Nieuw KhPv- szoen Hz. JcSSEi Australië wil afrekenen met rode agitators Zuid-Italiaans stadje door politie en soldaten, bezet Ministers van Staat vragen beroep op de bevolking li Zwakheid tegenover Rusland even misdadig als oorlog" Drie tunnels onder het IJ en, dat nieuwe buiten- irincipe laagst J id FZUIGERTIJD huis - Alkmaar [NHD EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Even afrekenen heren! „Democratische samenwerking s Wet tot bestrijding van onrust Fregatten uit de Verenigde Staten Na hevig gevecht met stakers Urk gaat plechtig naar Overijsel Leerling-vliegers naar Amerika De Belgische koningskwestie Nieuwe stappen bij koning Leopold? 130.000 gulden verduisterd 250 deelnemers Kroniek en Kritiek Eisenhower geeft de hoop niet op Nieuw onderzoek in zaak-v. Geelkerken ALKMAAR 'eboden een in goede .WAGEN laadvermogen 500 kg) 3, Adv. Bur. De la Mar. :en - Ook onderdelen i, met 1 week gereed lenstraat 26 - TeL 5374 ti. „Is de bus al weg?" ;ng en zei: „Hoewel ik i gewestelijke autobus- op je vraag. De bus van ien over elf. Het is nu voor een goed speurder ij te laat bent voor die trholen keek Poppesnor bus al weg is?" Agent n zei: „Ja, ja, weg! Dat stonden te praten over ien, dan weer te vroeg ehuis De Vergulde Zon erg natuurlijk nog wel, loei des verderfs is ge- soldaat en de sergeant Verholen hadden laten riep de sergeant joviaal lat wij even een kopje Stap in. Ik geef je een Abonnementsprijs f4.25 per kwartaal, f 1.43 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. M. Stumpei. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) s H VAN HEDEN Pagina 1 Vrij'dag 24 Maart 1950 45e Jaargang No. 11822 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56, teL 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 DE DERDE MAAL, dat wij over het Provincie-program van de K.V.P. spreken*) kunnen wij er op wijzen, dat er nog een „gouden draad" is, die door dit program loopt. Zeiden wij in de vorige be schouwingen, dat de erkenning en de doorvoering van het beginsel der subsidiariteit, oftewel de aan vullende werkzaamheid (de Over heid moet niet doen, wat het par ticulier initiatief evengoed kan doen, enhet Provinciaal Be stuur moet niet meer dan strikt nodig is op de stoel van het Ge meentebestuur gaan zitten) zulk een gouden draad is, er is nog een andere. Die andere is de erkenning van de parlementair-democratische be ginselen! Op de grondslag daar van moet, zo verlangt het pro gram, „in het Provinciaal Bestuur zoveel mogelijk gestreefd worden naar samenwerking met de vertegenwoordigers van andere staatkundige partijen". En op de grondslag van de democratische beginselen moet het Provinciaal Bestuur streven naar samen werking „ook met vertegen woordigers van maatschappelijke groepen, die deze beginselen aan hangen en die bereid zijn, over eenkomstig het subsidiariteitsbe ginsel het Provinciaal belang te dienen". Geen samenwerking i n het Pro vinciaal Bestuur dus met de com munisten, samenwerking met hen óók niet van het Provinciaal Be stuur, geen erkenning van uitge sproken of verkapte communisti sche maatschappelijke (lees: anti- maatschappelijke) organisaties of bewegingen. Het is natuurlijk belangrijk, dit nog eens vast te stellen, het is bovendien hoogst actueel, zo zelfs, dat in de enige provincie, waar nog een communist in het college van Gedeputeerde Staten zitting heeft (deze beschamende toestand bestaat ondanks hard nekkig verzet van katholieke zijde in Noord-Holland) de Partij van de Arbeid wel tot de conclusie gekomen is, dat het niet langer meer kan. Men kan tenslotte het „afrukken van maskers" niet al leen overlaten aan Koos Vorrink voor de Vara-microfoon! De Katholieke Volkspartij be vestigt dus ten overvloede nog eens in haar Provincie-program haar aanhankelijkheid aan de democratische beginselen, in en buiten de verschillende parlemen taire colleges. Dit spoort ons aan tot negatief en positief verweer. Wij zijn er (ondanks de recente argumenten van onze parlementaire redac teur) voorstander van, dat de communisten buiten de wet ge steld worden, nog meer dan nu al het geval is. Want er gebeurt al zo een en ander. Maar wij hebben er zorg voor, dat bij een eventueel verbod b.v. van de Communisti sche Partij, de aanhangers van Moskou aanstonds clandestien en onder een andere partij-naam, aan de verkiezingen zouden deelne men. Maar de uitwerking van dit probleem is weer een ander ver haal. Vraagt men ons, wat het volk kan doen tegen het misdadige gewroet van de Kominform-colla- borateur, dan zouden wij zeggen: neem door redelijke activiteit en royale persoonlijke toewijding deel aan alle goede werken en katholieke acties en zonder daar van de politieke werkzaamheid niet uit. Honderdduizenden, die over tuigd zijn van het misdadige van Moskou's werk e.d., die ach en wee roepen, als Paul de Groot of Wagenaar beweert, met gekruiste armen te staan, als de Russen zouden komen, staan zelf met g e- kruiste armen jegens zoveel sociale en politieke activiteit, waarvoor hun medewerking ge vraagd wordt. „De communisten buiten de wet" wij zijn er voor maar het is voor velen de weg van „de minste weerstand". Men schijnt te menen, dat men op die manier gemakkelijk van het communis tische gevaar afkomt: maar wie dat denkt, vergist zich. De bestrijding van het commu nistische gevaar en de verdedi ging der mogelijkheden van de mocratische samenwerking, ook in gewestelijk verband, bij de komende verkiezingen voor de Provinciale Staten, vraagt van ons veel meer positief werk. Wij moe ten, op de grondslag van het Pro vincie-program van de Katholieke Volkspartij, veel meer krachten inspannen wij durven al niet eens meer te vragen: al onze krachten inspannen! om de Communistische Partij een dui delijke nederlaag toe te brengen. Hoe we dat kunnen? Door in ons persoonlijk leven voluit chris ten te zijn. Door met zovele goede werken en katholieke activiteiten mede te doen en dus ook een steentje bij te dragen aan het propaganda-werk voor de goede verkiezingsactie. Positieve bestrij ding van het communistische ge vaar is op verschillende manieren mogelijk; óók door positieve actie voor de Katholieke Volkspartij, die pal staat als geen ander voor de democratische beginselen. Dat zijn dus de beginselen van de democratie, waarvan men wel eens schijnt te vergeten, dat zij van oudsher wezenlijk berust op het christendom! f.' ■-< I Voor de 28ste keer wordt te Amsterdam in het R.I.A.-gebouw een internationale autotentoon stelling gehouden. Voor de eerste maal echter moest deze tentoonstelling wegens het over stelpend aantal ingezonden wagens gesplitst worden in een expositie van bedrijfsauto's, van 23 Maart tot 1 April, en van personenwagens van 20 tot 29 April. Een overzicht van de tentoonstellingshal. CANBERRA, 23 Maart (Reu ter). In een proclamatie van de Australische gouverneur-generaal is bekend gemaakt, dat de wet voor speciale misdrijven toegepast zal worden bij de bestrijding van onrust onder de arbeiders. „Een toestand van ernstige industriële onrust" is afgekondigd. Handel en verkeer met andere landen wor den benadeeld of bedreigd, aldus de proclamatie. Bovengenoemde wet geeft de regering ver-strek kende bevoegdheid voor noodge vallen, onder meer tot onmiddel lijke arrestaties en het verbieden van bijeenkomsten. Minister-president Menzies heeft in het Australische huis van afge vaardigden meegedeeld, dat dege nen, die aan overtredingen als bedoeld in de proclamatie schul dig worden bevonden, tot gevan genisstraf kunnen veroordeeld en indien zij niet in Australië zijn geboren, gedeporteerd kunnen worden. „Wij zullen hier eens en voor al met communisten afreke nen. Wij zullen tegen de commu nisten de strijd aanbinden", aldus Menzies. Binnenkort zou een wet worden ingediend ter bestrijding van het communisme. De bij de proclamatie verleende bevoegd heden zouden gebruikt worden om de strijd tegen de communis ten te voeren. In zijn verklaring doelde Men zies vooral op de reeks „roule rende stakingen", die de scheep vaart van Queensland ontwricht ten. Menzies zeide, dat communisti sche leiders deze stakingstechniek, waarbij op een plaats arbeiders in staking gingen en elders stakers naar hun werk terugkeerden, ont wikkeld hadden. Deze toestand was onduldbaar. Het arbeidscon flict te Brisbane, aldus Menzies, was door communistische func tionarissen uitgelokt. Twaalf sche pen werden reeds opgehouden en morgen zouden er waarschijnlijk 36 schepen liggen te wachten. De wet geeft de regering de bevoegdheid op te treden tegen verraad, sabotage, pogingen tot revolutie, beledigingen van de regering en vervalsing. De straf fen, die opgelegd kunnen worden, variëren van dood wegens ver raad tot verschillende gevangenis straffen. CONTRACT-FOX IS GEANNULEERD DJAKARTA, 23 Maart (Aneta) De minister van Welvaart, ir. Dju- anda. heeft heden in antwoord op vragen in de volksvertegenwoordi ging verklaard, dat de regering der Republik Indonesia Serikat het contract Fox geannuleerd heeft in verband met de aanwezige monopo listische tendenz, die bindend was in de handelsbetrekkingen tussen Indonesië en de Ver. Staten. Fox wordt nog steeds gelegenheid gege ven handelsbetrekkingen met de R.I.S. aan te knopen, die echter ge baseerd moeten zijn op „vrije con currentie". De minister herinnerde er aan, dat het contract indertijd gesloten werd met het doel de Ne derlandse blokkade tegen de repu bliek te breken. NED. MARINE-PERSONEEL KRIJGT OPLEIDING IN BOSTON De veertig man van de Neder landse marine die de twee aan Nederland overgedragen Ameri kaanse fregatten naar Nederland zullen brengen, zullen te Boston een opleiding ondergaan, om met de apparatuur van de schepen ver trouwd te raken. De schepen zul len in Mei officieel aan de Neder landse marine worden overgedra gen. De Nederlandse zeelieden waren Woensdag per vliegtuig uit Neder land te New-York aangekomen. Gisteren zijn zij doorgereisd naar Boston. Maandag zullen nog elf andere Nederlandse zeelieden per boot te New-Y-v.-k aankomen. De schepen zullen door een volledige bemanning van 200 officieren en manschappen naar Nederland wor den gebracht. TWEE VLIEGTUIGEN IN DE V.S. NEERGESTORT NEW YORK, 23 Maart. (Reuter) Een van Amerika's lange afstand- bommenwerpers, een B-50, is met 14 personen aan boord in Arizona neergestort. Volgens de eerste be richten zijn minstens negen mensen om het leven gekomen. Vermoede lijk is een motor in brand geraakt. Bij New York is een militair transportvliegtuig van het type Dakota in een sneeuwstorm veron gelukt. Een inzittende verloor hier bij het leven. Zie onze nrs. van 11 en 17 Maart j.L MILITAIR BESTUUR ZAL WORDEN OPGEHEVEN DJAKARTA, 23 Maart. (Reuter). De republiek Indonesia heeft in principe besloten het militair be stuur op te heffen, aldus heeft de Indonesische minister van Defensie, Hamangku Buwono. heden bekend gemaakt. Deze maatregel zal gelei delijk in alle gebieden worden door gevoerd, wanneer de toestand dit toelaat. In Djogjakarta en Kedu is het militair bestuur reeds opgehe ven. De Commissaris der Koningin in Noord-Holland, dr. J. E. Baron de Vos van Steonuijk en de Commis saris der Koningin in Overijsel, ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schucren zullen op Zaterdag 1 April a.s. naar Urk gaan ter gelegenheid van het feit, dat Urk op die dag zijn plaats in de provincie Noord- Holland zal verlaten om tijdelijk bij de provincie Overijsel te wor den ondergebracht. De Commissarissen der Koningin, die op hun tocht vermoedelijk ver gezeld zullen worden door hun echtgenoten, hebben het plan per speciale boot van Kampen naar Urk te varen. Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk zal op 31 Maart in Zwolle arriveren. Hij blijft des avonds en des nachts in die ge meente, waarvan hij van 1933 tot 1937 burgemeester was, om de volgende morgen met zijn ambt genoot in Overijsel naar Kampen te vertrekken. Het gezelschap zal op Urk feeste lijk worden ingehaald en een plech tige zitting van de raad bijwonen. SAN SEVERO (Reuter). En kele duizenden manschappen po litie en militairen hebben Donder dag het Zuid-Italiaanse stadje San Severo bezet, nadat het hier eer der op de dag gekomen was tot een gevecht tussen 4000 demon strerende stakers en de politie. Een aantal politie-agenten was afgeranseld en vijf andere werden ontwapend. De stakers, die protesteerden tegen de dood van een demon strant, die Woensdag in de Noord- Italiaanse stad Parma in een ge vecht met de politie werd dood geschoten, wierpen barricaden op in de straten en gooiden hand granaten naar de politie. Politieversterking, die in aller ijl met pantserwagens werd aan gevoerd, ruimde de barricaden op, verspreidde de stakers en arres teerde een aantal van hen. De bureaux van de communistische partij en het onder communisti sche'leiding staande vakverbond werden bezet. Volgens politie functionarissen is de toestand in de stad thans „gespannen, doch rustig". 12 politiemannen werden gewond, evenals 20 demonstran ten. In andere steden in het gebied van Poggia kwam het tot ver spreide relletjes, waarbij stenen naar de politie werden gegooid en een burgemeester in zijn werk kamer gevangen werd gehouden. In de buurt van Velletri in de provincie Rome hebben enige hon derden arbeiders een fabriek van springstoffen bezet naar aanlei ding van een besluit der directie De Engelse begroting LONDEN, 23 Maart. (Reuter). Naar heden officieel is bekend ge maakt, zal de nieuwe begroting van de Britse regering op 18 April in het Parlement worden ingediend. het bedrijf te sluiten in verband met de agitatie, die onder het personeel werd gevoerd. De algemene staking te Parma, uit protest tegen het doodschieten van een demonstrant, verliep rus tig. Het openbare vervoer lag ge heel stil en bijna alle winkels, kantoren en fabrieken waren ge sloten. De staking eindigde te middernacht. In het kader van het Atlantisch Pact zal binnenkort een groep van 44 leerling-vliegers naar Amerika worden gezonden ter opleiding. Zij zullen onder leiding van een ervaren jachtvlieger op de vlieg basis Randolph Field te San An tonio in Texas geplaatst worden. De opleiding, die op 29 Mei a.s. begint, zal acht en veertig weken duren, 't Gaat hier om een „good will" gebaar van Amerikaanse zijde. Randolph Field is een der meest moderne opleidingsbases ter wereld, „het neusje van de zalm". Gisterenmiddag hebben de 26 Belgische ministers van staat in het paleis van prins-regent Karei vergaderd. Zij hebben advies uitgebracht op de koningskwestie, teneinde de taak van kabi netsformateur Carton de Wiart te vergemakkelijken. Men was het er over eens dat de huidige agitatie de oplossing der problemen in de weg staat en dat een beroep op het gezonde verstand der bevolking moet worden gedaan. Naar gisteravond in politieke kringen verluidde, zouden stappen bij koning Leopold worden ondernomen, teneinde hem te bewegen op nieuw de politieke situatie te onderzoeken. De raad van ministers van staat is een lichaam, dat door het staats hoofd in gevallen van nood ge' raadpleegd kan worden. Dc voorzitter van de CVP heeft verklaard, dat de verantwoorde lijkheid voor de oplossing van de crisis in laatste instantie bij het parlement ligt, ongeacht de advie zen van de ministers van staat. Het bestuur van de katholieke vakbond der openbare diensten heeft de politieke stakingen ver oordeeld, evenals het bestuur van de liberale vakbond, dat weigert mede te werken aan de 24-uurs- staking, die door de socialistische bond van trampersoneel in Hene gouwen, Luik, Brussel en geheel Brabant is uitgeroepen. Tegen het ..clericale Vlaanderen" Het woord richtend tot 1500 leden van dë actie-comité's uit de provincies Luik, Namen en Lu xemburg, verklaarde André Re nard, de algemene secretaris van het socialistische A.B.V.V., onder andere het volgende: „Men moet ons goed begrijpen. Het is voor Wallonië, dat wij strijden. Wij blijven solidair met onze Vlaamse makkers, maar wensen ons los te maken van het clericale Vlaande ren. Dat desnoods de eenheid er van ten gronde gaat, opdat Wal lonië leve". SECRETARIS VAKGROEP STAAT TERECHT Voor de Rotterdamse rechtbank stond Donderdag* terecht de 39- jarige J. H. W. uit Rotterdam, die, als secretaris van de vakgroep Groothandel in gebruikte vaten" een bedrag van 130.000 gulden had verduisterd. Iedere deelnemer van de .vaten- pool" moest een bepaald bedrag bij de Rotterdamse Bank storten, waaruit de aankopen van gebruikte Amerikaanse vaten werden betaald. Verdachte erkende het geld te heb ben gebruikt voor de aankoop van machines voor zijn metaalwaren- fabriek. Het kwam op zeker ogen blik zover, dat de Bank geen gelden voor de Vakgroep meer had. De Officier van Justitie was van oordeel* dat hier sprake is van een zeer ernstig ambtsmisdrijf, dat bij een betere controle misschien voor komen had kunnen worden. Hij eiste één jaar en drie maanden gevangenisstraf. De uitspraak is op 6 April. NIEUWE REGERING IN GRIEKENLAND De Griekse liberale leider Veni- zelos heeft gisteren een nieuwe regering gevormd bestaande uit uitsluitend liberalen. Gisterenavond is het nieuwe kabinet door Koning Paul beëdigd. De minister van staat Merlot verklaarde tijdens deze bijeen komst: „Aangezien men onze woorden in de wind slaat, gaan wij tot de actie over.. Op verbeten wijze zullen wij strijden, niet alleen ter oplossing van het pro bleem der dynastie, doch ook voor de verdere ontvoogding van Wal lonië". AAN MILITAIRE CONFE RENTIES TE DEN HAAG Naar wij vernemen zal aan de dezer dagen te Den Haag in het kader van de Atlantische Unie te houden militaire besprekingen wor den deelgenomen door ruim 250 personen. In het gebouw van de generale staf zal voor de deel- nemenden een informatiebureau worden ingericht waar men alles omtrent Nederland te weten kan komen. Bij bestaande belangstel ling zal het bureau faciliteiten verlenen bij het brengen van be zoeken aan bepaalde streken of plaatsen. „Inspiratie"! (Sm.) De Communistische Partij Nederland heeft een strijdgroet gericht tot de Communistische Partij in België, die samen met een groot deel der socialisten stakingschaos verwekt in de strijd om de terugkeer van koning Leo pold. Die samenspanning tussen communisten en socialisten wordt door de C.P.N. handig uitgebuit als „een inspiratie voor de Neder landse strijders voor de vrede, de democratie en de nationale zelf standigheid". Als men dit leest, vraagt men zich toch werkelijk af, of de volgelingen en aanhangers en zekere sympathisanten van onze C.P.N. dan stapel-gek zijn. Die leurt onverdroten mis leidend met de „vrede", maar Rus land breidt zijn vloot uit en heeft zes millioen soldaten en houdt met geweld een zekere economie in stand met de gedwongen arbeid van vele millioenen „in kampen die het daglicht der be schaving niet kunnen verdragen". Zij spreekt over democratie, ter wijl zij volstrekt bedoelt een z.g. „volksdemocratie" volgens de snit van het ijzeren gordijn, terwijl het volkomen duidelijk is, dat het helemaal niet democratisch kan zijn, om het economische strijdmiddel van de staking aan te wenden, om een politiek succes af te dwingen. En dan die nationale zelfstandigheid! Dat is een waarlijk potsierlijk argument in het aangezicht van de recente uitlatingen van Paul de Groot, die de Russen van Stalin hier als „be vrijders" zei te zullen begroeten! Wij vertrouwen, dat „de Neder landse arbeiders", ook „de" socia listische, voor deze inspiratie van de duivel niet vatbaar zullen zijn. En dat ieder op zijn post, alle waarlijk constructieve inspireren de krachten zal benutten, tegen de valse vredespropaganda, en vóór al het goede sociale en poli tieke werk ten bate van de w a r e vrede, geïnspireerd dóór en ge bouwd op de gerechtigheid! NEW YORK, 23 Maart (Reu ter). Generaal Eisenhower, de voormalige opperbevelhebber van de geallieerde legers in Europa, heeft heden in een redevoering te New York verklaard, dat Amerika zich in sommige opzichten reeds verder ontwapend heeft dan hij uit het oogpunt van veiligheid raadzaam achtte. Zolang een mogendheid een militair apparaat opbouwt en on derhoudt, dat groter is dan voor een redelijke veiligheid nodig is, blijft de agressie-oorlog een voort durende bedreiging der vreed zame landen, zo meende de gene raal, die hierbij kennelijk op Rus land doelde. Eisenhower waarschuwde tegen een neiging om onze vrienden onder de Westerse landen af te schrijven, omdat zij zwak in aan tal en bewapening zijn". Hij noemde het „een absurdi teit" om de hoop op vrede op te geven, „omdat er een reusachtige macht in de wereld is, die er dik wijls naar schijnt te streven zo veel mogelijk gebied en mensen te overweldigen". „Het is veel beter een moge lijke vernietigingsoorlog te riske ren, dan naar een vrede te streven die zeker de ideeën en idealen van de vrije mens zal vernieti gen", zo zeide de generaal. Een duurzame vrede kan vol gens hem slechts worden gebouwd op rechtvaardigheid en vrijheid voor alle mensen van goede wil, Regen als spelbreker De experimenten, die gis teren boven New York op kunstmatige wijze regen had den moeten verwekken, zul len niet doorgaan wegens., de regen. Gisteren viel in New York meer dan 30 mil limeter regen, wat een gro tere toevoer naar de uitge putte stadsreservoirs bracht dan zelfs de best geslaagde experimenten in een dag hadden kunnen veroorzaken. Om een einde te maken aan de maandenlange droog te had de stad 50.000 dollar uitgeloofd voor het maken van regen door ijs uit vlieg tuigen te strooien. De eerste vier van de 70 Amerikaanse B 29 Superforten, die de Verenigde Staten ingevolge Het Militaire Hulpprogramma aan Engeland zullen sturen, zijn op de R.A.F.-basis Marham (Nor folk) aangekomen. Zij waren door Amerikanen bestuurd. De Engelse minister van luchtvaart, Arthur Henderson, sprak tijdens de overhandigingsceremonie de bemanning der vliegtuigen toe. en worden gesteund door een al gemeen aanvaarde en gerespec teerde politiemacht, die alle lan den vertegenwoordigt. Tenslotte verklaarde Eisenho wer, dat „terwijl de toestand der wereld veel beter is dan velen van ons denken", zwakheid tegen over de Sovjet-Unie „bijna even misdadig als de oorlog zelf" is. Mr. J. van der Velde, de Amster damse wethouder voor de Volks huisvesting, heeft gisteren op een persconferentie medegedeeld, dat 't in de bedoeling ligt drie tunnels on der het IJ aan te leggen: één voor het autoverkeer en twee voor fiet sers en voetgangers. Binnen een half jaar, zo zeide de wethouder, is een uitvoerig gedetailleerd rapport te verwachten. Zodra minister Lief- tinck uit Indonesië is teruggekeerd, zullen er besprekingen worden ge houden over de financiële zijde van de zaak. De wethouder verwacht, dat de drie tunnels, waarvan de bouwtijd op ongeveer 5 jaar kan worden ge schat, tezamen 100 millioen gulden zullen kosten. Voorts zei de wet houder nog, dat de Velser-tunnel stellig voorrang heeft, doch hij was van mening, dat met het. begin van uitvoering der IJ-tunnels niet be hoeft te worden gewacht tot het klaar zijn van de Velser-tunnel. Legeronderdeel houdt reünie Op initiatief van de generaal- majoor H. J. J. W. Durst Britt, voormalig commandant 3IIR.A., zullen allen die op 10 Mei 1940 deel uitmaaken van dit onderdeel toen gelegerd in KatwijkNoord- wijk op de tiende verjaardag van de Duitse inval in ons land, in een reünie bijeenkomen De orga nisatie is in handen van de heer W. Bruins, Eerste v. d. Bosch straat 276, Den Haag. De Bijzondere Strafkamer van de Utrechtse Rechtbank heeft Donderdag, bij interlocutoire uit spraak in de zaak tegen de voor malige' plaatsvervangende leider van de NSB, C. van Geelkerken, de stukken in handen gesteld van de rechter-commissaris voor een nader onderzoek. De president zeide, dat de be kentenis van verdachte een zeer ernstig karakter draagt. De recht bank acht het onderzoek echter niettemin onvolledig, omdat zij geen voldoende klaarheid heeft gekregen omtrent de persoon van verdachte. De rechtbank achtte volledig inzicht in de persoonlijk heid van verdachte „van overwe gend belang", zodat over ver dachte een rapport moet worden opgesteld door een of meer des kundigen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1