glgaSSiS MillMlllllllil Hoe de Vergadering R.K. Middenstands organisatie Nederlandse oorlogsschepen leverden goede prestaties HET GROTE MISVERSTAND OVER ALBION BEROEP VAN TRYGVE LIE Op Rusland en de Ver. Staten Amok tijdens kerkdienst r ALKMAAR EN OMSTREKEN V D BRANDSTOFFEN v__ J Manoeuvres in de Caraibische Zee Speelsheid had noodlottig gevolg Voorzitter van de Londense Kamer van Koophandel sprak te Utrecht TANDPASTA Twintig-jaren-programma ter verzekering van behoud van de vrede Brits vliegtuig verongelukt Lawntennis DE COMPETITIE- INDELING 1950 PAGINA 2 WOENSDAG 22 MAART 1950 HET R. K. ALKMAARS LYCEUM EN HET H. JAAR ALKMAAR De H. Vader heeft de Katholieken van de gehele we reld verzocht, het Heilig Jaar 1950 mee te vieren, door van dit jaar een tijd van godsdienstige verdie ping te maken. Het R. K, Alkmaars Lyceum zal zich als gemeenschap niet aan deze viering onttrekken en geeft nu hieraan gestalte door in de Goede Week het Passiespel „De Man van Karioth", geschreven door A. Jur- riaan Zoetemulder, op te voeren. Het schoolorkest zal de opvoerin gen muzikaal omlijsten met bewer kingen van Joodse melodieën en gezangen uit de tijd van Christus' leven op aarde. Het passiespel behandelt op een boeiende en schone wijze de groot ste tragedie aller tijden: Judas' ver raad van de Godmens. Het plaatst de toeschouwers midden in het conflict tussen Joden en Romeinen. Het geeft een prachtig beeld van de bekering van Mirjam van Mag- dala (Maria Magdalena). Het lyceum dat met deze keuze een hoge greep. Er is echter met groet enthousisme maandenlang hard gewerkt. Wij hopen dan ook, dat deze opvoeringen zullen slagen en op de aanwezigen zowel vóór als achter het voetlicht een diepe in druk zal achterlaten. Belangstellenden verwijzen wij voor inlichtingen naar de affiches. Sf. Augustinusvereniging Alkmaar-Buiten ALKMAAR A.s. Zaterdagmor gen vergadert de St. Auguatinus- vereniging Alkmaar-Buiten in het Gulden Vlies te Alkmaar. Te pl.m. half elf houdt hier de heer J. F. Schultink uit Amsterdam een lezing met lichtbeelden over het zien van kunst door kinderen. BAKERSPROOKJE ALKMAAR Het toneelgezel schap zonder naam, dat Guus Oster heeft geformeerd, maakte met het vrolijke blijspel „Bakersprookje" van Ronald Jeans, een uitstekend debuut bij het toneelminnend pu bliek. Het is de geschiedenis van drie vrouwen, die door de speelse omstandigheden van het leven er toe komen, om zich anders voor te doen dan zij zijn, waardoor de vreemdste situaties ontstaan, omdat er in haar omgeving personen voor komen, die niet weten, waarom zij zich anders voordoen. In zekere zin werden deze ver wikkelingen veroorzaakt door de woningnood, die twee jonggetrouw de paren en een nog alleen-wonend meisje in een klein flatje samen bracht- ook de moeilijkheid om aan een goede dienstbode te komen hoe is er nog plaats voor zo'n luxe op zo'n flatje speelde in dit speelse gebeuren een rol. Mary Dresselhuys, Louis Borel die de regie had en Guus Oster waren hier de spelers van het eer ste plan, die uitstekend samenspel gaven. Vooral Mary Dresselhuys was uitstekend op dreef met haar beweeglijke spél en haar vlotte ma nier van doen. Riny van Slinger land en Gerard Rekers waren min der goed op dreef, doch de beide bijrolletjes van de twee „jufs" wa ren in goede handen. Het publiek, dat in menige si tuatie op de planken als in een spiegel van zijn eigen leven zag, vermaakte zich kostelijk en liet het de jonge troep niet aan applaus ontbreken. Fr. O. ftf UW NOORDERKADE 2 TELEFOON IAAT 211 4t4T-'4142 Taxatie Grondbedrijf ALKMAAR. Blijkens een rapport van de door B. en W. aangewezen deskundigen van 12 Juli 1943 bedroeg de waarde van de in het grondbedrijf ingebrachte gronden, uitgezonderd de in erf pacht uitgegeven gronden f 1.305.822.Na de samenstelling van het taxatierapport hebben in 1948 enige aan- en verkopen plaats gehad, waardoor genoemd bedrag met f 34.457.16 verminderd dient te worden, om te komen tot de waarde van de per 31 Decem ber 1948 door het grondbedrijf geadministreerde gronden. Per 31 December 1948 bedroeg derhalve de taxatiewaarde der gronden f 1.271.364.84. De boekwaarde' dezer gronden bedroeg per dezelfde datum f 1.213.081.81, zodat een overwaar de van f 1.271.364.84 f 1.213.081.81 f 58.283.03 aanwezig is. De taxatie per 31 December 1938 gaf voor de per 31 December 1938 in het grondbedrijf aanwezige gronden een nadelig verschil ten opzichte van de boekwaarde te zien van f 150.151.55. De uitslag van de taxatie per 31 December 1948 geeft dus ten opzichte van de uitslag der taxatie per 31 Dec. 1938 een voordelig verschil te zien van f 208.434.58, n.l. f58.283.03 f 150.151.55. In verband met de gunstige uit slag van de taxatie kan het credit saldo van de rekening taxatie- verschillen, waarop het in 1938 geconstateerde, hiervoor genoemde nadelig taxatieverschil is geboekt, wederom naar de ongerealiseerde reserve worden overgeboekt. Aangezien de uitslag der taxatie op de balans tot uitdrukking moet worden gebracht, moet onder de activa thans de rekening „meer waarde bij taxatie" met een be drag van f 58.283.03 worden opge nomen terwijl onder de passiva de rekening „reserve wegens meer waarde bij taxatie" met hetzelf de bedrag moet worden opge voerd. Kajottersnieuws ALKMAAR Vanavond staat het programma in (hét teken van de vrolijkheid. Lachen is gezond, en Kajotters doen het graag. Daarom zullen wij deze avond eens niet denken aan onze grote moeilijk heden (om het eens zacht uit te drukken), maar samen ons best doen om onbezorgd vrolijk te zijn, en zo hard te lachen, dat het laat ste beetje kalk van de muren valt. Wie het hardst lacht, krijgt een sigaret. Deze prijsjacherij vindt plaats in het Patronaat, en begint om half negen. BATHFONDS 1947 ALKMAAR Ter bestemming van het bedrag dat na de oorlog door de ingezetenen van de stad Bath voor de stad Alkmaar werd bijeengebracht, is op 30 Januari 1948 door Prof. Dr A. Koelma een stichting gevormd, welke ten doel heeft de kosten te dragen van het verblijf van Zwakke Alkmaarse kinderen in gezondheidskolonies. Deze stichting draagt de naam Bathfonds 1947. In 1947 konden op rekening van het Bathfonds zes zwakke kinderen uitgezonden wor den. Op de laatste vergadering van 10 Maart 1950 werd besloten, dat in 1950 7 kinderen uitgezonden kunnen worden, nl. drie door de afd. Alk maar van de R.K. Kindcruitzending, twee door de afd. Alkmaar van het Centraal Genootschap voor kinder herstellingsoorden en vacantiekolo- nies, één door de vereniging van leerlingen en oud-leerlingen der school voor B.L.O. te Alkmaar en één door de afd. Alkmaar van de Ver. van Chr. Gezondheids- en Va- cantiekolonies. De commissie brengt dank aan degenen, die in de loop van 1949 een bedrag hebben gestort op haar bankrekening (Hoonsche Crediet- en Effectenbank tel. 2425 en 2500); komen er weer verschillende bij dragen binnen, dan zullen allicht het volgend jaar nog meer kinderen uitgezonden kunnen w0rden. Burg. Mr Dr H. J. WYTEMA, voorzitter. Dr A. G. SCHOO, secr.esse. F. H. RINGERS, penningm. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Ingrid M. E. dochter van W. A. J. Spruyt en M. B. Heeger. Gehuwd: Jan Kommer en Aafje Bos; Jan de Dreu en Maria A. Tammer. Overleden: Cornelia M. Oud, 9 maanden oud. INGEKOMEN PERSONEN ALKMAAR Ingekomen perso nen Februari-Maart: C. Oud, kap per, R.K. en gezin, van Oude Nie- dorp naar Kennemerstraatweg 3; T. Slooten, dienstbode, N.H., van Oudorp naar Baansingel 18; L. Smit electricien, van Amsterdam naar Houtweg 21; M. Th. van Wezel, beeldenmaker .R.K., van Amster dam naar Verdronkenoord 33; Ch. E. M. Bernsen, med. analyste, R.K., van Hilversum naar Westerweg 71; J. van Laaren, behanger-stoffeerder Ev.L. van Zuilen naar Popelmans- laan 21; C. M. G. Koenen, R.K., van Bloemendaal naar Bergerweg 121; P. H. J. Schreuder, chauffeur-huis knecht. Ev.L., en gezin, van Ede n. Rochdalestraat 32. C. A. Wit-Weder N.H. van Schermerhorn naar Om val 98; W. E. F. Winckel, arts, N.H., en echtgenote, van Den Haag naar Kennemerstraatweg 2; L. Bouwman wachtmeester Rijkspolitie, Gerk., en gezin van Amsterdam naar Akker- hoornbloemstraat 18; C. Ligthgrt, winkelier tabaksprod., R.K. en ge zin, van Blokker naar Nieuwesloot 79; A. G. Venderbos, winkelchef, R.K. en echtgenote, van Schiedam naar Langestraat 19; K. Bakker, re ferendaris 2e kl. P.T.T., N.H. en echtgenote, van Den Haag naar Houtmanstr. 17: D. F. Hoekmeijer, timmerman, Rem., van Norg naar Hoogstraat 7; C. T. de Kroon, ver pleegster N.H., van Langediik naar Wilhelminalaan 11; T. van Bergen- Vis. Gerk., van Wormerveer naar Dathenusstraat 7; J. W. Wevers, etaleur-decorateur, N.H., van Hen gelo naar Westerweg 47; J. Duijff- Koekenbier. van Den Helder naar Kennemerstraatweg 101; G. M. de Koning religieuse. R.K.. van Delft naar v.' Everdingenstraat 18; G. J. H. Platt, N.H. en gezin, van Bergen naar Bergerweg 191. J. W. F. Bos- sert, groepsleider C.C.D., van Eind hoven naar v. Everdingenstraat 8; Wed. L. Verstraete-Ras. R.K., en kinderen.t van Bloemêndaal naar Bergerweg 107; A. Bas, meubelma ker, Gerk., en gezin, van Uitgeest naaf Akerslaan 29: E. M. van Grie ken. dienstbode. R.K., van Anna Paulowna, naar v. Everdingen straat 18. ONZE AGENDA VICTORY-HOTEL, 8 uur: Ex Oriënte Lux. Lezing door Prof. v. d. Ploeg O.P. GULDEN VLIES 8 uur: Volksuniversiteit: Jef Last over China. BIOSCOPEN: Harmonie; Alles wel aan boord, alle leeft. Victoria: De Tweede Mrs Carroll, 18 jaar; Cine ma Americain: Kus des Doods, volwassenen; ABT; De Laatste der Roodhuiden 14 jaar. NACHTDIENST APOTHE KEN Apotheek Wanna, Ritsevoort 5. NACHTDIENST TAXI'S: Chr. de Vries, Frieseweg 4 telef. 4237. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER ALKMAAR Gisterenmiddag omstreeks 5 uur reden t.wee wiel- rijdsters aan de rechterkant van de weg bij de Heilooërbrug over de Kennemerstraatweg. Zij werden daar ingehaald door een vrachtauto die bij het passeren te vroeg naar rechts uitweek. Tengevolge daar van werd een der wielrijdsters ge raakt en kwam te vallen. Met schaafwonden aan handen en benen werd zij opgenomen, haar rijwiel was noga] beschadigd. De bestuur der die blijkbaar het ongeval niet opmerkte reed door. Proces-verbaal van het ongeval is opgemaakt. Omstreeks dezelfde tijd liep een 52-jarige vrouw in de Langestraat met haar rijwiel aan de hand toen zij door een wielrijdster die juist omkeek werd aangereden. De vrouw kwam te vallen en werd na een cafetaria te zijn binnengebracht naar het Centraal-Ziekenhuis ver voerd. Tegen de wielrijdster is proces-verbaa] opgemaakt. Bekertournooi Biljart-vereniging 0 „Lindenhoek" ALKMAAR De partijen van Dinsdagavond hadden het volgende resultaat: Kleverlaan 100 41 13 2.43 A.S. 61 41 7 1.48 Poestkoke 100 26 15 3.84 N.N. 82 26 16 3.15 v. Lienen 60 22 11 2.72 A.S. 100 22 22 4.54 Kleverlaan 41 30 6 1.36 De Boer 100 30 16 3.33 Schouten 100 35 16 2.85 N.N. 82 35 8 2.34 Welpen beplanten zelf hun terrein HEILOO Op een terrein, ver scholen achter het Gezellengebouw, bevindt zich het Hordehol voor de Welpen. Dit zal met St. Joris of' ficieel worden geopend. Zaterdag' middag na de opening van de Horde, werden door de Welpen, in gaten van één meter diep, zelf door die kereltjes van 8 tot 11 jaar ge graven, de wilgenpoters geplant Iedere welp mocht zelf een boom planten, om daarmee aan te tonen, dat hij van dit moment af, persoon lijk bezit nam van dit terrein en er van nu af aan voor zal moeten zorgen. Moge met de groei van deze bomen ook de Horde groeien in geest en kracht. L.T.B. Sf. Paneras-Z. en de Langedijker Groenteneentrale ST. PANCRAS. Land- en tuinbouwers van St. Pancras-Zuid waren dezer dagen bijeen geko men om de agenda van de LGC- vergadering van 23 Maart a.s. te bespreken. Vrij mandaat werd het bestuur verleend in het bestemmen van de winst over 1949; ook tegen het voorstel, drie garages voor ver huur aan kooplieden te bouwen had de vergadering geen bezwaar: de kosten bedragen f 15.000 en de huur is al vastgesteld op 8 pet. van de bouwkosten, 't Ligt tevens in de bedoeling van de LGC een fustloods te bouwen. De omzet van St. Pancras-Zuid over Januari bedroeg f 25.590.04, die over Februari f 16.560.23. Het ligt in de bedoeling, de vergoe ding voor doorgedraaide rode kool in klassen 1 en 2 te stellen op 30 cent. Als afgevaardigden voor de LGC-vergadering werden aange wezen de heren F. de Goede, Jn, Rood, Jn. Oud, A. Klanker, C. Brammer, G. Klanker, G. Smit, J. Bijpost en J. Tamis Jr. Op een vraag van de heer G. Smit ant woordde de voorzitter, dat de vei ling van Broek op Langendijk spoedig tot uitbetalen van de gel den van het Witloffonds zal over gaan. Burgerlijke Stand BERGEN. Geboren; Arnold z. van J. Telleman en C. J. Hollen- berg, Leo Gestelweg 13; René z. v. J. Offenberg en L. Postma, Sta tionsstraat 21a; Geertruida Catha' rina d. v. G. Houtenbos en C. C. Morsch, Dorpsstraat 21; Jan Corne lls, z. van P. M. Zwakman en J. Vennik, Wiertdijkje. Ondertrouwd: Corn. Burger 32 jr. te Bodegraven, Emmakade 95 en Elisabeth G. van Amersfoort, 25 jaar, wonende te Bergen N.H., Ber gerweg 141. OUDORP. De R.K. Midden standsvereniging in de parochie Oudorp kwam in het Café van Morsch in vergadering bijeen o.l.v. de heer G. Meijering. VERTROKKEN PERSONEN ALKMAAR. (Maart.) J. W Louwe, dienstbode, R.K., van Sta tionsweg 56 naar Amsterdam; C. van Knijff, van Rekerstraat 15 naar Den Helder; Wed. W. Smit- v ,d. Meulen, Geref. Kerk, van Pr. Hendrikstraat 38 naar Zwart sluis; T. Min-Renooij. N.H., van Fr. Engelsstraat 5 naar Venezuela; H. Schimmel, boerenarbeider, N.H. van Westdijk 9 naar Oterleek; Wed. E. Pietersma-Wouters, R.K. van Hoornsekade 16 naar Bols- ward, met haar kinderen; C. Zwij- nenburg, ijzerwerker, en gezin, N.H./geen, van Fabrieksweg 11 naar Beverwijk; M. C. Heijmans, verpleegster. R.K. van Langestr. 39 naar Vlissingen: S. P. Knuist, R.K. van Korte Landstraat 23 naar Harlingen; A. L, Welbergen, da meskapper, R.K. van Spoorstraat 58 naar Rotterdam; J. M. de Hoog- Scheffel, N.H. van Tulpstraat 5 naar Amsterdam; M. H. de Vos, N.H. van Wilhelminalaan 11 naar Geervliet; P. de Vries, eleetromon- teur, N.H. en gezin, van Papaver straat 8 naar Koedijk; J. Bakker, wachtm. rijkspol., R.K. van Fr. Halsstraat 30 naar Grootebroek; ,T. W. v. Bekkum, van Heiligland 38a naar Amsterdam; P. A. C. Bondam, advocaat, van Nassau- plein 41 naar Den Haag; B. Cli- teur, R.K. van Nieuwpoortslaan 125 naar Dordrecht; C. J. A. Dol, R.K. van Baansingel 43 naar Den Helder; J. Klompmaker, vertegen woordiger, N.H. van Nieuwlander- singél 29 naar Amsterdam; Wed. M. ,T. Staa-Mooij, R.K. van 2de Kabelstraat 12 naar Oudorp; A. v. Scheijen, ass. laborant, N.H. van Groot Nieuwland 64 naar Den Haag; J. L. Postma, lasser, van Wognumsebuurt 11 naar Hoorn; J. A. C. Belt, seiner K.M. III, N.H. van Lyeeumstraat 89 naar Den Helder; J. M. Eldering, R.K. van Emmastraat, 17 naar Sassenheim; R. K. Fokkoma, meesterknecht kaashandel, LdH. van Jac. van Heemsknrckstr. 27 naar Leeuwar den; J. G. E. Hoedjes, dienstbode, R.K. van Druivenlaan 50 naar Zwolle; M. Koopman, bakkers knecht, R.K. van Geest 30 naar Anna Paulowna: S. J. M. v. d. Kor- put, verkoopster. R.K. van Wester weg 78 naar Tilburg: M. C. Ver schuur. pensionhoudster, van Ver dronkenoord 65a naar Schagen; Th. J. Wijnker, kapper, R.K. en gezin, van Baansingel 11a naar Oude Niedorp; C. A. Zagt, ass. nautische dienst, en gezin, van Cort v. d. Lindenkade 4 naar Am sterdam: A. A. Groot, broodbak ker, R.K. van Dijkgraaf straat 38 naar Opmeer. Wegens afwezigheid der leden van de kascommissie kon geen verslag worden gegeven en werd dit uitge steld tot de volgende vergadering. De voorzitter deelde mede, dat in de nabije toekomst de Onderne mingsbelasting zal verdwijnen, dank zij de actie van de organisatie. Men hoopt dat in de toekomst met de Omzetbelasting hetzelfde zal gebeuren. De secretaris bracht verslag uit over een te Haarlem gehouden ver gadering, waar 60 afdelingen ver tegenwoordigd waren. Het voor naamste punt op deze vergadering was de moeilijkheid op te lossen, die was ontstaan bij het innen van de contributie. Een aantal kwitan ties was terug ontvangen en er werd gevraagd aan de afdelingen om de kwitanties te controleren met de ledenlijsten. Een en ander was hier geschiedt en de zaak in orde bevonden. De verkorte naam van de bond, C.C.J., heeft onder de leden verwarring gesticht en zal nu worden veranderd in R.K. Mid denstandsbond. Mededeling was ontvangen, dat op 3 Mei a.s. een Centrale Raads vergadering zal worden gehouden in Den Haag. De heer Jonker wilde een afgevaardigde zenden om af schaffing van de Omzetbelasting te bepleiten. De voorzitter zei, dat de Omzetbelasting gewijzigd zal worden. Er werd geen afgevaar digde benoemd. Een schrijven tot deelname aan de Rome-reis werd voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven om een bondsinsigne aan te schaffen had geen belangstelling bij de vergade ring. Het SANTOS-fonds vroeg de bijdrage van f 10.weder toe te staan, waarmee accoord werd ge gaan. Rondvraag. De heer Admiraal meende, dat als iemand zich ves tigt, het op .de weg van de Midden standsorganisatie ligt toe te zien, dat aan de Vestigingswet Kleinbe drijf wordt voldaan. Dit is ook de mening van het bestuur. De heer Kaandorp merkte op, dat hem een kwitantie is aangeboden van de vakgroep; hij vroeg: moet men be talen? Voorzitter meende, dat men wel kan worden gedwongen. De heer Admiraal zei, dat in de HET MIRAKEL VAN AMSTERDAM BERGEN. Het Genootschap van de Stille Omgang vergaderde in het St. Jansgebouw, onder voorzitterschap van de heer C. H. Smit. De deelnemers aan de Stille Omgang afd. Bergen zullen de H. Mis bijwonen in de Redemptoris tenkerk aan de Keizersgracht. Na afloop zullen zij zich begeven naar de restauratie in het Centraal Sta tion, waar gezamenlijk koffie zal worden gebruikt. Hierna verkreeg de heer L. A. P. M. v. d. Broeke, vice-voorzitter van het Genootschap v.d. Stille Omgang te Amsterdam, 't woord, die aan de hand van lichtbeelden een historisch verslag gaf van de geschiedenis van het Mirakel. Hij slaagde er volkomen in de aan wezigen het wezen van de Stille Omgang te doen begrijpen en daaruit te laten zien, dat in Room se tijden de Stille Omgang reeds bestond en de mensen in die tij den in stilte langs de weg trokken, die eens door de Mirakelprocessie was afgelegd. toekomst de bedrijfsorganisatie in de plaats zal treden en de vakgroep daarin wordt opgenomen. Het is hem bekend, dat sommige leden de betaling hebben gestaakt. Uit verdere bespreking bleek, dat twee der leden niet-katholiek ge organiseerd zijn. De voorzitter wees er op, dat principieel georganiseerd zijn tegenwoordig meer dan ooit nodig is. Door niet principieel ge organiseerd te zijn raken wij ver spreid en dit betekent verminde ring van onze kracht. Na dit officiële gedeelte hield de heer J. Meijering een interessante causerie over Tsjecho-Slowakije. Post bestemd voor troepenschepen Post, bestemd voor naar Neder land terugkerende militairen, aan boord van de troepenschepen „Ge neral Heintzelman" en „Castel Bianco", welke in een der tussen havens za] worden uitgereikt, moet uiterlijk.op 27 Maart a.s. in Neder land worden ter post bezorgd. Be halve de gebruikelijke gegevens dient het adres de naam te bevat ten van het troepenschip onder toe voeging „op thuisreis naar Neder land". De naam van de vermoede lijke tussenhaven mag niet worden vermeld. Jacht op walvissen geëindigd Op 15 Maart J.l. middernacht ein digde het op 22 December 1949 aan gevangen seizoen voor de vangst op walvissen (duur seizoen vorig jaar 15 December 1948 t.e.m. 26 Maar.t 1949). In totaal werden geprodu ceerd 77.377 (105.040) vaten traan en 4.957 (4.168) vaten spermolie. Na de beëindiging van de in de Caraibische Zee door Amerikaanse en Nederlandse oorlogsschepen ge houden gezamenlijke oefeningen ontving de Commandant van het Nederlandse eskader, Schout-bij Nacht J. J. L. Willinge, de aanwe zige journalisten aan boord van het vliegdekschip „Karei Doorman". Tegenover de journalisten ver klaarde Schout-bij-Nacht Willinge nadrukkelijk dat de Nederlanders, na de afgelopen oorlog, eigenlijk nog bezig zijn met de opbouw van hun vloot, zodat het niets verwon derlijks is, dat de Amerikanen, die over een zoveel uitgebreidere er varing in het gebruik van vliegdek schepen beschikken, beter uitge rust en geoefend zijn. Indien men rekening houdt met deze factoren, kan niet anders wor. den gezegd, dan dat hetgeen door de Nederlandse oorlogsschepen tij dens de oefeningen is gepresteerd, zeer bevredigend was. De gehouden gecombineerde Amerikaans-Neder- MIJNENVEGERS IN NIEUWEDIEP TERUG H. M. Douwe Aukes en het vier de en zevende flotille mijnenvegers die een veegactie hebben uitge voerd nabij Borkum keren morgen te Nieuwediep terug. Daarna gaan zij een veegactie voeren langs de Nederlandse kust. De actie bij Bor kum werd meegemaakt door de schilder Menne Janssen, die zifh aan boord van de Douwe Aukes be vond. Besprekingen Atlantische mogendheden 29 Maart LONDEN, 21 Maart (Reuter). De ministers van financiën van de 12 landen van het Atlantisch Pact zullen 29 Maart te Londen bijeen komen om de financiële en econo mische offers te bespreken, die het gemeenschappelijke defensie systeem nodig maakt. De reizende ambassadeur van het plan-Marshall, Harriman, zal de vergadering presideren. De commissie van ministers van financiën kan de Raad van het Atlantisch Pact adviezen uitbren gen. GELDZUIVERING VERWEKTE ONRUST IN V.S. NEW YORK, 21 Maart (ANP- Aneta). De onjuiste berichten, dat de regering van Indonesië een devaluatie van de Indonesische gulden met 50 procent zou hebben bekend gemaakt, veroorzaakte Maandag de gehele dag grote ver warring in Amerikaanse financiële kringen. Nadat de Amerikaanse radiostations Zondag hadden ge meld dat de Indonesische gulden was gedevalueerd, voegden zij hier aan toe, dat Indonesië hierdoor het 35ste land was geworden, dat 'na Groot-Brittannië sedert Sep tember tot deze stap was overge gaan. Het werd gisteren in de loop van de dag duidelijk, dat geen devaluatie was aangekondigd en dat sommige berichten van agent schappen in Djakarta de binnen landse valutahervorming in Indo nesië hadden verward met een devaluatie in de zin van een op nieuw vastgestelde pariteit van de Indonesische gulden ten opzichte van goud en buitenlandse valuta. Positie van Molotof BERLIJN, 21 Maart (Reuter). Na zijn aftreden als minister van Buitenlandse Zaken heeft Molotof bijna alle uitvoerende macht in de Sovjet-Unie op zich genomen om de taak van de ouder wordende Stalin te verlichten en diens krach ten te sparen. Dit is Maandagavond door de Sovjetrussische kolonel Na- kivaie in een toespraak te Oost- Berlijn medegedeeld, aldus het Westduitse persbureau D.P.A. Toeristen uit Californië in ons land De toeristen uit de Ver. Staten en Canada brengen hun bezoeken aan Europa ditmaal reeds vroeg in het jaar. Werd gisteren de eer ste groep Amerikanen en Cana dezen door de burgemeester van 's-Gravenhage ontvangen, heden morgen arriveerde in Hoek van Holland een eerste groep toeristen uit Californië. landse vlootoefeningen 'droegen een zeer eenvoudig karakter, daar de nieuw opgebouwde Nederlandse vloot nog niet geheel op peil is. Het voornaamste doel der oefenin gen was de verbindingen tussen de schepen „tijdens de actie" te be proeven en dit gedeelte van de ma noeuvres is zeer geslaagd. „De gehouden oefeningen hadden voor buitenstaanders weinig aan trekkelijks, daar het operatie-ter rein in de lucht is gelegen en het dirigeren van de vliegtuigen langs radio-grafische weg het belangrijk ste onderdeel ervan vormt. De sa menwerking met de Amerikanen was heel goed. Een der Ameri kaanse zee-officieren was van oor deel dat alles heel vlot verliep en dat men veel uitgebreider oefenin gen had kunnen houden. Het is ge bleken, dat bij de zeegaande mo derne vloot helicoptères, als mid del voor de oorlogsbodems om met elkander in verbinding te blijven, onmisbaar zijn", besloot Schout-bij- Nacht Willinge. Vrijdag debarkatie „Waterman" Het troepensehip „Waterman" komt in de nacht van Donderdag op Vrijdag a.s. in de Rotterdamse haven aan. De ontscheping van de opvarenden begint, behoudens on voorziene omstandigheden, Vrij dag 24 Maart des voormiddags om 9 uur. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. RUSTIG WEER Vannacht en morgenochtend opnieuw nevel of mist. Overi gens nu en dan overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer. Meest zwakke naar Zuidelijke richtingen draaiende wind. Weinig verandering In temperatuur. lAdvertentie) HOORN. Gistermiddag is te Zwaagdijk-West 'n ongeval gebeurd dat 't leven heeft gekost aan het zesjarig dochtertje van de familie Neefjes. Tezamen met haar vier jarig zusje ging het meisje op de verbindingsstang tussen een melk- auto met aanhangwagen zitten. Toen de aut0 ging rijden vielen beide meisjes er af en kwamen on der de wielen van de aanhangwa gen terecht. Ernstig gewond werden zij naar het St. Jans ziekenhuis te Hoorn overgebracht, waar het oudste meisje inmiddels is overleden. De toestand van het zusje is redelijk. In een bijeenkomst van de Ne- onder het kantoorpersoneel, de be- derlandse Kamer van Koophandel te Londen, welke te Utrecht is ge houden, heeft Sir Frank H. Nixon, K.C.Mg., C.B., president van dc London Chamber of Commerce, ge sproken over de economische acti viteit van Engeland sedert 6e oor log en over het wijd verspreide en diepgewortelde misverstand, dat naar zijn zeggen in alle delen van de wereld omtrent de inspanningen der Engelsen bestaat. Men hoort zeggen, aldus Sir Frank Nixon, dat de Engelsen niet werken, dat de 40-uren week ge woonte is geworden niet alleen onder handarbeiders, doch ook Vraag Uw winkelier het formulier. Win de volle linnenkast! (Adv.) reld kan het zich, in het tijd perk van atoom- en waterstof bommen en de mogelijkheid ener bacteriologische oorlogsvoering, niet veroorloven het doen van 11 khpir pUpy bacteriologische oorlogsvoering^ doen van WASHINGTON, 22 Maart (Reu ter). De Secretaris-Generaal der Verenigde Naties, de Noor Trygve Lie, heeft hedenavond 'n beroep op de Verenigde Staten en op de Sovjet-Unie gedaan om overeenstemming te hereiken over „een twintig jarenprogram- ma, dat ten doel heeft de wereld vrede te verzekeren". Trygve Lie deed dit beroep in een toespraak tot een algemene vergadering van een Amerikaan se Joodse organisatie. Hij drong er op aan dat Oost en West zon der uitstel van de organisatie der Verenigde Naties gebruik zouden maken voor het openen van onderhandelingen, in de geest van een „geven en nemen". Trygve Lie zeide in zijn rede onder meer niet te geloven in politieke wonderen. „Ik ben er van overtuigd dat het geruime tijd zal vergen om de spannin gen, opgewekt door het conflict tussen Oost en West, te vermin deren en de weg te banen tot overeenstemming. Doch de we- der kunnen voortbestaan. de eerste schreden op de weg, die naar onderhandelingen en verzoeningen leidt, voor onbe paalde tijd uit te stellen. Ik bedoel met „onderhandelin gen" niet, dat een der partijen zich zonder meer naar het bor deel van de andere zou moeten voegen, of dat van een zou worden verwacht, dat hij 'n be- daringspolitiek tegenover de an dere zal volgen, Er zou in een geest van „geven en nemen" moeten worden onderhandeld. Ik heb steun gevonden in de kortgeleden door leden van de regeringen der Verenigde Staten en van de Sovjet-Unie afgeleg de verklaringen, waarin werd verzekerd dat deze beide voor aanstaande mogendheden, hoe zeer ook verschillend op econo misch en politiek gebied, afzon derlijk vreedzaam naast elkan- JONGEMAN WERD WAANZINNIG AVELLINO (Italië), 22 Maart (Reuter). Tijdens een kerkdienst welke in een dorpje in de nabij heid van het Italiaanse plaatsje Avellino werd gehouden, kreeg de 23-jarige Mario Gurino plotseling een aanval van waanzin. Hij trok een dolk en begon daarmede in het wilde weg om zich heen te steken. Een meisje kreeg een steek in de borst, waardoor zij ter plaatse overleed, acht andere kerkgangers werden ernstig gewond. Terwijl Gurino zijn dolk zwaaiend door het kerkgebouw rende, verspreid den de kerkgangers zich in paniek. Buiten het kerkgebouw gekomen vermanden zij zich evenwel. Een aantal hunner drong het kerk gebouw weer binnen en wist Gu rino te overmannen. De politie wist te beletten, dat Gurino werd gelyncht. Hij is ter observatie in het plaatselij ke krankzinnigengesticht opgenomen. S INZITTENDEN OP SLAG GEDOOD CARDIFF, 21 Mrt. (Reuter). Bij Llandow in Wales, op een afstand van 13 kilometers van de plaats waar negen dagen geleden de ,,Tur- dor" met 80 passagiers verongeluk te is thans een Brits vrachtvlieg tuig neergestort. De piloot en 3 passagiers kwamen om het leven. Nog enige minuten voor de ramp was het vliegtuig in contact ge weest met de grondstations van Cardiff. Het vliegtuig brak in de lucht doormidden en kwam in een groep bomen terecht. De inzittenden waren op slag dood. VAN MAARSEVËEN EN LIEFTINCK NAAR INDONESIË Met hetzelfde vliegtuig, waar mee Moh. Roem naar Djakarta vertrok, reisden ook de ministers Lieftinck en van Maarseveen. Zij werden op Schiphol uitgeleide gedaan door de ministers Rutten en Wljers, secretaris-generaal van binnenlandse zaken dr. Prinsen, dr. Banier en dr. A. Plesman, president-directeur van de KLM. „De laatste gebeurtenissen op financieel gebied in Indonesië interesseren mij zeer", zei de mi nister. „en ik zal van mijn Indo nesische collega, minister Sjari» fudin, gaarne de dessous verne men. De regelingen houden de mogelijkheid om de Indonesische betalingsbalans te verbeteren in", meende minister Lieftinck, „en Indien de economische toestand in Indonesië er door verbetert, zal het gevolg zijn, dat Indonesië ook makkelijker aan zijn verplichtin gen zal kunnen voldoen. De po sitie van Nederland zal er relatief noch door verbeteren noch ver slechteren". drijfsleiders en de leiders van het zakenleven, dat de productie per man-uur in Engeland is gedaald en dat Groot-Brittannië als handels- mogendheid en als industriële mo gendheid zich in een toestand van achteruitgang bevindt. Spr. bestreed deze beweringen aan de hand van statistieken, gepu bliceerd door de Economische Com missie voor Europa in het Econo misch Bulletin voor Europa. In de eerste 9 maanden van het vorige jaar produceerde Engeland 37 pet. meer dan vóór de oorlog, tegen Zweden 45 pet., Nederland 23 pct„ Frankrijk 22 pet., Noorwegen 31 pet., Denemarken 33 pet. en Bel gië en Luxemburg 15 pet. In Italië bleef de productie in genoemde pe riode nog 2 pet. beneden het voor oorlogse niveau. Wat de export betreft merkte Sir Franks Nixon op, dat Engeland in hetzelfde tijdvak 46 pet. meer uit voerde dan vóór de oorlog, terwijl 12 pet. minder uitvoerde, Noorwe gen 17 pet. minder, Zweden 17 pet. minder, Italië 16 pet. minder en Denemarken 13 pet. minder. België voerde ongeveer evenveel uit als vóór de oorlog, terwijl Zwitserland en Frankrijk de enige continentale landen waren, waarvan de uitvoer het vooroorlogse niveau overtrof, nl. met resp. 19 pet. en 28 pet. Dat Engeland zich sedert de oor log een belangrijke mate van sober heid heeft getroost, blijkt volgens Sir Franks Nixon wel uit het feit, dat het volume van de Britse in voer in de eerste 9 maanden van 1949 slechts 87 pet. van dat van 1938 bedroeg. Geen enkel land heeft een dergelijk laag percentage bereikt. Voor Nederland was het percentage 93 pet. De competitie-indeling is bekend; men heeft er dit jaar lang op moe ten wachten vanwege het grote aantal inschrijvingen. Het plan om de competitie extra vroeg te laten beginnen is op de laatste vergadering aangenomen, zodat Zondag 16 April overal in het land, In alle afdelingen de eer ste wedstrijden plaats hebben. Voor ons gewest vermelden we de volgende afdelingen: Overgangsklasse: 1. Joy 2; Thor R.W. 3; Inside 1; W.O.C. 1. 5. Dash 1; Haarlemse L.T.C. 1; Juliana 1; Rood Zwart 1. Tweede klasse: 1. Aemstelspelers 1; Shell 2; Groe- nendaal 2; Inside 2. Derde klasse: 1. Helderse T.C, 1; Inside 3; Aem stelspelers 3; Rood-Zwart 2. 2. Bakkum 1; Schager T.C. 1; Ein- denhout 1; Haarlemse L.T.C, 4. 3. Juliana 2; Zaandam 1; N.W.T.L. 1; A.M.V.J. 1. 5. K.Z.T.V. 2; Toss 1; Ready '28 2; V.V.G.A. 3. Vierde klasse: 1. Helderse T.C. 1; K.Z.T.V. 4; Donals Duck 1; Shell 6. 2. Helderse T.C. 3; Linoleum; 't Overschotje; A.M.V.J. 6, 3. Set (Alkmaar); R.K.S.V, Vêl- sen 1; T.Y.B.B. (Haarlem); Dem 1. 4. Toss 2; Oud Saenden; T.G.S.; Meteoor 2. 5. Wimbledon; Game Fighters 1; Donald Duck 4; Go Ahead 4. 6. Enkhuizer T.C.; W.K.F. 1; Pinokc 2; Score 3. 10, Inside 4; Molenkracht 2; Am- stelkant 2; K.N.S.M 2. 11, Animo; D.E.M. 2; N.W.T.L. 3; T.C.U, 2, 12, Bakkum 2; De Gieteling; Ick Waeck 1; Algemene 4. 14. Molenkrocht 1; Schager T.C. 2; Amteno 2; Mozaiek 1. HOCKEY-WEDSTRIJD NEDERLAND B—BELGIë B Het Nederlandse hockey B-elft&l, dat Zondag 2 April a.s. te Den Haag zal uitkomen tegen de Belgischs B-ploeg, is als volgt samengesteld: doel: Smits (Amsterdam) of Hal- tink (HHYC); achten: Rinkel (Gooi) en P. Nefkens (Venio) mid den: Collin (Venlo), Gallois (HH YC) en Jansen (Union); voor: W. Nefkens (Venlo), van der Doll (HDM), Spiele (Victoria), Couvret (HDM) en Beaumont (EMHC). „Moet de Com 1940 werden d was het te laa brief, waarin bespraken, bi< dieper op de; aandacht wor van art. 196 i Tweede Kame vraag nauw v De lezers, die len wellicht zeei tweede zinsnede zou de wens ku: zen om reeds nu OP te bergen. Bi van 1948 hebben ders op commur stemd. Deze zou dus alle gearres' den. Maar hoe c den? Wellicht schikking kunne denlijsten, maar zou toch op andi worden achterha; de verfoeilijke tonele. Een wijd politie zou voor moeten zijn; jan bij zo'n systeem en de misgrep sehijnlijk legio z: laatste betreft d« eens in de toesta vrijding terug. B' werd er over vc gen een matelooi de Overheid hei de materiële nat goeden en dan r gering deel. Boj een dergelijke op begeren omdat w mensen, die well greintje medelijc geen onnodig lee aandoen. Iederee uit de tijd van b ding wat het mannen van hu wen van hun weggenomen. Er een verbittering schillende richtin raties lang zal Men denke ook Communistische dergelijke maniei qui deren. Het eerste dee vragen gaat min ook een verbod tische Partij toch ingrijpende ma DONDERDA HILVERS AVRO, 7 24.00: AV 7.00 Nieuws; 7.15 7.50 Dagopening; weerberichten; 8.40 Gramofoonm vrouw; 9.00 Grai Waterstanden. 9 ziek; 10.00 Morge pulair concert; 1 deren: 11.00 Orgt nithologische cal amerikaans orke lingen. 12.33 In Cowboy liedjes; 1 Promenade orkes geloven of niet"; muziek; 14.00 Vo Klarinet en piar zieken; 16.00 So; gezelschap; 16.45 17.00 Voor de j ringsuitzending; Sportpraatje; 18.: Voor de kinderer kest; 19.30 Rs school; 20.00 Niei teiten; 20.15 Omr 21.15 Avondscho kest- 22.15 „Het op de hoek", ca sieke muziek: 2: Sportactualiteiten mofoonmuziek. HILVERS KRO. 11 KRO. 14. 7.00 Nieuws; 7. tiek; 7.45 Morge sche kalender; weerberichten; f ziek; 9.40 Schoolt foorimuziek; 10 10.45 Gramofoom de zieken; 11.45 Angelus; 12.03 I 12.33 Mededelir Wijzer; 13.00 Nit nieuws. 13.20 Za Gramofoonmuziel foonmuz, 14.15 14.45 Voor de vn piano; 16.00 Bijb mofoonmuziek: 1' 17.30 Gramofoont des Heilskoor; 1 de Christelijke Voor de str: Nieuws; 19.15 jeugd; 19.40 Nieuws; 20.05 G ma; (21.00—21.3 22.05 Gramofoon tenlands overz.; muziek; 22.45 23.00 Nieuws; 2 foonmuzlek. BRUSSE1 12.00 Gramofoom te muziek; 12, 12.32 voor de lar muziek; 13 uur i muziek; 14 uur 14.30 pianorecital gramofoonmuziel 17.15 voor de kil muziek; 18.30 vo Uur niéuws; 19.3 19.50 vrije politie verzoekprogramn klankbeeld: 21.3( actualiteiten- 22 en 22.50 gramoft nieuws; 23,052' BRUSSEL 484 Orkest; 13 u. nie tot 14.30 gram< ensemble Joe He; soldaten; 18.30 19 uur omroepot 20 uur hoorspel; Operamuziek (gr, 23 uur dansmuzi nieuws.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2