DE HERDER VAN DE BERGEN Bloemen toveren landgoed van gravin jacoba van Beieren tot lustoord De Tulpen,rallye-rijders in Noordholland BEDRIJFSAUTO'S op de R.A.I. 1-0 nederlaag Oostelijk elftal tegen N.-Hollandse 2e klassers Op Keukenhof thans geen jacht metten vogelen In de komende weken verwacht Lisse een ongekende belangstelling Tentoonstelling in ideale omgeving CëUt-Bove/l'Wtld, de Ztdtvcqe wees enét Te/ty&tiüfn Show van autobussen zeer belangrijk Nederlands fabrikaat Luxe bus voor Rome-reis RADIO Route-controle in Alkmaar De Beurs HOOFDPIJN? PAGINA 4 DONDERDAG 23 MAART 1950 •\\r' Op het voormalige landgoed van Jacoba van Beieren wordt men dikwijls getroffen door idyllische plekjes, waar het goed is te verblijven. Van onze redacteur LISSE bereidt zich voor op de komst van tienduizenden bezoekers. De bloembollenstreek ten zuiden van Haarlem heeft ieder voorjaar een enorme stroom van genieters der kleurenweelde te verwerken. Maar de komende maanden zullen er meer zijn dan ooit te voren, dank zij de nationale bloemen tentoonstelling op het natuur-reservaat „Keukenhof", waar de schoonheid van de eeuwenoude bomen, spiegelende vijvers en heesterbeplanting, gecombineerd wordt met de prachtige kleur schakeringen van tulpen, hyacinthen en narcissen. Minister Mansholt zal de tentoonstelling hedenmiddag openen. „Keuken hof" is gereed om landgenoten en gasten van over de grenzen te tonen waartoe het befaamde vakmanschap der bollenkwekers in staat is. met het schoffelen der paden en de aanleg der bloembedden; tim merlieden en electriciens werkten aan idyllische bloemenhuisjes, kortom er heerste nog een opwin ding die aan elk groot gebeuren vooraf gaat. Die opwinding had zich zij het in mindere mate meester gemaakt van de Lisser bevolking. Het is ook geen kleinigheid, gast heer te moeten zijn voor een paar honderdduizend bezoekers! Maar alles wat die bezoekers aan drukte „Keukenhof" ligt een kwartier gaans van Lisse. Jacoba van Beie ren, die haar laatste levensjaren sleet op de Teylingerbureht bij Sassenheim, vond in „Keukenhof haar jachtterrein en daaraan ont leent het landgoed zijn naam. Het bos leverde het wildbraad voor de grafelijke keuken en men kan zich voorstellen dat gravin Jacoba zeker zoveel genoegen beleefde aan het natuurschoon, als aan de jacht „metten vogelen". Want „Keukenhof' is mooi; 125 hectaren groot en thans voor een vijfde gedeelte omgetoverd m een lustoord. Twee dagen geleden was een legertje tuiniers nog bezig veroorzaken, weegt wel op tegen de voordelen die daaraan verbon den zijn! De tentoonstelling is georgani seerd door een stichting, gevormd door een aantal bollenkwekers. Het hoofddoel blijft: binnen- en buitenland de betekenis van de bloembollenteelt te propageren. En dat de zaken goed zijn aan gepakt, wordt ook bewezen door het feit dat „Keukenhof" de eer ste tien jaar voor een bloemen tentoonstelling in het lente-sei zoen is gehuurd van de eigenaar, graaf Van Lijnden. Met de vervoersmaatschappijen verkeren de onderhandelingen over extra service voor de reizi gers in vergevorderd stadium. Zij hebben alle medewerking toege zegd en reeds hebben de Spoor wegen beloofd dat op Zaterdagen en Zondagen de sneltreinen in Lisse zullen stoppen. De tentoonstelling is tot eind Mei geopend. Lang genoeg dus om iedere belangstellende leek en vakman de gelegenheid te geven tot een bezoek. Men zal er goed aan doen. dit bezoek niet onmiddellijk af te leggen, maar nog enkele weken te wachten totdat de tulpen in volle bloei staan. Wie dan naar Lisse gaat, verrijkt zijn kennis over een wereldvermaard Neder lands product, aan de schoonheid waarvan men zich op „Keuken- T-io?" jon VfVIlP Hedenmiddag heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen, de 28ste R.A.I.-tentoonstelling geopend. De R.A.I.-tentoonstelling zoals bekend is voor dit jaar in tweeën gesplitst: een tentoonstelling van bedrijfsautomobielen van 23 Maart tot en met 1 April, en een voor personenauto's tot 29 April. Bovendien is de mogelijkheid groot, dat in het najaar nog een aparte tentoonstelling op het gebied van rijwielen en motoren wordt gehouden. Op de bedrijfsautotentoonstelling zijn 66 merken geëxposerd, waarvan Amerika met 14, Duitsland met 14, Engeland met 19, Frankrijk met 8, Nederland met 5, Zweden met 2 en Italië, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije en Zwitserland elk met 1 Aan mededelingen van het bestuur van de Vereniging „De Rijwiel- en Automobieltentoonstelling" is over het vrachtauto, en busvervoer o.a. het volgende ontleend; De toeneming van het aandeel van de vrachtauto in de vervoersvoor ziening komt uiteraard tot uiting in de uitbreiding van het vrachtauto- park. In 1939 telde ons land 54.092 vracht- en bestelauto's, terwijl dit aantal in 1949, ondanks de gewel dige knauw die het Nederlandse vrachtautopark in de bezettingstijd had gekregen, was toegenomen tot 64.588. Vlak na de eerste wereld oorlog was de vrachtauto nog een curiositeit op de Nederlandse wegen. De groei van het vrachtautover keer is deels zeker te danken aan het vermogen van de vrachtauto om de goederen snel van huis tot huis te brengen en deels aan de aanpas sing van de vrachtauto aan de eisen die de vervoerde goederen stellen. Een van de opvallendste ver schijnselen van deze tentoonstelling is het opvoeren van het vermogen van de motoren met het doel de bedrijfsautomobielen sneller te ma ken. Daarnaast heeft de ervaring geleerd, dat motoren met een over schot aan vermogen een langere levensduur hebben. Ook het aantal zogenaamde stads- bestelwagens neemt steeds toe. De Nederlandse industrie is in deze catagorie met enige modellen ge komen, zoals de D.A.F. met zijn nieuwe 1 tons bestelwagen en de firma Beers met zijn „Handyvan". Deze „Handyvan" heeft een lage vloer, die het mogelijk maakt van de grond af zonder tussentrede op te stappen. Hierdoor is een zo groot mogelijke laadruimte bereikt. De motor is voor ingebouwd en ook dit heeft een extra grote laadruimte mogelijk gemaakt. Het meest sen sationele van de nieuwe „Beers- Handyvan" echter is de uitrol.bare „machinekamer". Dit principe is veel radicaler uitgevoerd dan de zogenaamde uitschuifbare motor, zoals reeds voor de oorlog werd toe gepast. Bij de „Handyvan" wordt niet alleen de motor vooruitgescho ven met versnellingsbak, maar ook de complete vooras met stuurin richting, benzinetank en accu. De Nederlandse industrie is voorts verschenen met de Nemo-bestelwa- gens, die gebouwd worden door de Nederlandse Motorrijtuigenfabriek. Opmerkelijk is op deze tentoonstel ling de terugkeer van de Duitse vrachtauto-industrie op de Neder landse markt. De Duitsers brengen de enige chassis met luchtgekoelde motoren, namelijk de Magirus, de Tempo, Volkswagen, Gutbrod en Wendax. Autobussen zijn in grote getale op de tentoonstelling vertegenwoor digd. De stand van de Carrosserie- fabrieken N.V. Verheul en N.V. Schelde brengt twee grote tegen stellingen: een 29 jaar oude autobus van de Gelderse Tramweg Maat schappij, die dienst deed op de lijn DoetinchemHengelo en de nieuw ste bus van deze Maatschappij, een reiswagen voor de N.V. Trans Euro pean Buslines, die binnenkort op Rome een busdienst opent. Deze luxueuze reiswagen heeft oen AEC- chassis en de carrosserie is gebouwd door de Fa. Verheul. In de bus zijn 30 verstelbare stoelen, een WC, een ijskast, een wastafel en een tele foonverbinding tussen de chauffeurs en de stewardess, die achterin haar domein heeft. De bus heeft een vliegtuiginterieur gekregen met alle comfort van dien. Opvallend is ook een reiswagen, waarvoor de carrosserie is gebouwd door de Fa. Jan Jongerius. Wie recht voor deze bus staat moet de indruk krijgen, die de „ontdekker" van het mon ster van Loch Ness zich van de kop van dit monster moet hebben voorgesteld. Hoog en breed en een bek met rijen grote tanden (de opengewerkte motorkap). In het algemeen kan worden ge zegd, dat bij de carrosseriebouw voor autobussen de gedachte voor het grootst mogelijke comfort over heerst. PRETTIG REIZEN Een advertentie in onze krant van vandaag vertelt onze lezers over de nieuwste aanwinst van Bak's Tours te Egmond Binnen, een nieu we touringcar, die plaats biedt aan 45 personen. De car is een lust voor het oog, van buiten smaakvol ge lakt. van binnen ruim,' met 45 fau teuils, bekleed met leer en pluche. Men zit er plezierig en men zit er ruim. De kap van de wagen kan op vier plaatsen open, er is ver warming, er is radio met een omroepinstallatie er is een ver lichting die te regelen is naar be lieven en bloemen in wandvaasjes vrolijken het toch al fleurige inte rieur nog eens extra op. Voor grote reizen maakt men gebruik van de bagageruimte onder de vloer. Kort om, Bak's Tours is een moderne, benijdenswaardige reiswagen rijker geworden, waarmee men de onder neming, die van '33 dateert, van harte succes kan wensen. Bestrijding iepenxiekte Tussen 1 April en 1 October is het verboden iepenhout te laten lig gen, opgestapeld te houden of te vervoeren, met uitzondering van: Hout met een doorsnede, kleiner dan 7 cm; geheel ontschorst hout en hout, dat onder water ligt. VRIJDAG 24 MAART HILVERSUM I, 402 m: 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 AVRO. 16.00 VARA. 19 30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.18 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws- en weerberichten; 8.18 Orgelspel. 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; (9.309.35 Wa terstanden); 10.00 „Thuis", causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gramo foonmuziek; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Alt en piano; 11.10 Voordracht; 11.30 Accord.orkest; 12.00 Dansmuz.; 12.33 Sportpraatje; 12.45 Gramo- foonmuz.; 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte muziek; 13.45 Gramofoonmuziek; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Muzikale causerie; 15.00 Boekbespreking; 15.20 Omroeporkest en soliste; 16.00 Gramofoonnjuziek; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Pianoduo; 17.20 Muzi kale 'causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.40 Harprecital; 19.00 „Denk om de bocht"; 19.15 Gramo foonmuziek 19.30 „Gelovige men sen" causerie; 19.45 „Een radio- krabbel; 19.55 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20.10 Cello en piano; 20.30 „Mensen aan het werk", klankbeeld; 21.00 Ver zoekprogramma (gr.pl,); 21.15 Ae- therforum; 21.55 Buitenlands over zicht- 22.10 Theaterorkest, koor en zangsolisten; 22.40 „Vandaag", cau serie; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Concertge bouworkest. HILVERSUM II, 298 m; 7.00 24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnas tiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Een'woord voor de dag; 8,00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gewijde mu ziek; 8.45 Gramofoonmuziek; 9.15 Voor de zieken- 9.30 Gramofoon muziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Marinierskapel; 11.30 Tenor en pia no; 12.00 Trio; 12.30 Mededelingen; 12.33 Metropole ork.- 13.00 Nieuws; 13.15 Volksliederen; '13.45 Zigeuner kwintet; 14.00 Gramofoonmuziek; 14.40 Voordracht; 15.00 Strijkkwar tet; 15.30 Gramofoonmuziek; 15,40 Voordracht; 16.00 Kamerkwartet; 16.30 Harpensemble; 17.00 Orgel concert; 17.30 Friese causerie; 17.45 „Herziening van het gevangenis wezen", causerie; 18.00 Kerktoren; 18.15 „Democratie en welvaart" causerie; 18.30 Voor de strijdkrach ten; 19.00 Nieuws; 19.15 Regerings uitzending; 19.35 Gramofoonmuziek; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Verzoekprogr. 20.30 „Haak in", radiowedstrijd; 21.00 Geestelijke lie deren: 21.30 „Is een vrije school met de Bijbel in Duitsland mogelijk", causerie; 21.45 radio philharmonisch orkest en solist- 22.45 Avondover denking; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. „Keukenhof" is rijk aan natuurschoon. De bezoekers van stelling zullen de bloeiende tulpen, hyacinthen en narcissen de nationale bloemententoon- in een ideale entourage zien. ALKMAAR Op 19 April zullen de naar schatting 300, w.o. 112 Buitenlandse, deelnemers aan de Tulpen RalIye-1950 in de loop van de morgen uit Friesland over de afsluitdijk Noordholland binnenrij den. De R.A.C.-West heeft de orga nisatie van de tocht voor dit rayon in handen en men deelde ons van deze zijde mede, dat de volgende route wordt genomen: Den Oever, Aartswoud. Oude Niedorp, Oud karspel, via de nieuwe weg door het Geestmerambacht tot het N.H. Kanaal; daar rechtsaf naar de spoorbrug te Schoorldam; vervol gens via de rechterzijde van het N.H. Kanaal naar Alkmaar waar via de Kanaalkade en Kaarsema- kersgraeht naar het Waagplein wordt gereden, waar in het Kleine Waaggebouw de laatste route-con- tröle plaats vindt, waarvoor be stuursleden van de RAC-West als officials zijn aangewezen Vervolgens gaan de den'""mers via Marktstraat. Nieuwesloot, St. Laurensstraat, Choorstraat en Rit sevoort naar de Kennemerstraat- weg, linea recta naar de finish in Noordwijk. Bij Velsen wordt een extra pont ingelegd en hebben de deelnemers bovendien voorrang. De eerste deelnemers kunnen omstreeks 11 uur op het Waagplein verwacht worden en het zal onge veer 5 uur duren vóór de laatste hier gepasseerd zal zijn. Er nemen enkele equipes uit Noord-Holland aan de Rallye deel; het zijn: Hed. de Vries en de heer Roos uit Alkmaar: de heer Kooy (Koor-Ta-" met de herpn K. Lan- gedijk en de Vries. Alkmaar; het trio Jan Moeyes, P. Groenhart en J. Blaauboer uit Heerhugowaard; het echtpaar Kokkes, Alkmaar, de heer P. Krom en mevr. Krom- Grondsma, Alkmaar en het equipe- Vingerling uit Heiloo. Naar wij vernamen zal V.V.V. Alcmaria door middel van enkele meisjes de deelnemers bij hun aan komst in Alkmaar een beschuitje met kaas aanbieden, terwijl de kaasdragers er met hun berries kaas zullen demonstreren. De RAC-West., die vorig jaar met 30 leden werd ongericht en thans 129 leden telt. heeft dit jaar nog een dagrit in de zomer en een avond-nachtrit in de herfst op het programma. AMSTERDAM, 22 Maart. Zag het er aanvankelijk naar uit, dat de markt een voortzetting te zien zou geven van de flauwe stemming der beide vorige dagen, al spoedig bleek dit niet het geval. De Indo nesische geldsanering schijnt ter beurze thans zo goed als verwerkt te zijn. Afwachten is het voor naamste wat in de vele commen taren op deze maatregelen te lezen staat. De sterk verlaagde koersen trokken vandaag wat kopers in de markt. Omvangrijk was de vraag wel niet, maar toch voldoende om de beurs een wat vriendelijker aan zien te geven dan Maandag en Dinsdag. De openingsverliezen der cultures, voor de voornaamste soorten variërend van 1 tot 3 pun ten, werden grotendeels ingehaald. Certificaten Deli wisten zelfs een kleine winst te boeken, Amsterdam Rubber en H.VA. sloten per saldo een fractie lager. Ook de Indo nesische bankaandelen waren van- laag iets beter gedisponeerd. In Ned. Ind. Handelsbank, die de laatste dagen geregeld pari noteren is gisteren voor f 72000.nominaal omgezet. Op de industriemarkt werd enige aandacht besteed aan certificaten Hoogovens, zonder dat het tot een open hoek kwam. Het nieuws van de uitbreiding kwam niet onver wacht en ook met een aandelen emissie had men reeds lange tijd rekening gehouden. De certificaten golden 174 tegen 1767» gisteren. Koninklijke Olie opende ruim 2 punten lager op 276, maar herstel den zich onmiddellijk. De slot- notering op 278 was een fractie lager dan gisteren. Unilevers, die gisteren een laagterecord van 212 hebben bereikt, openden vandaag vrij vast en sloten op 2141/». Verder werden in de industriële markt kléine verschillen naar beide zijden genoteerd, waarbij vooral voor de incourante soorten nog wat aan bod te verwerken was. De scheepvaartmarkt lag van daag niet ongunstig. De handel was weliswaar niet groot, doch de ondertoon was beter dan de vorige dagen. Rotterdamse Lk>yd deden 134 tegen 131 gisteren. De beleggingsmarkt was goed prijshoudend en vast voor inves teringscertificaten. In de Ameri kaanse markt vied vandaag even min iets opmerkelijks te consta teren. Gisteren zijn 714 certificaten verhandeld. Het agio met New- ■York werd iets lager geadviseerd op 5 a 6 procent. Prolongatie 2Ü procent Prins Bernhard naar de Jaarbeurs Z.K.H. Prins Bernhard, konink lijke commissaris van de Utrechtse Jaarbeurs zal Maandagochtend een bezoek brengen aan de Utrechtse Jaarbeurs. DE TAXI-CHAUFFEUR HAD PECH Inzake de overval op een taxi chauffeur te Havelte (zie ons blad van gisteren), vernemen wij nog, dat de chauffeur bebloed en wel bij een boerderij in de buurt aan klopte, waar alleen vrouwen in huis waren. Toen zij op zijn geklop een luikje in de deur openden en de man zagen, schrokken zij zo, dat een der vrouwen flauw viel en de anderen de deur niet durf den opendoen De man strompelde weer naar de straat waar het hem lukte een auto uit Groningen aan te houden. Telegrammen naar Nieuw Guinea Met ingang van 20 Maart 1950 gelden voor telegrammen naar Nederlands Nw-Guinea de nieuwe tarieven. De verzending van de telegrammen kan geschieden via Hollandradio, P.T.T. of via Im perial. Voorshands zijn op Neder lands Nieuw-Guinea de volgende kantoren bereikbaar: Biak, Digoel, Fakfak, Hollandia, Hollandiabasis, Jodom. Kokenao, Manokwarie, Merauke, Mindipatana, Sarmi, Se- roei cn Sorong. FEUILLETON HAROLD BELL WRIGHT De bergbewoner sprak: „Dat is de hond van Sam Wilson, die heeft zeker een vos opge jaagd." Het geluid stierf in de verte weg. De Oude Matt be gon met zijn verhaal. ,Onze heie familie woont in Il linois, en al zeg ik het zelf het is een goed soort zoals ge dat overal aantreft. Maar we waren met velen, en ik had er altijd wel zin in gehad om in een nieu we streek te gaan wonen, waar om zo te zeggen meer ruimte was en de grond niet zo duur, dus toen de vrouw en ik trouw den zijn we hier naar toe geko men. ik weet nog goed, dat we onze tent opsloegen aan de bron daar bij Jim Lane's huisje aan de andere kant van de Dewey Bald, ginder. Dat was nog voor dat Jim getrouwd was en hij had toen nog meer wilde haren dan de meesten. De dag daarop re den de vrouw en ik het Oude Pad op tot aan deze open plek kwamen en daar zijn we van toen af aan gebleven. „Zoals de meeste mensen, heb ben we onze voor en tegenspoed gehad, mijnheer, en soms zag het er wel naar uit of we niks als tegenspoed hadden, maar we kwamen vooruit en vorige herfst heb ik de Ranch daar beneden in de Schapenvallei er bij ge kocht. De jongen was toen net achttien en we dachten dat hij daar dan later wel een gezin zou stichten. Ik weet niét hoe dat nou zal gaan, maar er was nog een reden waarom we ze wilden ko pen, wat ge wel begrijpen zult als ik zo ver ben." Zoals ik gisteren al verteld heb er zijn nog vijf jongens ge weest. De oudste twee zouden nou volwassen zijn. Het meisje" zijn stem brak „het meisje was de derde, ze was twintig toen we haar daar ginder heb ben begraven. Dat wordt op de maar enig meisje was, geloof ik helft van de volgende maand vijftien jaar." „Iedereen zei, dat het een heel knappe meid was, en omdat ze dat we er nog meer van hielden dan van de jongens. Het werd dan ook een heel knappe jonge vrouw, sterk en vol pit, net als Sammy Lane. Voor de vrouw en voor mij is het net of onze doch ter terug is, als Sammy Lane er is en we hebben altijd gehoopt, dat zij en Grant in de ranch daar beneden zouden gaan wo nen, maar ik denk dat daar nou geen kans meer op is, nou dat Ollie Stewart zo'n mooie voor uitzichten heeft in de stad. In ieder geval heeft het niks uit te staan met wat ik u eigenlijk aan het vertellen ben. Ze scheen om geen enkele van de jongens in de buurt iets te geven, wat met de meeste meisjes toch wel het geval is, ze ging wel met hen mee en maakte plezier, maar daarmee uit. Het was net of ze liever bij haar broers of bij haar moeder of mij wou blijven. „Nou, op zekere dag toen we voor het vee door de heuvels moesten rijden daar ging ze dikwijls niet me mee ont moetten we ginder bij de lik- plaats voor de herten, daar in die grote, lage, open plek, een vreemdeling, die langs het Oude Pad kwam. Hij was zo knap, als ge maar ooit een man gezien hebt mijnheer, groot en voor naam, met haar aan de lichten kant en golvend en een grote snor, dezelfde kleur als zijn haar en als hij lachte, liet hij zijn mooie witte tanden zien. Ja hij was knap, vervloekt nog toe! en met zijn mooie stadse kleren en die gladde en makkelijke ma nier van praten en zich voor doen was het geen wonder, dat ze in hem viel. Dat deden wij allemaal. Ik dacht altijd: God heeft nooit een knapper lichaam voor een man geschapen. Nou weet ik, dat er geen gemener hart in de hel is dan wat er in datzelfde mooie lichaam zat. En daar trek ik me erg veel van aan mijnheer Howitt. „Zoals ik al zei, ons meisje leek veel op Sammy Lane, en wat het uiterlijk betreft kon ze zich gerust met hem meten. Ik dacht altijd, als ik ze samen zag: zou er wel ooit zo'n knap stel ge weest zijn. Ik zal u zijn naam niet zeggen, dat heeft geen zin, meen ik. Ik zou wel eens 'n fat soenlijke man kunnen zijn, die dezelfde naam droeg. Hij was zo'n soort tekenartist en hii zei, dat hij naar de heuvels gekomen was om te schilderen." Een gesmoorde uitroep ont snapte de luisteraar. Matthews merkte het niet en ging verder: „Hij maakte dan ook heel wat schilderijen en wij vonden ze erg prachtig, al had den we niet veel verstand van dergelijke dingen. Er was er een heel groot, dat hij van Maggie IN HET LICHT VAN FELLE SCHIJNWERPERS (Van onze speciale verslaggever) ZAANDAM. Wel zes- of zevenmaal verstomde het geroeze moes van het xevenduixend man sterke publiek toen stormloop na stormloop van de Westelijken op het doel van de Oostelijke keeper Koers werd ondernomen. Dat was in het allerlaatste kwartier van de wedstrijd Noord-HollandOostelijk elftal, gisteravond gespeeld op het verlichte ZFC-terrein te Zaandam, als laatste oefenwedstrijd van de Oostelijken voor de match tegen Noord-Frankrijk. Maar steeds stelde het toeval of de perfecte techniek van de Oostelijke achterhoede het gespannen verwachten van het publiek teleur. Twee doelpunten xouden voor de Noordhollanders trouwens wel wat al te grote triomph betekend hebben. Het bleef bij de éne hoekschop, door de snel reagerende Alcmaria-speler Schmidt afgevuurd in het hart van de doelmond. was het spel na de rust hervat of de sterke rechtsbinnen Moddejonge van Enschede werd in de armen van twee EHBO-mensen de kleedkamer binnengedragen. Van het spel der Oostelijken niet temin alle goeds. Hun techniek, 'n begrijpen van eikaars bedoelingen, kunnen een lesje zijn voor de Noordhollanders, die met minder routine, minder samenhang, maar met taai volgehouden aanvalspa- raatheid de wedstrijd uitspeelden. Er zat vaart in het spel; al direct na de aftrap toen een montere Oos telijke voorhoede de witte bal recht naar het doel dreef. Maar wie die glorieuze inzet wilde zien als een geslaagde overrompeling schoot naast de werkelijkheid. Er stonden hier twee zelfbewuste elftallen te genover elkaar. Vliegend snel flitste het witte le der over het hel verlichte veld en door de donkere lucht daarboven. Het werd een prachtige strijd waar in van de spelers het uiterste aan concentratie en aan snelheid van handelen werd gevegd. Er verdwe nen ballen, hoog over en ver achter het doel. Corners, feilloos voor de doelmond gebracht. Waarom zou er geen goal van kunnen komen? Maar neen, dat zou nog duren tot enkele minuten voor de rust, en tevoren zou er nog een hele tijd van slap heen en weer geschiet moeten ko men voor er een corner succes op leverde. De lont daarvoor werd! aangestoken door de Westelijke linkshalf Kok en de kogel werd af gevuurd door de prima spelende Schmidt van Alcmaria 10. Met het vuur in de schoenen zet ten de Oostelijken na de rust de aanval weer in, vast besloten een gelijk spel te forceren maar gelei delijk aan dreven de Noordhollan- ders hen in de verdediging. Zij kon den evenmin de touwen van het net bereiken en het bleef bij één doel punt. Wat zat ze dwars, die Oostelijke elf, die toch samengesteld zijn uit clubs die boven aan de ranglijst prijken -van de 1ste klasse in hun district? Wat het 't bedriegelijke gevoel van „we kunnen het toch wel af tegen dat samenraapsel van Westelijke tweede klassers". of was het 't onverwachte uitvallen van twee van hun beste spelers? Een kwartier na de aanvang na melijk, strompelde hun aanvoerder, de linksback Klaver van Enschede- se Boys, het veld af en nauwelijks maakte, dat ze natuurlijk was alsof het leefde. Hij zat haar al tijd te tekenen dan weer zus en dan weer zo, en hij had een hele boel kleine tekeningen, die niet veel te betekenen hadden, en die hij nooit afmaakte. Maar de hele zomer werkte hij aan dat grote. Het was echt mooi, zij stond daar bij de ranchbron met een bekei; water in haar hand en ze lachte alsof ze u een dronk water aanbood." Het was goed, dat de avond gevallen was. Bij de woorden van de Oude Matt kromp de vreem deling ineen in zijn stoel, met opgeheven handen als om een dodelijke slag af te wenden. Hij bracht een keelgeluid voort, als of hij wilde roepen, maar het niet kon van afschuw of vrees. Het duister verborg echter zijn gezicht en de bergbewoner wiens geest bezig was met zijn ver haal, merkte het niet. ,Hij nam een oud huisje aan de voet van de heuvel, waar nu de schapenkraal is, en maakte het in orde om er in te werken. Het huisje was gebouwd door de oude Dewey, waar de berg naar genoemd is. Daar beneden schilderde hij dat grote schilde rij van haar, staande bij de grote bron. We dachten er nooit geen kwaad van dat ze zo dikwijls bij hem was. Wordt vervolgd Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. 45 ct. Mijnhardt Hoofdpijntabletten. 75 ct. t

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4