Nieuw Prins Bernhard vertelt de Pers over zijn reis 80-jarige leider der katholieken moet de kabinets-crisis oplossen De „Hembrug" maakt weer munitie Verkiezingen in geheel Duitsland 950 gHOORN Overal spontane hartelijkheid Kogels aan de lopende band SLECHTS PROPAGANDA" zegt men in het Oosten lileum komen aanbiedingen ^BIEDING: fïteeri ervan! Verrassend voorstel van Adenauer c.s. Totale diplomatie" en Indonesië Na Eyskens: Carton de Wiart Belgische socialisten zullen staken op een „geschikt ogenblik Staking in Italië is geëindigd De H. Vader ontving 50.000 pelgrims Kroniek en Kritiek 7 bommenwerpers voor ruim 9 mille Regering van Bonn stelt voor: Australië thans achter Nederland? Praag wijst vier Franse leraren uit IA, ZE CLIëNTèLEÜ 'ERT'S WONING- r het publiek in jzondere wensen. ize cliëntèle voor sste en het meest sen overzicht van sbied en woning- alle bezoekers kans op een van IH DRESSOIR BEREND BEDSTEL MOQUETTE ED i kaart, voorzien 950 worden de t. Hieronder onze PRACHT- AANBIEDING in Holtapkarpetten Gordijnstoffen Vitrage Cocosloper Tafelkleden Vloerbedekking Beds tellen oef van alle n gaat sla- p een goed U morgen- ris wakker len hebben ard werken zat het laats. De zaak glad ns werden de pion- iroeven en nu kon „Goed zo, burger- ebt het bijna even iden doen. Hoeveel krabde eens achter mmers jullie eigen 3n moet ik hebben, ijn portefeuille uit zei hij gul. „Hou auw. Daar weet de sten bij ons zijn zó meer uitmaakt. Ik navond zes uur is, rug!" Abonnementsprijs f4,25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank A S H VAN HEDEN Pagina 1 Donderdag 23 Maart 1950 45e Jaargang No. 11821 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, tel 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56. teL 2046. (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 DEAN ACHESON heeft over „to tale diplomatie" gesproken. Het schijnt in mindere mate iets nieuws te wezen, dan men denkt. „Alle krachten inspannen, door regering en volk, om de doelein den van de buitenlandse politiek te bereiken, heeft men meer als wenselijk betoogd. Amerika wil dit nu speciaal doen tegen het Russische gevaar. Dat eist dan niet alleen de algehele inspanning van het Amerikaanse volk, maar van heel het Westen. Deze diplomatie, of men haar nu totaal noemt of niet, is in elk geval niet nieuw. Zij komt kort weg neer op het zo snel mogelijk opbouwen van invloedssferen, zo groot en krachtig als maar kan. Zij betekent: verdeling der wereld in invloedssferen en is gericht op een zo gunstig mogelijke verde ling daarvan. Zulk een machts politiek is de eeuwen door ge voerd en tot welvaart en vrede is zij nooit bijster bevorderlijk ge weest. Als er in deze Achesonse diplomatie wat nieuw is, is het, dat zij uitdrukkelijk ruet gericht is op wereldoverheersmg. Haar einddoel is juist verdeling dei- wereldheerschappij tussen com munisme en democratie, tussen Moskou en Washington. Zij beoogt juist verdeling der wereld in een „mijn" en „dein" tussen beide grootste machten als vertegen woordigers van twee leidende wereldsystemen. In de Beschouwingen van Ache- son zit echter iets, dat voor ons Nederlanders een reden is tot bij zondere waakzaamheid. Klaarblij kelijk beschouwt hij Indonesië als een zwakke plek, waar commu nisme en democratie, dus Rusland en Amerika, beiden nog een „koude oorlog" om de macht zul len hebben te voeren. Indonesië kan inderdaad nog naar beide kanten „omvallen", en het is on zeker, waar het terecht zal komen. Er is Amerika alles aan gele gen, blijkens Acheson's toespraak, het aan Amerikaanse kant te krij gen en dat kan inhouden, dat de V.S. desnoods over banden met Nederland heen zullen lopen in hun „totale diplomatie", waaraan ook het particuliere bedrijfsleven mee moet doen. Van de Neder landers zei hij slechts, dat de Indonesiërs niet door de Neder landers of door de Russen wilden geregeerd worden. Niet werd vermeld, dat ook de Nederlanders wilden en willen, dat de Indonesiërs zichzelf rege ren, maar dan om Acheson zelf aan te halen „onder economi sche, politieke, sociale en psycho logische voorwaarden, die de de mocratische levenswijze verster ken en er vertrouwen in vesti gen". Als die voorwaarden thans nog niet zijn verwezenlijkt, heeft dat oorzaken, waarvoor ook, en niet op de laatste plaats, Amerika een verantwoordelijkheid heeft. „Wij moeten er voor zorgen zei Acheson dat Amerikanen tussen de Indonesiërs wonen en hun taal letterlijk bedoel ik: de Indonesische taal spreken. Wij moeten doen wat wij kunnen om hen te helpen.... door de Indo nesische boeren in staat te stellen zichzelf te helpen, door betere ge reedschappen en door het toepas sen van betere methoden dan die welke zij tot nu toe hebben ge kend". Met gepast respect, maar ook met gepast zelfrespect zij hier op gemerkt, dat de Nederlanders de Indonesische taal al een halve eeuw lang aan hun eigen univer siteiten doceerden en behalve de taal ook de eigen Indonesische zeden, gewoonten en rechtsinstel lingen; dat er tienduizenden Ne derlanders woonden en wonen tussen de Indonesiërs en hun taal spreken, ja hun het kostbaarste brachten wat zij zelf hadden. Want zeker het Evangelie, maar zelfs ook nog onderwijs, zieken verpleging, gezondheidszorg, volks crediet, woningbouw, bevloeiings werken, rechtsbescherming en het behoud van Indonesisch land in Indonesische hand zijn zaken, die waardevoller zijn dan de beste landbouwmachines en methoden. De laatste zullen weinig baten, als de eerste teloor zullen gaan. Zelfs als nog andere Amerika nen dan de heer Fox tussen de Indonesiërs gaan wonen en hun taal leren spreken, met of zonder de nieuwste landbouwgereed schappen en -methoden, dan nog zal in de Nederlanden de ontem bare drang blijven léven om deze thans nog wellicht „zwakke plek" Z.K.H. Prins Bernhard heeft in het gebouw van de Regerings Voorlichtings Dienst te 's-Gravenhage een persconferentie ge houden, waarbij hij de journalisten gelegenheid gaf vragen te stellen betreffende zijn reis naar het Westelijk Halfrond. Tijdens de conferentie, v.l.n.r. de heren G. B. Rebel, mr. dr. I. G. van Maasdijk, algemeen secretaris van het Koninklijk Huis, mr. J. M. Landré en Z.K.H. Prins Bernhard. (Van een onzer verslaggevers) In enkele korte trekken heeft Z.K.H. Prins Bernhard Woensdag morgen de Nederlandse pers ge ïnformeerd over zijn langdurige reis naar de West, enkele Zuid- Amerikaanse staten, de Verenigde Staten en Canada. Veel nieuws kon dit resumé niet opleveren, daar de drie journalisten, die de Prins hebben vergezeld om de woorden van Z.K.H. te gebruiken zich zo uitnemend van hun taak hebben gekweten, dat het Neder landse volk reeds vrij volledig is geïnformeerd over de ontvang sten, recepties en besprekingen, die aan de overzijde van de Oceaan hebben plaats gevonden. Het verslag, dat Prins Bernhard uitbracht, stond sterk in het te ken van waardering en achting, waarmede de autoriteiten en rege ringen hem, en in hem het Neder landse volk, tegemoet zijn getre den. Hoewel de reis van Z.K.H. uitsluitend een informatief karak ter heeft gehad, zijn, naar uit de woorden van de Prins kon wor den opgemaakt, zulke nauwe con tacten gelegd, dat ongetwijfeld een vruchtbare basis is gelegd voor het aanknopen en verstevi gen van relaties. Ontroerende aanhankelijkheid Ontroerend noemde de Prins de aanhankelijkheid van de bewoners der Antillen aan het Vorstenhuis. De ontvangsten, die hem daar ten deel zijn gevallen, waren spontane uitingen van blijdschap en vreug de. Hartelijkheid viel de Prins trouwens overal, waar hij bezoe ken heeft afgelegd, ten deel, doch nergens werd deze spontaner ge uit dan in Mexico. „De begroeting daar", aldus Prins Bernhard, „deed mij denken aan de ont vangst, die ons gezin ten deel is gevallen bij ons provincie-bezoek aan Limburg". Z.K.H. zag gunstige emigratie mogelijkheden in Suriname, waar de bodem vruchtbaar is, doch waar het vervoersprobleem en het vraagstuk der arbeidskrachten zeer acuut zijn. Ook Venezuela biedt ons land perspectief voor export en emigratie, doch de regering van dat land stelt zich vooralsnog op het standpunt, dat de emigranten zelf hun landbouw machines zullen moeten meebren gen. Hoewel het bezoek aan Brazilië zo kort duurde, dat de Prins geen gelegenheid had zich persoonlijk te oriënteren op de welstand van de twee Nederlandse nederzettin gen, had hij uit contacten tijdens te versterken, allereerst voor In donesië zelf, ook voor de zaak van recht, vrijheid, vrede, wel vaart en democratie in de wereld. Nederland's „totale diplomatie" zal mede daarop gericht moeten blijven. Wij zullen Indonesië blij-ven helpen met het beste van ons vermogen. Wij zullen het toejui chen, als ook Amerika dit doet. Wij hopen en verwachten, dat ook de Amerikanen onze medewer king als waardevol en nodig zul len erkennen en kunnen waar deren, al zien wij tot ons diep leedwezen in Acheson's woorden al te weinig grond voor die hoop en die verwachting. Indien Ache son's „totale diplomatie" Neder land's totale of bijna totale ver dwijning uit dat deel der wereld zou veronderstellen, zou het nodig zijn, dat Nederlands „totale diplo matie" werd aangewend om dat te verhoeden. Ook al zou dat meer kracht vergen, dan in jaren werd opgebracht. Ons volk, zeker het volk, beschikt nog over die kracht. recepties de indruk, dat de emi granten het goed maken, maar het niet gemakkelijk hebben. Dit land biedt, evenals Mexico, dat een prachtig klimaat en vrucht bare bodem heeft, grote mogelijk heden. In Canada heeft de Prins uiter aard vele bekenden en vrienden ontmoet. Er is daar'veel sympa thie voor onze emigranten. In het Frans-sprekende gedeelte stond men nog sceptisch tegenover de Nederlanders, daar werd gemeend, dat 't Engels-sprekende deel door emigratie van Nederlanders zou worden uitgebreid. Z.K.H. heeft dit misverstand volledig uit de weg kunnen ruimen. Welkom aanbod Zeer interessant was de mede deling van de Prins, dat de rege ring in Canada zich bereid heeft verklaard haar scholen en oefen plaatsen voor het Nederlandse militaire kader gratis open te stellen. Nederland zou alleen en kele kleine kosten, zoals die van zakgeld e.d., moeten dragen. Z.K.H. had de indruk dat het door hem aan minister Schokking over gebrachte aanbod met waardering is ontvangen en dat de besprekin gen over dit onderwerp tijdens de a.s. Noord-Atlantische conferentie voortgezet zullen worden. EX-WETHOUDER ACHT JAAR ACHTER SLOT Dr. F. Breedvelt, de thans 46- jarige ex-wethouder van Utrecht, die tijdens de bgzetting de nazi- ficering van het onderwijs heeft bevorderd, is door de Bijzondere Raad van Cassatie veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht jaar met aftrek. De conclusie van de Procureur-Fiscaal luidde negen jaar. Dr. Breedvelt, die tevens secre taris was van het opvoedingsgil.de der N.S.B., was in cassatie gegaan van het vonnis van het Bijzondere Hof te Amsterdam, dat hem zeven jaar had opgelegd. Zonder regering en bedreigd door steeds omvangrijker stakin gen staat België thans voor een crisis over de koningskwestie. Gaston Eyskens, de premier van het demissionnaire kabinet, heeft zijn taak als informateur moeten opgeven. De 80-jarige katholieke leider Graaf Carton de Wiart, die als minder ge matigd geldt dan zijn partijgenoot Eyskens, heeft thans zijn taak overgenomen. Carton de Wiart verklaarde Woensdagavond, dat „het land moet terugkeren op'het constitu tionele spoor. Voor zover het mij betreft wil dit zeggen de terug keer van Koning Leopold". De ministers van staat, die het hoogste Belgische consultatieve orgaan vormen, zullen heden in geheime zitting bijeenkomen. Gaston Eyskens verklaarde aan de pers, dat „de toestand in het land bijzonder ernstig" is. Hij zei, dat graaf Carton de Wiart „de in formatieve opdracht zal uitvoeren in dezelfde geest als ik dat deed en in overeenstemming met mij." Spaak, die lid is van het colle ge van ministers van staat, zou, naar wordt gemeld, zich meer en meer tegen de terugkeer van de Koning kanten, De socialisten trachten thans de algemene staking van 24 uur, die voor Vrijdag in Wallonië is uit geroepen, ook in Brussel voor te bereiden. De socialistische parle mentsleden zullen aan het hoofd van meer dan 300.000 arbeiders STAATSSECRETARIS MOORMAN NAAR INDONESIË VERTROKKEN Als lid van de Nederlandse dele gatie voor de Unie-conferentie, die Zaterdag in Djakarta zal beginnen, is gisterenavond van Schiphol per K.L.M.-toestel naar Indonesië ver trokken de staatssecretaris van Marine, schout-bij-nacht H. C. W. Moorman. Voor zijn vertrek legde hij er in een interview de nadruk op, dat hij de conferentie niet als marine-deskundige, doch als mili tair zal bijwonen. „Het kabinet heeft de wenselijkheid ingezien een militair af te vaardigen, omdat bij de besprekingen militaire proble men zeker worden aangeroerd", zo zeide hij. „Er is een afspraak ge maakt tussen de Nederlandse rege ring en de R.I.S. om de komende samenwerking op marietiem gebied niet -in een week tijds af te doen. Die kwestie zal eerst in April rustig onder ogen worden gezien." ROME, 22 Maart (Reuter). De millioenen stakers in Italië zijn hedenavond na afloop van de 12-uurstaking naar hun werk teruggekeerd en bussen en trams reden weer in Rome en de an dere grote Italiaanse steden. Ten gevolge van de dood van een demonstrant te Parma dreigt thans opnieuw een staking. De demonstrant, een werkloze boe renarbeider, die in een zieken huis aan kogelwonden overleed, zou volgens het communistische vakverbond met een machinege weer in de maag zijn geschoten. In totaal zijn heden bii de de monstraties één man gedood, vier ernstig gewond en een groot aantal anderen licht gewond. door de straten van Luik, Char leroi en Bergen marcheren. Koning Leopold wordt in zijn villa te Pregny bestormd met ad viezen van uiteenlopende aard. Hij ontvangt bezoekers en telefoon gesprekken uit Brussel. Sommigen adviseren de Koning „onmiddellijk of geleidelijk af te treden" en anderen sporen hem aan „het been strak te houden en de uitspraak van het parlement op te volgen". Het bestuur van het Socialisti sche Vakverbond verklaarde he den na een vergadering, dat „een algemene staking in het gehele land op een geschikt ogenblik zal oplaaien". Zoals reeds gemeld, heeft oud premier Spaak de koning in een open brief geadviseerd af te tre den, ten behoeve van zijn zoon Boudewijn. TREINENLOOP WAS GESTOORD De treinenloop op de lijn Amster damRotterdam, de drukste lijn van Nederland, werd gisterenmid dag even voor drie uur gestoord door een breuk in de bovenleiding op het traject WarmondLeiden. Tengevolge hiervan reden de electrische treinen van Amsterdam naar Warmond en terug en van Rotterdam naar Leiden en terug. Het gedeelte LeidenWarmond werd met autobussen gereden. Om 17.25 uur was de breuk weer hersteld en de treinenloop normaal. AUDIëNTIE IN DE SINT PIETER VATICAANSTAD (K.N.P.) De algemene audiëntie, die de H. Vader iedere Woensdag ver leent, moest Woensdagmorgen wegens liet overstelpende aantal pelgrims verlegd worden naar de St. Pieter, daar de grootste zaal van het Vaticaan, de reus achtige Salla della Benedizione, nog te klein was om alle pel grims te kunnen bevatten. Om tien minuten voor één werd de H. Vader onder het oorverdovend gejuich der 50.000 aanwezigen in de Sint Pieter via de brede middengang naar de Confessie gedragen. Van deze plaats af richtte Hij tot de pel grims woorden van bemoediging, verklaarde de verheven doelstel lingen van het H. Jaar alsmede de grote waarde van een echt christelijk leven. Nadat de H Vader in het Italiaans had ge sproken, herhaalde Hij Zijn woorden in het Engels. Frans, Duits, Spaans en Portugees. On der de reusachtige menigte be vonden zich groepen uit Oosten rijk, de Ver. Staten van Noord- Amerika. het Saargebied, de El- zas, Duitsland en uit vele andere landen van Europa en van over zee. HEDEN DEBARKATIE VAN DE „VOLENDAM" Het troepenschip Volendam pas seerde gisterenavond, even voor half tien, de Berghaven van Hoek van Holland, op weg naar Rotter dam. Zoals gemeld worden de troe pen hedenochtend om negen uur in Rotterdam gedebarqueerd. Geheime democratie? Het vraagstuk van de. West- Duitse verdediging raakt ook on middellijk onze eigen defensie. Daarom is het verwonderlijk, dat dit probleem onder ons nog zo weinig als een brandend vraag stuk wordt aangemerkt. Het is dat wel in de binnenkamers, in de gedachtenwisselingen in besloten kring. In plaats van geheime di plomatie schijnt er ook te onzent een zekere neiging tot geheime democratie te ontstaan, die wij niet kunnen bewonderen. Het feit, dat Churchill zij het ook onder scherpe critiek van Attlee dit vraagstuk openlijk in het Britse parlement te berde brengt, pleit voor de kracht der democratische instellingen aldaar, een kracht, waarvan het goed was, als zij zich aldus ook hier meer kon tonen. Wij hopen dat dit Lagerhuisdebat aanleiding kan zijn tot meer naar buiten blijkende belangstelling en stellingname van de Nederlandse openbare mening in het vraagstuk van onze, van de West-Duitse en van de West-Europese verdediging want deze drie problemen zijn in menig opzicht één. Wij betreuren het, dat in onze Kamers, bij de behandeling der wapenleverings- verdragen in het kader van het Atlantisch Pact, de debatten over het geheel meer anti-communis tisch dan pro-Nederlands, pro- Europees en pro-Atlantisch zijn geweest, want tot dit laatste, Churchill's betoog bewijst het, was reden te over. NAAR DE SLOOP Zeven voor de sloop bestemde „MitchelV-bommenwerpers, af komstig van de Marinelucht vaartdienst, werden gisteren voor 9132 gulden eigendom van Feerstra's Metaalgroothandel te Den Haag. Het is de bedoeling, dat een der toestellen niet wordt gesloopt, doch een plaats zal krijgen op een. plekje, waar de jeugd er in kan spelen. BONN, 22 Maart (Reuter). De West-Duitse regering stelt in een officiële bekendmaking voor, dat Engeland, Frankrijk, de Sovjet-Unie en de V.S. een kieswet ontwerpen voor het houden van verkiezingen in geheel Duitsland voor een consti tuerende vergadering. De verkiezingen zouden moeten staan onder controle van commissies, waarin vertegenwoordigers van alle vier bezettingsmogendheden of van de V.N. zitting zouden moeten hebben. De „Hembrug" zoals de volks mond zegt of officiëel de „N.V. Nederlandse Machinefabr. Artil lerie-inrichtingen", maakt weer munitie. Er worden weer kogels aan de lopende band gemaakt. Toen de Duitsers in 1945 ons land verlieten, bestonden de ar tillerie-inrichtingen aan de Hembrug uit een aantal gebou wen zonder machines. Het was een historisch voor beeld van een geheel leegge roofde fabriek. Anderhalf jaar geleden gaf de Regering de op dracht om wederom een aan vang te maken met de munitie- fabricage en met man en macht is gewerkt om de fabriek weer in gereedheid te brengen, ten einde aan deze wens van de Re gering te voldoen. Gisterenmiddag heeft minister Schokking de fabriek officiëel heropend. Tal van andere offi ciële personen waren naar de Hembrug gekomen. Zo zagen wij, behalve de minister, luite nant-generaal M. R. H. Calmeycr de vertegenwoordigers van de ministers van financiën en eco nomische zaken, resp. de heren mr. H. L. 's Jacob en prof. G Brouwers, luitenant-generaal C. Giebel, chef luchtmachtstaf en leden en adviserende leden van de Defensie-commissie. Voorts waren aanwezig de militaire at- taché's van de landen aangeslo ten bij het Nrd-Atlantisch Pact De president-commissaris, mr. H. L. Woltersom, zeide in zijn openingswoord, dat de oude his torische taak wederom met ver trouwen wordt begonnen, omdat de oude, bekwame kern van ar beiders nog steeds aanwezig is. Minister Schokking wees er op, dat hi.i hier vroeger zou heb ben gestaan met slechts één vlag onze nationale vlag, achter zich. „Thans hangen achter mij vele vlaggen en dat is goed omdat we weten, dat we op dit gebied niet alleen staan." Vandaag is een fabriek ge opend. zo ging de minister ver der, zonder welke het zinloos is een leger, een vloot en een luchtmacht te bezitten. Het weer in het bedrijf stellen van de mu nitiefabriek betekent tevens een aanzienlijke besparing van de viezen. Tenslotte herinnerde de minister er aan, dat het groot ste deel van de machines, waar mee de munitie wordt gefabri ceerd, de machines zijn, die voor de oorlog ook werden gebruikt, door de Duitsers werden ge roofd doch na de bevrijding wer den teruggevonden en door het bedrijf zelf werden hersteld. Deze constituerende vergade ring zou als enige taak hebben een Duitse grondwet op te stellen, die ter goedkeuring aan het Duitse volk zou worden voorgelegd. Het instellen van persoonlijke vrijheid van politieke actie in alle vier zones zou hieraan moeten vooraf gaan, aldus de regering. Een Britse woordvoerder te Bonn verklaarde, dat algemene verkiezingen zeer wenselijk zijn, doch dat het niet aannemelijk is, dat alle vier bezettingsmogendhe den zullen instemmen met de door de regering te Bonn voorgestelde voorwaarden. De kwestie zou daarom slechts academisch blij ven. In regeringskringen in de Fran se hoofdstad betoonde men zich in sterke mate voorstander van het houden van algemene verkie zingen. Er zou in Oost-Duitsland echter veel moeten veranderen. Een hooggeplaatste Oost-Duitse functionaris verklaarde tegenover Reuter, dat het West-Duitse voor stel „slechts propaganda" was. De West-Duitse autoriteiten „gehoor zamen slechts de orders van Mc OM NIEUW GUINEA CANBERRA (Reuter) De heer A. Calwell (Labour) zeide Woensdagavond in het Australi sche parlement, dat de Australi sche minister van buitenlandse zaken, P. C. Spender, aan presi dent Sukarno en anderen dient, te laten weten, dat geen andere natie dan de Nederlandse enig bezitsrecht op Nieuw Guinea kan doen gelden. Calwell voegde hieraan toe, dat Australië nooit met Indone sië in onderhandeling kan tre den over vraagstukken betreffen de de verdediging van Australië omdat voor dergelijke onderhan delingen een erkenning nodig zou zijn van de Indonesische aanspraken op Nieuw Guinea, hetgeen spreker voor Australië fataal noemde en een prijsgeven van de „blank-Australië"-politiek Cloy om deel te nemen in de Amerikaanse campagne van „kou de diplomatie". Otto Grotewohl had het stand punt der Oost-Duitse regering duidelijk uiteengezet; Oost-Duits land zou alle maatregelen voor de hereniging van Duitsland toe juichen, voorbereidingen tot het houden van verkiezingen in ge heel Duitsland zouden echter on mogelijk getroffen kunnen wor den zolang West-Duitsland nog niet bevrijd was van de „tegen woordige koloniale status" en het bezettingsstatuut, het statuut van het Ruhrgebied en de overeen komst van het Saargebied niet nietig verklaard waren. De liberaal-democratische voor zitter van het Oost-Duitse parle ment, Dieckmann, verklaarde- in het parlement, dat de voorstellen niet ernstig opgevat dienden te worden, daar zij niet de toestem ming van alle vier bezettingsmo gendheden hadden. Dr. Helmuth Brand, christen democratisch staatssecretaris aan het Oost-Duitse ministerie van justitie, noemde de voorstellen „te vaag" om aanvaardbaar te zijn. Hij stelde echter voor, dat in de nabije toekomst politici van Oost- en West-Duitsland bijeen zouden komen om over de her eniging van Duitsland en het hou den van algemene verkiezingen te beraadslagen. Deze besprekin gen zouden moeten bijdragen tot het opheffen van wantrouwen en het matigen der politieke eisen De Tsiechoslowaakse regering heeft Woensdag vier Franse leraren, onder wie een vrouw, uit Tsjecho-Slowakije gewezen, zo wordt in Franse kringen te Praag verklaard. Een der leraren moest het land binnen drie da gen verlaten en de andere drie in zeven dagen. De stand op de Frankforter Voorjaarstentoonstelling, die het meest de aandacht der bezoekers trok, was die van de N.S.U., waar een robot op een motorrijwiel te zien was. Deze robot kan alle bewegingen uitvoeren, die ook een menselijk wezen op een motor maakt. Zo start hij de motor, schakelt over in een andere versnelling, gebruikt de rem op het juiste ogenblik enz.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1