. Dat er in het dagelijkse leven botsingen en vijandelijkheden voorkomen, kan evenmin als el ders ook in Israël verhinderd worden. De regering heeft toe gegeven, dat het tijdens de oorlog in Palestina kon gebeuren, dat de Joodse soldaat iedere niet-Jood als vijand beschouwde en dit wordt door de wereld geaccep teerd, daar men beseft, dat de Joodse soldaten geen engelen zijn evenmin als andere volkeren, die voor hun bestaan vechten. Men kan met nadruk zeggen, dat de regering van Israël eerder moeilijkheden heeft met de Joodse bevolking dan met de Christelijke Kerken. De leidende personen van de huidige regering komen voort uit het oude Sionistische kader van de laatste halve eeuw, dat voornamelijk bestaat uit socialis ten en links-liberalen uit Rusland en Polen en dientengevolge reke nen moeten met de krachtige weerstand van de streng gelovige „wetsgetrouwe" Joden. Terwijl deze wetsgetrouwen zich luide be klagen over de „Kulturkampf- achtige" tendenzen van de rege ring, die o.a. probeert bij het onderwijs de godsdienstleraren verre te houden, kennen de chris tenen deze moeilijkheden niet. De eerste pelgrims, die ter ge legenheid van het H. Jaar naar Israël zijn gegaan, wijzen met nadruk op de voorkomendheid van de autoriteiten van Israël evenals de christelijke gemeen schappen, die in Israël gevestigd zijn, zich over het algemeen gun stig uitlaten over het herstel van door de oorlog beschadigde ker ken, tehuizen enz. en de restitutie (ADVERTENTIE) Het begint met onzuiver bloed. Onmerkbaar. Maar als de eerste Rheumatisehe Pijnen zich demonstreren - komt 't al gauw van kwaad tot erger En al gauw is er nauwelijks red den meer aan. Tenzij ge de beroem de Kruschenkuur te baat neemt. Simpel als goeienavond trouwens, helemaal niet naar, zelfs niet voor mensen, die moeilijk innemen; en na korte tijd alleen maar een goede gewoonte: iedere morgen in Uw eer ste kopje thee - of zo maar met schoon water - wat Kruschen-Saltz zoveel als er op een echte cent gaat. Dat is dan je reinste nieuwe energie voor Uw bloedzuiverende organen, die al gauw weer jeugdig krachtig op gang komen en al Uw spieren en gewrichten pijnigende onreinhe. den uitbannen en afvoeren langs na tuurlijke weg. Laat bij wijze van proef de wondere werking van Kruschen over U komen en verbaas Uzelf over Uw weerkerende ener gie, die veerkracht en dat bezielen de gevoel, dat U weer bergen zal doen verzetten. Kruschen is ver. krijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. van hun bezit. Desondanks bestaat er nog geen gelijkberechtigdheid. In geen enkele regeringsinstantie treft men een christen aan. Daar dit feit echter niet het gevolg is van een of andere wet, kan men verwachten, dat bij een rustige ontwikkeling van de staat Israël hierin beslist verandering zal ko men. Hoe eerder een dergelijke verandering intreedt, des te beter kan Israël zich dan verzetten te gen leuzen, die tegen Israël zijn gericht en die afkomstig zijn van sommige christelijke groeperingen en het gevolg zijn van godsdien stige beweegredenen, doch die door anderen in de politieke strijd tegen Israël gebruikt worden. Juist in de Verenigde Staten van Noord-Amerika, die over het al gemeen en niet het minste door het sterke en invloedrijke Joodse element van haar bevolking een voor Israël gunstige politiek voerden, is op het ogenblik een anti-Joodse beweging aan het werk, die uitgaat van de Christen- Arabier Yoesif El-Bandak, de zoon van de burgemeester van Bethle hem. Yoesif El-Bandak werkte gedu rende de laatste wereldoorlog voor de Arabische uitzendingen van de Londense radio. Na de oorlog was hij werkzaam in de Arabische ondergrondse beweging in Pales tina. Hij werd door de Engelsen gearresteerd, doch later weer vrij gelaten. Hij stichtte in Engeland het „Committee for Christian Re lief in the Holy Land" en is thans in Amerika met eenzelfde organi satie bezig, nl. het „Committee for the Relief of Christians in Pales tine". Yoesif El-Bandak bouwt zijn aanvallen tegen Israël op met „de gruweldaden van Israël jegens de christelijke bevolking" en heeft de invloedrijke en in vele kleuren schilderende Amerikaanse schrijf ster Dorothy Thompson als zijn medewerkster gewonnen. Vroeger was Dorothy Thompson commu niste, thans is zij anti-communiste. Vroeger haatte zij de Duitsers, thans strijdt zij voor het opnieuw ontwakende Duitse nationalisme. Zij is ook teruggekomen van haar pro-Sionistische houding en heeft in Januari in het gemeentehuis van New York een aanval gericht tegen de Verenigde Naties, omdat zij „de Joden hadden toegestaan een staat te stichten op ongetwij feld Arabisch gebied" Tegen zulk een beïnvloeding van de openbare mening in Ame rika zoekt Israël natuurlijk bond genoten. Het is niet onbekend, dat de regering van Israël het opnemen van diplomatieke betrek kingen met het Vaticaan zeer zou begroeten; ofschoon de Katholieke Kerk in Israël niet tot de grootste kerkgemeenschappen behoort, toch zou daardoor de autoriteit van Israël op internationaal gebied versterkt worden. Telkens weer verzekeren leidende persoonlijk heden van het huidige Israël, dat zij vooral de Katholieke Kerk dankbaar zijn voor de redding van duizenden Joden in de door de nazi's bezette landen en dat zij de houding van de Katholieke Kerk, die van geen wijken weet, tegenover het communistische ge vaar. dat ook Israël bedreigt, be wonderen en begroeten. Zullen deze mannen de voorwaarden kunnen scheppen, waarop het Va ticaan met Israël tot een vriend schappelijk gesprek kan komen? In sommige kerkelijke kringen is men van mening, dat dit onder houd niet verre meer is en dat de keuze van de persoon, die deze besprekingen met Israël zal aan knopen. reeds gedaan is. WINSCHOTEN. Werd enige tüd geleden in Oostelijk Groningen een aantal gevallen van smokkelhandel o.a. in bloembollen en verdovende middelen opgerold, thans heeft de rijkspolitie in het district Winscho ten een extra goede slag geslagen, door de hand te leggen op een handelaar in opium. Do laatste tijd bestond het ver moeden dat in deze omgeving we derom sluikhandel in verdovende middelen als opium, cocaine en morfine werd gedreven. Enige weken lang werden daar om de gangen nagegaan van be paalde personen in en uit de omge ving van Winschoten. Zekere aan wijzingen wezen op relaties met Duitsland van waaruit wordt ge tracht de smokkelwaar hier binnen te voeren. De extra waakzaamheid van de rijkspolitie leidde er toe, dat de 55-jarige B. V. uit Winschoten op heterdaad werd betrapt, toen hij een halve kilo opium aan een onbekend persoon wilde overhandi gen. Deze tweede pervoon bleek te zijn de 34 jarige koopman I. L. uit Gorkum. Bij fouillering bleek hij in het bezit van een bedrag van f 26.500,Beide mannen werden gearresteerd. Nu men het begin van de draad had. werd deze smok- kelkluwen verder afgewikkeld. Meerdere huiszoekingen op ver dachte adressen volgden en dit leidde tot arrestatie van de 20-jarige t T> v afkomstig uit Oude Pekela die de partij opium aan genoemde V. had afgeleverd. Ook de landbou wer J. Z. uit Oostwold, (Oldambt), waar de opium verborgen was ge weest, werd aangehouden en in ar rest gesteld. Nog bleek, dat in het complot was betrokken de 27-jarige L. H„ kelner te Winschoten, die zeer waarschijnlijk als contactpersoon was opgetreden. Uit het onderzoek is gebleken, dat hetinde bedoeling lag de halve kilo opium te verkopen voor een bedrag van f 12.500.— tot 17.000,—. De in beslag genomen opium is hoogstwaarschijnlijk afkomstig uit opslagplaatsen van het voormalige Duitse leger, waarvan de voorraden door de na-oorlogse chaos aan de controle zijn ontgaan. NAT. WEDSTRIJDEN KUNSTRIJDEN Op de Hoky te den Haag wér den nationale wedstrijden in het kunstrijden gehouden waaraan ze- Ven dames en een heer deelnamen. Aan deze wedstrijden was voor de eerste maal in Nederland de kampioenstitel verbonden voor die gene van wie het gemiddelde vier bedroeg, met dien verstande, dat, indien bij de dames meer dan een deelneemster een gemiddelde van vier behaalde, de winnares de titel kreeg. De uitslagen luiden: dames, (senioren): 1 Nederlands kampioene. Rietje van Erkel, (Am sterdam), plaatscijfer 3. Heren, (se nioren): 1 Nederlands kampioen, Paul Engelfriet, (den Haag). Plaats, cijfer 3. Juniores, (meisjes): 1 Joan Haanappei (den Haag). Plaatscijfer3 (Van onze parlementaire redacteur). Ook op het Binnenhof leek het vorige week wel voorjaar. Tijdens de behandeling van de Landbouw begroting zwermden de touristen als vroege bijen de Eerste Kamer bin nen. In de wandelgangen van het gebouw stonden de ramen zelfs des avonds open. 't Was op zo'n avond, dat wij de communist Schalker een ogenblik de rug toekeerden. In zijn oproep tot de boeren om toch vooral niet te emigreren hadden wij de be kende communistische tactiek ge proefd: Vergroot de moeilijkheden. Maar na zijn bewering dat in een communistisch Nederland iedere boer zijn eigen bedrijfje zou kun nen hebben, was het ons toch al te gortig geworden. „De machtige Sovjet-Unie'» was reeds voorge gaan. Ja, wel met het in bloed en tranen opruimen van alle eigen be zitVoor een van de open ra men spuiden wij onze wrevel in de rust van het avondse Binnenhof. De demagogie van de heer Schalker raakte zo al weer spoedig op de achtergrond. Ja, wij vergaten niet alleen hem, maar voor een ogenblik zelfs de hele Landbouwbegroting. Voor ons lag het oude, grafelijke slot, beschenen door het gele licht van de lantaarns en dit uitzicht deed ons terugdenken aan die an dere avond, nu al weer ruim twee maanden geleden. Het was de avond waarop bekend kon worden ge maakt, dat de Rondetafel Conferen tie tot een goed einde was gebracht. Terwijl achter de verlichte ramen nog allerlei details werden bespro ken, spoedden de journalisten zich al weg met het eindresultaat! 't Was niet zo verwonderlijk, dat onze gedachten juist naar die avond teruggingen. Er wordt de laatste weken in politieke kringen weer veel over Indonesië gesproken en waarschijnlijk nog meer ge dacht. De strekking van deze ge sprekken en gedachten kan het beste aangegeven worden met een zin, uit de rede van minister van Maarseveen, uitgesproken aan een maaltijd, die de parlentaire pers en kele dagen geleden enkele minis ters, de Hoge Commissaris van In donesië en de vertegenwoordigers van de West aanbood. „Men mag met stelligheid aannemen," zo zeide minister van Maarseveen, „dat zij (de leiders) met eenzelfde energie er tegen zullen waken, dat Indone sië naar een toestand van anarchie gaat, als waarmede zij het Indone sische volk tot een zelfstandig en souverein bestaan hebben opge stuwd." Deze woorden konden moeilijk worden misverstaan. Zij kwamen uit de mond van een man, die zo juist uit Indonesië was terugge keerd. Daar had hg geconstateerd, „dat men nog tezeer geneigd is om de herwonnen vrijheid als een vrij heid van individuelen en groepen te zien" dat men daar meent „dat per sonen en instellingen dadelijk door nieuwe figuren en instituten kunnen worden vervangen", dat de vrij heidsstrijders „hun verdiensten er kend willen zien" en dat men tot- heeft in de kleine zaal van het Concertgebouw te Amsterdam de herdenking nlaats gehad van het 25-jarig bestaan van de Wereld bibliotheekvereniging. Het leden tal bedraagt momenteel 28.000. Anton van Duinkerken hield de feestrede en Nel Oosthout droeg voor. De burgemeester van de hoofdstad was on de bijeenkomst aanwezig heeft het bestuur van de inter nationale volkstuindersorganisatie Amsterdam aangewezen als de stad waar in 1953 het derde na oorlogse internationale congres zal worden gehouden is de 4 net. Nederlandse staats lening. die tot een bedrag van 50 millioen Zwitserse francs on de Zwitserse kapitaalmarkt is uitge geven. een belangrijk succes ge worden. De lening bliikt reeds zeer ruim te ziin overtekend zal onder auspiciën van het Concertgebouw het London Phil harmonic Orchestra o.l.v. Eduard van Beinum in aansluiting op een concert in Brussel concerteren in Arnhem. Amsterdam en Utrecht.... is het Noorse schip „Bess", dat in de nacht van Vrijdag op Zater dag bii Waalsoorden aan de grond liep. weer vlot gekomen werd Zaterdagmiddag, onder grote belangstelling, in Amster dam de romp van het 16.000 ton metende motortankschip „Troma" op de werf Oost van de Neder landse Droogdokmii. te water ge laten...... is vandaag het eerste vliegtuig met straalaandrijving ter wereld van Londen naar het vasteland gevlogen veroordeelde het Amerikaanse gerechtshof in Frankfurt de 22- iarige Amerikaanse mevr. Madsen, die haar man. een luitenant bij de luchtmacht, om het leven had gebracht, tot 15 jaar opsluiting in een verbeterhuis BRAND IN LANDBOUW- SCHUUR Eigenaar overleed na hartverlamming Gisterenmiddag brak brand uit op de Boshoeve, een boerderij in Renkum. Een grote schuur, een hoeveelheid tarwe en al het land bouwgereedschap gingen in de vlammen op. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt door verzeke ring gedekt. De burgemeester van Arnhem en de wethouders Kordes en Dorrestein waren bij de blus- singswerkzaamheden aanwezig. Toen de heer Kordes na de brand naar huis terugkeerde, is hij plotseling overleden. Verondesteld wordt, dat hij een hartverlamming heeft ge kregen. I nutoe nog te weinig beseft, dat men slechts „een strijd gewonnen om een ideëel goed en dat daarop nog een mogelijk evenlange strijd om betere levensvoorwaarden volgen moet." Na deze constateringen hadden de bovenaangehaalde woorden duide lijk het karakter van een waarschu wing, voortgekomen uit. een bezorgd hart. De Hoge Commissaris van In donesië, de heer Roehm, plaatste zijnerzijds steeds een sober maar toch ook wel merkwaardig woord: „Als U mijn oordeel vraagt over de toekomst van Indonesië, dan heb ik maar één antwoord: Wij moeten slagen". Wat ging er op dat ogen blik om in het hoofd van de man, die met de heer van Royen de moed had gehad om een bedding te gra ven voor de stroom der revolutie? Hoorde ook hij het geweld van een nieuwe bandjir nader komen? Zo onze gedachten op deze stille avond de vrije loop latend, toetsten wij de indrukken van de laatste we ken nog eens aan de indrukken, die wij nu ruim twee maanden geleden op ditzelfde Binnenhof, ten tijde van de R.T.C. opdeden. De Indonesische vertegenwoordigers voelden toen de stootki-acht van de revolutie in hun rug. Dat kwam tot uitdrukking bij de formulering van verschillende bepalingen. Zelf dachten zij onge twijfeld vanuit de verantwoordelijk heid, die straks op hen zou drukken, maar toch wilden zij alles zo licht mogelijk zien vastgelegd, want an ders kon men de geest van de re volutie niet bezweren. Hun verwach ting en onze hoop was, dat de re volutie zich inderdaad met een der gelijk resultaat tevreden zou wil len tonen. Daarna zou de zo vrij komende energie de drijvende kracht kunnen worden bij opbouw en samenwerking. Nu twee maanden later vragen wij ons met een angstig hart af, of deze hoop en verwachting inderdaad in vervulling zullen gaan. De man nen, die hier op het Binnenhof de volle verantwoordelijkheid voor eigen lot kregen, voelen thans in alle zwaarte wat dit zeggen wil. De financiële positi» van de jonge staat is zeer zorgelijk. De Ameri kaanse lening van een millioen dol lar blijft beperkte hulp. Zij wordt ook slechts in gedeelten verstrekt en na beoordeling van het voorge stelde project. Geruchten over deva luatie en invoering van meevoudige koersen doen de ronde. Ginds werk zame Nederlanders vrezen, dat zulks ook van invloed zou kunnen zijn op de door hen over te maken gelden. Bekend is dat onderwijl de prijzen nog alsmaar stijgen. Al met al zelfs vopr een regering van een behoorlijk geordende staat genoeg reden om zich het hart vast te hou den. Maar in Indonesië is dit nog lang niet het ergste. Wij houden ons graag vast aan de mededeling van mr. van Hoogstraten, dat er grote delen zijn waar gewerkt wordt, maar anderzijds kunnen wij toch ook het oog niet sluiten voor de stakingsgolf, die zich in andere delen alsmaar voortplant. Deze zal alleen gestuit kunnen worden door het besef, „dat de strijd om betere levensvoorwaarden nog evenlang zal duren als die om de herwonnen vrijheid." Zal dit lukken? De ar beider in Europa kan men duidelijk maken, dat zijn loon een deel is van de welvaart, die door gezamenlijke arbeid verdiend moet worden, dP In donesische arbeider zou evenzeer moeten leren denken, hij die tot voor kort nog meende dat het to verwoord „vrijheid" hem met één ruk tot het Westerse levenspeil zou kunnen opheffen. Achter deze in be weging komende arbeidersmassa staat de machtige invloed van de vakvereniging, de Sobsi. Het gaat er nu maar om in welke richting zij zal willen stuwen. Zouden hier communistische krachten gaan wer ken dan doemt het angstige visioen op van steeds hoger spoelende gol ven, waarin een toch al finaciëel en economisch zwak staand beleid zou kunnen omkomen. „VLIEGENDE SCHOTELS" ZIJN METEOREN PARIJS, 19 Mrt„ Reuter. Vol gens een bekendmaking van het Franse Staatsobservatorium te Meu- don bij Parijs werd de eerste vlie gende schotel, waarnaar men een onderzoek instelde, in de winter van 19001901 boven het Kanaal gezien, in de buurt van Cherbourg. Het gelukte niet deze „vliegende scho tel" met balonnen naar beneden te halen, omdat het de planeet Venus bleek te zijn. 4 November 1948 meldde een vliegtuig op weg naar Dakar, dat boven Noord-Afrika een merkwaar dig vliegtuig was waargenomen. Het bleek de grote komeet „1948 L" te zijn. Volgens een woordvoerder van het observatorium komt de beschrijving van de Mexicaanse vliegende scho tels overeen met het uiterlijk van meteoren, die in deze tijd van het jaar in grote getale in de atmos feer van de aarde komen. Gistermiddag werd in de gemeen te Waalre de 26-jarige F. E. K„ die al verschillende keren voor inbra ken was veroordeeld, gearresteerd. Drie wachtmeesters vonden hem op de vliering van het huis van zijn verloofde. Bij het overbrengen naar het gemeentehuis rukte hij zich plotseling los. Ondanks waarschu wingsschoten vluchtte K. in het naast de weg groeiende kreupelhout. Een der latere schoten trof K. in de lendenen. Voordat geneeskundige en geestelijke hulp aanwezig was bleek hij overleden. (Advertentie) GOUDMIJN IN EEN ACHTERTUIN In een achtertuin in het Australische provincie stadje Wedderburn bii Melbourne heeft 'n geheim goudmijntje in 18 maan den f 100.000 opgebracht De mijn behoort aaü een gepensionneerde boer, die haar met zijn drie schoon zoons ontgon. Hij had het bestaan van de mijn drie jaar geheim gehouden, doch gisteren had de plaat selijke kruidenier op een naar meter afstand van de tuin een klompje goud gevonden. uw behanger DUITSE PROEFBALLON (Vervolg van pag.) 1 dit plan bijzonder opbouwend is te noemen. Wij erkennen, met de C.D.U., dat het stoutmoedig is, maar wij houden niet van dit soort stoutmoedigheden, omdat zij ons meer aan imperialisme dan aan federalisme doen denken. Wij kunnen ook niet inzien, dat dit nu de enige oplossing zou zijn om tot een federaal Europa te komen. West-Duitslands toetreding tot de organisatie van Straatsburg lijkt daartoe meer bij te dragen. Toch vrezen wij, dat die toetreding door de Saar-moeilijkheden minstens weer is vertraagd. Dit is temeer te betreuren, omdat Duitsland worstelt met een aantal Europese problemen, die geen Duitse, maar slechts een Europese oplossing Kunnen vinden. Daarbij denken wij b.v. aan het vluchtelingen probleem en de kwestie der ver dediging en veiligheid van het Duitse deel van Europa. Om dit laatste voorbeeld te noemen: dat vraagstuk van veiligheid en de fensie gaat niet alleen Frankrijk en Duitsland aan. Vooreerst heb ben de bezettende mogendheden van Duitsland er momenteel zeg genschap over. al is ook die toe stand niet zonder bedenking. Maar vervolgens: dit probleem raaks eveneens de levensbelangen van de landen die Duitsland om ringen, met name dus ook van Nederland. Ons land zou zich zo was Adenauer's voorstel evenals andere landen bij een eventuele Frans-Duitse Unie mo gen aansluiten. Echter houdt dat in. dat deze „aansluitende" mo gendheden dan toch geen invloed op de totstandkoming, opbouw, inrichting en machtsverhoudingen van zulk een Unie zouden kun nen uitoefenen: als zij erbij zou den komen, zouden zij haar te nemen hebben zoals zij was, met huid en haar. De opzet, om via een Frans-Duitse Unie tot Euro pese eenheid te komen, lijkt meer gericht op vorming van een Euro pese eenheidsstaat onder Duitse Hegemonie, minstens onder Duits overwicht, dan op vorming van een. West-Europese federatie. Tot onze spijt kunnen wij in deze spontane proefballon dan ook niet een goede staal van opbouwende Europese diplomatie zien. Tenzij dit plan heeft moeten dienen om in het Parlement van Bonn de aandacht wat af te leiden en de debatten over het Saar-probleem bijzonder gematigd te doen ver lopen. Ook in Het Juliana Kinderhuis te Zwolle had men met ruimte gebrek te kampen. Een oplossing was echter al spoedig gevonden. Met dommekrachten werd het dak een eind opgevijzeld en in deze hogere positie met biervaten gesteund. Zo kon men een begin maken met de bouw van een nieuwe verdieping. Binnen kort zal het ruimtegebrek in het Zwolse Kinderhuis tot het verleden behoren.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3