Hoe is onze houding tegenover de Communistische Partij? I I I I I Een speciaal Zuivelfonds Minister In 't Veld verdedigt zijn beleid Economische éénwording Van Alle Dag DE HONGERSNOOD DREIGT VOOR MILLIOENEN tm m •UWE TOURINGCAR URINGSCARBEDRIJF )e krant tun je niet missen! Zullen wij toch weer te laat zijn? En toch zijn wij bekrompen Naar wij vernemen Het voorlopig Nederlands Elftal Heffingen op melk en boter Vergadering Eerste Kamer Nog steeds graanleveranties aan Rusland Programma van de kampioens competitie Te snel bouw-tempo moet worden vermeden Prins Bernhard naar Philadelphia von West-Europa verloopt traag Nu Carton de Wiart DONDERDAG 23 MAART 1950 kennis maakte met r de luxueuse en smaakvolle renal echter door de heer- luteuils en schitterende ve- zelfs bij de langste afstanden vermoeidheid te voelen is. al Uw tochten eerst in lichtingen bij MEN Tel. 405—K 2206 FABRIEK DE V ALK WEESP NKEN. Breed 20, Hoorn de Uranü ,n_ ir één vraag. Maar ïo zijn er millioenen Nederlanders stellen het antwoord: het staat wel in oud en jong elke dag naar de at nieuws in, afleiding, onlspan- irdigheden. Uw krant is altijd at er bijna 2 3/4 millioen Neder- bonnementen bestaan? s kan verbazen, is, dat al dat ;chrijven, al dat drukken, al dat lezorgen, maar zó weinig kost! er kost meestal meer dan een t n (Slot) EEN VERBOD zou de communisten officieel uit de Kamer doen verdwijnen. Geen obstructie dus, maar behalve dat dr. Korten- horst bij de jongste rel bewezen heeft dat er ook nog wel andere middelen zijn om dit kwaad in de kiem te smoren, staat daar tegenover, dat hun stemmen dan toch aan een andere partij, zeer waarschijnlijk de P.v.d.A„ niet ten goede maar ten kwade zouden moeten komen. Deze partij, nu tegenover de Communisten staande, zou naar links kunnen worden getrok ken en hetzelfde geldt voor het N.V.V. bij opheffing van de E.V.C. Maar, zo zullen de vragenstellers tegenwerpen, ook „De Waarheid", die nu maar iedere dag haar gif vrijuit rondstrooit, kan dan ver boden worden. Inderdaad, maar men kent de communisten toch wel heel slecht, wanneer men zou menen dat zij dan met de handen in de schoot zouden gaan zitten, Er zou natuurlijk direct een ille gale „Waarheid" opduiken en zelfs niet-communisten zouden die wil len lezen omdat het verbodene nu eenmaal een speciale aantrekkelijk heid heeft. De communist Schaiker heeft de afgelopen week in de Eerste Kamer de democratische krachten uitge daagd. Hij heeft met voorbeelden trachten aan te tonen, dat het communisme wei degelijk vat op de massa heeft. Laat ons die hand schoen opnemen. Blijft nog over hun vraag of op een fataal ogenblik weer niet zal blijken, dat wij toch weer te laat zijn geweest. Laten wij ons andermaal afslachten? Plaatsen wij tegenover deze vraag de maatrege len, die reeds getroffen zijn en die binnenkort getroffen zullen worden. In internationaal opzicht is de toestand radicaal anders dan in Mei 1940, Toen kon Hitier ieder land afzonderlijk te lijf gaan hij kon zelfs menen dat machtige De Kath. Uitgeverij „Fax" heeft dezer dagen op het eigenaardig verschijnsel gewezen, dat bijv. Dr. Ritter in zijn Zondagse boekbe spreking voor de Avro, nog nooit een katholiek boek van een katho lieke uitgever heeft besproken, ter wijl bijv. in het boekenuurtje van de K.R.O. herhaaldelijk boeken van niet kath. auteurs van z.g. neu trale uitgeverijen behandeld wor den. Dr. Ritter, die men overigens moeilijk van benepenheid of anti katholieke neigingen zou kunnen beschuldigen, heeft op deze be schuldiging geantwoord op een 'Wflze, welke we maar niet als hau tain, maar toch wel als typisch vrijzinnig zouden kunnen kwalifi ceren. Want htt was w<. r het be kende vrijzinnige argument, waar mee van die zijde bijv. ook altijd het uitsluitend benoemen van vrij zinnigen en het passeren van ka tholieken, werd verdedigd. Immers met grote ernst en we nemon on middellijk aan, dat Dr. Ritter het ook meende, antwoordde hij op deze beschuldiging, dat hij nooit kijkt, wie de schrijver is of dc uitgever is van het oek, dat door hem voor de microfoon wordt besproken, maar alleen of het boek werkelijk van zulk een gehalte is, dat het voor een bespreking voor de radio in aanmerking komt. Welk antwoord dus betekent, zo als „De Nieuwe Eleuw" deze week zeer juist opmerkte, dat kath. auteurs, die bij katholieke uitgeve- ryen hun oeuvre publiceren, nooit iets bijzonders het licht doen zien. De Nieuwe Eeuw noemt dan een serie kath. schrijvers van naam, die tot de beste auteurs Ir de lande gerekend kunnen worden en die hun boeken uitgaven bij kath. uit geverijen. Maar volgens Dr. Ritter is dit toch eigenlijk allemaal maar prullaria, waarvan het kennis ne men door een zo bekend recensent als Dr. Ritter, niet de moeite waard is. Van bekrompenheid gesproken. Het verschijnsel, dat hier nu op literair terrein naar voren komt, staat overigens allerminst op zich zelf. Wy katholieken hebben wel de naam van onverdraagzaam te zijn, aan hokjeszetterij te doen, waar tegen dan zo scherp afsteekt de liberale vrijzinnigheid, die met een breed gebaar de mantel der ver draagzaamheid erve - iedereen uit strekt, maar d-e werkelijkheid is vaak zo geheel anders. Wij zouden zonder gevaar voor een ernstige betwisting veel eer de stelling kunnen verdedigen, dat er moeilijk een bevolkingsgroep, al thans in ons land (de verhoudingen elders kunnen we minder goed be oordelen) welke zo weinig exclu sief is, als juist de katholieke. Kijk maar eens in de adverten ties van onze dagbladen. Als er een vooraanstaande kath. persoonlijk, heid sterft, men kan er zeker van zijn, dat men een overlijdensadver tentie vindt, in de dagbladen van de meest uiteenlopende richting. Maar zie nu eens de overlijdens advertenties van een bekende per- soonlU'khid uit het vrijzinnige kamp. Het behoort tot de grote uit. zonderingen, wanneer men dan een advertentie in de kath. bladen akn- treft. Zo zouden we tal van voorbeel den kunnen aanhalen. Het bekende „catholica non le- guntur"bevestigt ook een zelfde mentaliteit in niet-kath. kringen, WD katholieken hebben de naam van bekrompen, sectarisch te zyn, maar de daden op dit gebied vindt men juist daar, waar men ons deze dingen naar het hoofd gboit. En het is zelfs zo erg, dat men het zelf niet eens meer merkt, of met allerlei sofismen' zoals Dr. Ritter deed '-D do beschuldiging van Pax, deze eigen bekrompen en sec- tarische houding verdedigt. J. H. landen zich buiten de oorlog wil den houden. Thans is daar het Atlantisch Pact; een nieuwe vij and weet daf hij de héle wereld tegenover zich zal vinden. In het zelfde kader stromen thans de nieuwste Amerikaanse wapens naar Europa en ook naar Nederland. De Eerste Kamer verleende de afge lopen week hieraan mede haar sanctie. Wat de binnenlandse ver houdingen betreft is het reeds ge ruime tijd zo, dat de communis tische Kamerleden van het werk in de belangrijke vaste commissies zijn uitgesloten, ZD kunnen uit dien hoofde dus geen inlichtingen ont vangen over legeraangelegenheden, internationale handelsbesprekingen e.d. Op de Binnenlandse Veilig heidsdienst wordt nogal, eens cri- tiek uitgeoefend, maar wij hebben reeds eerder betoogd, dat. het o.i. noodzakelijk is om in deze tijd over een dienst te beschikken, die de vyfde colonne in het oog houdt. Toch bleef er tot voor kort bD dit alles een leemte, het gebrek aan een doelmatige organisatie voor het geval maatregelen zouden moeten worden getroffen, die de vragenstellers zich al in een eerder stadium wensten. Om hierin te voorzien hebben de fractievoorzit ters van de vüf grote partijen met professor Romme voorop op 4 Mei 194B een initiatief wetsvoorstel in gediend, dat aanvaard zijnde een nieuwe artikel aan de Grondwet heeft toegevoegd, n.i, art. 196. Dit artikel maakt het mogelijk om in bijzondere omstandigheden de be voegdheden van het burgerlijk ge zag te doen overgaan op andere organen van burgerlijk gezag. Wat dit in feite betékent kan het beste blijken uit het wetsontwerp dat onlangs bD de Kamer aanhangig werd gemaakt en dat een uitwer king bevat van het nieuwe Grond wetsartikel. Dit ontwerp tot wet verheven zijnde geeft de minister van Binnenlandse Zaken de be voegdheid om zonodig de „toestand van verhoogde waakzaamheid" af te kondigen, daarnaast kent de wet de „burgerlijke uitzonderingstoe stand", voor de afkondiging hiervan is echter de goedkeuring van de Staten-Generaal noodzakelijk. Het nut van deze wet is dat eerder en beter kan worden ingegrepen. De k.1 werd gisteren te Den Haag een luchtvaartovereenkomst onderte kend tussen de regeringen van IJsland en Nederland is het Panamese s.s. Cygnet", dat verleden week Dinsdag bii Terschelling on een mijn liep. door de sleepboten Holland en Oceaan van de N.V. Scheepvaartmij G. Doeksen Zonen te West-Ter schelling op sleeptouw genomen naar Immingham, waar het schip wordt gerepareerd heeft de Nederlandse glazenier Joep Nicolas te New York twaalf gebrandschilderde ramen vervaar digd voor de liefdadigheidsver eniging „Kinderstad". Ze hebben 80.000 dollar gekost is de sectie wolindustrie van het Rijksbureau'voor Textiel overge plaatst van Tilburg naar Scheve- ningen. Seinpostduin 18 heeft een aantal wereldfedera- Hsten onder voorzitterschap van nrof. mr. C. W. de Vries zich tot de minister van binnenlandse za ken gewend. Zil willen een „na tionale afzonderliike kieswet", waardoor verkiezing van 10 afge vaardigden voor de conferentie van wereldfederalisten te Genève mogelijk zal zijn bevoegdheden tot dan toe aan de militairen voorbehouden, worden nu in handen gelegd van centrale burgerlijke autoriteiten; dat kun nen de commissarissen van de pro vincie-, dat kunnen ook speciale regeringscommissarissen zyn. De bevoegdheden van deze auto riteiten zDn zeer groot. Zij kunnen personen interneren, die onder ver denking staan, vergaderingen ver bieden, de avondklok invoeren, de drukpersvrijheid beperken enz. En nu zal het de vragenstellers mis schien verwonderen, dat tegen deze maatregelen, toch ook nog weer allerlei bedenkingen worden ge opperd. WD komen hierop te zijner tijd nog wel eens terug, omdat ook wij van mening zDn dat de trage diën van na de bevrijding zoveel mogelijk zouden moeten worden voorkomen. BD de beoordeling van deze wets ontwerpen zal echter altijd voorop moeten staan, dat het in de ge vallen die de wet noemt, al bittere ernst is geworden. Dan is de vij and in aantocht, dan zijn wij in de fase, waarin, wij met de vragen stellers van oordeel zy'n, dat niet andermaal te laat mag worden in gegrepen. De samenstelling van het voorl. Ned. voetbalelftal, dat Woensdag 29 Maart a.s. in het Feyenoordstadion te Rotterdam als voorbereiding voor de wed- sti'Dd België-Nederland tegen de Eng. tweede divisieclub Brent ford speelt, is als volgt: Doel: Kraak (Stormvogels) Achter: Potharst (Ajax) en v. d. Sluys (B.V.V.) Midden: v. d. Hoeven (Ajax), Terlouw fH.jjTll) en Stoffelen Voor'; Schrumpf (S.V.V.), La- kenberg (Blauw Wit), Roosen burg (Sneek), Ry'vers (N.A.C.) en Clavan (A.D.O.) Reserves: Saris (B.V.V.)Huy- bregts (B.V.V.) Van der Hart (Ajax), Steenbergen (Feyen- oord) en Drager (Ajax). Dit is dus hetzelfde elftal, dat in New Castle tegen Engeland B speelde. Tal van verbouwingen waren noodzakelijk, om hetm.s. Oranje van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" weer in voor oorlogse glorie te herstellen. Als laatste phase in de reeks van verbouwingen is een nieuw stuk aan de achtersteven bevestigd. Hangende in takels wordt het 215.000 kg wegende gevaarte op de plaats van bestemming gebracht. Als onderdeel van het Land- bouw-Egalisatiefonds is een spe ciaal Zuivelfonds gevormd. De gelden uit dit fonds, dat ter be schikking van het Bedrijfschap voor Zuivel zal blijven, zijn be- steiifd om eventuele verliezen bij export van zuivel- en melkpro ducten door het In- en Verkoop bureau voor Zuivel te dekken. Dit bureau zal in tijden van overschotten zuivel- en melkpro ducten, behalve gecondenseerde melk, uit de markt nemen om te voorkomen, dat de opbrengst van de melk ver beneden de vastge stelde richtprijs zal blijven. Even tueel zal in plaats van overname door het bureau toeslag bij uit voer worden gegeven. Voorts zal het fonds worden aangewend voor uitgaven, die verband houden met toeslagen op consumptiemelk. Een in Januari ingestelde regeling voor consumptiemelk is thans vervallen. Voor gecondenseerde melk is nog geen regeling vast-/ gesteld. VERSCHRIKKELIJKE TOESTANDEN IN CHINA Dé officiële radio-omroep en het nieuwsbureau der Chinese communisten geven steeds meer berichten over de verschrikkelij ke toestanden, die in sommige provincies heersen, waardoor millioenen Chinezen met hon gersnood worden bedreigd. In gewoonlijk betrouwbare kringen te Hongkong werd ge zegd, dat de communistische re gering onderhandelde met Siam over rijstleveranties. Tot dus ver echter waren beide landen het nog niet eens geworden over een betalingsregeling. De Chine zen, zo werd verklaard, wilden met goederen betalen, terwijl daarentegen Siam Amerikaanse dollars wenste voor zyn rijst. In Hongkong aangekomen reizi- ers uit Noord-China beweren, „at de communisten meel bly- ven zenden naar de Sowjet Unie. Brieven aan missies, zendingen Generaal Omar Bradley, voor zitter van de Amerikaanse Ver. Chefs van Staven, die 't Noord- Atlantisch Militaire Comité bijeen heeft geroepen voor een vergadering op 28 Maart a.s. in Den Haag. PROF. BEAUFORT ZESTIC |AAR Prof. dr. L. J. C. Beaufort O.F.M. buitengewoon hoogleraar in het volkerenrecht aan de R.K. Univer siteit te NDmegen en tevens lid van menige staatscommissie op volken kundig gebied, hoopt 24 Maart a.s. speur, te worden. VOETBAL In een te Amsterdam gehouden vergadering hebben afgevaardigden der kampioensclubs samen met be stuursleden van de K.N.V.B. het volgende programma opgesteld voor de kampioenscompetitie van de eerste klasse: Zondag 2 April: MauritsBlauw Wit; AjaxHeerenveen. Maandag 10 April (2e Paasdag): HeerenveenEnschedese Boys; Zuid IMaurits. Zondag 23 April: Blauw Wit—Zuid I; Enschedese BoysAjax; Hee renveenMaurits. Zondag 30 April: AjaxBlauw Wit; Maurits—Zuid I; Enschedese Boys —Heerenveen. Zondag 7 Mei: HeerenveenAjax; Blauw WitMaurits; Zuid IEn schedese Boys. Zondag 14 Mei: Zuid IAjax; Blauw WitHeerenveen; Ensche dese BoysMaurits. Donderdag 18 Mei (Hemelvaarts dag): HeerenveenZuid I; Mau ritsEnschedese Boys. Zondag 21 Mei: Zuid IHeeren veen; AjaxMaurits; Enschedese BoysBlauw Wit. Zaterdag 27 Mei: Blauw WitAjax. Maandag 29 Mei (2e Pinksterdag): Enschedese BoysZuid I; Maurits Heerenveen. Zaterdag 3 Juni: AjaxEnschedese Boys. Zondag 4 Juni: Zuid IBlauw Wit. Zaterdag 10 Juni (voorlopig): Blauw WitEnschedese Boys. Zondag 18 Juni: Heerenveen Blauw Wit; MauritsAjax. Zaterdag 24 Juni: AjaxZuid I; voor Zuid I speelt P.S.V. of Lim- burgia. Utrechts elftal- Ned. Jeugdelftal: 11 Gisteravond speelde het Neder landse Jeugdelftal in het Utrechtse stadion een oefenwedstrDd tegen het Utrechts elftal Het einde kwam met 11. BD het jeugdelftal waren de beste spelers Louwers (Noad), Ver munt (R.B.C.), Klaassen (V.V.V.) en Metselaar (Alkmaarse Boys). (Van onze parlementaire redacteur) „Ben ik te optimistisch?", dat was de vraag, die minister In 't Veld zich gisteren in de Eerste Kamer stelde. Zijn partijgenoot Woudenberg had zulks de avond tevoren in zijn rede laten door schemeren, Een openbaar gewetensonderzoek deed de bewinds man tot de conclusie komen, dat dit zeker niet het geval was. In het land had hij steeds verteld, dat de woningnood eerst in 1965 zou zijn opgeheven. Was dat een optimistisch geluid? Men had wel het tegendeel beweerd. Indien voldoende voorrang werd gegeven aan kleine en duplexwoningen, zouden wij wel licht vijf jaar eerder uit de misère kunnen raken, maar ook een dergelijke verwachting had nog niemand het hart van vreugde doen opspringen. Bleef slechts over dat hij mis schien nog pessimistischer had moe ten zijn. En nu was het zeker niet uitgesloten, dat de practDk bij het papier zou ten achter blijven. Er waren nu al gemeenten, die hun toewijzing nauwelijks konden ver werken. Naar die gemeenten ging dan ook nogmaals zijn aanmaning uit om toch minstens drie jaar vooruit te zien. Maar deze onbere kenbare factor verder terzijde la tend, bleef de minister erbij, dat hij toch ook niet pessimistischer behoefde te zijn. Bij zijn bereke ningen van de woningnood was hD niet alleen op de cDfers van ande ren afgegaan, hij had ook zelf zijn berekeningen gemaakt, berekenin. gen, die de Kamer omstandig wer den medegedeeld en die de indruk hielpen versterken, dat deze minis ter zijn zaken kent. De bewinds man herinnerde er voorts aan. dat hij enige tijd geleden aan de over- zDde van het Binnenhof juist van een te groot optimisme was ver dacht. Maar hier had inmiddels zelfs de pracfijk al het antwoord gegeven. en andere organisatiés, die uit China zijn gesmokkeld, geven een verre van rooskleurig beeld van de toestanden in sommige gebieden,. Een missionaris ver telde, dat in brieven, die hij on langs had ontvangen, geschreven werd, dat velen in de rijke zui delijke provincie Kiangsi zelf moord pleegden omdat de com munistische autoriteiten beslag gelegd hadden op hun gehele graanvoorraad. Boeren in Zuid- Anhwei zouden met opzet hun velden onder laten lopen, omdat zii het als zinloos beschouwden graan te verbouwen, dat toch maar door de belasting-ontvan gers werd weggehaald. Duizen den zouden uit Sjantoeng naar het noorden trekken in de hoop voedsel en werk in Mandsjoeriie te vinden. In Hoenan zouden de boeren rijst, bestemd voor de uitzaai, moeten consumeren. Volgens genoemde missionaris nam in geheel China de onrust als gevolg van de „verschrikke lijke" toestanden snel toe. „Allerzielen" verboden te Beverwijk De burgemeester van Beverwyk heeft de opvoering van het toneel stuk van Herman Heyermans „Allerzielen" verboden. Dit stuk is in studie genomen door een ama teur-toneelgezelschap en de burge meester van Beverwijk meent, dat de strekking van dit spel. be ledigend geacht moet worden voor een deel van de burgerij. TER OPENING VAN DE HOLLAND-FAIR Z. K. H. prins Bernhard heeft gisteren in zijn perconferentie meegedeeld, dat hD op 5 Maart in Philadelphia de Holland Fair, de grote Nederlandse, export tentoonstelling zal openen. Deze tentoonstelling wordt gehouden in de warenhuizen van het Gim- bel-concern en vormt een onder deel van de Nederlandse export bevordering. De directeur van het concern, de heer Kaufmann, nodigde de prins tydens zDn bezoek aan de Ver. Staten hiertoe uit. De mi nisterraad hechtte er Maandag zijn goedkeuring aan, dat de prins deze opening verricht. 1 Jshockey CANADA WERELDKAMPIOEN LONDEN, 22 Maart. Door een 31 overwinning op Zweden heeft Canada het wereldkampioenschap ijshockey gewonnen. In de eindronde van het inter nationaal ijshockey-tournooi heeft Zwitserland met 10—3 van Groot- Brittannië gewonnen. Hiermee heeft Zwitserland de titel van kampioen van Europa be haald. De wedstrDd BelgiëNederland werd door onze landgenoten met 42 verloren. De eindstand luidt: 1. Canada 10 punten; 2. Ver. Staten 8 punten; 3. Zwitserland 6 punten; 4. Groot- Brittannië 4 punten; 5. Zweden 2 punten; 6. Noorwegen 0 punten; 7. België; 8. Nederland; 9, Frank rijk. Voor '48 waren 30.000 nieuwe wo ningen geraamd, bet waren er 36.000 geworden. In '49 had de bouw de raming met 7.000 wonin gen overschreden. Voor dit jaar was de schatting 40000. maar het zouden er waarsehünlijk 45.000 worden. Mocht hjj dan, uitgaande van deze cijfers, niet met reden ver wachten, dat hij over twee jaar het maximum van 55.000 nlejiwe wo ningen per jaar zou hebben be reikt? Een andere belangrijke vraag was of dit maximum nog niet zou kunnen worden opgevoerd. De avond tevoren had de heer Schip per (a.r.) het zo gesteld, dat het hier om twee kwaden ging. Het ge. vaar van een massale werkloosheid schepen. in de bouwvakken, dat door een verhoogde inspanning werd opge roepen was zeker niet aantrekke lijk. maar anderzijds was de wo ningnood niet enkel een maat schappelijk maar ook een zedelijk kwaad. De minister maakte in zDn antwoord duidelijk, dat hier in fei te toch niet te kiezen viel. Zou hij het na te streven maximum op 70 a 80.000 woningen per jaar stellen, dan was de markt al in '60 volledig verzadigd. Gevolg zou zijn dat dan een derde van de bouwvakarbeiders reeds werkloos werd. Maar er was meer. Het ging niet enkel om de bouwvakarbeiders, ook in de neven, industrieën zou grote werkloosheid optreden. Belangrijke investeringen zouden waardeloos worden. Met des te meer klem beval de minister daarom nog eens de synthese aan, zoals hij die zich had gedacht. Er moesten nu vooral kleine en du plexwoningen gebouwd worden en in een later stadium komen dan de oud geworden mensen naar de kleine en de inmiddels uitgebreide gezinnen naar de grotere woningen. Het plan-Bouma had de minister vooral willen benutten om de drang naar verlaging van de bouwkosten te stimuleren. En die drang was er dan ook gekomen, met als voorlo pig resultaat 1300 nieuwe woningen in 12 gemeenten. Inmiddels werd naarstig gestudeerd om ook nog op anderP wijze tot verlaging van de bouwkosten te komen. De mi nister wond er geen doekjes om, dat zijn voorkeur naar dé woning- wetbouw bleef uitgaan. In een „coalitiekabinet" kon men echter niet volledig zijn eigen zin doen en dus kwam ook de particuliere bouw aan bod. Tegen excessen diende vanzelfsprekend gewaakt te wor den. Venlo's burgemeester, de heer Berger, kreeg te horen, dat zD die stellig recht hebben op herbouw, geen vertraging van de wet op de „Materiële Oorlogsschaden" behoef, den te duchten, twDfelgevallen dienden echter nader te worden be keken Daar viel niet aan te ontko men. Wel bleef de minister bD zijn toezegging, dat hij de vraag nieuw bouw of herbouw royaal zou beoor delen. Na enig repliek werd de begro ting z.h:s, aanvaard. Telegrammen aan milifairen op weg naar huis Met de Nederlandse troepen, die met het Panamese troepenschip Fairsea en het Italiaanse troepen schip Castelbianco worden ver voerd, kunnen radiobrieftel.egram men worden gewisseld via het Nederlandse kuststation Sdheve- ningen-radio tegen hetzelfde tarief als in het verkeer met Nederlandse 's-GRAVENHAGE, 23 Maarf. Delegaties van acht nationale comité's van de Internationale Kamer van Koophandel (waar onder Nederland) hebben vandaag een gemeenschappelijke ver klaring gepubliceerd, waarin zij uitdrukking geven aan hun teleurstelling over de naar hun mening onvoldoende voortgang in de richting van een meer geünificeerde West-Europese eco nomie. Alhoewel erkend moet worden dat in betrekkelijk korte tijd reeds een niet onbelangrijke mate van samenwerking is bereikt, wordt er in de verklaring op gewezen, dat het van het grootste belang is de aan de gang zijnde ontwikkeling te be spoedigen. Bewegingsvrijheid voor per sonen, goederen en kapitaal door geheel West-Europa dient niet te worden gezien als een veraf ge legen doel, doch als een aange legenheid van het allerhoogste belang, waaraan thans voorrang moet worden verleend. De delegaties der acht landen zijn het er over eens, dat in de allernaaste toekomst twee be- langrpke stappen dienen te worden gedaan, namelyk de in stelling van een Europese beta- lings-unie en de volledige af schaffing van kwantitatieve be perkingen in de inter-europese handel. Verklaard wordt dat, om de integratie te bereiken, even eens nodig is, dat een krachtiger actie wordt gevoerd voor een ge leidelijke vermindering van in voerrechten. Een belangrijke vermindering van 't dollar-tekort zou hiervan het gevolg zijn. Tenslotte wordt verklaard, dat voor de oplossing van het vraagstuk van het Europese te kort aan dollars nog twee verde re voorwaarden dienen te wor- deo vervuld, t.w.: herstel van gezonde monetaire verhoudingen in de landen, die aan de Euro pese export-bevordering deelne men, opdat deze exportbevorde ring niet de belemmering blijft ondervinden van de nog steeds in verschillende landen bestaan de inflationaire situatie, en voorts het aanvaarden door de Ver. Staten van importen op de basis van faire mededinging, zulks in overeenstemming met haar verantwoordelijkheid als groot crediteurland. Eerst- wan neer Europa een redelijk aan deel heeft verkregen op de Ame rikaanse markten zal het duide lijk bewijs geleverd zijn dat de opofferingen, welke de Ameri kaanse belastingbetaler zich in de vorm van het Marshallplan heeft getroost, vrucht hebben afgeworpen. In laatste instantie ligt de oplossing van de Euro pese vraagstukken er niet in, dat de Europese landen met el kander handel moeten drijven, doch dat zij handel dienen te driiven met de rest van de we reld. Teneinde gelden voor het Zui velfonds bijeen te brengen, zal thans een heffing op alle boeren- melk worden ingesteld. Deze is tot nader order bepaald op dertig cent per procent vet per 100 kilo gram melk. Aangezien het vetge halte van boerenmelk gemiddeld 3,5 procent is, komt de heffing door de bank neer op f 1.05 per 100 kilogram. Producenten van boerenkaas zullen f 10.35 per 100 kilogram kaas moeten betalen. Op melk, die door veehouders of slijters rechtstreeks in de handel wordt gebracht, rust een heffing van f i.05 per honderd liter. Zoals men weet, is voor melk een landelijke richtprijs vastge steld van 18,25 cent per liter van 3,5 procent vetgehalte. Indien het landbouwbedrijf als geheel deze richtprijs niet haalt, wordt door het Landbouw-Egali- satiefonds bijgepast. BUITENLANDS OVERZICHT Ruim tweemaal 24 uur hebben de liberalen de Belgische forma teur Eyskens aan het lijntje ge houden en daarbD zoveel wisse lende standpunten ingenomen, als er besprekingen met hen plaats hadden. Welk een lyn in dit libe rale standpunt te ontdekken viel, wordt wel heel duidelijk gede monstreerd door het feit, dat de formateur 'Dinsdagmiddag 2 uur aan zyn partijgenoten en de pers kon meedelen, dat de vorming van een liberaal-katholiek kabi net nog maar een kwestie van en kele uren was, terwijl, toen deze enkele uren verstreken waren, de liberalen hun houding weer zo gewijzigd hadden, dat de vorming van een dergelijk kabinet voor goed van de baan was, terwijl de liberale minister Van Glabbeke Maandagmorgen nog zijn eigen partijgenoten de les las vanwege hun hopeloze inconsequentie, dat ze wel het volksreferendum had den aanvaard, maar nu weigerden, de beslissing er over aan het par lement voor te leggen, wat het doel juist was van dit referendum, verklaarde diezelfde minister Dinsdagavond, dat de liberalen één lijn trokken en daarom ook de Vlamingen met de Walen mee gingen. Al dit draaien en vallen is vol komen onbegrijpelijk en onver klaarbaar, tenzij het juist is, wat het Belgische blad „La Cote Libre" Dinsdagavond onthulde, dat de Brusselse loge van de Belgische vrijmetselarij, Dinsdagmiddag 'n oekase heeft uitgevaardigd, dat de liberale politici onder geen be ding mogen meewerken aan een politiek, welke de terugkeer van Koning Leopold mogelijk zou maken. Dit ingrijpen van deze loge ont hult intussen ook nog eens heel duidelijk wat er achter de hetze tegen Koning Leopold zit. De Bel gische loge was altyd fel anti- clericaal en fel anti-Vlaams. Ko- nin Leopold is katohliek en de Vlamingen en Nederland gunstig gezind. Daarom moet hij van de loge verdwijnen en alles wat anti- clericaal in België is, liberaal of socialist, speelt de onderdanige dienaar. We zien zelfs, dat onder deze zweep de socialisten zich zo buigen, dat zij de hoogste demo cratische beginselen daarvoor over boord gooien. Trouwens hoe ver men gaat in de haat tegen de koning laat een groep Walen duidelyk merken, doordat zij met afscheiding van de Belgische staat dreigen als de koning terugkomt, terwijl N.B. twee van de vier Waalse provin cies zich in meerderheid voor de terugkeer van Leopold uitspra ken. Toen enkele Vlaamse leiders, in de dagen dat de Vlamingen door de Walen in hun taal en cultuur werden onderdrukt, zich voor een afschaffing uitspraken, werden zij als slechte vaderlan ders voor de rechtbanken gedaagd en door Waalse rechters streng gevonnist. Nu de Walen hun zin niet krijgen met de koning, pro clameren ze openlijk de afschei ding. van België. En terwijl de liberalen op die wfjze openlijk met landverraad dreigen en de socialisten met ter reur en geweldmaatregelen bezig zyn de parlementaire democratie te vermoorden, pleiten ze tegelijk voor een nationale oplossing, die altyd hier weer op neerkomt, dat de meerderheid moet bukken voor de minderheid en koning Leopold moet prijsgeven. Met voldoening lazen we dan ook gisteravond een verklaring, dat de C.V.P. unaniem gistermid dag opnieuw zich heeft uitgespro ken, dat zy van dit nationale com promis niets wil weten en dat er voor haar maar één oplossing aan vaardbaar is, nl. die waarvoor de grote meerderheid van het Belgi sche volk zich heeft uitgesproken: „de terugkeer van de koning". Het is daarom jammer, dat mi nister Eyskens, toen hij eindelijk in de gaten kreeg, dat de liberalen met hem speelden, niet zelf het roer heeft omgegooid en een ho mogeen katholiek kabinet heeft gevormd, met de Kamerontbin ding achter de deur. Want een andere oplossing is er niet meer in België. Door voor deze uitvoe ring van zyn taak te wijken met de verklaring, dat hD deze oplos sing niet de meest juiste acht, heeft hij ongetwyfeld het konings gezinde front geen goed gedaan. Van de andere kant is het mis schien ook beter, dat een oud parlementariër eip verknocht die naar van de koning, de 80-jarige katholieke staatsman Carton de Wiart, nu zyn taak heeft overge nomen en de weg vgy zal maken voor de terugkeer van de koning. Het is te hopen, dat hy niet alleen met kracht en durf, maar ook met spoed zyn taak zal volbrengen, want de verdagingspolitiek, welke de oppositie tegenover minister Eyskens heeft toegepast, verhoogt alleen de wanorde en de onrust en is alleen koren op de molens van de destructieve elementen, die alles in het werk stellen om de chaos in België te veroorzaken en die liever revolutie, chaos en ontreddering in België brengen dan de katholieke en Vlaams-ge zinde korting.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 7