UNIEK NEDERLANDS PIONIERSWERK Het wonder van Harlingen KRANTENKONING zette Attlee op de pijnbank Wederopbouw veroordeelt het hutje op de hei Uit alle landen komt men kijken Labour's verleden in opspraak Krotten komen in de mode DONDERDAG 23 MAART 1950 PAGINA 3 HOE HET BEHOORT TE ZIJN. Deze geheel stenen bungalow, ontworpen door de architect van der Linden uit Raalte, heeft 190 M3 inhoud, grote woonkamer, keukentje, gang, twee slaap kamers en aangebouwde schuur. Bouwkosten f6500.levensduur minstens 50 jaar. Huur f200.rijksbijdrage f188.per jaar. Deze bungalow kan met weinig kosten met enige kamers worden uitgebreid. Een kraagstuk wordt op zijn plaats gelegd UIT NIEU W-ZEEL AND, uit Canada, Zweden. Noorwegen en elders komen de ingenieurs naar Harlingen om er te leren en met bewondering te staren naar wat er door de Nederlanders wordt gewrocht. Het gaat om het kanaal DelfzijlLemmer, met een uitloper naar Harlingen, waaraan al jaren is gewerkt en dat nu zijn voltooiing nadert. In Harlingen heerst daardoor grote bedrijvigheid, maar beseffen wij, Nederlanders, zelf weL welk een unieke prestatie er wordt geleverd? Zo niet zet dan uw hoed op en kom mee naar het oude, Friese stadje met zijn antieke grachtjes en stille, statige huizen, maar ook met zijn grote toekomst De nieuwe Noorderharvenclam, die, met de sluizen, nu het sluitstuk vormt van dit kanaal, is gereed; aan de sluizen zelf wordt nog droit gewerkt. Nederlandse ingenieurs op hun best en steeds weer moeten gasten worden rondgeleid, water bouwkundigen uit vijf werelddelen. Ze hebben niets dan lof voor wat hier wordt verricht Bij de aanleg van deze dam is een geheel nieuwe werkwijze toegepast. Onbekendheid met het materiaal heeft er toe ge leid, dat de ingenieurs, zowel als de uitvoerders van het werk (de Fa. Van Haétum en Blankevoort en de Mij. „Wegenbouw Utrecht") voor buitengewoon moeilijke problemen zijn komen te staan. Problemen en hun oplossing. Aanvankelijk lag het in de be doeling, de perskaden te bekleden met een ongeveer tachtig centime ter dikke laag gebitumineerd zand. Hiertussen werd dan het zand ge spoten en dit zand weer overdekt, maar nu met een laag van vijfen zeventig centimeter dik. Deze werk wijze werd echter veel te kostbaar en te tijdrovend. Daarom besloot men, de kaden weg te laten en het zand eenvoudig in zee te spuiten Wel kreeg men nu vrij veel verlies aan zand. maar het voordeel van deze werkwijze was, dat thans con tinu kon worden doorgewerkt. Het was maar een proberen, of de gril lige zee precies zo zou antwoorden, ais vooraf was becijferd. Maar na enkele weken kwam te blijken, dat het niet de juiste me thode was. Ten gevolge van de golfslag en de getijstromingen, die loodrecht op de dam heen en weer trokken, zette het zand zich veel te ver buiten het profiel af. En dan moeten de ingenieurs weer de koppen bij elkaar steken en htm kermis en hun vernuft stellen te genover die grijze zee, waarboven een grijze lucht zich welft, niet van zins, de geheimen der natuur te verraden Belangrijke hesparing op deviezen. De man, die er méér van kan vertellen, is ir. E. Kuiper van de Rijkswaterstaat en hij is vervuld van dit onderwerp. „Vroeger", zegt hij, „werden de dijken bekleed met basaltzuilen. Maar de deviezenmood dwong ons, om te zien naar ander materiaal. Want basalt komt, zoals u weet, uit het buitenland en bet kost dus deviezen. Wij zijn letter lijk in zee gegaan met gebitumi neerd zand. Dat is een mengsel van 95 pet. zand en 5 pet. bitumen. De aanleiding daartoe was een proef neming op kleine schaal, die we hebben genomen om te onderzoeken of we dit zand zouden kunnen ge bruiken ter vervanging van het vrij kostbare kedleem. Een nog warm mengsel van zand en bitumen werd gestort in snel stromend waer. En toen bleek, dat het een zodanige samenhang bezat, dat het niet door het water werd meegevoerd. Dat bracht ons op de gedachte, hetzelf de materiaal te gebruiken ter ver vanging van de basaltglooiïngen." Dertig procent besparing. „Besloten werd, een proefdijk aan te leggen van honderdzestig meter lang. De perskaden, die vroeger van keileem werden gemaakt, maken wij nü van gebitumineerd zand. Tussen deze kaden wordt weer zand gespoten en het aldus gevorm de dijklichaam wordt nu zo snel mogelijk overdekt met een laagje gebitumineerd zand. Na allerlei moeilijkheden te heb ben overwonnen, is de proefdijk dan gereed gekomen en we waren zeer tevreden over het resultaat. Dit proefstuk heeft enige zware stor men glansrijk doorstaan, zodat werd besloten, de resterende zeven honderd veertig meter op dezelfde wijze te maken. Want het beteken de een besparing van dertig procent op de kosten en de kwaliteit was minstens dezelfde van het keileem." De schrik om het hart. Het ging niet allemaal even mooi en voorspoedig! Er waren platen gemaakt, vijf meter lang, vijf meter breed en vijftien centimeter dik, 20 pet. bitumen ongewapend en voorzien van ingegoten staaldraden, om aan te trekken. De volgende dag werd zo'n plaat op drie zware vrachtwagens naar de plaats van bestemming gebracht en zij plooide zich! In overleg met de aannemer is toen besloten, de platen per zolder schuit te vervoeren en met een drijvende bok op het beloop neer te laten. Weer plooide de plaat zich over iedere oneffenheid en ze ver toonde geen enkel scheurtje. Maar... zo goed als de proef was geslaagd, zo slecht verliep het seriewerk! Toen het eerste kraagstuk van twintig ton in de drijvende bok hing, knapten de draden en plofte het stuk in zee. De arbeiders moes ten een goed heenkomen zoeken Door schade en schande wijs ge worden, is toen ieder kraagstuk voorzien van vier trekdraden met voorspanning en verankerd met dwareplaatjes, waarachter draad klemmen. Bij wijze van proef is dit kraagstuk eerst op zijn plaats ge legd en toen weel- opgepakt en men liet het een uur in de takels han gen. Hierbij was niet de minste scheurvorming te constateren; de oplossing was gevonden! Nu vlotte het werk uitstekend; prachtig plooide iedere plaat zich over alle oneffenheden en, door de plateD dakpansgewijs over elkaar te leg gen, verkreeg men een mooi aan eensluitend geheel. In de helft van de tijd. De grootste moeilijkheid was het gebrek aan ervaring met het ma teriaal. Bk- kon niet worden gepro fiteerd van de ondervinding van anderen, alles moest zelf worden uitgedacht en geëxperimenteerd. Dat heeft heel wat hoofdbrekens gegeven, eer de beste werkmethode was gevonden. Maar de vinding rijkheid en de bekwaamheid van onze ingenieurs heeft toch einde lijk geleid tot een bevredigend re sultaat. Tot méér dan dat! Ondanks tegenslagen is gebleken, dat de aanleg van deze dijk op de oude manier zeker tweemaal zolang zou hebben geduurd. Een belangrijke tijdbesparing, waardoor ook de onkosten zijn meegevallen. De kos ten van het totale werk worden nu geschat op zes millioen. De sluisput. Bi- wordt op dit ogenblik heel hard gewerkt aan de bouw van de sluizen. In een grote put, vele me ters onder de zeespiegel, arbeiden onze mannen. Wagonladingen ce ment worden hier verwerkt, terwijl voor de bekisting, waarin het be ton wordt gestort, een enorme voorraad hout nodig is. I De heer Lettinga, opzichter-tim merman bij dit werk, vertelt hier over; „De vloer van de grote sluis wordt anderhalve meter dik. Acht honderd palen van gewapend beton worden in de grond geheid om de sluis de nodige stevigheid te ver lenen. Want bij stormweer heeft zo'n sluis heel wat te verduren. De doorvaart wijdte komt op 12 meter, zodat ook zeer grote schepen straks kunnen worden geschut. De schut- kolk krijgt een lengte van 150 M. De kleine sluis, waaraan even eens wordt gewerkt, krijigt een breedte van 7 M. en een schutkolk van 40 M. Kleine gemaaltjes en pompen werken dag en nacht om het grond- en regenwater weg te pompen. 150 arbeiders zijn hierbij werkzaam, waaronder heel wat Harlingers." Behoudens onvoorziene omstan digheden, hoopt men het kanaal en de sluizen in Januari 1951 officieel te kunnen openen. Zal het een voor- of nadeel voor Harlingen worden? De meningen zijn hierover verdeeld. Maar laat ons het hou den bij de optimisten, die voor de oude stad een bloeitijd tegemoet zien. En laat ons voor ogen hou den, dat Nederland weer het'zóveel- ste grootse ingenieurswerk heeft tot stand gebracht, dat de roem van Delft één enkele hogeschool als stammoeder voor zo vele, vele technische wonderen! wederom glo rieus is gevestigd. v. d. P. O „HUIZENHERSTEL GEMEENSCHAPSZAAK" De ambtenaar van het O.M. te Zaandam vroeg Dinsdagmorgen ontslag van rechtsvervolging voor een Purmerender huiseigenaar, die in gebreke was gebleven toen het gemeentebestuur hem gesom meerd had op grond van de wo ningwet, enkele panden, die hij voor sloop had gekocht, bewoon baar te laten maken. De ambtenaar vond het niet verantwoord „de huiseigenaar te verplichten onredelijke onkosten te laten maken voor reparaties e.d." Hij vond het herstel der hui zen veeleer een gemeenschaps daad, waarvan de kosten door de gemeenschap gedragen moeten worden. De kantonrechter mr. van Houten deed uitspraak conform de eis. FRANSE REGERING WIJST DUITSE GEESTELIJKEN UIT STUTTGART, 21 Maart (KNP) „Deken" Lindner, een Protestantse Duitse geestelijke, die als gedele geerde van de „Oecumenische Raad" aan het hoofd stond van de zielzorg voor de Protestantse Duitse krijgsgevangenen in Frank rijk, is volgens een mededeling van het juridische consultatie bureau („Rechtsschutzstelle") van het „Evangelische Hilfswerk" op korte termijn uit Frankrijk uitge wezen. Ds. Lindner, die sedert bijna vier jaren zijn werk onder de Duitse krijgsgevangenen in Frankrijk heeft uitgeoefend, heeft bevel ontvangen het land uiterlijk 21 Maart te verlaten. Kleine sluis in aanbouw (Van onze correspondent.) Toen de Conservatieve Partij besloot Attlee voorlopig' aan het bewind te laten, was alleen de eigenaar van de Daily Express", Lord Beaverbrook, het hiermee niet eens. Deze 70-jarige over-energieke Canadees is een man met stok paardjes, een man, die zich moeilijk kan honden aan de afspraken van de partijleiders, maar steeds geneigd 's zijn eigen oordeel te volgen. Dit oordeel heeft hem million- nair gemaakt, een der grote kran tenkoningen in Engeland, en de geweldige energie van Beaverbrook heeft in de moeilijkste oorlogsjaren toen hij verantwoordelijk was voor de vliegtuigproductie, de jagers en bommenwerpers uit de grond ge stampt. Alles zou misschien goed zijn ge gaan, als het verraad van Fuchs niet tussenbeide was gekomen. Men kan de regering onmogelijk kwa lijk nemen, dat Fuchs, de Duitse communist, in 1942 als atoomexpert te werk werd gesteld. Attlee en vele van de socialisten, die nu mi nister zijn, stonden toen nog op de lijsten van de Geheime Diensten als verdachte personen. En waarschijnlijk zou er niets zijn gebeurd, als Attlee Strachey niet Minister van Oorlog had ge maakt. Strachey is afkomstig uit een oud Engels geslacht, een der weinige Labourmannen, die door htm afkomst toegang tot de hoog ste kringen hebben. Hij werd com munist in zijn studententijd. Maar hij was te BMgels om, zoals duizenden anderen, niet ontgoo cheld te worden. Hij zei aan het communisme vaarwel en de La- bourpartij nam hem weer in ge nade aan. Attlee heeft niet aan dit al te linkse verleden gedacht toen hij Strachey Minister van Oorlog maakte. Maar Beaverbrook, on tevreden dat de Conservatieven zo vreedzaam gestemd zijn, heeft in deze benoeming een kans ge zien om te proberen de regering op eigen houtje ten val te bren gen. En het is hem bijna gelukt. Tallozen, die overigens heel goed begrijpen dat Beaverbrook meer wordt gedreven door sensatie-zucht en gekwetste ijdelheid dan door 't verlangen het nationale belang te dienen, vragen zich af of Stradhey inderdaad de man is die aan het hoofd van de Veiligheidsdiensten moet staan. Zij zeggen niet dat hij geen minister mag zijn, maar menen dat een man met zijn verleden niet Minister van Oorlog moet worden. De Amerikanen zijn veel bozer dan de meeste Engelsen. Strachey werd tweemaal in Amerika gearresteerd vóór 1939, omdat hij communist was. Maar Amerika lijdt aan een vrij ver gevorderde staat van hys terie, terwijl de BSigelsen zelfs na het proces Fuchs weigeren perso nen uit officiële betrekkingen te stoten, omdat hun buurman iemand kent die de „Daily Worker" (de Engelse „Waarheid") leest. Ondertussen blijft het vuurtje smeulen. De „Evening Standard" zal voorlopig af en toe voor nieuwe brandstof zorgen. Ondertussen wor den de geheime diensten zorgvuldig onder de loupe genomen. Mocht men nieuwe, belangrijke lekken ontdekken, dan volgt er een groot schandaal. Beaverbrook heeft in ieder geval de voldoening, dat hij bijna een regering ten val bracht tegen de zin van Churchill in. Als Churchill er maar ee- jgenblik aan had gedacht dat he. jgenblik voor nieuwe verkiezingen, gunstig is, waren Attlee, Strachey en de an dere leden van het Ministerie nu reeds afgetreden. „WEDEROPBOUW" heelt de strijd aangebonden met het hutje op de hei. Het is een leit, dat talloze woningzoekenden, telkens opnieuw teleurgesteld, er ten einde raad maar toe zijn overge gaan, zichzelf een woninkje te bouwen, waarvan asbest en boardkarton, tezamen gehouden door een vlechtwerk van dunne latjes, de hoofdbestanddelen uitmaken. Dat lijkt wel mooi, zegt „Weder opbouw", maar U moet niet ver geten, dat deze huisjes, die dikwijls nog 'n toilet, gas, waterleiding en electriciteit missen, toch al gauw vier- vijfduizend gulden kosten. En dat, terwijl zij het hoogstens tien, laten we veel zeggen: vijftien jaar zullen uithouden. Daarbij komt, dat de inhoud vèr onvoldoende is. Dit bezwaar klemt des te harder, daar in deze huisjes veelal jong-getrouwde paartjes een onderdak vinden, die binnen enkele jaren met hun kroost en zichzelf geen weg meer weten. En laten we nu eens stellen, dat over 'n jaar of zes de woningnood wat minder wordt. Dan staan die hokjes daar; ten halve uitgewoond zullen zij nog slechts aantrekkingskracht heb ben voor a-sociale gezinnen, 'n kankerplek in de maatschappij. Niet alle gemeentebesturen in Nederland staan afwijzend tegen over deze bouw in 't wilde weg. Begrijpelijk. Heel wat burgemees ters zijn werkelijk ten einde raad met de huisvestingzorgen van hun gemeentenaren. En dan wordt wel eens oogluikend de bouw va,, een zomerwoninkje toegestaan. Er is zelfs een dorp geweest, waar twee wethouders eigenhandig hebben geholpen bij het bouwen van wo ningen, die niet aan de eisen van de bouwverordening voldeden. „Flinke kerels", hebben de dorps- mensen gezegd. Inderdaad, voor hun bedoeling en hun doorzettings vermogen kunnen Ve respect heb ben; maar zouden deze wethouders er wel bij nagedacht hebben, dat zij eigenlijk bezig waren hun dorp een slechte dienst te bewijzen? „We rijn geholpen Ja, zij die erin trekken, zijn al te blij met hun eigen „home". Dat het er tocht, dat het er vochtig is, dat zij de „slaapkamer" slechts kunnen betreden door over het voeteneind van het ledikant naar binnen te klimmen, dat hebben ze er graag voor over. Hebt U 't ai eens slecht getroffen met in-wonen? Dan hebt U ook gezegd: „Alles liever dan dit...." Maar de mensen van We deropbouw weten nog niet, wat beter is We zullen 'ns wat cijfers geven, 'n Asbestwonlng kost f4.300.'n houten woning van 95 kubieke me ter f4.500.'n Houten huisje, dat wellicht de vijftien jaren vol maakt, komt op ongeveer f5.700.'n der gelijk huisje van 170 kubieke meter, dat 't bij goed onderhoud tot 20 jaar kan brengen, kost al gauw zevenduizend gulden. Maarrrrr al die dure centen, met zorg en pijn bijeengespaard, zijn dan ook na 'n jaar of vijftien onherroepelijk ver loren. Bki niet te vergeten de hoge kosten, die men heeft moeten be steden om z'n huizing bewoonbaar te houden. Wat dan wel? Twee honderd kubieke meter is wel het minimum voor een rede. lijke woning en dan nog voor een klein gezin. Zo'n woning kan op het ogenblik gebouwd worden voor f6.500.De onderhoudskosten zijn normaal; het kan in vijftig jaar worden afgeschreven. Op 'n derge lijke woning, omvattende een woonkamer, twee kleine slaapka mers, een keukentje en een schuur, kan hypotheek verkregen worden, iets dat op 'n weekendhuisje meest al niet mogelijk is. Indien met sub sidie gebouwd, vraagt dit huisje aan huur ongeveer f 4.p. week. „Denk niet", zegt Wederopbouw, „dat wij zulke stoffige sufferds zijn, die omwille van de ambtenarij onze landgenoten volgens papieren plan netjes willen laten lopen en hunke. ren. Indien men zoals wij da gelijks in aanraking komt met de ellende van de woningnood, dan zou men zo graag anders willen. We kunnen het ons volkomen voorstel len, dat de mensen clandestien gaan bouwen. Maar de dure. slechte krotten, die aan ongeduldige en wanhopige landgenoten worden aan. gesmeerd, zullen wij tot het uiter ste bestrijden." Er kunnen legaal op drie manieren huizen worden gebouwd. Ten eerste met volle rijkssteun, de woningen in de z.g. gesubsidieerde sector. Daarnaast is goedkope (Bou- ma!) woningbouw eveneens vol gens door de minister goedgekeurde plannen; de woningen in deze sec tor hebben aan een lagere over heidssubsidie voldoende, zodat de subsidie over een groot aantal wo ningen wordt uitgesmeerd. Bki ten slotte de vrije woningen, die aan 'n bepaald volume en bepaalde eisen moeten voldoen; voor deze wonnin gen is een bouwvergunning nodig. Dat het zo en niet anders moet gaan, komt door onze financiële po sitie tegenover het buitenland. We kunnen maar beperkt importeren! „Wederopbouw" is de eerste om te erkennen, dat de woningpositie een steeds zorgelijker karakter aan neemt. Niettemin meent het depar tement met alle lof voor veel goed-bedoeld initiatief een drin gende waarschuwing voor de z.g. wilde bouw niet achterwege te mo gen laten, O „VOETBALPOOLS VAAK EEN WELDAAD VOOR 'T GEZIN" De „Koninklijke Commissie voor Loterijproblemen en Weddenschap pen" in Engeland heeft over de houding van de Katholieken ten aanzien van weddenschappen en lo terijen een rapport gepubliceerd, opgesteld door de bisschop van Southwark, Mgr. Cyril Cowderoy, Kanunnik Thomas Fitzgerald, en een advocaat, Mr. Stanislaus Seuf- fert. Het rapport begint met er op te wijzen, dat wedden evenals het spelen om geld in zich niet ver keerd is, zelfs niet het spelen met een hoge inzet, onder voorwaarde echter, dat de spelers het zich ge makkelijk kunnen permitteren en het spel niet bedorven wordt door omstandigheden, die het ongeoor loofd maken. Ook handelt iemand naar de mening van Katholieke moralisten niet verkeerd, indien hij als speler of bookmaker zijn geld verdient. Wel toonde het rapport zich bezorgd over de morele geva ren, die met de honden-rennen in Engeland gepaard gaan, in het bij zonder in de grote steden, daar zjj een ongezonde atmosfeer scheppen. Het schijnt, dat de zielzorgers van de parochies in Engeland over het algemeen de ervaring hebben dat weddenschappen geen gevaar opleveren voor het ge zinsleven. De z.g. voetbalspools vormen zelfs een nationaal tijd verdrijf en zijn vaak een weldaad voor het gezin, daar zij het gezin 's avonds bijeenhouden en een ge zellige avond verschaffen. Het rapport steunde de idee van „bettings shops", dit zijn winkel tjes, waar men kan wedden, on der voorwaarden echter, dat er strenge controle zou worden uitge oefend evenals op bookmakers, die verplicht moesten worden hun pools te registreren. Ernstig waar schuwde de commissie tegen de bookmakers, die op straat de pool trachten af te sluiten. WEDEROPBOUW STRIJDT TEGEN SLECHTE, DURE WONINGEN. Wij laten U hier voor beelden zien van slechte en economisch niet verantwoorde woningbouw. Links boven: Houten woning van f5000.inhoud 150 M3, levensduur hoogstens 10 jaar. De kamerwanden zijn van board of bimscement-platen. Fundering ontbreekt Rechts boven: geverfd plaatijzeren „woning op wielen", van 60 M3 inhoud, met board binnenbetimmering. Afmeting 10 x 2,40 meter. Totaalkosten met schuur, afvoer en waterleiding f5.159.De levensduur is niet te bepalen. Links onder: Houten woning met eveneens een binnenbetimmering van boardplaat. De fun dering bestaat uit betonstiepen. De vloer is deels van tegels, deels van hout De inhoud is 110 M3, bouwkosten f2800.Levensduur maximum 10 jaar. Rechts onder: Houten woningen met rieten daken, die eerst f7.en thans f6.per week huur doen. Bouwkosten per stuk f5700. Waterleiding en stroom aanwezig. Levensduur bij goed onderhoud 15 jaar.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3