Hoe is onze houding tegenover de Communistische Partij? KLM DE HERDER VAN DE BERGEN RADIO Twee zeelui pleegden aanslag op taxichauffeur ik" KORTE LIJDENSMEDITATIE Internationaal schaaktournooi in Amsterdam Bestuurder werd in Smildervaart geduwd doch wist zich zwemmende te redden Naar wij vernemen: werk kleding j Kan Lang er Mee Jezus en het Vraagt G.B. BEHANGSELS Sanhedrin Grote nationale bloemententoonstelling 76 sterkste spelers ter wereld doen mee Diefstal van radiotoestellen Dronken chauffeurs sfreng gestraft De Beurs WOENSDAG 22 MAART 1950 PAGINA 3 (Van onze parlementaire redacteur) I. „Moet de Communistische Partij niet verboden worden? In Mei 1940 werden de N.S.B.-ers ter elider ure gearresteerd, maar toen was het te laat". Deze reactie van verschillende lezers op onze brief, waarin wij de communistische rel in de Tweede Kamer bespraken, biedt een welkome aanleiding om nog eens wat dieper op deze kwestie in te gaan. Hierbij kan dan tevens aandacht worden gewijd aan het wetsontwerp tot uitvoering van art. 196 van de Grondwet, dat enige tijd geleden bij de Tweede Kamer werd ingediend en dat met de bovenvermelde vraag nauw verband houdt. De lezers, die ons schreven, wil len wellicht zeer ver gaan. Uit de tweede zinsnede van hun vraag zou de wens kunnen worden gele zen om reeds nu alle Communisten op te bergen. Bij de verkiezingen van 1948 hebben 381997 Nederlan ders op communistische lijsten ge stemd. Deze zouden in dat geval dus alle gearresteerd moeten wor den. Maar hoe en op welke gron den? Wellicht zou men de be schikking kunnen krijgen over le denlijsten, maar een beduidend deel zou toch op andere wijze moeten worden achterhaald. Hier verschijnt de verfoeilijke „politiestaat"^ ten tonele. Een wijdvertakte politieke politie zou voortdurend op jacht moeten zijn; jan en alleman staat bij zo'n systeem onder verdenking en de misgrepen zouden waar schijnlijk legio zijn. Vooral wat dit laatste betreft denke men zich nog eens in de toestand van na de be vrijding terug. Bewust en onbewust werd er over volkomen onschuldi- gen een mateloos leed gebracht en de Overheid heeft tenslotte enkel de materiële nadelen kunnen ver goeden en dan nog maar voor een gering deel. Bovenal zouden wij een dergelijke oplossing echter niet begeren omdat wij als Christen ook mensen, die wellicht met ons geen greintje medelijden zullen hebben, geen onnodig leed zouden willen aandoen. Iedereen weet nog wel uit de tijd van bezetting en bevrij ding wat het betékent wanneer mannen van hun vrouwen, vrou wen van hun kinderen worden weggenomen. Er is een wrok en een verbittering ontstaan in ver schillende richtingen, die nog gene raties lang zal blijven nawerken. Men denke ook niet dat men de Communistische activiteit op 'een dergelijke manier zou kunnen li quideren. Het eerste deel van de gestelde vragen gaat minder ver, ofschoon ook een verbod van de Communis tische Partij toch nog wel een zeer ingrijpende maatregel zou zijn. DONDERDAG 23 MAART HILVERSUM I. 402 m. 7.00; AVRO, 7.50 VPRO, 8.00— 24.00; AVRO. 7.00 Nieuws- 7.15 Gramofoonmuziek; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws- en weerberichten; 8.15 Ochtendblad; 3.40 Gramofoonmuziek; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; 9.30 Waterstanden. 9.35 Gramofoonmu ziek; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Po pulair concert; 10.50 Voor de kin deren: 11.00 Orgelconcert; 11.45 Or nithologische causerie; 12.00 Zuid amerikaans orkest; 12.30 Medede lingen. 12.33 In 't spionnetje; 12.38 Cowboyliedjes; 13.00 Nieuws; 13.15 Promenade orkest; 13.45 ,,U kunt 't geloven of niet"; 13.50 Gramofoon muziek; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Klarinet en piano; 15.00 Voor de zieken: 16.00 Sopraan en cembalo gezelschap; 16.45 Gramofonmuziek; 17.00 Voor de jeugd; 17.50 Rege ringsuitzending; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpraatje: 18.30 Dansmuz.; 19.00 Voor de kinderen; 19.05 Musette or kest; 19.30 Radio volksmuziek school; 20.00 Nieuws; 20.05 Actuali teiten; 20.15 Omroeporkest en solist; 21.15 Avondschool; 21.40 Strijkor kest- 22.15 „Het winkelbibliotheekje op de hoek", causerie; 22.(10 Klas sieke muziek; 23,00 Nieuws; 23,15 Sportactualiteiten; 23.3024.00 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14,00—24.00: NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnas tiek; 7.45 Morgengebed en liturgi sche kalender; 8.00 Nieuws- en weerberichten; 8.15 Gramofoonmu ziek; 9.40 Schoolradio; 10.00 Gramo foonmuziek; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gramofoonmuziek; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Schoolradio; 12.00 Angelus: 12.03 Lunchconcert; (12.30 12.33 Mededelingen); 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Zang en piano; 13.45 Gramofoonmuziek; 14.00 Gramo- foonmuz. 14.15 Sopraan en piano; 14.45 Voor de vrouw; 15.30 Viool en piano; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Gra mofoonmuziek; 17.00 Voor de jeugd; 17,30 Gramofoonmuziek- 17,55 Leger des Heilskoor; 18.15 „De stem van de Christelijke vakbeweging"; 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Muziek voor de jeugd; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws.' 2005 Gevarieerd program ma; (21.00—21.35 fam.competit.ie); 22.05 Gramofoonmuziek; 22.15 Bui tenlands overz.; 22.35 Gramofoon muziek; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gramo foonmuziek. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gramofoonmuziek; 12.15 Lich te muziek; 12.30 Weerberichten; 12.32 voor de landbouw, 12.40 lichte muziek; 13 uur nieuws; 13.15 gram. muziek; 14 uur symphonie muziek; 14.30 pianorecital; (tot 15 uur); 17 u. gramofoonmuziek; 17.05 nieuws; 17.15 voor de kinderen; 18,15 gram. muziek. 18.30 voor de soldaten; 19 Uur niéuws; 19.30 zang en piano; 19.50 vrije politieke tribune; 20 uur verzoekprogramma (gr, pi.)21 uur klankbeeld; 21.30 pianospel; 21.45 actualiteiten. 22 uur nieuws; 22.15 en 22.50 gramofoonmuziek; 23 uur nieuws; 23.05—24 uur gramofoonm. BRUSSEL 434 m.: 12.05 omroep orkest; 13 u. nieuws; 13.15 en 14 u. tot 14.30 gramofoonmuziek; 17.10 ensemble Joe Heyne; 18 uur voor de soldaten; 18.30 gramofoonmuziek; 19 uur omroeporkest; 19.45 nieuws; 20 uur hoorspel; 22 u. nieuws; 22.15 Operamuziek (gr. pl.); 22.55 nieuws; 23 uur dansmuziek (gr. pl.); 23.55 nieuws. Griekenland is tot nu toe het enige land waar een dergelijk verbod be staat. De vragenstellers staan in tussen met deze wens geenszins alleen. Wij herinneren aan de pu blicaties van prof. Duynstee, aan de motie van de afdeling Bergaijk van de K.V.P. en aan die van een 500 Nijmeegse studenten. Maar bovenal vinden de vragenstellers steun in de passage van het Voor lopig Verslag der Tweede Kamer, dat in 1648 naar aanleiding van de voorgenomen Grondwetsherziening werd uitgebracht. In deze passage wordt door de katholieke leden het verlangen geuit om deze grond wetsherziening ook te gebruiken om handelingen of uitlatingen ge richt op aantasting van onze, op vrije volksinvloed en eerbiediging van de rechten van de menselijke persoon gegrondveste rechts, en bestuursorde, strijdig te verklaren met het algemeen belang en de openbare orde. Deze wens heeft in de Kamer echter weinig weerklank gevonden. In en buiten de Kamer stond en staat hier de mening te genover dat de vrije meningsuiting zolang mogelijk geëerbiedigd moet worden en daarnaast wordt betwij feld of een dergelijk verbod wel effect zou sorteren, ja er zijn er zelfs, die van mening zijn dat het middel erger zou zijn dan de kwaal. „1400 WONINGENPLAN 1950" IN DEN HAAG Burgemeester en Wethouders van 's Gravenhagë hebben aan de raad een voorstel gedaan betreffende een ,,1400 woningenplan 1950", dat in totaal 1351 woningen, 14 winkel woningen, 17 dagwinkels en 8 be drijfsruimten omvat. Bij het plan behoren o.a. 344 gemeentewoningen en 882 door woningbouwverenigingen te bouwen woningen. Verder woningen in Seheveningen, in Loosduinen en aan de Renswoudelaan en de Rhe- nenstraat- B. en W. stellen verder voor van het Rijk jaarlijks bijdragen in het exploitatietekort te vragen en aan een aantal woningbouwverenigingen credieten in verband met deze bouw te verstrekken. Ministers bezochten Sukarno DJAKARTA, 21 Maart (Aneta) - De ministers Goetzen en van den Brink hebben Dinsdag president Sukarno bezocht. WARSCHAU JAAGT OP PRIESTERS WARSCHAU, 21 Maart (KNP). De regering van Polen stelt alles in het werk om de clerus „volks- democratisch" te maken. Uit een herderlijk schrijven van de Poolse bisschoppen, waarvan de publica tie was verboden, blijkt, dat het vele malen is voorgekomen, dat er „eigenlijk op priesters wordt gejaagd". 's Morgens worden de priesters door gewapende soldaten van het bed gelicht. Zij staan de priesters meestal niet toe voor het wegvoe ren nog de H. Mis te lezen. Veelal ook halen zij de priesters, nog ge kleed in hun misgewaden, van het altaar weg. Gisteren arriveerden op Schiphol twee deelnemers aan de ver gadering van het Noord-Atlantisch Pact, die volgende week in Den Haag wordt gehouden. Het waren de kolonels R. E. Beebe en C. H. Donnely, respectievelijk van de Amerikaanse lucht macht en het Amerikaanse leger. De 56-jarige taxi-chauffeur J. J. van Emden werd Maandagavond in Amsterdam op een taxi-standplaats aangehouden door twee afgemon sterde jonge zeelui, die met een kustvaarder een reis naar Ierland gemaakt hadden, te weten de 21- jarige B. S. uit Almelo en de 19- jarige H. M. uit Leens. Zij vroegen de chauffeur hen naar Meppel te brengen, waarop deze een prijs van f70.bedong. In Meppel ge leidden zjj de chauffeur naar de oude rijksweg langs de Smilder vaart. Twee kilometer voor de Boskampsbrug gaven zij hem op dracht te stoppen en sloegen hem daarna met een klinker op het hoofd. De chauffeur trachtte de slagen af te weren en zag, hevig bloe dend, kans uit de wagen te glip pen. Daarop werd hij door de jongelui in de Smildervaart ge duwd. Dank zij het feit, dat de chauffeur een goed zwemmer is, kon hij hierdoor aan de twee ban dieten ontsnappen. Deze gingen er met de taxi vandoor, doch strand den vlak voor de Boskampsbrug, waar de taxi klem raakte tussen de afsluitbomen en een lantaarn paal. De auto werd hierbij zwaar beschadigd. Een voorbijganger schoot toe, doch het tweetal maak te zich uit de voeten in de bossen van Havelte, Opperwachtmeester Van der Brok van de rijkspolitie te Havelte, die toevallig in de buurt was, maakte alarm en onder lei- eiste de officier van justitie bij de Rotterdamse Rechtbank één jaar gevangenisstraf tegen de 41- jarige kantoorbediende A.J.H. uit Ettén (N.B.), die, als bediende on een accountantskantoor, ruim 2600 gulden had verduisterd. Uitspraak volgt zijn gisterenmorgen voor het Grandhotel te Seheveningen 32 beroepsofficieren van de Neder landse luchtmacht door generaal- majoor Baretta beëdigd treedt Yehudi Menuhin heden- en morgenavond als solist op in de beide concerten van het Am sterdamse Concertgebouworkest.... arriveerden gistermiddag twee Amerikaanse kolonels on Schiphol, die zullen deelnemen aan de ver gadering over het Atlantisch Pact, die Vrildag te Den Haag begint komen vanavond een aantal Engelse studenten voor een 14- daags verbliif in ons land aan. Zij zullen studie maken van onze onderwijsmethoden en o.a. een bezoek brengen aan de Afsluit dijk zjin op het Britse militaire kerk hof te Nederweert, waar 364 ge allieerde militairen van 7 natio naliteiten begraven liggen, de typische witte kruisjes nagenoeg alle verwilderd en vervangen door hardstenen platen, die in Enge land ziin vervaardigd Hef grondbezit van de Katholieke Kerk in Italië VATICAANSTAD, 21 Maart. (Reuter) De katholieke kerk is de grootste landeigenares in Italië, zo blijkt uit de cijfers, die zijn vrijgegeven voor het Zon dagsblad van de Vaticaanse Os- servatore Romano. Dit landbezit bedraagt 464.000 ha. Het is echter verdeeld onder duizenden kleine eigenaren, zo als parochiegeestelijken, kloos ters en liefdadigheidsinstellin gen. Het kerkelijk grondbezit zal daarom niet vallen onder het wetsontwerp tot verdeling van het land der grootgrondbezitters. ding van adjudant Spa uit Ruiner- wold werd een onderzoek ingesteld. Binnen een half uur, nog voordat de politiehond uit Balkbrug ter plaatse was, waren de zeelui reeds in de bossen gegrepen. Beiden gaven als motief op, dat zij „niet wisten wat zij doen moesten". Zij waren in het bezit van een alarm pistool. De chauffeur maakt het redelijk wel. (Advertentie) A MEER DAN 16 JAAR IN GEBRUIK BIJ DE K.L.M. NOG SLECHTS BEPERKT LEVERBAAR f ABR N V BH CO - H A AKS-BERGS N uw behanger Terwijl Annas zich bezighield met: Jezus, zijn de leden van het Sanedrin, het Hoog Gerechtshof, saam gekomen in de rechtszaal. „Uw naam!" klinkt het Verachte lijk vanuif, de hoge zetel in het midden. Geen antwoord. Onbewo gen zwijgf Jezus. Rond Hem wordt het rumoerig. De Raadsleden waar deren Zijn zwijgen or> de juiste manier- als een manifestatie van de verachting die deze Man voor hun rechtszitting heeft. 't Ts een moment van genade voor elkeen! Cainhas redt de situatie „De ge tuigen!" Dan begint pen potsierlijke vertoning. Potsierlijk en droevig. Ze spreker» elkaar tegen Zelfs de Kroon getuigen. Weg jullie!" i<? het enige dat Ceinhas kan uitbrengen, 't Ts weer stil. Geprepareerde ge tuigen ziin niet meer voorradig en niets is bereikt. Zei Jezus triomfe ren? Zullen ze Herh vrij moeten leten wegens ^ebrek aan bewii.s? Dat nooï+ Do gevangeno móet snreken. Do stem van de Hoge priester slaaf, over als bii uitroept: „bebt ge niets te antwoorden op wat de getuigen tee-en TT inbrarb- teri?" Jezus beweegt zich niet. Ziin mond gaat nie-f- onen. Stil bliift het. Daar staat Cainhas op. Langzaam stapt hïi de treden af. en gaat op Jezus toe On enige passen afstand houdt hii stil. steekt *wee vingers omboog pu spreekt Pleehtig-traag klinken ziin woorden* ..ik bezweer TT bii de lovende God! zeg on^r ziit gii de Ohrïstus. de Zoon van God?" Zal Hit antwoorden? de balzen rekken zich. de mannen gaan staan. Dan beft de Geboeide Ziin boofd on. Ja, Hii zal spreken. Met eigen mnnd zal Hü Hii weet bet Ziin veroordeling uiten. Maar zo duideliik zal Hii d^ Waarheid for muleren. dat ieder die baar negeert de ondraagliike last moet torsen de Waarheid moedwillig verstoten te hebben. Na deze woorden is geen excuus meer geldig. Ze dwingen het leven var» Jezus te overden ken. een vergelijking in te stellen tussen deze zelfovertuiging en het OP DE „KEUKENHOF" TE LISSE In de Bollenstreek wordt ver wacht, dat de traditionele Bollen- Zondagen naar alle waarschijn lijkheid zullen vallen op de Zon dagen 16 en 23 April a.s., wanneer de hyacinthenvelden en de vroege tulpenvelden in al hun pracht en luister zullen pralen. Betreffende de grote nationale openlucht bloemententoonstelling op het landgoed „De Keukenhof" te Lisse kan thans worden mede gedeeld, dat de opening daarvan geschiedt op Donderdag 23 Maart a.s. des namiddags om 2.30 uur. Minister Mansholt is uitgenodigd de opening te verrichten. Met koortsachtige ijver wordt gewerkt aan de afwerking van de aanleg van dit mooie bloemenpark, dat aan wandelpaden een lengte heeft van vijftien kilometer. Het bloe mencorso, dat op Zaterdag 22 April wordt gehouden, zal bijzon dere luister worden bijgezet, door dat „Vrouwe Jacoba van Beieren" dan weer op haar oude slot in Sassenheim huisvesting heeft ge nomen en tijdens het seizoen ook een bezoek zal brengen aan haar oude domein „Keukenhof" te Lisse. Zii zal met haar gevolg ook voorafgaan aan 't grote bloemen corso, dat op Zaterdag 22 April om één uur van Sassenheim-Zuid zal vertrekken en door Lisse naar Hillegom zal gaan om dan terug te keren naar Sassenheim. In Lisse is men druk bezig met het bouwen van geweldige erepoorten en een oud-Hollandse molen, die in het dorpscentrum als verkeersbureau zal verrijzen. De middenstand is druk bezig om de winkelpanden in oud-Hollandse stijl op te trek ken. leven dat er achter ligt. „Ze zijn van buiten glanzend wit, van bin nen rot!" was het oordeel van Jezus over de aanwezigen. Nu oor deelt Hij over Zichzelf: ..Ja. ik ben het. Ge zult mij. de Mensenzoon, zien komen op de wolken des He mels. gezeten aan de rechterhand van Gods Majesteit!" 'n Profetenwoord! Ze staan ver stomd. Zo spreken hoorden ze nooit. Gaat. nu de rechtspraak be ginnen? Worden deze woorden ge toetst aan zijn leven? Geen denken aan. Caiphas vindt het verlossend en sluitend gebaar. Reng!.... Zijn vingers hebben zijn tuniek van hals tot middel opengescheurd, en biina juichend gilt hij; „Hebt ge het ge hoord? Zijn er nog getuigen nodig? Hij lastert God! Wat dunkt U?" „Schuldig! de dood schuldig!" klinkt het schei en zwaar van beide zijden. Dan loopt Caiphas ontzet weg uit de rechtszaal. En allen spelen, het huichelspel mee. en ontrennen de plek, waar zulk een lastertong sprak. God wordt veroordeeld omdat Hij God is en Zich God noemt, 't Dui delijk bewijs van Zijn goddelijke daden telt niet mee. Wij veroordelen God niet Maar over hoeveel Godskinderen hebben wij een veroordeling uitgesproken zonder rekening te houden met leven, daden, motieven? 100.000STE KLM-PASSAGIER OVER ATLANT. OCEAAN De 100.000ste passagier, die de K.L.M. na de oorlog over de Atlan tische Oceaan heeft vervoerd, zal Woensdag 22 Maart om ongeveer 8 uur in de ochtend op doorreis van New York naar Rome op Schip hol arriveren. In de nog geen vier jaren dat de K.L.M. na de wereldoorlog diensten over de Atlantische Oceaan onder houdt, werden bijna 3.500 vluchten uitgevoerd, waarbij in 80.000 vlieg uren 28.400.000 km. werden afgelegd terwijl behalve 100.000 betalende passagiers nog 467 ton post en 2420 ton vracht werden vervoerd. KATH.STUDENTEN VERENIGING WAGENINGEN Viering 8ste lustrum De lustrumfeesten van de Kath. Studentenvereniging St. Francis- cus Xaverius te Wageningen wor den gehouden van 1 tot 13 Mei. Aan de lezingencyclus „De mens in de landbouw", welke in de eerste week gedurende twee dagen in de aula der Landbouwhogeschool wordt ge houden, zullen medewerken drs. F. W. J. Kriellaars (lector te Tilburg) en dom H. Scheerman O.S.B., Voor burg, Deze leergang staat onder leiding van prof. dr. W. R. Heerê, Tilburg. Ijshockey: Nederland-Frankrijk: 42 LONDEN, 21 Maart (A.N.P.) In het troosttournooi, waaraan Ne derland Frankrijk en België deel nemen, heeft Nederland vanavond met 42 van Frankrijk gewonnen. Tussenstanden; 10, 31, 01. SCHULTE EN PETERS WINNEN ZESDAAGSE PARIJS, 21 Maart (ANP). De Parijse Zesdaagse is door het Ne derlandse koppel SchultePeters gewonnen. De stichting „Internationaal Schaaktraditie van Amsterdam", opgericht in October van het vorig jaar, heeft het plan opgevat van 21 October tot 20 November van dit jaar een sterk bezit inter nationaal schaaktournooi to orga niseren, hetwelk in de Beurszaal van de Vereniging voor de Effec tenhandel zal worden gehouden. Voor dit tournooi zijn uitge nodigd de wereldkampioen Bot- winnik, verder Kerez en Smislof, alle uit Rusland, voorts de Zweden Stahlberg en Lundin, de Argentijn Najdorf, de Hongaar Szabo, de Amerikaan Fine Reshevsky en de Fransen Tartakower en Rossolimo, de Finse meester Böök en de Tsjech Pachmann, terwijl er besprekingen worden gevoerd om ook de Engelse en Australische kampioenen te laten deelnemen. Verder is geïnvi teerd de nieuwe wereldkampioene, de Russische schaakmeesteres Loed- mila Roedenko, die enige tijd ge leden tijdens het tournooi te Mos kou de titel veroverde. Bij deze zestien sterkste schakers van de wereld zullen de beste Nederlandse OPLICHTER MAAKTE GOEDE SIER De 25-jarige leerling van een marconistenschool, F. E. van A„ is door de Haagse politie gearres teerd onder verdenking van ver duistering van zeven radiotoestel len en een platenwisselaar. De leerling-marconist placht zich uit te dossen in een fantasie-uni form met fraaie galons zo deelde de politie mede. In de mooiste taxi die hij krijgen kon, liet hij zich bij radio-handelaren voorrijden en vroeg daar toestellen op zicht. Soms gaf hij zijn eigen naam, doch altijd een vals adres op. Van de radiohandelaar begaf hij zich naar een handelaar in tweedehands toestellen. Hij vertelde dat hij op eens naar Indië ging en nu zijn toeste» kwijt wilde. Volgens opgave van de politie hadden de toestellen een gezamen lijke waarde van f2550. Van A. kreeg er f 1000 voor terug. De helft van dat geld besteedde hij aan autoritten, de rest aan levenson derhoud. Hij heeft zijn daden tus sen Augustus 1949 en nu gepleegd. Aangezien A. reeds eerder met de politie in aanraking kwam wegens diefstal van een radio-versterker, oplichting van f 450 en verduiste ring van kleding wordt hij in arrest gehouden. De Amsterdamse kantonrechter wijdde gisteren een zitting aan het euvel der dronken autobestuurders. Tien van deze zondaars passeerden de verdachtenbank en de sombere gezichten, waarmede zij de rechts zaal verlieten, bewezen wel, dat de straffen hen niet zijn lee- gevallen „Er get>euren in Amsterdam maandelijks 850 verkeersongeluk ken. Het nodeloos in gevaar bren gen van het verkeer omdat men niet het borreltje wil laten staan en toch auto wil rijden is een be wijs van verregaande egoïsme, dat niet te pardonneren valt." Pardon 'werd dan ook niet ge geven. De opgelegde straffen vari eerden tussen de twee en vier weken hechtenis met intrekking van het rijbewijs voor de tijd van één jaar. meesters worden gevoegd. Op de eerste plaats de vroegere wereld kampioen, dr. Euwe, verder van Scheltinga en tenslotte de andere Nederlandse spelers die door mid del van een selectiewedstrijd zullen woren aangewezen. Het tournooi zal enkelvoudig zijn, zodat elke speler negentien partijen heeft af te wikkelen. Er wordt in de avond uren gespeeld van 18 tot 23 uur met waarschijnlijk vijf speeldagen in de week. Het tempo zal veertig zetten in 2'/i uur bedragen. Vraag inzake Westerling SINGAPORE, 21 Maart (Reuter). John Laycock, lid van het par lement te Singapore heeft gevraagd waarom Westerling tot een maand gevangenisstraf wegens onrecht matige binnenkomst werd veroor deeld, terwijl drie Chinezen wegens dezelfde overtredingen tot drie maanden ieder werden veroordeeld. De voorzitter van het parlement, sir Patrick Mackerron, verklaarde deze vraag buiten de orde. Opsporing van vliegtuigen NEW YORK, 21 Maart (Reu ter). Natuurkundigen van de universiteit van Syracuse wer ken een methode uit om vlieg tuigen op te sporen door mid del van de door de motoren uit gestraalde warmte. Professor Henry Levinstein, die aan dit onderzoek deelneemt verklaarde dat de tweede ont wikkelingsfase misschien pro jectielen zouden zijn, die door deze warmte geleid worden. GERINGE KOOPLUST AMSTERDAM, 21 Mrt. De jongste monetaire maatregelen van Djakarta beogen een beter even wicht tot stand te brengen tussen de binnenlandse koopkracht van de Indonesische gulden en die der bui- tenlande valuta. Volledig zijn de consequenties voor de Nederlandse ondernemingen nog niet te overzien. Een pessimistische toon had eerder de overhand en het publiek gaf er in deze omstandigheden de voor keur aan zich van de Indonesische markt terug te trekken. Men ver nam dan ook in hooofdzaak laat- koersen. Er was aanbod, maar tot zaken kwam het maar sporadisch, omdat de verkoopsdrang in 'n lege markt terecht kwam. De opening was over het algemeen een twee tal punten lager en in de meeste gevallen bleef het daarbij. Enkele cultuurfondsen waren iets sterker aangeboden. Kon. Olie leed weder om onder aanbod en kwam op 277%- Unilever wist zich evenmin te handhaven en onder invloed daarvan lagen ook A.K.U. en Phi lips zwak in de markt.-De aande len walvisvaart moesten weer enige punten prijsgeven, nu het eindresul taat van het seizoen is bekend ge maakt blijkt het teleurstellend re sultaat ten volle. Ruim 77.000 vaten traan tegen verleden jaar 105.000. De toonaangevende cultuurfond sen sloten vrijwel allemaal op het laagste punt van de dag. De scheepvaartmarkt was onge animeerd en iets lager en de overige afdelingen vertoonden weinig ver anderingen. De beurs sloot dan ook uitermate kalm. Op de beleggingsmarkt ble ven de koersen merendeels op het vorig peil gehandhaafd. Voor Ame rikanen was de belangstelling ge ring. Deze markt gaat op en neer met Wallstreet. Het agio bedroeg vandaag 6 pet. Prol. 2y4 pet. Uitsluitend verkrijgbaar bij apothekers, drogisten en de speciaalbranche. FEUILLETON HAROLD BELL WRTGHT 10. „Ze slaapt nooit, hoort ge haar niet?" Hij zweeg. De wind kreunde door de tak ken van de denneboom. Terwijl hii dichter bij de vreemdeling ging staan fluisterde de jongen: „Zo praat ze altijd, altijd en dat vindt Pete akelig. Ze wil iemand hebben. Hoort ge haar roepen, roepen? En hij zal wel eens ko men, mijnheer, dat zal hij zeker, Zeg eens, weet ge waar hij is?" Verschrikt ging de vreemde ling achteruit: „Neen, neen, m'n jongen, zeker niet, wat bedoel je, wie ben je?" Als het kreunen der dennen kwam 't antwoord: „Niets, mijn heer, niemand kan niets bedoe len, nietwaar. En ik ben niemand niet. Maart Pete woont hierbin nen, vraag het maar aan Pete." „Is Pete de schapen aan het hoeden?" vroeg mijnheer Howitt om de jongen weer op andere gedachten te brengen. ,Ja, we zijn ze aan het hoeden, maar ze kunnen ons niet ver trouwen hoor, als ze Pete roepen dan gaat hij gewoon weg, en dan moet ik natuurlijk mee." „Wie roept Pete dan?" „Nou, zullie, weet ge dat niet? Ik dacht, dat ge overal alles van afwist. Gisteravond hebben ze Pete geroepen. De maneschijn- dinget.ies waren er weer en al de schaduwdingetjes, hebt ge ze niet gezien, mijnheer? De mane- schijndingetjes, de wind, de ster ren. de schaduwdingetjes en de rest speelden allemaal met Pete in de blinkende mist en natuur lijk was ik er ook bij. Hebt ge geen zingen gehoord? Zo zingt Pete altijd als de maneschijn- dingetjes er zijn, daar schiint hij niks aan te kunnen doen." „Maar wat gebeurt er dan met de schapen, als Pete weggaat?" Bedroefd schudde de jongen het hoofd. „Soms raken ze zo verdwaald, dat de jonge Matt ze helemaal niet kan vinden, soms eten de wolven ze op, dat is echt veel te erg, mijnheer". Toen lachte hij hardop en klapte in zijn handen. „Er was een vent op de ranch, die er op moest letten, maar die bleef niet. Ho! Ho! reken maar van niet, die bleef niet. Pete hield niet van hem, Brave hield niet van hem, niets hield van hem, de bomen wilden niet praten als hij er was, de bloemen gingen dood als hij er naar keek, en alle vogels hielden op met zingen en gingen weg over de bergen. Maar hü is niet gebleven." Weer lachte hij. „Hii bleef niet, reken maar! Pete weet het wel." Toen de vreemdeling later weer terug ging naar het huis. ging Pete met hem mee, aan het grote hek ontmoetten ze Mat thews, die terug was van ziin niet geslaagde tocht. „Hallo, mijn jongen!" zei de §rote man, „en hoe gaat het van- aag met Pete?" Met een blji gezicht ging de 'jongen naar de reus van een bergbewoner. Men kon duidelijk zien, dat het tweetal dikke vrien den was. „Pete is erg blji van daag, omdat hjj is gekomen" Hij wees op mijnheer Howitt. „Houdt Pete van hem?" De jongen knikte. „En het hele volkje van Pete houdt van hem. Vraag of hij de schapen wil hoeden, oom Matt. Hij zal des nachts niet bang zijn van de schaduwdingen." Matthews glimlachte toen hjj zich tot zijn gast wendde. „Pete vergist zich nooit in mensen, mijnheer Howitt. Hü is anders dan wü gewone mensen, dat ziet ge wel, en van sommige din gen weet hij een heleboel meer af. Ik ben erg blij, dat de jon gen het zo goed met u kan vin den, mijnheer. Ik heb er de hele dag al over te lopen denken, dat ik u wat zou willen vertellen, waar ik niet graag over p aat, en na gisteravond heb ik het ge voel, dat ge het misschien be grijpen zoudt, en me zoudt kun nen helpen omdat ge ontwikkeld bent. Maar toch was ik een beetje bang, omdat we nog vreemd waren. Nou weet ik, dal ik het doen kan, omdat Peter dat zegt. Als ge de man niet waart, die ik denk dat ge zi.it, zou hü het helemaal niet zo goed met u kunnen vinden." Die avond vertelde de bergbe woner de vreemdeling uit de stad het verhaal in het volgende hoofdstuk beschreven. ZESDE HOOFDSTUK Het verhaal Langzaam stopte de grote bergbewoner zijn pijpje met zware, zelf verbouwde tabak, onderwijl zijn gast vanonder zijn zware wenkbrauwen scherp op nemend. Achter de donkere den nen was de lucht bloedrood, en beneden verdween de Schapen vallei snel in de dalende duister nis. Toen zün püp aan was, zei Oude Matt: „Nou mijnheer, ik denk dat er wel dingen zijn, die ge, nadat ge gisteravond hier ge komen zijt, erg raar gevonden hebt. En ik zeg ook niet, dat ge daar geen reden voor hebt." Mijnheer Howitt gaf geen ant woord. Na in stilte een paar trekken gedaan te hebben, ver volgde de ander; „Als wat ge gisteravond gezegd hebt me er niet toe bracht met u te willen praten en als Pete het niet zo goed met u had kunnen vinden, dan zou ik u niet vertellen, wat ge nou te horen krijgt. Er zijn wel eens paden, mijnheer Ho witt. waar ge niet graag over te ruggaat. Ik ben over dit pad nog nooit teruggegaan. Hebben Pete en u vanmiddag veel gepraat sa men?" In weinig woorden vertelde mijnheer Howitt over zijn ont moeting van de vreemde jongen en hun gesprek, toen hü klaar was, rookte de man weer zwij gend. Het was alsof 't hem moei lijk viel om te beginnen. Uit 'n boom op de berghelling liet een kerkuil zijn lange, trillende roep horen, een vleermuis scheerde voorbii in de schemering, en ver weg op Compton Ridge blafte 'n hond. Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3